Niemand durft Veronica aan te pakken ONDAGS BLAD Zelfverzekerde Joost de Draayer: Ze moesten ons station nu toch eens legaliseren..." ZATERDAG 3 DECEMBER 1966 Willem J. van Kooten, alias Joost de Draayer is via een achterdeurtje bjj Veronica bin nengestapt. In Am sterdam studeerde ik Nederlands, aan de Vrije Universiteit. Ik had dringend geld nodig en omdat ik bevriend was met een doch ter van één der bazen kon ik by Veronica komen, als copy writer. Voor disc jockey had ik aanvankelijk helemaal geen be langstelling. Toen ze hier in de vakantietjjd een beetje omhoog zaten, ben ik 'n keertje ingeval len. Zo is het eigenlijk begon nen." Opgeklommen tot program maleider is hij nu de grote man van Veronica. Hoe lang nog? Kort voor zijn val heeft het kahinet-Cals maatregelen te gen de illegale zender aange kondigd. Niemand bij Veronica maakt er zich zorgen over. Di recteur Bull Verwey is vast besloten, „tot de laatste snik door te gaan". Reportage: WIM DE RECT Foto's: HANS KEIJZER Hoofdkwartier van Radio Veronica - ruim zes jaar geleden illegaal in de ether gekomen - is een oude kosterswoning in een sombere Hilversumse straat. De voordeur is gebarricadeerd met fietsen en brommers, als oud roest op een hoop gegooid. De koffiejuffrouw gaat op zoek naar programmaleider Willem J. v. Kooten (25), als presentator uitsluitend bekend als Joost de Draayer(dt), naar eigen zeggen „de populairste disc-jockey sinds de vorige mobilisatie". Na een paar minuten komt ze terug: „Meneer zit midden in een opname, maar hij kan zich wel even vrij maken". Zijn kantoor is rommelig en somber. Op het schrijfbureau liggen -stapels fanmail. muziekbladen, grammofoonplaten en andere papieren. Zo te zien is de post ih dagen niet gesorteerd. Van Kooten is óf slordig, öf hij heeft het te druk. Hij komt gehaast binnen, kennelijk om te demonstreren, dat hij weinig tijd heeft. Eerste indruk: studentikoos type, kwasi-onverschillig en nonchalant gekleed. Hij lijkt veel ouder dan hij is; zijn warrig haar begint op de kruin sterk te dunnen. Er is een stoel tekort, maar dat hindert niet, want hij moet zijn kantoor toch vrijmaken voor twee duur geklede zakenmensen, die zonder twijfel reclame boodschappen komen bezorgen. Zijn autoriteit als programmalei der krijgt er een deuk door, hoe wel hij dat zelf niet eens beseft. Het gesprek komt moeilijk op gang in één van de vier studio's, te vergelijken met een groot for maat kast. Achter de glazen ruit bedient negentienjarige technicus Ad Bouwman ondertussen de knoppen van apparaten en band recorders, want het werk moet Van Kooten is beurtelings Ve ronica's programmaleider en discjockey. In zijn eerste kwali teit een weinig spraakzame jonge man, in zijn tweede een schreeu wende tiener, die zich achter de microfoon in bochten wringt, gri massen maakt en de ..hippe" Joost de Draayer-kreten uitstoot. Hij vertelt, ter verduidelij king: ,Jk hou het werk van pro grammaleider en van platen- draaier strikt gescheiden, want deze functies hebben niets met elkaar te maken". Als Veronica's braintrustheeft hij alleen de opdracht, zoveel mogelijk luiste raars te bereiken. Daarvoor han teert hij de formule, die bewe zen heeft deugdelijk te zijn: aan de lopende band tophits draaien. „Voor jongelui, in leeftijd va riërend van veertien tot 39 Mank Als discjockey is Joost de Draayer niet bescheiden over ei gen prestaties. Bij populariteits- verkiezingen, georganiseerd door muziekbladen, komt hij elk jaar als nummer één uit de bus. Hij leidt daaruit af, dat hij het zon der meer goed doet, een overi gens manke veronderstelling. „Het is 'n mooi vak", zegt hij. „Het houdt je jong. Je moet na tuurlijk durven. In Amerika is het mogelijk, het vak van discjoc- key op school te leren; in ons land moet je het spelenderwijs onder de knie krijgen." Hij ziet het seintje van de technicus, legt zijn sigaartje in de asbak en doet zijn stembanden weer geweld aan. Dan vertelt hij: „Ik impro viseer altijd maar wat, ik maak alleen een paar aantekeningen. Wij van Veronica zijn de uitvin ders van het hitwezen. Er zijn mensen, die gek zijn op de effec tenhandel, ik ben gek op hits. Onze hitlijst, de Top-40, is de meest betrouwbare, die er is. Van zestig handelaren krijgen wij onze informaties. Ze vechten om onze hitparade." Een doolhof van gangen en een vale binnenplaats leiden naar het eenvoudige kantoor van Veroni- ca-baas en textielhandelaar Buil Verwey. Van Kooten: „Hij be moeit zich eigenlijk nooit met ons werk; hij laat ons onze gang maar gaan. Verwey heeft het druk genoeg met zijn eigen Veel geld Buil Verwey, wiens gezicht wordt gesierd door een geculti veerd puntbaardje, maakt zich weinig zorgen over de piratenzen der. Uit regelmatig herhaalde opi nieonderzoekingen blijkt, dat de luisterdichtheid groot is. En voor adverteerders is dat reden vol doende (veel) geld neer te tellen om de programma's overvloedig met reclame te larderen. In totaal telt Radio Veronica een vijftig medewerkers. Op de bemanning van het radioschip en de man, die de post uitzoekt, na zijn het jongelui onder de 25 jaar. „Met een handjevol jonge mensen maken wc elke dag acht tien uur muziek; bij de zuilen hebben ze daar honderden mede werkers voor nodig." Van Kooten vindt dat een prestatie, die wel eens een keer mag worden geëta leerd. Trouwens: de hele zuilen galerij van Hilversum is in slaafse Veronica ogen een wrak bouwwerk, dat op het punt staat in te storten. Zelfkritiek is een begrip, dat ze bij Veronica niet kennen. Zelf overschatting trouwens ook niet! Volgens Van Kooten heb ben de omroepverenigingen er nog steeds niets van begrepen. „Hilversum 3 heeft zijn beste tijd alweer gehad. De nieuwe zen der probeert Veronica te imite ren. maar zonder succes. Als je bij de zuilen iets wilt bereiken, moet je eerst jaren in dienst zijn. Onze technici zijn jonge jongens, om en nabij de twintig. Ze doen hun werk prima. In de grote stu dio's zouden ze zelfs nog niet naar 'n knop mogen kijken..." Grootspraak j Het kan grootspraak zijn, maar het klinkt in elk geval zelfverze kerd, als Van Kooten, op de rand van een bureau zittend, zegt: „Er is geen regering, die ons durft aan te pakken. Welke politieke partij heeft het lef, te roepen, dat Veronica moet verdwijnen? Dat nemen haar kiezers toch im mers niet? Wij zijn nu al zo lang in de lucht, dat het met de dag moeilijker wordt, maatregelen te gen ons te nemen. Iedereen beschouwt Radio Veronica zo langzamerhand als legaal, als een niet meer weg te denken station. Trouwens: Veronica is een aar dig melkkoetje, de grootste klant van de Buma. We betalen kapita len aan auteursrechten. De En gelse piratenzenders doen dat niet". Met die laatste toevoeging bedoelt hij te zeggen, dat er in feite helemaal geen beletselen meer zijn om de piratenzender te legaliseren... Hoe denkt hij over de concur rentie van reclamespots op het televisiescherm in januari en in de uitzendingen van Radio Dolfijn? „Ik ben er geen ogen blik bang voor. Er wonen in ons land zo'n twaalf miljoen mensen, de markt is dus groot genoeg!" Van Kooten laat zich kennen als een jongeman met een mi niem gevoel voor humor, zijn weinig intelligente, schreeuweri ge presentatie van platenpro- gramma's ten spijt Hij is hoog uit cynisch. Dat blijkt uit deze opmerking: „Elke keer dat er maatregelen tegen Veronica wor den aangekondigd, gebeurt er wat. De regering-Cals zei: we gaan Veronica aanpakken; de vol gende dag viel het kabinet. Marij- nen wilde ons ook de nek om draaien, maar even later viel ook zijn regering". Bevoorrading Terwijl in Hilversum de pro gramma's voor over een dag of tien worden opgenomen, vaart de visserskotter Ger-Anna met een nieuwe voorraad banden en leef tocht, onder de bak tegen overslaande golven beschermd, naar het zacht deinende radio- schip, tien mijl uit de kust van Scheveningen. Schipper Arie de Ruiter (46), in dienst van Veroni ca, kondigt via de radio zijn komst aan. Als de zee niet al te ruw is, maakt hij deze tocht twee keer per week, al een jaar of wat. Windkracht zeven a acht is de grens. Als het harder waait, is het onmogelijk, op het radio- schip over te stappen. Voor de bemanning betekent dat, dat zij op beter weer moet wachten om te worden afgelost. In de herfst- en wintermaanden is het weerbe richt daarom vaak bepalend voor de stemming aan boord... Een bezoek aan het radioschip, een voormalige, keurig onderhou den IJslandse trawler, is weinig enerverend. Het is er allemaal wat kleiner en eenvoudiger, maar het werk op zich verschilt in niets van dat in de Hil versumse stjidio's. De „etherpira ten" zijn een paar bemanningsle den, „tapejockeys", technici en één discjockey, die de nieuwsbe richten verzorgt. Zij doen, elke dag van 's morgens zeven tot 's nachts één uur, geestdodend routinewerk, enkelen al jaren lang. Men ontkomt niet aan de indruk, dat enthousiasme op het schip ver te zoeken is, in te genstelling tot de romantische, tot de verbeelding sprekende waas, die Veronica rond zich heeft gelegd. Als arbeiders aan de lopende band in een fabriek moeten „ta- pejockey's" en technici in ploegen diensten paraat zijn voor de be diening van de afspeelappara tuur. Alleen in het geval dat er door omstandigheden muziekban den tekort zijn, wordt er regel recht van het schip af gezonden. Maar dat is hoge uitzondering. Regel is, dat er uitsluitend „inge blikte", anderhalve week tevoren opgenomen programma's de lucht ingaan. Nieuws Actueel zijn alleen de nieuwsuitzendingen, dertien per dag. Hoe komt Veronica aan de berichten? Discjockey Eddy Bec ker, ex-tienerzanger en de jongste in het gezelschap met zijn negentien jaar, heeft zijn ge prepareerd, nietszeggend ant woord klaar: „Vrije nieuwsga ring". Hij laat doorschemeren, dat de technici er iets mee te maken hebben. De goede verstaander heeft aan die opmer king voldoende. Uitgesloten is, dat Veronica de berichten per radio van de wal krijgt. Radio Scheveningen wei gert consequent verbindingen met het radioschip tot stand te brengen, noodgevallen uitgezon derd. Enig communicatiemiddel is de visserskotter van schipper De Ruiter.... Waar Veronica dan zijn nieuws vandaan haalt is niet moeilijk te raden! Eddy Becker maakt er zich niet druk om. Zijn grootste zorg is elke dag de stand van de baro meter. Als het schip bij een stevi ge noordwester bries flink stampt en aan haar ankers ligt te rukken, loopt hij door zeeziek te bleek om de neus met een protesterende maag door de nau we gangen. Hij ziet er dan als een berg tegenop, een paar minu ten in de warme studiocel te krui pen om de nieuwsberichten voor te lezen. Prachtig vak Maar als de zee spiegelglad is, voelt hij zich in zijn ele ment. „Het is 'n prachtig vak. Ik zou niets anders willen, 't Is zo leuk, als ze thuis je stem uit de radio horen. M'n meisje was laatst boos op me, omdat ik haar niet met haar verjaardag had gefeliciteerd. Ze had de hele dag geluisterd, maar niets gehoord. Maar zul ke dingen kan ik toch niet doen, hé? Daar zou ik last mee krijgen." Eén van do technici aan boord ran het radioschip controleert regelmatig de sterke zendapparatuur. Schipper Arie de Ruiter is in dienst van Radio Veronica. Bij toerbeurt bevoorraadt hij het radioschip en is hij de gezugvoerder van de Veronica. De kok van de Veronica, de 49-jarige M. Mellaarl, kwam nos niet zo lang geleden in het nieuws, omdat hij weigerde zijn luistergeld te betalen..

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13