y©w "STËRK Ondanks 2-0 zege afgang voor Nederlands elftal Albeda: zonder samenspel geen loonbeleid Real versloeg München 1860 soepel VERKLEUMDE TOESCHOUWERS ZONGEN SINTERKLAAS-LIEDEREN IN LEGE'KUIP Zwarte Piet-surprise voor Sint-Kessler Denen in slotfase geklopt iets voor haar fietsi Meer steun nodig voor sport en recreatie Minister was niet welkom NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 DECEMBER 1966 Europees voetbal MADRID Real Madrid heeft zich woensdag geplaatst voor de kwartfina les van de Europese beker landskampioenen. De Spanjaarden won nen op eigen terrein de return- wedstrijd tegen de Duitse kampioen München 1860 met 31. De ruststand was 21. De eerste ont moeting tussen beide clubs was geëin digd met een 10 zege voor de Duitsers. De Spanjaarden plaatsten zich dankzij betere doelcijfers. NANTES De voetbalclub Celtic uit Glasgow heeft woensdagavond in Nantes de Franse club van die naam met 31 verslagen in een wedstrijd om de Europabeker voor landskampioe- Er waren ongeveer twintigduizend toeschouwers. Bii de rust was de stand 11. Het was de eerste wedstrijd tus sen de twee ploegen in de achtste fi nale van het tornooi. Bekerwinnaars BERLIJN Chemie Leipzig heeft te gen Standaard FC uit Luik een 21 zege geboekt. De eindstand was bij de rust reeds bereikt. Het was een wedstriid in het tornooi van Europese bekerwinnaars. De return wordt 14 de cember in Luik gespeeld. SOFIA Slavia uit Sofia heeft de voetbalwedstrijd tegen Straatsburg RMC gisteren met 2—0 gewonnen na een ruststand van 20. De Bulgaarse bekerhouders hebben zich daarmee ge plaatst voor de volgende ronde van het tornooi van Europese bekerwinnaars. LISSABON De Italiaanse voetbal club Juventus uit Turijn heeft gister avond in een uitwedstrijd de Portugese club Setubal met 20 verslagen in de tweede wedstrijd tussen beide ploegen in het tornooi om de Europabeker voor jaarbeurssteden. Bij de rust was de stand 10. Juventus had Setubal in Turijn al met 31 geklopt en gaat dus over naar de volgende ronde. voetbalschoenen Een Nederlands jeugdbadminton- team zal tijdens de jaarwisseling aan twee jeugdtornooien in Engeland deel nemen, namelijk in Birkenhead en Li verpool op 30 en 31 december en in Portsmouth op 2 en 3 jan. Het team bestaat uit de dames Lily ter Metz (Duinwijck-Haarlem) en Joke van Beusekom (Dropshot-Den Haag) en de heren Leo Janssen en Ad Loog (beiden Victoria-Hoensbroek). PNOM PENH Tijdens de Gane- fospelen in Pnom Penh bereikte de Chi nese hoogspringer Ni Chih Chin een hoogte van 2.27 meter, slechts een centi meter minder dan het wereldrecord van de Rus Valerie Brumel. die door een motorongeluk afscheid van de wedstrijdsport heeft moeten Demen. De honden lusten er geen brood van DEN HAAG Het plan van mi nister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) om in de zieken fondsverzekering een eigen risico voor ziekenhuisverpleging van 10 per dag gedurende maximaal 30 da gen op te nemen is een maatregel, waarvan de honden geen brood lusten. Dit zei de voorzitter van het NW, de heer A. H. Kloos, gisteravond na af loop van de vergadering van de Soci aal-Economische Raad. Hij voegde er aan toe, dat de be windsman er verstandig aan zou doen zo spoedig mogelijk dit plan op te geven. Kunstveiling voor Italië Hier wordt het tweede Nederlandse doelpunt gescoord door Willy van der Kuylen (links) in de allerlaatste fase van deze zeer matige wedstrijd. Doelman Leif Nielsen doet een vergeefse uitval. Klaas Nuninga kijkt ge- gespannen toe. (Van onze kunstredactie) ARNHEM Ter ondersteuning van de landelijke actie voor „de geteisterde kunststeden in Italië" zal ook de pro vincie Gelderland een bijdrage leveren, en wel in de vorm van een kunstvei ling in Velp. (Van een onzer sportredacteuren) ROTTERDAM „Wat een pu bliek, hè?" Dat was de eerste reactie van bondscoach Georg Kessler, ongeveer een kwartier na afloop van de wedstrijd Neder landDenemarken. Een eerste reactie én één die van veront waardiging getuigt. „Ik kan niet zeggen dat het gezang van het publiek bemoedigend gewerkt heeft voor de spelers, bovendien Sinterklaas is voor mij een nieuw begrip op de voetbalvelden. Ik ben dan ook beslist van plan om voor mezelf een rapport op te stellen over de gedragingen van het publiek. Wat de prestaties van de spe lers betreft, kan ik zeggen dat zij gespeeld hebben zoals het moest De bedoeling was om met tempospel de Denen tenslotte op de knieën te krijgen en dat is ge lukt. Ik heb overigens bewonde ring voor de spelers dat zij zich gedurende negentig minuten zo volledig hebben gegeven". Dit lijkt een reactie van een coach van een team dat een goede wed strijd heeft gespeeld, maar de feiten wijzen wel anders uit, het wedstrijd verslag spreekt voor zich. Niettemin blijft het een prestatie om na zo'n (Van een onzer sportredacteuren) ROTTERDAM Nimmer is een Winnend Nederlands elftal zo uitgefloten als het Oranje-team dat gisteravond in het Fejjenoord- stadion met 20 zegevierde over Denemarken. Met een dergelijk succes, hoe verdiend ook qua krachtsverhouding in het veld, nam het publiek onder de gegeven omstandigheden geen genoegen. De 25.000 verkleumde kijkers in Rotterdam staken hun afkeuring over het erbarmelijk slechte spel van het Nederlands elftal niet onder stoelen of banken. Het had er lang op geleken dat de historie zich zou herhalen, in de laatste twee minuten van een wedstrijd, die op laag amateuristisch niveau bleef, kwam een steeds aandringend elftal door een op zich schitterend doelpunt van Swart nog aan een 10 voorsprong. En alsof dat niet genoeg was, werd het een handvol seconden later 20 toen de bal na een keihard schot van Swart op de paal naast de dappere Nielsen afketste en v. d. Kuylen de bal gemakkelijk in het lege doel knalde. leek te liggen, viel de këüs ha rust op het „Geen woorden, maar daden" en tot slot op een repertoire van Sinter klaas-liederen, met als anti-climax het massaal gezongen „Och, was ik maar bij moeder thuis gebleven." EIGENWIJS Het moet voor de spelers van het Oranje-team ditmaal overigens in het wit gestoken als een cacafonie hoon en spot zijn geweest En hoe spijtig op zich ook, de spelers hadden het aan zichzelf te wijten. Onbegrijpe lijk was de tactiek, zonder verband de aanvalsacties, zonder enig aanpas singsvermogen bij het zware, maar stel lig goed bespeelbare terrein. Voeg daar-' bij dan nog de even hulpeloze, als ei genwijze individuele acties van een steeds maar weer strandende Piet Kei zer, dan is alles bijzonder snel ver klaard. BEGRIJPELIJK Ook al is roepen van namen van an dere spelers erg goedkoop, dat bij vla gen het „Coentje, Coentje" door de kuip galmde (zelfs bij herhaling die van „museum-stuk" Abe Lenstra) liet zich begrijpen. De ploeg die de Deense amateurs normaal van de mat had moeten spelen, miste inzicht en snel heid om de klasse niet alleen te de monstreren, maar ook om die in doel punten uit te drukken. TE TRAAG De hardwerkende Denen, die stellig niet defensief van opzet speelden, kre gen voortdurend de kans zich te her groeperen, waardoor de Oranje-aanval voor rust bij vlagen zelfs uit maar of twee man bestaande niets kon uitrichten. Dat ondanks alle ijver van de nog bevredigend spelende kant- halves Muller en Dullens. Aanvallend faalde het geheel. Zou den dc Denen bij enkele doorbraken in de tweede helft wat meer geluk heb ben gehad, dan zou de „underdog" van de avond, in de slotfase royaal met Heya, heya" aangemoedigd door de Maar met die twee doelpunten zijn waarlijk alle heldenfeiten wel verteld, ondanks de 12—1 score bij de heekscheppen. Als er één herinnering aan het evenement NederlandDene marken overblijft, dan is het wel de wat ongebruikelijke liederenkeus van het zich stierlijk vervelende publiek. Na een enthousiast „Laat de leeuw niet zijn hempie staan" in de eerste mi' nu ten van de wedstrijd toen er eei grote Nederlandse zege in het verschiet 'n geschenk voor moeder? slechte wedstrijd, een dergelijk min of meer optimistische geluid te laten horen. Ook de spelers lieten zich niet be paald lovend uit over het kritische publiek dat zich van een dergelijke zijde heeft laten zien. NUNINGA: „Ik heb nog nooit op zo'n slecht veld gespeeld, je kon gewoon geen goede pas geven (en geen doelpunt maken, red.), bovendien heeft het publiek ons geen goede dienst bewe zen door zijn houding. Het was ge woon schandalig". Ook de andere spelers lieten zich in deze geest uit. Behalve doelman Pie- ters Graafland, die het veel erger vond dat hij zulke koude handen had. „Ik ben maar rondjes gaan lo pen, wat anders?" Nee, het is moeilijk om na een dergelijke wedstrijd optimistisch te zijn over de Oranje-ploeg, al ziet bondscoach Kessler er blijkbaar nog wel brood in! Voetbal-idool Pele uit veld gestuurd BELO HORIZONTE In de eerste wedstrijd voor de Braziliaanse voetbal- beker heeft Cruzeiro gisteravond in Belo Horizonte een ruime 62 zege behaald op Santos, de club van Pele. Het Braziliaanse idool Pele kon een kwartier voor tijd zijn zenuwen niet langer beheersen en werd door dc scheidsrechter uit het veld ge stuurd. De tweede wedstrijd tussen beide clubs wordt woensdag 7 december in Sao Paulo gespeeld. _.r PRESTATIE Het werd dus 20. Gelet op het voortdurende overwicht verdiend, maar allerminst bevredigend, zeker als we zien hoeveel reële scoringskansen er om zeep werden geholpen. Dat Nu ninga (twee fraaie kansen verknoeid) na drie minuten in de tweede helft voor open doel tegen de paal schoot en v.d. Kuylen even later iets dergelijks uithaalde, mag op zich zelf een presta tie worden genoemd, het was tekenend voor de gehele ontmoeting. Opstelling Ned. zaterdagelftal tegen Baronie (Van onze sportredactie) ZEIST Het voorlopige Nederlands zaterdagelftal dat op 13 december in het Sportcentrum van de KNVB in Zeist een oefenwedstrijd zal spelen te gen De Baronie (2de divisie betaald voetbal) uit Breda is als volgt samen gesteld: doel: Van der Laan (Zwart Wit); ach ter: v. d. Herberg (CJW), v. d. Giesen (Zwart Wit), Schinkel (Go Ahead) en Kralt (Rijnsburgse Boys); midden: Nieuwstraten (Zwart Wit) en Den Rooy- en (SSC); voor: v. d. Beek (SDVB), Kiel (Go Ahead), Hoeksema (Oranje Nassau) en Slagboom (De Zwerver). Reserves: v. d. Niet (Noordwijk), Gou- man (Heerjansdam), Roos (Rijsoord) en Diepeveen (DOVO). Amerikaanse officieren tegen een Kerstbestand WASHINGTON De Amerikaanse militaire leiders, zowel in de VS als in Vietnam, zijn vrijwel unaniem tegen bestanden, zoals die op de Kerstdagen en op Nieuwjaar in acht zullen worden genomen. De hoge militairen vrezen, dat de Vietcong deze bestanden zullen be nutten voor hergroepering en be voorrading. Dit nleldt Washington Star, die een opinie-onderzoek heeft ingesteld. SANTIAGO Columbia heeft woens dagavond in Santiago een 52 zege be haald op Chili. De wedstrijd telde voor het Zuidamerikaanee voetbalkampioen schap. -#■ Linksbuiten Piet Keizer in een duel met de voortreffelijke rechtsback van de Denen Johny Hansen. hoen; m. Muller en Dullens; v. Swart, v.d. Kuylen, Nuninga en Keizer. DENEMARKEN: d. Nielsen: a. Hansen, Boel en Worbye; m. Hartwig en Jensen; v. Olsen, Wiberg, Horst, Bak en Le Fèvre. (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM Loonbeleid kan in onze maatschappij nooit iets anders zijn dan een geza menlijk beleid van werkgevers, werknemers en overheid. Elk der medespelers moet bereid zijn het spel voor de ander mogelijk te maken. Elk zal rekening moeten houden met de specifieke moei lijkheden van de ander en geen der deelnemers mag de eigen mo gelijkheden overschatten. Dr. W. Albeda. oud-secretaris van het CNV, concludeerde vanmiddag in zijn inaugurele rede bij de aanvaar ding van het hoogleraarschap aan de Nederlands Economische Ho geschool, dat daarbij de vakbeweging waarschijnlijk de moeilijkste rol heeft. Bij het loonbeleid gaat het om het binnen de perken houden van de loonsom, maar men wordt nu een maal niet lid van een vakbeweging om zijn inkomen binnen de perken te laten houden. Spanningen tussen vakverbond en bonden, tussen bondsbestuur en afde ling, tussen afdeling en leden zijn bij de loonpolitieke compromissen niet te vermijden. Ook bij de werkgeversorga nisaties ontstaan spanningen, omdat er verschil is tussen het belang van een werkgever op de plaatselijke ar beidsmarkt en het gezamenlijk belang van de werkgevers. Niet populair Dr. Albeda verwacht daarbij van een minister van sociale zaken, dat hij be grip heeft voor de moeilijke interne problematiek van beide partijen. De mi nister moet bereid zijn, willens en we tens, de „zwarte piet" in handen te krijgen en te houden. Net zo min als het ministerschap van financiën, kan het ministerschap van soeiale zaken te genwoordig een weg naar populariteit zijn. Nauwe samenwerking van centrale organisaties van werkgevers en werk nemers onderling en met de overheid is onmisbaar voor een moderne volkshuishouding in groei. Centralisa tie van het overleg maakt ook stakin gen kostbaar en dus schaars. Duide lijke voorbeelden hiervan zijn zaken als de vermogensaanwasdeling en het spaarloon, welke door de vakbeweging bij de werkgevers op tafel zijn gelegd en waarop de werkgevers keihard neen hebben gezegd, zonder dat dit tot ar beidsonrust in de bedrijven aanleiding heeft gegeven. Op het centrale vlak is een compromis denkbaar, maar een conflict eigeniljk niet. Gelukt het com promis niet dan moet een rege- ringsbeslissing uitkomst bieden. Elke afwijking van het tripartitesamenspel zou een stap terug betekenen, zo meent dr. Albeda. Vertrouwen Dat het loonbeleid in Nederland In redelijke mate effectief is, bewijst dat het vertrouwen in dc vakcentralen gro ter is dan de slechts voor 35 pet. geor ganiseerde Nederlandse werknemers zouden doen vermoeden. De positie van de vakbeweging is ook nog om een andere reden moeilijk. De vakbeweging wil enerzijds steun ge ven aan het protest tegen de maatschappelijke orde, maar ander- ANWB en NSF bepleiten: AMSTERDAM Wat zullen de ko mende regeringen voor de recreatie kunnen doen? Deze vraag stond giste ren centraal op de recreatiestudiedag, die de ANWB in samenwerking met de NSF (Ned. Sportfederatie) in de RAI hield. Ook prins Claus verdiepte zich in de problemen. Dc voorzitter van de ANWB, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, voorzag moeilijke be leidsbeslissingen van de regering, die zich af zal moeten vragen welke van de vele noodzakelijke voorzienin gen in Nederland uit de beschikbare middelen kunnen worden gefinancierd. Uitgaande de tweede rege- Bezwaren Prins tegen nieuwbouw „ongegrond" DIEPENHEIM Het gemeente bestuur van Diepenheim vindt de be zwaren van (de thesaurier van) prins Bernhard tegen de uitbreidingsplannen niet steekhoudend. Het bezwaar was aangetekend omdat de Prins bang is, dat het plan het uit zicht zal belemmeren uit het kasteel Warmelo, waar zijn moeder, prinses Armgard, woont. In het bezwaarschrift wordt ook gesproken over inkijk, la waai en de mogelijkheid van inloop op het landgoed. De gemeente voert aan, dat het plan (de bouw van 250 woningen) zo is opge zet, dat de dichtstbij geplande huizen altijd nog op een afstand van 300 me ter van het kasteel komen te staan en 250 meter van de bijge bouwen. ringsnota over de ruimtelijke ordening zei spreker, dat het beoogde doel van de regering in de komende 30 jaar een investering van 3 a 4 miljard zal vragen. Dit is niet minder 100 mil joen per jaar. In de rijksbegroting is voor dit doel nog slechts 20 miljoen uitgetrokken, hetgeen volgens de voor zitter van de ANWB niet behoeft uit de sluiten, dat in de komende 30 jaar een gemiddelde van 100 miljoen niet zou kunnen worden gehaald. Radio-Essex beboet SOUTHEND Volgens de nieuwe wet op de territoriale wateren heeft de Britse regering ook radio-Essex, een pi ratenzender in de monding van de Theems, beboet met 100 pond sterling. Zoals bekend gebeurde hetzelfde met Radio-390, die kort daarop uit de ether verdween. De eigenaar van Radio-Essex be weert in internationale wateren te lig gen. Hij gaat in beroep. Dordtenaar in België berecht BRUGGE De rechtbank te Brugge heeft gisteren de Dordtenaar F. F. ver oordeeld tot negen maanden gevange nisstraf. waarvan zes voorwaardelijk, wegens het veroorzaken van een ver keersongeluk vorig jaar december te Wenduine. Een Belg kwam hierbij om het leven. F. werd tevens veroordeeld tot het be talen van ruim 25.000 gulden schadever goeding. zijds medewerken aan de formulering en de uitvoering van het beleid binnen deze maatschappelijke orde. Deze positie moet echter aanvaard worden, omdat de alleen maar proteste rende en alleen maar eisenstellende vakvereniging zichzelf de kans ont neemt om reële invloed uit te oefenen. De macht van de staat is niet zo groot, dat deze in onze samenleving de bevoegdheid tot loonvaststelling volledig aan zich zou kunnen trek ken. Zonder de medewerking van de werknemers en hun organisaties en de werkgevers en hun organisaties is ook voor de overheid de loonvaststel ling een hachelijke zaak. Eerste voor waarde voor loonpolitiek is een ka der, waarbinnen staat en maatschap pelijke organisaties samenwerken- Geen idealen meer? Dr. Albeda noemde het streven naar rationaliteit kenmerkend voor de wel vaartsstaat De vakcentralen kunnen moeilijk anders dan gezamenlijk optre den, waardoor het „eigen geluid" van elk der vakcentralen voor de buitenwe reld en vaak ook voor de leden verbor- DR. W. ALBEDA gen blijft Soms verschuift ook de te genstelling werkgevers werknemers naar de achtergrond. Bij het zoeken naar een oplossing voor moeilijke tech nische problemen gaat de techniek en niet de ideologie de doorslag geven- Er bestaat een maatschappelijke noodzaak, dat de sociale groepen el- kaars positie en bestaan aanvaarden, daar anders alleen een gevecht op le ven en dood denkbaar is. De chaos, die daarvan het gevolg Is, delft zowel de democratie als de verscheidenheid in de maatschappe lijke krachten het graf. Bij de onderhandelingen binnenska mers blijken de levensbeschouwelijke en de niet-levensbeschouwelijke orga nisaties het veelal eens te worden over meer dan alleen maar technische kwes ties. Wanneer dit een verzwakking van de ethische inspiratie van ons sociaal-eco nomisch bestel betekent, dan acht dr. Albeda dit een ernstig verlies. Van winst is er echter sprake, wanneer er in Nederland tussen de verschillende levensbeschouwelijke tendenzen niet langer afwijkend wordt gedacht over bepaalde geestelijke waarden. Dr. Albe da is er van overtuigd, dat deze winst is geweest. Rhodesiërs mochten ons land niet in ROTTERDAM Pas nu is bekend ge worden dat de regering de Rhodc- slsche minister van voorlichting Pie- ter van Bijl dc toegang tot Neder land heeft ontzegd omdat hij niet over geldige papieren zou beschik- Hij had wel een Brits-Rhodesisch paspoort maar dit wordt niet als gel dig erkend door Engeland en andere landen die Engeland in het onafhan kelijkheidsconflict met Rhodesië steu nen. Minister Van Bijl kwam maandag avond met één van de allerlaatste toestellen op Schiphol aan. Omdat hij niet meer op een ander vliegtuig gezet kon worden, kreeg hij van de Koninklijke Marechaussee een ver blijfsvergunning van 24 uur. De nacht bracht de minister in Amster dam door en de volgende dag ver trok hij „in de richting van Brussel." Of hij daar is toegelaten is niet be kend. Van Bijl maakte een rondreis door Eu ropa om te trachten de sancties tegen zijn land te doorbreken. Hii heeft vele tegenslagen ondervonden bij zijn reis. Zo werd hij o.m. niet in Duitsland toegalaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9