VEILIGHEIDSRAAD ZAL SANCTIES STEUNEN NTS: Wij gooiden geen geld weg JAMIN Commentaren Donderdag bijeen Soekarno wist van opstand 25.000 ging in rook op REGERING JAAGT INDUSTRIE WEG Zeven miljoen voor Tibet Journaal vóór en na de TV-reclame Din-lag 6 december 1966 47ate jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD lit#' f Oordli Dagblad Mddgig Coorati Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 our Nieuw dieptepunt crisis Engeland-Rhodesie Straks ook in conflict met Zuid-Afrika? Nu de faam, van de Beatles dreigt af te nemen, zal de mode van de Beatlekoppen ook wel luwen. Deze twee denken er kennelijk anders over. In de eerste stralen van de zon koesteren ze hun, de laatste dagen zo zwaar door de regen be proefde, hoofden. Zien ze daarbij enigszins weemoedig de toekomst tegemoet of was het 't heerlijk avondje dat ze tot nadenken stemt? Om deze sancties af te kunnen kondigen, moet de Veiligheidsraad vaststellen dat de toestand in Rho- desië een bedreiging voor de vrede, een inbreuk op de vrede, dan wel een daad van agressie inhoudt. Het Handvest van de VN voorziet in maatregelen zoals het geheel of ge deeltelijk verbreken van de econo mische betrekkingen en van alle verbindingen. Engeland heeft gisteravond na het HILVERSUM In verband met een bericht dat de NTS 50.000 zou heb ben uitgegeven voor een reportage van het proces Soebandrio in Indone sië en dat hoofdredacteur Simons deze reportage niet voor het journaal wil de hebben, geeft de heer G. van Beek, hoofd van de NTS-persdienst, ons het volgende commentaar: „De NTS heeft een team van vier man onder leiding van de free lance journalist W. Oltmans voor een paar weken naar Indonesië gezonden om materiaal te verzamelen voor een of twee documentaires van informatieve aard. De NTS zal deze documentaires in januari op het scherm brengen." „Het team was in Indonesië tijdens het proces-Soebandrio. Het is moge lijk dat het toen heeft gevraagd of misschien ook van deze gebeurtenis opnamen moesten worden gemaakt. De heer Simons kan toen hebben ge zegd dat hij de opnamen wel via de normale nieuwsvoorziening zou krij gen. In elk geval is een eigen repor tage van die gebeurtenis niet gelukt." „Op het ogenblik is het team terug en het heeft veel materiaal meege bracht, dat nu bewerkt wordt tot de bedoelde documentaires. Natuurlijk is zo'n onderneming nooit goedkoop. Maar dat er geld in 't water zou zijn gegooid omdat wij die speciale repor tage niet hadden, is ons niet bekend", aldus de toelichting van de NTS. Machine telt elektronisch bloembollen NOORDWIJKERHOUT Na vijf jaar experimenteren is de heer F. Cremer (49) uit Noordwijkerhout erin geslaagd een elektronische bollentelmachine te con strueren. De heer Cremer die een bureau heeft opgericht voor mechanisatie in de bloembollencultuur, heeft octrooi aange vraagd op zijn telmachine, waarmee hon derdduizend bollen per uur kunnen wor den geteld. Met de hand geteld kan maximaal vierduizend stuks per uur worden ge haald. Ook in het buitenland, met name in Engeland en Afrika, bestaat belang stelling voor deze machine, die achtdui zend gulden heeft gekost. Het machinale tellen van bloembollen werd al eerder toegepast, maar er be stond nog geen machine die helemaal zuiver telde. De computer, die 's ge construeerd in samenwerking met de machinebouwer Nobels, werkt door mid del van een fotocel. Ook dat laatste is niet nieuw. Alleen worden niet meer zo als bij andere machines alle stofdeeltjes en bollenvelletjes meegeteld. Behalve dit apparaat heeft technicus Cremer nog andere machines gebouwd, die alle aan de behoeften in het bollen- bedrijf tegemoet komen. Met een ervan zal straks bollenloof gerooid kunnen wor den. Eén man zal daarmee in zeer korte tijd een heel veld kunnen rooien. NEW YORK Donderdag zal de Veiligheidsraad zich uit spreken over het Britse verzoek om economische sancties tegen Rhodesië af te kondigen. Het staat vrijwel vast, dat de raad dit voorstel zal inwilligen, nu de blanke minderheidsregering van premier Smith haar rebellie tegen Engeland niet heeft willen opgeven. bekend worden van het afwijzen door premier Smith en zijn ministers van het werkdocument dat de Britse pre mier en zijn Rhodesische collega had den opgesteld, direct ingrijpende maatregelen genomen. De Britse mi nister van buitenlandse zaken. Brown, kreeg opdracht naar New York te gaan om een spoedzitting van de Vei ligheidsraad te vragen. WACHTEN Premier Smith heeft Engeland gis teren acht uur lang in het onzekere ge laten omtrent zijn houding ten aan zien van het werkdocument. Het ant woord van zijn regering had gister morgen om elf uur binnen moeten zijn, doch pas omstreeks zeven uur gisteravond kwam het definitieve „nee". Zoals gemeld had de Britse re gering het document zondagavond al goedgekeurd. Dit „nee" van Smith betekent on getwijfeld een zware politieke klap voor premier Wilson, die al zijn pres tige heeft aangewend om het blanke bewind in Salisbury tot terugkeer naar wettig gezag te dwingen. Ken- nelij-k hebben de „kolonisten" uit het Rhodesische kabinet de overhand ge had. ZUID-AFRIKA Wat de sancties tegen Rhodesië be treft: een belangrijk punt is of Enge land de Veiligheidsraad zal vragen ook het olie-embargo voor alle lid staten verplicht te stellen., hiermee een handelsconflict riskerend met Zuid-Afrika dat een van de grootste handelspartners van Engeland is. Zuid-Afrika heeft al laten weten dat het niet zal deelnemen aan eventuele sancties. (Begin dit jaar kreeg Engeland van de Veiligheidsraad toestemming om, zonodig met geweld, te verhinderen dat Rhodesië olie krijgt via de haven van Beira in het Portugese gebieds deel Mozambique. Over olie wordt nu niet gesproken, maar dit punt kan nog worden ingevoegd). Engeland wenst voorts dat alle VN-leden de aankoop van tabak, asbest, ruw ijzer en andere mineralen uit Rhodesië verbieden. Op de uitvoer van deze produkten drijft de Rhodesische eco nomie. Roberts bekent twee moorden LONDEN Harry Roberts, die vori ge maand na een klopjacht in een boe renschuur ten noorden van Londen werd gearresteerd, heeft gisteren be kend twee politiemannen van Scotland Yard in augustus van dit jaar te heb- ben vermoord. Do 30-jarige Roberts staat terecht we gens moord op drie politiemannen. Hij ontkende de derde moord op zijn gewe ten te hebben. Zijn mede beklaagden, de 37-jarige John Duddy en de 36-jari- ge John Witney, zeiden onschuldig te zijn. Hun proces werd op 15 november uit gesteld toen bekend werd dat ook Ro berts was gearresteerd. niet dulir we! heerlijk Omar Dliani: DJAKARTA President Soe karno heeft de communistische staatsgreep van oktober vorig jaar gesteund. Deze onthulling is van Omar Dhani de luchtmaar- schalk die in Djakarta voor een krijgsraad terecht staat voor zijn aandeel in de opstand. Soekarno zou de dagorder van Dhani. waarin de steun van de luchtmacht aan de opstandelingen werd toegezegd, heb ben goedgekeurd. Dhani bracht op de ochtend van de opstand nog een be zoek aan het paleis van Soekarno. waar de plannen aan het Indonesische staats hoofd werden voorgelegd. Soekarno zou geen enkele poging heb- len gedaan om de plannen te verijdelen. Na het gesprek met de luchtmaarschalk vluchtte Soekarno zijn paleis uit in een onopvallende personenwagen. Het enige bevel van Soekarno zou volgens Dhani zijn geweest een verder bloedver gieten te voorkomen. Dit in verband met de moosd op de zes Indonesische gene- HANDEL Voordat Smith vorig jaar novem ber eenzijdig de onafhankelijkheid uitriep, beliep de buitenlandse han del van Rhodesië 140 miljoen pond 1,4 miljard) per jaar. Door vrij willige sancties van vijftig landen werd dit bedrag al met 67 miljoen pond verminderd. Tot de grootste af nemers van Rhodesische produkten buiten het Gemenebest behoorden West-Duitsland, Nederland en de VS. Voor vervolg zie pag. 5 Gisteren maakte de Rhodesische premier Ian Smith bekend dat zijn kabinet het werkdocument, door Engeland als basis aanvaard voor een oplossing van de onaf hankelijkheidscrisis, had ver worpen. Op het moment dat deze foto gemaakt werd, was het nog niet zover. Smith vertelt hier aan de pers dat hij aan Londen meer tijd heeft gevraagd om het document te overdenken. Lot te vroeg verbrand LEEUWARDEN Omdat haar man zei, dat aij toch wel niets zou winnen, gooide de 20-jarige mevrouw J. Wage naar-Smit uit Irnsum een lot van de Na tionale Najaarsloterij in de kachel. Zij was bezig met het opruimen van het dressoir en zag toen het lot liggen, dat zij eens had gekocht Zij vroeg haar man wat zij ermee zou doen. Opruimen, besliste die kordaat. Weg met dat lot. Zo gebeurde het ook. Het belandde eerst, verscheurd, in de kolenkit en vrij oedig daarna met de kolen in de ka- el. Maar kort daarop kwam de verko per haar vertellen dat op haar lot 25.000 was gevallen. Dat geld zou haar worden uitbetaald in ruil voor het pa piertje. Maar dat papiertje was in rook opgegaan. Mevrouw Wagenaar heeft zich nu voorgenomen geen lot meer te ver scheuren voordat zii de uitstag van de trekking weet. lijke wind, later matige tot zwakke anderlfjke wind met enige stijging van temperatuur, voornamelijk in het westen van het land. Met deze wagon zijn gisteren de laatste kolen uit de staatsmijn Hendrik in Heerlen naar de op pervlakte gebracht. Sedert het begin van de exploitatie in 1918 produceerde deze mijn ongeveer 65 miljoen ton. Een gedeelte van het ondergrondse kolenveld van de Hendrik zal nog vanuit de na bijgelegen staatsmijn Emma worden ontgonnen. Beide mijnen zijn samengevoegd tot de staats mijn Emma-Hendrik. Een deel van de gebouwen van het boven gronds bedrijf van de Hendrik komt ter beschikking van de NAVO. UTRECHT Staatssecretaris De Meijer van sociale zaken heeft van verdachte zijde sterk tegenspel gekre gen In zijn aanvallen op de Neder landse vakbeweging. Zoals bekend beschuldigde de heer De Meijer de Nederlandse vakbewe ging er enige weken geleden van, met haar voorstellen inzake vermogensaan- wasdeling en herziening van de onder nemingsstructuur buitenlandse, t ook nieuwe vestigingen van Nederland se ondernemingen uit ons land we gte jagen. De directeur van zo'n verjaagde Ne derlandse vestiging doet vandaag in „Ruimzicht" van het Nederlands Katho liek Vakverbond hier een boekje over Mr. P. C. Meyer Viol, directeur var. de Kon. Ned. Papierfabriek N.V. in Maastricht die voor rond 100 miljoen een bedrijf in België gaat vestigen, spreekt met geen woord over de Nederlandse vakbeweging. Maar wel wijst hij met een beschuldigende vinger naar de Neder landse regering, en dan bedoelt hij waarschijnlijk met name het afgetre den kabinet Cals-Vondeling. De nieu we vestiging van de Kon. Ned. Pa pierfabriek gaat in België werk bie den aan 500 man. 99 Nederland? Mr. Meyer Viol geeft het antwoord. Omdat de faciliteiten voor industriële vestigingen in België veel aantrekkelijker zijn dan in Neder land. Van de 22 buitenlandse onder nemingen, die zich sinds 1964 in Bel gisch Limburg vestigden, kwamen er veertien uit Nederland. In bepaalde gevallen neemt de Bel gische regering gedurende twee jaar de volledige rente van het in België te investeren kapitaal voor haar rekening. De drie jaar daarna draagt zij nog vijf procent in de rente bij. Belasting De voormalige chef-staf en minister an buitenlandse zaken verklaarde dat de opstand alleen ten doel had het leger te zuiveren van de invloeden van de Ame rikaanse geheime dienst Hü was de avond voor de opstand be kend met de plannen van generaal Soe- pardjo om gesteund door troepen gene raal Nasoetion en legerbevelhebber Janl te verdrijven. OPVOLGER De Indonesische communistische partij had volgens Dhani hem benoemd tot op volger van Soekarno, wanneer de presi dent zou komen te overlijden. Over zijn missie naar Peking vertelde Dhani dat hij in opdracht van Soekarno 100.000 lichte wapens had gekocht. Bij zijn terugkeer in Djakarta had hij minister Soebandrio hierover ingelicht. Hij wil de niet zeggen of deze wapens voor de communisten waren bestemd. Het gerechtsgebouw waar het proces wordt gehouden was gisteren en vanmor gen zwaar bewaakt. Zelfs luchtafweer geschut was buiten het gebouw opge steld. Dit voor een mogelijke aanval van piloten die hun voormalige chef trouw zijn gebleven. De Nederlandse vennootschapsbelas ting bedraagt 47 pet, de Belgische slechts 36 pet De Belgische regering betaalt 50 pet. van de kosten voor de opleiding van gespecialiseerd personeel in het buitenland. De Belgen gaan er van uit, dat deze kennis ook weer ten goede komt aan de Belgische industrie. Ook de afschrijvingspolitiek is in Bel gië gunstiger en er bestaat vrijstelling van de voorheffing op onroerende goe deren gedurende maximaal tien jaar. Mr Meyer Viol constateert ook een belangrijk mentaliteitsvcrschil. Neder land is doctrinair en principieel, het ontbreekt de centrale overheid en de lagere organen aan improvisatievermo gen en fantasie. De ondernemer in ons Iand kriJ®t sterk het gevoel, dat hij in bleef deze fabriek niet in ls T»» df «"-"beid en dat hij wordt gezien als een bron van in komsten voor die overheid. De Bel gische overheid is er echter veel ten dienste van de ondernemer. Tussen de verschillende Belgische in stanties bestaat een goede samenwer king en de overheid neemt snel beslis singen. Ook de lagere organen hebben grotere bevoegdheden en werken met minder paperassen. De leges voor de bouwvergunning in België heeft de Kon. Ned. Papierfabriek slechts 2 gekost, maar in Maastricht zou dit 100.000 geweest zijn. Alle infra-structurele wer ken komen in België ten laste va regering. Nederland maakt talrijke plannen, vergadert en praat veel. maar na maan den vallen eerst beslissingen. Allerlei ambtelijke instanties moeten een woordje meepraten en hun al of niet deskundig hoofdje-buigen over de tal rijke plannen. Daarmee gaat kostbare tijd verloren, aldus mr. Meyer Viol. AMSTERDAM Het comité vluchte lingenhulp heeft tot heden 6.140.000 ont vangen voor de Tibetaanse vluchtelin gen. Voorts werd 820.000 toegezegd, maar nog niet afgedragen. Het totaal van de opbrengst van de giften van bedrijven is nog onbekend, evenals het bedrag aan kerkcollecten. die op 30 oktober werden gehouden. (Van onze radio- en televisieredactie) HILVERSUM Met ingang van 2 januari, wanneer de reclame haar intrede doet in de televisie, zullen de tijdstippen voor uitzending van het NTS-jouri\aal wijziging ondergaan, naar wij vernemen. Het programma op Nederland 1 zal dan elke avond beginnen om kwart vóór zeven met een uitzen ding vn Pipo de Clown. Om 7.50 tot 7.55 uur is er een journaal uitzending van de NTS en tot acht uur ziet men dan reclame. Het NTS-journaal vervolgt daarna tot 8.15 uur de uitzending. Op die manier zit de reclame hoogst gunstig verpakt in het nieuws. Op zaterdagmiddag zal er om half vier één minuut NTS-journaal zijn, mogelijk gevolgd door vier minu ten reclame. Op Nederland 2 begint het pro- groamma 's avonds normaal om acht uur met één minuut nieuws, gevolgd door vier minuten reclame, zodat de uitzendingen van de omroepen naar 8.05 uur worden verschoven. Om 10.15 uur is er een langere journaaluitzending; behalve op dins dag dan hangt het tijdstip af van de journaalverschijning van de lengte van de hoofdfilm welke de NTS uit zendt. Er zal echter steeds worden gere kend met een kwartier verschil tus sen het einde van het tweede jour naal op Nederland 2 en het begin vai dat op Nederland 1. •fe Diakonaat moet nieuive groepen ontdekken - pag. Kernmerk De meeste personeels leden die bij de Demka- fabrieken in Utrecht weg moeten, kunnen bij het „moederbedrijP' de Hoog ovens terecht. Het aantal werkelijke ontslagen zal niet meer dan 200 tot 300 bedragen. Zie pagina 5. Wachten op SER LIET BANGE vermoeden dat onze werkgelegenheid snel zou ver slechteren en met name het Noorden dit zou merken is bewaarheid. De cijfers van staatssecretaris De Meijer liegen er niet om. In Dren the 5,5 procent van de mannelijke beroepsbevolking zonder werk, ia Groningen 3,3 en in Friesland 3 pro cent. Bevestigd is ook, dat het aantal werkloze bouwvakkers in ons land met duizenden zal toenemen. In één maand werd het reeds twee en een half maal zo groot. De onevenwichtigheid in onze werk gelegenheid is duidelijk naar bui ten getreden, zowel regionaal als be- drijfstaksgewijze. Het wordt tijd dat de Sociaal-Econo mische Raad gereedkomt met zijn advies over een actieve arbeids marktpolitiek. De regering heeft dit advies bittee nodig, zal zij niet buiten het be drijfsleven om maatregelen moeten Kwaal genezen TYE MAATREGEL van Sociale Za- ken, ƒ13 miljoen extra in de aanvullende werken in het noorden van het land te pompen, is mooi. Maar hier wordt slechts een symp toom bestreden en niet de kwaal ge nezen. De infrastructuur van ons bedrijfs leven moet aangepakt. En dit ligt meer op het terrein van Economi sche dan van Sociale Zaken. Belangrijker dan de bouw van openbare gebouwen (voor de 13 mil joen) zou voor het Noorden zijn de versnelde uitvoering van hagger- projecten en wegenplannen. Aan minister Bakker zal bij de be groting van economische zaken stel lig met het oog op de werkge legenheid het een en ander wor den gevraagd over zijn reglonale- organisatieplannen. Wij vertrouwen dat deze bewinds man, die in het noorden van ons land geen onbekende is, de juiste man op de juist plaats zal blijken te zijn. Afwijzing T~\E manier waarop de blanken In Rhodesië ten slotte de ultima tieve Britse voorstellen afwezen, te kent de situatie in dat gebied. Aangenomen mocht worden, dat de rebellerende premier bereid was, het met premier Wilson opgestelde werk-document te aanvaarden als basis voor oplossing van de kwestie. Te Salisbury aangekomen moest hij echter ervaren, dat degenen die het daar werkelijk voor het zeggen heb ben, geen stap terug wilden doen. Zij weten zich gesteund door Zuid- Afrika en Portugal, dat in het aan grenzende Mozambique heer en meester is. Deze landen hebben be lang bij handhaving van het blanke bewind in het zuiden van Afrika. De blanken in Rhodesië staan nu met de rug tegen de muur. Zij be seffen dat, maar weigeren de gevol gen te aanvaarden van het geven van gelijke rechten aan de niet-blan- ke meerderheid. Sancties J^NGELAND heeft niet geaarzeld, de kwestie Rhodesië aan de Vei ligheidsraad voor te leggen, nu de blanken in Salisbury op de vorig jaar ingeslagen weg willen voort gaan. Wilson deed wat hij kon om het niet zo ver te laten komen. Het baatte echter niet. Blijkbaar meent men ginds dat het met het toepassen van sancties wel weer zal meevallen. Dit laatste is niet denkbeeldig. Zuid- Afrika en Portugal kunnen veel doen om te voorkomen, dat de blan ken in Rhodesië met economische middelen op de knieën worden ge bracht. Willen eventuele nieuwe sancties succes hebben, dan moet een vloot- blokkade tegen Zuid-Afrika en Por tugal worden ingesteld. Ook zullen weer stemmen opgaan om geweld tegen Rhodesië te gebruiken. Voor Engeland is de jongste ontwik keling bijzonder onaangenaam. De Britse economie, toch al zwaar be proefd. zal van alle maatregelen eeu sterke terugslag ondervinden. MINISTER BAKKER: Kruideniers mogen melk verkopen DEN HAAG Minister Bakker (Eco nomische zaken) vindt dat de consument du 'evensmiddelen- bednj\en. die volgens hun vestigingsver gunning gerechtigd zijn verpakte melk geweigerd6"' ering van melk wordt De minister schrijft dit in een brief aan het produktschap voor zuivel. Voor eind januari wil de minister we- °f«r voorzieningen wordeT» getrof fen tegen de weigering van de fabrieken ,me k aan de levensmidde len bedrijven te leveren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1