Liever over twee jaar kleurentelevisie r~ Commentaar 1 Bij NTS MOET HETE HOOFDEN KOELEN DE GOUDEN I Joos Brandt Vos ZATERDAG 3 DECEMBER 1966 NTS-FINANCIËN ONTOEREIKEND STUDIOBOUW VERGT GELD una OOCO HILVERSUM Met een somberI««al "i W" i>«7 verschud, nc Eu- W ,arrt NTQ errvrvi-ritfov- TT ropese landen van start. Nederland kan gezicht zegt NTS-VOOrzitter E. KJ n,e| achterbIijven. we m0eten mee- A. Schuttenhelm: „De financiën doen. Maar wie zit er nu eigenlijk op te van de NTS staan er slecht voor. wachten? Wij niet en ik geloof ook de De programmakosten stijgen voort- kijkers niet. Alleen de electronische in- durend, we hebben de studio- -J maar ja, we moeten mee". In aanmerking genomen dat het licht niet te best was en de zee af en toe hoog ging. heeft de TROS toch een aar dige impressie gegeven van wat er zich aan amusement afspeelt aan boord van De Rotterdam, terwijl men zeven da gen naar Amerika vaart. Wij zullen de beginnende kleine omroep geen verwij ten maken over matig camerawerk, maar wel over de bloedige fakir-gru wel. die compleet met angstgegil van toeschouwers close-up in het beeld kwam. Wij noemen dit niet „progres sief". maar van slechte smaak getui gend. Eenzelfde bezwaar hebben wij tegen het overigens bouw moeten versnellen en dat vergt zeer veel geld. we moeten verouderde apparatuur van tien jaar geleden vernieuwen en aan vullen en nu ook nog voor zo'n vier miljoen materiaal voor kleurentelevisie aanschaffen om er onszelf maar ook de omroep- componenten mee te helpen, toch al weinig geestige En dat, terwijl het kijkgeld niet omhoog is gegaan in zes jaren tijd. Opbrengst van de komende reclame? Ja, die kan men schat ten. maar hoeveel komt er kelijk op tafel?" filmpje dat uit allerlei bijna goede een hoop goedkope effecten was samen- gesteld en de uitzending besloot. De; TROS. „die niemand wil kwetsen" kwam daarin met een kwalijk stukje; onnodige spotternij tevoorschijn dat wel degelijk kwetste. Terwijl vader en zoon Stiefbeen hun gebruikelijke verschillen van mening op Nederland 1 uitvochten, ontving Mies Bouman op de andere zender haar gasten: o.a. de kleine mensenred der uit Grouw, die bij wijze van belo ning al vast zijn kerstrapport kreeg. Amsterdams' scheidende publici- teitschef de heer P. Mijksenaar, die her j inneringen ophaalde en Mies relatie cadeaus voor buitenlanders schonk, en Gerben Wagenaar die een goed woord je yoor de Volewijckers kwam doen. WERELDSE NON Pikant detail was een Vlaams inter view met Soeur Sourire die het mon- nenkleed heeft afgelegd en nu als Luc Dominique de commercie gaat dienen met haar liedjes. Het nogal slappe gesprek diende om haar te laten vertel len dat zij in haar liedjes de geeste lijke vonk wil laten blijven leven, dat zij niet zal trouwen maar non. in de wereld wil zijn. In de praatstoel nam de heer Vonde ling plaats voor „de tien vragen" en hij moest bekennen dat hij niet alleen van vangenisstraf veroordeeld wegens lid- de ene dag op de andere de overvloedi- maatschap van de communistische par- ge service voor een minister moest mis- tij en het buitenslands brengen van sen na „de nacht van Schmelzer". maar mensen die zich op borgtocht op vrije dat hij zelfs een afgesproken leizngvoeten bevonden. Deze aarzeling stoelt ook op de fi- nanciële kant van de zaak. Het is: bekend dat de NTS zit te springen om behoorlijke studioruimte en die wordt gebouwd op het nieuwe omroepterrein. waar uiteindelijk radio en televisie ge concentreerd zullen worden, maar dat is nog verre toekomstmuziek. Gezien het feit dat er een nieuwe om roep (TROS) bij is gekomen en de NTSj ook zelf programma's moet maken,] heeft men het afbouwen van de eerste fase van het grote studiocomplex versneld. Eind januari zal het eerste er- gebouw met twee grote studio's en bij behorende ruimten kunnen worden op- ,.„1,1 geleverd. Nu wordt er ook spoed gezet Programmaeommissam *Jn«el}y£ 1 fehter de volgende bouwfasen en dat merkt op: „Ja, die kleurentelevisie. Die.kQst handen vo] geld a, partjcipeert -Den Haag daar ook in. De post vernieu wing en aanvulling van apparatuur ten (bate van de gehele televisie-omroep liegt er ook niet om en daarbij vormt niet meer hoefde te komen houden zijn aftreden. Ook meldde hij. dat een arts hem had geschreven dat het „onverant woordelijk is na een dag en een nacht vergaderen belangrijke besluiten te ne men." De heer Vondeling mocht eveneens een cadeautje met een versje inleveren en dat werd een groene weerhaan voor drs. Schmelzer. waarbij hem „het met alle winden meedraaien" onder de neus werd gewreven. Pal hierop verklaarde de heer Vonde ling dat hij televisie de mooiste uitvin ding acht. omdat deze de mensen zo bij elkaar brengt „en we toch altijd moe ten streven naar onderling begrip en vrede". Zo gaat dat tegen Sinterklaas. De VARA zal alle presentjes en versjes doorzerden. Ook dat mag in deze da- de gehele overeengekomen maximum zendtijd gebruikt. Men berekent, aan de hand van de tarieven en de toe gestane beginzendtijd, dat er, na af trek van de kosten die de STER ver goed krijgt en de 40 pet voor de kran ten misschien 50 miljoen zal overblij ven voor de omroep, d.w.z. voor zes omroepen en de NTS..." Zo'n geweldige vetpot is dat niet. al lijkt het een enorm bedrag. Maar een uur televisie kost, met uitzending en al, gemiddeld ƒ8.500 en gerekend met de steeds oplopende kosten voor salarissen en honoraria plus sociale lasten is dat in feite al meer dan ƒ9000 geworden. Een eenvoudig optelsommetje leert wel. wat dat per week en per jaar is.; En dat, terwijl zes jaar geleden zo'n; uur nog begroot werd op 6000 en de kijkgelden toen even hoog waren als! „Neen. we kunnen niet juichen over onze financiële toestand", herhaalt de heer Schüttenhelm, „ook niet met het oog op de reclame-opbrengst en we zit ten weer even moeilijk met het maken van de begroting als in voorgaande ja- ren. omdat we eenvoudig op vele pun-! ten niet welen, waar we aan toe zijn". Hel beat-duo „Twice as much" zal vanavond optreden in het kaleidoscotp achter tienerprogramma van de AVRO ,JMoef ga ga". V ziet ze hier in opmerkelijke ruststand maar dat ze kunnen bewegen kunt u straks op Ned. 1 zien. Regisseur Bob Rooyens maakt elke keer t an dit programma een groot spektakel, waarvan volwassenen wel eens duizelig worden, maar da', de meeste tieners uitstekend bevalt. In het dolle, dwaze rythme verschijnen in deze aflevering o.m. ook. Tree Dobbs, Q'65, The Skope en Rob Hoeke's Rhythm and Blues Group. dus de start van kleurentelevish een extra financiële belasting. De NTS heeft uit Den Haag toestem ming gekregen om uit eigen middelen bijna 4 miljoen gulden te besteden aan de aanschaf van een camera en andere apparaturen plus een reportagewagen voor kleurentelevisie, zodat men zich voorlopig zal kunnen redden, zij het dan ook met één eenheid. Maar dat sommetje moet toch ook op tafel ko men. ragen Zal er met één of meer uren per week of misschien per dag worden begonnen? Zullen er veel of weinig kij kers zijn. die dan al van kleuren-ont- vangst kunnen profiteren omdat zij zich een kostbaar toestel daarvoor heb ben aangeschaft? Allemaal vragen, die I nog niet kunnen worden beantwoord. Zuid-Afrika is een advocaat]De officiële toestemming tot de kleu- an Indische afkomst tot vijf jaar ge- ren-start is nog niet gegeven door de overheid en er liggen nog geen plannen klaar. Teveel moet nog blijken.. Wat het gaat worden met de recla me-opbrengst? „Wij rekenen nergens op, wij begroten voorzichtig", zegt de heer Schütten helm. „Om te beginnen wordt met ingang van 2 januari wel reclame ingevoerd, maar daarvoor wordt niet VANAVOND TE ZIEN Ned. I AVRO 7.05 uur tienerprogramma Moef ga ga. 7.35 uur Dick van Dyke-show: „Ritchies verjaardag 8.20 uur Corry Brokkenshow. 9.10 uur amusementsprogramma met Johnny en Rijk. 9.55 uur aflevering van „De avonturen van ruimte schip Orion". Ned. 2 VPRO 8.01 uur feuilleton Tom Sawyer. 8.30 uur nieuw programma ..Ja, nee. geen mening". 9.20 uur filmrubriek. VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 7.30 uur Zingening, 8.30 uur verzoekplaten. 10.10 uur Jules de Corte zingt bij platen. 10.45 uur muzikaal sportprogramma. Hilvt i II VARA I 7.35 uur liedjes en melodietjes. I 8.05 uur hoorspel „Bij de dood van een dronkaard" 10.40 uur Plein en publiek. HILVERSUM .Ik zal dinsdagmorgen de heren bij elkaar halen en trachten de hete hoofden te verkoelen", verklaart de heer Ren- gelink, NTS' program macommissaris in ver band met de wrijving tussen Bob Spaak en Koen Verhoeff. „Maar waarom moest zo'n bin- nenkwestie nu weer in de publiciteit komen?" Tja waarom? Omdat Bob Spaak liet weten, verder geen prijs meer te stellen op medewer king van Koen Verhoeff, die voor de AVRO het onderwerp „verruwing in de sport" uit de doe ken ging doen. terwijl Bob Spaak, chef sport van de NTS, daarmee al bezig was en de zaak had geclaimd. Dat schoot Bob Spaak in 't verkeer de keelgat. Koen Verhoeff houdt echter bij hoog en laag vol. dat hij nergens van wist en er zelf al lang mee bezig was. „Ach, dat komt wel weer te recht'. meent de heer Rengelink. Een andere zaak die moet worden gladge streken is die van TROS- directeur mr. Landré, die verleden week on verhoeds uit het beeld werd gedraaid toen de TROS-tijd om was terwijl er toen ander halve minuut pauze volg de. Dat werd de be trokken NTS-technici zeer kwalijk genomen en niet zonder recht. „We werken in een bedrijf met mensen die soms in de spanning van de uitzending wat heet gebakerd zijn. De TROS heeft een klacht inge diend en die is in be handeling. Zodra wij stappen hebben onder nomen, hoort u er van maar eerst moet de TROS zelf dat weten." Ook hier weer olie op de golven: ,,'t Zal alle maal wel in orde ko men". Pipo blijft nog n kwartaal (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Goed nieuws voor onze kleuters en hun mede-kijkende ouders: Pipo de clown blijft waarschijnlijk nog een kwartaal goede- nacht zeggen na 31 december. De een voudige verhaaltjes slaan goed aan bij de kleinen (al is het nog altijd geen „Barend dc Beer") en de NTS heeft daarom stappen ondernomen voor voortzetting van de serie. Oorsvronkelijk was er een contract afgesloten met schrijver Wim Meuldijk voor drie maanden Pipo. De NTS heeft om nog drie maanden gevraagd en dat zal wel lukken, al moet de overeen komst formeel nog worden getekend. Wij zijn daarmee wel content, want dat betekent rust In de gezinnen. Kleu ters houden er niet van, als de regel maat van een serie telkens wordt on derbroken. Zij zijn nu gewend aan Pi po, vinden hem lief en leuk en kijken 's avonds naar hem uit. Dit zijn de vragen, die daarbij een rol spelen: tot nu toe kwamen er jaar lijks zo'n 300.000 a 400.000 kijkers bij en dat verhoogt natuurlijk de in komsten voor de kijkpot. Maar zet die toeneming zich nog voort of ra ken we langzamerhand aan het verza digingspunt? Gaat de minister meer zendtijd op het tweede net geven? Hoeveel brengt de reclame werkelijk op? En dan als Nederland reclame invoert, zegt het buitenland: „Ha. daar is „commerciële televisie", daar wordt geld gemaakt., nu. dat kan er voor onze feuilletons en programma's wel flink wat meer worden betaald!" Zo wordt er nog in het duister ge tast. ..Maar we hébben een begroting gemaakt voor 1967 en die sluit", zegt de heer Schüttenhelm. „Alleen... we kunnen als NTS nog altijd niet onze 40 pet zendtijd opmaken en helemaal niet met eigen, originele programma's. Dat moet wachten tot er veel meer geld In 't laatje is". Emmy en Christiaan lichten film toe (Van inze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De jonge violisten Emmy Verhey en Christiaan Bor zullen dinsdagavond a.s. (6 december) te ho ren en te zien zijn in en bij de Russische film „De derde ontmoeting," in opdracht van de organisatoren van het Tjaikowski-concours in Moskou tij dens deze wedstrijd gemaakt. Emm)' en Christiaan zullen in de stu dio zijn om zelf te vertellen over wat de kijkers krijgen te zien. Hiervoor zorgt de NCRV-televisie, die nadat de film op 1 november j.l. voor de Moskouse tv was vertoond, beschikking kreeg over een kopie wel ke bestemd is om als instructiemateri aal te dienen voor toekomstige juryle den en in het archief wordt bewaard. De film verschijnt om 9.45 uur op Ned. 1 en duurt een uur. Men ziet het optreden van meedingende violisten (onder wie het Nederlandse tweetal), cellisten en pianisten en ter afwisseling worden er korte wandelingen door het Kremlin gemaaakt of jurybijeenkom sten bijgewoond. Stefan Felsenthal zal voor de NCRV optreden als gespreksleider bij wat Em my en Christiaan hebben te vertellen en zelf informatie geven aan de hand van de oorspronkelijke Russische toe lichting. Memorie antwoord op de omroepwet komt voor 1 ian. 3 DAR ES SA- DEN* HAAG De memorie van ent-1 Modem LAAM (Tanzania) woord op de omroepwet zal voor 1 janu- Jonge krijgers ri 1967 verschijnen. van de Masai stam zullen in het Dit heeft minister Klompé de Tweede voorjaar voor de laatste maal hun Kamer laten weten. mannelijkheid moeten bewijzen door Voor ze teruggaan naar huis. zingt Leda helemaal alleen een kerstlied waarbij Amy de melodie speelt. Dat klinkt heel anders dan het vorig jaar. toen Jan Krebbe speelde. Die staat achter in de kerk en hij heeft Amy toegeknikt voor ze begon. Margriet staat dicht naast hem en als de laatste toon nauwelijks verklonken is, zijn ze al buiten. De eerste mensen die na hen buiten komen, kunnen hun gestal ten in de verte nog zien. Het lijkt wel of ze ineens haast gekregen hebben. Jord is misschien de enige die het begrijpt Margriet heeft zich het kerstfeest heel anders voorgesteld, want het is wel zeker dat Hemmer haar een goed kerstfeest zou hebben gewenst als hij was thuisgekomen. Zo diep kan een verschil van mening tussen die twee niet gaan. Nu moet Wendei maar met ons mee. zegt .Tord. dat i« niet zo ver dan van hier naar de steiger. En Barden gaat ook mee. Voor het avond is, zal ik jullie allebei wel terug brengen. Ja, vult Leda aan. We hebben zo'n groot kerstmaal, dat kunnen we niet alleen opeten. Barden begrijpt dat ze graag een vreemde bij zich willen hebben omdat ze arrders te veel aan Hemmer denken. Maar hij wil graag nog wat met Jord Munde praten. Mei zit met zijn voeten bij de kachel als ze thuiskomen. Hij was weer bij de baai om naar de boten te kijken en is tot aan zijn knieën in het ijskoude water gelopen. Was dat dan nodig? wil Jord weten. Het bevalt hem maar half dat Mei daar zo zit, nu Barden meekomt. Nodig, wat is nodig? Mei is onaangenaam. Hij groet d® prediker nauwelijks en blijft de beste plaats innemen. Laat Wendei daar zitten. Jord zegt het gebiedend en dan schuift Mei wat op zij. Thomas Barden tikt op zijn schouder. Het is lang gele den, Hansbert, dat we elkaar gesproken hebben. Ik hoop dat het leven je veel geleerd heeft waar je ziel vreugde aan kon beleven. Als Mei niet antwoordt, vraagt hij: Waarom was je er niet bij? Je zuster zong als een engel en Amy speelt dat het de mensen in het hart dringt. Nee. zegt Mei dan. terwijl hij opstaat en zijn stoel met een ruk wegschuift Nee. ik kom daar niet, dat weet je toch? Want het is anders dan jullie zeggenHet is heel anders. Leda is bedroefd om wat haar broer zegt en ook om zijn houding tegen de goede Barden. Maar die schudt alleen even zijn hoofd en zegt vriendelijk: Dat meen je zo niet, Hansbert. Maar het is het feest van Christus' geboorte, ik wil niet anders dan je vriend zijn. Geef me je hand! En dan kan Mei toch weer niet anders dan de hand van de prediker aannemen. Daarna eten ze samen en leest Barden nog eens uit het evangelie van Lucas. Oude Wendei is bij de kachel in slaap gevallen en terwijl Leda en Amy in d® keuken bezig zijn, wil Barden alles weten over Hemmer. Als Men weggaat, nadat hij vriendelijk gegroet heeft en gevraagd of hij mee moet gaan om de gasten naar de stei ger te brengen, vraagt Barden ook hoe het met hem Is. Ik heb hem een paar keer bij de werf gezien, zegt hij wat bezorgd. Hij was bij de tewaterlating van het nieuwe schip, vertelt Jord. En het kan wel zijn dat we nog niet aan het einde zijn met mijn zwager. Maar wat komen moet. dat moet komen, daaraan is niets te veranderen. Ieder mens heeft zijn patroon af te weven, Barden, al willen we vaak zelf dat het anders zal worden. Het kan anders worden, Jord Munde, als de mens zelf wil. Het Kind is ook niet voor niets gekomen. Het bracht kracht die nog aanwezig is en wie in die kracht wil... Barden zegt niet meer. r r Jord verstaat hem. Wordt vervolgd) BUENOS AIRES - Lichter Drie Amerikaanse oplichters hebben 15000 dikke Argentijnse mannen en vrouwen zeven miljoen gulden lich ter gemaakt zonder voor de beloof de „verlichting" te zorgen. De „vermageringsdeskundigen" deden uitstekende zaken een be handeling kostte tot 1.500, bij voorkeur bij vooruitbetaling tot de politie in de zaken gemengd werd: de „slachtoffers" konden maar geen gewichtsvermindering constateren. De drie oplichters waren juist naar Miami (VS) vertrokken. BOSTON Twee Sliperstad Amerikaanse vlieg tuigbouwkundigen hebben gepleit voor inschakeling van de vliegtuigindustrie om de problemen van de verstopte steden op te lossen en ideeën te ontplooien voor de superstad van de toekomst. Juist vliegtuigdeskundigen moe ten worden ingeschakeld, „omdat die het grootste particuliere reser voir van wetenschappelijk talent ter wereld Geen gehoor In hun iedaie stad zouden alle mensen in flatgebouwen van hon derd verdiepingen wonen. Auto's TEHERAN Zes Perzische ministeries kunnen voorlopig geen telefoonge sprekken meer voe ren. De telefoondienst, een staatsbe drijf. heeft de telefoon afgesneden omdat de rekening niet is betaald. De in gebreke gebleven ministeries zijn Buitenlandse zaken. Justitie, Fi- naniën (sic!). Cultuur en kunst. Ar beidszaken en Onderwijs. zouden alleen gebruikt worden om de stad te verlaten, verder zou alle verkeer uit monorail, ondergrondse en rollend trottoir moeten bestaan. door, slechts gewapend met een speer, een leeuw te doden. Het inwijdingsritueel wordt ver vangen door dienstneming in het leger. Volgens de autoriteiten leiden de oude riten ertoe dat de jonge lieden vee gaan stelen en oorlog zoeken met andere stammen. Ook de ouderen hebben een be vel gekregen: „Beschilder je niet meer en trek iets beters aan dan een laken. En vergeet niet, dat er water in overvloed is en dat zeep weinig kost". SUKKELTJE EN BRUUNKE 15. „Die heeft boer Hane- veer nou, die kon hem ook al erg goed gebruiken!" zegt Dirkedeeg. „Als je er meer van wilt weten, dan gaan jullie maar naar hem toe!" De vriendjes stappen de winkel uit. „Nou, dan gaan we maar weer!" zegt Bruunke. „Moet je die HEG eenc zien; nou begrijp ik waarom hij de torenhaan nodig had!" zegt Stikkel- tje bewonderend. „Nu kun je goed zien dat boer Haneveer een kippen-boerderij heeft; een mooie haan is dat". „Maar de torenhaan zal hij nu wel niet meer nodig hebben", meent Stikkeltje. „Klingel-klingel-kling" Nu, dat duurt lang voor boer Haneveer verschijnt. Maar daar komt hij aan de deur. „Die oude koperen haan, zeg je? vraagt hij, „Wat zeg je me daar van, is ie van d® Bosdorpse toren?! Pak hem dan maar gauw, hij staat onder het afdak!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9