Met de „Witte Roos" betogen tegen NPD Volleybalteam herstelde zich in dubbel opzicht -ÉL Verontruste scholieren in Twente: ASSISTENT (HEF PRODUCTIE INSTRUMENT INGENIEUR WACHTCHEFS MAGAZIJNCHEF Weer 15 jaar geëist moordzaak Hilversum JL ZATERDAG 17 DECEMBER 1966 DE TWEEDE KAMER is aan een verschrikkelijke eind spurt begonnen. Na de nacht van Schmelzer heeft ze veertig da gen kunnen freewheelen, maar de laatste weken is het sprinten geblazen om de ontstane achter stand althans voor een deel in te halen. Stapels parlementair werk, die normaal in het voor jaar worden afgedaan, zijn door de crisis blijven liggen. Geen be groting is nog goedgekeurd. En toch moeten vóór 6 januari alle uitgaven en middelen voor 1967 zijn gevoteerd. Van een echte begrotingsrace met breedvoerige debatten over duizend en één punten en puntjes kan dan ook geen sprake zijn. De parlemen taire journalisten, die tegen Nieuw jaar het woord „begroting" niet meer kunnen zien ervaren dat als een geluk bij een ongeluk. De jaar lijkse hersenspoeling van minstens drie maanden duurt nu maar drie weken. Een triest afscheid overigens voor de parlementariërs die straks niet in de nieuwe Kamer terugkeren en in de oude nog zo graag een laatste proeve van breedsprakige bekwaam heid hadden afgelegd. Daar is geen tijd meer voor. Ze moeten zich be perken tot tienminutenspeechjes met een vraagje hier en een opmer- kinkje daar. Volgende week dinsdag begint het. Kamergriffier mr. Schepel streng als een vorige-eeuwse veld wachter heeft het praatgrage deel van de Kamer al een scherp schot voor de boeg gegeven. In zijn dienstregeling, waaruit een toon van diep verdriet over Schmelzers inbreuk op de normale gang van za ken opklinkt, lezen we: „Gemiddeld zal per begrotingshoofdstuk niet meer dan één middag of één avond beschikbaar zijn. De voorzitter zal zo nodig rantsoe neringen van de spreektijd voorstel len, welke het mogelijk maken, dat de Kamer uiterlijk op 5 januari met de gehele begroting gereed komt." ,0m tijdverlies te voorkomen is de roorzitter van plan telkens na de i beraadslagingen van de zijde der Kamer in eerste termijn de behande ling van een hoofdstuk te schorsen en onmiddellijk een aanvang te ma ken met de beraadslaging van de zijde der Kamer over een volgend hoofdstuk. Op deze wijze zal de Ka mer op één dag met 3 of 4 hoofdstukken een aanvang kunnen Griezelig Dat laatste is gewoon griezelig. Het betekent dat de Kamer op een en dezelfde dag over Vietnam, de Pil, de Deltawerken, de loonpolitiek, de PTT-tarieven, de contacten met Indonesië en de woningbouw zal praten. Wie daar geen knoop van in z'n hersens krijgt, kan de volgende dag z'n aandacht verdelen over de omroepproblematiek, de oorlogsmis dadigers in Breda, de aanmaak van zilveren rijksdaalders, de werking van de Algemene Bijstandswet en de verticale prijsbinding. Het zou wenselijk zijn om van af dinsdag vier dagen per week met ees speciale parlementaire editie uit te komen. Anders is het niet meer bij te benen. Onze parlementaire re dactie zou tijdelijk uitgebreid moe ten worden tot zes man plus twee verpleegsters en een psychiater. Een geestelijk verzorger zal wel niet zo gauw te versieren zijn wat begrijpe lijk is in een tijd van Kerstwijdin gen. Genoemde heer Schepel heeft zich zelfs niet ontzien de anders zo vredi ge week tussen Kerst en Oudjaar met parlementair strijdgewoel te vullen. Op 28, 29 en 30 december komt de Kamer gewoon bijeen alsof er geen oliebollen te bakken zijn. Tot grote teleurstelling van de grif fier zijn de feestdagen zelf buiten schot gebleven, maar dat kan nog veranderen, want nood moet soms wetten breken om wetsontwerpen veilig te stellen. Om de Kamerleden niet helemaal uit de sfeer van thuis te halen zal midden in de vergaderzaal een gro te kerstboom (geschenk van het Noorse parlement) worden geplant met lichtjes in alle kleuren van de regenboog. Wie het door de kaleidoscoop van onderwerpen nog niet groen en geel voor de ogen is geworden, kan visu eel nog aan z'n trekken komen. Het nadeel van de boom is dat linker en rechterzijde, ministers en rede voerende Kamerleden elkaar niet of nauwelijks meer kunnen zien, maar zo verschrikkelijk is dat niet, want de luidsprekers doen het de laatste fid goed. En 't is ten slotte maar voor een week. Jammer genoeg is het plan om ook wat gedempte back- ground-Christmasmusic de zaal in te zenden gestrand op een scherp protest van AR en SGP. Wel is de heer Roolvink bereid gevonden in de namiddag van de 30ste een gepast en vooral duidelijk Ouwejaarslied te zingen, met colle ga Schmelzer aan de (rechter) vleu gel. Zes dagen daarna zal het leed defi nitief geleden zijn. Dat wil zeggen.... Veiligheidshalve heeft mr. Schepel ook woensdag 11 en donderdag 12 januari in z'n rooster opgenomen voor het geval zich onverwachts iets spoedeisends zou voordoen. Je kunt nooit weten. Misschien moet er een noodwet op de artsenhonoraria wor den afgekondigd. Misschien gaat Prinses Christine zich verloven. Wie weet vraagt Soekarno naturalisatie De Kamer mag dan al in staat van ontbinding verkeren, ze zal pa radoxaal genoeg pas de laatste adem uitblazen vlak voor de verkie zing van de nieuwe Kamer. Tot dan kan ze formeel nog van alles doen en laten. Maar nationale rampen voorbehouden zal ze nu de 12e niet meer vergaderen. Want de politici moeten het verkiezingspad op. Hoe leger het Binnenhof, hoe vol ler de zalen waar de kiesverenigin gen, de Kamercentrales, de conven ten en de deputaten plegen te verga deren. We benijden de lijsttrekkers en fractieleiders niet. Ze moeten zich zes weken lang van spreekbeurt naar forum, van televisie-interview naar teach-in slepen zonder uitzicht op vakantie. De wintersport zal er bij in schieten. Jammer voor Neder- horst en Den Uyl, die gek op Jammer ook voor ski-enthousiast Zijlstra, die weliswaar buiten de verkiezingscampagne blijft maar van tweeënhalve maand regeren moeilijk nog twee weken Zwitser land kan afknijpen. Kalm aan Je kan je intussen afvragen of die hele verkiezingsstrijd niet op de mensen zal gaan werken als bruine bonen met spek op een overvolle maag. Ze hebben zich de laatste tijd een indigestie gegeten aan politiek nieuws. De twee Koekoek-verkiezin gen, de spanningen in het kabi- net-Cals, de nacht der Norbertijnen, de kabinetsformatie, de reddingsac tie van Zijlstra.... het dreigt alle maal net iets te veel van het goede te worden. De kijkers raken uitgekeken op die onvermijdelijke Den Uyl. De ba riton van Roolvink doet geen gevoe lige snaren meer trillen. Het Don Juan-hoofd van Toxopeus maakt (Van een speciale verslaggever) HENGELO „We zijn wel wat geschrokken van al die belangstelling", bekennen de twee leerlingen van de So ciale Akademie „Twente" in Hengelo. Gert Rexwinkel en Hans Spijker probeerden vorige week in een stencil alle scholieren in Oost-Nederland warm te maken voor een demonstratie tegen het neo-nazisme. Maar nauwelijks was het plan in de openbaarheid gekomen of er stak een storm van reacties op: positieve en negatieve. Het gevolg was dat Hans en Gert de opzet van de demonstratie wij zigden. Uitvoering van het oorspronkelijke plan zou politieke consequenties kunnen hebben. „We hebben ons twee dagen bezon nen", vertelt Hans Spijker. „Nu heb ben we besloten zaterdag 7 januari niet rechtstreeks in Keulen te gaan betogen, maar de organisatie over te laten aan de opnieuw in Duitsland opgerichte „De Witte Roos", de vroe gere verzetsorganisatie tegen het Hit- Ier-regiem. Om de Duits-Nederlandse betrekkin gen niet te schaden, geven we de betoging het karakter van een de- geen indruk meer op Die mannen en hun problemen, hun gelijk en ongelijk, het wordt op den duur zo vervelend, 't Zal alle maal wel verschrikkelijk belangrijk zijn, maar je kan niet de hele dag roomsoezen gaan zitten eten. Dat houdt de grootste lekkerbek niet uit. Laat het gebak staan tot 15 fe bruari, daarna smaakt het des te Daarom dit a-politieke advies aan de partijen: overdrijf uw campagne niet, jaag uw kopstukken niet elke avond naar Bussum, weer hun hoof den van de affiches, doe desnoods maar een beetje anoniem. De mensen weten het zo langzamer hand wel. Overvoer ze niet, dat wekt ergernis. En vooral: gooi er geen gasbellen tegen aan. Die wor den als luchtbalonnetjes doorge- monstratie tegen het herlevend fascisme in heel Europa. Daarom gaan we nu uitnodigingen versturen naar verenigingen in verscheidene an dere landen." Direct na het bekendmaken van hun voorgenomen aktie, leek het er even op alsof Gert Rexwinkel en Hans Spijker zich lelijk in de nesten had den gewerkt. Er meldden zich veel deelnemers, vooral naar aanleiding van de publicaties in kranten, en in-' terviews voor de radio. Onder de kan didaten bevonden zich oud-verzets strijders uit heel het land. BEZWAREN Maar ook schreef een Twentse krant in een hoofdartikel, dat de jongelui op de verkeerde weg waren- Ten eerste zou een demonstratie vrijwel uitgeslo ten zijn omdat geen land toestaat dat door buitenlanders tegen binnen landse politieke ontwikkelingen wordt gedemonstreerd (de Neder landse deelnemers zouden in zo'n ge val direct als ongewenste vreemde lingen over de grens kunnen worden gezet). Ten tweede zouden de jon gelui op deze wijze kwaad bloed zet ten in een bevriend land. Vandaar dat de Hengeloërs de organisa tie nu anders hebben opgezet. „Als Der Weisse Rose de demonstratie or ganiseert, behoeven de Nederlandse deelnemers slechts als toeristen naar Na zwakke start (0-1) 3-1 zege op Fransen (Van een onzer sportredacteuren) DOETINCHEM Na de krappe en wat teleurstellende 32 ne derlaag die het Nederlands volleybalteam zaterdagavond in Ant werpen tegen de Belgen moest incasseren, heeft de door Henk Blok gecoachte Oranje-ploeg vrijdagavond in Doetinchem met 31 geze gevierd over de Fransen. Een even bemoedigend als fraai resultaat van een team dat na het vertrek van enkele vedetten duidelijk naar een nieuw geheel moet groeien. Het was wellicht daarom dat coach Henk Blok ook nu nauwelijks veranderingen durfde aan te brengen in de basisopstelling. Deze bestond uit Kooien, v.d. Hoek, Lodder, Mulder, Valkenburg en Jansen. Alleen de in de eerste set teleur stellende Lodder werd vervangen door Vermeulen en daarmee was plotseling een zestal spelers bijeen gebracht dat tot een hechte for matie uitgroeide. Als geheel was de wedstrijd beter, maar minder spectaculair dan tegen de Belgen. Bram Vermeulen was ontdekking Na de eerste, zeer teleurstellende set die de Fransen heel gemakkelijk met 157 in een kwartier wonnen, be heerste Oranje het een uur en een kwartier durende treffen volledig ge tuige de overige drie setstanden 158, 158 en 1513. Daarbij werd het dui delijk dat het nationale volleybalteam ook zonder de grote slagkanonnen als Tinkhof, Conslandse en De Vink aan vallend tot goed werk kan komen. Daarbij werd men overigens geholpen door een wat stuntelig Frans team dat nauwelijks verdedigingswerk van ni veau toonde. De duidelijk gro tere variatie die Nederland in ver gelijking met zater dag aanvallend in zijn mars had, is doorslaggevend ge weest. Stellig was een aanwinst dat de aarzelend startende Hans Jansen van AMVJ' weer gene zen was, want met name in de laatste -•twee sets had hij een groot aandeel in de zege. Overi gens was hij niet de meest opvallende speler. Die rol was toebedeeld aan VERMEULEN Bram Vermeulen uitblinker yan HML. De 20-jarige Hagenaar, die vorige week in Antwerpen debuteerde, ontpopte zich nu als een all-round speler van klasse. Zowel aanvallend als verdedigend was hij de beste speler in de Nederlandse ploeg die in de laatste twee sets duidelijk blijk gaf van een opgaande lijn. Weinig wissels moeten krijgen bij de spelerswisseling. Nu bleven Schreuder. Van Baaien. Brou wer en Van Wijnen volledig op de reser ve-bank en speelde Onnes slechts korte perioden mee voor Mulder en de even aan het oog geblesseerde aanvoerder Kooien. Wanneer straks in de tweede week van maart de strijd om het West- Europees volleykampioenschap losbrandt, zal Oranje nog beter voor de dag moeten komen, maar begrijpelijk was dat er gis teravond in de kille en matig bezette sporthal van Doetinchem een tevreden glimlach om de mond van trainer Blok speelde. „Latertje" Het was dan wel een latertje geworden de wedstrijd gold als slot van een op hoog niveau staande sportdemonstratie van allerhande binnensporten tussen kwart voor elf en twaalf uur werkte Oranje zich naar een duidelijke victorie, een succes dat in het begin allerminst voor mogelijk werd gehouden omdat de Fransen vrijwel moeiteloos de gaten in 310 en 613 uiteindelijk, ondanks het verwisselen van Lodder voor Vermeulen, in een kwartier tijd 715. teams kwamen met dezelfde opstellingen in het. veld, maar na een schitterende korte set up van de opnieuw goed spelen de Jan v. d. Hoek knalde Valkenburg de tweede punt laag in de Franse defensie. Het werd 41. 71, 93 en toen De ploeg werd zowel aanvallend als Blok redde de zaak en uiteindelijk bete kende een goed door Vermeulen onder schepte smash van de Fransen 158 voor Nederland. Derhalve 11. Weer 15-8 Nederland wilde meteen door. maar hield de Fransen in de derde set tot 44 op één lijn. Toen ging het tot 104 goed, waarna er weer een inzinking kwam ondanks schitterend werk van Ver meulen. Andermaal kalmeerde coach Blok de ploeg tijdens een time-out en door enkele goede acties van Jansen werd het opnieuw 158 (21). Nederland liep in de laatste set snel via 3—0 tot 8—3 uit, maar de Fransen vochten terug, bereikten zowaar 99 door wat fouten in de Nederlandse defen sie waarin Mulder even door Onnes werd vervangen. Toen kwam de vaart er weer in: 13—10. Toch nog 13—13, maar met Mulder terug was het door een laatste slag van de Sigi-speler werd het 1513 daarmee 31 voor Nederland. Negerboycot scheurt baptistengemeente MACON (Georgia). De Tattnall Square baptistengemeente, die haar predikant, hulpprediker en cantor hun congé gaf. omdat zij het niet eens wa ren met het „apartheidsbeleid" van de gemeente, is nu gescheurd. Douglas Johnson en Jack Jones, respectievelijk de hulpprediker en de cantor, stichtten een nieuwe baptisten gemeente in Macon, waar ook negers lid kunnen worden. In de oude gemeen te mochten zij niet eens de diensten bijwonen. De voormalige predikant van de ge meente, Thomas J. Holmes, heeft een functie aanvaard aan de baptistenuni versiteit in Macon. De gebouwen van deze universiteit staan naast de kerk en het conflict brak uit, toen negerstu denten de kerkdiensten wilden meema- Keulen te gaan om daar ongemerkt deel te nemen aan de optocht", rede neert Hans Spijker. Overigens heeft men nog niet de medewerking gekre gen v?n de Duitsers. Op antwoord wordt gewacht Hans en zijn vriend blijven er wel op staan dat de demonstratie op het grondgebied van de oosterburen moet worden gehouden. „Per slot van rekening ligt daar de voedingsbo dem van het nazisme." De 19-jarige Gert Rexwinkel zegt alles van het fascisme te weten. Samen met zijn vriend heeft hij al jaren alle lectuur, die er over is versohe nen, met grote belangstelling gelezen. „Toen onze docent sociale bewegingen in de klas om een aantal onderwer pen vroeg, heb ik dit plan eens voor gelegd," vertelde Gert. „Niemand voelde er voor. Maar bij het laatste verkiezingssucces van de NPD ging er een schok door me heen. Ik sprak er met Hans over en toen stond ons plan vast." GEVAARLIJK „Wij ondergetekenden maken ons met vele anderen bezorgd over de politie ke ontwikkelingen in West- Duitsland, met name over het groei ende succes van de NPD, zoals dat gebleken is bij de recente verkiezin gen in Hessen en Beieren. Wij besef fen het gevaar van een overheersing van de NPD in het parlement en het gevaar van een daaruit voortvloeien de oorlog. Wij menen, dat wij iets moeten doen om onze afkeuring en walging voor de ex- en neo-nazi's te uiten." Dit is een citaat uit de stencil, die daar op de deur uitging- „Op de akademie lachten ze ons eerst wel eens uit, maar dat werd minder, toen van an dere scholen serieuze reacties kwa men", legt Hans Spijker uit Beide nogal timide lijkende vrien den winden zich gemakkelijk op als het gaat over het neo-nazisme. „Hoe kan men in West-Duitsland in vre desnaam zo'n partij toestaan, terwijl de communistische partij er verbo den is", vraagt Gert Rexwinkel zich af. „Ik hoop dat de ogen van vele Duitsers door onze demonstratie opengaan en dat ze het gevaar van de NPD inzien", zegt hij. ORDELIJK Gert en Rex zien geen enkel provoce rend element in hun aktie, laat staan associaties met provo-bewegingen. „Wij als Nederlanders hebben na alles wat ons is aangedaan in de laatste oorlog gewoon recht op pro- test", vinden de jongelui. Ze willen dat het er zaterdag 7 januari zeer ordelijk aan toe gaat. „Geen rotzooi, maar een correcte protestdemonstratie." Inmiddels wachten de organi satoren ongeduldig verder reac ties af. Ze zijn vast van plan door te gaan, ook al hebben ze het druk met tentamens. Veel zal afhangen van de vraag, wel ke medewerking uit Duitsland wordt verkregen. Tien jaar geëist voor doden van echtgenote DEN HAAG Tegen de 47-jarige meubelmaker A. van der B. uit Den Haag is gisteren door de officier van justitie tien jaar geëist. Hij wordt er van verdacht zijn 42-jarige vrouw met een messteek om het leven te hebben gebracht. De daad gebeurde in de woning van een 57-jarige rijschoolhouder met wie de vrouw een verhouding had. Verdach te zed, dat het huwelijk niet zo goed meer was; begin van dit jaar besloten zij uit elkaar te gaan. De man wilde echter zijn vrouw graag weer terug in het gezin, dat vier kinderen (van 17 tot 23 jaar) telde. De mededeling dat zijn vrouw een echtscheidingsprocedure aanhangig had gemaakt, maakte verdachte woedend. Hij pakte een dolkmes van zijn zoon, sleep dat vlijmscherp en zocht zijn vrouw op. naar hij zei. om „haar iets te doen, zodat zij tenminste een reden kon opgeven voor de scheiding". Zijn vrouw weigerde terug te komen, waar op hij haar doodstak. HERCULES Hercules NV is de Nederlandse dochter van aen Amerikaans bedrijf, dat tot de grootste chemische concerns ter wereld wordt gerekend. Het hoofdkantoor is In Den Haag gevestigd. Een productiebedrijf in Zwljndrecht. In Middelburg wordt een tweede bedrijf gebouwd, dat in 1967 DiMethyfTerephtalaat zal gaan produceren. Het ligt In de bedoeling dit gehele bedrijf In de toekomst met Nederlandse mede werkers te „bemannen". Een aantal van de medewerkers krijgt een uitgebreide training In één van de fabrieken van de moedermaat schappij in de Verenigde Staten. In verband met deze voorberei ding roepen wij thans sollicitanten op voor de volgende functies: In samenwerking met de chef Productie is hij mede verant woordelijk voor een belangrijk gedeelte van het D.M.T. pro ductie-proces. Een boeiende taak. voor een Chemisch Ingenieur (T.H.) met enige jaren ervaring, of voor Iemand met H.T.S.-opleiding Chem. Techniek, maar dan is een lang durige en brede ervaring in een soortgelijke functie zonder meer noodzakelijk. Omdat hij terzijde wordt gestaan door een groep medewer kers. zullen takt en leidinggevende capaciteiten tot zijn uit rusting behoren. Productie know-how in detail krijgt hij door een gedegen training In een van onze Amerikaanse bedrijven. Dat maakt een goede kennis van de Engelse taal In woord en geschrift noodzakelijk. Een veelzijdige interessante functie aan de top die „in de handen" van een ambitieus medewerker tot een levens positie gemaakt kan worden, met zéér goede promotiekansen. Hij zal op basis van zijn H.T.S.-opleiding en minimaal dne jaar ervaring In een soortgelijke functie, verantwoordelijk zijn en leiding geven aan de contrftle en het onderhoud van alle electronische en pneumatische Instrumenten in het productie bedrijf. Een training In de Verenigde Staten bij de moeder maatschappij. en bij gespecialiseerde toeleveringsbedrijven zal zijn bestaande kennis en ervaring uitbouwen tot een all round vakmanschap dat reeds bij de bouw van ons Middel burgse bedrijf nuttig zal zijn. Daarom zal hij de Engelse taal redelijk beheersen. Doortastendheid, gepaard aan een groot verantwoordelijk heidsgevoel en Initiatief behoren tot zijn geestelijke uitrusting, en geven hem de mogelijkheid in deze functie een grote mate van ontplooiing te vinden. Een wachtchef geeft leiding aan een groep van ca. 10 opera tors, die In een vler-ploegen schema werken. Bulten de kantooruren is hij verantwoordelijk voor de goede gang van zaken in het gehele productiebedrijf. Een groot plichtsbesef, takt en overwicht passen dan ook bij het niveau van z'n taak. Minimale Inbreng: H.T.S.-opleiding. met twee jaar prak tijkervaring. of een langdurige (ce. 10 jaar) ervaring als leidend bedieningsvakman. Een praktische training In een van onze bedrijven in de Verenigde Staten zal zijn kennis en ervaring afronden. In de jonge organisatie van dit nieuwe bedrijf liggen promotiekansen voor de hand Met assistentie van een magazijnbediende zal hij het beheer krijgen over het onderdelenmagazljn. Hij moet een uitstekend organisator zijn, ook op administratief gebied. Omgaan met mensen van allerlei aard, ligt hem. Enige technische kennis b.v. op U.T.S.-nlveau, kennis van de Engelse taal én enkele jaren ervaring In een soortgelijke functie, zijn vereist Zijn werk begint meteen bij de bouw van het nieuwe bedrijf in Middelburg. INDIEN WENSELIJK, KAN EEN WONING IN MIDDELBURG OF DIRECTE OMGEVING IN HET VOORUITZICHT WORDEN GESTELD. HERCULES NV In hoger beroep De Britse modekoningin Mary Quant brengt een bezoek aan ons land. Vanmiddag hield zij een modeshowwaarbij zij hoofdzake lijk ondergoed' liet zien. AMSTERDAM De procu reur-generaal heeft bq het Am sterdamse gerechtshof gistermid dag in hoger beroep tegen de 37-jarige beroepsmilitair Simon B. en de 37-jarige Hilversumse huis vrouw J. T., ter zake van moord met voorbedachte rade op haar echtgenoot, Adriaan Valk, in de nacht van 1 op 2 december 196» bevestiging van het vonnis van de Amsterdamse rechtbank: 15 jaar met aftrek van voorarrest, ge- eist. den aanwezig. Samen hadden verdach ten op 1 december 1965 het plan bespro ken Valk uit de weg te ruimen. „Niet dat ik niet van mijn verant woordelijkheid bewust ben, maar de straf vind ik veel te zwaar", ant woordde P. op een vraag van de president van het gerechtshof waar om hij in hoger beroep was gegaan. „Ik vind het verschrikkelijk en kan het zelf niet begrijpen, dat ik het ooit gedaan heb". Witheet In de nacht van 1 op 2 december vorig jaar had hij het slachtoffer, dat niets vermoedend in zijn bed lag te slapen, diverse malen met een vijzel op het hoofd geslagen en daarna zijn keel dichtgeknepen. De dader kon zich niet meer herinneren of hij het slachtoffer nog enige malen met zijn hoofd op de bedrand heeft geramd. Daarvoor was hij te „withéet" van woede om op dat fl moment zich te kunnen realiseren wat hij precies deed. Dit punt werd in het pleidooi naar voren gebracht als argument voor de niet geheel toerekeningsvatbaarheid van de verdachte. Pleiters meenden dat de daad moet worden gezien tegen een achtergrond van grieven jegens het slachtoffer en ook door het feit dat Valk P- had aan gevallen. De dreigementen van Valk te genover zijn vrouw en kinderen heb ben tenslotte de emmer doen overvloei en. „Dat heeft hen tot het uiterste ge dreven", aldus de raadslieden van bei de verdachten. „Zij hadden geen keus meer. Zij heb ben gehandeld uit angst voor hun ei gen lijfsbehoud en dat van de kinde ren". Pleiters vroegen het hof in zijn ar rest rekening te houden met verzach tende omstandigheden en verminderde toerekeningsvatbaarheid. De procureur-generaal had echter meer willen eisen, maar vond !5 Jaar toch wel het minimum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9