Hoge huizen vangen veel wind MACRO-ZORG BIJ MINI-MODE BLAD ZIJ ZATERDAG 17 DECEMBER 1966 ZIJ was dolblij met haar nieuwe flat. Bezwaren van kennissen over gehorigheid, gebrek aan privacy, berg- en speelruimte wuifde ze vrohjk weg. Ze somde op: veel vertrekken aan de zonkant, een balkon, makkelijk onderhoud, alles gelijkvloers, grote ramen, de nodige technische voorzieningen! Hier moest haar jonge gezin ge dijen! Na enkele jaren wonen in hoogbouw bekoelde haar enthousiasme. Een gevoel van onbehagen bekroop haar. De architect die dit huis ontwierp moest zélf eens een jaar met kleine kinderen in dit huis wonen, bedacht ze vertwijfeld. Zij bracht haar klachten te bestemder plaatse, nameliik in de woningcommissie van de Nederlandse Huishoudraad. Daar stroomde het klachten van dien aard. De commissie bestudeerde literatuur en organiseerde twee hearings. Resultaat: een verontrusting over de mate waarin en de wijze waarop in Nederland ,,hoog wordt gebouwd". Welke gevolgen heeft hoogbouw voor bewoner? Deze verontrusting werd pas geleden geuit op een bijeenkomst in het Groothandelsgebouw te Rotter dam. Vertegenwoordigers uit de medische, architec tonische, sociaal-psychologische en technisch-fysi- sche wereld belichtten de vele aspecten van het wo nen in hoogbouw. De honderden aanwezigen kwamen uit de centrale en provinciale directies van volkshuisvesting en bouwnijverheid, plaatselijke diensten van volkshuis vesting en stadsontwikkeling, overheidsdiensten. Ook medici, leden van de Vrouwen-advies-Commis- sies, de president van de Nationale vrouwenraad, leden van de Nederlandse vereniging van huisvrou wen, de Nederlandse huishoudraad en een groot aan tal stedebouwkundige architecten namen aan de bij eenkomst deel. Voorzitter was ir. H. M. Buskens, directeur-genéraal van de Centrale directie van de volkshuisvesting en bouwnijver heid. Onder „hoogbouw" verstaat men de woningen boven de lift- grens. Vele gemeentebesturen en opdrachtgevers zien, als mani festatie van het stedelijk uiter lijk, vaak om naar hoogbouw. Er bestaat een regelrechte relatie tussen wonen en welzijn van de bewoner. Het gaat niet om incidentele gevallen: maar om de volkshuisvesting als massaal as pect. Hoogbouw sluit een groot aantal zaken uit: muziek maken, feesten houden, huiswerk leren. Een kind van drie jaar vroeg, uit het raam van een hoge flat naar beneden kijkend: zijn al die mensjes daar al geboren? Ergens is er iets in de realiteit door gesneden, aldus ir. Buskens. Auto's De architect (BNA) L.' de Jon ge HBO noemde cijfers. Onze be volking verdubbelt zich elke vijf tig jaar. De welvaart verdubbelt zich elke twintig jaar. Tweeder de deel van de leeftijdsgroep tus sen 12 en 19 jaar volgt voortge zet onderwijs. In Zaandam verrijzen vijf hoogbouwflats van veertien la gen, in Hengelo en Enschede wor den 900 en 1000 woningen in ho ge gebouwen aan de rand van de stad geplaatst voor mensen wier grootvader nog achter de ploeg liep. Omdat we het geld er niet voor over hebben, wordt de zoge naamde groene ruimte rondom de gebouwen voor een groot deel gedekt met onze blikken auto's. De mensen worden gestapeld, de auto's bewonen de begane grond. „Bedenk dat het stapelen ter- wille van het grondgebruik in on volledige woongebouwen zijn doel voorbijschiet als het de nei ging naar het tweede huis-op-het-land bevordert." „Woon berg" Het toekomstbeeld is een „woonberg" waarvan de hellin gen bekleed zijn met huizen aan tuin-terrassen, en waarvan het inwendige bergruimte is'voor o.a. auto's. In ons land heeft de Stichting Architecten Research het princi pe ontwikkeld van de horizontale leefplateaus. Daarop en daaraan zijn huizen, samen te stellen uit onderdelen van genormaliseerde afmetingen, waardoor ieder zijn woonruimte kan assembleren. De kleurigheid en individualiteit van het straatbeeld der middel eeuwen keert dan terug. Onder de horizontale plateaus raast het verkeer, aldus architect De Jon- Isolering Ir. E. van Gunst, van het Insti tuut Gezondheidstechniek TNO te Delft, signaleerde reeds ont wikkelde technieken, die niet ten dienste komen aan de woning bouw. De windsnelheid neemt met de hoogte toe. Regelmatige ventilatie vraagt planning van de luchtbeweging in de woning. Gepleit werd voor betere isole ring van de buitenomwanding. Bij hoogbouw wordt een groter BU kantoren verkrijgbaar: Supplement 7 is uitl een vijfbladig patronenset maten 36 t/m 48 éénmaal kopen, verder kijken f2.50 mapje met uitleg en patronen, rokken, pantalons, avondkleding „2,25 supplement elk 35 modellen nrs. 2, 3, 4, 6. en 7 per stuk 1.45 kinderpatroons met uitleg: leeftijd van uw kind Is maat 4.— Geef bij bestelling de maat op! Ontvangst na storting op giro 39639 t.n.v. Dagblad De Rotterdammer te Rotterdam. Op het strookje: afd. Service, dan wel na b»i«lint bij het bur. v. d. blad. deel van de hemelkoepel zicht baar: lage zoninstraling en hel derheid worden spoedig als „te veel" ervaren. Hinderlijk zijn loop-, klop- en tikgeluiden. Vloeren van galerij en en balustraderails dienen „ge luidstechnisch los" gemaakt te worden van de woningen. Uit een recent onderzoek van de Stichting Bouwresearch blijkt, dat kleine openingen van doorvoeringen van verwarmings leidingen, televisievoorzieningen en de flankerende geluidsover dracht een vernietigende invloed kunnen hebben. Van de elf blok ken die op papier volgens de norm konden worden gekwalifi ceerd als „matig" bleek er in de praktijk slechts één te voldoen. In de nieuwe etage- en hoog bouw woont een doorgaans jonge bevolking. Voor een harmo nische ontwikkeling van het jon ge kind is zijn bewegingsleven van essentieel belang. De flat biedt weinig ruimte voor bewe ging. Moeders moeten kleuters ver bieden, om geluidsoverlast aan de buren te beperken. De kinde ren raken geremd en ge frustreerd door het teveel binnen zijn: ze verliezen alle remmingen als ze buiten komen. Dit alles doet een extra beroep op het or ganisatie- en uithoudingsvermo gen van in hoogflats wonende moeders, en heeft zijn consequen tie voor de relatie moeder en kind, betoogde drs. C. Bitter, soci aal psycholoog. Er is onvoldoende speelruimte in huis, geen veilige speelruimte buitenshuis, onvoldoende contact mogelijkheden tussen moeder en buiten spelend kind, te weinig oergruimte. Hét droombeeld van een jong gezin is nog altijd: een eengezinshuis met flinke tuin. Spel en vertreding vereisen ruimte; ook auto's vragen dat. Spel- en verkeersruimte zijn el- kaars vijanden. Waar het één is, kan het ander niet zijn. Het is een bepaald wat achterlijke toestand dat er voor vervoersmid delen zoveel vierkante meters ruimte wordt gereserveerd die op een menswaardiger wijze zou kunnen worden besteed. De au to's, die heilige koeien van de mo derne wereld, zouden op een keu rige wijze in ondergrondse gara- TIPS BIJ HET WINKELEN *t Is rose en lijkt op cleansing milk, bet spul dat bestemd is om in het laatste spoelwater van de was te doen. Uw schone goed wordt zo zacht als een perzik. Ideaal voor baby-klcer- tjes, baddoeken en teer ondergoed. Om aan te denken als u uw baby-uit zet nakijkt voor de tweede of volgen de boreling. Voor als baby er eenmaal is: de speciale nachlluier met een absorb- tievermogen van driehonderd gram. (een normale luier neemt honderd vijftig gram vocht op). Van de fabri kant die een speelgoedbeest in zijn merk heeft. Voor de man die lang met de auto onderweg is een uitkomst: de koffie zetmachine die op de sigarettenaan steker werkt. U doet er water en kof fie in, terwijl manlief rijdt wordt de koffie bruin. In zaken voor auto-ac- ges kunnen worden onderge bracht. Met de woonsituatie kunnen ge voelens van eenzaamheid, onze kerheid, zich verloren voelen in deze woonkolossen samenhangen, het opgenomen zijn in een min of meer anonieme massa, waar uit meestal weinig gemeen schapsgevoel resulteert. Spanning, frustraties of con flictsituaties kunnen het gevolg zijn van het wonen in hoogbouw. Laat ons nageslacht ons niet behoeven te veroordelen met de uitspraak: „Ze hebben ons mate rieel welzijn bevorderd, maar ons geestelijk welzijn tekort ge daan," besloot drs. Bitter. De kinderarts Ph. H. Fiedeldij Dop uit Amsterdam vergeleek de oude stad met de nieuwe stad. De oude is een weefsel, dat ge groeid is, de nieuwe een bouwsel van de mens, niet uit de mens. Hoogbouw kweekt gefrustreer de kinderen. Er treden concentra tie-stoornissen op bij het leren, er is geen ruimte voor de ado lescent voor het opbouwen van zijn eigen wereldje. Hoe hoger een kind woont, des te meer ver nielt het. Het materiaal van nieuwbouw ervaart de kleuter als koel, het licht als te hel en hinderlijk. Oudere mensen die veel voor jonge kinderen betekenen, stop pen we weg in tehuizen. De straat is niet veilig. Dus wordt buiten het gevoel voor ruimte on- ling, zei dokter Fiedeldij Dop. Ook deze arts pleitte voor de voldoende ontwikkeld. Door gebrek aan motorische acti- „heuvelstad", een betere ge- Dertig procent van de leerplich- viteiten kan het kind geen agres- luidsisolatie en één kamer meer tigen heeft lees-stoornissen door sie afreageren. Dit kweekt hart- dan het gezin lijkt nodig te heb- gebrek aan ruimtelijke ontwikke- patiënten! ben. Nu de mode kort blijft, valt de aandacht op de benen. Hoe lang u uw rokken draagt is natuurlijk uw zaak. Al bent u veertig plus dan staat het beslist vlotter uw rokken iets in te korten. Wie de modefoto's aandachtig bekijkt zal zien, dat alleen lange en slan ke mannequins met meisjesachti ge frisse gezichten de mini-mo de showen. Bij korte rokken passen stevi ge, platte hakken. De benen lij ken langer en rechter. Hoge hak ken bij mini-mode staan een beetje belachelijk, soms ordinair. Beige kousen en dito schoenen laten de benen langer lijken, een Bij dit voorjaarsjurkje uit de Linda optisch bedrogje. Ook fel gekleur- Lu-collectie passen schoenen met ste vige, niet te hoge hakken, verzorgde knieën en benen. de kousen en panties staan er correct bij, laat dezelfde kleur weer terug komen in col, jumper, handschoenen of baret. Meer dan ooit worden accessoires zorgvul dig op elkaar afgestemd. Trippelen bij de mini-mode „doet" het niet. Loop stevig en zelfverzekerd, de armen los naar beneden, m^ar nu ook weer niet marcheren alsof u traint voor de vierdaagse. Zorg voor een gladde been huid. Ontharen is het parool, met hars. crème, een scheerapparaat Gebruikt u dit laatste, dan gaat het vrijwel pijnloos en snel, maar de haren komen gauw te rug. Een voedende crème ver zacht de beenhuid. Schilferige knieën vragen om een gezichtsmasker, jaweL Eéns per week een voedend knie-masker dus, en iedere avond wisselbaden. Met been ma- ke-up kunt u dikke benen slan ker, en slanke onderdanen dik ker doen lijken. Ondanks de drukke de cemberdagen kregen wij een flink aantal brieven. Gezellig dat zovelen hun pen pakten! We beginnen met de brief van mejuf frouw G. D. te H. „Vroe ger was gezag dikwijls een vorm van verkapte dicta tuur. Veel gezag van vroe ger was gebaseerd op strengheid en rechtvaar digheid, de gezagsdrager was onschendbaar 'en werd vaak op een voet stuk gezet. Vandaag wor den dergelijke „standbeel den" overgoten met witte verf. Men aanvaardt wel gezag dat bereid is om zich in hun problemen te verdiepen. Men wenst nu open en eerlijke gesprekken al staan de „werel den" lijnrecht tegenover el kaar. Alle jeugd is Gods jeugd". Mevrouw J. C. te A. schrijft: „Ik geloof dat er nog gezag is en ontzag; man en vrouw staan nu meer naast elkaar. Als er er- als gezaghebber. En al worden we nog zo „ei gen" met dominee, dokter, ou derling, er zijn toch momenten van gezag en daar houd je reke- ten dan op het platteland, ook wat de gezagsverhoudingen be treft." In hef- gezin Verschuiving Wat de verschuiving in het gezagspatroon betreft, dat heb ik reeds jong meegemaakt, ook wel bij het ouder worden. Als vader een bedrijf heeft, mogen volgens mij vrouw en kinderen die meehelpen, zeker wel een stem in het kapittel hebben. Ik geef toe dat wat ontzag betreft het platteland wel eens harder kan zijn dan de stad. De dingen en gebeurtenissen wor den in de stad spoediger verge- „Het kan niet goed gacn in een gezin of maatschappij waar het gezag niet wordt gehand haafd," schrijft mevrouw O. te R. „Het lijkt in deze tijd of ouders, pers, tv ken het gi De relletje toen de politie optrad tegen de weerbarstige jeugd zijn er een bewijs van. Het gezag moet in het gezin beginnen, als de kinderen nog heel klein zijn. Nog takjes, zou mijn vader zeggen, die zijn nog te buigen; bomen niet meer. Een voorbeeld: komt een school kind thuis met klachten over de onderwijzer, luister wel, maar val de onderwijzer nooit in het bijzijn van 't kind af! Ook al is die onderwijzer fout. ga dan liever eens met hem pra ten zonder het kind. Heus, een dialoog Dat men tegenwoordig niet meer zo opziet tegen degenen die boven ons staan, is een vooruitgang. De manier waar op een predikant vroeger op bezoek kwam of hoe hij nu komt, is een groot verschil. Men praat nu veel gemakke lijker met hem. Dat neem» niet weg dat 2en predikant die naar Gods is, als zodanig moe ten we respect voor hem heb- Ook de agent, die vlug een boete geeft niet afvallen, hij doet nu eenmaal zijn taak ('k Zou nu niet graag bij de poli tie zijn!). Laten we als ouders al vroeg zo met onze kinderen Inderdaad moet in het gezin gezag hoog worden gehouden. Zeker ook t.o.v. kerk, catechisa tie, school etc. Maar dit gezin moet ook op gezag van anderen kunnen rekenen, met andere woorden: samenspel. Hier gaat ook de brief van L. te R. over, leest u „Met belangstelling las ik in onze krant het artikel over inspecteur Van Woudenberg. Ik ben het volkomen met hem eens dat het gezag niet alleen gehandhaafd, maar ook gewaar deerd moet worden. Doch ik las ook die geschiede nis van de Christelijke Huishoudschool in Nunspeet over het dragen van lange broe ken door meisjes. Hoe lijnrecht in tegenstelling tot bovenstaan de opvatting is het gedrag van die ouders geweest. Dat is nu een typisch voor beeld van gezagsondermijning. Ik begrijp niet hoe die ouders hun kinderen zo konden stijven in hun verzet tegen het gezag, zover zelfs dat zij hun kinde ren van school haalden. Die ouders vroeven zich af ol er geen andere oplossing was; natuurlijk! De ouders hadden met de directrice één lijn moe ten trekken en hun dochters moeten leren dat alle leerlin gen zich aan de schoolregels hebben te houden. Die ouders hadden het juist moeten waar deren dat deze directrice de meisjes ook wat betreft hun kleding een goede smaak wil bijbrengen..." Ouderen „Waar zit de oorzaak van gezagsondermijning?" vraagt mevrouw V. te S. zich af. Volgens mij bij ouderen, en dan niet bij één of andere groep, maar bij ons allemaal, christelijk of niet christelijk. Wij erkennen geen wet als onze eigen wet. Hebben kri tiek op alles en allen, op dok ters, dominees, ouderlingen onderwijzers enz. De kerke- raad stoort zich niet aan de classis, de classis niet aan sy-< nodes; de overheid lappen we in veel gevallen aan onze laars. We gaan zo in alles ons eigen gangetje. In deze sfeer ademt onze jeugd! Wat kun nen we dan verwachten?" Dienen „Berustte vroeger het gezag hij mensen die kapitaal had den, nu kunnen gelukkig ook lagergeplaatsten him mening in 't landsbelang naar voren bren gen", schrijft mevrouw K. te H. „In gemeentebestuur en kerke- raad is een merkbare verschui ving waar te nemen. Er blijken bij de lagere klassen heel wat goede krachten te zitten om me de het gezag te handhaven. Vroeger moest men vaak „kruipen" voor het gezag. Veel onderdrukking heerste door mensen wier macht uit geld bestond. Dan is er heel wat ten goede veranderd. Heerszucht kan nooit een goede grond voor het gezag zijn. Het gezag moet er zijn om mensen te leiden en te dienen." „Als vader vroeger mij iets verbood, hield ik me daaraan, wetende dat hij met zijn grote ervaring beter wist dan ik," schrijft mevrouw G. B. te S. „Ik geloof dat dit de grond moet zijn voor gezag: het ver trouwen, het weten dat de an der het beter weet. Onze kinderen mogen ook zeggen wat niet naar hun zin is, bijv. met kleding kopen. Maar... wij hebben ervaring, kunnen met geld omgaan. Wij moeten onze kennis overbren gen op de jeugd. Ze moeten we ten dat het om hun bestwil gaat. We staan naast hen en tegelijk boven hen. Mijn man beschouw ik, lekker ouderwets, als degene die het zeggen Het volgende zondagsblad is ons kerstnummer, zonder Dia loog. We spreken elkaar nog nader op 31 december tot dan! Prettige feestdagen allemaal. HET kon niet anders of op een Open Brief als die van de vori ge keer moesten wel Open Brief jes komen. En wel zulke verschil lende dat de onmogelijkheid tot antwoorden er meteen al in beslo ten ligt. Dat wordt weer een pittige persoonlijke correspondentie. En die correspondentie komt voor de Kerst beslist niet tot stand. Daar om wil ik hier alvast even zeggen dat ik met letterlijk elke brief blij Er zijn mensen, briefschrijvers, voor wie dit schrijven een waagstuk was; ik heb het als zoda nig gewaardeerd. Er is ook heel veel rust; dat deed me goed. On derwerpen als dat van de vorige week doen altijd zoveel deining vermoeden. Laat het dan ook eens hier en daar meevallen. EN .van vallen gesproken: er is me ook iets opgevallen. Dit: dat ouders ten aanzien van hun kind en ook wel ongehuwden ten aanzien van een goede vriend of vriendin, één ding altijd moeilijk kunnen verdragen: dat de ander eigen ervaringen- maakt, heeft. Hoogst-eigen ervaringen. Bitter-ei- gen ervaringen. Dat je iemand daarvoor nooit kunt beschermen. Integendeel, dat zelfs een bittere ervaring later wordt gezien als een onvervreemdbaar goed. Zelfs pijn is bezit. Als ouders veronderstellen dat hun lief dochtertje op een goede (ja toch?) dag thuis zal komen en zeggen: vader, moeder, ik ben ge zoend, dan hebben zij toch wel een wonderlijk idee van ou derschap en kind-zijn. Afgezien van het feit dat zij zélf vroeger ook niet naar huis gehold zijn na afloop van die unieke ervaring je kind is een mens met een eigen leven. N t pas als zij of hij zestien is, maar al veel veel eer der, vroeg genoeg c dat als het kind laten we zeggen 10 is te we ten. De plank in de kast met kleine geheimen. De beroemde jon gensbroekzak met z'n inhoud: ket tinkje, gladde kiezel, kapotte pas ser, loep, gekreukelde postzegel. De „helden" aan de wand van een kinderkamer. Ieder kent dat. Ieder had het zelf. Voor het eerst als kind een lekke band krijgen een uur van huis, in stromende regen. Thuiskomen, miserabel, maar met een lichte triomf. Zo zien ouders hun kind soms naar ervaringen toesnellen waar voor ze het graag zouden bewaren. Zo is soms een vriendin verbaasd als zij merkt dat in het voor haar zo openliggende leven van haar vriendin van de schoolbanken, van kantoor, in het ziekenhuis, hele stukken zijn waar zij niet aan te pas komt. En zo zien en dit weer naar een volgende brief zelfs gehuw den, hoe innig verbonden ook, ie der voor zich de ander telkens te rugvallen op eigen individualiteit. Meer: zij beseffen als zij even eerlijk doordenken dat zij voor zichzelf terdege prijs stellen op die individualiteit. Dat zij voor niets zo dankbaar zijn als voor die te ruggave aan zichzelf. Dat zij, als zijn. Want pas dan kan de ander weer ongehinderd, geheel zichzelf, terug-liefhebben. En nu komen we weer bij de praktische zaken. Want zo'n pro bleem over ervaringen-maken komt niet als pure theorie per post bij me aan. Een dochtertje van 16 elke avond om 9 uur zien ontsnap pen en zo tegen half 11 nat als een kat thuiskomen, nee. Dat het kli maat niet meewerkt kan niemand helpen, maar ouders behoeven niet te zwijgen omdat het kind toch ervaring moet opdoen. Ik bedoelde daarstraks alleen te zeggen dat de ervaring komt, en zonder dat het u verteld wordt wanneer. Dat u dat eenvoudig moet vasthouden als een gewoon gebeuren, niet als een stiekeme slinksheid, door u terecht verwe ten. Iets anders is dat ontsnappen met de regelmaat van de klok. Huiswerk, bedtijd, het zo-maar wegzijn, die dingen kunnen toch op een goed moment even worden bepraat. Niet direct verwijten, het kind wil niemand pijn doen. Het is zelf immers nog zo in de wa. Probeert u nu toch een beetje minder in de war te zijn, dan blijft de vriendschap behouden. Met eventuele consequenties. De nachtelijke wandelaar op de kof fie. Of smoesjes over schrift-halen, scheikunde-overnemen, nog even door de vingers zien, wie weet. Wie weet zeg ik. Want ik weet het niet Die geschiedenissen lopen van kind tot kind anders. 7AT ik alleen wilde zeggen 'is: bij ieder mens oltrekl.:n zich ervaringen die van hem zijn en van niemand anders. Het won derlijke is dat wc een kind meene- 1 de stad: kerstbomen op dat die sfeeer iets blijft hangen, dat wéét hij dan weer. We gaan uit 's zomers, we hopen dat onver getelijke herinneringen de persoon lijkheid van het kind zullen verrij ken. Een concert. Een fijne ver jaardag. Meedoen aan wedstrijden. Vriendjes. En dan ineens: floep, uit. Daar niet. En nu eerlijk: waarom niet? Om dat we niet weten waar het ein digt. We weten niet waar liefde eindigt. Iedere neger in Afrika, ie dere Eskimo wist het tot voor kort argeloos, schuldeloos. De ge meenschap waarvan hij deel uit maakte accepteerde zijn liefde, er was geen probleem. Baby's stier ven als ratten en men was ook arm als de ratten, maar liefde was geen probleem. Wij echter, wij van het westen, van de beschaving, kiezen niet voor sterven en armoede. Wij heb ben een maatschappij. Daar zeg gen we volmondig ja op. En daar om leren we onze kinderen eer bied voor de partner, nee, niet meer eerbied dan hij al heeft, maar discipline, geduld, omzetting van verlangen in spaarzin en een zekeri materiële toerusting voor de reis samen. Waarom dan zo vaak gebibberd? Waarom allerlei fatsoens-veront- waardiging? Het al zo moeilijk voor jonge mensen om twee din gen tegelijk te moeten verwerken, waarom dan geen rust allereerst van mensen die dit >n kunnen zien aankomen? In Amerika heb je bureaus die testen of je goed bij elkaar past ieder geval, weten van een machti ge belofte Gods. Wat zou het bij ons dan eigenlijk fantastisch moe ten gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15