Mekka voor tieners L Schoolkrantje in No-time CARNABY ST. RUIMTE JEUGD RAAKT IN BAN VAN BROMMER DRUIPSNOR WORDT IN! ,.WIE. heeft er voor mij oude wapens te koop?" en: ZATERDAG 3 DECEMBER 1966 ffity Df (©c.fmuusfcr Wi. ON DEN- Wie tien Londenaren de weg naar Carnaby Street vraagt krijgt van hooguit één te horen, dat het ergens in Soho, het rossige uitgaanscentrum, is! Van de uitgang van het underground-station Picca dilly Circus is het slechts enkele minuten lopen. Het kan niet missen, want gelaarsde mini-meisjes in paars gaan er in optocht heen. Er komt ook een stroom terug, met uitpuilende tassen. Het Londense Mekka van de tiener mode is een begrip. Carnaby Street schrijft voor wispelturig en met een knipoog naar de commercie hoe tieners en twenners gekleed moe ten gaan. Beat en mode hebben er, handig gebruik makend van publici teitsmedia, een „bedevaartsoord" van gemaakt. De facade is bros. Carnaby Street is een vale achterafstraat met smalle trottoirs, de faam van modecentrum onwaardig. Vervallen winkeltjes, in de steek gelaten door noodlijdende middenstanders, zijn verbouwd tot boetiekjes, die model staan voor soort gelijke zaakjes, die de laatste maan den ook in ons land als paddestoelen uit de grond rijzen. REPORTAGE: Wim FOTO'S: de Regt Hans Keijzer COMMERCIE Commercie viert er hoogtij. Jonge zakenmensen, die fantasie aan finan cieel inzicht paren, verdienen er dik geld door subtiel te speculeren op jeugdig modebewustzijn. De Schot John Stephen heeft in Carnaby Street de grootste boetiek. De reden waarom hij door middel van een biljet voor de winkelruit zijn Hollandse vrienden welkom heet is niet geheel duidelijk. Stephen k De keuze in de boetiekjes is vrijwel onbeperkt. De verkopers stimuleren de kooplustige stem ming met beatmuziek, die uit luid sprekers schalt. John Stephen heeft daarmee het meeste succes gehad tot nu toe. Onder zijn collega's is hij verreweg de grootste. Zijn personeel beschouwt hem als een autoriteit, die zetelend in een ruim kantoor boven zijn win kels als een potentaat uitmaakt wat er moet gebeuren. De concurrentie is groot. Lord John, Lady Jane en Tom Cat om er maar enkele te noemen dingen om het hardst naar de gunsten van kooplusti ge tieners. De onderlinge wedijver maakt Carnaby Street toch nog aan trekkelijk. De etalages visitekaart jes van alle boetiekjes zijn met smaak ingericht; de winkeltjes zelf trouwens ook. Het is duidelijk, dat er niet op een paar ponden is gekeken; het duurste was nauwelijks goed ge noeg. DE bromfiets raakt ook bij het zwakke geslacht in zwang. Bijna een half miljoen vrouwen hebben sinds 1962 een bromfiets aangeschaft. Van hen zijn er meer dan 160.000 tussen de 15 en 24 jaar. Dit is gebleken uit een marktonderzoek dat in opdracht van de RAI deze zomer is ge houden. Op een totaal van 1,6 miljoen brom fietsers in Nederland lopen de vrou wen hun achterstand snel in. Het is gebleken dat vooral meisjes een licht brommertje aanschaffen voor het ver voer naar school of kantoor. Bij de jonge huismoeders schijnt het gemoto riseerde fietsje overigens ook in trek te zijn. Fiets verdwijnt Uit het onderzoek blijkt ook dat de „brom" een typisch vervoermiddel ia van jongelui. Twintig procent van alle bromfietsen is in het bezit van jonge lui beneden de twintig jaar. Dit bete kent dat op de scholen een fiets lang zamerhand een bijzonderheid aan het wordenis. De „fietsenkelder" zal dan ook moeten veranderen in „bromfiet senkelder". Tien procent van alle bromfietsen wordt uitsluitend gebruikt om naar en van school te rijden. Als daarbij de gebruiksdoeleinden voor het vrije weekeinde worden opgeteld, en niet te vergeten de vakanties op de brom fiets, dan is de hegemonie van de „jeugdbrommer" bewezen. Opmerkelijk is dat meer dan de helft van alle „rijwielen met hulpmo tor" in handen is van bewoners van het platteland of van kleine dorpen. De jongelui in de stad moeten zich tevreden stellen met een derde gedeel te van het totale brommerpark. Naar twee miljoen Verwacht wordt dat het totale aan tal bromfietsen snel zal stijgen: in 1970 zullen meer dan twee miljoen brommers op de Nederlandse wegen rijden. De brommer heeft een pre op WAT is HIP Het assortiment kleding is bijna on begrensd. De Londense jeugd, die zich volgens de allerlaatste mode wil kle den, kan er naar hartelust uitkiezen. Wat is op het ogenblik „hip"? Afgaande op de etalages: helgekleur de bontjassen, boa's, micro-rokjes, wit- Het Londense modemelcka, dat Carnaby Street heet, mikt op tie ners en twens en schiet voortdu rend in de roos. Wie zijn kleding niet in deze vale achterafstraat van Soho koopt, telt niet mee. Resultaat is, dat op alle uren van de dag jongelui zich voor de eta lages verdringen. te en paarse laklaarsjes met rijgknoop- jes, glinsterende en gehaakte kousen. Populair zijn sinds kort ook oude uniformen, met of zonder motgaten. Ze worden tot in de verste uithoeken van het land ingekocht en ze gaan weer in een ommezien van de hand. De prijzen zijn aan de hoge kant. Dat kan ook niet anders. De boetiek jes staan op dure grond en het „hip pe" van de kleding moet uiteraard ook extra worden betaald. De praktijk leert, dat de kosten geen bezwaar zijn. Naar schatting wordt in Carnaby Street elke week één miljoen gulden omgezet! „Klas Nd4 vraagt oude nylons voor een werkstuk." Twee advertenties uit het pas opgerichte schoolblad „No-time". Wie denkt, dat de wapens bestemd zijn voor complotterende scholieren, die de leerkrachten beu zijn. heeft het mis. Ook zijn de nylons niet bestemd voor een Rubrieken overval, al is het een aardige gedachte dit aan te duiden met „een werkstuk." alle inzendingen plaatsen of niet, met andere woorden, moest er censuur toe gepast worden. „Daar is veel over ge praat en we zijn tenslotte tot de con clusie gekomen: geen censuur. Want bij een krant ondertekent de verslaggever niet en is de hoofdredac tie verantwoordelijk. En bij or>s onder tekent wel iedereen en blijft dus de verantwoordelijkheid bij de schrijfster. Verder waren we bang, dat bij toepassing van censuur het en thousiasme zou verdwijnen." ALTIJD MUZIEK Ze geven wel iets weer van de sfeer in de Algemene Meisjesschool „De Windroos" aan de Noorderhavenkade, die opleidt voor lerares bij het Nijver heidsonderwijs. Hoe komt zo'n krant tot stand en welke technische problemen moeten overwonnen worden? Aan het begin ervan staat de speelse fantasie en het organisatie-talent van Ted Meijer, die Met nietjes Service (tevens trekpleister) van de boetiekjes is de beatmuziek, die alle uren van de dag uit luidsprekers schalt. „Dat hoort er gewoon bij", ver telde een winkelbediende. „Onze mode is niet los te denken van de beat De muziek stimuleert de verkoop, evenals de foto's, waarmee we de zaak hebben volgeplakt. Een boetiek zonder beat muziek telt niet mee..." Naast de modewinkeltjes is een nieuw soort zaken snel in opkomst. Rommelige winkels, volgestouwd met kitsch: imitatie - antieke vaasjes, pot jes en pannen, copieën van aanplak biljetten uit de jaren twintig en dertig met reclame voor huishoudelijke pro- dukten enz. Het is allemaal fabrieks- spul, aan de lopende band vervaar digd, maar het vliegt weg. Tenslotte: wie vandaag de dag wil meetellen moet proberen een forse druipsnor te kweken. Eén van de Rolling Stones en George Harrison en Paul McCartney van de Beatles zijn ermee begonnen en plotseling ziet men links en rechts jongens met de vingers een dun streepje dons onder de neus liefkozend strelen. Lang haar heeft zo lang zamerhand afgedaan. De snor is in opmars! Een andere moeilijkheid was, dat de machine zich afstelt op het lichtste grijs, zodat alles wat maar enigszins donkergrijs is pikzwart wordt. Tenslot te moesten we met z'n tweeën de hele krant in twee dagen overmaken. Om de maat vol te maken: de kop van de stencil paste niet op de machine, die hebben we er met nietjes aan moeten maken. De inhoud. De schoolkrant is ver deeld in vaste rubrieken, zoals „inter views met", „speciale aandacht voor", „kort en goed" en een pagina adver tenties voor de leerlingen voor tien cent per regel. De rubriek „interview met" is gewijd aan actuele zaken, hoe wel dat moeilijk is ornaat „No-t-"*ne" een maandblad is. Hoe komt de redactie aan de kopie? „Op een bord in de gang prikken we opdrachten. We we ten van te voren niet wie er met een interview komt. Op het ogen blik verwachten we een inter view met Pierre Jansen". Ted Meijer (rechts): organisatietalent van de redactie vervoermiddel van de tiener B scooters en auto's: hij is goedkoop, en bovendien verplaats je je met een brommer in de stad net zo snel als met een auto. Van de jongens in de leeftijd tussen 15 en 19 jaar is ongeveer 60 procent bromfietsbezitter. Van de meisjes in dezelfde leeftijdsklasse is dit percenta ge 25. Overigens is het bezit van een brom mer voor menige tiener een noodzaak. Meer dan driekwart van hen die een brommer hebben gaan erop naar school of naar hun werk. Meer dan de helft van deze categorie is wel aange wezen op dit vervoermiddel, omdat er geen gebruik kan worden gemaakt van openbaar vervoer. De zeshonderd duizend die hier wel gebruik van kunnen maken, doen dit niet omdat dat een gemiddeld tijdsverlies bete kent van twintig minuten. Goedkoop Elektronisch Vanachter haar schrijfmachine ■peciaal voor dit doel gekocht zegt ze: „Van begin af aan dacht ik: het nioct niet zo'n gewoon gestencild blaadje worden. Ik wou het laten Jrukken. Maar toen ik ging informe ren bij een paar drukkerijen bleek dat veel te duur te worden. Maar er was een leraar, die ons ver- .elde, dat er ook electronisch stencil- werk bestaat met veel meer mogelijk heden o.a. voor illustraties. De eerste vergissing, die we maakten, was dat we geen verschil veronderstelden met gewone stencils. We kregen een model mee met nstructies, dat we tekst en illustraties op het model moesten plakken. Ze wa ren vergeten te vertellen, dat het ma teriaal aan één kant los moet zijn, De soort brommer die wordt ver kocht is de laatste tijd sterk veran derd. In 1962 kocht slechts twintig pro cent van alle kopers een bromfiets van ongeveer vierhonderd gulden. Dit jaar is dit 50 procent. Er worden dus voornamelijk goedkope bromfietsjes als Solex en EEG-mobyletjes gekocht. Vooral het laatste brommertje heeft de tieners voor zich gewonnen. Met zijn lage prijs (rond de 350 gulden) en zijn sportief voorkomen is dit een echt schoolbrommertje geworden. Door de massaproduktie zijn de prij zen zo laag komen te liggen dat zij die van een sportfiets benaderen. De goed kope brommer is daarom een concur rent van de sportfiets geworden. Frankrijk Een bewijs hiervan is de ontwikke ling in Frankrijk. Daar is de mini- mum-leeftijd voor het berijden van i> een brommer veertien jaar. Bovendien ligt de maximum snelheid veel hoger dan in Nederland. In Frankrijk mag ijftig kilometer per uur worden gere- 'en. Deze maatregelen hebben het en- houslasme van jonge mensen alleen maar aangewakkerd. Bovendien gebeu ren er in Frankrijk minder ongeluk ken met brommers dan in Nederland omdat er geen duopassagier achterop mag. Het ligt voor de hand dat het ver- eersreglcment voor bromfietsers in Nederland aangepast zal moeten wor- len. Daarbij zullen de gedachten onge twijfeld uitgaan naar de Franse situa tie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 17