Nieuwe Leidse Courant GEEN OLIE VOOR SMITH MEDEDELING Nederland wil Z.-Afrika onderzeeboten leveren JAMIN Commentaar Veiligheidsraad gelast staakt alle uitvoer ACHTER HET NIEUWS („GEHEIM OVERLEG"): Zaterdag 17 december 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur John Lamers contra eendagsvlieg zie Radio TV Griekenland raakt in bij zo mergasten en wintertoeriaten en de Grieken maken daarvan gebruik. Hun één miljoen gas ten vormen vandaag een wei- komen nieuwe inkomstenbron, die voortvarend wordt aan geboord. Zie pagina 1 van ons Zondagsblad. De kogel geketst heet het boekje dat maandag verschijnt en waarin vijf tien gereformeerden ver tellen waarom ze in de kerk zijn gebleven. Lees hun motieven op de pa gina Geestelijk Leven van ons Zondagsblad. I Jk l*eb geprobeerd om vandaag tien gotde daden te doen. Maar het liep ia! verkeerd uit." Willem Pijperprijs voor Rudolf Escher DEN HAAG Het bestuur van de Johan - Wagenaarsttchting heeft besloten de Willem-Piiperprijs, bestemd voor de bekroning van een kamermuziekwerk, voor het jaar 1966 toe te kennen aan Rudolf Escher te Amsterdam voor diens „Sonate concertante". De prijs, die in het voorjaar wordt uitgereikt, bedraagt tweeduizend gulden. Voorlopig geen Indonesië-reis voor Beatrix DEN HAAG In verband met de te venvachten blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin is het thans niet mogelijk definitief te reageren op de uitnodiging van president Soekarno aan prinses Bea trix en prins Claus om een bezoek aan Indonesië te brengen. Aldus het rie van buitenlandse zaken. lil het wetenschappelijk centrum uan het VU-gebouw in Amster- dam-Buitenv elder t deed zich gisteren een explosie voor. Bij smeltwerkzaamheden ontplofte een gasfles, waarbij een brandje ontstond. Twee brandweerlieden droegen na afloop een stuk van de gescheurde cylinder buiten. NEW YORK De Veiligheidsraad heeft gisteren dwingende sancties bevolen tegen Rhodesië. Zij heeft alle landen gelast de uitvoer van olie en olicprodukten te staken. Dit is voor het eerst in de geschiedenis van de VN dat de raad verplichte sancties stelt. De Afrikaanse landen hadden nog krachtiger maatregelen gewild, zo als het gebruik van geweld tegen het regime-Smith. Dit is evenwel door de raad afgewezen, evenals het voorstel om Engeland te ver plichten „met alle mogelijke midde len" te voorkomen dat de genoem de produkten Rhodesië bereiken. In de aangenomen resolutie worden de lidstaten eraan herinnerd dat het in gebreke blijven een schending van artikel 25 van het handvest zal be tekenen. Daarin staat dat alle beslui ten van de Veiligheidsraad moeten worden uitgevoerd. De volgende produkten mogen niet van Rhodesië worden betrokken: as best, ijzererts, chroom, ruw ijzer, sui ker, tabak, koper, vlees, vleesproduk- ten, huiden, vellen en leer. Olie, wa pens, vliegtuigen, motorvoertuigen en onderdelen mogen voorts niet worden geleverd. Zacht DE BILT Wij zijn weer onder in vloed van,-een zachte luchtstroom van de oceaan gekomen. Deze kwam juist op tijd want vanuit Scandinavië dreigde er een koudegolf. Gisternacht vroor het in Denemarken al streng. Door een ver hoogde depressie-activiteit in de richting van IJsland en Schotland wordt deze kou tegengehouden en later teruggedrongen. De kompnde dagen zal het zacht blijven met temperaturen van ongeveer 8 graden. Een zwak oceaanfrontje is er oorzaak van dat er morgen minder zonnige perio den zullen zijn dan vandaag, maar de neerslag blijft van weinig of geen bete- 18 december zon op 8.44, onder 16.29; maan op 12.53, onder 23.17. 19 december zon op 8.44, onder 16.29; maan 13.04, onder se leden. Verder komt het besluit van de raad in hoofdzaak overeen met wat Engeland verzocht. Elf landen hebben voor de resolutie gestemd, vier onthielden zich. De ont houders waren Rusland, Frankrijk, Mali en Bulgarije. Frankrijk onthield zich omdat het van oordeel is dat de kwestie-Rho- desië een Britse binnenlandse aange legenheid is, waarmee de VN niets te maken hebben. De Franse afgevaar digde verklaarde echter, dat zijn land zich gehouden heeft aan de onver plichte sancties die de raad een jaar geleden aanbeval en het nieuwe voor stel in overweging zal nemen. ZUID-AFRIKA Terzelfdertijd heeft de Algemene Vergadering gisteren met 84 tegen twee stemmen bij dertien onthou dingen een resolutie aangenomen waarin de Veiligheidsraad wordt verzocht verplichte economische sancties tegen Zuid-Afrika af te kondigen daar dit de enige vreed zame mogelijkheid zou zijn om een einde te maken aan de apartheid in dat land. In de resolutie wordt voorts aange drongen op naleving van het wapen embargo tot Zuid-Afrika en het zo spoe dig mogelijk beleggen van een inter nationale conferentie over apartheid. De resolutie moet nog worden goed gekeurd door de raad. De Nederlandse afgevaardigde, dr. J. G. de Beus onthield zich in de Algeme ne Vergadering van stemming. Hij mo tiveerde de onthouding van ons land met de verklaring dat Nederland niet kan stemmen voor een resolutie die het in verschillend opzicht onjuist acht. Alleen de Veiligheidsraad, nimmer de Algemene Vergadering, kan de apart heid als een bedreiging van de interna tionale vrede bestempelen. De Assemblee dient ook niet vooruit te beslissen over de mening van de Veiligheidsraad wat de sancties betreft. Dr. De Beus had voorts aanmerkingen op de resolutie omdat zij ongefundeer de en onbewezen kritiek op de handels partners van Zuid-Afrika bevat. Met betrekking tot de christelijke pers, voorzover vertegenwoordigd in Het Kwartet (De Rotterdammer, Nieuwe Haagse Courant, Nieuwe Leidse Courant en Dordts Dagblad) en in Trouw, heeft een reorganisatie plaatsgevonden. Deze reorganisatie beoogt De naamloze vennootschap- aandelen van laatstbedoelde een versterking van het draag- pen, welke enerzijds de bladen vennootschap in handen van de vlak van die pers, zulks om een van Het Kwartet, anderzijds Stichting tot bevordering van zo breed mogelijk deel van ons Trouw uitgeven, zijn samenge- de christelijke pers in Neder- volk te dienen en aldus tevens bracht in een naamloze ven- land, welke staat op de grond- nootschap NV De Christelijke slag van en als richtsnoer aan- Pers. vaardt de Bijbel. Ter waarborging van het ka rakter van de couranten zijn de de bestaansmogelijkheid, deze tijd de pers het in het algemeen moeilijk heeft, te ver stevigen. Het bestuur bestaat aldus uit de navolgende personen: K. Abma, Amsterdam mr. A. C. W. Beerman, Rotterdam dr. W. P. Berghuis, Kampen prof. dr. G. C. Berkouwer, Amsterdam dr. C. Boertien, Geldrop Th. Brouwer, Assen mr. dr. J. Donner, Den Haag J. van Eibergen, Utrecht W. A. Fibbe, Rotterdam jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein, Jutphaas ir. M. A. Geuze, Poortvliet mr. K. van Houten, Wageningen ds. O. T. Hylkema, Den Haag mevr. M. C. E. Kloosterman-Fortgens, Voorschot* drs. G. N. Lammens, Aerdenhout ds. F. H. Landsman, Den Haag C. J. van Mastrigt, Zeist H. de Mooij, Rijnsburg prof. dr. G. C. van Niftrik, Amsterdam H. Ottevanger, Buitenpost mr. dr. J. Ozinga, Lunteren drs. J. W. de Pous, Den Haag mevrouw W. M. Ridderbos-De Rooij, Amsterdam mr. W. Scholten, Den Haag dr. H. A. Schuring, Aalten J. Tabak, Amsterdam drs. B. J. Udink, Rotterdam H. H. Wemmers, Den Haag drs. R. Zijlstra, Voorschoten Het bestuur van deze stich ting heeft een zodanige sa menstelling, dat daarin zoveel mogelijk alle stromingen op protestants-christelijk gebied in haar politieke, kerkelijke, maat schappelijke en culturele ver scheidenheid op evenwichtige voet zijn vertegenwoordigd. Het dagelijks bestuur zal be staan uit de heren Abma, Don ner, Van Eibergen, Fibbe, De Pous, Udink en Wemmers, ter wijl in de vacature-prof. dr. J. Zijlstra alsnog zal worden voor zien. Voorzitter is de heer De Pous, secretaris de heer Abma. De directie van Het Kwartet blijft in handen van de heer F. Diemer, die van Trouw in die van de heer O. Postma, terwijl deze heren tevens de directie vormen van de NV De Christe lijke Pers. De hoofdredactie van Het Kwartet blijft gevoerd door dr. E. Diemer en die van Trouw door dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. In de statuten van de stich ting is de mogelijkheid voorzien, dat uit of buiten het bestuur personen en commissies worden benoemd, die onder verant woordelijkheid aan het bestuur met een bijzondere taak ter be vordering van het doel der stichting zullen worden belast. Het bestuur vertrouwt, dat deze verbreding van de werk- kingssfeer van de christelijke pers een goed onthaal zal vin den en de kracht en de invloed van onze christelijke pers op het volksleven zal versterken. (Zie ook ons commentaar) Mr. J. v. Aartsen leidt overleg zeehavens ROTTERDAM Mr. J. van Aartsen. commissaris van de Koningin in Zee land, zal als leider optreden in het ko mende overleg tussen de zeehavens in het zuidwesten van Nederland. Het se cretariaat van de Gouden Delta, zoals dit gebied sinds kort wordt genoemd, zal op de provinciale griffie in Middel burg worden gevestigd. Provinciale Staten van Zeeland heb ben zich donderdag tijdens een begro tingsvergadering achter deze vorm van samenwerking gesteld. Over de manier waarop mr. Van Aartsen het overleg zal coördineren, is nog niets bekend. Studies voor een onderzeeboot met kernvoortstuwing DEN HAAG Een bedrag van 50.000 is bemoeid met de bestude ring van een atoom-onderzeeër. Het verkrijgen van technische hulp uit de Verenigde Staten bij de bouw van een dergelijke onderzeeboot is nog altijd voor verwezenlijking vatbaar, aldus mi nister De Jong in een nota naar aanlei ding van het verslag betreffende de ont- werp-defensie-begroting 1967. DEN HAAG De regering van Zuid-Afrika is in het begin van dit jaar in onderhandeling getreden met een kleine groep Nederlandse scheepsbouwers over de bouw van vier onderzee boten en radar-waarschuwingsinstallaties. Hoewel e meer ge gadigden zijn voor de order, schijnt het dat de Zuidafrikaanse regering het liefst de bestelling in Nederland zou doen. zijn. die de order graag hier ge plaatst zou zien, omdat de scheeps werven het moeilijk hebben. De bouw van de onderzeeboten en an dere militaire apparatuur zou zeker het nodige werk verschaffen. Die kringen menen ook, dat het ac cepteren van de order niet in stri.id is met de VN-resolutie omdat de onderzeeboten niet voor binnen lands gebruik zijn. Van de zijde van het departement van economische zaken, waarvan enkele „topfiguren" bij de onder handelingen zouden zijn betrokken, was geen commentaar te verkrijgen. In de tv-rubriek Achter het Nieuw: van de Vara werd dit gisteren meegedeeld, waarbij werd gezegd, dat de onderhandelingen in het ge heim zijn gevoerd. VN-resolutie „Dat wij echter de onderhandelingen in de openbaarheid brengen - al dus de Vara-commentator - houdt verband met de resolutie die des tijds door de VN werd aangeno men en waarbij werd bepaald, dat er geen militaire leverantie aan Zuid-Afrika zouden worden gedaan". Hij voegde hieraan toe, dat het kabi- net-Cals zich daarom tegen de order had verzet, maar, zo zei hij, „van het tegenwoordige kabinet is het niet zeker, dat het eenzelfde stand punt zal innemen." Er zou een stroming in Nederland choc, kerst klokken van niet duur wel heerlijk Karei Doorman' nog onmisbaar DEN HAAG De vliegtuigen van het vliegkampschip Karei Doorman vormen een essentieel onderdeel van de vloot, die belast is met het opspo ren en bestrijden van onderzeeboten. In verband hiermee zal het schip pas van de sterkte worden afgevoerd nadat vervangende middelen zijn gevonden. Dit zegt minister De Jong in een nota naar aanleiding van het verslag betref fende de ontwerp-defensie-begroting 1967. Prins Claus heeft gistermiddag in de Ridderzaal de tentoonstel ling World Press Photo 1966 ge opend. Na afloop sprak hij met de echtgenote van de Japanse fotograaf Kyoichi Sawada, die voor de tweede keer de eerste prijs won. Sawada kon zelf niet komen om zijn prijs in ont vangst te nemen. Hij is aan het front in Vietnam. Samen dienen TLDERS in onze krant van van- daag treffen lezer en lezeres een mededeling aan betreffende de op richting van een nieuwe naamloze vennootschap De Christelijke Pers en de totstandkoming van een stich ting tot bevordering van de chris telijke pers in ons land. Het is met genoegen, dat wij van de oprichting der nieuwe naamloze vennootschap en van de totstand koming dezer stichting melding ma ken. De inbreng van ons kerngezond en solide bedrijf beoogt het belang van de christelijke pers als zodanig en geschiedt met veel vertrouwen. Allereerst zouden wij willen vast stellen dat de gekozen rechtsvorm voor de uitgave van kranten een gelukkige is. De functie van het dagblad, dat immers in onafhanke lijkheid de gemeenschap wil dienen, komt er in uit. Onze voldoening reikt echter dieper. Want voor ons die aan deze krant en dus aan de christelijke pers in haar geheel werken, die deze krant maken, komt het, ook met be houd van het grote goed ener jour nalistieke onafhankelijkheid, neer op de verkrijging van brede morele 1ZAVARTET (dus ook deze krant) en Trouw betreffen bladen van onderscheiden structuur en karak ter, elk met een eigen hoofdredac tioneel beleid, elk ook met een eigen benadering van de lezer. Zo zal het blijven. Ook de verscheidenheid is een waarde. Wat nu echter als vanzelf méér ac cent krijgt is erkenning van de ge meenschappelijkheid der problemen, waarvoor trouwens niet alleen de christelijke kranten van vandaag, maar wij allen ook als mensen Men weet, dat in deze tijd van vaak brutale openheid het een en ander gaande is. Alles lijkt in beweging, de ons vertrouwde normen niet uit gesloten. Onder dit alles heeft het dagblad onverminderd vraagbaak te zijn, niet alleen in het verstrekken van nieuws, maar ook in het helpen van de lezer bij het zich vormen van een mening. het algemeen heeft een pers die het ernstig neemt met haar taak het in deze tijd niet ge makkelijk. De problemen zijn vele. Vele zijn ook de ai te gemakkelijke verleidingen van frustraties en sen saties; een zich uitbreidende lezers kring lijkt dan bovendien verzekerd. Ook de christelijke pers heeft het natuurlijk niet gemakkelijk. Ze heeft echter tegelijk mogelijkheden die ook naar onze indruk nog lang niet alle zijn benut geworden. Soms wij verhelen het niet heeft ons wel eens twijfel bekropen, in hoeverre de verzorging van een christelijke krant niet een overmoe dige pretentie moest heten. We overwogen echter óók, dat, zeker in deze tijd van ontstellende verwar ring, een krant die niet de Bijbel als grondslag en richtsnoer aan vaardt. wellicht een nog grótere pretentie moet worden geacht. jVU hebben wij ook als krant wel eens het gevoel gehad van enige eenzaamheid tegenover een taak waarin wij licht konden tekortschie ten. Daarom ook gevoelen wij voldoe ning bij de mededeling die wij van daag kunnen doen en die gewaagt van brede sympathie en steun, op hun beurt weer vele anderen tot gelijke sympathie en steun opwek kend. Wij weten ons nu gesterkt in onze overtuiging die ons nooit heeft be geven. namelijk dat in het geheel van de Nederlandse pers de christe lijke pers eens te meer een toekomst heeft. Haar lezerskring, en in het algemeen land en volk. ten dienste. OSLO De Noren verdenken een „vreemde mogendheid" er van, dat zij 's nachts raketproeven neemt in het uiter ste noorden van het land. De militaire bevelhebber in dat gebied heeft om vloot versterking gevraagd voor een onderzoek naar niet-geïdentificeerde onderzeeërs, die de raketten zouden af schieten. KERSTMIS SFEER IN HUIS U kunt die sfeer nog verhogen met een verrassing waar het hele gezin blij mee is. KANARIE (uitstekende zanger) in morsvrije kooi, compleet met voorruitje, zangzaad, r aq qp krachtvoer, zand enz. J 'n verzorgingsfolder krijgt u erbij. Natuurlijk bij FAMA. want FAMA heeft 't beter. Breestr. S - Tel. 01710 - S3S11

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1