Ontslag hoofdcommissaris nergens op gebaseerd 0 Vergeefse ïijk naar speurtocht van agent VAN DER MOLEN VOOR AMBTENARENGERECHT Uit de Haagse hof geplukt Castro bracht Cuba ook geen redding St. Nicolaasl s DONDERDAG 1 DECEMBER 1966 Engelse kerstboom-dieven zullen weinig kans krijgen om Kerstmis te vieren met een gestolen boom. Hoofdboswachter Bertie Benjamin, zijn herdershond en jachtgeweer houden ongewenste gasten wel uit het „kerstbomenbos" in Hampshire. Via een walkie-talkie staat hij boven dien nog in 'contact metjiijn mannen, die andere gedeelten van het bos bewaken. Ergernis rond machtsvertoon Zanotto BRUSSEL Een grootscheep-j Het zware escorte gold de Franse se reconstructie waaraan werd misdadiger Zanotto, die de hoofdrol jvervulde bij deze reconstructie. De Bel- deelgenomen door niet minder gische politic heeft drie dagen lang bij dan 32 motorrijders, twee gepant- storm en ontij met Zanotto rondgetrok- serde wagens, twaalf politieauto's en 50 politiemannen te voet, van wie enkele uitgerust met kogel ken, die zegt wel bij de moord zig te zijn geweest maar er niet aan heeft deelgenomen. De Fransman wei gerde .ook maar één inlichting te ge ven. Het parket te Brugge noemde de re constructie aan de kust „totaal nega tief" en de nachtelijke reis van Brussel naar de kust, „een verloren nacht". vrye vesten en schilden, heeft geen nieuw licht geworpen in tfe moordzaak van de Brusselse agent De Leener, die, zoals be kend, op 24 februari door bandie ten werd vermoord en meege voerd in de kofferruimte van dejora Zanotto. Er ontbraken slechts jui- auto waarna zijn lijk ergens in chende schoolkinderen hier en daar om het geheel het aspect te geven van een koninklijk bezoek, aldus het commen taar. In gerechtelijke kringen had men de indruk dat alleen Zanotto zelf van het uitstapje heeft geprofiteerd. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het eervol ontslag van de heer H. J. van der Molen als hoofdcommissaris van politie mist elke grond. De oud-minister van binnenlandse zaken heeft druk op hem uitge oefend om met het ontslag in te stemmen, en bjj de ambteljjke voorbereiding van het besluit is hem te verstaan gegeven: ga er maar niet tegen in beroep, want je komt toch niet tot de ambte narenrechter. Op grond van deze argumenten pleitte de Amsterdamse jurist mr. W. H. Vermeer gistermiddag voor het Ambtenarengerecht in de hoofdstad voor nietigverklaring van het ontslag van de oud-politiechef. De heer Van der Molen is ontslagen op artikel 122 van het Ambtenarenreglement gemeentepolitie, dat vrij vertaald de „gebleken onmogelijkheid van samenwerking" als ruggegraat heeft. Mr. Vermeer keerde zich in zijn so ber, maar desondanks indrukwekkend pleidooi vooral tegen de wijze, waarop het ontslag tot stand is gekomen. „Het ontslagbesluit bevat abstracte formu- die als motivering onvoldoende zijn. Zij geven geen inzicht in de belan gen, die tot het ontslag hebben geleid". De raadsman had ook kritiek op de onvolledigheid van het dossier. Er ont breken volgens hem verslagen va deze zaak belangrijke gesprekken o.a. van de ontmoeting, die de heer Van der Molen op 27 juni heeft gehad met oud-minister J. Smallenbroek. Alleen op het sigarendoosje van de bewinds man stonden wat aantekeningen. Tijdens dat gesprek heeft de heer Van der Molen enkele malen gevraagd, waarom hij zijn ontslag kreeg. De be windsman gaf geen concreet antwoord, maar wel de belofte, dat de redenen in het ontslagbesluit zouden worden ver meld. Mr. Vermeer: „Die belofte is niet waargemaakt". „De minister had geen gronden om de heer Van der Molen op artikel 122 te ontslaan. Hij heeft hem bij herha ling verzocht, zich akkoord te verklaren met het ontslag, want er was de mi nister veel aan gelegen, de hoofdcom missaris te ontslaan. Hij heeft van arti kel 122 gebruik gemaakt voor een an der doel dan waarvoor het is geschre- De raadsman nam het de minister bijzonder kwalijk, dat hij de hoofdcom missaris niet heeft gewezen op het recht, zijn ontslag door een commissie van wijze mannen te laten onderzoe ken. „De hoofdcommissaris was van dat recht niet op de hoogte, de minister wel". Oud-hoofdcommissaris Van der Mo- België werd begraven. Vastende Hindoe gestorven NEW DELHI De dood van de 47-jarlge Risji Swaroep Brahmasjari, die tien dagen had gevast om een nationaal verbod op het slachten van koeien te bewerkstelligen, heeft opschudding veroorzaakt. Na een verbod van hogerhand om het stoffelijk overschot in de stad te laten cremeren en begraven, is bij de tempel waar de Hindoe overleed, een mensenmassa samengestroomd, die bloemen op zijn lijk legt, hymnen zingt en voorleest uit de geschriften. Om ongeregeldheden te voorkomen, is een grote politiemacht naar de tem pel gedirigeerd. Volgens de politie had de man dinsdagavond het vasten gestaakt. Hij zou toen te snel en te veel hebben gegeten. Ambtenares eist 25.000 gulden schadevergoeding UTRECHT Mevrouw J. D B. uitl Almelo heeft voor de centrale raad van beroep een schadevergoeding van 25.000 gulden van de gemeente Almelo geëist. Mevrouw B. werd vorig jaar op staande voet als ambtenares ontslagen wegens werkweigering. De ambtenares bracht haar ontslag voor het ambtenarengerecht, die be paalde dat er onevenredigheid bestond tussen de aanleiding en het ontslag als straf. Het ambtenarengerecht bepaalde dat de gemeente Almelo een schadever goeding van 2500 gulden moest uitke ren. Met dit bedrag nam de ex-ambte- nares geen genoegen. Mevrouw B. was vorig jaar wegens moeilijkheden met haar chef overge plaatst naar een andere afdeling. Een week later werd zij op staande voet ontslagen omdat zij tien minuten nadat zij op haar werk verscheen, weer naar huis ging. Als reden gaf zij hiervoor op dat er geen werkinstructies aanwezig waren. De gemeentelijke Instanties zien haar handelwijze als werkweige ring. 100.000 Fransen aan kanker overleden PARIJS Het vorig jaar zijn ruim 100.000 mensen in Frankrijk aan kan ker overleden 20.000 meer dan in 1955. Alleen hartziekten eisen nog meer do den in dat land, maar het aantal slacht offers van kanker en dat van hartaf wijkingen verschilt niet veel meer. Ook het verkeer vergt veel doden. Bij na 34.000 mensen kwamen verleden Jaar bij verkeersongelukken om. Spoedbijeenkomst van Arabische defensieraad CAIRO De defensieraad van de Arabische Liga komt volgende week (7 december) in spoedvergadering bijeen om over de verwarde toestand in de Arabische wereld ontstaan door de Israëlische vergeldingsaanval op enige Jordaanse dorpen te spreken. VN verbieden gebruik geweld NEW YORK. De Algemene Verga dering van de Verenigde Naties heeft gisteren met 98 stemmen voor, twee tegen en acht onthoudingen een resolu tie aangenomen waarin het gebruik van geweld in de internationale betrek- behalve Zanotto. Hij zou onderweg aan j kingen wordt verboden, de rijkswachters hebben gezegd, dat' Engeland en Portugal waren tegen, hij het koud had en honger, waarop j Nederland onthield zich van stemming, onmiddellijk een politieman op de fiets Het gebruik van geweld is gekoppeld werd uitgezonden om koffie en brood-1 aan het recht op zelfbeschikking van jes te halen. alle volken. len wordt nu als een achterbakse fi guur afgeschilderd, aldus mr. Vermeer. „Dat is volstrekt niet juist. Hij heeft tegen de minister gezegd: als het al gemeen belang dat eist, ga ik weg, maar ik blijf 't 'n smerige zaak vin den GEEN SPANNINGEN Mr. Vermeer ontkende stellig, dat er „jarenlange spanningen" zijn geweest tussen de hoofdcommissaris en burge meester mr. G. van Hall. Ook in het persoonlijke vlak waren er geen moei lijkheden, getuige twee visites, die het echtpaar Van der Molen kort voor de moeilijkheden in de hoofdstad op uit nodiging van de burgemeester bij 't echtpaar Van Hall heeft afgelegd. „De burgemeester had geen be langstelling voor het politle-apparaat en hij had er ook geen verstand van. Hij liet 't beleid aan de hoofdcommis saris over. Van de noodzakelijke samen werking ls nooit iets verwezenlijkt". Met een sprekend voorbeeld il lustreerde mr. Vermeer zijn bewe ringen. „Op 14 juni bracht de heer Van der Molen bij de burge meester verslag uit van ongeregeld heden van de vorige avond. Tij dens het gesprek hield waarne mend hoofdcommissaris Molen kamp de burgemeester voortdu rend telefonisch op de hoogte van de nieuwe relletjes. De burge meester vroeg de naast hem staan de hoofdcommissaris echter geen advies over te nemen maatregelen. Toen via de „hot line" het bericht binnenkwam over de bestorming van het Telegraaf-gebouw, gaf de burgemeester meteen de haak aan de heer Van der Molen, die op dracht gaf zo nodig gebruik te ma ken van traangasgranaten en vuur wapens". Bezoeken Hij heeft de mensen van zijn „mi lieu" bewezen dat hij de grote baas blijft en dat hij zich niet aan de dijk laat zetten, zelfs niet te midden van zoveel mannen van rijkswacht en het gerecht, zo meende men. Mensen die dinsdagnacht de wagen- kolonne hebben gevolgd verklaren, dat alle deelnemers aan de nachtelijke ex peditie kou en honger hebben geleden, BEDENKTIJD De raadsman van de Kroon. mr. E. Drooglever Fortuijn, zei, dat er wel de gelijk spanningen bestonden tussen de heer Van der Molen en de burge meester. „De heer Van der Molen heeft zelf toegeven, dat de verhouding niet was, zoals zij had moeten zijn". Met nadruk zei mr. Drooglever Fortuijn, dat er geen druk op de heer Van der Molen is uitgeoefend om zijn ontslag te aanvaarden. „Hij heeft gelegenheid ge had, erover na te denken. Inschakeling van de commissie van wijze mannen was niet beslist noodzakelijk. Alleen als de klager niet met zijn ontslag instemt, wordt er door deze commissie een onzerzoek ingesteld. De heer Van der Molen heeft gezegd: ik leg me bij het ontslag neer". Voorzitter: „Was het abnormaal, dat recht mr. C. J. C. M. Schneider, ging nader in op de ..spanningen". „Wat wordt daarmee bedoeld?" Van der Mo len: „Irritatie". Voorzitter: „Was het abnormaal, dat de burgemeester de dingen op hun be loop liet" Van der Molen: „De burge meester was m'n chef". De heer H. J. van der Molen bij zijn aankomst bij het gerechtshof aan de Prinsengracht. AFZIJDIG Gevraagd om een toelichting op zijn opmerking in een politieblad, dat de communicatie tussen hem en de burgemeester onvoldoende was, zei de heer Van der Molen: „Ik heb duizend maal geprobeerd, een andere verhouding te be werkstelligen. Ik heb hem uitgeno digd, stafvergaderingen bij te wo nen, dan had hij kunnen meepra ten. De burgemeester is er nooit op ingegaan. Dat betreur ik heel erg. Uit zijn afwijzende houding kreeg ik het gevoel, dat hij zich afzijdig hield". ^AN het bezoek van de Russische premier Kosygin aan Frankrijk hoeft geen bijzondere betekenis te worden gehecht. Het maakt deel uit van contacten tussen regeringsleiders en blijft wat West-Europa betreft niet tot Frankrijk beperkt. Kosygin zal (zoals bekend) ook En geland bezoeken. Premier Wilson no digde hem uit tijdens een verblijf te Moskou. De reis die de Gaulle in juni door de Sowjetunie maakte had weinig politieke betekenis. Alleen op econo misch terrein werd iets bereikt. Kosygin, de economische expert, gaat nu door Frankrijk reizen om te zien of er meer kan worden bereikt op het gebied va* de economische sa menwerking. Vanzelfsprekend komt tijdens confe renties met de Gaulle ook de inter nationale situatie aan de orde. De ontwikkeling in en om West-Duits- land is wellicht het belangrijkste onderwerp. Beslissingen van wereldbetekenis zullen er echter niet bij zijn. Die worden niet te Parijs genomen. Stap terug DE bruikte ook mr. Vermeer de vergelij king met de kapitein en de roerganger op een schip. De gezagvoerder geeft bevelen, de roerganger voert ze uit. Als er iets fout gaat, ligt dat niet aan de roerganger, maar aan de kapitein. „De minister moet de fout bij de ka pitein zoeken. De schuld van het ge brek aan communicatie ligt bij de bur gemeester. In een rechtsstaat mag het niet zo zijn, dat een ondergeschikte op grond van zijn ondergeschiktheid (in dit geval aan die van de burgemeester)! de minste rechten heeft". De raadsman zei tenslotte: „De posi tie van de hoofdcommissaris i.s onmoge lijk gemaakt, maar dat mag het Ambte narengerecht niet beletten, het ontslag nietig te verklaren. Er is hier sprake van gedwongen vrijwillig ontslag. De behandeling van het ontslag is in strijd geweest met de zorgvuldigheid, die de overheid betaamt". Russische partijsecretaris Brezjnef heeft een stap terug gedaan wat betreft zijn plannen met betrekking tot communistisch China.: Op het partijcongres te Boedapest: ontkende hij aan te sturen op uitsto- j ting van rood China uit de interna-j tionale communistische beweging en( op een breuk met de regering van dit land. De door Bulgarije voorgestelde in ternationale communistische confe rentie zou slechts bedoeld zijn om de toekomstige politieke strategie en taktiek van de communistische be weging uit te stippelen. Met name Roemenië had zich ver zet tegen Russische pogingen, op een breuk met Peking aan te sturen. Opvallend is intussen, dat op het j partijcongres te Boedapest Brezjnef vrijwel de enige belangrijke buiten landse vertegenwoordiger is. De door Brezjnef gewenste confe rentie zal nu wel doorgang vinden, wellicht in juni. Blijft de vraag, of het Kremlin de communistische we reldbeweging ooit weer in zijn greep krijgt. AKTUEEL DOOR De sciiool was een beetje in knoop gekomen met de sinterklaas- dachtig dat er blikken vierderij. Men had tenslotte de ring werden gewisseld, woensdagmiddag voor de midden klassen gehouden en besloten on danks de twijfelleeftijd der feestge- dachtig naar buiten staarde. Zo aan- merkwaardig toeval kon zijn ge- vertede- weest en dat er meer mensen met bobbels op hun wang rond lopen Zo'n kind toch, laat hem maar. dan ome Piet alleen. Bij de volgende halte trippelde Dacht intussen geërgerd hoe stom lief meiske binnen, nog wat na- sommige mensen toch konden zijn Sinterklaas te doen hijgend van het hollen. Keek teleur- duidelijk herkenbare kerel Maar, zo besloot men ook, hij het jongetje opwipte en met een ge- moest van volkomen onbekende her- b|ar van chevalie komst zijn. Geen onderwijzende zijn plaats aanbood, functie hebben, geen familiebanden gesteld de rijen langs. Tot opeens de delicate taak op te dragen. Het jongetje legde hem vervol- chevalier par excellence gens het probleem voor. wat nu be- ter was in de schoen: één grote wor- met welk kind ook. Ervaring had geleerd dat minimale bijzonderhe den van Sinterklaashanden of ge laat soms ontstellende herkenningen ten gevolse konden hebben. Nu had het hoofd van de school een vrouw en die vrouw een zuster De pleister tel of een handvol peentjes paard. De man denkend aan zijn commercie beval hartelijk een flin ke handvol peentjes aan, met het lof er nog aan. Dat laatste omdat de waspeen veel lager in prijs ligt. De volgende halte stapte het jon- De groenteman-sinterklaas schoof getje uit: „Ik ga me vriendje halen, we hebben feest". De daarop volgende verliet de man de bus, wandelde naar de HPschool, hulde zich in de tabbaard. te spreken en het grote boek te han- Wend is te werken. Een hand met Stond na een uur voor de overvol- teren. Bovendien was hij groente- een kleefpleister rond de middelvin- le gymnastiekzaal, liet het grote man van beroep en dus woensdag- ger> Waar gisteren een mes over uit- middag vrij. Moeilijkheid was nog schoot we§ ,Ik ben blij dat je zo netjes Een klem jongetje naderde Smter- (Van i i onzer redacteuren) de vroegere advocaat Fidel Castro op Cuba landde om de strijd aan te binden tegen het regime van dictator Fulgencio Batista. De strijd, die in de oerwouden van de Sierra Maestra be gon met een handvol rebellen, eindig de op 8 januari 1959 met Castro's triom fantelijke intocht in de hoofdstad Ha vanna. De onevenredige verdeling van het natio nale inkomen in de landen van Latijns Ame rika thans nóg niet opgeheven was in die tijd een enorm probleem. Mechanisatie van de landbouw vergrootte de moeilijk heden, omdat de industrie onvoldoende mo gelijkheden bood, de werkloos geworden landarbeiders op te vangen. De heersende klassen, zelf afhankelijk van militaire en economische steun van de Ver. Staten faal de te voorzien in de meest noodzakelijke pedagogisch en mild, desge- gen zjjn 'been, greep in de bocht zijn wenst gestreng de woelige jeugd toe sterke hand. Een ruwe hand, die ge- de krappe kas len van de welwillende. Een taxi opstond" zei de groenteman W ------ het budget akelig verzwaren, opende daarmee een gesprek, dat klaas. Reikte verlegen het handje De fraaie kledij school teren her door nijvere derwijzeressenvingers vervaardigd. Vreugde dus toen de groenten zich bereid verklaarde zich op beweerde dat sinterklaas de hoe kan het anders, al spoedig interklaas uitdraaide De jongen zei, dat zijn dat in Sints machtige hand te laten verdwijnen. De hand met een pleister om de middelvinger Sint en jongetje staarden elkaar en toen hoorde Piet heel duide- school te hullen in zijn waardig ge- de vent was. Als je goed oplette kon lijk en heel verbijsterd een woord waad. „Tk neem gewoon de bus", zei je dat best zien. Verleden jaar i van de kinderlippen komen. En het bij die vriend zijn oom Piet ge- Sints snel bevel daarna: „Geef hem Een rampzalige goedheid. In de weest. De vriend had het duidelijk een extra portie lekkers, Piet". bus was het vol. Zo vol, dat hij gezien, want oom Piet had staan moest. Met tientallen anderen, ke bobbel op zijn wang Ieder zitplaatsje bezet. Op één zat sinterklaas net zo. De groenteman heel hard een klein jongetje, dat heel aan- verklaarde dat zoiets niets als een gezegd. gek- Onbegrijpelijk, want Piet had het die had toch goed gehoord. Het knaapje had heel duidelijk „barst" Fidel Castro landde jaar geleden levensbehoeften van de snel groeiende bevolking. In zo'n situatie was het begrijpelijk dat de ontevredenen de Ver. Staten i vereenzelvigden met het regime in hun eigen land. De greep naar de macht van Fidel Castro was dan ook voor de grote massa, die niet profiteerde van j het regime van Batista, het begin van de bevrijding. Belofte beloofde een betere toekomst en was de eerste Latijns-Amerikaanse leider, die „neen" tegen de Ver. Staten durfde zeggen. De Cubanen weten nu, dat zij zich toen vergist hebben. De dwerg Castro dacht ook de reus Amerika aan te kunnen. Een monsterverbond met de Sowjetunie leid de echter niet tot het gewenste resultaat. De raketten-crisis in 1962 ont nuchterde niet alleen Chroesjtsjef, doch ook Casrtro. Niettemin zien nog velen in Latijns Amerika vooral bij de jongere ge neratie Castro als bondgenoot, omdat hij getoond heeft, dat een radicale doorbraak naar links mogelijk is. De aan de macht zijnde elementen ver zetten zich nog altijd. Zij moeten echter beseffen, dat castroïsme of com munisme niet oorzaak maar gevolg zijn van alle ellende. Er zijn tekenen I dat de trots en strijdvaardigheid van de jongeren in de meeste Latijns Amerikaanse landen tot in de hoogste kringen doorwerkt. Meer aanzien In de communistische gelederen heeft Cuba I meer aanzien gekregen. Hoogtepunt was de! drie-continentenconferentie te Havanna in ja- nuari. Ondanks Amerikaanse pogingen, Cuba te isoleren, vindt het steeds meer erkenning, ook in Latijns Amerika en West-Europa. De houding die het Spanje van generaal Franco tegenover Castro aanneemt is zelfs meer! dan vriendschappelijk. Dit alles heeft de bevolking van Cuba echter niet gebracht, wat de revo-l lutionairen van tien jaar geleden voor de geest stond. Cuba is nog altijd; een politiestaat. En Castro kan zich niet veroorloven, werkelijk vrije ver-1 i kiezingen te organiseren. Dat is de bedroevende werkelijkheid, tien jaar na het begin van wat de bevrijding van de Cubaanse bevolking had moeten I worden. I Maandag is het weer De praktische en betrouwbare gasaansteker \hi A' Wereld-garantie. Wereld-service.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5