Sinterklaas in de filatelie SINTERKLAAS 9 +A Handige boekjes voor knutselaars 1 14 PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 3 DECEMBER 1966 Postzegelrubriek door J. J. M. KIGGEN f *.4VT Sinterklaas is enkele malen de eer der postzegels waardig gekeurd. Ik noem u: in Frankrijk, Liechten stein, Luxemburg, Turkije en in ons eigen land. Nu zult u vragen: waar blijft Spanje in deze opsomming? Spanje heeft aan vele onderwerpen van zijn nationaal gebeuren filatelistisch aandacht gewijd.... aan zijn religie en zijn historie zijn postzegels gewijd, maar aan de grote kindervriend niet. Volgens mijn bronnen is en blijft het raadselachtig, waarom onze Nederlandse Sint elk jaar nu juist uit Spanje naar Amster dam moet komen. Het enige va derland voor de échte Sint kan Turkije zijn. De H. Nicolaas heeft namelijk in Myra, in Azia tisch - Turkije in de viere eeuw na Christus geleefd. Een in 1955 door de Turkse posterijen uitge geven postzegel toont de Nico- laaskerk in Demre (provincie An talya). Boven de afbeelding van die kerk zweeft in silhouetvorm de heilige Nicolaas (zie afbeel ding). De naam „goede" sint zou terugvoeren tot de eigenschap pen van deze bisschop, die een edelmoedig mens moet zijn ge weest De échte Sinterklaas is uit wel gestelde ouders in Turkije gebo ren. Hij was zeer vroom en werd op jeugdige leeftijd tot bisschop van Myra benoemd. Daar zou hij zonder acht te slaan op zichzelf de lichamelijke en geestelijke no den van zijn gelovigen, die hevig vervolgd werden, verzacht heb- slechts indien zij als slavinnen verkocht werden. Dit stuitte Sin terklaas blijkbaar zo tegen de borst, dat hij 's nachts drie zak jes goudstukken door het venster wierp, waar de meisjes sliepen. De legende wil, dat de zakjes precies terecht kwamen in de kousen, die naast het vuur te dro gen hingen. Vandaar dat men in de Engelse landen zijn kousen op houdt om de gaven van de kerst man te ontvangen. De arme va der ontdekte nog juist wie de mil de gever was, maar Sinterklaas vroeg hem het geheim te bewa ren. Ook in onze dagen zijn Sin- terklaasgschenken anoniem. Dieven „Vaardige handen" is de titel van een serie aantrek kelijke boekjes, uitgegeven door Zomer en Keuning te Wageningen. Er komen vijftien deeltjes waarvan er nu vijf zijn verschenen. Het is een Duitse serie, ver taald en aangepast. Opvallend is de goede verzor ging. Talrijke foto's in kleur en zwart-wit en goede schetstekenin- gen verduidelijken het geheel. De boekjes 3,25) behandelen tal van mogelijkheden voor hand vaardigheid. De eerste vijf deel tjes zijn: „Sterren van stro"; „Sieraden van email"; Batik ken"; „Mobiles"; „Zelf poppen maken". De voorbeelden zijn ori gineel en smaakvol. Enkele zeker die uit het boekje over batikken, zijn bovenden zeer kunstzinnig. reidde. Hij had ze al hoe wreed waren vaders vroeger in stukken gesneden en in een ton ingezouten. Dit ging onze kindervriend te ver. Hij paste alle stukjes weer aan elkaar en zo kwamen de jon getjes weer tot leven. Frankrijk heeft aan dit verhaal in 1951 een postzegel gewijd. Er bestaat na melijk in Epinal een museum van volkse prentkunst, waar de ze afbeelding van Sinterklaas van de hand van Jean - Charles Didier uit de 18de eeuw wordt bewaard. (Zie afbeelding) verkerende zeelieden veilig bin- nog studenten, bankiers, reizigers ben. Hij is zelf op 6 december van het jaar 343 de marteldood gestorven. Legenden Reeds spoedig na zijn dood groeiden legenden rond deze goe de mens; hem werden zelfs won deren toegeschreven; en zo werd hij de beschermheilige van vele groepen van mensen. Zo leefde in Myra een arme edelman met drie dochters. Zij waren lief, maar even arm; de kans op een huwelijk bestond derhalve nengeloodst Daarom zegt nog wel: ,,moge St.-Nicolaas aan r staan". zelfs dieven onder zijn En dan natuur lijk Sinterklaas als de grote kin dervriend. Een van de vele ge schiedenissen rond hem ver haalt hoe een vader tijdens een hevige hongers nood in zijn land uit wanhoop zijn drie kinderen tot avondmaal be- bescherming. Toen de Turken Klein - Azië onder de voet lie pen (800 na Christus), achtten de Italianen uit het zuiden d( lands het ongehoord, dat St.-Nicolaas' overblijfselen in de handen van die ongelovigen zouden vallen. Zij staken over en kwamen be houden met zijn gebeente terug. Zwarte Piet In de crypte van de Nico- laaskerk van Bari rustten die re likwieën sindsdien. De verering van de goedheiligman is van Ba ri via de zeewegen gemakkelijk over Europa verspreid geworden. Het geval zwarte piet zou ver band houden met de duivel, die de goede man elk jaar op 6 de cember weer aan de ketting legt en meeneemt als zijn dienaar. Op de Nederlandse kinderze gels van 1961 rijdt Sinterklaas op zijn schimmel toegejuicht door Kenmerkend is de eenvoudige taal en goede, bondige uitleg van de technieken die bijna alle met geringe kosten thuis kunnen wor den beoefend. De Nederlandse be werking is van A. Duyser. De an dere tien deeltjes verschijnen in de loop van 1967. Tegen de Kerst zijn de „ster ren (en andere figuren) van stro" aantrekkelijk om te maken. Even als in de andere boekjes worden slechts suggesties gegeven zodat men zichzelf in de bepaalde tech nieken kan bekwamen en eigen ideeën er in kan toepassen. Batikken Het batikken is in Nederland wel bekend, echter niet het zelf thuis batiks maken. Het is een aantrekkelijk werk dat na enige vaardigheid voldoening kan schenken en waarbij men weinig hulpmiddelen nodig heeft. Het maken van emaille - siera den vraagt meer hulpmiddelen, allereerst een oventje dat echter tegenwoordig overal verkrijg baar is. Uit de voorbeelden blijkt dat dit werk niet snel hoeft te gaan vervelen. Misschien een goed idee voor Sint Nicolaas zowel wat krijgen (van de attributen) als geven (van sieraden) betreft. kinderen, terwijl de maan door de bomen schijnt (zie afbeel ding). Liechtenstein gaf in 1953 een zegel uit met de beeltenis van Sinterklaas naar een schilderij van Barthélemy Zeitblom (1484-1517) uit de galerij van Va duz (zie afbeelding). En Luxemburg zocht het in af beeldingen voor zijn twee zegels (1955) meer in suikergoed,marse pein en speelgoed (zie afbeel ding). Al met al een kleine, maar leu ke verzameling, die ons nog eens doet terugdenken aan vroeger. ial der onbek< zen wij voor ditmaal een viertal stel lingen, In plaats van de gebruikelijke vermelding der i mder deze posi- Oplossingen abcdefgb Hoe kan wit aan zet de partij op winnende wijze vereenvoudigen? (2) De koning in de val. 9 'I *AJl B&m D üfiHsPs m 1 november Jl., u voorgezet onder winst of mat. Met 3. g6 4. Dh6 Lxe6 2. Lc2 (Dreigt Lxg6) 2. Lf7 3. Zwart probeerde nog 1. t de landenwedstrijd Neder- Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1. niet te ontkennen, 11. schoorsteenzwart, 12. meisjes naam, 13. meisjesnaam, 14. plaats in Friesland, 17. sportterm, 18. water in N.-Brab., 19. weefsel, 21. muzieknoot 22. tweemaal (Lat.), 23. onbep. voornaamw., 25. oude benaming voor liter, 26. jongens naam, 28. onderricht, 30. stroperij. 31. maat. 32. hoogste punt, 33. pape gaai in Nieuw-Zeeland, 35. telwoord, 37. land in Europa (afk.). 39. zijtak Donau, 41. oude lengtemaat 43. verfstof die men uit korst mossen verkrijgt, 46. voorzetsel. 47. stuk stof, 49. maand van het jaar, 50 meisjesnaam, 51, bijb. figuur. 53. part, 54. ook de bijzonder heden vermeldend. Vertikaal: 1. mondeling. 2. slaapziekte, 3. onderricht, 4. jongens naam. 5. munt in Nederland, 6. lusthof, 7. foei. 8. voegwoord, 9. bloed huis, 10. houten klepper, 14. sluiskolk 15. Ierland, 16. steen, 19. groen in de wapenkunde. 20. elke keer. 22. adellijke titel, 24. sein. 25. huis dier, 26. waterdoorlatend, 27. familielid, 29. vreemde munt, 34. meis jesnaam, 36. gezamenlijk verteer, 38. waterkering, 39 onbep. voor naamw., 40. wijzer van een kompas, 42. bergplaats. 44. zijtak Wolga, 45. stad in Rusland. 46. water in Limburg. 48. smalle weg, 50. schar nier (ZN), 52 voornaamw., 53. lidwoord. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. sander. 4. ma rine 7. einde, 9. mede. 10. Eist, 12. gaas. 13 deken, 14. tree, 15. Rolde. 18. gem. 20. leges. 23. belet. 25 paleis. 26. tomaat, 27. steel, 29. arend, 31. eer, 32. klerk 37. nona, 39. neder, 40. snor, 41. drie, 42. iets. 43. darre, 44. marode, 45 kapper Vertikaal: 1. slager, 2 does, 3. reeds, 4. meent 5. rest. 6. el ders. 8. nikkel. 9. maal, 11. trog, 16. opper. 17 dolen, 18. geste. 19. meter. 21. egaal. 22. enter. 23. bis, 24. 'tol 28 eender. 29. Arnhem, 30. eend. 33 eens, 34. kerker, 35. snede. 36. kriek. 38. Arno. 40. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen een van 5 en twee van 2.50 Dag nichten en neven, Wat fijn dat nu toch eindelijk bijna de lang verwachte dag is aangebroken. Hebben jullie hem al gezien? Tante Jos wel hoor! Wat zal die goede Sint moe zijn 's avonds van het gezwaai en handjesgevcrij. Bij de kleinere nichten en neven komt hij natuurlijk in de klas op school. Wat een feest! Komt zwarte Piet ook mee? Zou hij een grote zak meebrengen? Misschien wel vol met pepernoten of zijn jullie erg stout geweest? Wonderlijk eigenlijk dat die goede Sint cadeautjes moet geven. Wij krijgen ze altijd als we jarig zijn. Hoe zou dat komen, denken jullie? In ieder geval zal hij het niet zo koud heb ben gehad als verleden jaar. Oef, wat was het verschrikkelijk koud, weten jullie dat nog wel? We hadden toen echt wel een beetje medelijden met die goede Sint, die uit zo'n heerlijk warm land komt en alle daken op en af moest in de kou. Fijn dat het nu niet zo koud is geweest. Zou het in Spanje ook zo kunnen stormen? Zijn de grotere meisjes en jongens al klaar met de surprises? Een leuk karweitje hoor! Hebben we veel voorpret gehad? Maandag is het op school natuurlijk groot feest. Ging het alle maal wel met de rijmelarij? Veel meisjes schreven aan tante Jos dat ze graag een barbie willen hebben. Ja, ik weet natuur lijk niet of Sint barbies uit Spanje heeft meegebracht. Maar moed houden, misschien valt het allemaal best mee en heeft hij er een „heleboel" meegebracht. Enfin, jullie schrijven de volgende keer natuurlijk hoe het is geweest en we zullen hopen dat hij niet één van ons heeft overgeslagen. Wat moet die oude man veel onthouden Hebben we Gijsje nog een mooie kaart gestuurd. Zijn we het niet vergeten door de sinterklaasdrukte? Wat zal hij blij zijn! beetje aan het vergeten, Ja- loof best dat de dia's mooi wa- ren Heb je de sint goed gezien? Wat fijn dat ik van jou nog een kaart kreeg op m'n verjaar dag Lidy van Dorp Vlaardingen. Hier komt nu eerst de op lossing van de puzzel van de vorige week. Spaar, paar, ar, paars, pa, spar, spa, sara pas, sap, as, pasar, rap, raap, aar, aap, rasp, ras, aas. De prijzen krijgen thuisge stuurd: Joop Alblas, Rijsoord, Truus Boot, Haamstede en Rika Dankcrs, Hardinxveld. sinterklaas. Van harte geluk gewenst sinterklaas! Fijn hoor! Gelukkig dat die val partij nog goed is afgelopen. Is je fitets weer gemaakt? Nou en of jij aan tante Jos mag schrijven Tonnie van Berkel Waddinxveen. Prachtig dat jij zo'n lieve juf hebt op school? Heb je goed je best gedaan? Grappig dat jij gelijk met mam ma jarig bent. Het is dan echt dubbel feest hoor! Jij was tante Jos echt een beet- j'e aan het vergeten, Addie van Berkel Waddinxveen. Fijn dat ik nu weer een brief van jou kreeg. Prachtig dat het zo goed gaat met de repetities. Wat zal dat een feest word'en maandagavond. Jij was tante Jos ook al echt bent wel verwend op je verjaar dag hoor! Heb jij al zoveel zin in sneeuw? Tante Jos nog helemaal niet hoor! Wat zal jij knap worden als jij zulke moeilijke sommen krijgt. Plonia Boender Poortugaal. Goed je best maar doen hoor! Is jouw kleine zus nu weer helemaal be ter? Krijg jij al gauw je rap port? Waarom schreef jij niet toen je letter aan de beurt was, Bas Boender Oud-Beijerland. Volgen de keer verwacht ik echt een brief van jou hoor! Fijn dat Martin nu weer naar school mag Mike Boender Poortu gaal. Grappig dat Carola haar eerste tandje heeft gekregen. Vind je blokfluiten leuk? Uit welk boekje speel je nu? Jij krijgt al gauw je rapport hoor! Hoe gaat het met de marmot jes Marien van Dam Gouderak? Grappig al die biggetjes en kip pen. Wat heb jij een feesten ge had in november. Geweldig hoor! Zijn oma en opa fijn verwend. Dat is een „hele" tijd hoor, 40 jaar. Waar heb jij de slabbetjes van gemaakt, Rika Dankers Hardinx veld? Wat heb jij verschrikkelijk lang gewacht met schrijven. Hoe komt dat? Sinterklaas komt toch wel bij jou? Allemensen wat waren dat een „heleboel" stroopwafels, Chris Domburg Bodegraven. Prachtig, wat heb jij Wel op de markt ge noten. Natuurlijk mag jij een neefje worden. Hartelijk welkom hoor bij de nichten en neven. Fijn dat jouw keel nu beter is Ietje Donk Nieuwland. De dokter moest jou wel een beetje pijn doen met het knippen. Wat voor Ria. Hoe is het allemaal ge komen? Mag ze al gauw naar school? Tante Jos vond at ver haal ook mooi hoor! Wat heeft oma jou verschrikke lijk verwend Lenie van Drunen Heinenoord. Barbie was natuur lijk ook blij dat oma kwam en zoveel moois voor haar breide. Was ze blij met jouw brief? Is het zingen goed gegaan? 'k Ge- met jdti? Lukt het allemaal wel op school? Veel succes toege wenst hoor! Hartelijk bedankt voor je mooie gedichtjes Teus Dor- resteijn St. Philipsland. Heb je al jonge konijntjes gekregen? Wat zal jouw zusje blij zijn met zo'n mooi cadeau. Knap hoor dat je het zelf maakt. Nou en of ik nog bokje kan springen Ria Driesprong Wil lemstad. Tante Jos deed het ook altijd graag. Is de pannelap mooi geworden? Waar maak je het poppenrokje van? Prachtig dat de sint met de boot bij jullie komt. Wat een feest! Waren de repetities moeilijk? Jouw brief was de vorige keer veel te laat Wim van Dueren den Hollander Zwingelspaan. Fijn dat het met jullie zo goed gaat. Wat was dat wel een groot feest op 20 oktober. Ging het toneelspe len goed? Waarom schreef Mija niet? Bedankt voor je mooie ge kleurde envelop. Dat is niet best hoor dat je de roe krijgt als je stout bent ge weest Ineke van Duyvenbooden Vlaardingen. Komt de goede sint bij jou in de klas? Wat een feest zal dat zijn! Heeft de juf een mooie tekening van de sint op bord gemaakt? Heb jij woensdag van het sin terklaasfeest genoten, Karei van Duyvenbooden Vlaardingen. Deed de goochelaar leuke kunstjes? Prachtig dat jij op zol der slaapt en zwarte piet hoort lopen. Had jij mooie slingers voor mamma's verjaardag ge maakt? Is ze fijn verwend? Be dankt voor je mooie tekening Wat erg voor jouw oma Simo- Amourus Rotterdam. Ben je een keertje bij haar op bezoek geweest? Prachtig dat sinterklaas ook in het ziekenhuis is geweest. Komt hij wel bij jou? Hoe gaat het op school? Krijg jij ve-el repe tities? Jij schreef niet toen je letter aan de beurt was, Emmy van Ar- kel Werkendam. Je brief wordt daarom nu pas beantwoord. Leuk. dat jij nog zo'n kleine zus hebt Mag je weieens helpen. Hoe gaat het op school? Krijg jij wel een mooi rapport? Nou en of het in Rotterdam heeft geregend. Nel Bal Meer kerk. Grappig van die zwarte pie ten. Dom hoor. om zoiets te ver geten. Prachtig dat jullie nu film krijgen op 5 december. Moeten jullie helemaal geen pakjes ma ken? Dat wordt 10 december een gewichtige dag hoor! Zou het nog wel goed zijn? Jij kreeg al heel vroeg je rap port Ingrid v. d. Berg Oud-Beijer land. Tante Jos handwerkt ook graag hoor! Jullie boften maai met zo'n zak lekkers. Sint heefi jou al erg verwend hoor! Hoe if het met de kleine Robbie? Fijn dat ik nu weer een briei van jou kreeg, Bep Bergwerff Ro zenburg. Was je het de vorige keer vergeten? Allemensen wat moeten jullie laat zingen als het kerstfeest is. Geweldig dat jullie de bruidspop hebt gewonnen. Je bent toch nog geen 15 jaar, Bep? Wat is jouw moeder verschrikke lijk verwend met zoveel moois. Wat een leuke puzzel meisjes en jongens. Jullie zien wel dat Sin terklaas en de Pieten heel goed moeten nadenken Wat is er gebeurd? De namen van de plaatsen zijn ver keerd op de pak jes geschreven. Als ze heel goed nadenken kunnen ze wel bedenken naar roelke plaats de pakjes moeten worden gestuurd. Proberen jullie net ook maar eens. Tante Jos zal jullie eens een klein beetje hel pen. Het eerste pakje moet naar Sneek worden ge zonden. Waar moeten de ande re naar toe? De oplossing moet worden ingezon den vóór dinsdag 6 december. Oef, wat ben jij verschrikke lijk verwend op jouw verjaardag Joop Alblas Rijsoord. Jij bent maar een boffert met zoveel moois. Heb je al veel boeken? Heb je een leuke surpr' ge maakt? Sinterklaas heeft jullie al heel erg verwend hoor! Heb je veel met de trein gespeeld? Wat zal Johan blij zijn! Lukt het alle maal wel? Hoe gaat het op school? Bterrie hartelijk gegroet hoor! Ik heb jouw vorige brief niet gekregen Hilda Bergacker Wer kendam. Mmmm, wat hebben jul lie gesmuld van de beschuit met nuisjes. Heb je het babytje al gezien? Heb je genoten vin de entoonstelling? Nou en of het in Rotterdam (ruk is Truus Boot Haamstede, leb je mooie etalages gezien? Vat zal jouw moeder deftig zijn net zoveel moois. Komt s: cr- claas bij jou op school? Krijg jij il veel repetities? Ben jii nog in de bossen ge weest Ditta Bijl Rotterdam. Mmmm. wat heb jij gesmuld. Hoe gaat het op school? Is je surprise al klaar? Ging het wel met de rijmelarij? Wat heb jij verleden wenk don derdagavond genoten Coble Don- je het kapmanteltje van? Heb je het ook geborduurd? Waarom schreef jij niets Hans Bol Den Haag? Zo moeilijk is het toch ni'et? Volgende keer be ter hoor! Nee hoor, sinterklaas i. nog niet bij tante Jos geweest, Ria Bracht Woubrugge. Hij gaat na tuurlijk eerst naar alle kinderen. Hoe is het dinsdag geweest? .eb je genoten en hebben jullie voor die goede sint moeten zingen? Geweldig dat je weer een barbie hebt gekregen. Jij boft maar met zon mooie nieuwe mantel. Gerda Bracht Woubrugge. Welke kleur is het? Woon jij ver van school? Het is nu echt een koud karweitje hoor om kranten weg te brengen. Gaat het goed op school? Dat was zaterdag groot feest Elly Brussen Leimuiden. Heb je nog een mooi versje opgezegd? Fijn dat mamma en pappa zo zijn verwend. Die sinterklaas was maar een grapjas hoor! Moet jij op zaterdag naar school. Dat wordt dan volgende week een echte feestzaterdag. Jij boft maar met zo'n mooie rol. Lukt het alle maal wel? Schrijf jij voortaan als je tet ter aan de beurt is Garda Burger hout Katwijk aan Zee. Natuur lijk mag jij een nichtje zijn hoor! Was het groot feest op Johan z'n verjaardag? Wat tre-' gen de hond en poes een mooie naam. Vechten ze nooit? In wel ke klas zit jij? Nou en of tante Jos vroeger heeft gezongen op het kerstfeest van de zondagsschool Koen van Delft Katwijk aan Zee. Knap hoor, dat jouw vader zo'n mooi vogelhokje heeft gemaakt. Ko men er al vogeltjes kijken? Fijn dat je zo goed aan ze denkt hoor! Nou en of er veel nichtjes en neefjes zijn Rein van Delft Kat- Hoort wie klopt daar kinde- Hoort wie klopt daar kinde- Hoort wie klopt daar zach tjes tegen het raam. 't Is een vreemd'ling zeker Die verdwaald is zeker 'k Zal eens even vragen naar zijn naam *lint nicolaas, sint nicolaas Breng ons vanavond een be zoek En strooi dan wat lekkers In d'één of andere hoek. wijk aan Zee. Moet je helemaal niet meer trainen voor de voet bal? Was het donderdagavond groot feest? Wat maak je nu op de handenarbeid? Prachtig dat jij je kleine broer zondag in de kerk mocht bren gen Bea Dinkelman Leiden. Heeft hij helemaal niet gehuild? Mag je hem weieens helpen? Hoe gaat het op school? Krijg jij al gauw je rapport? Meisjes en jongens de brieven bus is helemaal leeg. Zorgen jul lie volgende week weer voor een volle? De letters E t/m K zijn aan de beurt. Heel veel plezier maandag hoor en tot de volgende

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 16