FRANKRIJK AFTREDEN RLIJ MET SCHRODER Burgerpersoneel voelt zich achtergesteld Regen houdt niet op MINDER KOOPLUST VOOR SINTERKLAAS NPD verliet vergadering Overweldigende meerderheid Thant blijft aan als secretaris - generaal Kosygin valt Bonn aan Op heterdaad betrapt in aanwezigheid fotograaf al 75jaar tHoogeHuys Oe Thant versterkt s ZATERDAG 3 DECEMBER 196< Nog hoop "DREMIEK Wilson heeft de hoop! op een bevredigende regeling i van het Rhodesische conflict nog j niet opgegeven. Het gesprek met de rebellerende premier Smith bedoelt na te gaan, i of deze hoop gerechtvaardigd is. Ook dient het om Smith duidelijk te maken, wat de gevolgen zullen zijn van het verwerpen van de Britse voorwaarden. Wilson kan zich niet veroorloven, met een compromis naar Londen terug te keren, dat het probleem opnieuw op de lange baan schuift. Dan ontstaan grote moeilijkheden in zijn (Labour-)partij en in het Ge menebest, dat drastische stappen tegen het regime van Smith heeft geëist. De concessies moeten dus van Smith komen. Zij moeten voorts zo reëel zijn, dat naleving van het overeen- gekomene gegarandeerd is. Hier wringt de schoen. Op papier is wel een oplossing mogelijk. Als de uitvoering niet kan worden af gedwongen heeft een papieren ak koord geen waarde. Principes "TEN van de belangrijkste princi pes van een te sluiten akkoord inzake Rhodesië is, dat de blanke minderheid de niet-blanke meer derheid niet zal onderdrukken en dat later het omgekeerde niet zal gebeuren. Waar het nu om gaat is, zekerheid te krijgen, dat de niet-blanke meer derheid binnen een redelijke tijd aan de macht kan komen. Voorts moet gegarandeerd, dat de niet-blanken in de overgangsperiode gelijke rechten krijgen, langs de weg der geleidelijkheid. Tenslotte moet Engeland opnieuw de mogelijkheid krijgen, over machtsmiddelen te beschikken om naleving van het akkoord zonodig af te dwingen. Dit laatste is een bijzonder moeilijk punt, omdat de blanken in Rhode sië niets voelen voor de komst van Britse troepen. Een tussenoplossing zou zijn, de Rhodesische troepen rechtstreeks onder bevel van de (loyale) gou verneur te plaatsen. Ook zou de leiding van deze een heden opgedragen kunnen worden aan speciaal daarvoor aangewezen Britse officieren. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Onder het bur gerpersoneel in dienst van het departement van defensie leven nog talrqke wensen. De burger ambtenaren vragen met nadruk de mogelijkheid tot opbouw van een carrière, zoals dit ook geldt voor de collega-militair b\j De fensie. De militaire chefs zullen qua persoon, capaciteiten en kwali teiten zowel voor de burger als de militair capabel en accep tabel moeten zijn om als chef op te treden. Geen militairen moeten hiervoor in aanmerking komen, die misschien wel de rang bezitten, maar niet de no dige kwaliteiten en vereiste kennis. In de landelijke vergadering van de groep Defensie van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, vroeg gisteren de voorzitter, de heer G. Bruinsma, be halve voor deze punten, ook aandacht het plaatsen van militairen in on juiste functies. Maar al te dikwijls wor- r bepaalde functies militairen benoemd in een rang en met een sala ris, die de verhouding ten opzichte van de gelijkwaardige burgerfunctionaris sen volkomen scheef trekken. Nauwlettend zal er dienen te worden gewaakt tegen discriminatie in de be handeling van militair en burger. BLIJDSCHAP heer Bruinsma sprak zijn blijdschap er over uit, dat de minister in de memorie van toelichting bij de begroting 1967 ruime aandacht besteedt in de verhouding militair-burger. De voorzitter betreurde evenwel, dat de minister nog steeds de noodzaak niet heeft ingezien van de instelling ranglijsten voor het burgerperso neel om zo de rechtspositie binnen het bevorderingsbeleid te verduidelijken. Voor het militaire personeel is MÜNCHEN By de opening van 1 nieuwe parlement van Beieren is het gisteren tot een heftige controverse ge komen tussen enerzijds de christen-de mocraten en de socialisten en anderzijds de extreem rechtse NPD. De oorzaak was de verkiezing van de Kamervoorzitter en diens plaatsvervan ger. Toen er gestemd moest worden ver lieten de 15 NPD'ers de zaal, uit protest tegen de nieuwe bepaling waarbij zij van leidende Kamerfuncties zijn uitgesloten. Voor de derde achtereenvolgende maal werd de CSU'er Hanauer tot Kamerpre sident gekozen. De beide vice-voorzitters- plaatsen gingen naar de socialisten. SCHEVE VERHOUDING TOT MILITAIREN reeds lang het geval. De directeur bur gerpersoneel heeft onlangs nog ver klaard, dat hij hoogstens een soort naamlijst zou willen instellen. Evenzeer onjuist noemde de voorzit ter het echter, dat het burgerpersoneel zijn rechtspositie zou optrekken aan het militair personeel; hij dacht daarbij aan vormen van emolu menten en andere voordelen, die de mi litairen genieten. Het rapport Verhou ding militair-burger, mag hiervoor niet misbruikt worden. Alvorens de verhouding burger-mili tair goed geregeld is, zal er naar het oordeel van de heer Bruinsma, nog veel strijd geleverd moeten worden. De tijd lijkt zelfs nog niet rijp voor de denkbeelden, die in de Richtlijnen voor het bevorderingsbeleid van burger personeel bij Defensie, door de bond zijn ACTIEPROGRAM De vergadering hechtte gisteren haar goedkeuring aan een nieuw program van actie, waarin voor genoemde richt lijnen en rapport opnieuw aandacht wordt gevraagd. De leden willen recht trekking van de scheve verhouding bij de bezoldiging van ambtenaren volgens de lagere salarisschalen en ambtena ren, die betaald worden volgens de loongroepen. Er zou voorts een enkele dienstregeling moeten komen voor het burgerpersoneel van zee-, land- en luchtmacht. In Italië ROME De zware regenval van de afgelopen twee dagen heeft opnieuw bouwlanden en een aantal steden on der water gezet in Noord- en Middes- Italië. Grote overstromingen worden ge meld uit de Dolomieten rond de stad Trento, waar de rivieren de Chieppena en do Sale buiten de oevers zijn getre- der Vele mensen die in deze omgeving wonen moesten naar veiliger oorden worden gebracht Do akkers rondom Florence staan blank en het tentenkamp van de Neder landse soldaten die al drie weken het Florentijnse water zuiveren is onderge lopen De soldaten namen de wijk naar Pistoia en zullen een dezer dagen naar Nederland terugkeren. He< beroemde San Marco plein staat onder water. Voor de kathedraal steeg het water 30 cm. NEW YORK Met een overweldigende meerderheid van stemmen is gisteren Oe Thant door de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering van de VN herbenoemd als secretaris-generaal van de Volkeren-organisatie. Een resolu tie in de Assemblee werd met 120 stemmen van de 121 aanvaard; en in de Veiligheidsraad stemde iedereen vóór aanblijven. Het nieuwe mandaat van de secreta ris-generaal zal op 31 december 1971 eindigen. Dit nieuws werd in de hoofdsteden Parijs. Moskou en Londen met voldoening ontvangen. Na de stemming in de Algemene Ver gadering werd Thant de blauw-gouden vergaderzaal binnengeleid waar hem een staande ovatie werd gebracht Met een lichte buiging nam hii zijn plaats weei in. Dc 57-jarige Birmese diplomaat zei in zijn rede: „Ik neb deze stap gedaan omdat het mijn plicht was. Ik wil in mijn functie de hogere belangen de organisatie dienen om op deze ma nier een positieve factor te vormen in de huidige internationale toestand Bijgedraaid hem hebben toegezegd volle steun te verlenen vooral op finan cieel gebied. Dit wijst er op dat Frankrijk. Rusland en andere lan den, die vroeger hadden geweigerd de VN financieel te steunen zijn bij gedraaid. Inzake Vietnam sprak Thant op nieuw zijn waardering uit voor de aan- cn Nieuwjaar. Hij hoopte dat deze peri ode zal worden verlengd, opdat de at mosfeer kan worden geschapen die no dig is voor zinvolle besprekingen ter bevordering van een vreedzame oplos sing. Hij verzekerde voorts dat hij elke gelegenheid zal aangrijpen om er aan te herinneren dat de strijd in Vietnam moet worden beëindigd. „Ik stel mij tot plicht alle pogingen in het werk te stel ler. om vrede en recht te brengen in dat land", aldus Thant. PARIJS Premier Kosygin van dc Sowjet-Unie, die een achtdaags bezoek brengt aan Frankrijk, heeft gisteren bij zijn protocollaire bezoek aan het stadhuis, een uiterst scherpe aanval ge daan op West-Duitsland. Hij zei o.m. „De machten van fascisme en oorlog, die op het slag veld verslagen waren, steken nu bij klaarlichte dag zonder blikken of blo zen de kop weer op". Hij bekritiseerde de Westduitse aanspraken op meer gebied, en pleitte voor het ontbinden van de militaire bondgenootschappen in Europa. Rusland, zo zei hij, heeft al eerder aangeboden het Warschau-pact op te heffen als ook het Atlantische bondge nootschap uiteen gaat. In het kader van zijn bezoek Frankrijk trok dit beroep vooral de aandacht, omdat de Gaulle zijn land heeft teruggetrokken uit de NAVO en de geallieerden het gebruik van bases REISBUREAU „APELDOORN" Apeldoornselaan 175 Bezuidenhoutseweg 12 DEN HAAG Telefoon 60.08.12 ROTTERDAM Twee inbrekers zijn vannacht omstreeks twaalf uur op heter daad betrapt bij een inbraak in het kantoor van de N.V. Onderling Belang aan de Schieweg. Hun arrestatie gebeurde in aanwezigheid van een persfotograat een bijzonder feit. Dat was voor een van de inbrekers reden om zijn jas over zijn hoofd te trekken (zie foto boven). Rechercheurs namen het zekere voor het onzekere en legden handboeien aan. Enkele rechercheurs moesten op een ladder klimmen om de arrestatie te kunnen verrichten (foto rechts) op het dak aan de achterzijde. Enkele weken geleden is in hetzelfde pand ingebroken. Toen werd ongeveer tweeduizend gulden gestolen. Enige tijd geleden probeerde een onzer verslaggevers, samen met een recher cheur, of inbreken daar mogelijk was. Binnen vijf minuten was de politie toen aanwezig. Het had voor de inbrekers tot waarschuwing moeten zijn. De arrestan ten zijn de 21-jarige kantoorbediende B. Lijsttrekker Duitse minister was kwade genius (Van een correspondent) PARIJS De vervanging van dr. Gerhard Schroder als minis ter van buitenlandse zaken van de bondsrepubliek wordt in de Fran se hoofdstad als een belangrijk winstpunt voor de Frans-Duitse betrekkingen gezien. Schroder werd in Parqs al lang beschouwd als dc kwade genius in de onder linge verhouding tussen beide gekondigde bestandsperiode op Kerst I in Frankrijk heeft ontzegd. Voorlopige indruk (Van een onzer verslaggevers) Hebben sombere economische voorspellingen de portemonnaie van Sinterklaas verstoord of is het 't weer, dat de kooplust van het surprises zoekend publiek lijkt te hebben verminderd? In de grote warenhuizen heeft men er nog geen antwoord op. maar een feit is, dat zij dit jaar een minder rijke Sinter klaastijd hebben dan vorige ja ren. Pas over enkele weken kart men de zaak beter overzien Maar tot nu toe hebben winke liers toch wél een zekere be houdzucht geconstateerd. Een crisis-verschijnsel? Vree: voor slechtere tijden? Hoewel dit vrees nog wat voorbarig lijkt, is zij psychologisch verklaarbaar: door de vele debatten over onze econo mische toestand is deze midden i» de publieke belangstelling ge plaatst. Dat zou tot gevolg kunnen hebben, dat de kooplust van het publiek voor veel luxe artikelen if afgenomen omdat men het geld lie ver zou besteden aan degelijke? huishoudelijke artikelen. Het is maar een veronderstelling van warenhuizen. Een duidelijk beeld heeft men niet. Een factor. die zeker ook meespeelt is, aldus de bedrijfsleider van een groot wa renhuis, de confectie-oorlog. Door de slechte verkopen in de zomerse oktober-maand is de wintercollec tie voor sterk afgebroken prijzen op de markt gebracht. Velen heb ben daarin hun geld gestoken, met het gevolg dat het Sinterklaas-pot- ie aanzienlijk is geslonken. VERWARRING Op vrijwel alle afdelingen heerst ?en zekere verwarring, zegt een an- iere bedrijfsleider. Er is zeer duide- 'ijk te merken, dat men het geld -liet meer zo gemakkelijk rond strooit als vorige jaren. Alleen de afdelingen parfumerie en speelgoed doen het goed. Daar :s eerder vooruitgang dan terug rang te merken. Racebanen voor miniatuur-auto's, die toch enkele honderden guldens per stuk kosten, gaan aan de lopende band weg, evenals voetbalspelen, mechani- che poppen en duur speelgoed als •linschommels. Een debacle voor de warenhui- en? Dat zeker niet Maar de forse omzetstijging, die men al jaren ge vend is, lijkt er uit te zijn. Men ?oopt nu maar, dat deze dag veel ral goedmaken. De ervaring heeft geleerd, dat zeer velen pas op de 'aatste dag hun inkopen doen. Maar tot de resultaten van vorige iaren zal men niet meer komen. Dat staat nu al vast. landen. Zelfs zqn vervanging door I Willi Brandt ziet men als een stap vooruit. Schroder heeft zich, terecht of ten onrechte, de reputatie van een Fran senhater verworven, in wiens ogen noch De Gaulle, noch de Franse re gering ooit iets goeds konden doen. De Franse commentatoren had den persoonlijke en gevoelsredenen voor die antipathie van Schroder ontdekt. Op de eerste plaats de Franse bezetting van het Saarge- bied na de Eerste Wereldoorlog en verder de aard van de Noordduitse protestanten, van wie Schroder de belangrijkste politieke representant in de Westduitse politiek is. Deze bevolkingsgroep neigt van nature meer naar de Angelsaxen dan naar de Latijnen. Illusie Zijn vertrek geeft, naar de Fransen menen, meer gewicht aan de woorden van de nieuwe bondskanselier, die te kennen gegeven heeft de betrekkin gen met Frankrijk te willen verbete ren. Kiesinger koestert ook de illusie, dat hij zowel met Washington als met Parijs goede verhoudingen zal kun nen scheppen, waarin Erhard volko men gefaald heeft. Kiesinger zal spoe dig de gelegenheid krygen zijn woor den door daden te laten volgen. Begin 1967 komt hij naar Parijs voor de halfjaarlijkse besprekingen tussen de Franse en Duitse regerings leiders, zoals die in het verdrag van het Elysee zijn vastgelegd. Men neemt algemeen aan, dat er op zijn minst een duidelijke verbete ring in de atmosfeer van de Frans- Duitse betrekkingen zal optreden en dat men in Bonn bereid zal zijn om de Franse plannen en daden gunsti ger te interpreteren dan in het ver leden het geval was. Drie of vier jaar geleden, toen De Gaulle mogelijk de illusie koesterde, dat de tijd West-Duitsland van Ame rika zou doen vervreemden, aan vaardde de Franse president zelfs, dat de bondsregering er door veiligheids overwegingen toe gedwongen zou worden andere opvattingen op het gebied van de defensie te huldigen. Men legt er in officiële Franse krin gen voortdurend de nadruk op, dat de onenigheid over dit en andere punten door de systematische onwil, die Bonn demonstreerde, verergerd werd. De illusie van een Frans-Duitse al liantie op basis van een Europese or ganisatie is thans vervlogen. Presi dent De Gaulle heeft dit op zijn pers conferentie van 28 oktober duidelijk gemaakt. Teleur gestetld Teleurgesteld in zijn verwachtin gen wat Duitsland aangaat, heeft generaal De Gaulle zich tot Rusland gewend. Het bezoek, dat de Russi sche premier Kosygin thans aan Parijs brengt, past geheel in die po litiek. Naar verwacht is de nieuwe bondsregering niet meer dan de vo rige bereid of in staat om de Ameri kaanse veiligheidsgarantie voor de Franse in te wisselen of om de Franse opvattingen over de vreedzame bedoelingen van Rus land te aanvaarden. Alle toenade ringspogingen van Kiesinger of Brandt zullen in Parijs echter wor den toegejuicht. Nu een Westduitse sociaal-demo cratische minister van buitenlandse zaken pogingen in het werk wil stel len om de politiek van de bondsrege ring jegens Oost-Europa te bevrijden van de boeien van de Hallstein-doc- trine en betrekkingen met Oost- Duitsland wil aanknopen, zal de sa menwerking tussen Bonn en Parijs gemakkelijker worden. Van het terug zetten van de klok naar het tijdperk van het Frans-Duitse huwelijk, kan echter geen sprake zijn. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING De laatste tijd wordt erg gespecu leerd over de positie van de heer Rool- vink; tal van onjuiste veronderstellin gen zijn aan de openbaarheid prijsge geven. Jammer, want waar is, dat hij kundig en waardig de AR-fractie tus sen de klippen door heeft gestuurd en het landsbelang heeft gediend. Wie zijn beleid eerlijk beoordeelt kan slechts concluderen dat hij te recht het vertrouwen van de ARP ge niet Reeds bij de vorige kandidaatstel ling was hij favoriet binnen de partij, terwijl ook de „gewone kiezer" hem bleek te kunnen waarderen vanwege de vele voorkeursstemmen die hij had in die kiesdistricten, waar hij niet als nummer één op de lijst stond. Mijns insziens is de enige reden hier van dat hij altijd in de praktijk ge toond heeft in zijn beslissingen en oor deel rekening te houden met de belan gen van alle groepen. Mijn conclusie: Roolvink zou voor het gehele land als lijsttrekker dienen op te treden. Dr. D. Vreugdehil, Utrecht Gastarbeiders De laatste tijd leest men herhaalde lijk over meer werkloze gastarbeiders. Die mensen hebben ons uit de nood geholpen; me dunkt nu moeten wij hen zo lang mogelijk blijven helpen om nuttig werk aan te pakken. Mogelijkheden zijn er ook buiten het industriële klimaat Ik denk aan het gilde der glazenwassers, dat wel bijzonder klein moet zijn, want wil je zo iemand hebben, dan is het een gul den kans als je er een krijgt Een nuttig en goed betaald werk. Ik dacht zo zijn er meer mogelijkheden in de dienstverlenende sector. J. Cijsouw, Den Haag Prachtig gebaar Verleden week zaterdag betrad ik het gemeentelijk sportpark te 's-Gra- venzande. Discreet vroeg mij de loket- tist of ik de 65 al was gepasseerd en op mijn bevestigend antwoord zei hij: „Dan mag u zonder betaling het ter rein betreden." Ik dacht dat 's-Gravenzande wel een der gemeenten is, die deze facili teiten geeft, waar vele ouderen dank baar voor zullen zijn. Ligt het niet op de weg van alle gemeentebesturen de ze en soortgelijke faciliteiten van kracht te doen worden? Het zou voor bejaarden iets geweldigs zijn. W. den Draak, 's-Gravenzande Parkeerverbod Er wordt goed gelet op verboden parkeren, zei de Haagse burgemeester onlangs; in tien maanden werd liefst een kwart miljoen aan boetes geïnd. In de nacht van 17 november jl. werd mijh vrouw in het ziekenhuis opgeno men. De volgende dag ging ik haar bezoeken en parkeerde mijn wagentje In de Glasblazerslaan; ik stond het verkeer niet in de weg. Bij terugkomst een „papiertje"; in derdaad bleek er na lang zoeken een bij de avond onzichtbaar half omge waaid en verkreukeld verkeersbord te staan dat „niet parkeren" aanduidde. Dat laantje maakte op mij (en ande ren) alleen maar de indruk een val te zijn, waarin tallozen „ingereden" zijn. Weinig gevoelig bovendien van de overheid om ziekenhuisbezoek, dat al vervuld is van leed dat het heeft ge troffen, op deze manier uit te nodigen onmiddellijk „op het bureau" een tien tje ,te komen betalen. Of ben ik als oud-ambtenaar van Maatschappelijk Werk wellicht overgevoelig? M. Schrader, Den Haag AR-Driebergen wil Zijlstra als lijsttrekker DRIEBERGEN In haar vergadering van gisteravond heeft de plaatselijke AR- kiesvereniging Nederland en Oranje be sloten prof. dr. J. Zijlstra als kandldaat- lUsttrekker bij de komende verkiezingen voor te stellen. Dit in afwijking van hetgeen het Cen traal comité der anti revolutionaire kiesvereniging heeft geadviseerd. De kiesvereniging Driebergen zal dit besluit in een rondschrijven ter kennis brengen aan alle kiesverenigingen in de kies kring Utrecht. Driebergen is overigens niet de eerste kiesvereniging die met dit voorstel komt. AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) minder nu de 57-jarige Birmaan Oe Thant bereid is, een nieuwe ambtsperiode voor zijn rekening te nemen. Blijkbaar meent hij nu over meer mogelijkheden te beschikken om zijn belangrijke werk met meer succes dan tot voor kort te kunnen verrichten. Drie maanden geleden was hij teleurgesteld over I het feit, dat de Verenigde Staten er niet in ge- slaagd waren, iets te doen aan de kwestie-Vietnam. die een bedreiging voor de wereldvrede vormde. Hij had nog meer klachten en een van de belang rijkste was, dat door het in gebreke blijven van I landen als de Sowjetunie en Frankrijk de volke renorganisatie in grote financiële moeilijkheden was geraakt. Ook vond hij, dat de bevoegdheden van de secretaris-generaal te beperkt waren. Oe Thant: aanblijven Oe Thant aanvaardde een nieuwe ambtster- Voorhehoild mijn met het voorbehoud, dat hij van jaar tot jaar kan beslissen, of hij als secretaris-generaal zal aanblijven. Op die manier kan hij proberen, zijn positie te versterken, zoals hij dat in feite in de afgelopen maanden gedaan heeft. Oe Thant is een wijs man. Hij was er zeker van, dat men hem voor een nieuwe ambts termijn zou voordragen. En hij besefte, dat wilde hij ooit iets voor de volkerenorganisatie kunnen bereiken hij voor zyn aanblijven bepaalde be langrijke voorwaarden moest stellen. In die geest hebben wij drie maanden geleden dan ook gereageerd op de ontslag-aanvrage van Oe Thant. Hij was er de man niet naar, weg te lopen van een post, waarop hij zich volledig had ingezet. En juist de grote be zorgdheid, waarmede hij de ontwikkelingen in de wereld en met name in Vietnam gadesloeg, wees er op, dat Oe Thant met de aankondiging van zijn aftreden het tegenovergestelde probeerde te bereiken zij het dan op zyn voorwaarden. Verrassend is de medewerking van de Sow- letunie en Frankrijk geweest. Men zal zich her- Verrassend inneren, dat de Russen na de dood van Ham- marskjoeld hebben geprobeerd, een 'troika' of driemanschap de functie van de secretaris-generaal te laten waarnemen. Slechts aarzelend gingen zij tenslotte akkoord met de (tijdelijke) benoeming van Oe Thant. Ook vijf jaar geleden kostte het nog moeite, de Birmaan herbenoemd te krygen. Nu is het aanblijven van Oe Thant voornamelijk te danken aan het aan dringen van de Sowjetunie. Ook Frankrijk, dat bepaalde financiële bijdra gen weigerde te voldoen, en in het algemeen niet zoveel met de Ver. Natie? op had, verleent nu medewerking om het aanblijven van de secretaris-ge neraal mogelijk te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5