Moeder elf kinderen en twee echtparen in verkeer omgekomen Mr. Toxopevs lijsttrekker Van Doorn verkiesbaar Banaal grollenspel van Jan Wolkers MIREILLE MATHIEU opvolgster van Edith Piaf Will Turn jubileert Jasperina maakt ook oude liedjes nieuw MAANDAG 12 DECEMBER 1966 j AMERSFOORT Zaterdag is een automobilist doorgereden na de 60-jarige wielrijdster mevrouw M. A. van den Heuvel-van den i Hengel, moeder van elf kinderen, j dodelijk te hebben aangereden. Het gebeurde op de Liendertse- weg in een hevige regenbui. De automobilist moet het ongeluk hebben gemerkt maar reed door ASSEN De 65-jarige me vrouw J. Hamminga-Smit is za terdag in de Molenstraat met haar fiets door een auto geschept en gedood. Ook hier reed de auto mobilist door. De wagen werd la ter bij een flatgebouw in Luchies- j land gevonden. De bestuurder bleek een beroepsmilitair uit Sneek te zijn. Echtparen i' HUKEN Gisteren zijn de 69-jarige W. Dunming en zijn 70- jarige echtgenote uit Hij ken (Drenthe) imet hun auto in het Julianakanaal gereden en ver- I dronken. De auto slipte op het spiegelgladde wegdek. Een oog getuige trachtte de auto nog te bereiken imaar slaagde daar niet in. LOOSDRECHT Op de Oud- loosdrechtsedijk werden zaterdag het echtpaar J. Sartori en zijn echtgenote, respectievelijk 52 en 47 jaar oud, bij het oversteken van de rijksweg door een personen auto aangereden en gedood. Botsingen KLAZIENAVEEN Zaterdag is de 50- jarige W. de Groot door een voorbijgan ger dood langs de Veenhoekseweg ge vonden. De man was met zijn bromfiets tegen een lantaarnpaal gereden en moet vrijwel op slag dood zijn geweest. OUDENROSCH Op een niet bevei ligde overweg in de Moerdijksestraat is gisteren de 73-jarige J. van Ginderen met zijn rijwiel tegen een trein van Til burg naar Rotterdam gereden. De man was op slag dood. VEGHEL Zaterdag is de 30-jarige W. J. Pruisen uit Kaatsheuvel op de pro vinciale weg EindhovenNijmegen ver ongelukt. Hij reed met zo'n kracht tegen een boom, dat zijn auto in tweeën brak. NIEUW-BU1NEN In het Wilhelmina- ziekenhuis in Assen is de 68-jarige E. Haak uit Nieuw-Buinen na een ongeval overleden. EMMELOORD In een ziekenhuis is de 87-jarige E. P. Kramer uit Urk zater dag overleden aan de verwondingen, die Roomboter vaak veel te oud GRONINGEN In verschillende ge vallen is de roomboter in kleinverpak- king reeds veel te oud, wanneer de consument het pakje koopt. Bovendien wordt de boter bij te hoge temperatuur bewaard en is het losvochtcijfer te hoog. Dit zijn conclusies van de commissie boterkeuring van de Drents-Groningen zuivelbond. In 1975 in VS miljoen kankerpatiënten WASHINGTON In een rapport van de nationale raad voor kanker bestrijding in de VS wordt gezegd, dat in 1975 meer dan een miljoen Amerika nen aan kanker zullen lijden. In dat jaar zullen 325.000 mensen aan deze ziekte overlijden. De raad vraagt nog eens aandacht voor het gevaar van ro- t WASHINGTON In Washington is zaterdag op 83-jarige leeftijd dr. Stan- leysk Hornbeck overleden. Dr. Hornbeck is jaren Amerikaans ambassadeur in Ne derland geweest. Een grote meteoorsteen, die vorig jaar diep in de Australische woestijn werd gevonden, blijkt grote hoeveelhe den van een op aarde onbekend mine raal te bevatten, namelijk troiliet. Hier door is de meteoor van groot we tenschappelijk belang. hij donderdag had opgelopen toen hij door een militaire auto werd aangereden. WASSENAAR De 23-jarige E. Kohk- saat uit Den Haag is vannacht overleden aan de verwondingen die hij vrijdag op liep toen hij met zijn motor op een per sonenauto op de hoek van de Nieuwe Parklaan en de Nieuwe Duinweg reed. Voetgangers DEN HAAG De 53-jarige Th. P. van den Berg uit Loosduinen is zaterdag op de Monsterseweg in Loosduinen door een personenauto aangereden. De man stak te voet de rijksweg over. Hij overleed kort na de aanrijding. WIJK EN AALBURG De 76-jarige G. Vos kwam om het leven toen hij vrij dag in de Kerkstraat in zijn woonplaats door een auto werd aangereden. VENLO In het ziekenhuis is zater dag overleden de 15-jarige scholier An- toon Saris uit HorstHegelsom. De jon gen werd zeer ernstig gewond toen hij onverwachts de rijksweg De Hamert overstak en door een personenbusje werd gegrepen. HEERENVEEN De 85-jarige weduwe J. van der Laan uit Boven-Knijpe stak gisteren zonder op het verkeer te letten de Eerste Compagnons weg te Nieuwe Horn over, vlak voor een uit de rich ting Heerenveen naderende autobus. De vrouw werd door de bus gegrepen en was op slag dood. NAARDEN In het diaconessenzie- kenhuis overleed gisteren de 19-jarige K. J. Krop uit Zaandam, die vrijdag gewond raakte bij een frontale botsing op rijksweg 1 tussen Naarden en Muider- berg. SASSENHEIM De 34-jarige C. J. van Urgert uit Den Haag is gister avond te Sassenheim bij het overste ken door een auto gegrepen en ge- Von Kara-Toon dirigeerde De schade veroorzaakt door de hoge waterstand van de Geul bedraagt, volgens schattingen van zaterdagavond, alleen in Valkenburg al tienduizenden guldens. Bij een aantal zaken- panden liepen de keldermaga zijnen onder, in het centrum van Valkenburg stroomde het water een kerk binnen. Op de foto een beeld van het hoge water. Hogere ambtenaren: regeringsplannen onaanvaardbaar UTRECHT Drs. W. de Lange, voor zitter van de Centrale van hogere amb tenaren, verwacht dat de toegepaste procentuele stijging bij trendverhoging voor ambtenaren ook voor 1967 zal vol gen. Hij zei dit op de ledenvergadering van de centrale in Utrecht. De heer De Lange waarschuwde te gen de nivellerende neigingen voor de besteedbare inkomens van de hogere functionarissen. Hij constateerde dit uit het voorstel van de regering om het pensioenpremieverhaal te wijzigen. Ook achtte de heer De Lange het pro motiebeleid en de verbeteringen van de bezoldigingen terughoudend. Vooral met betrekking tot het onderwijzend personeel achtte hij de reorganisatie plannen van de regering onaanvaard- Gratie voor redders in Italië FLORENCE President Saragat heeft negen gedetineerden uit de gevan genis van Florence gratie verleend, om dat zij tijdens de overstromingsramp met gevaar voor eigen leven de gezin nen van de directeur en de hoofdbewa ker van de gevangenis hebben gered. Staande „op de bok" voor het 104 man tellende harmonie orkest „Utrecht"' heeft Toon Hermans zaterdagmiddag in het Utrechtse Gebouw van Kunsten en Wetenschappen de door hem gecomponeerde Vanndelmars ge dirigeerd. Hij deed het zo voortreffelijk, dat hij prompt ter jaarvergade ring van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en fanfaregezel schappen tot erelid werd be noemd. Zei Toon: „In mijn shows haal ik er meestal een toeter bij, al kan ik geen noot lezen. Mijn hart is verknocht aan de mars, want dat is levensblije muziek." Toon verklapte, inmiddels twaalf dirigeerstokjes te hebben besteld en van plan te zijn een dirigentencursus te gaan geven. Hij zal dan liever von Kara-Toon dan von Karajan heten. Debacle Vascomij HEERLEN Ex-directeur Joosten van Vascomij is niet bereid zijn andere vennootschappen in de surseance van Vascomij in te brengen. Dit hadden de bewindvoerders hem Landelijke CAO voor orkesten UTRECHT Het ziet er naar uit dat de eerste landelijke CAO voor alle Nederlandse symfonie-orkesten vol gend jaar september van kracht zal worden. Dit deelde dhr. C. M. v.d. Berg. voorzitter van de Algemene Bond van Kunstenaars vanmorgen op het congres van zijn bond te Utrecht mee. Hij memoreerde de groei van het le dental van 300 tot 850 leden en de ver heugende resultaten van de activitei ten, die de bond op verschillend terrein heeft kunnen ontwikkelen. Er zijn ook tekenen, dat de erkenning van de bond in kringen van de toonkunstenaars steeds toeneemt. Voorts releveerde hij enkele belang rijke zaken, zoals de liquidatie van de Nederlands Opra, de salarissen van de radiomusici en het rechtspositie-regle ment dat werd opgesteld voor de leden van het Rotterdams Philharmonisch Or kest. Als eerste orkest in Nederland kan het R.Ph.O. thans recht doen gel den op een vijfdaagse werkweek. De heer Bonn is van mening dat met dit reglement het Nederlandse Or- kestenverbond kon worden beïnvloed t.a.v. een CAO voor alle symphonie-or- kesten, die waarschijnlijk volgend jaar van kracht wordt. Het cao-concept, dat thans onder de leden circuleert zal 18 december in een vergadering van afge vaardigden besproken worden. ARNHEM Mr. E. H. Toxopeus zal in alle kieskringen optreden als lijstaanvoerder van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie bij de ver kiezingen van volgend jaar. I Ook met algemene stemmen werd besloten, dat op de plaatsen twee tot en met tien in wisselende volgorde zul len worden gekandideerd de zittende Kamerleden: Berkhouwer, Geertsema, Joekes, Portheine, mevrouw Van Some- ren-Downer, Tuynman, Witteveen en Zegering-Hadders, alsmede oud-staats secretaris Keijzer. In de liberale fractie keren niet terug: mejuffrouw J. J. Th. ten Broec- ke-Hoekstra, mevrouw mr. J. M. Stof- fels-van Haaften, en de heren J. C. Korver, J. H. Couzy, C. A. Kammeraad en M. Visser. UTRECHT KRO-voorritter mr. H. W. J. van Doorn zal toch op dc kandi datenlijst van de KVP bij de komende verkiezingen prijken, en wel op de ver kiesbare zevende plaats van de Bra bantse lijst. In 1963 werden 14 kandida ten van deze lijst gekozen. De heer Van Doorn had het partij bestuur laten weten, dat indien zou blijken, dat de KVP-verkiezingsraad in overgrote meerderheid (minstens 3/4 van deze raad) achter zijn kandidatuur zou staan, hij zich verplicht zou voelen zijn verzoek tot schrapping in te trek ken. Dit is nu het geval. Mr. Aalberse deelde de heer Van Doorn telegrafisch mede, dat de verkie- zingsraad heeft geconstateerd, dat ten onrechte verband is gelegd tussen kan didaatsstelling en vrije meningsuiting. Lijsttrekker in het noordoosten is mej. dr. M. A. M. Klompé, tweede mi nister P. J. S. de Jong. Op de weste lijke lijst is de heer C. J. van der Ploeg eerste, minister Luns tweede. Drs. P. J. Lardinois voert de Brabantse lijst aan met mr. F. J. F. M. van Thiel als tweede man en op de Limburgse lijst staat drs. W. K. N. Schmelzer eerste, gevolgd door J. H. J. Maenen. (Zie ook pagina R.T.V.) ROTTERDAM In het Piccolo-thea ter zaten de toeschouwers zaterdagmid dag rondom een naar een idee van Ni- colaas Wijnberg „aangelegd" kerkhof, waarop in de éénactcr „Wegens sterf geval gesloten" van Jan Wolkers in pre mière werd gebracht. Voor wat hij noemde zijn „commedia della morte" paste de schrijver de oude truc toe, die moppentappers het best beheersen, nl. door het omkeren van waarden een lachtertje te wekken. Dit kan op verschillende manieren gebeu ren. De hoogste en tegelijk diepzinnig ste vorm werd bereikt in de Jiddische Witz (voor de fijnproevers). Meer voor alleman zijn de oppervlak kige en meestal ook onschuldige grap pen a la de Sam- en Moosmoppen. Op de laagste trap staan de moppen, waarvan de bedoeling is een waarde of realiteit zó te kantelen dat er een ba- Injectie tegen zenuwgassen DEN HAAG Het departement van defensie heeft bij Philips-Duphar te Weesp twee miljoen automatisch werkende injectie-apparaten met atro- pinevulling besteld, die in tijd van oorlog de militairen van land- en luchtmacht onkwetsbaar moeten ma ken voor zenuwgassen. Met deze be stelling is een bedrag van 4,5 mil joen gemoeid. De militairen kunnen de apparatuur makkelijk bedienen. Indien dat nodig mocht zijn kunnen zij zichzelf een do sis atropine in het dijbeen spuiten door het apparaat slechts tegen de panta lon te houden en op een knopje te drukken. De injectienaald gaat nl. door de kleding heen. Zenuwgassen vernauwen de bloed vaten sterk. Atropine daarentegen heeft de eigenschap de bloedvaten te verwyden. Verwacht wordt dat de le vering van de apparaten een half jaar zal duren. Uiteraard worden zjj alleen aan de militairen uitgereikt als dat nodig mocht zijn. naai, profaan of zelfs blasfemisch ef fect ontstaat. Wolkers mikt niet hoog. Zijn éénac- ter is weinig meer dan een uitgerekte mop van de goedkope soort. Nog altijd is zijn protestlied tegen een streng-christelijke opvoeding niet uitge zongen. zodat hij blijft doorslaan naar het andere uiterste. Hij gaat de van thuis meegekregen voorstelling van de jongste dag als een dragonder te lijf en maakt er een reeks lugubere en soms naar blasfemie hellende grollen van. Met zijn „humor"-op-zeer-laag-pit- je kwam Wolkers aan theatermaken niet toe; dat kreeg hij cadeau van het Nieuw Rotterdams Toneel met het ta lent van regisseur Jules Royaards en een sterke bezetting. Na de voorstelling las Wolkers eigen werk voor: een kort verhaal, dat te lang duurde en alweer een geforceerd wegschrijven van zijn herinneringen bleek te zijn. Ook in zijn manier van voordragen is hij van zijn verleden nog niet los. Wij moesten denken aan de saioste vergadering van onze kna- penvereniging. Maar dat was veertig jaar geleden. TON HYDRA Componist Sjaporin in Moskou overleden (Van C kunstredactie) MOSKOU Jiero A. Sjaporin, een van de leidende Sowjetcomponisten, is op 79-jarige leeftijd overleden. Hij was vele jaren leraar aan het conservatori um van Moskou, een van de leiders van de vereniging van componisten en lid van het Sowjet-vredescomité. Sjaporins opera „De Decembristen", een symfonisch portret van negentien- de-eeuwse revolutionairen, wordt nog regelmatig door het Bolsjoi-theater op gevoerd. Bekendheid kreeg hij voorts door een liederenreeks op gedichten van Poesjkin. Lermontof en anderen. Hoewel in 1946 bekritiseerd wegens werken die te veel op het verleden wa ren geïnspireerd, werd Sjaporin later uitbundig geprezen en onderscheiden, o.a. met drie Stalinprijzen. DE populaire Vlaamse zan ger Will Tura (26) viert zijn tweede lustrum als platen- artiest met op dit ogenblik een hondertal opnamen. Arthur Blanckaert, de werkelijke naam van Will Tura, voelde zich al op jeugdige leeftijd tot het show-vak aangetrokken. Toen hij twaalf jaar was, studeerde hij reeds muziek met het vaste voornemen, later zanger te worden. Hij .speelde en zong cowboy- er» jodelliedjes op feestavondjes en kreeg daardoor in zijn kennissen kring weldra bekendheid. Na de school werd hij beroeps. Muziekuit gever Jacques Kluger uit Brussel gaf hem de kans, zijn eerste plaat jes te maken. Naam maakte Will Tura pas goed met een eigen compositie: „Eenzaam zonder jou." Het nummer steeg snel naar de eerste plaats op de hitpara de en gaf hem de moed, meer te componeren. Hij maakte nummers voor Catherina Valente, The Four Aces, Camillo en Sylvia Varis. Sindsdien is Will Tura behalve po pulair als zanger, ook geliefd als componist en tekstschrijver. TROGGS IN AANTOCHT Paul Acket heeft de definitieve contracten getekend voor de twee daagse tournee, die de Engelse Troggs medio december naar ons land maken. Zij zullen optreden in Eindhoven. Scheveningen, Soester- berg en Groningen. De Troggs komen uit Hampshire. Zij ontlenen hun naam aan het woord „troglodyte", dat grottenbe- woners betekent. De titel slaagt ner gens op; de vier jongens vinden het gewoon een leuke naam. The Shepherd hebben hun eerste Engels-gezongen plaat ge maakt. Een kort bezoekje resulteer de in „Morning Town Ride" en „Penny Serenades". 1\TIREILLE Mathieu, opvol- ster van de onvergetelijke Edith Piaf, is met haar 22 jaar de opvallendste chansonnière van Frankrijk. Zij had een moeilijke jeugd. Als dochter van een bescheiden steen houwer en de oudste van dertien kinderen, kwam de opvoeding van haar broertjes en zusjes grotendeels op haar smalle schouders neer, om dat haar moeder ziekelijk was. Toen zij vijftien jaar was gewor den, moest ze een baantje zoeken. Elke bijdrage in het gezinsinkomen was welkom. In een papiergroothan del moest ze enveloppen plakken. Zij vertelt: „We hadden een acht urige werkdag en daarin moest je tenminste vierduizend enveloppen hebben geplakt. Kunt u zich voor stellen, dat ik nu geen envelop m°er kan zien?" Talentenjacht Op een verjaardagsfeestje bij een vriendin hoorde ze een plaat van Edith Piaf. Ze mocht de zwarte schijf lenen en ze draaide hem zo lang, dat hij grijs zag. De chansons van Piaf leerde ze uit het hoofd en toen Radio Avignon een talenten jacht uitschreef, was ze er als de kippen bij. De uitslag was teleurstellend. De jury zag niets in haar. Mireille werd afgewezen. Ze huilde, maar verloor haar zelfvertrouwen niet. Na een jaartje hard studeren boekte zo bij een volgende talentenjacht meer succes. Ze won de tweede prijs, die haar het recht gaf twee minuten voor de televisie op te tre den. „De mooiste stem van de Mi di," schreven enthousiaste critici de dag na de uitzending. Lessen Impresario Johnny Stark, die ook het pad effende voor Johnny Halli- day, Silvy Vartan en Francoise Har dy. kwam Mireille op het spoor en haalde haar naar Parijs. Het meisje uit de provincie kreeg les van een strenge muziekpedagoog en van een balletleraar en spraakleraar. „Het was een harde training," vertelt ze. „Maar ik ben blij, dat ik heb doorge zet, ook al werd ik bijna riek van heimwee." Een jaar later debuteerde de klei ne Mireille Mathieu (150 cm) in de beroemde Olympia. Haar optreden werd een sensatie. De kranten schre ven: „Frankrijk heeft een nieuwe Piaf, Frankrijk heeft het grootste talent ter wereld." Mireilles ster Steeg snel. Ze wordt nu tot de grootste artiesten van Frankrijk gerekend. Avond aan avond treedt ze op voor uitverkoch te zalen en haar platen worden bij honderdduizenden verkocht! OPVALLENDE PAGE 1 PAGE 1, de eerste lp van Chap ter II (de nieuwe naam van de Young Ones) is een opvallende eerste bladzijde geworden van het ongetwijfeld grote boek van de vier Haagse jongens. Zanger Ronnie La ke is „featuring" volgens de hoes. Als men de lp eenmaal heeft ge hoord, dringt zich onmiddellijk een vergelijking met de Beatles op. Chapter II heeft iets van de origina liteit en de harmonie van de illuste re Engelse jongens. Nummers als „We'll Be Friends Again" en „The End Is There" rijn heel fijn: een strakke beat met op vallende close-harmony. Bij deze nummers en trouwens bij alle ande re van de plaat (praktisch alle eigen composities van bas-gitarist Cees Ball) valt de uitmuntende begelei ding op. Als de Young Ones hebben de „ij zig herdoopte piergasten" voldoende ervaring gekregen in het begeleiden. Nog steeds hebben ze iets over van het Shadow-achtige belcanto-geluid. Fijne techniek en scherpe slaggitaar zijn daar duidelijke bewijzen van. „Count", gezongen door Ronnie La ke heeft een grandioos swingend or- gelsolo'tje; het lyrische en frêle „I'm In Love" is gewoon steengoed. Nummers van de plaat, die rijp zijn voor een hoge notering op de hitlijsten zijn „Twinkle Eye" (Schots getint met een eindeloos syn cope-intermezzo) en de keiharde kra kers „Seven Dimes" en „Hey Day". Ronnie Lake boeit niet altijd, hoe wel zijn „To My Girl" en „It's To Late" zeker om aan te horen zijn. T~tE platenmarkt is opnieuw verrijkt met een twaalftal cabaretliedjes, die ditmaal zijn samengeperst op een elpee, die de naam „Van Eduard Jacobs tot Guus Vleugel" heeft gekre gen. De plaat ontleent haar char me aan de stem van Lurelei-ca- baretière Jasperina de Jong, want zij is het, die alle twaalf liedjes zingt met muziek onder leiding van Ruud Bos. De titel van de plaat duidt op een min of meer historisch over zicht van cabaretliedjes van Ne derlandse tekstschrijvers. Dat „historisch overzicht" moet men echter heel ruim nemen, omdat een grammofoonplaat, al is die plaat dan ook een elpee, een te eng begrensde cirkel heeft voor zeventig jaar klein-kunst-cul- tuur. In feite is van zes overle den en van even zoveel levende cabaret-auteurs telkens één tekst opgenomen. Het zingen van de „ouder wetse" liedjes is vermoedelijk het moeilijkste voor Jasperina de Jong geweest. Zij heeft ech ter met haar stem, waarmee ze alle kanten op kan en ook gaat, de vooroorlogse liedjes totaal „nieuw" gemaakt, maar die lied jes dat oude karakter laten be houden. Aan de ene kant van de schijf staan teksten van de schrijvers Jacobs, Koos Speenhof, Manna de Wijs-Mouton, Jean Louis Pisuisse, Dirk Witte en Louis Davis. Kant twee heeft liedjes van Annie M. G. Schmidt, Toon Hermans, Jules de Corte, Jaap van de Merwe, Michel van der Plas en Guus Vleugel. BIJ DE FOTO Producer Wim lbo heeft in het knusse Lurelei-theater te Amsterdam het eerste exem plaar overhandigd aan Jasperi na de Jong. Zij kreeg bovendien een boek over het leven van ca baret-pionier Jacobs. Van de au teurs was alleen Guus Vleugel aanwezig. Hij en orkestleider Ruud Bos ontvingen eveneens een plaat. Het Franse blad Salut les Co- pains heeft zijn jaarlijkse polls weer gehouden. Johnny Halliday en Silvie Vartan werden van hun tro nen gestoten door resp. Adamo en Sheila. Bij de buitenlanders wonnen de Beatles, voor de Rolling Stones. Stan Kentons Neophonic Or chestra zal vermoedelijk geen tweede seizoen kunnen waarmaken. Er werd reeds dertigduizend dollar op het dure programma verloren, on danks de redelijke publieke be langstelling voor de eerste serie certen. Cilla Black wil meer toneel- en filmwerk gaan doen. Ze is niet van plan het zingen op te geven, want ze voelt zich in de eerste plaats zan geres. dll

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7