Oorlog VS en tussen China on ver mij delij k Algerije bemiddelt in Vietnam-oorlog alles goed f en wely Soekarno: ik hoorde het via de radio beroep op Johnson Piloot ontdekt schip in nood: 41 gered Ruby ernstig ziek SNEL ONDERHANDELEN Uit d e Haagse hof geplukt 125-jarige wil scheiden Gedwongen samengaan in Diisseldorf MAANDAG 12 DECEMBER 1966 Brand in Haarlem Vrouw springt uit raam y HAARLEM Vermoedelijk doordat J ie leiding tussen een melkbus met olie «I en de kachel is gaan lekken, is er M brand ontstaan in de keuken van een jijJ Haarlems gezin. De man, een chauf- feur, was naar zijn werk en twee kin- deren waren naar school. De moeder en vier andere kinderen lagen zaterdag- foa morgen om kwart voor elf nog in bed, ij. toen omwonenden brand zagen. Ia. De vrouw is bij een sprong uit hei T| raam van de tweede verdieping ernstig gewond. De brandweer haalde drie kin wij deren met minder ernstige wonden uit het huis. Het vierde kind, aanvankelijk i niet opgemerkt, bleek ongedeerd in bed il' te zitten. ïd m Kiesinger: boycot kleine partijen BONN Bondskanselier Kiesinger beeft aangekondigd de kieswetten zoda nig te willen veranderen, dat kleine partijen niet in het parlement vertegen woordigd worden. Naar vernomen wordt zou dit voorstel kunnen leiden tot verzet van de socialisten, die niet willen dat ook l j de liberalen uit het parlement geweerd worden. In Utrecht heeft de Duitse vakbewe gingsman Scholz op een NW-conferen- tie gezegd, dat er voor de vakbeweging in Duitsland een grootse taak is wegge legd om de oppositie in het parlement over te nemen nu de socialisten rege ringspartij zijn geworden. Willy Brandt naar De Gaulle BERLIJN Vice-bondskanselier en minister van buitenlandse zaken Willy Brandt gaat dinsdag naar Parijs voor een ontmoeting met president De Gaul le na een gesprek met zijn ambtgeno ten van de VS, Engeland en Frankrijk. Brandt zei te willen proberen het Frans-Duitse verdrag nieuw leven in te blazen. Peking vreest aanval van VS en Rusland RIO DE JANEIRO Een oorlog tussen China en de VS is on vermijdelijk. Amerika en Rusland zijn potentiële bondgenoten die in de nabije toekomst een aanval zullen ondernemen op China. De politiek van Moskou beoogt een soort van heilige Alliantie met de Amerikanen. Daarom bereidt China zich voor op een oorlog. Kernbommen die op China zullen worden losgelaten zullen met rente worden teruggestuurd. Dit zijn enkele hoogtepunten uit het j mond neemt. De Braziliaan sprak met vraaggesprek dat de Braziliaanse jour- Tsjen Ji over Vietnam, de Verenigde nalist jurist Dos Santos tijdens zijn re- Naties, de Kwestie-Formosa en de infil- cent bezoek aan Peking gehad heefttratie-politiek in Hong Kong en Macao, met de Chinese minister van buiten-1 landse zaken, maarsehalk Tjsen Ji. van de wereld samen met de Amerika nen Politiek hebben de twee landen zich al volgens hem verenigd. Het wachten is slechts op daadwerkelijke actie die uit deze politieke samenwer king moet voortvloeien, zo meent hij. Hij zegt tenslotte dat de VS een mili taire ring rond China hebben getrok ken waardoor zij controle kunnen uitoe fenen op Japan, Zuid-Korea. de Philip pijnen en sinds kort ook Indonesië. Dos Santos heeft zijn vraaggesprek met de Chinese minister na zijn terug keer gepubliceerd in het Jornal do j Tsjen Ji wijst er op dat het ontwikkelen van kernbommen en -ra ketten door China tegen boven geschetste achtergrond moet worden ge zien Hij zegt ronduit dat Rusland Chi na vanuit het noorden zal binnenvallen terwijl de Amerikanen vanuit het zui den zullen aanvallen. Hij verzekerde dat China noch een kern- noch een conventionele oorlog vreest. Wij vertrouwen op een eind overwinning, aldus de Chinese minis ter tegen de Braziliaan Dos Santos. Volgens Dos Santos is Tsjen Ji een persoonlijke vriend van Mao Tse Toeng. Hij wordt gezien als een open hartige man die geen blad voor zijn Taiwan eist een oplossing. Wanneer VS-kerkeil doen die gevonden is zal China Hong Kong en Macao, waar de laatste tijd een communistische invloed merkbaar is. opeisen. u r-i Kiezen en ilelen y Er zijn meer vrouwen 3an mannen Maar dat blijkt niet uit de zetelverde- lifig in het parlement. Het politieke I leven zou een grote verfrissing onder- u gaan wanneer het aantal zetels evenre dig verdeeld werd over burgers en burgeressen en wanneer kiezeressen uitsluitend vrouwelijke kandidaten zouden kunnen stellen en op haar zou den kunnen stemmen, en omgekeerd. Dat zou een opluchting worden! En dan waren we meteen af van die oer- I vervelende politieke partijen in haar huidige vorm. Den Haag, W. F. Bingley sr. :r Oecumene (2) Er is een duidelijke verflauwing I van grenzen. Waar gaan we heen? Nu reeds een samengaan van r.k. en uro- ;e testanten voor een nieuwe bijbelverïa- l ling. Straks op 22 december een oijzon- t dere interkerkelijke middagpauze- dienst. Er worden hoe langer hoe meer wegen gevonden om straks zo ver te komen dat alle protestanten, gesierd met het „boetekleed" zich ge meenschappelijk zullen voegen bij de alleen zaligmakende r.k. moederkerk. Als het zo doorgaat wordt het noog tijd dat uit de Heidelbergse Cate chismus dat gedeelte wordt geschrapt, dat nog steeds spreekt van „een ver vloekte afgoderij". Laten alle prot. christenen zich terdege bezinnen voor het te laat is. Den Haag, D. v. d. Hoek Oeenntene (3) rooms-katholieke en pro testantse bijbel verschillen nog maar weinig en dan nog op onbelang rijke punten. Laten we, met onze r.k. broeders en zusters Gods woord lezen We zijn gelukkig nog een land met veel christenen, die de knie voor Baal buigen. (Ik reageer hier op hetgeen inzender Deijkers schreef). De heer D. sprak van „Baal achterna lopen" Laat hij om vergeving vragen dat hij bijbelvertalen met Baal dienen durf de te vergelijken. Lopen we dan, door biet rooms-katholieken eerbiedig God le dienen Baal achterna? Spijkenisse, G. D van Bueren Korte werkweek veehouders Een werkweek van 48 uur voor veehouders is zeer wel mogelijk, wordt gezegd. Want: een koe zou niet precies om de 12 uur gemolken behoe ven te worden. Ik zou zeggen: of dit nu om de 10 of om de 14 uur gebeurt het werk blijft hetzelfde. Bovendien: er is meer te doen dan melken en voeren. Het moet allemaal klaargemaakt worden, de mest moet weg en wat geeft het 's zomers niet een zorgen het voer binnen te krijgen. Ook moet het land weer verzorgd wor- De overheid zegt: de kleine bedrij ven moeten weg. Je moet grote, zo mogelijk éénmansbedrijven maken, want er moeten meer mensen uit de agrarische sector, dan wordt de pro- duktie voordeliger (maar vrouw en kinderen moeten dan wel heel hard helpen). Er zijn veel bedrijven met 35 45 koeien. Hoe moet zo'n veehouder dat 48 uur klaarspelen? Weet u. al dat kostbare onderzoek en deze „goede raad" is verloren moeite, respectieve lijk gezwam in de ruimte. Ik kan niet lot een andere conclusie komen Leiderdorp, W. C. Balkenende Schriftelijke getuigenis DJAKARTA President Soekarno heeft schriftelijk getuigd in het pro ces tegen oud-luchtmachtcommandant Omar Dhani. Hij zei, dat de staatsgreep voor hem als een volkomen verrassing kwam en dat hij het nieuws via de radio hoorde. Hij gaf toe Dhani naar China te heb ben gestuurd voor de aankoop van wa pens voor de strijd tegen Maleisië. Bij die gelegenheid had Dhani alleen ge zegd, dat er ontevredenheid heerste. Later, aldus Soekarno, werd hem door generaal Soepardjo. de eigenlijke leider van de opstand, meegedeeld, dat enkele generaals waren opgesloten en een generaalsopstand was verijdeld. Soekarno zei niet waarom hij een nieuwe stafchef had benoemd, terwijl bij nog niet officieel wist dat stafchef Yani "was vermoord. Omar Dhani heeft eerder in het proces verklaard, dat Soe karno de opstandelingenleider op de schouder had geklopt toen deze de dood van zes generaals meldde. Soekar no verbood toen verder bloedvergieten. In de Indonesische pers is naar aan leiding van Dhani's getuigenis een felle campagne tegen de president begon- Wat de Verenigde Naties betreft, die zoals bekend Peking het lidmaatschap hebben geweigerd, zei de Chinese mi nister: „Wij zuilen de VN negeren zolang zij steun geven aan mensen als Tsjang Kaï Sjek. Om China als lid te ontvangen zullen de VN eerst de fouten die zij in het verleden hebben gemaakt tegen het Chinese volk hij memoreerde hier het geval Korea moeten erkennen en herstellen. Bovendien moet zij een resolutie goedkeuren waarin Amerika wordt veroordeeld als agressor tegen Noord-Korea. Het handvest van de VN, aldus Tsjen Ji, zal door alle lan den moeten worden onderzocht, groot of klein, en op voet van gelijkheid". Kliek De Chinese minister had geen goed woord over voor de Russen. Het Rusland van vandaag .vordt nog altijd bestuurd door de kliek van Chroesjtsjef. De oligarchie die het voor het zeg- te nemen, gen heeft, leeft in weelde en vergeet het volk. De Russen beramen overheersing MIAMI BEACH De algemene ver-; gadering van de nationale raad vani Amerikaanse protestantse en: Grieks-Orthodoxe kerken heeft een be- oproep op President Johnson gedaan de; kwestie-Vietnam, met inbegrip van de! militaire operaties, onder auspiciën van de Ver. Naties te stellen. Zowel voor Amerika als in het be lang van de vrede zou een dergelijke collectieve aanpak van het conflict het beste zijn. De Ver. Naties zouden, wanneer ze evenals destijds in Korea ie zaa* in handen namen, zich bereid moeten ver klaren tot terugtrekking van hun troe pen en bases in fasen wanneer deze vervangen konden worden door een vredestroepenmacht. De raad van ker ken, die donderdag al had gepleit voor uitbreiding van het Kerst- en Nieuw jaarsbestand, verzocht Johnson voorts stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam in ernstige overweging Dit is de eerste foto die gemaakt is van bijna de gehele aardbol. Hij werd door een Spin Scan Cloudcamera vanuit een Amerikaanse satel liet gemaakt vanaf een hoogte van 35.000 km boven de evenaar ter hoogte van de Stille Zuidzee. De beelden werden naar het NASA- grondstation te Rosman in Amerika overgeseind. DALLAS De 55-jarige voormali ge nachtclubeigenaar en de moorde naar van Lee Harvey Oswald, de ver moedelijke moordenaar van president Kennedy, Jack Ruby, lijdt aan kanker. Het is nog niet te zeggen in hoeverre deze ziekte het proces dat tegen hem gevoerd wordt, beïnvloedt. Ruby werd in het ziekenhuis opgeno men, omdat men vermoedde dat hij aan longtuberculose leed. Vast kwam te staan dat hij een kankergezwel moest hebben. De juiste plaats is nog niet vastgesteld, Zijn toestand is bevre digend. ALGIERS De Algerijnse mi nister van buitenlandse zaken Bouteflika heeft zaterdag de am bassadeurs van communistisch China en de Vietcong ontboden om hen een overzicht te geven van het gesprek dat hij heeft ge had met Harriman, de reizende ambassadeur van de VS. Harriman heeft de Algerijnse leiders gevraagd goede diensten te verlenen om vredesonderhandelingen over Viet nam tot stand te brengen. Algerije is een van de weinige landen buiten het communistische blok dat zowel betrek kingen onderhoudt met communistisch China als met Noord-Vietnam. Het heeft de aandacht getrokken dat de Algerijnse leiders, die zich aanvan kelijk distantieerden van bemiddelings pogingen. zo snel tot handelen zijn overgegaan. Algerije heeft zich in de Vietnamese oorlog steeds sympathiek getoond ten opzichte van de Vietcong. De Amerikaanse komiek Dick Grego ry heeft verklaard dat het on waarschijnlijk is dat hij met kerstmis in Hanoi voor gevangen genomen Ame rikaanse vliegers zal kunnen optreden. Hij zei dat men in Hanoi van mening 's dat de Amerikaanse bombardemen- Brits sexrapport naar Amerika PHILADELPHIA „Sex and morali ty," het omstreden rapport van een werkgroep van de Britse raad van ker ken. zal binnen twee weken op de Ame rikaanse markt verschijnen. De raad voor publiciteit van de Lutherse Kerk in Amerika heeft besloten het te publi- Dit rapport, dat in oktober op de Engelse markt verscheen, is een bestsel ler. Daags na verschijning was de der de druk al uitverkocht. De Britse raad van kerken heeft zich echter voor een belangrijk deel van dit rapport gedistancieerd, omdat het voor- en buitenechtelijk geslachtsver keer niet afkeurt. De resolutie van de Britse raad wordt in de Amerikaanse uitgave opgenomen. doden Dit jaar zijn in Vietnam bijna drie maal zoveel Amerikanen gesneuveld als in 1965. Dit jaar waren dat er al 4.700 tegen 1.200 vorig jaar. Het aantal gewonden i3 sinds vorig jaar vernegen voudigd van 4.000 tot 37.000. Aan de zij de van de Zuidvietnamezen vielen er 20.000 doden tegen 11.000 vorig jaar. Bij de Australische eenheden in Viet nam zijn dit jaar 570 doden en 1400 gewonden gevallen. Men schat dat aan de zijde van Viet cong 54.000 doden zijn gevallen tegen 27.000 vorig jaar. NOBELPRIJZEN UITGEREIKT STOCKHOLM Koning Gustaaf Adolf heeft zaterdag de Nobelprijzen uitgereikt. De winnaars waren de Franse fysicus Kastler (64), de chemi cus Mulliken (69) uit Chicago, de Ame rikaanse kankeronderzoekers Peyton Rous (87) en Charles Hugins (66), de schrijver Samuel Agnon uit Jeruzalem en de Duitse dichteres Nelly Sachs. Talitha Pol met miljardair Getty getrouwd ROME Het huwelijk tussen de Ne derlandse actrice Talitha Pol (26) en de zoon van „de rijkste man ter wereld", Paul Getty, is zaterdag in Rome geslo ten. De fotografen vulden de hal van het stadhuis geheel, waardoor de in mi nirok geklede Talitha en Paul jr. van elkaar werden gescheiden. Via een zij-ingang konden zij de trouwkamer binnenkomen. Een half uur daarvcor was een aanstaande communist in het huwelijk getreden. In tegenstelling tot het tien tal gasten van de Getty's was deze bruidsstoet zeer duur gekleed. De da mes droegen minkjassen. Ook Luigi Longo, de secretaris-generaal van de communistische partij, behoorde tot de gasten. HAAST OORZAAK HERAKLION-RAMP ATHENE Uit het onderzoek naar de ramp met de Griekse veerboot Hera- klion is komen vast tc staan, dat te grote haast een van de oorzaken van de ramp is geweest. Vrachtauto's wer den haastig aan boord genomen en vastgebonden, waarna het schip met ho ge snelheid Kreta verliet om te probe ren de veerboot Phaestos van een con currerende veerdienst in te halen. Van de 281 opvarende werden slechts 47 gered. MIAMI Het Franse vrachtschip Iphegenia is gisteravond voor de kust Florida getroffen door zware ont ploffingen. Drie opvarenden kwamen n het leven. Het schip, op weg van Curacao naar Montreal, zond direct na de explosie seinen uit, maar deze werden niet opgevangen. Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht ontdekte toevallig het in nood verkerende Franse schip. De vlie ger dirigeerde het Engelse schip Jamai- Planter naar de brandende Fransman. Zo konden de 41 opvaren- van een zekere dood worden ge- De Nederlandse kustvaarder Swal low uit Groningen is gisteren in Lon den aangekomen met een groot gat on der de waterlijn. Het kustvaartuig had IPC stopt toevoer olie naar Syrië het noorden vla pijpleidingen door Syrië de Middellandse-zeehaven Ban las te stuwen, met ingang van vandaag stop- Dit betekent een nieuwe krachtproef tussen de IPC en de Syrische regering, t de maatschappij vorige week wei gerde aan de financiële eisen van Syrië te voldoen en de regering van dit land vervolgens beslag legde op de bezittingen van de maatschappij in Syrië. Van de 42 miljoen ton aardolie, die jaarlijks door de IPC-leidingen wordt ge pompt. vloeit 26 miljoen ton naar Banias en 16 miljoen ton naar de Libanese olie haven Tripoli. EEG SCHAKELT OP AARDGAS OVER BRUSSEL De aardgasreserves in at EEG zijn (voornamelijk door de vondsten in Groningen) gestegen tot 1600 miljard m3. In 1960 was dit slechts 300 miljard. Vorig jaar maakte het aardgas vier pro cent van de totale energieconsumptie var de EEG uit. In 1970 zal dit gestegen zijr tot acht procent. De olieleveranties uit het Midden oosten aan de EEG verminderen lang zaam. In 1964 was dit 62,3 procent, tegen 61,1 procent vorig jaar. Deze daling in dc Oosterse import is toe te schrijven aan de snelle vooruitgang van Afrika, die nu bij de gemeenschap de tweede plaats in neemt bij de olieleveranties. Paus in kerstnacht naar Florence VATICAANSTAD Paus Paulus zal in de kerstnacht de mis opdragen in de kathedraal van Florence, die door overstromingen is geteisterd. Dit is in afwijking van de traditie, die wil dat de paus gewoonlijk deze mis opdraagt in de Sixtijnse kapel. door Het is nu al een goede drie maan den geleden dat Giovanni Matarazz des moreens vroeg naar het stadhuis van Leiaen stapte voor een grootse gebeurtenis. Maar eerst wie Giovanni is. Een Ita liaan, natuurlijk. Vijf jaar geleden kwam hij in Leiden. Naar hij dacht voor een betrekkelijk kort verblijf Een stage in zijn opleiding in het restaurant bedrijf. Giovanni kwam in het eethuisje Oudt Leyden aan de Steenstraat en vond er precies wat hij zocht. Een trouwe klantenkring die hij met zijn formidabel geheugen al ras kende en herkende. Wie een maal een bepaalde voorkeur voor een gerecht of wijntje aan Giovanni heeft kenbaar gemaakt, behoeft een vol gend maal niet veel meer te zeggen dan: „Dat %'an de vorige keer" en Giovanni weet het. Hij vond in Leiden nog meer. Een meisje. Ze trouwden. Giovanni is thuis in Leiden. Op die vroege morgen ging hij het gewichtigste doen. wat een man kan nen zijn. maar dat is het niet. Verie- doen: Zijn eerst geboren zoon aange- den week had Leiden hoog bezoek ven Nu wilde het toeval, dat hij ge- Een delegatie uit IJsland" kwam het lijk met de burgemeester op ds stoep een of ander in onze oudste universi- van het stadhuis stond. teitsstad bestuderen. Giovanni, hoffelijk man, wilde de Het was logisch dat de burge burgemeester laten voorgaan. Maar master zijn gasten meenam naar de burgemeester. .»ok een hoffelijk 0udt Leyden waar de droom van elke man, zei: „Dit is mijn huis, dan gaan gastronoom verwezenlijkt wordt. Gio- mijn gasten voor." Dus ging Giovanni yanni reikte de menu's, gecalligra- feerd op de afbeeldingen van antieke met de zoon," vroeg de burgemeester. GeheilgGII £en stralende Giovanni verzekerde dat alles prima ging en de zoon een ook een klein wondertje, voor. maar wachtte toch heel beleefd De burgemeester haalde een pakje tot ook de burgervader over de drem- „jt zun iaszak paf het de Pelukkipe P«1 wk. Samen liepen ,e de Bang in ^der!"d,!eTr tüé mwLS Ï&S De burgemeester was de gids: uithaalde. Wie nu Giovanni's geheu- „Waar gaat het naar toe?" En Gio- gen prijst, krijgt te horen: .,0 dat is vanni vertellen van de zoon. Geluk- niks, de burgemeester, die kan nog wensen, een hand. eens wat onthouden..." En dan komt Waarmee het verhaal uit zou kun- dit verhaal. veel water gemaakt en lag nagenoeg gelijk met de waterspiegel. Het schip was op weg van Belfast naar Londen een rots gelopen. 100 vermist In dc monding van de Ganges is gisteren het Pakistaanse schip I'Echo gezonken. Van de vierhonderd opvaren den wisten er driehonderd de oevers de rivier te bereiken. Ongeveer honderd passagiers worden vermist. Een tot nu toe onbekend Nederlands binnenvaartuig is zaterdag tegen de Main-brug bij Hanau gevaren. De brug werd zo zwaar beschadigd dat het scheepvaartverkeer 24 uur gestremd is geweest. Ook de gasleiding van Hanau werd beschadigd. SIMRIMSHAMN Het vermoeden bestaat dat in de Oostzee een Russisch schip is vergaan. Zweedse vissers heb ben acht reddingsgordels gevonden met Russische opschriften. Op 28 november heeft het Nederlandse vrachtschip Drente noodsignalen opgevangen. De Zweedse kustwacht heeft bij het opsporingswerk ongevraagd gezelschar gekregen van een Russische sleepboot Er zijn reeds brieven en instructieboe ken gevonden. Alleen wonende in Nijmegen vermoord NIJMEGEN De 65 jarige heer D. J. Peters, die een groentewinkeltje beheerde aan de Burghardt van den Berghstraat in Nijmegen, is gister avond door een nog onbekende dader om het leven gebracht. De alleenwonende heer Peters had tot omstreeks 8 uur 's avonds bezoek gehad van enkele familieleden. Toen i zijn zoon omstreeks 9 uur nog even bij hem terugkeerde, trof hy zijn vader dood aan. Uit een door dr Zeldenrust verrichte sectie bleek, dat de dood is veroor zaakt door enige steken met een nog onbekend voorwerp in de borststreek. Er heerst slechts weinig wanorde in de kamer. Evenmin zijn sporen van verbreking aangetroffen Men heeft nog niet kunnen vaststellen of er iet» is ontvreemd. HATTIESBURG Sylvester Magee in de Amerikaanse staat Mississip pi, die 125 jaar oud zou zijn, heeft echtscheiding aangevraagd. Magee zegt dat zijn vrouw hem in 1953 heeft verlaten, maar dat hij nog steeds van haar houdt. Hij kreeg een dochter by haar toen hij 109 was. Hij zegt zijn vrouw nodig te hebben „in verband met zijn ge zondheid". Magee is een neger en zegt gevoch ten te hebben in de Amerikaanse burgeroorlog, waar hij tweemaal werd gewond. Hij vocht voor de noordelijken. China mengt zich in conflict Macao MACAO De Chinese commu nistische partij heeft het Chinese bevol kingsdeel van de Portugese kolonie Ma- cao haar steun toegezegd. Peking eist dat de verantwoordelijke Portugese mi litaire en politiefunctionarissen de Chi nezen in Macao hun verontschuldigin gen aanbieden. De toestand in Macao i* weer normaal. Colin Jordan voor de rechter LONDEN Colin Jordan, de leider van de Britse nationaal-socialistische partij, die beschuldigd wordt van het propageren van de rassenleer, moet op 12 januari voor de rechter verschijnen De Britse „nazi-leider" over wie we destijds uitvoerig schreven, is thans op borgtocht vrij. Hij zou geschriften heb ben verspreid die haat moeten opwek ken tegen in Engeland wonende bevol kingsgroepen die zich naar kleur an ras van de rest onderscheiden. AKTUEEL (Van een redacteuren) Heinz Kiihn: hoe lang? HET eerste openlijke verzet tegen de coalitie van christen-democraten en socia listen in Bonn is in de staat Noordrijn-Westfalen aan de dag getreden. Daar werd het CDU-FDP-kabinet van Franz Meyers vervangen door een SPD-FDP-coalitie onder lei ding van Heinz Kühn. En dat terwijl in Bonn was besloten, ook in Diisseldorf een „grote coalitie" te vormen. Nu zijn er aan het jongste be sluit van de socialisten (SPD) vijt maanden van grote spanning voor afgegaan. Op 10 juli werden in ge noemde deelstaat Landdagverkie- zingen gehouden, die dè SPD ne gen zetels winst brachten, de libe ralen (FDP) een zetel winst ople verden en de CDU haar positie van grootste partij ontnamen. De libe ralen wensten echter in navol ging van de party lei ding te Bonn de CDU trouw te blijven. En zo kwamen de socialisten niet aan bod, ofschoon de verkiezingsuit slag heel duidelijk in hun voordeel was uitgevallen. Franz Meyers (CDU) moest met een zeer geringe meerderheid regeren. De socialisten hadden echter de steun van de FDP nodig om zijn kabinet ten val te kunnen brengen. Daartoe lieten zij er geen twijfel aan bestaan, dat van vorming van een grote coalitie (SPD-CDU) geen sprake kon zijn. Kühn verklaarde dat nog begin november. Op dit politieke gemanoeuvreer moest hij echter terug komen, toen het duideiijk was geworden, dat er in Bonn een nieuw kabinet zou komen. Kühn wilde in werkelijkheid helemaal niet zo graag een coalitie aangaan met de liberalen, omdat hij wist, daarmee de steun van de vakbonden te kunnen verliezen. Toen Brandt en Wehner, resp. voorzitter en Best gedaan plv. voorzitter van de Westduitse SPD met Kie singer akkoord waren gegaan met de vorming Bonn, schaarde Kühn zich direct achter het voor- n dergelijke coalitie te sluiten. Of hij uit loyaliteit handelde dan wel uit overtuiging, valt moeilijk te beoordelen. Zeker is dat Kühn zijn best heeft gedaan, een akkoord met de CDU te sluiten. Zijn partij genoten lieten hem echter in de steek en de FDP. die in Bonn al de boot had gemist was maar al te gaarne bereid, me: de socialisten samen te gaan. Zo is de regeringswijziging in Noordryn-Westfalen (met ongeveer zestien mil joen inwoners!) tot stand gekomen. Het is de vraag, of deze nieuwe coalitie een lang leven beschoren zal zijn. Kühn heeft niet alleen te maken met een krachtige oppositie van de zijde van de CDU, maar ook met die van de machtige vakbonden. En zelfs wan neer de liberalen bereid zijn, heel wat water in hun wyn te doen, moet wor den aangenomen, dat de socialistische leiders in Bonn alles zullen doen om te bereiken, dat alsnog een grote coalitie tot stand wordt gebracht. Het ligt in de lijn der verwachting, dat Kühn in dat geval zal aanblijven als premier. Ook in de staat Baden-Württemberg, waar van Kiesinger enkele weken geleden nog pre- R«l(lckll mier was, wordt gesproken over vervangin-g van de coalitie CDU-FDP door één van CDU en SPD. In deze staat heeft de CDU alleen al de meerderheid in de Landdag Met de steun van de socialisten zou er een heel grote werkmeerderheid zyn. Kiesinger voelde altijd wel iets voor samenwerking met de SPD. Zijn partijgenoten hadden echter voorkeur voor de FDP. Het is de vraag, of hier verandering in zal komen, nu Kiesinger naar Bonn vertrokken is en aan het hoofd staat van een coalitie van CDU-CSU en SPD.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5