AKKOORD BETEKENT ENKELE" OFFERS Wilson in Lagerhuis: Souvereiniteit Rhodesië illusoir Sancties Slechts 200 tot 300 ontslagen bij Demka -fabrieken is niet verplicht' Renniesjl| VS torpederen vredesoverleg Macao: China's kip met gouden eieren 5 DINSDAG 6 DECEMBER 1966 LONDEN „Rhodesië zou slechts enkele offers hebben moe ten brengen om werkelijk onaf hankelijk te worden. Wij hadden premier Smith en zijn ministers gevraagd afstand te doen van een onwezenlijke droomwereld en een gedroomde onafhankelijk heid." Aldus lichtte premier Wil son gisteren in het Lagerhuis dei laatste ontwikkelingen in de Rho-| desische crisis toe. Hij voegde eraan toe. dat zijn rege ring er op had gestaan, dat Smith een van zijn naaste medewerkers, Dupnnt, naar huis zou sturen. Hij behoort vol gens Wilson tot ,.de duivelse mannen" rondom premier Smith. HOOFDPUNTEN Het ontwerp-akkoord dat zij samen op de kruiser Tiger hadden opgesteld bevatte de volgende hoofdpunten: 1. de vorming van een interim-kabi net, uitgebreid met vijf ministers, - niet afkomstig uit het Rhodesische front (tot nu toe aan het bewind) en twee negers; 2. ontbinding van het huidige parle ment waarna de gouverneur (Gibbs) alle wetgevende macht zou krijgen, in afwachting van de verkiezingen die binnen vier maanden zouden moeten worden gehouden; 3. een koninklijke commissie, waar van de leden door de Britse rege ring en met instemming van het Rhodesisch kabinet zouden wor den benoemd, zou de gehele bevol king moeten raadplegen over het akkoord. Op grond hiervan zou HET BEHOUD VAN UW TANDEN Onbetwist de beste tandpasta Rhodesië langs wettige weg onaf hankelijkheid moeten krijgen; i. De censuur zou moeten worden op geheven en de individuele en poli- I tieke vrijheden zouden moeten wor den hersteld; 15. het akkoord moet worden vastgelegd in een Brits-Rhodesisch verdrag en worden gedeponeerd bij de Ver. Naties. In geval van schen ding van dit verdrag door een staatsgreep van blanken of negers, zou Engeland de VN om verplichte economische sancties moeten vra gen; 6. Als het akkoord niet aanvaardbaar zou zijn voor de Rhodesische be volking, zou Engeland nieuwe voor stellen moeten doen voor onafhan kelijkheid. Aan de andere kant zou Engeland, ingeval Rhodesië zich opnieuw eenzijdig onafhankelijk zou verklaren, ontslagen zijn van zijn toezegging geen geweld te gebrui ken om de wettige toestand te her stellen. NOG DEZE WEEK Premier Wilson onthulde in het La gerhuis voorts nog, dat Smith volgens deze voorstellen tegen het einde van deze week aan het hoofd had kunnen staan van een wettige interim-rege ring. Maar Smith verklaarde vrijwel tege lijkertijd dat aanvaarding van som mige voorstellen gelijk zou staan met overgave. Niet alleen zou de (Britse) gouverneur het leger en de politie onder zijn gezag krijgen, ook zou hij zelf ministers kunnen benoemen en met wetgevende macht bekleed wor den. Het parlement zou moeten worden ontbonden, aldus Smith, „waarmee zou worden afgeweken van het al sinds 43 jaar bestaande parlementaire stel sel". Een situatie waarin een voorlo- pige regering het bestuur uitoefent zonder parlementaire controle is „on duldbaar", zo zei de Rhodesische pre mier. Hij sprak tot enkele duizenden mensen die voor zijn kantoor in Salis bury waren bijeengekomen. „Repu bliek, republiek", schreeuwde de me nigte nadat Smith was uitgesproken. Mythe Kennisgenomen van de toelichting betreffende het artikel .iDe-'rrtythë van de maagdelijke geboorte" (25 novem ber). Het verwondert mij, dat wel een uiteenzetting op hoog theologisch ni veau wordt gegeven over „de goede bedoeling" terwijl in Koenen-Ende pols °en duidelijke omschrijving van mythe wordt gevonden. Paulus ge bruikt met nadruk het woord mythe, dat door do Statenvertaling met fabel en door het NBG met verdichtsel wordt vertaald. De concrete waarheid over de maag delijke geboorte wordt wat betreft het „ontvangen van de Heilige Geest" dui delijk omschreven en bevestigd door tijdgenoten (Luc. 1:34, 35 en verzen 42, 43; MattK 1:19, 20), terwijl de juist heid van de geboorte ruimschoots wordt bevestigd in Lucas 2 en Mat- theüs 2. Hiervoor is geen vergrootglas Waarom toch zoveel verstandelijk geredeneer; waarom een verhaal „zo als wij het willen zien" in plaats van het zuivere, eenvoudige bijbelverhaal? Den Haag Joh. H. Scholte Mythe (2) De vergoelijking van hetgeen ds. Van Woerden beweert maakt niet on gedaan dat mythe volgens Kramer's Woordentolk betekent: volksoverleve ring, sage verdichting en in een schoolwoordenboek: fabel (dit gaat m.i. naar „niet geheel waar"). In dit woord mythe hoort men het schuife len van de oude slang. Men gaat bij dit alles er meer in leggen dan er in werkelijkheid is. Hardinxveld-Gïessendam J. de Wit Mythe (2) Dank het nu duidelijke gege- Van Woerden: Maria, door Gods Geest bevrucht met vlese lijk zaad da« ontkiemt, leeft en groeit tot geboren Kind, zodat God de Va der van Zijr. Kind is. Evenzo met ons mensen: dat een geestelijk dode zondaar door Gods Geest bevrucht is met geestelijk zaad dat ontkiem' leeft en groeit tot weder geboren kind zodat God de Vader van Znn kind is En voor de massa: dat met de Evan gelieverkondiging de massa geroepen wordt waarin de Geest voortaan de Eerste is, welke uit de geroepenen van zuigeling, to4 grijsaard Zijn gekenden kiest door ze te bevruchten met geeste lijk zaad dat ontkiemt, leeft en groeit tot wedergeboren kinderen, waardoor ze van vijand tot kind van God zijn geworden Het bliift een wonder. Den Haag W. van Straten Mythe (4) Ds Van Woerden is een svmptoom van ons hedendaags kerkelijk leven. Is dat nu de .Gemeente van 'ohannes 17? Stel or> prinsen geen betrouwen, waar men nimmer heil bii vindt Den Haag Th. G. de Groot Oecumene Het gemeenschappelijk optrekken is nu al zover gevorderd, dat protestan ten en rooms-katholieken samen een bijbelvertaling tot stand willen bren gen. Nog even en dan is alles rooms wat de klok slaat. Is er om de waar heid van het Woord dan geen bloed gevloeid in de reform a t'etiid? Waar om zoveel moeite "oor Rome? Het is allppr. nraar Baal achterna lonen Rotterdam C. Deijkers Het staat overigens wel vast, dat premier Smith heeft ingestemd met de voorstellen die betrekking hebben op de samenstelling van het Rhodesi sche parlement. Hij zou ermee akkoord zijn gegaan, dat de wetgevende ver gadering 67 in plaats van 65 leden zou gaan tellen. Voor zeventien zetels hiervan zou den ook negers boven de dertig jaar in aanmerking mogen komen, mits zij het Rhodesische staatsburgerschap hebben. Ook zou hij hebben ingestemd met de vorming van een Senaat met twaalf blanken, acht negers, te kiezen door de negerbevolking, en zes stamhoof den. aan te wijzen door de raad van stamhoofden. (Vervolg van pagina 1) Over de moeilijkheden die met Zuid-Afrika zouden kunnen ontstaan, zei premier Wilson nog, dat de sanc ties in geen geval zouden moeten uit lopen op een „confrontatie" eco nomisch of militair met het gehe le zuiden van Afrika. Deze „confron tatie" zou onberekenbare gevolgen kunnen hebben voor het zuiden en midden van dit werelddeel, met een draagwijdte die de punten welke bij de Rhodesische kwestie aan de orde zijn, verre te boven zou gaan. GEWELD In VN-kringen verwacht men nog dat de Afrikaanse landen nu meer dan ooit bij Engeland zullen aandrin gen op het gebruik van geweld. Van economische sancties verwachten de ze landen weinig. In Washington neemt men aan dat de Amerikaanse regering het Britse verzoek (om sancties) zal steunen. Het Russische persbureau Tass zei dat de Britse regering, door de kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen, „de Britse gedragslijn volgt door de verantwoordelijkheid voor maatrege- len tegen de Rhodesische racisten op de schouders van de VN te leggen". SER-advies arbeidsmarkt DEN" HAAG Nu de werkloosheid in Nederland in hoog tempo onrustba rend toeneemt (17.000 man in een maand meer) wordt met spanning uitge zien naar het advies van de Sociaal-E conomische Raad inzake een actief ar beidsmarktbeleid. Een commissie van de raad werkt al twee jaar aan een ontwerp-rapport. Var de drie sub-werkgroepen is er thans één klaar met een interim-advies over vrouwenarbeid. Op 16 december komt dit interim-advies in de raad aan de orde. De werkgroep knelpunten is met de afronding van zijn rapport be zig en ook over het vraagstuk van de automatisering zijn de onderzoekingen in eer vergevorderd stadium. Een vrolijk paardenspel uit de Kirgiezen (Rusland) heet „Ver volging van de verloofde" en is een van de oudste tradities in deze streek. Het spel wordt ge speeld tijdens paardenraces en nationale feesten. Djigit, de paardrijder, start een eindje ach ter het meisje en probeert haar hoofdtooi te pakken en zélfs haar te kusssen. Indien hij daarin niet slaagt, geeft de „verloofde" hem twaalf zweepslagen. Op de foto is het spel in volle gang. Blijk baar heeft de achtervolger ge mist en doet de verloofde haar (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Tussen de direc tie van de Kon. Demka staal fabrieken en de vakbonden is overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling voor 1150 van het 2000 man tellende perso neel. Het grootste deel van het af te vloeien personeel kan echter overgeplaatst worden naar de Hoogovens. Het aantal werkelijke ontslagen zal niet meer dan 200 tot 300 be hoeven te bedragen. Afhankelijk van leeftijd en dienstverband va riëren de salarisgarantieperioden van 12 tot 30 maanden. Een team van de Hoogovens heeft de afgelopen weken met alle 1.150 werknemers, die moeten vertrekken, individuele gesprekken gevoerd. Over een week zal waarschijnlijk be kend zijn, hoeveel man geplaatst kan WOEDEND SCHOOLHOOFD: Kwart je voor woning (Van een verslaggevers) Men heeft twee dingen door elkaar gehaald. Het is inderdaad zo, dat er een nieuwe woning voor mij zal wor den gebouwd. Daar was echter reeds lang sprake van. Het geld voor de wo ning moet èrgens vandaan komen. Als de verenigingskas er wat beter voor staat, <an de woning er ook komen. Het voorste' voor de bouw van een nieuw nuis werd niet tegelijk met dat van de vrijwillige contributiever hoging gedaan. SCHEUREN Als men de kas niet spekt, dan zal er geen sprake zijn van een kerstfeestje of een schoolreis. Dat zou dan gewoon p 11 u r, niet kunnen U kunt dat zelf oordelen vefd^ooMonTe^érïrn'de chfna." T* Da™"') 1' De TOor- erf aëti^-gevef zitten vol scheuren. Het dak is door en door slecht. 'k kan me heel goed voorstellen, KAMERIK „Woedend was ik, werkelijk. Hoe komt die krant erbij? Geen zinnig mens zal ge loven, dat mijn leerlingen ver plicht zijn, bij te dragen in de kosten van mijn nieuwe woning. Dat is te gek om los te lopen. De sensatiepers heeft een heel nor male zaak weer eens van de ver keerde kant benaderd en de si tuatie zwaar overtrokken. Geloof me, er is niets van waar." t m tegen -en onjuist bericht YJ^ livf 1 X j ochtendbladen De ongeveer 280 leerlin- de school zouden verplicht zijn, ?én kwartje per weck extra te betalen vooi een nieuwe woning van het 27-iar 1 ge schoolhoofd, wiens huidi- NEW YORK De VN-beheerschaps-1 &e bouwvallige woning afgebroken zal commissie heeft gisteren aan de Veilig- moeten worden. PORTUGAL heidsraad aanbevolen aan alle landen opdracht te geven de diplomatieke be trekkingen met Portugal te verbreken en economische sancties tegen dit land' toe te passen. De uit 121 leden bestaande commissie nam een Afro-Aziatische resolutie aan waarvan dit een onderdeel was. De Portugese politiek wordt er als een misdaad tegen de mensheid in ver oordeeld; bovendien wordt aan de We reldbank verzocjit financiële, econo- De beroemde Parijse coiffeur Claude Maxime heeft zijn laatste kapsel gepresenteerd en noemde dat Amon. Op de foto het kapsel, waarbij de haren geheel naar achter, om een paardestaart zijn gedrapeerd die door een ring is gehaald. mische en technische hulp aan Portu gal op te schorten zolang de betrokken Afrikaanse gebieden onder Portugees I beheer blijven. Inmiddels heeft de Sociaal-Economi-HONGKONG De pro-commu- sche Raad in overleg met staatssecreta- j nistische relletjes in Macao, een Portu- ris Dc Meijer besloten ook nog een per- I gese enclave, hebben tot gevolg gehad mar.ente commissie Automatisering in I dat honderden inwoners naar de Britse het leven te roepen, omdat voor de toe-1 kolonie Hongkong zijn uitgeweken, komst dit vraagstuk nog volop de aan-1 De vluchtelingen hebben gezegd dat de dacht zal vragen. voedselprijzen zeer snel stijgen. Ze schoot als een erwt uit een Ik hoopte echter nog. katapult de draaideur van het wa- „Waarom zouden ze je aanhou- renhuis uit. In een flits langs me den?" heen. Stond toen even roerloos stil. „Nou die warenhuisdetectives ar- .Dic is nog gauw de laatste bood- resteren toch nooit in de winkel? schappen aan het doen en bedenkt Wachten tot je weer buiten bent. zich of ze nog wat vergeten is." Dan s'aan ze toe. Die hand op mijn dacht ik vrolijk. schouder. Ik schrok me wild". Een stap en ik legde mijn hand Direct maar doorbijten, op haar schouder: „Zo'n haast?" „Wat heb je gegapt", vroeg ik kor- Een afschuwelijke gil was het vol- daat.. komen onverwachte resultaat een spierwit gezicht zag me ver bijsterd aan. Eerst leek ze me niet te herken nen. toen trok ze langzaam bij en kwam er een stamelend: ..O ben jij het?" Dan snel mijn arm nemend: ben hoe liever." Dus maakte ik rechtsomkeert, liet de boodschappen de boodschappen „Niks", zei ze. Ruilen Ik werd echt kwaad. Dit ontken hoe eerder ik hier weg nen was zinloos. Eerst toegeven, dar terugkrabbelen. Dat nam ik niet. „Vertel op", deed ik rechterlijk „Luister", begon ze en ik vreesdr Het was duidelijk, dat ze iets op het dat er excuses zouden komen, hart had. dat ze kwijt wilde. Luister je weet ik heb een nicht- Zwijgend voerde ze me de drukte ie Het kind is nu zes jaar. Een Hor.' recht naar een winkel. Ze schatje. En nou is gebleken dat ze kocht er iets of ik er niet bij was suikerziekte heeft. We zijn er alle- Duwde me weer voort en zei toen maal kapot van. Ze mag geen snoer .Zie zo. nu ben ik veilig. Ik schrok hebben natuurlijk. En altijd dieet geweldig van ie. Ik dacht dat ze me Zo'n kind wil je met sinterklaas ex- aanhielden." tra verwennen. Een mooier cadeau „Aanhielden?", nu was ik bijn* dan de anderen. Dat is toch lo- pen. die drukte wit om miin neus. Ik heb haar al- gisch?" Ze keek hulpbehoevend. Ik was doodsbang, want leg zo iets tijd voor èen keurige mevrouw Ik knikte, maar protesteerde di- nou eens uit? Die hand op mijn versleten, maar zeggen ze niet. dal reet- Maar dat hoef je toch niet te schouder..." iuist dat de typische kleptomane stelen?" dikwiils is? .Deed ik ook niet. Ik kocht een Ze rilde nog. winkeltje. Je weet wel met een toon bank en een snelweger, en allemaal laatjes en kastjes. Een pronkstuk." „Betaald?" Ze werd driftig: „Natuurlijk, luister toch". Ik luisterde. „Kom ik thuis, ik kreeg het zo in een doos uit de voorraad, pak het uit. Doos open. Eerste wat ik zie: een laatje met het woord SUIKER er op. Zeg nou zelf dat kun je zo'n kind niet geven. En dat winkeltje dat te kijk stond had helemaal geen suikerlaatje. Denk ik: ik ga terug en vraag de juffrouw het te ruilen Alleen dat laatje maar. Rijst of koffie, alles goed maar geen suiker Ik terug, vanmiddag nog :auw even. Naar de afdeling. Staat weei zo'n winkeltje. Drie laatjes. En wat denk je dat er op staat? Op twee suiker! Op het derde rijst. Ga dan maar vragen om te ruilen Wat moe ten ze met een winkel die alleen suiker verkoopt? Daar stond ik. Met een derde suikerlaatje in mijn hand De juffrouw druk bezig verderop Nou toen heb ik het rijstlaatje ge pikt en het suikerlaatje ingescho- En toen wegwezen. Al die trap je door moest!" „Vanmorgen om half acht werd ik door mijn schoonvader opgebeld", zei hij driftig. Die vroeg me, of het waar was dat ik m'n leerlingen wilde pres sen om geld voor de nieuwe woning bij elkaar te brengen. Negen of tien verschillende kranten hebben me van daag al geheld' TENDENTIEUS De berichtgeving was zeer tenden tieus. Het maakt een negatieve indruk Daarom ben ik blij, dat u tenminste zo beleefd bent om zelf langs te komen. Nu kan ik u de stand van zaken rustig en juist uit de doeken doen." Rustig was het betoog niet. De heer Kraav- veld was te geëmotioneerd om het kalm aan te doen, terwijl bovendien de kinderen van zijn klas verder gingen met een uitbundig Sinterklaasfeest. „Kijkt 'i eens. Vorige week donder dagavond kwamen de leden van de schoolvereniging biieen. Het bestuur kwam met verschillende voorstellen. Eén daar"an was de heffing van een jaarcontrib'ifie van tien gulden per kind. Dat bedrag was bestemd voor de verenigingskas U kent dat wel, voor het kerstfoesl en voor een schoolreisje. dat men die woning wil afbreken." worden bij de Hoogoven-bedrijven. Bij een aanbod tot overplaatsing krij gen de werknemers 14 dagen bedenk tijd. De reorganisatieplannen bij Demka moeten in het eerste kwartaal van 1967 hun beslag krijgen. De niet-rendabele afdelingen van het Utrechtse staalbe drijf gaan eind maart dicht Bij overplaatsingen gelden vergoe dingsregelingen voor reis-, pension- en verhuiskosten. Een nadelig loonverschil zal tijdelijk worden overbrugd en in 1967 komt er in IJmuiden voldoende woonruimte beschikbaar. In geval van definitieve beëindiging an het dienstverband zijn drie regelin gen ontworpen: voor werknemers jon ger dan 55 jaar, van 55 tot 60 jaar (met minder dan 25 dienstjaren en met meer dan 25 dienstjaren) en voor werkne mers van 60 tot 65 jaar. Voor deze groepen zijn inkomensgaranties vast gesteld. afgestemd op het laatst ver diende salaris bij Demka. Ook is een uitkering ineens mogelijk. De garantie perioden variëren van 12 tot 30 maan den. Voor ontslagen werknemers ouder dan 60 jaar, of van 55 tot 60 jaar, maar met tenminste 25 dienstjaren, loopt de garantieperiode door tot dc pensioenge rechtigde leeftijd. Na verloop van tijd wordt dan het garantiebedrag af gestemd op het toekomstig pensioenin komen. Brandend maagzuur? helpen direkt! NEW YORK Secretaris-generaal Thant van de V.N. staat achter de be wering van de Amerikaanse journalist Hughes in het weekblad Newsweek, dal dc V.S. tot tweemaal toe vre desbesprekingen met Hanoi hadden ge torpedeerd. In het eerste geval in augustus 1965 had Thant het via Rusland ge daan gekregen dat Hanoi akkoord ging met een informeel vredesoverleg. Washington reageerde hier echter niet op. Een tweede regeling door Thant voor De heer Kraayveld is nog geen half een gesprek tussen de Amerikaanse am- laar hoofd van de school. In augustus bassadeur te Rangoon en een afgezant arriveerde hu in Kamerik. Het pro- van Hanoi stuitte eveneens op verzet Va" slechte woning was er van de V.S. Na vijf maanden zijn best voor nem met want al in de tijd. dat te hebben gedaan, liet Thant Hanoi we- voorganger nog werkzaam was, ten dat zijn pogingen hadden gefaald. Vierentwintig uur na ontvangst van de ze boodschap in Hanoi, aldus Hughes, had de schoolvereniging besloten een nieuw buis te laten bouwen. „Ik vind het jammer, dat het verkeerd in de kranten is gekomen," zuchtte de hoofdonderwijzer. „Ik geloof dat ik weet. wie er achter zit, maar ik ga geen naam noemen." begonnen de Amerikaanse bombarde menten op Noord-Vietnam. Het ministerie van buitenlandse za ken wilde op het verhaal van Hughes geen commentaar geven. AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) AT AC AO maakt zich zorgen. Tot voor kort leek het nog, dat de communis ten deze kleine Portugese kolonie aan de zuidoostkust van China met rust zouden Een heel normale eane van zaken Iaten' zoals a' meer dan 400 jaar het ge- wznt dat komt bij veel scholen aan de val was- Da onlusten van de laatste dagen IS05 I °rde. Maae en det i, heel belaneriik. volgend op het brute optreden van de rode "««"n^TVfmtunr* v?n"".eh^lv"- ?ard'sten ln chiaa deden echter bange ver- enleing zal bii a'le ouders o,> bezoek I m0C rijzen, gaan. Als men 'lever niet betaalt, dan hoeft dat ooit niet. De Portugese autoriteiten proberen mi met de pro-communistische elementen onder de on- I onge,vte®r 250 000 Chinezen tot een akkoord te komen. Zij beseffen, dat zy I machteloos staan tegenover een militair optreden van Peking. Zelfs is het de vraag, of zij de situatie aan kunnen, als „rode gardisten" op dezelfde w'jze als in China het heft in handen zouden nemen. De 8.000 Portugezen nmlwmn m koIon!e klaj"pen zich nog vast aan de strohalm, dat Macao een van de 0lsUlT~l weinige verbindingswegen van Peking naar het Westen is en dat de Chinese leiders er voorlopig niet aan zullen denken, de „kip te slachten, die ook voor hen gouden eieren legt." Werkloosheid in Duitsland China Meer dan vier eeuwen geleden kwamen de Portugezen naar het kleine schiereiland in de (oosheidsclifers zich in ongunstig zin.! smalle zanderige landtong fs'hY ™rbOTd*n"m£t China^Het"UgtD°00 Si" iirean van Kanton en 60 km. van Honkong. Macao, de oudste permanente Europese ves ïging in het Verre Oosten heeft sinds vorige eeuw een eigen Portugees gouvernement. Daarvóór viel het onder Gao (op de westkust van India). Vooral in de achttiende eeuw was Macao het centrum van de Chinese buitenlandse handel. Na de opkomst - positie. Deze achteruitgang werd haven. -v.. uuguiisiigc zin. I Het Westduitse arbeidsbureau maaMcl gisteren bekend, dat het aantal werk'o zen in november is gestegen met 70.600 tot 216.400. De vraag naar arbeidskrach- ten nam af met 117.300 tot 818.900. No vember 1965 bedroeg het aantal openstaande aanvragen S82.600. «lus ruim 260.000 meer. Ook in West-Duitsland is de ver wachting, dat het aantal werklozen in de komende winter nog'zal toenemen. Het aantal werklozen bedraagt hans 1 pet. van het totale arbeidspotentieel. De voorzitter van het centrale West duitse arbeidsbureau gaf als zijn com mentaar: „De trend gaat mij zorgen baren". In Noord-Beieren, ie PfaRz en de Saar is het aantal werklozen al gro ter dan het aantal openstaande aanvra- ~;n. In West-Duitsland werken in geve er 1,3 miljoen buitenlandse arbeidskrach ten. van wie de meesten op kortlopen de visa en berierkte werkvergunningen. Miljoenenbint ln- 18Aonw,eiB!rdl,^°rtugal langer de Chinese souvereiniteit te erkennen en in 1887 legde China zich daar officieel by neer. In het begin van de 17e eeuw hadden de Nederlanders geprobeerd, Macao op de Portugezen te veroveren. Dit lukte echter niet. Later kwamen normale handelsbetrekkin gen tussen Nederlanders en Portugezen tot stand. Macao was vroeger door een muur gescheiden van hel Chinese vasteland. Het heeft met heuvels en dalen een aangename ligging. Het klimaat is - hoewel vochtig gezond. Uit reisbeschrijvingen van Nederlanders van vóór 1600 bleek al hoe aan genaam het leven in Macau was. De Portugese kolonie is nu vooral bekend als smokkel- en gokcentrum. Zij is het centrum CwOkcontrnill voor de vrije goudhandel. Portugal weigerde het akkoord van Bretton Woods te tekenen, waarin de goudprijs werd geregeld. Het goud, dat voor een groot deel" uit Europa komt, is een aan- trekkelyk bezit voor velen in Azië, waar de geldontwaarding hand over hand toeneemt en bankbiljetten betrekkelijk weinig waarde hebben Ook de roulette brengt veel geld in omloop, vooral sinds de inwoners van Hongkong naar Macao komen om hun geluk te beproeven. Ee.n S1"00* deel van het in Macao verdiende geld verdwijnt naar oom- LONDEN-Inbrekers hebben afeelo- munistiseh China, welks handlangers In de Portugese kolonie roede zaken weekend ln Londen uit een horlo- doen. Ook betrekt Peking via de haven van Macao belzneriike roederen achtste verdieping die het niel vla Honekong kan bemachtigen. Vandaar dat de Porlur-ren horw."o ,T" 7 gUldCn) aani r00" "'j' '"bbpn «U ook in de toekomst met rust horloges en geld gestolen. I gelaten worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5