Promovendus tijd ver vooruit Overdracht bijbels voor Vlaanderen in Rotterdam Nieuw verschenen boeken Een woord voor vandaag Gewone methoden niet meer voldoende Uw probleem is het onze. Medicijnen worden te vlot verstrekt T Erkers krijgeii gouden plaat Kerk in Indonesië mag niet zwijgen Oostenrijks predikant werd geëmeriteerd ACCC eist het ontslag van de Kerkredacteur Beroppinpswerk Ook R.K.-Kerk meldt toeloop in Indonesië Als Israël door de Jordaan is getrokken en de eerste voet zet in het beloofde land, duikt de vraag op: Wat nu?" Hoog rij zen de muren van de vestingstad Jericho voor hun ogen op. Eerst moeten die muren vallen, want Jericho is de toegangs poort tot het nieuwe leven. Maar de overwinning begint niet direct met de strijd. Eer Israël zich om Jericho kan bekommeren moet het zijn verhou ding tot God bepalen. Israël treedt niet het eigen land binnen, maar Gods land. Het zal daar mogen wonen als het volk des Heren en niet omdat het Israël is. Daarom moet eerst het verbond van God met Israël aan de orde komen. Het volk dat het beloofde land betreedt, moet het teken van dat verbond dragen. Daarom moeten al degenen die nog niet besneden zijn, zich laten besnijden. Het lijkt dwaas. Voor hen ligt Jericho, sterk en trots. Achter hen stroomt de rivier. Ze kunnen niet vooruitze kunnen niet terug. En dit ritueel breekt de kracht van dit volk minstens drie dagen lang. De besnijdenis bij Gilgal is meer dan een teken. Voor de grote geloofsinspanning moet dit volk bepaald worden bij zijn eigen zwakheid. Niet Israël, maar God gaat bezit nemen van Kanaan. Dat is het thema van de gehele bijbel: Niet de mensen, ook niet de gelovige mensen, maar de Heer is Overwinnaar. We lezen vandaag: Jesaja 6015-22. MAANDAG 12 DECEMBER 196t Benoemingen in Oud-Kath. Kerk UTRECHT De oud-katholieke aartsbisschop van Utrecht heeft enkele mutaties bekendgemaakt in de geeste lijkheid. Aan pastoor Th. Moleman te Dordrecht, die met zijn 67 jaar de nestor was van de oud-katholieke pastoors in ons land, is eervol ontslag verleend met gelijktijdige benoeming tot priester in algemene dienst. Hij was pastoor in Dordrecht sinds 1948. Als zijn opvolger in Dordrecht is be noemd pastoor G. J. Blom, sinds 1961 pastoor in Gouda - Oudewater Schoonhoven. In het pastoraat daar is benoemd pastoor C. P. van den Berg, sinds 1956 te Schiedam. Tot pastoor in Schiedam tenslotte is benoemd drs. F. Smit, thans priester in algemene dienst en prefect aai Amersfoort. (Van een onzer verslaggevers) Het is de bedoeling dat alle depothou- ,ders in januari van hun voorraden wor- BAARN De actie ,,Tiendui-j den verlost. Zij krijgen van tevoren zend bijbels voor Vlaanderen" zal bericht wanneer hun bijbels worden af- zaterdag 4 februari 1967 in een IgehaaId' van de Rotterdamse kerken wor-; iiiit_iit_ den afgesloten. In deze dankdienst GETUIGEN semFnarie^'te zullen de bijbels symbolisch aan; t de leiding van de B*el<rische Evan- Het, onderwerP van de conferentie ae ïeiaing van ae öei^iscne n,van was ditmaal vooral gericht op de bete- Pastoor Moleman treedt tevens af als i gelische Zending worden overge- j kenis van de persoonlijke inzet bij het aartspriester van Schielard en dragen. Dit heeft ds. J. Graven- evangelisatiewerk. Ds. T - Zuid-Holland. Als zijn opvolger is aan- j deel zaterdagavond meegedeeld RotteZrdam.aSt00r H' Raymaekers te j op een voorlichtingsweekend voor jde deelnemers aan de Vlaamse In het negen leden tellende metropoli-1 kruistochten in het gereformeerd taan kapittel van Utrecht zijn twee va-|7pnHin_rpntrum catures ontstaan door het aftreden van 1 ^enaingscentrum emeritus - pastoor G. A. Smit te Alk maar en van pastoor Moleman, die Deze kerkdienst zal deel uitmaken respectievelijk deken en secretaris van I van de volgende voorlichtingsconfe- dit college waren. In hun plaats zijn rentie die wordt gehouden in De Tem- tot lid van het kapittel gekozen de hoogleraars M. Kok, pastoor te 's-Gra- venhage, en D. N. de Rijk, president van het seminarie. Prof. dr. P. J. Maan is tot deken gekozen. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra- ren die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een galden aan postzegels te worden lngeslo- Vraag: Een zaak is indertijd op afbetaling verkocht Zij bestaat uit voorraad, inventaris en goodwill. De koper gaat nu verschillende stukken van de Inventaris verkopen, die alle in prima conditie zijn, zonder mede weten van de verkoper der zaak. Als men iets op afbetaling gekocht heeft, mag men dan genoemde stuk ken verkopen? Antwoord: Verkoop op afbetaling behoeft niet te betekenen dat men eigenaar blijft van de betrokken za ken. Alleen als deze verkoop tevens huurverkoop is, is verkoop door de huurkoper verduistering. Het is goed het contract nauwkeurig na te lezen of te laten lezen door een deskundige om te zien of het huur verkoop is, en tevens na te gaan, welke middelen de verkoper ten dienste staan als de solvabiliteit van de koper erg achteruit gaat en de koper de kansen op verhaal ver kleint Vraag: Gaarne zou ik de adressen willen weten voor de platen van het huwelijk Van prinses Beatrix en prins Claus en de prijs eveneens voor de platen van de nieuwe gezan gen der Ned. Herv. kerk en de pla ten van de begrafenis van koningin Wilhelmina Antwoord: De platen ter gelegen heid van het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus kosten ƒ25 en zijn verkrijgbaar bij Phonogram NV, Michel Angelostraat 167, Amsterdam. De platen van de begra fenis van koningin Wilhelmina zijn verkrijgbaar op hetzelfde adres, nummer DL 106106/107 en kosten ƒ15,60. Die van de nieuwe gezangen der Ned. Herv. Kerk bij de V. der Leeuwstichting Oudezij ds Achter burgwal 100, Amsterdam voor plm. ƒ27,50. Vraag: Gaarne zou ik in het bezit komen van een Nederlandse verta ling van de opera Aida van Verdi. Antwoord: De Nederlandse tekst is telefonisch te bestellen bij de Stadsdrukkerij te Amsterdam, 020-54333. Vraag: Graag zou ik willen weten waar een instituut is voor opleiding van helikopter-piloten. Het moet pas opgericht zijn en twee personen in opleiding hebben. Antwoord: Het valt onder de Na tionale luchtvaartschool te Rotter dam, Vliegveldweg 30. Directeur is de heer P. J. Ypelaan, Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart, Josef Israelsplein 8, Den Haag. Vraag: Hoe hoog is het bedrag dat van een nalatenschap geërfd wordt, waarvan geen successierechten be hoeven betaald te worden? Antwoord: Voor een weduwe is de vrijstelling 20.000, weduwnaar 10.000, beide bedragen (te verho gen met ƒ750 voor elk jaar dat het jongste minderjarige kind jonger is dan 21 jaar, een jaargedeelte wordt voor een vol jaar gerekend), voor meerderjarige kinderen ƒ3000, voor minderjarige kinderen ƒ3000 (plus ƒ750 voor elk jaar dat liet jonger is dan 21 jaar, een jaargedeelte geldt als vol jaar), ouders ƒ3000 met vari aties. andere bloedverwanten in rechte lijn ƒ3000, alle anderen ƒ200. Een wetsontwerp is ingediend, waar bij de vrijstellingen ingrijpen^ wor den gewijzigd. Verslaving kan volgen pel te Overschie. De keus voor het officiële slot van de landelijke actie is mede op Rotterdam gevallen, omdat in en om de Maasstad de meeste activiteiten zijn ontwikkeld: Van de ongeveer 140 geregistreerde de pothouders (in werkelijkheid zijn er veel meer), is bijna de helft in Zuid-Holland werkzaam en globale schattingen hebben uitgemaakt dat het aantal van tienduizend al ruimschoots [overschreden moet zijn. „Indien dit in derdaad zo blijkt te zijn", zei ds. Gra vendeel, „dan hebben wij ons verke- ken, want dan heeft God grotere plan- j nen, dan wij". vrij-evangelisch predikant te Zeist, leidde een tweetal bijbelstudies. Aan de hand van de zendingsopdracht uit Handelingen 1 waarschuwde hij de deelnemers aan de kruistochten ervoor bij het persoonlijke werk niet te gaan doceren, maar eenvoudig te getuigen van het eigen geloof, j Ds. Mietes, die zelf in Vlaanderen is [opgegroeid en daar tien jaar predikant was, illustreerde zijn referaat met veel praktische aanwijzingen. In zijn tweede studie (over Psalm 14 en Matthëus 22) stelde hij dat de reldbevolking elke minuut met 150 boren kinderen, waarvan 135 buiten de kring van het Evangelie, toeneemt. De achterstand wordt met de minuut gro ter en 'daarom zijn gewone evan'gelisa- tiemethoden niet meer toereikend: alle moderne hulpmiddelen moeten worden Ds. Mietes zag dit weekend waaraan ruim honderd jongeren en ouderen uit allerlei Nederlandse kerken deelnamen als een wonder van de Heer („Dit ga ik overal vertellen"). Hij was ervan over tuigd dat dit werk niet alleen tot zegen zal zijn voor België, maar zeer beslist ook tot rijke zegen van de deelnemers zelf en van de kerken waartoe zij beho ren. Zondagmiddag behandelde ds. H. P. Brandsma, christélij'k-gereformeerd predikant te Hilversum, een bijbelstu die over Johannes 4 (de Samari- taanse vrouw). De conferentiegangers gingen akkoord met een voorstel van ds. Gravendeel om thuis te gaan sparen voor twee geluidsinstallaties (een 'voor Vlaande ren en een voor het Frans sprekende gedeelte van België), die de komende zomer bij de kruistochten zullen wor den ingezet. Tot dit doel werden kar tonnen spaarpotten uitgedeeld. Het startkapitaal voor deze aanschaf kwam overigens reeds zondagmorgen tijdens de kerkdienst, die in de kapel van het Zendingscentrum werd ge houden, toen in een collecte voor dit doel 604 werd ingezameld. URK De dirigent van het UrJ Mannenkoor .Jlallélujah"de heer Fr, Bode, wordt zijn eerste gouden pk aangeboden. Het is de 45-toeren pfe i „Heer, wees mijn gids''. In het Friese' Dokkum-zal de pkt worden uitgereikt, omdat in deze c geving de meeste exemplaren zijn verkocht. TNRIEBERGEN De mens van U vandaag is zozeer, vooral so ciaal en op het gebied van de ge zondheidszorg beschermd, dat de vraag aan de orde kan komen of er geen sprake is van overbescher- ming. Die bescherming heeft na melijk ook negatieve kanten, zoals vooral de afnemende psychische en sociale weerbaarheid en het ver minderende incasseringsvermogen. Deze woorden sprak dr. J. Bergsma, als psycholoog verbonden aan het christelijk sanatorium voor neurosen en psychosen te Zeist op de conferentie over de macht van het medicijn. Deze conferentie werd het afgelopen week end georganiseerd door Kerk en We reld te Driebergen. Contacten Dr. Bergsma vervolgde: „In de huidige samenleving is het aantal intermenselijke contacten toege- lijke afstanden worden genivelleerd. Daardoor hebben de vroegere steunpila ren als geestelijken en artsen veel van hun overwicht en invloed verloren. Dr. Bergsma noemde ten slotte twee moeilijkheden, die onderkend en aan gepakt moeten worden, namelijk de onbekendheid met de chemische bij werking van vele middelen bij ge bruik op langere termijn en de vi cieuze cirkel van afhankelijkheid en bereidheid tot middelengebruik. Nauwelijks Het feit dat een bezoek aan de dok ter niets meer kost, geen offers vraagt, heeft hem gemaakt tot een instantie waar men recht op heeft en die maar klaar moet staan. Veelal wordt hij over vraagd (vindt hij overvolle wachtka mers), zodat persoonlijke benadering DS. OOSTERHOFF WIL W EL GESPREK BEVERWIJK Naar aanleiding van de mededeling van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) betreffende de sa- menspreking met ds. L. E .Oosterhoff, deelt de kerkeraad van deze predikant mee, dat zij deze zomer tot twee maal toe om een gesprek gevraagd heeft, zo als dat aangewezen is door de particu liere synode van Noord-Holland 1966. Dagkalender 1967 Na het besluit van de christelijk gere formeerde synode om de uitgave van de dagkalender te staken, hebben de pre dikanten L. S. den Boer, A. Hilbers, P. op den Velde en J. H. Velema het initi atief genomen tot de uitgave van een dagboek. Dit huispocketboek. Goede Moed, dag kalender 1967, verschilt niet alleen in len." Wat de geneesmiddelen betreft: het as sortiment is zo groot dat de gemiddel de arts het nauwelijks kan overzien. Hij beperkt zich tot de vertrouwde middelen en doet een schijnbaar wil lekeurige keus, die op een onbewuste motivering is gebaseerd. Medicijnen worden veel te vlot en ge- Ult®rlijke verschijningsvorm van de ka- makkelijk verstrekt, op de spreeku- jlender. maar ook naar inhoud. De sa- ren, maar ook in de ziekenhuizen menstellers hebben zich beperkt tot Daardoor wordt de gewoontevorming een dagelijkse overdenking en lieten in de hand gewerkt, zodat de patiënt I het ..actuele verhaal" achterwege, later niet meer zonder dat middel I Voornamelijk bijbelse figuren zijn be- verslaving kan volgen. handeld. Aan de zaterdag is wat meer aandacht besteed. Deze overdenking kan eventueel dienst doen bij een huis-i godsdienstoefening of als sluiting van een verenigingsavond. Goede moed is een gezamenlijke uit gave van Van Brummen, Dordrecht, en Periodiekenpers, Apeldoorn. Prijs 3,45. Vorig jaaroecumenisch huwelijk" bevestigd (Van onze kerkredactie) HELSINKI De Finse kerkhistoricus en politicus dr. Mikko Juva heeft de kerken opgeroepen, alles te doen wat zij kunnen om de strijd om de macht in Indonesië, die volgens hem steeds nieuwe slachtoffers eist. te doen ophouden. Dr. Juva is hoogleraar aan de universiteit van Helsinki en voorzitter van: de theologische commissie van de Lutherse Wereldfederatie (LWF). Tevens125-jarig bestaan van de technische is hij voorzitter van de Finse Liberale Partij. geschool te Delft zal van 5 januari tc en met 4 februari 1967 of zoveel 1: Dr. J. Schelhaas met emeritaat (Vai r medewerkers) AMSTERDAM Dr. J. Schelhaj Hzn., gereformeerd predikant en kend als hoofdredacteur van het bli „Waarheid en eenheid", gaat 1 janut met emeritaat. Hij is 67 jaar. Dr. Schelhaas werd 23 augustus 18 te Hoogeveen geboren. Hij studeerde) Kampen en aan de Vrije Universiti waar hij 28 oktober 1932 bij prof. G. Ch. Aalders promoveerde, proefschrift handelde over „De Mes aanse profetie in de tijd voor Israi volksbestaan". Op 27 juni 1962 bevestigde zijn prJ motor hem in het predikambt in Tzura marum, welke gemeente hij in 1948 vei wisselde voor Nieuwendam (Amstej dam-Noord). In de serie „Parafrase van de Heili Schrift" werkte dr. Schelhaas de 1 ken van Genesis en Ruth en in Bijbel toegelicht voor het Nederlaj volk" het boek Richteren. Hij was t der meer curator van het gereformee gymnasium en de theologische geschool te Kampen en redacteur i de Friese Kerkbode. Maar het meest bekend is dr. haas wel door zijn arbeid in het 1 Waarheid en Eenheid, dat sinds de c richting in 1949 onder zijn leidi staat. Jubileumzegel TH-Delft 1967 DELFT Ter gelegenheid van 1 De kerken moeten met alle mogelijke middelen het onrecht tegengaan, dat aan honderden en duizenden Indo nesiërs geschiedt, die onder het mom dat zij communisten zijn, door hun landgenoten omgebracht worden, aldus dr. Juva. De christelijke kerken kun nen niet zwijgen, als onschuldige mensen gedood worden. Alles moet daarom geprobeerd worden, om tot een UPI weigert (Van onze kerkredactie) WENEN Ds. Robert Kauer, de predikant die vorig jaar in Oostenrijk samen met een rooms- katholieke priester een huwelijk van een gemeentelid met een rooms-katholiek meisje bevestig de, is uit zijn ambt ontzet. Op 31-jarige leeftijd is hij met emeri taat gestuurd door het hoogste gezagsorgaan van zijn kerk. Te gen de beslissing is geen beroep mogelijk. het blad zelf, gaf aanstoot. Uit de op merking, dat hij genegen was „verdere inlichtingen" te verstrekken, werd de conclusie getrokken dat ds. Kauer dus reeds eerder bladen had ingelicht. Dat was in strijd met zijn plicht tot geheim houding. In oktober werd hij door een kerke lijke commissie vrijgesproken maar het hoogste gezagsorgaan voor opzicht en tucht heeft hem nu in tweede instantie met emeritaat gezonden. GOED NIEUWS OVER DE Zijn straf is geen direct gevolg van Beide brieven zijn tot dusver nog niet het feit dat hij meewerkte aan de hu- beantwoord. welijksbevestiging. De jonge predikant Volgens ds. Oos.erhoff c s. zit dit GOLVEN" blijkbaar vast op he, felt, da, de ande-1 £^d „as - in ïfn kolommen had afgedrukt. (Van een onzer verslaggevers) Het Oostenrijkse huwelijk was vrij wel identiek aan het Delftse huwelijk van enkele weken geleden. Het jonge paar behoefde niet dp belofte af te leg gen hun kinderen rooms-katholiek te laten dopen. Kardinaal König had dispensatie verleend. kerkeraad zich beroept op uitspraak van de generale synode. ..Zouden christenen, geroepen om de Naam des Heren te belilden. een derge lijke impasse nu werkelijk niet kunnen overwinnen? Waarom g&St het nu in de samenleving? Inzake het vraagstuk „de leer van ds. Oosterhoff" wijst de kerkeraad er nogmaals op, dat ds. Oosterhoff en zijn kerkeraad in december 1962 na de uitspraak van de PS een belofte en verklaring aflegden, waarin zij zich ge heel conformeerden aan de uitspraak van de PS over de 1 eergeschillen. En daarvoor staan zij nog." Aldus ds. Oosterhoff en zijn kprkeraad. NED. HERV. KERK Bedankt voor Eist <U.): B. A. van Donkersgoed te St. Philipsland. GEREF. KERKEN Beroepen te Dokkum (5e pred.pl.): J. Goldschmeding te Dussen-Rijswijk <N,B.). te Alphen a. d. Rijn: A. Riddersma te Zuidlaren (Dr.). GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Slikkerveer: A. Hofman te Zeist en M. G. Mouw te Middelharnis. Beroepen te Sioux Center (U.S.A.): A. Vergunst te Rotterdam-Centrum, die be- nkte voor Clifton (U.S.A.). Berisping Toch was de superintendent, het hiërarchisch hoofd van ds. Kauer. te gen de samenwerking, omdat zijn kerk besloten had geen medewerking te ver lenen aan „oecumenische huwelijken". De predikant legde het verbod echter naast zich neer. Zijn kerk veroordeelde hem toen de laagste straf die er is. een berisping. In maart van dit jaar publiceerde een weekblad echter een brief van ds. Kauer. Hij prees het blad voor een be paald artikel, maar verwachtte wel „enige reactie van onze protestantse cu rie". In dat geval bood hij het blad aan „verdere inlichtingen" te willen geven, indien dit nodig zou zijn. Aanstoot (Van onze kerkredactie) Toen hij op 18 juni 1907 promoveer-J Bijna zestig jaar later, op 14 novem ;de, verdedigde hij onder meer de vol-;ber 1966, keurde de hervormde synode DEN HAAG De hervormde cende stellingen: in eerste lezing de kerkordelijke bepa- predikant dr. F. J. Fokkema (in 1963 overleden, was van 1914 tot zijn emeritaat in 1948 zendings- direktor te Oegstgeest) blijkt een man te zijn geweest met een op vallend vooruitziende blik. i „De vrouw, gehuwd of ongehuwd, i lingen goed, om alle ambten (dus ook behoort te kunnen worden toegelaten j het predikambt) voor de vrouw open te tot het predikambt in de Neder- stellen, landse Hervormde Kerk." „De vergaderingen van de classisca- Op diezelfde gedenkwaardige dag le besturen, van de provincieale kerk- j besloot de synode, de pers voortaan op besturen en 'an de synode der Neder- haar vergaderingen toe te laten. Dr. landse Hervormde Kerk behoren, zo- Fokkema was bij zijn promotie in 1907 veel mogelijk, publiek te zijn." 'zijn tijd dus al ver vooruit BAARN „Goed nieuws golven". Zo heet het Vlaamse program ma van de Trans World Radio, dat met ingang van 28 december elke laatste woensdag en zaterdag van de maand in de ether wordt gebracht. In dit programma zal ds. J. Graven deel van de Belgische Evangelische Zending korte bijbelse boodschappen uitspreken. De deelnemers aan de conferentie, die het afgelopen weekend in het gere- •"ormeerd Zendingscentrum werd gehou den, hebben ervoor gezorgd dat „Goed nieuws over de golven" ook een herken ningsmelodie krijgt. Het is het koor „Laat het weerklinken door Vlaande ren heen: Jezus kan redden, ja Jezus alleen", dat dit jaar bij de kruistochten dagelijks werd gezongen. De T.W.R heeft de samenzang van dit lied (op de wijs van het Friese volkslied) zondag middag op de band opgenomen. Het programma is 's woensdags om 23.00 te beluisteren over de 205 meter band (middengolf) en zaterdags om 11.15 uur over de 31 meterband (korte golf). Over dezelfde golflengten zijn oj dezelfde tijden van de andere woensda gen en zaterdagen Nederlandse pro gramma's te horen. Geestelijke VN" in aanbouw WASHINGTON Plechtig is aan de oever van de Potomac bij Washington de grond gewijd voor de „tempel van begrip, die daar in 1970 gebouwd moet zijn. De stichtster van deze tempel, me vrouw Dickerman Hollister. wil van de ze tempel „een VN op geestelijk ge bied" maken, die de grote wereld godsdiensten tot elkaar moet brengen. VN-secretarisgeneraal Oe Thant en de president van Israël stuurden gelukste legrammen. I (Van onze kerkredactie) CHARLESTON/NEW YORK De Amerikaanse raad van christelijke ker ken (aangesloten bij de ICCC) heeft op zijn jongste jaarlijkse vergadering een resolutie aangenomen dat het persbu reau United Press International zijn kerkredacteur moet ontslaan. UPI heeft al geweigerd. De resolutie van de ICCC beschul digt kerkredacteur Louis Cassels ervan niet objectief te zijn in zijn verslagen. Hij is, zo wordt gezegd, een actieve propagandist geworden van de oecume nische beweging. Volgens de resolutie heeft de Amerikaanse raad van christe lijke kerken gevolgen van zijn negatie- j vc cn eenzijdige berichtgeving onder vonden. In een brief aan het zuidelijk hoofd- j kwartier van deze raad schrijft Francis T. Leary, vice-president en hoofdredac teur van het persbureau, dat hij er niet aan denkt Hij zegt: „Mr. Cassels is niet bevooroordeeld, zoals wij herhaal de malen reeds geantwoord hebben na aanvallen van de Amerikaanse raad. Hij is een van de bekwaamste kerke- jlijke verslaggevers in de wereld. Ik |vind het onchristelijk dat een groep, de j die in Charleston, South Carolina bij eenkomt, hem zonder meer beschuldigt, veroordeelt en eist dat hij ontslagen wordt. Dat zullen wij zien doen." verzoening te komen. als de voorraad strekt op alle postü De lutherse kerken in Indonesië heb-1 richtingen in ons land een door de hee ben samen meer dan een miljoen le-|P. C. Cossee ontworpen frankeerzegt; den. Dr. Juva riep de Finse Lutherse van twintig cent zonder bijslag ver Kerk op, via de Lutherse Wereldfedera- krijgbaar zijn. tie haar mening aan de Indonesische Op de zegel, groengeel en bruii, kerken kenbaar te maken. staat de aula van de TH afgebeeld. DJAKARTA Niet alleen van protestantse, maar ook van rooms-katholieke zijde wordt een geweldige toeloop tot de kerk in Indonesië gemeld als gevolg van de veranderingen van de laatste tijd. Volgens het KNP wordt het aantal leerlingen, die rooms- katholiek willen worden, op en kele tienduizenden geschat. Pater Olido Wap, contactman tussen het Indonesische en net Nederlandse episcopaat, schrijft deze ontwikkeling toe aan het feit, dat de bevolking dank zij de staatsvoorlichting ervan over tuigd is een godsdienst te moeten heb ben (pantjasila-leer). Anderzijds zoe ken ook veel mensen een nieuw hou vast, nu het maatschappelijk bestel ont worteld schijnt. Een geheel aparte groep vormen de genen. die nauw verbonden waren met de PKI en zich nu, door lid van een kerk te worden, trachten te zuiveren. De houding van de kerk tegenover dit verschijnsel van massale toetreding is zeer open, maar tegelijk wordt een diepgaande selectie toegepast, die zich ovei een lange periode zal uitstrekken. Verdienste Dc grootste verdienste van president Soekarno is volgens pater Wap. dat hij Indonesië een nationaal bewustzijn heeft gegeven, het geloof in een God ingang heeft doen vinden en godsdienstvrijheid heeft verleend aan de vier officiële godsdiensten (islam protestantisme, rooms-katholicisme hindoeisme). Op de vraag, of de kerk zich voldoen-) de heeft uitgesproken tegen de slachtpartijen na de omwenteling 30 september vorig jaar, zei patei Wap- „De bisschoppen hadden mis-j schier, wel een beetje krachtiger hue sterr. kunnen laten horen. Men moe echter niet vergeten, dat de situatie verward was. Bovendien hebben wei nig rooms-katholieken aan de slacht] partijen meegedaan. Waar dit toch ge beurde, was het meestal uit zelfverdedi ging." AMERIKAANSE HERVORMDEN GAAN SAMEN NEWARK Als de plannen door dej synoden goedgekeurd worden, zal dï oudste Nederlandse emigrantenkerk Ir) Amerika, de Reformed Church, zich in; 1970 verenigen met de Presbyterian Church U.S. De naam van de verenig de kerk zal dan zijn Presbyterian Re formed Church De lier bedoelde presbyteriaanse kerk moet men niet verwarren met di grote Verenigde Presbyteriaanse Kerk, die dit jaar de „Belijdenis 1967" als nieuw belijdenisgeschrift aanvaardde De Presbyterian Church U.S. wordt voornamelijk in de zuidelijke staten ge vonden. Deze schrijver hoeft geen intro ductie, hij behoort tot de meest gelezene van ons land. Hier vindt men De Gouden Reael. De Ölinde Weerelt, Het Goede Inzicht en Godt alleen D'Eere in één band bijeen. De levensloop van een onver valste Mokumse is nog altijd de moeite waard. Men herleest met olezier om de goede verteltrant, de warmte waarmee Mens zijn figu ren neerzet, de humor. Kortom dit „volkse kwartet" is bloedecht en het zal nog lang zijn duizenden trekken. (716 blz„ ƒ18.50) Ter ere van door Olaf J. de Landcll. Uitgave De Boekerij Baarn. Olaf J. de Landel lheeft met .er ere van zijn serie zeer specifieke boeken aangevuld met een verruk kelijk verhaal. Het handelt over een protestants schrijver die wordt uitgenodigd om een Maria-spel te schrijven bij de in gebruikname van een vernieuwde kapel ergens in Brabant. is De Landell wel toever trouwd om de gebeurtenissen in het kleine plaatsje met humor waar te nemen, maar er ook de ernst achter te zien. (175 blz., 7.90). Siciliaanse ontmoetingen, door Theo Steendach. Uitgave Kosmos Amsterdam. Theo Steendach's relaas van een zwerftocht over het zonnige eiland Sicilië is boeiend en levendig geschreven. Het roept het verlan gen op zelf naar dit historische trefpunt van beschavingen te rei zen, maar dan met de kennis, de speurzin en het observatievermo gen van de schrijver. Behalve een talentvol verteller is Theo Steendach een begaafd te kenaar. Dat blijkt uit de vele im- Rressies, die hij ook met treffend jnen-spel van Sicilies schoonheid geeft. Een fijn boek, dal we een uitschieter in het genre reisbeschrijvingen durven noemen. (288 blz., 16,50). Vijf moderne Noh-spelen door Vu kio Mishima. Nederlands van Jef Last. Uitgave De Bezige Bij, Amster dam. Japan worstelt met zijn traditie Het waardevolle van de oude Ootserse feodale cultuur wil men niet missen, maar het laat zich moeilijk inpassen in de moderne Westerse sa menleving van thans. Na de oorlog heeft de traditie een geduchte knauw gekregen. Hoe geducht, dat blijkt wel als men werk leest van de jonge schrijver Yukio Mishima (geb. 1925). die begon te schrijven toen Japan ge capituleerd had en heel wat dromen uit het verleden tot as had zien ver gaan. Mishima is een soort Japanse An- niet van los kan komen. Zo heeft hij enige toneelstukken geschreven, die men hardnekkig Noh-spelen blijft noe men, maar die althans naar de vorm daarmee maar weinig meer hebben te maken. Hét is verbazend boeiend werk en naar men zegt, heeft Jef Last het voortreffelijk in het Nederlands over gezet. (167 bl.z., 6.50.) Maraboe-Flash 68 t/m 77. Uitgave A. W. Bruna, Utrecht. In de serie Maraboe Flash zijn weer enige deeltjes verschenen. Deze encyclopedie voor het dagelijks leven gaat een steeds breder terrein bestrij ken. De nieuwste titels zijn: De Fijnste Visrecepten 68; Spaar uw hart 69; Ik weet de weg in Parijs 70; Vakantie in Italië 72; De mixer in de keuken 73; Verzorg en bescherm uw handen en uw voeten 74; Katten 75: Mijn aquari um 76. en Mijn eigen patisserie 77. De receptenboekjes (68. 73 en 77) bevatten naast een algemene bespre king van het onderwerp recepten van heel eenvoudig tot zeer exquis, aan ons land aangepast. De Nederlandse bewerkers(sters) hebben dan ook een naam op hun gebied. Over de toeristische uitgaven (70 en 72) is te melden, dat deze geen afge paste reizen geven, maar boordevol tips staan op -velerlei gebied. In „Ik weet de weg in Parijs" staan o.a. 24 complete wandelingen (met kaartjes) genoteerd. Vanwege de omvang kunnen de boekjes over katten en aquarium uiter aard niet volledig zijn. Zij zijn voor liefhebbers echter zeer de moeite waard. En tenslotte voor iedereen zou het lezen van ..Spaar uw hart" en het boekje over verzorging van han den en voeten heel nuttig zijn. Prijs per deel f 1.90.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2