Miljoenste gulden geïnd voor kinderbijbelactie Recht volk van ieder op hulp Groots jongerencongres in Rotterdamse Doelen JUNKERS V Een woord voor vandaag MIJLPAAL VOOR BAARN Uw probleem is het onze Postzegels sparen voor kinderbijbels Oecumenisch samenwerken diaconaal terrein Oecumenische Jeugdraad organiseert Na drie jaar heel andere accenten DINSDAG 20 DECEMBER 1966 De eerste richter is Othniël, een held wiens naam „de leeuw van God" betekent. Hij verlost van Kuschan-Rischataïm, dat is de zwakheid van de boosheid. De tweede richter is Ehud, dat is „samenvoeger" Hij verlost Israël van de „jonge os", van een tot overheerser geworden dienaar. Ehud is weer een heel ander man. Hij is links. Hij behoort in tegenstelling tot Othniël tot de kleinste stam, die van Benja min. Othniël kwam uit de Messiasstam. de stam van Juda. Maar toch kan God Ehud gebruiken. En in dit verhaal zien we opnieuw iets van de gloed van de komende Heiland in het leven van deze richter weerspiegeld. Hij komt tot koning Eglon met een Woord Gods". Denk niet dat Ehud gelogen heeft als hij het tweesnijdend zwaard trekt. In het Hebreeuws is er maar een woord dat zowel met „woord" als met „daad" te vertalen is. Eglon hoort „Woord Gods" en daar ziet hij geen gevaar in. Dat wil hij wel horen. Maar hij maakt dezelfde vergissing die ook in onze dagen door velen gemaakt wordt. Hij denkt dat het Woord Gods machteloos is. Velen hebben te laat ontdekt dat het een tweesnijdend zwaard is. We lezen vandaag: Jesaja 66 1224. Drukpersen mogen naar Indonesië DJAKARTA De Indonesische re gering heeft eindelijk toestemming ge geven om een aantal drukpersen voeren. Ze zullen gebruikt worden in j en mochten daarom naar Baarn komen een nieuwe evangelisatiedrukkerij in,om hun gift symbolisch te overhandi- de Indonesische hoofdstad Djakarta* i gen aan drs. Soetjipto uit Salatiga. Reeds eerder is een drukkerij inge-Hierbij waren ook de weduwen (Van onze kerkredactie) BAARN Het gereformeerd zendingscentrum heeft gistermid dag een feestelijk tintje gegeven aan het in ontvangst nemen van de miljoenste gulden voor de kinderbijbelactie. In het middelpunt ston den daarbij de leerlingen van de vierde klas van de Koningin Wil- helminaschool te Overveen. deren gedaan met de kinderbijbels, die de leerlingen krijgen, als ze van school af gaan, zo zei hij. Zij hadden het miljoen vol gemaakt richt voor het bijbelgenootschapwerk. Op deze wijze willen de kerken van Indonesië hun achterstand op lectuur- gebied inhalen en aan de nog steeds groeiende vraag voldoen. Dit meldt ds. J. Bos uit Djakarta, die het contact bewaart tussen de zen delingen uit Europa en de regering. Hjj schrijft dit in de Samosir-bode, het orgaan van de zending van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Het waterleidingbedrijf vervangt in onze straat de hoofdlei ding door een plastic buis en raadt ons met klem aan, de aarding van de elektrische installatie opnieuw te regelen. Is dit noodzakelijk? Antwoord: En of, als uw leven u lief is. Bij een metalen waterleiding kan aarding van wasmachines en allerlei andere toestellen gemakkelijk geschieden door de wandcontactdo zen, resp. de massa van de appara ten, met een koperen draad en speci ale klem te verbinden aan het me taal van de waterleiding. Bij slui ting in de apparaten kiest de stroom dan de weg niet door het lichaam van de mens, maar vloeit af door het water. Nu de buizen door plasticpijpen worden vervangen, gaat deze gelei dingsmogelijkheid verloren en daar om is er er ln plaats daarvan een flinke staaf van geleidend materiaal nodig, die ongeveer een meter in het grondwater staat. De aarding dient te worden v zorgd door een erkend installateur, opdat u er zeker van kan zijn dat u en de uwen niet in levensgevaar kunnen komen. Vraag: Schrijft men: „Te uwen diensten", ten uwe dienste", of „te uwen dienste"? Antwoord: „Te uwen dienste". Bezittelijk, bijvoeglijk en aanwij zend voornaamwoord werden vroe ger verbogen, zoals ook in „te zijner ere", „in arren moede", met dien verstande". Vraag: In welk jaar is het faillis sement uitgesproken van het oude bankierskantoor van de firma Scheurleer en Zonen, voorheen in de Spuistraat en wanneer is de ver koping geweest in Pulchri Studio? Antwoord: De uitspraak was in 1932 en de verkoping is geschied 25. 26 en 27 oktober 1932. In dit verband mag wel eens her innerd worden aan het belangrijke werk van de heer Constant Willem Lunsingh Scheurleer, lid der firma voor archeologie en kunst. Zijn be roemde verzameling van Griekse archeologie is toen er in Den Haag geen belangstelling bleek voor deze „scherven", overgegaan naar het Allard Piersonmuseum in Amster dam. Studenten hebben toen vrij willig de voorwerpen met veertjes van het stof ontdaan en geordend onder leiding van prof. Cohen en ook van de heer Scheurleer zelf. ln 1936 werd hij privaat-docent aan de universiteit van Leiden in de Griek se archeologie en in 1937 werd hij bijzonder hoogleraar. Hij stierf te Leiden in 1941. Postuum verscheen Geschiedenis van de Oosterse en Griekse kunst Vermelding verdient ook de heer Daniel Franïois Scheurleer, lid dier firma, als muziek-historicus. Hij stierf in 1927 en ontving in 1910 een ere doctoraat te Leiden. Zijn verza meling muziekinstrumenten bevindt zich in het Haagse gemeente museum, zijn verzameling van het Nederlandse lied in de Koninklijke Bibliotheek, de verdere muziekhisto rische bibliotheek in het Gemeente museum. Een groot aantal werken verscheen van zijn hand. Hij werd in 1855 geboren als achterkleinzoon van de oprichter der firma. de lekkere, mondfrisse pepermunt-dragee Zj Ct. VN aanvaarden Nederlandse motie NEW YORK Het Nederland se voorstel tot voorbereiding van een ontwikkelingshandvest is gis teren unaniem door de Algemene Vergadering van de VN aangeno men. In een dergelijk handvest dienen een omschrijving te wor den gegeven van het recht van elke natie op een aandeel in 's werelds groeiende welvaart en van het recht van ieder volk op een aandeel in 's werelds kennis. Het aannemen van deze resolutie is het resultaat van een Nederlands initia tief waarvoor de minister voor ontwik kelingszaken, mr. Th. H. Bot, reeds ruim een jaar geleden de grondslag heeft gelegd. De Nederlandse resolutie, die met 103 stemmen voor, 0 stemmen tegen en 0 onthoudingen werd aangenomen, werd mede ingediend door 16 landen: vijf uit Latijns-Amerika, drie uit Azië en het Midden- Oosten en drie uit Eu ropa. Tijdens de discussie werd het belang van het Nederlandse initiatief van vele zijden onderstreept. Een samenvatting werd gegeven door de vertegenwoordiger van Pana ma, die het de grote verdienste van de Nederlandse voorstellen achtte dat deze de weg openen tot het for muleren van wat hij noemde het ABC van het internationale ontwik kelingsbeleid. De Algemene Vergadering verzoekt de secretaris-generaal, na aanneming van de resolutie, aan alle bij de VN aangesloten organisaties een beknopt systematisch overzicht te vragen die be trekking hebben op het ontwikke lingswerk. HELSINKI De Zweedstalige bap tistengemeenten in Finland zullen zich binnenkort moeten uitspreken over het voorstel, om de kerkdiensten geduren de de zomermaanden te verplaatsen van de zondag naar de zaterdagmor gen. ,JJe werknemers willen genieten van hun vrij weekend en zijn 's zondags voor het grootste deel niet thuis, zoals het aantal kerkgangers bewijst", aldus de toelichting op dit voorstel, dat af komstig is van de predikantenconfe rentie. i Anne de Vries aan wezig. Ds. B. Richters vertelde, hoe reeds in 1949 begonnen werd met het drukken van de kinderbijbel van Anne de Vries in het Indonesisch en het jaar daarop die van W. G. v.d. Hulst in het Javaans. De eigenlijke actie begon in 1957. Eind 1958 kon de tienduizendste kinderbijbel in Indonesië worden aangeboden. Van alle kanten kwamen de giften binnen: van scholen, zendingscommis sies, vacantiegelden, uit legaten, maar ook van particulieren. Zelfs jonge kin deren droegen hun steentje bij. OVERSCHRIJVEN Toen bekend werd, dat men op Mid- den-Java, bij gebrek aan voldoende exemplaren, bezig was om de kinderbij bel over te schrijven, brak een stroom van giften los. Allerlei acties werden op touw gezet om geld in te zamelen. In september 1959 kon de 25.000ste kin derbijbel worden aangeboden. De bejaarde Don Diego Zijlstra ver taalde in Argentinië de kinderbijbel in het Spaans, aanvankelijk alleen ten be hoeve van zijn kleinkinderen. In 1962 werd de 50.000ste kinderbijbel aangeboden en werd begonnen met de verspreiding van de Spaanse kinderbij bel. Kort daarop werden ook kinderbij bels uitgereikt in het Oerdoe (voor Pa kistan) en in het Portugees (voor Brazi lië), terwijl de kinderbijbel in de in heemse taal van Roeanda op stapel staat. Thans is de stand (wat ter perse is, mgegerekend): Indonesië 94.000, Pa kistan 46.000, Rwanda 11.000, Argenti nië 10.000 en Brazilië 4.000. De vraag naar kinderbijbels op alle zendingsterreinen is heel groot: pa tiënten in ziekenhuizen, leerlingen van christelijke scholen, de ouders van de ze leerlingen en gevangenen vragen om een kinderbijbel. Daarom gaat de actie door. Voor iedere acht gulden kan een gratis kinderbijbel worden uitgereikt. Drs. Soetjipto schetste in het kort de betekenis van de kinderbijbel in de In donesische samenleving. God heeft won- Ze worden in de dessa's geleze ms in een leeskring waar een groep ensen er naar luistert. Meestal begint men met het Oude Testament, mensen in de dessa's zijn wel bekend - met de verhalen van Adam, Abraham. Driehonderdduizend folders gaan OEGSTGEEST EN ZEIST DOEN MEE (Van onze kerkredactie) BAARN Het miljoen voor de kinderbijbelactie is voor een niet onbelangrijk deel te danken aan de bloeiende postzegelhandel van het gereformeerd ?endingscen- trum. Doordat nu ook de her vormde zending en de gerefor meerde zendingsbond besloten hebben mee te doen, zal binnen kort een grote propagandacam pagne van start gaan, om post zegels te sparen voor het gratis verspreiden van kinderbijbels. Mozes en David. Dat hebben ze wel de islam gehoord, maar dat is erg fragmentarisch, onvolledig en onduide lijk. Wat ze nu te horen krijgen is heel duidelijk. Enmaal begonnen met het Oude Testament, zijn ze ook bereid om het Nieuwe Testament te lezen, waardoor ze met de Here Jezus in aanraking ko- Het is hier en daar gebeurd, dat :o'n lezerskring een christelijke kring groeide en daaruit een gemeente. Jongens en meisjes van de vierde klas van de Koningin Wilhelminaschool te Overveen maakten het miljoen rond, en mochten daarom een kinderbij bel overhandigen aan drs. Soet jipto uit Indonesië. daartoe de deur uit. De organisator van de postzegelactie, de heer N. Hoekstra uit Aerdenhout (postbus 16), vertelde ons, dat voor dit doel elke gestempelde postzegel (dus ook heel gewone van 10 of 20 cent) waarde heeft. Ee kilo allergewoonste, onafgeweekte zegels levert al een halve kinderbijbel op. Aan deze actie kan ieder, groot en klein, meedoen door gebruikte zegels voortaan niet meer in de prullebak te gooien, maar te bewaren. Het zen dingscentrum stelt voor ieder, die mee wil doen, grote of kleine postzegeldo zen of verzamelenveloppen beschik baar. Als iedere hervormde en gereformeer- Minder kinderen bij protestanten BONN Op elke honderd pro testantse gezinnen in West-Duits'.and komen gemiddeld 82 kinderen voor. Bij rooms-katholieke huwelijken be draagt dit cijfer 202 en bij gemengde huwelijken 177. Dat blijkt uit cijfers van de volkstel ling in 1961. die thans zijn gepubli ceerd. In gemengde huwelijken, blijkt verder, behoren de kinderen voor zeventig procent tot de kerk van de moeder. Raden moeten het dode punt doorbreken schënk^^P^» Ook in Arnhem jongelui in hongerstaking ARNHEM Niet alleen in Haar lem en in Breda, maar ook in Arn hem zullen met de Kerstdagen jonge lui (als zij dit volhouden) 48 uur vas ten. Het PSJW-lid Peter van der Kleij en het ARJOS-lid Rob de Vries zijn van plan in die periode slechts op wa ter te leven. Voorts zullen zij voorbijganger? pamfletten uitreiken, waarin zij van leer trekken tegen wat zij noemen de commerciële en valse emotionele sfeer rond de viering van het Kerst feest. Zij zullen in hongerstaking gaan bu de AKU-fontein. Vrijdagavond nemen zij daar hun plaats in. ROTTERDAM De Oecume nische Jeugdraad in Nederland gaat na enkele jaren weer een grootscheeps Oecumenisch Jon gerencongres organiseren. Da tum: zaterdag 25 februari. Plaats: De Doelen te Rotterdam. Het laatste oecumenische jongerencon gres werd in september 1963 in Utrecht gehouden en trok toen circa vijfduizend jongeren, zowel uit pro testantse als uit rooms-katholieke kring. Toen stond de vraag Rome-Re formatie centraal. Duidelijk werd gesteld, dat er zoveel punten van overeenkomst zijn, dat rooms-katho- lieken en protestanten samen moeten doen alles wat zij terwille van hun geweten niet zouden hoeven te laten. I Maar in het oecumenisch denken is het accent na drie jaar wel wat anders komen te liggen. Het Stomende con gres wil de christenjongeren en ook de kerken juist terugroepen van te sterk interkerkelijk handelen en den ken. Het wil oproepen tot realisering van die liefde, waarover wel veel ge preekt wordt, maar waarmee heel weinig wordt gedaan. Want, zo schrijft OJR-secretaris ds. H. Scheeper, „oecumene is niet het be werkstelligen van kerkelijke eenheid, maar een gezamenlijke inzet samen met de niet-christenen voor de leef baarheid van de gehele bewoonde we reld. En in dit oecumene-perspectief is. om het eufemistisch te zeggen, al le interkerkelijk en binnenkerkelijk gedoe van ondergeschikt belang ge worden." Daarom heeft de werkgroep voor de inhoudelijke kant van dit congres (mevrouw drs. M. M. van Hen- gel-Baauw, ds. H. Scheeper, dr. J. M. M. de Valk en pater J. Vrijburg SJ) (Van onze kerkredactie) georganiseerd over de stellingen, die de sprekers 's morgens geponeerd hebben. De deelnemers krijgen een lijst, waarop de stellingen staan, en kunnen door een kruisje achter de stelling kenbaar maken, of zij ermee instemmen. Ook kunnen zij op deze wijze laten weten, wat er volgens hen nog meer aan de orde had moe ten komen. een aantal momenten genoemd, waar christenjongeren met hun neuzen op gedrukt zullen moeten worden om mede de beoogde leefbaarheid te be vechten. Conference Niet alleen met het oog op onze Neder landse situatie, maar ook gelet op de wereldsituatie, is de volle inzet, ook van een groep als de christenjonge ren, absoluut geboden. En deze volle inzet dan niet als christen-zijn, maai van het christen-zijn. Stellingen 's Morgens zullen zes sprekers in tien-minuten-toespraken actuele pro blemen belichten. Zij doen dat door een stelling te poneren en vervolgens toe te lichten. Hiervoor zijn gevraagd dr. H. M. de Lange (Prioriteitenlijst), prof. dr. J. Tinbergen (Noord-Zuid, de spanning tussen rijke en arme landen), de heerj R. R. Eijbersen (Vietnam), drs. B. J. T. ter Veer (nucleaire bewapening), dr. J. H. Lamberts (ruimtelijke orde ning) en dr. E. J. Beker (de kerken). Na de lunchpauze krijgen de zes spre kers ieder een grote hoek van de foy er toegewezen. Elke deelnemer heeft dan de gelegenheid twee sprekers op te zoeken en mee te luisteren in de discussies. Ook wordt er 's middags een stemming a een conference van een half uur door de heer Johan Noordmans (over de introverte christenen, die zo blin delings langs de werkelijke vragen heenlopen, omdat ze zo vol zijn van „thuis") komen dan de zes sprekers weer aan het woord in een forum, dat zal worden geleid door mr. G. J. P. Cammelbeeck. liixê"bij het Dit forum wordt aangevuld met een als de essentiePaar leden, die wat meer officieel vanuit hun kerken kunnen spreken en tegelijk de vragen, die aan de or de gesteld worden, goed in het vizier hebben, om zonodig te kunnen toe lichten, waarom de gestelde vragen wel, nog niet of nooit een rol zullen of kunnen gaan spelen in hun kerk. op (Van onze kerkredactie) UTRECHT Juist op het diaconale terrein kan een oecumenische raad vruchtbaar coördinerend en stimulerend werken. Hoe vaak gebeurt het niet, dat de kerken te kort schieten, doordat zij door de versnippering wat betreft per soneel en financiën te zwak zijn. Dit schrijft H. K. s'Jacob in het blad Gemeenschap der Kerken, het maandblad van de Oecumenische raad van ker ken in Nederland. Hij vervolgt: „Wij denken aan zich snel uitbreidende woonwijken, aan het werk in de industrie, aan de zorg voor buitenlandse arbeiders. Samenwer ken is hier geboden en waarlijk niet alleen voor diaconale taken. Openbreken „Wij hopen, dat alle oecumenische ra den in het seizoen 19B6/1967 het „oe cumenisch geweten" van de kerken zullen zijn. Het werk op het grond vlak van de kerk is soms moeilijk en wij kunnen er heel goed in komen, dat men wel eens ontmoedigd raakt Het intensieve overleg tussen de kerke lijke topleiders blijft in de lucht han gen, als de plaatselijke gemeenten ei niet van doordrongen worden, dat vernieuwing en eenheid nodig zijn. Het heeft er soms veel van dat top en grondvlak elkaar verlammen. De top houdt de boot af, omdat het grondvlak van de kerk nog niet zo ver is en het grondvlak voelt zich geremd, omdat de top samengaan nog niet officieel sanctioneert. Het is aan de plaatselijke raden dit dode punt te doorbreken." de werkelijk mee zou doen en elke dag één gebruikte postzegel weg zou leg gen, zou dit al 200.000 gulden voor dt zending per jaar opleveren. De heer Hoekstra wist daarbij aardi ge foefjes, zoals het „filatelistisch fran keren": als je een brief schrijft aan iemand, die voor de zending spaart, plak dan niet het overbekende zegeltje van 20 cent. Neem bij voorbeeld 3 maal 6 en 2 maal 1 cent. Dat kost wat meer likken, maar het levert de zen ding vijftien maal zoveel op! Protestanten doen niet so aan sport GRONINGEN Politiek en godsdienst blijken van invloed te zijn op> de recreatieverlangens. Zo doet het pro testants-christelijke volksdeel min der aan sportbeoefening. Ook vissen ze minder graag en gaan niet to vaak naar openluchtzwembaden. Tot deze conclusie is drs. R. Wippler, verbonden aan het sociologisch in stituut van de Rijksuniversiteit in Groningen, gekomen. Hij heeft een studie gemaakt van de behoeften op het gebied van de openluchtrecrea tie in de provincie Groningen. De uitgever van zijn bevindingen is J. Niemeijer in Groningen. Nog enkele opvallende verschijnselen zijn, dat de protestanten hun vrije tijd vaak aan tuinieren, aan een fietstochtje of aan een wandeling in de omgeving besteden. Rooms-katholieken daarentegen ma ken liever een plezierritje in de auto. De onkerkélxjken wandelen het meest in de natuur, vissen en doen aan sport. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bathmen (toez, Beerthuis te Oosterend (Texel nekom (vac. J. Woldt toe- i-'. Offe- rin-ga te Haren (Gr.); te Benschop (toez.): A. Kastelein te Capelle a.d, IJssel; te Scheveningen (vac. H. Stolk); P. v. d. Berg te Den Haag: te Woerden (wijkgem. N.): J. M. de Meij te Varsse- veld; te Ouwsterhaule (toez.): T. J Drent te Middelbert; door de gen. synode als legerpred.: D. Zinkstok te Deventer; door de gen. synode als vlootpred.: kano. R. Steenstra te Middelburg; te Oude Tonge: B. A. v. Donkersgoed te St. Phi- lipsland. Aangenomen naar Wouterswoude: 6 Veldjesgraaf te Nederhemert, die bedank te voor Hoevelaken; naar Scheveninge (vac. J. J. Poldervaart): H. v. Niel ie IJmuiden. GEREF. KERKEN Beroepen te Alphen a. d. Rijn-N. (v« W. Tom): J. Goldschmeding te Duss (N.B.); te Yerseke (vac. J. E. Booij): C J. Terlaak te Krimpen a. d. IJssel. Aangenomen naar Wommels: kand. J.' v. Buur en te Den Haag (verb, ber.), GEREF. KERKEN (vrtfgem.) Beroepen te Zoutespui: S. Braak&ma te Vlissingen-Souburg. Aangenomen naar Barendrecht: kand W. G. Rietkerk te Lisse. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen (vac. A. C. Noort): P. N. Ribbers te Enschede. Bedankt voor Leiden (vac. dr. W. H. Velema): H. Biesma te Stadskanaal. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leerdam: C. Wisse 1e Elspeet; te Ridderkerk: P. Blok te Dirks- land. Bedankt voor Boskoop: G. Zwerus te Nunspeet. NED. HERV. KERK Bedankt voor Waddinxveen: L. Blok te Ridderkerk. Het mag niet blijven bij het stichten in gezamenlijke „technische diensten". Het werk moet gedragen; orden door de samenwerkende ge meenten en kerken. De oecumenische raden moeten de kerken naar de we reld en naar elkaar openbreken. Slechts dertien raden reageerden op het verzoek van de Oecumenische raad in Nederland om hun plannen voor 1966/1967 bekend te maken. Er zijn 41 plaatselijke oecumenische raden. Schie dam, Haarlem, Den Helder, Bilthoven, Oss. Zaandam, Den Haag. Hilversum, Helmond, Bussum, Amersfoort, Zeist en Rotterdam (linker Maasoever) maak ten hun plannen bekend. Hun berichtgeving wordt „bemoedi gend" genoemd. Opvallend zijn de con tacten van vele raden met de Gerefor meerde Kerken en met de Rooms-Ka- tholieke Kerk. In Haarlem bestaat het plan oecume nische wijkraden te vormen. Het bete kent een sterke intensivering van de oecumenische actie. De heer s'Jacob besluit zijn artikel: over'n béste geiser gesproken...! Veelzijdig in z'n toepassingen, vlot in zijn dienstbetoon. Junkers gasgeisers zorgen voor (regelbaar) warm water in keuken, werkplaats, bij-keuken ...en metéén! Verwacht uénders van Junkers (al 86 jaar gespe cialiseerd in keukengeisers, badgeisers, cv-geisers, geisers, geisers, geisers, geisers...)? „Werken is mij een vreugde" Mevrouw Renes-Boldingh' viert 75ste verjaardag ROTTERDAM Mevrouw M. M. Renes-Boldingh' vierde vandaag haar 75ste verjaardag. Deze vooral in Christelijke krin gen bekende schrijfster heeft heel wat boeken op haar naam staan. Zelf beschouwt zij ,,De weg naar het licht", een jeugdbijbei, als haar voornaamste werk. „Het schrijven van die bijbel vond ik een geweldige opdracht. De uitge ver, Callenbach, liet me helemaal de vrije hand wat de samenstelling be trof. Er is inmiddels al een vijfde druk van verschenen". In die tijd schreef zij ook haar Broe dergemeenteroman „Het Oude Post huis", misschien wel haar meest ge lezen boek. De 99eerste stoot99 Mevrouw Renes werd op Ameland geboren. „De eerste acht jaar van mijn leven zijn heel gelukkig geweest. Er heerste nog rust op het eiland, inva sies van badgasten bestonden niet." Haar oom, die Ameland goed ken de en er haar veel over vertelde, heeft onbewust de eerste stoot gegeven tot het schrijven van „En nog zingt de leeuwerik" en „Vrouwe Rixt van Ame land". Later werd haar vader arts op „de vaste wal" in Schellinkhout, al twee eeuwen lang woongebied van de Bol- dingh's. Drie jaar later overleed bij en verhuisde mevrouw Renes met haar moeder en zusjes naar Apeldoorn, waar ze haar onderwijsacte haalde. In Zeist begon mevrouw Renes ge beurtenissen uit haar kinderjaren op te schrijven, die opgenomen werden in „Stemmen des Tijds" en waarvan Callenbach besloot ze te bundelen. „Mijn eerste roman, „Bandjir", hel ik geschreven op Sumatra, waar mijn man leraar was op een zendingsmulo Dit boek gaat over het huwelijkspro bleem van een generatie, die pal Christen is geworden. Over d( Bataklanden schreef ik enkele kinder boeken." Omdat haar man werd afgekeur£ voor de Tropen, ging het echtpaai naar Nederland terug en vestigde ziel te Zeist. Meisjes- en kinderboeken Gedurende de oorlog, die volgde bleef het contact met de uitgever be staan, zodat direct daarna „De onge schreven roman" kon uitkomen. Ooi verscheen een kinderboek „Het spool van de Peppelenburg", waarin de be vrijding is vastgelegd. Voor meisjes schreef z(j de vierde lige „Marieke-Marijke-serie" en hei „Perkoetoet-mysterie"; voor ouderei „Feest in de Mussenstraat", „De viel winden-windvang", „De kleine blauw' bloem" en „Terug naar Milaan". „Dat ik naast moeder- en echt genote zijn, tijd vond om boeken t< schrijven, komt doordat wij thuis kon den opgroeien tot persoonlijkheden Werken als vreugde en niet als nood zakelijk kwaad."

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2