Jaarvergadering VAT draaide uit op komische opera Meerderheid KVP: houd grondslag Dronken achter stuur: dode Complete chaos Spanning in Macao Krachtig beleid nodig in India 5 MAANDAG 5 DECEMBER 1966 LIQUIDATIE-VOORSTEL VAN DE AGENDA VEROLME OVERLADEN MET VERWIJTEN Zondaysviering (2) In het forumgesprek van de christe lijke sportunie werd o.m. gewezen op „de aparte plaats die de zondag in neemt t.o.v. andere dagen; dat de tweede kerkdienst niet nodig is, maar dat we hem niet overboord dienen te zetten. Een andere karakter geven kan zeker, mede door sport en spel". Ik zou zeggen: nog één stap verder en de zondagssport is in chr. kring geko men in plaats van de tweede kerk dienst. Dergelijke uitspraken werken m.i. alleen maar verwarrend. In feite gaat men hier immers lijnrecht in te gen de Catechismus, zondag 38, waar in staat dat we op de rustdag tot de gemeente Gods naarstig komen om Gods Woord te horen (en niet om te sporten). Laat men toch voorzichtig zijn; zo haalt men de wereld in de kerk. Hier past alleen maar een krach tig neen. Leerdam J- Steketee Zondagsviering (3) Dat nu toch twee dominees uit de Geref. kerken al zeggen dat de tweede kerkdienst niet per sé noodzakelijk is. Is dat de leer van Kuyper? Neen, de leer van de duivel. Het lijkt of er zo langzamerhand ook een Geref. Bond binnen de Geref. kerken moet komen, want we leven in een tijd van groot verval. Terug naar de oude paden. 's-Gravenmoer M. Sprangers Leken „le- Het blad Zie introduceert ken-prijsvraag". In de bijbel wordt nooit over leken gesproken, wel over heiligen of gelovigen. Een heilige in Christus is geen leek. Een wedergebo rene is een waarlijk geestelijk mens. Ik geloof dat het woord „leek" ten onrechte is overgenomen van de r.k. richting. Den Haag P. Buijtendorp Van een onzer verslaggevers) MSTERDAM De jaarvergadering van de Volks Aandelen Trust, zaterdag in de RAI, is een komische opera geworden met scheepsbouwer C. Verolme, enig overgebleven bestuurslid van de VAT, REM-iöitiatiefnemer ir. P. S. Heerema en de heer W. C. Posthumus Meyjes, spreekbuis van de kleine aandeelhouders, in de hoofdrollen. Ruim honderd aandeelhouders vormden het koor, dat scheldwoorden en verwijten de zaal inslingerde, applaudisseerde, mokte en joelde! Verolme, die meer dan eens zijn zelfbeheersing verloor en rood aan liep van kwaadheid, was al na een kwartier de leiding kwijt. Een on voorstelbare chaos was er het ge volg van. De Blauwe Zaal was drie uur lang meer het toneel van een happening dan van een financiële vergadering. Van behandeling van de agenda kwam zo goed als niets terecht. De jaarstukken werden aangehouden, het voorstel tot liquidatie van de VAT werd geschrapt en aan het slot werd nog even gauw een motie uit de zaal, bedoeld om de verhitte gemoederen te kalmeren, om onbegrijpelijke redenen onder de tafel gewerkt. Medio januari roept Verolme de aan deelhouders voor een nieuwe vergade ring in de hoofdstad bijeen. Wellicht komt hij dan met het voorstel, het bestuur uit te breiden met zijn grootste opponenten: Heerema en Posthumus Meyjes. Zijn plan om de VAT te liqui deren zal hij waarschijnlijk wel laten varen, omdat hem nu wel duidelijk is geworden, dat niemand daar voor De vergadering begon al meteen ru moerig. De aandeelhouders waren ver ontwaardigd over de kleine adverten ties in enkele dagbladen, waarmee Ver olme de bijeenkomst had aangekon digd. Duizenden aandeelhouders waren hierdoor niet op de hoogte van datum en plaats. Aandeelhouders, die er wél achter waren gekomen, hadden geen ge legenheid meer gehad hun aandelen te deponeren, zodat zij geen stemrecht hadden. Later op de morgen werd nog bekend, dat portiers van de RAI aan te laat gekomen aandeelhouders de toe gang tot de zaal hadden geweigerd. Zij dreigden zelfs geweld te gebruiken te gen bezoekers, die toch binnen probeer den te komen. FLINKE DEUK Het prestige van Verolme, die zich opnieuw uitputte in theatrale opmerkin gen, kreeg een flinke deuk. Hij had zich verzekerd van de steun van zijn juridisch adviseur, de Rotterdamse ad vocaat mr. J. A. L. M. Loeff, die de kastanjes uit het vuur moest halen. De practijk was, dat mr. Loeff, naast Ver olme achter de bestuurstafel zittend, bijna de gehele vergadering aan het woord was. De scheepsbouwer, zicht baar teleurgesteld over de op hem ge richte frontaanval, liet de beantwoor- UTRECHT De partijraad van ding van alle pijnlijke wagen aan zijn de KVP heeft zaterdag in Utrecht' Hij suggereerde, dat tienduizenden kleine aandeelhouders indertijd hebben „meegegokt", omdat „de grote jongens wel brood in de VAT zagen". „Texei- ra de Mattos heeft Verolme, Heere en drs. F. domweg gedebiteerd vijf miljoen, op het goede ge zicht van de heren". Onbegrijpelijk vond Posthumus Mey jes het, dat het hele bedrag van twaalf miljoen gulden bij één bankiershuis was ondergebracht. „Men kon toch we ten, dat eens de dag moest komen, dat er hier brokken zouden worden ge- Verolme: „U mag net zoveel spreken, maakt. Ik wil niet zeggen, dat er ge-»ls wilt. Maar t Is allemaal waarde- buurman besloten, niet te tornen aan de in leiding van haar verkiezingspro gramma, waarin staat ,,dat de KVP zich bij het besturen van de staat laat inspireren door christe lijke opvattingen over mens en sa menleving. Een voorstel om van deze grondslag af te stappen kreeg dertien van de tachtig stemmen. Drs. W. K. N. Schmelzer, voorzitter van de program macommissie en fractieleider in de Tweede Kamer, liet uitkomen dat bij „christelijke opvattingen", bedacht moet worden dat ook de Grieks-Ro meinse en joodse cultuur in het be grip „christelijk" ziin verankerd. (Het geen de term „christelijk" dus zeer ruim interpreteert). Hij verwierp een „monopolisnie" van de R.K. Kerk al of niet gedeeld met andere kerken. Drs. Schmelzer meende dat uit de gebruikte woorden ..de grootst mogelijke openheid spreekt zonder dat het uitgangspunt wordt verloochend". Ook over de zinsnede waarin KVP zich uitspreekt voor een consti tutionele monarchie onder het Huis van Oranje ontstond discussie. Som mige afgevaardigden zeiden zich te kunnen voorstellen dat, hoewel zij zichzelf eveneens achter Oranie wil den scharen, er in KVP-kringen men sen zouden kunnen zijn die er anders over dachten. De heer Schmelzer be toogde „dat ook deze regels in hel programma thuishoorden". Hij ont moette verder geen tegenstand. Voor het overige werd het concept program in grote lijnen aanvaard. Ter wille van de leesbaarheid zal de tekst nog worden bekort. Cals-Hofjai-rs zelfs in de gevallen, aandeelhouders rechtstreeks antwoord van hem eisten! Twee kwesties waren aanleiding voor het „oproer" onder de geëmotio neerde VAT-aandeelhouders. In de eerste plaats de brandende vraag de drie grootste aandeelhouders (Verolme, Heerema en drs. F., behe rend vennoot van het bankiershuis Texeira de Mattos, dat thans definitief Mattos te voldoen, gaf zich niet gewon nen: „Ik vraag Verolme mij bij te staan in het proces. Dat is 'n duidelijke stellingname in het belang van de deelhouders". Maar ook Verolme hield het been stijf: „Ik trek me liever uit 't bestuur terug, als jullie denken, dat ik niet zal vechten". Nadat Verolme Heerema en kele malen had onderbroken, vroeg de ze: „Mag ik even uitspreken, anders moet ik steeds harder schreeuwen". LAATSTE WOORD De advocaat slaagde er tenslotte in, de gemoederen wat te bedaren. Hij be loofde, dat ook Verolme zijn schuld rechtstreeks aan de VAT zal betalen, als de rechter het met het standpunt van Heerema eens is". Vraag uit de zaal aan Verolme: „Bent u ook gedagvaard?" Verolme (aarzelend): „Dat weet ik niet". De „Koning van de stapelloop" had, zoals gewoonlijk, het laatste woord. Hij nodigde de aandeelhouders na afloop uit, op zijn kosten een kopje koffie te drinken in de foyer en hij wenste hen „een prettige Kerstmis en een gelukkig Nieuwjaar" toe!! knoeid is, maar het is allemaal wel merkwaardig. Zoiets dwaas heb ik nog nooit meegemaakt in effectenland". Verolme woed(end): „Er is geen spra ke geweest van goklust, het was 'n zaak van principe". Posthumus Meyjes: „Néé, ik heb ge zegd, dat het voor menigeen wél een gok is geweest". Loeff: „De VAT is opgezet als verzet tegen de zuilen en niet als een finan ciële belegging". Het antwoord op de vraag of Verol me niet wist, dat er iets fout zou gaan met Texeira de Mattos wekte hoonge lach op. Verolme: „Ik had geqn enkele reden om aan drs. F. te twijfelen. Loeff: „Ik heb tevoren geïnformeerd naar de betrouwbaarheid van het ban kiershuis. Ik kreeg goede gegevens. Het debacle kwam als 'n donderslag bij heldere hemel". Reactie uit de zaal: „Maar Unilever was dan toch maar op de hoogte en sprong er gauw uit". NORMAAL De raadsman probeerde te redden wat er te redden viel. De aandeelhou ders die hun stukje wel contant moesten betalen, kregen te horen, dat het voldoende is, als een bank de inschrijvers debiteert. „Dat is 'n geldi ge betaling in de effectenwereld". Geen antwoord gaf hij op de vraag waarom nooit op betaling door de „grote drie" is aangedrongen. Heerema trok vervqlgens ook fel van leer. Hij trachtte Verolme te winnen voor zijn standpunt, hun schulden aan de VAT te betalen. De scheepsbouwer voelde daar kennelijk niets voor en bleef in het vage, telkens de hulp van zijn raadsman inroepend. Heerema (schreeuwend): Umoetnü uw standpunt bepalen" (applaus). En toen Verolme naar mr. Loeff wees: „Nee, laat Verolme zelf spreken. U bent toch geen onmondig kind! Ik vraag uw mening als aandeelhouder, als man" (applaus). Verolme (in het nauw gedreven): „Ik zal ervoor zorgen, dat de belangen van de aandeelhouders goed tot hun recht komen. Ik heb 'n groot vermogen beschikbaar gesteld voor 'n stunt met risico's. Ik blijf doorvechten voor jullie Toen hij weigerde op de vragen van Heerema te antwoorden, kreeg Verol me uit de zaal de wind van voren: „Lafaard! Hoeveel hebt u voor uw prin cipes over? Ik heb u altijd als 'n groot Nederlander gezien, maar nu niet Mr. Loeff gooide olie op de golven. Hij vond het onverstandig, dat Heere ma het juridische geschilpunt met de bewindvoerders van Texeira de Mattos over de betaling van de schuld in de publiciteit heeft gebracht. „De rechter moet er 'n uitspraak over doen en er is niets gevaarlijker dan de rechter te ver tellen wat de uitspraak moet zijn. Dat irriteert hem". Over Verolme zei de raadsman: „Hij staat voor honderd procent achter de In een resolutie over de algemene VAT, hij steekt er nog steeds geld in. politiek, die aan het einde van het MONNIKENDAM Nabtf Monnikendam heeft in de nacht van zaterdag op zondag een dron ken automobilist een verkeers ongeval veroorzaakt, waarbij een dode en een gewonde vielen. A. J. H. M. P. uit Geldrop reed in be schonken toestand op de provinciale weg van Oosthuizen eerst een wagen aan, welke daardoor in een sloot kan telde. Zwaar slingerend vervolgde P. zijn rit om onder Monnikendam op het linker weggedeelte in botsing te komen met een personenauto bestuurd door de 39-jarige J. J. P. Hartong uit Warder. De heer Hartong, vader van drie kinde ren, werd vrijwel op slag gedood. Zijn vrouw moest met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De dronken be stuurder liep eveneens verwondingen op. In Muiderberg kwam zaterdagavond de 71-jarige weduwe HogerhoutNiewöh- ner bij het oversteken van de Badlaan om het leven. De 52-jarige broodbezorger J. M. Baars uit Laren werd bij een verkeersonge luk op de Ceintuurbaan in Bussum van zijn bakfiets geslingerd en over leed aan zijn verwondingen. Hij gaf geen voorrang aan een van rechts komende scooter. De 40-jarige J. J. Schemmekes uit Haar lem Noord kwam in de Haarlemse Kei zerstraat met zijn fiets, in Jjotsing met een auto. Hij overleed in het Am sterdamse Wilhelminagasthuis. Een meisje van 17 jaar uit Houten, Jo hanna I. M. Hogerhorst, werd het slachtoffer van het onvoorzichtig weg rijden van een automobilist in de Ka naalstraat in Utrecht. Het meisje, dat op een bromfiets reed. smakte op de linker weghelft en werd door een tegemoetkomende auto overreden. Het meisje overleed aan haar verwondin- De 25-jarige J. van Waterschoot uit Val kenburg botste op de weg naar Heer len tegen een boom en overleed kort daarna. Door een sterke windvlaag was hij van de weg geduwd. De 34-jarige automobilist M. Veenvliet uit Utrecht kwam om het leven toen hij met hoge snelheid op de provin ciale weg naar Bunnink uit de bocht Wonder boven wonder goed liep de fout af, die de overwegwachter in Delden maakte. H(j vergat drie overwegen te sluiten voor de naderende personen trein uit ZutphenHengelo. Er ge beurden geen ongelukken, omdat er totaal geen verkeer op de weg was. De 45-jarlge overwegwachter verklaar de later: „Ik voelde me opeens niet wel". De man is Inmiddels vervangen cn naar een dokter gebracht om na te laten gaan, waarom hü zich opeens niet lekker voelde. AFLUISTEREN VAN AMBASSADE NEW YORK Volgens de New York Times hebben niet nader genoem de officiële woordvoerders in Wash ington verklaard, dat de federale re cherche al sedert 1950 alle gesprekken van de Dominicaanse ambassade afluisterapparaten aftapt. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft geweigerd hierop commen taar te leveren. De perschef van het ministerie ontkende, dat minister Rusk tussen beiden zou zijn gekomen om Felle i& Heerema op de VAT-ver gadering tot Verolme: Komt nu met uw geld of niet?" Kadar herkozen in Hongarije BOEDAPEST Janos Kadar is za terdag eenstemmig herkozen tot eerste secretaris van de Hongaarse commu nistische partij. Aan het slot van het negende partijcongres is tevens het nieuwe Politiebureau gekozen. Het bestaat uit elf leden, die allen ook in het vorige politieke bureau zitting hadden. Verolme is 'n fair man, 'n eerste klas man. Men moet hem niet pressen tot 'n uitspraak". Heerema, door de bewindvoerders ge dagvaard, zijn schuld aan Texeira de Hongaarse communistische partijcon gres werd aangenomen, wordt onder meer gezegd dat in het huidige tijdperk een oorlog beslist niet onvermijdelijk publikatie te verhinderen. De Duitse filmactrice Romy Schneider, bekend geworden door haar Sissi-films, heeft een flinke zoon van acht pond, die David Christoffel zal heten. Romy is gehuwd met de regis seur-acteur Harry Meyen. MACAO Portugese militairen heb ben gisteren het vuur geopend op linkse Chinezen die geen gevolg gaven aan bevelen om zich niet in groepen in de straten van Macao op te houden. Er zouden tenminste drie personen zijn ge dood en honderden gewond. In Macao, een Portugese enclave op het Chinese vasteland, heerst spanning als gevolg van protestbeto gingen tegen „bruut" optreden van de politie tegenover Chinese arbei ders op 15 november. Zaterdag zouden bij ongeregeldheden vijf mensen om het leven zijn geko men. Betogers richtten toen grote ver nielingen aan. Gisteren verzamelden zich opnieuw veel mensen na afloop van een nachte lijk uitgaansverbod. De autoriteiten hebben inmiddels po litiefunctionarissen geschorst in afwach- T_T ting van een onderzoek naar het be- ^LDMAAKSCHALK Ajoeb Khan «ipppfld inriHpnt. van vnrifff» maand. Sfhrppf ppnc Spaanse prins verongelukt ALUMECAR De Spaanse prins Luis Alfonso van Beieren is gisteren met zijn auto tijdens een internatio nale auto-rally in Spanje verongelukt. De 24-jarige ongehuwde prins stort te met zijn wagen van een dertig me ter hoge rots. De Franse bestuurder moest met ernstige brandwonden in een zieken/huis worden opgenomen. T axi-chauf f eur vermoord OSNABRÜCK In Osnabrück en Dort mund werden in het afgelopen weekeind aanslagen gepleegd op taxichauffeurs. Een taxichauffeur in Dortmund moest het mei de dood bekopen. Hij werd gis termorgen vroeg dood achter het stuur aangetroffen. De man bleek te zijn dood geschoten. De politie heeft een groot scheepse jacht ingezet. Te Dortmund heeft een 30-jarige ar beider zaterdagnacht twee taxichauffeurs overvallen. De arbeider had de eerste chauffeur met een zwaar voorwerp be dreigd en gedwongen de wagen te ver laten. Hij ging er met de taxi vandoor en reed tegen een boom. Daarop ging hij te voet verder en hield een tweede taxi aan. Tijdens de rit eiste hij geld. De chauffeur verzette zich echter, waarna ue man de benen nam. Nieuw Japans kabinet TOKIO De Japanse premier Sate heeft zaterdag een nieuw kabinet ge vormd. Minister van buitenlandse za ken is o.a. de in Amerika opgeleide Miki, die in de plaats is gekomen van Sjina. Verwacht wordt dat minister Miki zal streven naar nauwe diploma tieke betrekkingen met Peking-China. AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) weerde incident van vorige maand. Macao, sedert meer dan vier eeuwen een Portugese nederzetting, is slechts zestien vierkante kilometer groot Er wonen bijna 300.000 mensen, voorname lijk Chinezen. De kolonie ligt niet ver van het Britse Hongkong. Voor de kust verschenen Chinese kanonneerboten. Nieuwe onlusten wer den vandaag verwacht. Kennelijk is Rood China een koude oorlog tegen Macao begonnen. Aal- De heer C. Verolme kwam zater dag op de vergadering van de VAT dikwijls in een benarde situatie. uitstel van betaling heeft gekregen) voor hun aandelen van vijf miljoen gul den nog steeds geen cent hebben be taald; in de tweede plaats het stand punt van Heerema, die zijn schuld van 1.6 miljoen gulden plus de rente wél rechtstreeks aan de VAT wil betalen, maar niet aan Texeira de Mattos. Hij heeft deze manoeuvre bedacht oi proberen nog wat voor de aandeelhou ders van de VAT te redden. „Onwijs", is zij kritisch. Partijvoorzitter mr. P. J. Aalherse deelde nog mee, dat vrijdag langdurig niet de afgetreden ministers Cals en Bn- gaers was gesproken over het program. Beiden hadden daarbij volgens berse graag hun medewerking program toegezegd. Aan het begin van de vergadering legde de heer Crijns uit Brussel nog een verklaring af in verband met de door hem betreurde publikatie van een ver trouwelijke nota over het structuur rapport. In deze door 22 KVP'ers ondertekende nota wordt felle kritiek op het struc tuurrapport en on de organisatie v g partij geleverd. De heer Crijns betoogde. I ders", opende het offensief, als altijd dat het stuk geen verloochening Yi111 welbespraakt en goed geïnformeerd. Hrt' doTw«.W w" dS aande<"lh°uders uit gen van de discussie over het stru< rapport Wij alleen OFFENSIEF Posthumus Meyjes, voorzitter van de s stichting „Belangen VAT-aandeelhou- ders". ODende het offensief, als altijc Gek idee, dat over heel de wereld Help eens met een versje." iet zo maar een gewone avond is. „Dat behoed je voor een ramp" Dat we nu een preteilandje zijn in zeg ik prompt. Je zee van zwaarwichtige conferen- „Bah, wat akelig" roept ze in pa- ties, grensincidenten, diplomatenrei- niek. zen, politieke spanningen en dood- „Die helpt je uit elke damp", doe gewoon dagelijks leven van griezelig ik. veel miljoenen. Eerlijk ik heb er vandaag echt moeite mee om redelijk te denken. Denken, wenken, tanken, dat kan lek ker ook nog. Maar laat ik verder tikken. Tikken, hikken, fikken, mikken, likken, da's veel gemakkelijker. Het afschuwelijke is, dat je de I versjes bij de geschenken moet ma ken en niet een pakje bij een vers kunt fabriceren. Ik kan het nu wel verklappen, want voor de uitpakkerij heeft ze toch geen tijd om de krant te lezen, voor moeder is er een cho coladeketel. Ik geef het een ieder te doen! Heel het alfabet heb ik afge werkt en zetel was het enige rijm woord: Oma schenk van af uw zetel, lekker uit deze chocoladeketel! Belt me daar een vriendin o; heb een pechlamp voor mijn „Gebruik die ook in je kamp", denk 'k verder. „Welk kamp"?, wil ze weten. „Nou als hij gaat kamperen." „Dat doet ie nooit". Tja, moet ik toegeven, „meer weet „Wacht", roep ze, „die helpt in de nood, pamper-de-pamp. Vind je dat niet geweldig?" „Nou, zeg ik. Morgen is het allemaal voorbij vriendin op: „Ik Vind ik hoogstens nog een vergeten waarschijnlijk toch immers pakje en is de marsepein met derde van de prijs afgeslagen. Wel worstel ik nog minstens veertien da gen met de surpriseresten, die uitein delijk naar de Drentse hei moeten verdwijnen via de vuilnisman. En dat daar nou buiten onze gren zen geen mens .van weet. Iedereen behalve onze twaalf en een half mil joen net als alle andere dagen t.v. kijkt of de tam-tam in het oerwoud laat klinken. Gewoon hot dogs eet of sauerkraut of spaghetti en er geen idee van heeft, dat het boterletter en marsepein moet zijn. Eigenlijk verschrikkelijk triest. Voor al die anderen dan. Natuurlijk hebben ze ook wel hun feestdagen, maar welk feest waar ook ter wereld maakt ons allemaal eens per jaar tot een kind, hoe oud we ook mogen zijn. U ziet het. Ik doe mijn best. Het stukje moet er komen. Hoewel, je weet het niet. Maar zou de krant op sinterklaasavond niet blanco in de bus gestopt mogen wor den? Vóór die gelezen is wordt ste pakje in gewikkeld? lart- schreef eens ter rechtvaardiging van zijn greep naar de macht in Pa kistan: ,,Een volkomen gezond land was het mikpunt geworden van de spot der gehele wereld". Voor Khan was dit reden, het parlement naar huis te sturen en een militair bewind te vestigen. Een Brits blad nam deze uitspraak dezer dagen over om die toe te passen op de situatie in India. Een vergelijking, die - gelukkig mank gaat. problemen India is gezonder dan Pakistan ooit geweest is. Het Congres, hoewel ver deeld, is een nationale partij zoals Pakistan er nooit een gehad heeft. Het gaat echter niet om wat er geweest is en wat er was, maar wat er in de toekomst zal zijn. De laatste tijd is er vrijwel geen dag voorbij gegaan, zon der dat melding werd gemaakt van relletjes en vuurgevechten met de politie. Vandaag gaat het om de heilige koeien, morgen om annexatieplannen, terwijl overmorgen studenten de straten weer onveilig maken. Dit beeld is echter niet typerend Voor India. Niettemin dreigt de wereld dat land wel te gaan zien via de krantenkoppen. Het gevaar dreigt, dat men het niet langer ernstig neemt. a i 1 De onrust over deze verschijnselen blijft niet Uitrust lil IJlt beperkt tot de buitenlandse publieke opinie. Men kan haar ook waarnemen bij Indiërs met een behoorlijke scholing. Zij ervaren de zelfzuchtige trucjes van de politici, de corruptie van dc ambtenaren en de stjjging van de consumptieprijzen uit de eerste hand. En zij maken straks de politiek. Het kan echter niet de fout van de huidige Indiase regering worden genoemd dat de naderende algemene verkiezingen de oppositie-partijen opwekken, elke grief aan te grijpen als een excuus voor demonstraties, die bijna onvermijdelijk tot gewelddadigheden leiden. Indien de autoriteiten een en ander rustig lieten begaan, aldus een cor respondent van de Economist, zou men hen beschuldigen, de anarchie in de hand te werken. Als zij ingrijpen krijgt de oppositie de martelaren en de berichten over wanordelijkheden en doden, die zij graag wil hebben Als de regering de noodtoestand handhaaft, die zjj heeft afgekondigd sinds de Chi nese aanval in 1963, beschuldigt men haar van ondermijning van het democra tische stelsel. En as zij elke onruststoker opsluit wat zij niet doet zou zij „de oppositie onderdrukken". Geeft zij toe aan de koeienbeschermers, dan is het mis. Doet ze het tegendeel, dan is het ook niet goed. Toch kan men ook niet beweren, dat de re gering Gandhi en de Congrespartij vrijuit gaan. Bcslnitoloos Om werkelijk tegemoet te komen aan de grieven die door de onruststokers worden uitgebuit, is het eenvoudig nodig te slagen: een mengeling van goed geluk (de oogsten), besluitvaardigheid en actie. Vooral besluitvaardigheid ontbreekt. Halverwege de devaluatie waartoe op aandringen van Amerika werd besloten, bleven de maatregelen achterwege, die deze zware ingreep konden rechtvaardigen. India heeft een nieuw ka binet nodig. En mogelijk ook een nieuwe premier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5