Nieuwe Leidse Comraml FRIESE BODEM IS 200 MILJARD M3 GAS RIJK Aftreden Ian Smith mogelijk Hoog water teistert het Geuldal; regen houdt aan Jongejans blijft gevangene JAMIN NIETMET ZAAK BEMOEIEN Nog geen concessies 0 Goed voor exploitatie Vrolijk welkom in Maasstad voor bruidspaar wmmmï I Maandag 12 Jccemler 1966 47stc jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Nederland en in het bijzonder het noorden van het land is zeer rijk aan bodemschatten. Het is niet bij de Groningse gasbel geble ven. Friesland kan zich nu ook beroemen op een voorraad van 200 miljard kubieke meter. Voor de toekomst een mooi pers- LEEUWARDEN In de Friesé bodem (de eilanden en dc Noordzee niet meege rekend) bevindt zich een voorraad van 200 miljard ku bieke meter aardgas. De afgetreden minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, heeft dit zaterdag in Leeuwarden onthuld na afloop van een vergadering van het gewest Friesland van de PvdA. Het kabinet-Cals was van plan niet aiieen aan de NAM maar ook nog aan andere maai schappijen concessie te verlenen voor de exploitatie van deze gasbel. Ais de kabinetscrisis zich niet had voorgedaan, zei drs. Den Uyl, zouden de concessies wellicht al verleend zijn. Alles was voor de uitgifte gereed. Alleen de handtekening van de Ko ningin moest nog worden geplaatst. Drs. Den Uyl betreurde Ihet uitblij ven van de concessies. De werkgele genheid in Friesland zou er volgens hem mee gediend zijn. Hij zei zeer verbëasd te zijn, dat minister-president Zijlstra had gezegd da; men nog moest bekijken wat er gedaan moest worden aan dc conces sievoorwaarden. Uit de Nederlandse bodemschatten, aldus drs. Den Uyl, moet het maximum worden gehaald. SALISBURY Premier Smith van Rhodesië zal volgens het Zuidafri- kaanse blad Die Beeld binnenkort aftre den. Dit zou het gevolg zijn van een ernstig conflict tussen Smith en de rechtse oppositie. Ian Smith overweegt de Rhodesische grondwet in over eenstemming te brengen met de afge wezen Britse voorstellen van Wilson. Hij is van mening dat door deze maat regelen Rhodesië veel sterker komt te staan en Groot-Britannië bereid zal zijn de sancties tegen Rhodesië te over wegen. DJAKARTA Op het Indonesische eiland Soembawa zijn meer dan honderd mensen van honger omgekomen. De hon gersnood is veroorzaakt door een lang durige droogteperiode. Daverende ontvangst Het was een oorverdovende ont vangst, die het bruidspaar prin ses Margrietmr. Pieter van Vollenhoven ten deel viel, toen het zaterdagmiddag de zaal in de Rotterdamse Doelen betrad. Vergulde feesttoeters waren uit gedeeld, symbool van de haven stad, waar altijd en overal wel een scheepstoeter te horen is. De Koninklijke en andere hoge gasten konden dat lawaai wél op prijs stellenen bliezen hun partijtje lustig mee. Alleen de bruidegom had vooreerst meer aandacht voor zijn bruid. Ver slagen en foto's van deze vro lijke dag op pagina 9. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op welda dige manier heeft Rotterdam za terdagmiddag het paar-in-onder- trouw, prinses Margriet en de Robert Kennedy laakt Hoover WASHINGTON Robert Kennedy heeft het hoofd van de FBI (de Ame rikaanse opsporingsdienst) Edgar Hoo ver, uitgedaagd de dossiers ter inzage te geven om zijn beschuldiging aan het adres van Kennedy te Staven. Hoover verklaarde zaterdag dat in de periode dat Robert Kennedy mi nister van justitie was, er telefoons met ministeriële toestemming werden afgetapt. GROTE RIVIEREN STIJGEN VALKENBURG/BRUSSEL 'getreden en heeft de weg tussen De hevige regenval heeft afge-J beide plaatsen blank gezet. lopen weekend wateroverlast doen j Ook bij het gehucht Cartiels bij Wyl- ontstaan in het Geuldal. Het wa- f.e ,iep de WCS ondcr- Enkele auto's ter i„ de Ge„l bracht de hoogste j vïkSS ooit gemeten waterstand op de j en Schin op Geul stonden enkele straten i peilschalen. Tussen Mechelen en blank en tientallen kelders liepen hier Epen is de Geul buiten de oevers VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT. 1 Gezellige kaars in een m Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk j frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". betaalt: De nieuwe abonnee krijgt onze krant O per kwartaal veertien dagen gratis. straat* WA plaats: inzenden aan Bureau i dit blad hokje zwart maken naar keuze Minister Tsjen li I! RIO DE JANEIRO De Nederlandse zaakgelastigde de heer Jongejans te II Peking blijft een gevangene van Chi na tot de invrijheidstelling van dc Chinese lastechnici te Den Haag. Dit zegt de Chinese minister van buiten landse zaken Tsjen Ji in een vraag gesprek met de Braziliaanse jour- nalist Da Santos. j Tsjen Ji zei over bewijzen te beschik ken dat ingenieur Hsu Tsu-tsai, die 'j uit het raam van een woning aan de Haagse Prins Mauritslaan naar bene den sprong en daarbij om het leven kwam, een verrader is. .Nederland gelooft nog steeds in oude tijden en heeft ons een uitdagende nota gezonden als ware China een klein land", aldus de Chinese mi- Hij beschuldigde de Amerikaanse gehei- me dienst ervan Hsu-Tsu-tsai op een internationaal lascongres te hebben I aangezet zijn volk te verraden. I Het gesprek had plaats tijdens een re- j cent bezoek van Dos Santos aan Pe- I king. onder water. Het re-activerings truni St. Franciscusoord moest de hulp inroepen van de BB. Vcrwarmingskel- ders. waar de zuiverings- en gasinstal laties stonden, liepen onder water. De mytylschool, die aan het centrum is verbonden, kan vandaag in elk geval niet worden gebruikt. De schade beloopt in Valkenburg alleen al, in de duizenden. Bij een aantal zakenpanden hier liepen de keldermagazijnen onder water en werden de daar opgeslagen goederen beschadigd. In het centrum van Val kenburg stroomde het water de oude kerk binnen. In enkele straten wier- peh de bewoners inderhaast met zandzakken en stukken plastic dam metjes tegen het water op en pro beerde men keldergaten zoveel mo gelijk waterdicht te maken. METER GEZAKT In de nacht van zaterdag op zon dag begon het water tamelijk snel te zakken. Gistermorgen was het al een meter gezakt. In de Maasdorpen Borg haren en Itteren steeg het water gister morgen nog. De Maas trad er op enke le plaatsen buiten de oevers. In Itter- sen werd het verkeer door het water gestremd. De regenval heeft in België ook wa teroverlast gebracht. Op tal van plaat sen deden zich overstromingen voor die in vele gevallen het verkeer belem merden. De weg Antwerpen - Brussel was bij de plaats Boom gedeeltelijk on der water. Het verkeer van Brussel in Niet alleen in Zuid-Limburg, maar ook in het stroomgebied van Rijn en Maas is dit weekeinde bij zonder veel regen gevallen, op enkele plaatsen zelfs 40 tot 50 mm. Hierdoor is niet alleen de Maas, maar ook de Rijn in Duitsland met de zijrivieren bijzonder sterk gestegen. In de komende dagen is te ver wachten dat deze grote rivieren bij ons de uiterwaarden weer blank zetten. In Keulen bedroeg de stijging vanmorgen twee meter bij een stand van 5.40 meter. Ook de Boven-Rijn en de Moezel gaven vanmorgen nog een stijging van meer dan een meter te zien. Inmiddels is alweer een nieuwe depressie tot Engeland en de Noordzee doorgedrongen zodat West-Europa nog meer regen krijgt te verwerken. BELGIË choc. kerstkransjes van niet duur wel heerlijk Vooral in Oost-West-Vlaanderen, het gebied van Leuven, in het oosten bij Verviers en in het zuiden bij Na men en Dinant, staan uitgestrekte vel den langs de rivieren blank en is weg verkeer op vele plaatsen verbroken. Zaterdagmiddag is het water reeds enige wijken van Leuven en Verviers binnengedrongen. In de bedreigde de len van Leuven komt het water zelfs met grote kracht uit de riolen. In He negouwen moest de plaats Chatelet worden ontruimd en in de provincie Brabant Limal. -fe Promovendus tijd ver vooruit pag. Kernmerk In een enerverende wedstrijd verloor het Nederlands volleybalteam zaterdagavond in Ant werpen van België. Het vernieuwde team bleek nog geen eenheid te vormen. De zaalsporten waren dit weekeinde favoriet: zie onze sport pagina's. -fc ,J)e omroep van morgenpa gina Radio TV heer Pieter van Vollenhoven, ontvangen. Er werd bij aankomst bij de Doelen wel een rookbom gegooid, maar door kordaat op treden van omstanders verliep deze anarchistische daad in een smadelijke aftocht van de dader. Hij werd zonder dat hij dc kans kreeg te ontsnappen gegrepen en over geleverd aan twee politieagenten te paard, die hem per politie-auto lieten afvoeren. Op het bureau is proces-ver baal tegen hem opgemaakt. Het was de twintigjarige leerling-verpleger N. van L. uit Rotterdam. Volgens de politie geen uitgesproken provo-type, althans hij miste de lange haren tot op de schouders, aldus een politic-woordvoer der. Bijna iedereen was dit incident ver geten, toen het paar en de Koninklijke Familie ruim anderhalf uur later het Doelengebouw verlieten om op weg te gaan naar het restaurant van de Rotter damse roeivereniging De Maas, waar in besloten kring een diner werd gege ven. Iedereen was het eens, dat er een goed feest was gevierd en sprak er over tijdens een receptie die na afloop van het feestprogramma in een van de foy ers van de Doelen werd gehouden. Luc Lutz van het Nieuw Rotter dams Toneel, de „Paul van Vliet" van Rotterdam, maakte zeker een te vreden indruk. Toen het doek voor hem was gevallen kuste hij de vrouw van de heer Pierre Jansen op beide wangen en nam een teug uit het glaasje van de heer Pierre Jansen zelf. Het was hem kennelijk graag gegund na een vol uur van conference. Hij schitterde vooral in het begin van het programma, toen de Rotterdamse zelfspot hoogtij vier de. Spot In een warreling van dia-beelden cn woorden van Luc Lutz haalden Rotter dammers hun eigen Rotterdam over de hekel en spotten met hun chloorwatcr, dc 'rpo.'rCJtbJL feaub.JjL v<u. att schouw burgplein, de chaotisch opengebroken straten en pleinen en dc verkrotte stad ken". Ach wat", aldus Luc Luzt, „een „een stad die krachtig is, kan die zelf spot best hebben. Een uitspraak waar het chauvinisme, dat Rotterdam zo lief is, volkomen door in ere werd her steld. Pierre Jansen, verlost van zijn offi ciële opdracht van het gemeente bestuur om iets over het schilderij van Cees Franse te vertellen, liet zich in de foyer ontvallen, dat het paar het geschenk zeker op prijs had gesteld. Ook de koningin vond het heel mooi, vertelde hij. Hij, en ook de anderen, tan het programma hadden meege werkt. kregen tijdens de receptie de gelegenheid het paar en de koninklijke familie te complementeren. it was een feest, dat, cliché-uit drukkingen ten spijt, volgens burge meester Thomassen getuigde van echte gevoelens van hartelijkheid en gege ven was als een voorschot op de ge lukwensen, die op 10 januari nog zul len volgen. DE BILT Een hogedrukgebied, dat zich enkele dagen tussen de Azo- ren en Portugal heeft opgehouden, is dit weekeinde sterk in betekenis af genomen en heeft zich iets in zuidelijke richting verplaatst. Bij de Britse eilan den is een zeer diepe depressie aan gekomen. Deze bewoog zich aanvan kelijk met grote snelheid naar het oosten maar verplaatst zich nu lang zamer en buigt tevens iets naar het zuidoosten af. Ze komt morgen in de buurt van ons land. waardoor het onstandvastige weer met nu en dan regen aanhoudt. DE BILT Overwegend zwaar be wolkt met af en toe regen. Matige tot zwakke wind tussen zuidoost en zuid west. maar in het Waddengebied aan vankelijk nog kraehlige zuidoostelijke wind. Weinig verandering in tempe- 13 december zon op 8.40, onder 16.28; maan ITALIË In Zuid-Italië heeft het slechte weer een noodtoestand teweeggebracht. Voor al in Calabrië waar het al vijf dagen onafgebroken regent. In de omgeving var. Cosenza is een 19-jarige jongeman om het leven gekomen door het instor ten van een huis. In de buurt van Ca- tanzaro, aan de kust, is een twintigtal huizen ingestort als gevolg van een aardverschuiving. Tal van wegen zijn daar afgesneden. W N.v.v.d. velde Citroën ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN TELEFOON 21156 LONDEN De bekende Amerikaanse econoom John Kenneth Galbraith van Harvard heeft zaterdag voor de BBC verklaard, dat eigenaars van moderne reuzenbedrijven, of het nu een particuliere eigenaar of de staat is, niet moe ten trachten het bedrijf zelf te leiden, omdat dit leidt tot vermindering van de efficiency. Hij meent dat alleen geschoolde leiding in werkgroepen een reuzenbe drijf kan runnen. Ford was het voorbeeld hoe het niet moest, aldus Galbraith, toen zijn bedrijf te groot was geworden om onder zijn alleenheerschappij te staan- Het nadeel van gesocialiseerde bedrijven is, dat de staat dc neiging heeft de prijzen te laag en de lonen te hoog te doen worden, waardoor gesociali seerde economieën zichzelf beroven van winsten, die hun voornaamste kapi- taalvormendc elementen moesten zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1