Post en postzegels rondom Kerst ZATERDAG 17 DECEMBER 1<] Postzegel rubriek door J. J. M. KIGGEN Honderden kinderhandjes in de Angelsaksische landen schrijven ieder jaar ijverig brieven naar Santa Claus en zij sturen die brieven meestal naar fantasielanden, die zij menen in aanmerking te komen als zijn vaderland: Sneeuwland, Speelgoedland, Sprookjesland, Boven in de lucht, maar ook Noordpool, IJsland en Groenland. Op de enveloppen plakken de kinderen meestal nogal ongebruikelijke „postzegels": kerstzegels, winkelzegeltjes, speelgoedpostzegels, eigen ge maakte, maar ook wel echte postzegels. En met deze varia krijgt de post-expeditie te maken. Als de naam van een bestaand land in het adres voorkomt, stuurt PTT de brief natuur lijk door. Tot voor enkele jaren bestond bij de Engelse posterijen het voorschrift, alle niet thuis te brengen brieven van dit soort als „onbestelbaar" te beschou wen en voor zover mogelijk naar de afzenders terug te stu ren. Nu waren de postmannen voldoende kinderpsychologen om te voorkomen, dat die terug gezonden Santa Claus-brieven in handen van de kinderen zou den komen. De situatie was toch wel onbe vredigend en de Engelse PTT heeft in 1963 een uitzonderlijke maatregel genomen: in decern- brieven verzonden uit het „ver- ber zal elk jaar een speciale af- re rendierland", dat voor deze deling zich bezighouden met de- gelegenheid een poststempel ze kinderbrieven. heeft. Zweden Alle brieven afzendersadres moesten beant woord worden. Men liet mooie kaarten drukken, waarop de San ta Claus, zijn besneeuwde huis, zijn rendier en kerstbomen fel gekleurd getekend waren. Het was een beetje modern, maar toch niet zo abstract, dat de kin deren ervan zouden schrikken. geschenkjes en sturen foto's voor de kindertjes in het buiten land. Sinds een paar jaar wor den de briefjes geschreven door hulpvaardige dameshanden, die dit werk dolgraag voor de post willen doen. Bovendien brief Ook de Zweedse posterijen ontvangen ieder jaar veel brie ven voor Santa Claus in Zweden of elders. Alleen uit Zweden al zijn het er duizend; uit het bui tenland zeker tweeduizend per jaar, meestal afkomstig uit En gelssprekende landen. Vroeger zond men die kinde ren een gedrukt antwoordje van een paar regels op een brief of van Santa Claus op de kaart ge drukt. Sindsdien worden duizenden kaarten door de postdienst ver zonden. Deze zendingen krijgen een heel apart poststempel. Om de herkomst in de sprook jessfeer te houden, worden de een kaart. Later begonnen ook de Zweedse posterijen hieraan meer aandacht te besteden. Men stuurde behalve een brief een boekje over Zweden, ook wel een souveniertje of een paar postzegels aan de kinderen. Gelukkig helpen de grotere kinderen in Zweden de postman nen een beetje. Zij maken Belangstelling Maar nu echt filatelistisch be zien, is er rond het Kerstfeest een mooie onderwerpverzame- ling op te zetten. Vooral nu de laatste jaren steeds meer landen het Kerstfeest meer luister bij zetten door de uitgifte van speci ale postzegels, groeit de be langstelling van de zijde der ver zamelaars sterk. Dit jaar zuilen zeker elf landen meedoen. Groot-Britannië heeft de mo de van de laatste jaren gevolgd en uit vijfduizend grafische pro- dukten van schoolkinderen twee tekeningen van zesjarige dreu mesen op zijn Kerstzegels ver eeuwigd. Australië heeft een indrukwek kende middeleeuwse gravure vari de aanbidding der herders tot basis voor zijn ontwerp geno men. Er is ook een speciale luchtbrief naar hetzelfde ont werp uitgegeven. Ster Het eiland Norfolk heeft een nogal moeilijk als Bethle- hemster te identificeren figuur boven een afbeelding van zijn eiland gewrocht. Nieuw-Zeeland heeft zijn goe de gewoonte voortgezet en de re- produktie van een kerstvoorstel ling naar een oude meester voor zijn postzegel overgenomen. Dit jaar een geboortescène naar Ma- ratta. De Cookeilanden doen voor het eerst mee en zijn meteen flink van start gegaan met maar liefst vijf postzegels. Hun wordt echter veel vergeven, want ook daar figureren kersttaferelen van niemand minder dan: Fra Angelico, Memling, Velasquez, Jeroen Bosch en J. de Ribera. Van de „Madonna met kind en engelen" van dezelfde Memling hebben de Verenigde Staten het middengedeelte voor hun kerst zegel gebruikt. Jammer, dat het zegeltje veel te klein is (beeld grootte 15 x 21 mm). Tere scène Vaticaanstad brengt op een drietal zegels een heel tere ge boortescène naar een sculptuur van Lello Scorzelli. Malawi (voorheen Nyassaland in Z.-O.-Afrika) heeft al enige tijd geleden zijn vier kerstzegels 1966 doen verschijnen. De afbeel- Een traditioneel geboortetafe reel is te zien op de zegel van 1.50 peseta van Spanje. Albrecht Dürers „handen van een biddende apostel", die al eens op de zegels van Saarland zijn verschenen, heeft Canada een beetje zoet op zijn beide kerstzegels overgenomen. Voorzover mij bekend als elf de en laatste land, geeft Malta het gebeuren in Bethlehem zeer strak weer op drie zegels van de hand van de ontwerper Cremo na, die tegenwoordig en vogue Handleiding In de postzegelhandel is een goede handleiding voor een the maverzameling „Het Kerstgebeu ren op postzegels" verkrijgbaar. Het is een echte handleiding, die u veel vrijheid laat. Het is een uitgaaf van Sieger Verlag en de titel luidt „Weihnachten in der Philatelie" (prijs plm. ƒ6. Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Half om half 2) behoren tot het soort dat enigszins ervaren oplossers „uit de losse hand" oplossen. Geen probleem, geen moei lijkheden, geen gecompliceerde va- iardigd. In opgave 3 krijgt i e voortzettingen kiezen ten zij u ze beide tot het eind toe uit pluist? Ook opgave 4 behoort niet tot de allergemakkelijkste. Het is dan ook een eindspel-studie en niet „zomaar" een partijstelling. Alois Wotawa is een vruchtbaar studiecomponist uit Oostenrijk, die al heel wat fraaie composities op zijn naam heeft staan. U weet natuurlijk dat een goede studie zich o.a. van een partijstelling onderscheidt doordat dikwijls een niet voor de hand liggende voortzet ting gekozen dient te worden. Dik wijls, maar niet altijd. Het komt ook voor dat de voor de hand liggende voortzetting gekozen moet worden, hoe onwaarschijnlijk dat ook lijkt. Wat zou hier het geval zijn? de juiste zet toezen (4) Eindspelstudie van A. Wotawi (2) Onbekende partijstelling Hieronder volgen de oplossingen (1) Zegevierende afwikkeling. Wit "t 1. Da8t (Onvoldoende is 1. zwart houdt eeuwig Kg7 Ke7 dan 2. Db7t Kf6 3 Lxe5tü (Dwingt de e" plaats) (2) De koning in de val. Wit zette mat door 1. Txhöfl! Kxh6 2. Dxg7fü Txg7 3. Th3t en mat op de volgende door 1. Pafl de zwarte koning h opgesloten. De witte loper tussenbeide komen omdat de weg staat, ter- PUZZEL VAN DE WEEK Kruiswoord - puzzel Horizontaal: L gebod. 3- schaker van Helena, 7. nauw. 10. voorzetsel. 11. viervoetig dier, 12. hoenderachtige vogel, 14. water in Friesland. 15. afzonderlijk, 18. lid van een Oostpolynesische stam, 20. hemel lichaam, 21. jongensnaam. 23. vreemde munt, 24. vogel. 25. stad in Frankrijk. 27. houten bakje, 29. bloeiwijze, 31. wiersoort, 33. familielid. 34. voorzetsel. 35. look. 36. munt in Nederland (afk.), 37. vracht 39. plaats in N.-Brab., 41. plaats in Gelderl., 43. eenmaal. 45. bid (Lat.). 47. plechtige gelofte. 49. vogel, 50. viervoetig dier, 51. stad in Frankrijk. 53. verdicht verhaal in proza. 55. lidwoord, 56. kledingstuk, 58. plomp. 59. scheik. element (afk.), 60. nauw, 61. slappe koffie of thee, 62. myth, figuur. Verticaal: 1. sociëteit (afk.). 2. voegwoord. 3. stronkje, 4. spil van een wiel. 5. pers. voornaamw., 6. snoer van een hengel. 8. Rom. keizer, beroemd om zijn rechtvaardigheid. 9. lopend touw tot het inkorten der zeilen, 11. meertje. 13. staafje om een rad vast te zetten, 16. voedsel. 17. steensoort. 19. dorpje in Gelderland. 21. onderricht, 22. familielid. 24. rivier in Frankrijk. 25. plaats in O.-Vlaanderen. 26. plaats in Zeeland. 28. zekere dans. 30. meisjesnaam, 32. kreet 37. bereide dierenhuid. 38. baan voor balspel. 39. meisjesnaam. 40. traag. 42. hinderen. 44. grond die bij een hoeve behoort. 46. bekoorlijk ge legen. 48. honingbij, 50 lichaamsdeel. 51. vaarwel. 52. muzieknoot. 53. stok. 54. ontkenning. 57. dam langs een water. 58. munt in China. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. ik. 3. demi. 7. slot 10. nog, 12. nefriet, 15. amie., 17. sta. 18. ma. 19. pen. 20. eng. 22. ham. 23. ter. 24. hé. 26. Dalen. 28. al. 29. hand. 31. linde. 33. sa. 34. gat, 36. e.k., 37. genre. 40. teer. 42. es. 43. meter. 45. L.S.. 46. pet. 47. dol. 43. nik. 50. eer. 51. re. 53. kea. 55. mest 57. pesante. 60. ter. 61. vore. 62. telg. 63. la. Ot. 11. gier. 13. rand, 14. dam. 16. en, 18. mand, 21. gal. 22. Henk. 23. tang, 24. ha, 25. eng, 27. Lier. 29. hart. 30. dat, 32. Eist, 33. snel, 35. tel. 38. emoe. 39. een. 41. es, 42. Eersel, 44. Rika, 46. Peet, 47. dra. 49. Kent. 50. Em, 52. ver. 54. Ate. 56. tra. 57. Po. 58. se. 59. el. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.— en twee van 2,50. iw rr~ - flÉBttKÉMBlifglÉl'iihiTl Dag nichten en neven, Van groten kleinen. Hoe gaat het met jullie? Gelukkig hebben we niet veel last van de griepaanvalletjes. Wat heeft het geregend, meisjes en jongens. Bij jullie ook? Alsmaar regen en regen! Voor de mensen die buiten hun werk moeten doen was het allemaal wel heel erg. Veel van jullie, begrijp ik wel uit de brie ven, hebben echt trek in ijs, echt ijs. Tante Jos niet hoor, Brrrr. Er kan nog genoeg ijs komen, want de winter is nog lang niet voor bij. Jullie zullen best nog van de sneeuw en ijspret kunnen genieten. Ja en of we een witte kerst zullen hebben kan ik jullie niet vertellen. Het is er zo, reken maar! Veel van jullie schreven ook hun brieven dat ze moeten zingen of spelen als het kerst feest is. Prachtig! We weten natuurlijk alle maal wel waarom we kerstfeest vieren. De juffrouw of meester op school heeft jullie wel verteld dat de Here Jezus héél lang ge leden voor óns is geboren in een stal. Mamma al, of pappa heeft het jullie toch zeker ook wel verteld? Fijn hoor! Lag als een kindje in de stal En wou hen toebehoren. Ja, jullie zult zeggen: „Het is nu toch nog geen kerstfeest?"' Daar hebben jullie groot gelijk in. Maar volgende week is er, wat gingen ze toen blij op geen plaats voor ons hoekje en slaan we een weekje over. Wel I xoeg. K_:"AA. 9n I 20q[s dg enggl hfljJ gg_ i Cor- aan tante Jos hoe het is ge gaan? Natuurlijk Verwacht ik brieven van jullie in het nieu we jaar, maar ze worden niet meer in ons hoekje beantwoord. Toen Jezus werd geboren. Er was geen huis dat Hem ontving, Maar aan de hoge hemel hing, Een held're ster te schijnen. Want uit de hemel kwam hij j gemaakt Annemarie Rietveld, neer, Ter Aar. Jij hebt je paraplu 't Kind in de kribbe was de wel kunnen gebruiken hoor! Heer, Wat kreeg jij een mooie doos. Wat heb jij de brief mooi En engelenzang klonk in het veld Toen daar aan herders werd verteld, Dat Jezus was geboren. De grote koning van 't Heel- moeten we de brieven inzenden Goed er om denken hoor! Tante Jos wenst jullie allemaal fijne t dinsdag 20 december, j i prettige kerstdagen. O ja, ik zou het bijna vergeten. Hartelijk bedankt rapportcijfers nichten en neven. We gaan oplossing va De prijzen krijgen thuisge stuurd Thea en Anton Roos, Den Haag. zegd, Zo hebben zij 't gevonden. De stal, de kribbe en het de Kind, Waarin God heel de wereld j mint, En weer geneest van zonden. Heb je er veel mee gespeeld? Jij boft maar met zulke lieve tantes. versje van Lydia i Fijn dat jouw zus weer thuis Jij bent ook al zo verschrikke-1 is Nellie Pronk, Scheveningen. lijk verwend op je verjaardag Had jij mooie slingers ge- Hans Noomcn, Alphen aan de maakt? Geweldig dat jij binnen- Rijn. Jij bent-maar een boffert kort bruidsmeisje mag zijn. hoor! Welke plaat is het die jij Prachtig dat jij gitaarles krijgt, je rapport? hebt gekregen? Moest je de i Hoe was het op jouw verjaar- boerderij zelf in elkaar zetten?!dag? Je schrijft er niets over. Prachtig dat jullie zelf voor1 mamma zo'n mooie bos bioe- ju boft maar dat je de ^ein men hebt gekocht. Wat was zejvan je broer mag gebruiken, Je daar wel blij mee! Ook jouw ha„ pij| n,„ Gra brief was de vorige keer te dat er ook passaglers zijn, Iaat- jij je nieuwe neef al gezien' Schrijf jij voolrtaan als je let ter aan de beurt is, Nelly Pronk, Scheveningen? Het kaarsvlammetje. In de kerstboom op een Bedankt voor je mooie teke-1 kaarsje, ning, Gcrtje Rietveld. Ter Aar.l Stond een kleine wiebelvlam, Prachtig dat jij de brief zelfj Als een zacht oranje lichtje hebt geschreven. Hoe vind jij j Op een gouden hanekam. het op school' Krijg je al i Hiep. hiep. hoera!!! Adri Karman, Coby v. d. Kruk. Mieke Kuipers. Anton Roos, Jan Timmerman, Keesje Verbaan. Marjolein Visser en Sjanie Weerheim van harte ge feliciteerd met jullie verjaar dag van de nichten en neven. We gaan de brieven beant woorden. Waarom schreef jij niets El len v. d. Leeden. Den Haag? Volgende keer verwacht ik echt eens een brief van jou hoor! Jouw vorige brief kwam veel te laat Arie Noomen, Alphen aan de Rijn. Geweldig dat jij zo'n mooi schip hebt gemaakt op de handenarbeidles. Jouw wens is wel in vervulling ge gaan op je verjaardag. Gewel dig wat ben jij verschrikkelijk verwend. Zijn je vrienden nog Wat een grap pige puzzel meis jes en jongens! Het lijkt net een klein Kerstman netje dat op reis gaat. Waar zou hij naar toegaan? Hij heeft blijk baar wel haast hoor! Ja, nu moeten jullie maar eens precies gaan uit zoeken waar hij naar toe loopt Het paadje gaan we van letter tot letter volgen en dan weten jullie het pre cies. Sterkte er mee hoor! De oplossing moet worden in gezonden vóór dinsdag 20 de cember. Allemensen wat heeft de Sint jou verschrikkelijk verwend, Anton Roos. Den Haag. Wat zal jij deftig zijn met zo'n mooie nieuwe trui. Heeft de juf op school hem al gezien? Fijn hoor, dat mamma nu gelukkig een klein beetje beter wordt. Wat erg voor pappa. Heeft hij hem al terug? Prachtig dat het voor jou al zo gauw groot feest is. Mag je nog iets lekkers op school trakteren? En rondom dat gele streepje I Stond een waaiertje van licht, Wijd geopend en doorschij- Bev'end opgericht. In de groen' en rode ballen Straalde 't als een felle vonk, En het schitterde in 't goud draad, Dat van alle takken zonk. Op het mutsje van een kerst man, Legde het een gouden stip, En de vleugel van een engel, Kreeg een lichte stip. In de kerstboom, op het kaarsje. Brandt het kleine streepje Plotseling helde 't pitje over En er siste wat geluid... En toen was het kerst boom-kaarsje Als m'n liedje uit. I Prachtig dat jij je diploma I hebt gehaald Hans van Leeu- wen, Schipluiden. Oef, dat wordt 30 december een gewich tige dag. Hoe gaat het op school? Kreeg jij wel een mooi rapport? Prachtig dat u nu wat voor uitgaat mevr. Roos. Den Haag. Misschien is nu gauw het eind al in zicht. Komt het nu hele maal goed? Dat zou fijn zijn hoor! Van harte beterschap en veel sterkte toegewenst. Geweldig wat ben jij verschrikkelijk verwend met zo veel moois. Thea Roos. Den Haag. Prachtig dat jij mamma nu kan helpen. Hoe krijg je nu les? Heb je enig idee wat je later wil worden? Is het donder dag allemaal goed gegaan? Fijn Gaat het spelen al een klein beetje beter Erna Olieman, Pijnacker? Nog eventjes en het is zover hoor! Welke oefeningen moeten jullie eind januari doen? Leuk hoor! Hoe heten de boeken? Zijn ze mooi? Meisjes en jongens, de brie venbus is helemaal leeg. Zorgen jullie volgende week weer voor een volle? De letters S t/m Z zijn aan de beurt. Nogmaals prettige kerstdagen en tot de volgende keer. (O-S

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 16