Nieuwe leidse Courant KERNVERBOD IN RUIMTE Nalatigheid oorzaak van Commentaar JAMIN Ir. Heerema voor f 1,9 min BAARN MAAKT ZICH OPÏ wmum\ iiiiHmmw W Alle landen mogen op de maan en satellieten komen Soekarno was niet onder de indruk van generaalsmoord Heel gezin uit Oost-Duitsland gevlucht Olie (nog) niet bij sancties Vrijdag 9 december 1966 47stc jaargang I Hoofdredacteur: Dr. E. Die CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is gheblevt Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur ATHENE Het wordt waarschijn- tijk geacht dat de ramp met de Griekse veerboot Heraklion te wijten is ge weest aan een slecht gestuwde vracht- auto die op het hoogtepunt van de zwa re storm tegen een toegangsdeur werd I geslingerd. Deze deur werd geheel weg gerukt zodat het water de scheepsromp kon binnenstromen. De marconist heeft dit ongeluk nog naar de wal kunnen seinen. Daarna werd het contact ver- broken. Het Griekse parlement heeft geëist dat zo spoedig mogelijk een technisch en een gerechtelijk onderzoek wordt in gesteld. De eventuele schuldigen zullen zeer streng moeten worden gestraft, al- I dus de parlementsleden. De minister voor koopvaardij deelde mee. dat de ramp met de Heraklion waarschijnlijk 225 mensenlevens heeft geëist. Tot nu toe zijn niet meer dan 46 overlevenden gevonden. President Johnson noemt deze overeen komst een belangrijke stap naar de vrede en de belangrijkste ontwikkeling in de bewapeningsbeperking sinds het beperkte kernstopverdrag van 1963. Cals/Bogaers door de storm in beweging zijn geko men. Na het binnenstromen van het water was de veerboot in vijftien minu ten in de golven verdwenen. Ik heb mij tien uur aan een auto kunnen vast klampen, toen werd ik opgepikt", ver telde hij. in Piraeus, de haven van Athene, stonden verslagen familieleden van de opvarenden met spanning te wachten op nieuws over over levenden. DJAKARTA President Soekarno heeft geen enkel teken van emotie getoond toen hij op de dag van de communistische staatsgreep in oktober hoorde dat zes generaals van het Indo nesische leger op dierlijke wijze waren vermoord door de op standelingen. In plaats van direct opdracht te geven naar de generaals of hun graf te zoeken ging hij slapen. Dit is één van de vele feiten die gisteren zijn onthuld tijdens het proces- Dhani. Minder dan honderd aanwezigen in de rechtzaal waren getuige van de verklaringen van ex-luchtmachtbevelhebber Dhani, die vertelde hoe Soekarno ongeveer een uur na het in een droge put werpen van het zesde en laatste slachtoffer van de generaalsmoord door de rode op standelingen, in een kleine wagen op de luchtmachtbasis Halim (12 km buiten Djakarta) aan kwam. Ongeveer een steenworpafstand verwijderd van de berucht ge worden „krokodillenput" had de president vernomen van de ont voering van de generaals. Soekarno gaf. volgens Dhani geen opdracht om naar de generaals te zoeken, maar praatte uitvoerig over wereldrevoluties. Kort oaarna ging hij slapen in een gebouw van de basis, dat voor hem m gereed heid was gebracht, terwijl elders de opstandelingen hun positie trachtten te consolideren. De volgende dag had Soe karno op dezelfde basis in het bijzijn van kopstukken van de opstand één hunner, brigade-ge neraal Soepardjo. een prijzend schouderklopje gegeven. «Het was me een raadsel dat de presi dent geen opdracht gaf hem te arresteren", zei de sterkvermager- de Dhani met een vermoeide stem. Veilig heenkomen Laat in de middag van 1 okto ber liet generaal Soeharto weten dat hij van plan was het hoofd kwartier van de opstandelingen, waar Soekarno zich nog steeds bevond, stormenderhand te bezet- De prominenten die door Soe karno naar Halim waren gediri geerd, zochten toen een veilig heenkomen Het staatshoofd zelf vroeg verscheidene malen aan Dhani waarheen hij hem zou wil len brengen. „Naar Djokja op Midden-Ja- va", had Dhani na samenspraak met andere coup-leiders gezegd. De president bevond zich al_ in een auto op weg naar het vlieg tuig toen tweede plaatsvervan- gend-premier, de bejaarde dr. Leimena, de president wist over te halen niet naar Djokja (dat twee dagen door de rebellen be zet werd gehouden), maar naar zijn zomerverblijf in Bogor (50 km van de basis verwijderd) te gaan. Misleid? Na een verblijf van veertien volle uren in het kamp verliet Soekarno omstreeks half elf in de avond de basis Halim. Aidit week uit naar Djokja en vlak voor middernacht begon Soehar to zijn aanval op het rebellen- bolwerk. Dhani, die de indruk scheen te willen maken door de president en zijn ideeën tc zijn misleid, deed niettemin een beroep op het tribunaal niet de schuld op Soe karno te schuiven. „Ik aanvaard volledig alle aansprakelijkheid voor mijn aandeel in de staatsgreep", verklaarde hij met nadruk. AUSTIN Amerika, Rusland. Frankrijk en Engeland hebben! overeenstemming bereikt over een door een VN-commissie ont worpen verdrag, waarin wordt i bepaald dat: in de ruimte geen kernwapens mogen worden gebruikt alle landen vrtfe toegang heb-i ben tot delen van de maan en andere hemellichamen in- j clusief de door de mens ver-! vaardigde ruimte-satellieten. President Johnson maakte dit giste ren bekend op zijn boerderij te Austin, Texas. Johnson noemde het door de ruimte commissie van de VN voorbereid ver drag „een belangrijke stap naar de vre de en de belangrijkste ontwikkeling inj de bewapeningsbeperking sinds het be perkte kernstopverdrag van 1963." In dat verdrag zijn, zoals bekend, kernproeven in de dampkring, de ruim te daarbuiten en onder water verbo den. Dit geldt echter niet voor onder grondse proeven. Nog enige punten uit hel verdrag: Er worden geen kunstmanen met kern wapens of andere wapens voor mas sale vernietiging de ruimte in ge- de maan wordt alleen gebruikt voor vreedzame doeleinden. Er komen geen militaire bases of installaties, er worden geen wapens beproefd of manoeuvres gehouden; geen staat mag zich een deel van de ruimte of welk hemellichaam ook toeëigenen. Ruimtevaarders zijn „af gezanten van de mensheid" en moe ten elkaar over en weer bijstaan. De Amerikaanse president ver wacht dat de Algemene Vergadering begin volgende week het verdrag in de vorm van een resolutie zal goed keuren. Hijzelf zou dit akkoord van „historische betekenis" zo spoedig gelijk door het Congres laten ratifice ren. Men gelooft ook dat overeenstem ming over een verdrag voor een ver bod op verspreiding van kernwapens, eveneens in een vergevorderd stadium is. Volgens welingelichte kringen zoi Rusland voorlopig er mee hebben in gestemd, dat Westduitse deelneming aan discussie over kernstrategie binnen de NAVO, niet betekent dat West-Duitsland toegang tot kernwa pens wordt gegeven. De mogelijkheid dat Bonn „een vin ger aan de kerntrekker" zou krijgen is de voornaamste hinderpaal geweest voor de totstandkoming van een ver drag. Stel Lutherse synode open - pagina Kernmerh Advertenties die opwekken lot meer goede daden, zo van: dring nou es niet bij tramhaltes en: wees vrien delijker voor uw buurman, kennen we in ons land nog niet. Maar het ziet ernaar uit, dat die ideële reclame er binnenkort zal komen. Meer over deze plannen op pagina 9 Minder wind DE BILT Onder invloed van een depressiegebied boven het noorden van de Noordzee waarin in onze omgeving krachtige en aan de kust stormachtige westelijke winden voorkomen wordt geleidelijk koudere lucht aangevoerd. In deze lucht komen regen-, hagel en natte sneeuwbuien voor die door opklaringen worden afgewisseld. De kern van de depressie trekt in de richting van de Skagerrak waardoor de wind bij ons tijdelijk naar noord west zal ruimen. Morgen neemt de wind af. omdat van de oceaan een volgende depressie in de richting van Ierland koerst. De buiigheid die eerst nog tamelijk groot is, zal morgen ook wat afnemen. chocolade niet duur wel heerlijk Kijhers hen- merlten het tweede net pag. Radio/TV ■fc Jorritsma. veel belovend talent sportpagina 40 ONTSLAGEN IN NIJMEGEN NIJMEGF" Hyster NV, dochteron derneming van de gelijknamige Ameri kaanse onderneming in Portland, ziet zich genoodzaakt 40 man personeel te ontslaan. De verkoop van gespecialiseerde vorkheftrucks en ander transportmate riaal geeft een teruggang te zien op de Europese markt. Met de werknemersor ganisaties is al overleg gepleegd. De bouw van een nieuwe vestiging van het concern in België gaat echter ge- BERLIJN Een uit vijf leden be staand gezin is er vanmorgen vroeg in geslaagd onder een hagel van scho ten van Oostduitse grenswachten naar West-Berlijn te vluchten. Het gezin is met lichte verwondingen, die zij door de prikkeldraadversperringen oplie pen, naar een ziekenhuis gebracht. Geen van de kogels van de Oostduit sers heeft de man, de vrouw of een van de drie kinderen geraakt. Houw aart w ordt hoofdredacteur in Almelo AMERSFOORT Dick Houwaart, die na allerlei verwikkelingen bij de NCRV deze omroep als hoofd van de tv-actualiteitenrubriek Attentie on lang heeft verlaten, is het hoofdre dacteurschap van het Dagblad van het Oosten te Almelo aangeboden. Hij heeft deze functie aanvaard. De heer Houwaart kwam op 1 maart 1963 in dienst van de NCRV. Voordien was hij streekredacteur van de Amersfoortse Courant. In maart van dit jaar zegde hij zijn lidmaat schap van de CHU op. Bij de Unie was hij jaren lang zeer actief, onder meer als redacteur van het CH-week- blad De Nederlander. Thans is Hou waart lid van de PvdA. Rede Brown in V eiligheidsraad NEW YORK De Britse minister van buitenlandse zaken, George Brown, heeft gisteravond in een ont- werp-resolutie de Veiligheidsraad ge vraagd een verbod voor alle staten af te kondigen om een twaalftal pro- dukten uit Rhodesië te kopen of te verschepen. Hij repte niet o verplicht embargo op olieleveranties aan de regcring-Smith. De produkten waarvoor het ver bod moet gelden zijn: asbest, ijzer erts, chroom, ruw ijzer, suiker, hui den, leer, vellen, tabak, koper, vlees en vleesprodukten. De uitvoer van de ze artikelen is van groot belang voor de Rhodesische regering. Minister Brown liet wel doorsche meren dat Engeland zich niet zal ver zetten als ook de olielevering (door middel van een amendement) onder de sancties zal vallen, „als dit tenmin ste niet leidt tot confrontatie met dere mogendheden." In de Britse-ontwerp-resolutie wordt ook gesproken van een verbod op de verkoop aan en de verscheping naar Rhodesië van wapens, munitie en an der militair materieel. In de volle zaal van de Veiligheids raad heerste gisteravond een spanning die deed denken aan de zittingen ten tijde van de Suez- en Cuba-crises. Na! de rede van Brown werd de vergade-1 ring geschorst tot vanmiddag vijf uur (Ned. tijd). Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met 353 tegen 244 stemmen het rege ringsbeleid inzake Rhodesië goedge keurd na een enerverend debat van twee dagen. Het Hogerhuis (waarin de conservatieve oppositie een grote meerderheid heeft) dacht er uiter aard anders over. Met 100 tegen 84 stemmen werd het besluit om de Vei ligheidsraad in te schakelen veroor deeld. Deze regeringsnederlaag heeft I geen politieke consequenties. AMSTERDAM De bewindvoerders in het in staat van definitieve surséance van betaling verkerende ban-| kiershuis Teixeira de Mattos hebben ir. j P. S. Heerema uit Wassenaar gedag-1 vaard. Van hem wordt geëist zijn schuld aan Teixeira te betalen wegens inschrijving op aandelen van de Volks Aandelen Trust N.V. Op 14 augustus 1964 is de heer Heerema voor zijn schuld bij Teixei ra gedebiteerd en is de VAT voor hetzelfde bedrag door het ban kiershuis gecrediteerd. De bewindvoerders zijn er niet in geslaagd onderling met ir. Heerema de betaling te regelen, ondanks herhaalde aanmaningen. Behalve een bedrag van 1,9 miljoen wordt van hem nu ook rente gevraagd over dit bedrag vanaf 17 augustus 1964. De zaak dient op 13 december voor de Haagse rechtbank. In dezelfde positie als ir. Heerema verkeren de heren C. Verolme en de voormalige beherend vennoot van Teixeira, drs. F.: betalen aan Teixeira of aan VAT. De heer Verolme heeft kenbaar gemaakt, te hopen dat ir. Hee rema zijn procedure wint. BRAND IN KAZERNE: 65 MAN GEDOOD riNKARA Bij een explosie in een kazerne in het Turkse Dumlu hebben gisteren 65 militairen het leven verlo ren. Achtentwintig anderen liepen ernstige verwondingen op. De ontploffing deed zich voor in een slaapzaal, toen een militair benzine in een kachel gooide om deze beter te la ten branden. Een deel van net gebouw stortte in en kwam op de slapende militairen te- Rusk in Saigon SAIGON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Rusk, is vanmor gen in de Zuidvietnamese hoofdstad aan hebben een eind gemaakt aan de onduidelijkheid over hun positie binnen de KVP. Tussen hen en de KV P-leiding is diepgaand meningsverschil over het ontstaan van de kabinetscrisis en in die situatie voelen de heren er niets voor, als kandidaat, laat staan als lijsttrekker, het verkiezingspad op te gaan. De heer Bogaers betwijfelt boven dien, of het KVP-verkiezingspro- gram vooruitstrevend genoeg zal zijn. Hun weigering is onder de huidige omstandigheden een bijdrage tot de politieke duidelijkheid. De kabinetscrisis wordt in de ver kiezingsstrijd een belangrijk thema. Een onmogelijke figuur zon zijn ge weest, de heer Schmelzer te laten opereren met de bewering dat de crisis verantwoord was, twee weg gestemde bewindslieden met het tegenovergestelde. Zo zou een dieptepunt van politieke onduidelijkheid zijn bereikt. Dat te voorkomen betekende zindelijk hou den van de democratie. De KVP rvUIDELIJKER wordt, dat de KVP met de kabinetscrisis diep in eigen vlees heeft gesneden. De mogelijkheid dat de pro-Cals/ Bogaers-groep haar politieke heil elders gaat zoeken (PvdA, ARP?) is niet gering. Ook omdat weinigen of geen van deze groep een plaatsje op de (voorlopige) kandidatenlijst hebben bemachtigd. Het is alles Schmelzer/Aalberse wat de klok slaat. Een ander voor de KVP weinig aantrekkelijk gevolg van de crisis is, dat ze in zee moet met een paar lijsttrekkers die alleen in eigen club enige bekendheid genieten. De heren Van der Ploeg en Lardi- nois, die in het Westen en Brabant de kandidaten aanvoeren, zijn res pectabele Kamerleden, maar geen blikvangers. Dat op deze „backbenchers" (bezet ters van achterbanken) de keus is gevallen, typeert de stemming bin nen de KVP. Ze streeft slechts naar consolidatie, niet meer naar winst. NEW HAVEN Paul Mellon, een rijke Amerikaanse kunstverzamelaar, heeft de Yale Universiteit, waar hij stu deerde. de grootste verzameling Britse kunst buiten Groot-Brittannië geschon- De collectie bestaat uit 1000 schilderyen, 3000 aquarellen en tekeningen van o.a. William Hogarth en Thomas Gainsbo rough uit de zeventiende, achttiende en negentiende eeuw en 4000 bijzondere boekwerken. De waarde wordt geschat op 35 miljoen dollar (ca. 125 miljoen gul- Mellon schonk de universiteit boven dien twaalf miljoen dollar (ca. 43 miljoen gulden), voor de bouw van een museum met vier verdiepingen om de werken ten toon te stellen. gekomen voor een bezoek van twee da gen. Bij zijn aankomst verklaarde hij tot nu toe geen tekenen te hebben waargeno men. die er op zouden wijzen dat Noord- Vietnam het Kestbestand wil uitbreiden voor vredesonderhandelingen. BAARN De pas ge restaureerde trouwzaal van Baarn, waar mor gen prinses Margriet en mr. Pieter van Vollen hoven in ondertrouw zul len gaan, wordt versierd met zeer kostbare orchi deeën en enkele rode kerststerren. In de hal zal een gigantische aza lea van anderhalve me ter doorsnee worden op gesteld. Ook de gevel van het Baarnse ge meentehuis zal met bloe men worden versierd. De prachtige bloemen weelde zal evenals bij de ondertrouw van prinses Beatrix en prins Claus za terdagmiddag voor het pu bliek te bezichtigen zijn. Na afloop van de plech tigheid zal dc bruidsauto in strijd met het protocol niet aan de zijde van het gemeentehuis, maar aan de overzijde van de straat ko men voorrijden. In Baarn zijn uitgebrei de verkeersmaatregelen ge troffen. Vanaf tien uur morgenochtend zal het cen trum zijn gesloten voor alle gemotoriseerde voertuigen. Ongeveer honderd man rijks- en gemeentepolitie en tweeëntwintig reservis ten zullen langs de route patrouilleren. Het prinselijk bruidspaar zal na de belangrijke hand tekening op het gemeente huis op de terugweg naar Soestdijk bloemen en ge schenken in ontvangst ne men van vertegenwoordi gers van enkele vereni gingen. Vele verenigingen hebben het plan naar Baarn te trekken om zich daar met hun vaandels langs de rou te op te stellen. In de Rotterdamse Doelen zal morgenmiddag aan het ondertrouwfeest een vro lijke noot worden toege voegd. Binnen enkele we ken heeft een groep Rot terdamse kunstenaars een cabaretprogramma van ruim een uur in elkaar ge zet. Tijd om te repeteren was er nauwelijks. Het le ven van de bruid zal de stof voor het cabaret vor men. Het geheel zal een „huiselijk feest" worden, waarvan de te.evisie een gedeelte zal uitzenden. NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktlviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. WA plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze I e

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1