VS VRAGEN OE THANT TE BEMIDDELEN BIER DOOR BRANDSLANG JAMIN Sticht vrede in Vietnam Commentaren irnMiiiiiiiiA Kabinet achter omroepwet Direct besprekingen Saigon: weinig effect Verenigde Naties geven fiat aan ruimteverdrag Kersl- THnsflag 20 december 1966 47ste jaargang Ho (facteur: Dr. E. Dier CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Den Haag Het kabinet-Zyi- stra is het in grote lijnen eens met het ontwerp-omroepwet, dat door het kabinet-Cals bij de Tweede Kamer is ingediend. Dit blijkt uit de memorie van ant woord aan de Kamer, ondertekend door de ministers Klompé en De Quay, respectievelijk van cultuur en recreatie en van verkeer en waterstaat. De ministers ontkennen, dat deze wet de overheid een te grote invloed geeft. „Binnen redelijke grenzen", al dus de bewindslieden, „schept het ont werp een werkelijke openheid." Enkele punten uit deze memorie zijn: 0 Het is toe te juichen wanneer de omroeporganisaties abonnees van hun bladen accepteren, die geen lid worden. Minister Klompé zal een gesprek hebben met de Stichting „Radio Te levisie Nederland". Zoals bekend bracht de radioraad een verdeeld ad vies uit over een zendtijd-aanvraag van deze stichting. Te zendtijd eventueel voor regio nale reclame-uitzendingen zal wor den toegewezen aan de stichting tot uitzending van reclame. Het kabinet heeft het plan in een wet vast te leggen het uitsluitend recht van omroeporganisaties om een eigen programmablad uit te geven. De ministers achten dit niet in strijd met de Grondwet. 0 Het uitzenden van reclamebood schappen in platenprogramma's wordt overwogen. Aan een landelijke centraal anten nesysteem wordt geen prioriteit toe gekend. Dt ministers willen aan de wet toe voegen, dat de reclame-uitzendingen duidelijk moeten worden onderschei den van de andere programma's. DE BILT Een van de oceaan afkom stige storing trok in dc afgelopen nacht over Schotland en de Noordzee naar Noord-Duitsland. Zij deed de wind tot hard en aan de kust af en toe stormach tig toenemen, en veroorzaakte tamelijk veel regen. Op sommige plaatsen in ons land viel meer dan 20 mm regen. In Zeeland, dat het verst van de depressie af lag, waren de regenhoeveelheden het kleinst. Na het passeren van de depres sie draaide de wind vanmorgen naar het noorden, waarbij de zachte lucht die zich in de afgelopen nacht boven ons land bevond, weer door koudere lucht werd vervangen. Een krachtig hogedrukgebied, dat zich ten westen van Ierland bevindt, zal de wind gedurende het komende etmaal in de noordwesthoek houden. In de polaire lucht die uit deze richting wordt aange voerd, zulle naast opklaringen ook enke le lokale buien voorkomen. De tempera tuur kan vannacht in het binnenland tot dichtbij het vriespunt dalen. plaatselijk enkele buien. Matige tot krach tige, aan de kust af en toe harde noord westelijke wind. Iets kouder met van- nacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt. op 13.26. onder 1.36. op 8.45. onder 16.31 Slachtoffer van een hoge waterstand Het motorschip Santa Maria (500 ton) uit Roterdam is in het Noordlimburgse Broekhuizer- vorst gestrand. Het schip raakte door de hoge waterstand van de Maas en door de mist uit de vaargeul en kwam midden op een weiland vast te zitten. Door de sterke val van het Maaswater ligt het schip nu geheel droog. De opvarenden zijn van boord gegaan. Schipper Bosman moet wachten op hoog water. Het schip ligt te ver van de vaargeul om door een drijvende bok te wor den gelicht. In de Zuidvietnamese hoofdstad is men nogal pessimistisch gestemd over de resul taten die Oe Thant zal boeken bij zijn even tuele besprekingen met de strijdende par tijen in Vietnam. De Amerikaanse regering heeft gisteren een dringend beroep op Thant gedaan om te bemiddelen. Vertekend Aan overeenkomsten loonachterstand wordt niet getornd UTRECHT De reeds afgesloten overeenkomsten voor het inhalen van loonachterstanden zullen door de loon politieke beslissing van de regering niet worden aangetast, ook al lopen die overeenkomsten door in 1967 en 1968. Dit heeft de voorzitter van het Neder lands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, meegedeeld in ant woord op vragen uit de verbondsraad, die gisteren de gehele dag vergaderde. Aan erkende achterstanden wordt dus niet getornd, maar nieuwe overeen komsten voor het inhalen van eventue- pe loonachterstanden maken het vol- jaar geen kans, aldus de heer Mertens. WASSENAAR Op kasteel Oud- Wassenaar is gisteren in aanwezig heid van minister Bakker (economi sche zaken) de overeenkomst tussen de Nederlandse gasunie en de Vereni ging samenwerkende regionale orga nen gasvoorziening getekend. De over eenkomst bepaalt de voorwaarden waaronder het aardgas aan de regio nale bedrijven wordt geleverd. De kosten van het gasnet van de gasunie bedragen ruim 1250 miljoen gulden. De ombouw op aardgas vroeg een investering van ruim een miljard gulden. DEIL Door de slangen van de vrijwillige brandweer van Deil stroomde gisteren overvloedig bier. Deze vreemde tapperij was echter niet bedoeld voor de consumptie. Het soms zo begeerde vocht liep uit de slangen in de berm van de weg, een beekje vormend, bedekt met een laag schuim van een meter dik. Van dit merkwaardige tafereel kon men gisteren getuige zijn aan de rijksweg Utrecht's-Hertogen- bosch. In de gemeente Deil was een tankwagen van de Amstelbrouweri' met 20.000 liter bier op weg van Amsterdam naar Helmond na een slip in de berm beland. Een kraanwagen kon met het weggezakte gevaarte niets begin nen. Overtanken van het bier in een andere tankauto stuitte ook al op moeilijkheden. Ten einde raad riep men de brandweer maar te hulp. De brandslang werd op de tankwagen aangesloten en het bier kon er wor den ui,tgeheveld. Nadat de auto was bevrijd van de kostbare lading lukte het einde lijk het voertuig weer op de weg te Maar de prijs was een sloot ge vuld met duizenden liters bier.... Unaniem goedgekeurd NEW YORK De Algemene Vergadering van de VN heeft gis teren het verdrag voor vreedzaam gebruik van de ruimte unaniem goedgekeurd. Dit besluit betekent de eerste belangrijke overeenkomst op het gebied van de bewapenings controle sinds de ondertekening van het beperkte kernstopakkoord van Moskou in 1963. Het verdrag verbiedt het in een baan om de aarde brengen van kernwapens en het gebruik van de maan en andere hemellichamen voor het vestigen van militaire bases. De Vergadering besloot dat er volgend jaar september te Wenen een conferentie VS gebruiken Chinees staal in Vietnam SINGAPORE Chinees ijzer en staal dordt door de Amerikanen ge bruikt voor de aanleg van militaire 3 in Zuid-Vietnam. Singapore voert deze produkten uit communistisch China in en verkoopt een gedeelte daarvan door aan Zuid-Vietnam, waar de Amerikanen het gebruiken Officieel bestaat in Singapore een embargo op strategische goederen die de Amerikanen in Vietnam zouden kunnen helpen. In privé-gesprekken hebben handelaren de verkoop aan Zuid-Vietnam bevestigd, maar in het openbaar wil niemand dergelijke ver kopen toegeven. De verkopen aan Zuid-Vietnam be treffen ook andere Chinese produkten. Deze verkopen zouden aanzienlijk zijn. Ziekenhuizen duurder DEN HAAG Dc verplecgtarieven ,-an de ziekenhuizen gaan gemiddeld voor de derde klasse met ƒ5,25 per dag omhoog; voor de tweede klasse met 6,65 en voor de tweede klasse a en eerste klasse met 8. Ook enkele neventarieven worden hoger. Ziekenhuizen. ziekenfondsen en verzekeraars hebben hierover over eenstemming bereikt De zieken fondsraad en de minister van sociale zaken stemmen met deze verhoging in. die 1 januari ingaat. De salarisver hoging van het ziekenhuispersoneel maakte de tariefwijziging noodzake lijk. KIEL Gisteren is in Kiel de kiel gelegd voor een tanker van 190.000 ton, het grootste tot dusver in Europa te bouwen schip. Zomer volgend jaar hoopt men ermee klaar te zijn. zal worden belegd voor het vreedzame gebruik van de ruimte. Alle lidstaten van de VN en de gespecialiseerde organen kunnen daaraan deelnemen. NEW YORK De Amerikaanse regering heeft gisteren een beroep op de secretaris-generaal van de Verenigde Naties gedaan om te komen tot een bestand in Vietnam. De vertegen woordiger van de Verenigde Staten by de volkerenorganisatie, Arthur Goldberg, heeft Thant gisteren een brief overhandigd, waarin hy er op aandringt onmiddeliyk besprekingen te be ginnen. Het doel van de VS is, zo zegt Gold berg, een blijvende en eervolle vrede, waarvoor de Geneefse overeenkomsten van 1954 en 1962 een bevredigende ba sis kunnen vormen. De meningsverschillen tussen de VS en Noord-Vietnam over een regeling kunnen echter niet uit de weg worden geruimd zonder contact, discussies onderhandelingen en daarom wendt de Amerikaanse regering zich tot de Vere nigde Naties, aldus Goldberg. KERSTBESTAND De Amerikaanse afgevaardigde ver wijst in zijn brief nog naar het beroep, dat paus Paulus VI op de strijdende partijen heeft gedaan om het Kerst bestand te laten volgen door een sta king van de vijandelijkheden van lan ge duur, die kan leiden tot vredesover leg. Nog gisteravond heeft Oe Thant vai gedachten gewisseld met Boeattoera, een afgevaardigde van Algrije. Dit land heeft in het verleden als voor naamste tussenschakel voor Oe Thant gefungeerd bij zijn contact met Noord-Vietnam. Ook pleegde de secre taris-generaal overleg met Fedorenko, de leider van de Russische delegatie bij de VN. In de Zuidvietnamese hoofdstad Sai gon meent men dat de stappen die Oe Thant eventueel op voorstel van Ameri ka zal ondernemen weinig effect zullen Ex-N ederlander gouverneur van Antwerpen ANTWERPEN - De in Nederland ge boren advocaat mr. A. Kinsbergen waarschijnlijk gouverneur van Antwerpen worden. De heer Kinsbergen. die lid is van de partij voor vrijheid en vooruit gang (liberaal), werd tien jaar geleden tot Belg genaturaliseerd. Het Belgische conservatieve blad La libre Belgique heeft geen goed woord over voor deze benoeming. „De heer Kins- neemt, om nog maar te zwijgen over de eeuwenoude rivaliteit tussen onze eerste nationale haven en de Nederlandse centra van zeevaart, kan men de diepe veront waardiging begrijpen van Antwerpse scheeepvaartkringen en zakenmensen". Is er aan de andere kant zo'n gebrek aan talent in de liberale partij dat een beroep moet doen op iemand over de Moerdijk? dat een burger van Antwerpen burgemeester tien PB JL Amsterdam worden? Deze twee vragen houden de ners van Antwerpen voortdurend ogen, aldus het Belgische blad. Als langs de kust een storm ge woed heeft, is de kans groot dat er oorlogstuig te voorschijn komt. Zo ook in Domburg, waar gisteren een Duitse torpedo op het strand gevonden werd. Op de foto treft de mijnopruimingsdienst voorbe reidingen om het projectiel te laten ontploffen. sorteren. Noord-Vietnam heeft nog nooit gereageerd op verzoeken om besprekingen te beginnen die tot een staakt-het-vuren zouden kunnen lei den. Amerika wil alleen met zijn initia tief de communisten (opnieuw) in staat stellen onderhandelingen te beginnen zonder hun gezicht te verliezen, z< deneert men in Saigon. Intussen heeft communistisch China een beroep op de Vietcong gedaan „door te vechten tot het einde". Peking zond gisteren een boodschap van pre mier Tsjoe En-lai aan de leider van het Zuidvietnamese nationale bevrij dingsfront, Ngoejen Hoe-oe-tho, dat gisteren zes jaar bestond. kersenbonbons niet duur we! heerlijk Resolutie van NKV: UTRECHT De verbondsraad het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft gistermiddag een resolutie aange nomen, waarin een beroep wordt ge daan op alle bij het Vietnam-conflict betrokken partijen alles in het werk te stellen voor een werkelijke, op recht aardigheid en liefde gebaseerde vre de. De inhoud van deze resolutie wordt ter kennis gebracht van de regeringen van Noord- en Zuid-Vietnam, de Vere nigde Staten en China, alsmede van de Verenigde Naties, het Internationaal Christelijk Vakverbond en de zusteror- partijen meester te maken. We heb ben er gisteren iets van gezien in de arena van de VPRO-teach-in. Op het eerste zien een belangwek kend en boeiend schouwspel. Waar van echter, voor wie het eigen kri tisch vermogen inschakelde, de wel zeer betrekkelijke waarde niet ver borgen kon blijven. Waarna de ge dachte zich opdrong, dat wat hier ten beste werd gegeven juist ook voor een gezonde beleving van de democratie niet ongevaarlijk was. We leven in een tijd waarin we el kaar onverdroten ter verantwoor ding roepen. Dat kan op zichzelf geen kwaad, kan zelfs heilzaam he ten. De vraag is echter: hoe te voorko men dat het beeld ook op het beeldscherm niet vertekend wordt. Voorlopig is het ons een raadsel, hoe gisteravond het flodderachtige ge doe van al die onderlinge onsamen hangende gespreksflarden tot een verantwoord beeld zou moeten lei- Belangstelling voor de politiek? Graag. Men moet zich echter afvra gen, in hoeverre de politiek by een benadering als in deze teach-in wer- kelijk is gebaat. Averechts T^EN rake opmerking kwam gister avond in de VPRO-teach-in van de communist Bakker. Het was hem, als ons, opgevallen, dat er door tal van sprekers was af gegeven op de tegenwoordig nogal versmade confessionele partijen, die graag als overleefd worden bestem peld. Al dat gehak van een partij als de PvdA op de confessionele partijen, aldus de communist, heeft alleen tot gevolg dat men de mensen naar die partijen toejaagt, in plaats van eruit. AI d^len wij de bezorgdheid niet, die voor de communist uit deze si tuatietekening sprak, geUjk kon hij wel eens hebben. Het moet immers de aandacht trek ken wanneer men zo uitvoerig kri tiek oefent op instellingen die men tegelijkertijd overleefd acht. Daar zit een brok tegenstrijdigheid in. die aan deze communist niet was ontgaan en die ook vele anderen niet zal ontgaan. Er schuilt in de kritiek op de con fessionele partijen een brok propa ganda, die zij zich rustig mogen la ten aanleunen. Want ze zijn nog al tijd wezenlijker dan diezelfde kri tiek wil doen voorkomen. ganisatie van het NKV in Vietnam, de Confédération Vietnamienne du Tra vail Chrétien. Het NKV spreekt in de resolutie zijn verontrusting uit over de gruwe len. die zich manifesteren in het con flict tussen de wereldmachten ten koste van het zwaar getroffen volk van Vietnam, in het bijzonder van de boeren en de arbeiders. Gehoopt wordt dat het naderende kerstfeest het begin mag betekenen van een wa re vrede in Vietnam. ■fe Miljoenste gulden binnen voor kinderbijbelaktie - pag. Kernmerk eving uit dc naoorlogse slaap rebelse, protesterende jonge schrijvers. Een van deze ..angry young men", John Osborne, trok sterk dc aandacht met zijn toneelstuk „Look hack in anger" (Omzien in wrok). In 1966 hebben in Nederland boze jonge mannen geen schrijvers maar politici van zich laten horen. Op pagina 9 plaatsen wjj de eerste van een serie interviews met deze rebellerende politiri, onder dc verzamelnaam: vooruitzien in wrok? •fe In Duitsland straks 700.000 werklozen - pagina 5 programma's op Radio/TV VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE a ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivltelt ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart makjen naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1