Onzekerheid uitstel belastingverlaging Presentatie tv-film eenzijdig „Si, si" van 92 procent voor Franco VS bereid tot langer bestand Commentaren JAMIN y CA® DE NAVO WIST VAN NIETS Water van Maas bedreigt weg STEEDS MEER Donderdag 15 december 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD oe Rotterdam"*6* Dordts Dagblad Waagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ALLE FRACTIES HEBBEN HUN LEDEN GESOMMEERD AANWEZIG TE ZIJN. UIT AFRIKA EN VS ZIJN MENSEN TERUGGE ROEPEN. ELKE STEM IS NODIG In de perskamer van Schiphol gaf Qeueraal-majoor dr. Ibnu Soetowo, Vresident-directeur van de Indo nesische oliemaatschappij Permina, gisteren een uiteenzetting over de mogelijkheden die hij had onder- zocht om Indonesische orders op Nederlandse Scheepswerven te plaatsen. Links staande achter hem de heer L. Worms, die hierbij be middelde. Ministers over politie-optreden DEN HAAG De ministers Verdam en Struycken hebben in antwoord op vragen van de heer Daams (soc.) ver klaard. dat de Televizier-uitzending van 21 november inzake de wijze van behan deling van klachten tegen het politie optreden. zich heeft geconcentreerd op bepaalde incidenten, die ook nog op een bepaalde wijze zijn gepresenteerd. Het geheel van de gebeurtenissen bleef op de achtergrond. De ministers zeggen dal dil voor re kening van de omroepvereniging is. maar zij maken bezwaar legen de suggestie, dat deze uitzending inzicht geeft in dc wijze van behandelen van klachten tegen het politie-optreden in het algemeen. Het onderzoek naar klachten behoort primair tot de taak van het openbaai ministerie. Over de redenen die het OM eventueel hebben bewogen om bepaalde klachten af te wijzen, spreken de minis ters niet. Mogelijk dal öok een discipli naire bestraffing van verdachte een rol Neerslagzöne nadert DE BILT Het weer in ons land is tijdelijk onder invloed gekomen van een rug van hoge luchtdruk. Een fron tale neerslagzone. die gisteren de Ierse Zee bereikte is vannacht nog maar enkele honderden km naar het oosten opgeschoven. Vanmorgen reikte, de neerslag tot de omgeving van Lon den. Vermoedelijk komt er zuidweste- lijk van Engeland een storing tot ont-| wikkeling die morgen de kanaalzone bereikt. Daarbij komt de neerslagzone in de nanacht zo dicht bij ons land. dat er morgen overdag enige neerslag verwacht kan worden. Vanavond en vannacht zal op de meeste plaatsen weer lichte vorst voorkomen. Morgen, als de zachtere lucht achter hel kou front verder terrein wint. treedt een temperatuurstijging in. r 16.29. maan (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Dc Tweede Kamer beslist vanavond over hel complex belastingvoorstellen, dat ten dele nog door bet kabinet-Cals is ingediend, maar door liet kabinet-Zijlstra werd aange vuld met o.m. het uitstel van de tweede tranche der belastingverlaging en de vervroeging van de invoering der verhoogde omzetbelasting. Eerst de stemming zal een eind maken aan de onzekerheid of bet uitstel van de belastingver laging de eindstreep haalt. Het is een dubbeltje op z'n kant. maar na de eerste ronde van het Kamerdebat hadden de supporters van het overgangskabinet toch goede hoop, dat met welwil lende medewerking van de CH-fractie en de GPV-er Jongeling het dubbeltje de goede kant uit zal rollen. Op het moment van de stemming za Kamer hoogstwaarschijnlijk voltal lig zijn. Elke stem kan de doorslag ge en daarom hebben alle fracties hun leden gesommeerd aanwezig zijn. De PvdA liet zelfs de heren Van der Goes van Naters en Hogendorp uit resp. Afrika en Amerika overvliegen. De KVP zorgde gisteren gauw dat haar enige vacature vervuld werd: de 68-ja- rige dr. mr. J. B. Sens uit Breda werd gisteren in allerijl beëdigd. Hij zal na de verkiezingen de Kamer weer vaar wel zeggen. Voor het uitstel van de belasting verlaging kan prof. Zijlstra zich al leen verzekerd weten van de steun van KVP en ARP, maar het staat wel vast dat de CHU en de GPV-ei Jongeling zich bij de regeringspartij en zullen aansluiten. In de CH-frac- tie zitten echter nog enkele twijfe laars, de heren Mellema en Kikkert, die gisteren nog weinig neiging ver toonden voor het uitstel te stemmèn. Als zij te elfder ure toch de zijde an de regering kiezen, is er op papier een meerderheid van 77 stemmen voor het uitstel. Op papier, want plotselinge ziekten kunnen de krappe meerderheid in minderheid doen omslaan. Uiter aard kan deze factor ook in het na deel van de oppositie werken. Wordt het uitstel verworpen, dan is het kabi net-Zijlstra vleugellam op een essentieel onderdeel van z'n beleid. Volgens de regels van het staatsrecht kan het dan echter niet opstappen. Het zal tot de vervroegde verkiezingen moeten blij ven zitten. SPANNING De spanning spitst zich dus helemaal toe op het uitstel van de belastingver laging. De overige belastingvoorstel len (de hogere omzetbelasting met in gang van op z'n vroegst 1 juli a.s., de hogere accijns op benzine en gas- olie per 1 januari a.s., de verdubbeling van de opcenten op de motorrijtuigen belasting met ingang van een nader te len datum, de verlenging met een jaar van het 47ste punt van de ven nootschapsbelasting, de matiging van de vrijgezellenbelasting voor ongehuw- den van 40 tot 65 jaar) zullen wel door de Kamer worden aanvaard, zij het in min of meer gewijzigde vorm. Er zijn namelijk nogal wat amende menten ingediend. Zo wil de heer Scholten lc.li de verhoging van de ac cijns op gasolie tot één jaar beperken, evenals rle verhoging van de benzineac cijns (waartoe de regering reeds heeft besloten). De heer Portheine wil de fiscale tegemoetkoming aan de oudere vrijgezellen al op 1 januari a.s. doen ingaan. Er gaan in de Kamer ook stem men op om de leeftijdsgrens voor deze verlichting te verlagen tot 35 jaar. eventueel zelfs 30 jaar. Bijzonder veel moeite had de hele Kamer met het feit, dat door de verho ging in de sfeer van benzine, gas- en dieselolie en motorrijtuigenbelasting het beroepsgoederen en -personenver voer opnieuw het kind van de rekening zal worden. Voor de veertiende maal na de oorlog wordt deze sector nu met een lastenverzwaring geconfronteerd. Voor vervolg zie men pag. 13 Jolian Cruyff: twee goals Draaiboek van Benthuizen Prinses Margriet en mr. Pre fer van Vollenhoven hebben gisteren in paleis Soestdijk tal van geschenken van het Ne derlandse volk in ontvangst genomen. Bij deze gelegenheid kwam de gemeente Benthuizen weer op bijzondere wijze voor de dag. De gevers uit dit dorp hadden een speciaal draaiboek gemaakt, waarin staat vermeld hoe het geschenk uit Bent huizen tot stand is gekomen. Het bruidspaar had er reuze schik in. Mr. Pieter van Vollenhoven toont een foto uit het draaiboek, waarop de altijd ideeënrijke burgemeester I. J. P. Keijzer in ambtsgewaad moet zijn te onderscheiden. Noord-Vietncim moet dan aanvoer van mannen en materiaal staken Erkenning Johan Cruyff was samen met Piet Keizer de enige aanvaller van Ajax, dat gisteravond 22 speelde tegen Liverpool en tot de kwart finale van de Europa-Cup door drong. De 19-jarige Ajacied had echter aan twee kansen voldoende om twee doelpunten te scoren. En dat terwijl Liverpool 85 van de 90 mimiten in het offensief was De gereformeerde jeugd heeft veel aan Waterink te danken pagina Kernmerk Vanmorgen belde onze verslaggever uit Liverpool: „Nederland viert feest, het hotel trilt op zijn grondvesten; de charmante receptionistes hebben met tranen in de ogen Ajaxspeldjes op de mini-jurkjes gehecht". Hij ver telde ook dat honderden Nederlanders zeventien pond betaalden voor de overtocht en een zitplaats voor de wedstrijd, maar op de tribune ontdekten dat er geen plaats voor hen was gereserveerd •fe Bergen en Ayen door hoog water geïsoleerd pagina 13 •fe Vanavond Anouilh pa gina Radio TV MADRID De overgrote meerder heid van het Spaanse volk heeft gis teren „ja" gezegd tegen Franco's plan nen om de functie van staatshoofd en premier te scheiden en de volksverte genwoordiging democratischer te ma ken. Volgens de voorlopige uitslag stem de 92 procent van de kiezers „ja", bijna twee procent „nee" en de rest blanco of ongeldig. Van de negentien miljoen stemge rechtigden kwamen één miljoen niet op de stembureaus. Nog in de loop van de dag zou de minister van voorlichting. Iribarne, de: einduitslag meedelen. Bij het vorige referendum, in 1947 j (om herstel van het koningschap).! kreeg Franco 93 procent van de stem - waren gisteren vrijwel nergens incidenten. Enkele kleine groeperin- hadden hel volk opgeroepen de ver kiezingen te boycotten. KASSEN OVERSTROOMD (Van onze correspondent) VENLO De rijksweg van Roer mond naar Horn wordt bedreigd door de hoge stand van de Maas. Vannacht is begonnen met het leggen van zand zakken om de weg te beschermen. Als deze weg voor het verkeer wordt afgesloten is Roermond alleen nog te bereiken over de brug bij Maastricht. Woensdag zijn m Baarto enkele tuinders kassen door het Maaswat ei- overstroomd. Er zijn kassen bij waarin tuinders tienduizenden kroppen sla en jonge aanplant hebben staan. De door het water aangerichte sc ha de is niet te overzien, doch bijzon der groot. Vooral met name voor de sla, waar een goede prijs voor wordt betaald. Woensdag bracht ze namelijk meer dan dertig cent per krop op. (Een speciale verslaggever bereikte pootjebadend en met behulp van een tractor, de geïsoleerde dorpen Borgen en Ayen. Zie pagina 13). WASHINGTON De Ameri kaanse regering is bereid een voorstel voor verlenging van het Kerstbestand tot een wapenstil stand van langere duur met Noord-Vietnam te bespreken.' Voorwaarde is echter dat Noord- Vietnam eerst het sturen van manschappen en materiaal naar Zuid-Vietnam staakt. Een woordvoerder van de regering zei dit gisteravond toen hem werd ge vraagd om commentaar op de verkla ring van senator Mansfield dat er een „wapenstilstand en handhaving van de posities" moest zijn tot 45 dagen na het Kerstfeest. Johnson zou dit graag in amandel kransjes van niet duur wel heerlijk 'overweging nemen bij besprekingen met Noord-Vietnam zo dit land daartoe bereid is. Zoals bekend hebben beide partijen aangekondigd zowel met de Kerst als met de jaarwisseling een bestand van 48 uur in acht te nemen. De aan Zuid- vietnamese zijde vechtende geallieer den hebben aangekondigd ook in febru ari tijdens het Chinese Nieuwjaar vier dagen geen acties te ondernemen. Bommen Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de berichten, vol gens welke Amerikaanse vliegtuigen de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi heb ben gebombardeerd, nog niet be vestigd. Er zou geen toestemming zijn gegeven voor het bombarderen van nieuwe doelen. De VS bepalen zich tot het aanvallen van militaire objecten. aldus het ministerie. i Uit Noord-Vietnam wordt gemeld, I j dat bij deze aanvallen honderd mensen om het leven zijn gekomen. Er zouden I ook acht Amerikaanse vliegtuigen zijn neergehaald. Gisteravond kwam uit Hanoi nog het bericht dat de Chinese ambassade in deze stad door een bom uit een Ameri- kaans vliegtuig was getroffen. De weg waaraan het gebouw ligt is afgezet. gen jaren achter de rug. Een groot deel van deze bedrijfstak heeft een zware strijd te verduren gehad, waarbij het ging om het lijfs behoud. In de laatste tien jaren heb ben 19.000 bedrijven het loodje moe ten leggen en nog duizenden zullen volgen. Maar juist iu zó'n situatie worden ook verborgen krachten openbaar en dat is dan de voordeel-kant van het huidige saneringsproces: de overblij vende ondernemers worden tot meer ijver en nieuwe initiatieven geïnspi- Zeker mede daarom kon bij het tien jarig jubileum van het Hoofdbedrijf schap voor de Detailhandel voorzit ter W. H. Neefjes constateren dat conservatisme en gebrek aan dyna miek, die het midden- en kleinbe drijf lange tijd hebben gekenmerkt, aan het verdwijnen zijn. Deze minder fraaie eigenschappen maken plaats voor een gezondere ondernemersmentaliteit, gericht op expansie en efficiency. Het is dan ook niet te verbazen dat daarmee gelijke tred houdt een groeiende erkenning, vooral ook in politieke zin, van deze bedrijfstak. Les "pR zit in de ervaring van het Ka merlid Voogd, gewezen lid van de Boerenpartij, een les. Zelf is hij een ervaring rijker en een illusie armer. In Engeland zou men zeggen: hij is nu een wijzer en tegelijk een bedroefder man. De Boerenpartij heeft hem -ie teleur stelling opgeleverd die hij zich had kunnen besparen. Maar wij hebben aan leedvermaak geen behoefte. Daarvoor is hij, naar onze indruk, een te ernstig man en daarvoor is het geval toch ook te ernstig. De Boerenpartij en ook dat is een les is een toevallige ontmoeting van mensen met uiteenlopende in stelling, die alleen gemeen hebben dat ze ontevreden zijn en eens wat anders willen. Men raakt daar spoe dig ook in elkaar teleurgesteld. De ontevredenheid behoort naar haar wezen te worden onderzocht en met verstand te worden benaderd. Maar of de Boerenpartij het juiste antwoord is? Kamerlid Voogd behoort tot het groeiende getal van degenen die voor zichzelf tot een ontkenning zijn gekomen. Syrië verwerpt arbitrage heeft vanmorgen bekend gemaakt -uioo umajojjad beoj ap ue.\ isjsjooa ;aq pany <IPC) om het bestaande conflict voor het internationale gerechtshof in Den Haag te brengen heeft afgewezen. Ook zal de Syrische regering geen on derhandelingen meer met de oliemaat schappij voeren voordat de geëiste hef fing van bijna vier miljoen pond sterling (veertig miljoen gulden) over de eerste negen maanden van dit jaar is betaald. „Ik doe liet meestal voor een gulden. Maar voor haar moet ik minstens een rijksdaalder hebben." Overleg Kiesinger- De Gaulle-Wilson BONN De Westduit.se bondskanse lier, Georg Kiesinger, en de vice-kanse- lier, Willy Brandt, zullen half januari een ontmoeting hebben met de Britse premier Wilson en Brown zullen van 14 tot 16 januari naar Bonn_komen. Twee dagen abonnees gaan er toe over het abonnementsgeld per kwartaal per giro te betalen. Zoals u weet is de prijs van een kwartaalabonnement 11.90. Als u in het bezit bent van een giro-rekening dan kunt u, liefst vóór 1 jan. a.s., het bedrag overschrijven op onze postrekening nr. 5 89 36 U bespaart dan de incassokosten die verbonden zijn aan het betalen per kwitantie. De abonnees, die gewend zijn ora het abonnement per jaar te betalen verzoeken wij 47,60 te gireren. Uiteraard geldt dit bericht niet voor de abonnees die ons een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt Administratie Nieuwe Leidse Courant. VOOR IEDER DIE DEN HAAG De Nederlandse port is in november flink gestegen. Er werd voor 2226 miljoen uitgevoerd te gen 2163 miljoen in oktober. Het dek kingspercentage is 'hierdoor met 3 pun ten gestegen tot 92. De invoer gaf in november een ge ringe daling te zien. Ingevoerd werd voor 2419 miljoen gulden tegen 2425 miljoen gulden in oktober. HEERLEN De Brunssuinse boekhandelaar H. is de dupe geworden van een misplaatste grap. Enkele dagen geleden werd hij opgebeld door een man die zich zelf uitgaf als overste Ward van de Tapijnkazerne. Namens het NAVO-hoofdkwartiei bestelde hij 150 woordenboeken Engels-Neder lands en 25 fotoboekjes over Limburg met Engelse tekst. Toen de boekhandelaar de bestelling had uitgevoerd en de Tapijnkazerne opbelde, bleek men van niets te weten. Ook andere middenstanders zijn de afgelopen dagen door „NAVO-functionarissen" benaderd met verzoeken voor offertes van tv-toestellen en dergelijke. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE flBONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een m Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse aeur Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteil ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad hokje zwart maken naar keuze s i

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1