Weekagenda Commentaar Zijlpoort blijft jaren „tijdloos 5 december TIPS OVERHEMDEN SPORTHEMDEN SJAALS HANDSCHOENEN KAMERJASSEN PYJAMA'S PULLOVERS Saint Joan - strijd van enkeling tegen massa WATERINK: een baanbrekend opvoedkundige Corry ten Boon: vechten tegen de antichrist Waag NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 DECEMBER 1966 Donderdag (1 december). Schouwburg. 8 uur: K en O.-toneel, Theater met „Saint Joan" DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur: Brahms-Schumann-avond door pianist Detlef Kraus. Breestraat 19, 8 uur: spreekbeurt evangelist Van der Schans en Van Eijk (Gemeente onder 't Kruis). Vrijdag (2 december). Zaal Koningskerk (Noord), 7.30 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, tienersoc. 't Venster, Sinterklaas-instuif, medewerking The Colls. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur Haagsohe Comedie met „Voorjaarsont- DEN HAAG Johanneskapel, Bos boomstraat 7, 8.15 uur: programma van kamermuziek. Zaterdag (3 december) Breestraat 19: jongerensoc. Boeme rang, 1001 Nacht met Sinterklas. L.H.J.-gebouw Levendal 101, 8 uur: herv jongerensoc. St. Frederik-feest, Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, jongerensoc 's Roefje pepernotenibal, medewerking van The Colls DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur Haagsche Comedie met „Voorjaarsont- SCHEVENINGEN Kurzaal, 815 uur: Residentie-Orkest met sopraan Ha- lina Lulomska. Zondag (4 december). Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, 's middags discomid dag voor iedereen (Bach in originele en moderne versie), voor iedereen Sinterklaasmarkt Waarggebouw: Sinterklaasmarkt, van maandag 28 nov. 4.15 uur tot en met maandag 5 dec. 4 u., elke dag van 9 u. 'e morgens tot 9 u. 's avonds. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Le lit deux places (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Een tikkel- je getikt (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Geheim agent district 6 (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De rode baret (14 jaar). 9.15 uur): Ikeen n 9,15 uur): Westside Studio (2.30, 7 en vrouw (18 jaar). Trianon (2.30, 7 Story (14 jaar). Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gev„.len: apotheek Herdingh Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling Franse grafiek uit de 19de eeuw, van 23 nov tot 12 decdagelijks van 10 tot 4 u.. zondags van 1 tot 4 uur. Galerie Walenkamp. Nieuwsteeg 11: tentoonstelling werken van Ad Dekkers tot 9 december. De Ruif. Janvossensteeg 59: tentoonstel ling van poppen van Carla Klein, van 7 nov tot eD met 7 dec. van 10 tot 8.30 uur, behalve zat en zondag. WASSENAAR kunstzaal Heuff, Hof- laan 7: tentoonstelling van aquarellen van Joop Dam en keramiek van Geert Schreuder, van zat. 26 nov. tot en met 15 dec., maandag tot en met zat. van 10 tot 5 u.. ook dinsdagavond 8 tot 10 u„ zondags gesloten. Voor GOUD Juwelier - Horloger v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 heer' O S Gerretsen (Den Haac). 55 Wijzers worden vastgezet LEIDEN Naar aanleiding van wat wij deze week schreven over de defecte uurwerken van de Zijlpoort vernemen we van de zijde der ge meente, dat het nog een hele tijd zal duren voordat de Zijlpoortklok weer de juiste tijd aangeeft. Het uurwerk anno 1921 is afgekeurd maar het oor spronkelijke zeventiende-eeuwse uurwerk wordt momenteel door een hierin gespecialiseerd Utrechts bedrijf (dat ook de klok van het Leidse academiegebouw restaureerde) hersteld. Bovendien wordt dat eeuwen oude uurwerk gemoderniseerd en van een elektrische aandrijfinstallatie voorzienzodat het de juiste tijd kan aangeven. Het zal echter nog geruime tijd du ren voordat de gerestaureerde klok weer in de Zijlpoort wordt geplaatst. Dat gebeurt namelijk pas als deze poort BEL-O-FAST - QUIKOTON moderne ruiten wol - cashmir - Shetland wol - vinyl - leder ln grote sortering bij KORS Ouders weer in schoolbanken LEIDEN Het hoofd van de Prins Bernhardschool, de heer H. A. Schaar, heeft dinsdagmiddag een ou de traditie in ere hersteld: voor de ouders van de leerlingen van de eerste klas hield hij een „openbare les" De les werd gegeven door de klasse-onderwijzeres, mej. Barendse. Sinds de tijd dat de ouders nog „echt" in de schoolbanken zaten, bleek er heel wat te zijn veranderd. Zo zagen zij dat de waardering behalve in cijfers ook wordt uitge drukt in een stempel met dier- en bloemfiguren. Het bekende aap-noot- mies-plankje was vervangen door een plastic doos Aan het slot van de les kregen de „leerlingen" het boekje „Piep, zei de muis" met afbeeldingen van die ren en korte teksten. Bij elk plaat je maakte mej. Barendse een praat je of stelde zij een vraag Het initatief van de heer Schnaar werd door de ouders bijzonder op prijs gesteld. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Marcel H, z v H Blok en P A Audier; Alida W P, d v C J N Nulkes en M A Schoonackers: Renate S, d v W J Koomen e- A C van Ammers; Adriaan, z v G Schouls en G P Nieuwenhuis; Cornelis, z v P Blom en M C Blijleven; Francesco J A. z v A G D'Orio en E M Ouwerkerk; Mariska, d v J H Lemstra en D C Michon. Overleden: W Weber, 64 j, e v L Koster; J A Halverhout, 76 j, e v H J Hoeks; J M van Ingen, 68 j, m; S Aalbersberg, 54 j, e v W C Ouds hoorn; C J A M den Hollander, 3 j, zoon: H A A Saunier. 74 i. m. Woningbouw in Zoeterwoucle ZOETERWOUDE De gemeente raad had gisteravond meer moeite niet de rondvraag dan met de verdere agen da. Niet aanwezig waren wethouder Van Hofwegen en de heren Van der Ploeg, Koek en Van der Poel. Op een vraag van de heer Straver deelde de voorzitter mee. dat B. en W. „voorzichtig zullen proberen" het aan tal drankvergunningen weer op tien te brengen ten gunste van het Don Boscohuis. Er is rijkspremie ontvangen voor de bouw van 16 woningen aan Beatrixlaan en Irenestraat. Maandag is men in het Westeinde begonnen met de bouw van 8 woningen. Gehoopt wordt, dat nu spoedig vergunning afkomt voor de bouw van 36 huizen. Het verlenen van goedkeuring voor onteigening van gebieden in De Grote Polder werd opgeschort. Op 23 december wordt in de dorps kerk een kerstbijeenkomst gehouden en voor 15 februari, de nationale ver kiezingsdag, staat een concert op het programma, waarvan de geraamde te korten respectievelijk bedragen f 175 en f 600. De gemeente zal deze tekor ten dekken. Een voorstel om het laat ste bedrag te verhogen tot f 1000 werd met 5 tegen 4 stemmen verwoipen. Evenzo ging het met een voorstel van B. en W. inzake het verlenen van sub sidie aan K. en O. te Leiden. Vry lang werd gesproken over grondaankoop in het Westeinde. Voor de openbare school zal 840 m2 grond worden gereserveerd. In principe wordt rekening gehouden met de mogelijkheid om hier ook een chr. school te stichten. In de rondvraag deelde de voorzitter ten aanzien van de schade, die in het afgelopen weekeinde aan de waterlei ding is toegebracht, mede, dat de Gas unie aansprakelijk wordt gesteld. De gemeente treft geen schuld inzake de vervelende toestanden in Zonnegaar- de, zei de voorzitter verder. „Derden" i zün hier aansprakelijk. is gerestaureerd, en dat kan nog wel verscheidene jaren duren. Aangezien de lieve Leidse jeugd over een onuit puttelijke fantasie blijkt ite beschikken waar het het binnendringen van de toren betreft, wil men niet het risico lopen, dat het pas gerestaureerde uur werk onklaar wordt gemaakt. Jongelui hebben ook de gewoonte de wijzers van de klok te verdraaien zo dat vele voorbijgangers denken: die klok loopt niet gelijk. Daarom zullen binnenkort de wijzers worden vastge zet op 12 uur. Christen-studentenvereniging LEIDEN Het bestuur van de afdeling Leiden der Ned. Ghristen- Studentenvereniging (postbus 113 te Leiden) is als volgt samengesteld: D. H. Arentz, praeses; A. F. Henge- veld, vice-praeses; mej. C. C. E. Koning, ab-actis; A. W. K. Verschel- li ng, quaestor; mej. I. G. de Zawan, kringsecretaresse; A. J. Kortweg, kringsecretaris; E. S. Krijgsman, assessor; mej. A. M. G. Bartel. assessor C.S.R. LEIDEN De verhouding van mas sa tot individu is één van de oorza- van spanning in deze wereld. Het laatste woord is in de regel aan de meerderheid. Zij handhaaft de bestaande orde in Kerk en maat- ■chappij, maar de waarheid is niet gebonden aan het getal. Die kan schuilen bij de enkeling. We kennen het verhaal van Jean ne d'Arc, het boerenmeisje, dat zich geroepen voélt Frankrijk te bevrij den van Engelse overheersing. Argeloos meent ze, dat ieder ge hoorzaam zal zijn aan de hemelse lekenen, Op zeerdramatische wijze stoot ze het hoofd. Kerk en maat schappij. een onlosmakelijke een heid in de middeleeuwen, keren zich tegen haar. De grote verdienste van Sliaw is. dat hy de mens van de twintigste eeuw te rugvoert naar die vroegere tijden. Hij zet hem naast de rechters van Jeanne en zegt dan in zijn voorwoord, had gij in het gerechtshof zitting genomen, gij zoudt vóór het verbranden van Jeanne hebben gestemd. In een zware bezetting heeft de toneel groep „Theater" voor K. en O. een uit stekende opvoering van dit stuk gegeven. De regie van Theo Kling was goed. hier en daar een) beetje druk, maar hij maakte het stuk goed doorzichtig. De rol van Jeanne werd gespeeld door Henny Orri. die er al spelende uitste kend in kwam. In het eerste tafereel nog een beetje wildebras, werd ze een be zielde. die de figuur goed diepte gaf door haar wel overwogen spel. Jammer dat haar stem wat schel was en niet saam genoeg om nuances aan te brengen. De dauphin, gespeeld door Henk van Ulsen, werd de gemakzuchtige, luie kerel, die hij behoort te zijn, lopend op grens van het abnormale. Wat is Van Ulsen plastisch toch een groot kunste- Bernard Droog was als kapelaan beter geslaagd dan in de rol van De Beaudri. court, in welke rol hü slecht te verstaar De inquisiteur van Johan Schmitz waf goed wat het zeggen van de tekst be treft. Zijn bewegen over het toneel be perkte zich teveel tot rondjes lopent i mede door hem werd het tafereel va veroordeling het beste van de hele i stelling. De vele andere rollen waren behoorlijk bezet. De mechanische geproduceerde stem in de epiloog was erbarmelijk. De pro jecties waren aardig gevonden. Een voldaan publiek klapte langdurig m zijn dank te tonen. A. C. Bouwman Ingezonden Het Leger des Heils in december Het is gebleken, dat de kerstfees ten voor bejaarden in de voorgaan de jaren zo zeer in de smaak zijn gevallen, dat steeds meer aanvra gen hiervoor binnenkomen. Wij zijn dan ook van plan op dins dag 20 december aan 500 bejaarden een feestmiddag aan te bieden en hun dan ook een feestpakket mee te Op zondag 25 december s' middags om 4 uur geven wij aan 200 kinde ren die nergens anders echt „kers feest" vieren een fijne middag Tweehonderd kinderen van onze zondagschool en clubhuis hebben ook hun feest. Verder ons bezoek met muziek en zang op de avond vóór het kersfeest aan de bewoners van de verschillen de eenvoudige logeergelegenheden, waar we niet met lege handen ko men, en onze zorg voor zieken en werkers die in de kerstnacht „dienst" hebben. De kerstcollecte voor deze plannen wordt in Leiden gehouden, huis aan huis, van maandag 5 tot en met za terdag 10 december. De Kerstpotten staan er op zaterdag 10. woensdag 14 en zaterdag 17 december Ons gi ronummer is 35187. ten name van Leger des Heils, Leiden. Gaarne doen wij een beroep op al le ingezetenen van onze stad. om voor deze plannen met milde hand te geven Onze zorg strekt zich uit tot alle mensen, zonder uitzondering. Kaarten voor het bejaardenfeest kunnen worden afgehaald op vertoon van A.O.W.-bescheiden op dinsdag 13 december van 2 tot 4 uur in de zaal Hooigracht 30. Briefjes voor pakketten zijn vervallen. (Van onze onderwijsredactie) ROTTERDAM Mei professor Waterink is een pedagoog van al lure heengegaan. Hij genoot gezag in eigen kring, maar ook ver buiten de Vrije Universiteit. Begonnen als predikant werd hij psycholoog, peda goog, opvoeder van gestoorde kinde en vertrouwensman van het Ko ninklijk Huis. De Vrije Universiteit, het Paedologiseh instituut en het Laboratorium voor psy- cho-techniek werden zijn arbeidsterrein. Van hem kan met recht gezegd worden dat hü zich thuis voelde zowel in de stu deerkamer als temidden van C? prakti sche problemen die zyn zorgenkinderen hem stelden. Van zijn hand verschenen niet minder dan tweehonderd publikaties. nog afge zien van de talloze artikelen die hij voor bekende tijdschriften schreef. Toen hy op zeventigjarige leeftijd zyn Vrije Universiteit vaarwel zegde, werd hem van vele zijden lof toegezwaaid voor het baanbrekende werk dat hij op peda gogisch terrein had verricht. Toen Wj in 1929 hoogleraar in de pe dagogiek aan de Vrije Universiteit werd, met tevens een opdracht voor toegepaste psychologie, stond hij geheel alleen voor een onontgonnen terrein. Hij was de eei ste die aan de VU deze opdracht kreeg. Met grote energie wist hij concrete vormen en mogelijkheden te vinden de praktische beoefening van de psycho logie en de pedagogiek en dat in eei waarin hü hiervoor bepaald de wind niet in de zeilen had. Theoloog In zijn eerste gemeente, Appelscha, kwam hü voortdurend met tuchtgevallen in aanraking. Ds. Dijkstra van Smilde, vroeger een bekend zendingspredikant, verzocht hem hierover een rapport samen te stellen. Toen hü hiermee bezig was, kwam hij tot de conclusie dat mei alleen goed kon doen als de zielkundige kant van geval tot geval werd ontleed. Het onderzoek fascineerde hem en terink besloot in de psychologie te pro- Daar dat aan de VU toen nog niet mogelijk was. schreef hij een theologi sche dissertatie. Tjjdens zijn gehele leven heeft hij er van getuigd van hoeveel nut die theo logische scholing is geweest. Theologie heeft nu eenmaal een wysgerige achter grond en wijsgerige en theologische vraagstukken steken dwars door alle op voedingsproblemen heen. heeft hii vaak Over zün werk heeft hij gezegd: „Wetenschappelijk heb ik het meeste plezier beleefd aan de inleiding tot de theoretische pedagogiek, een studie' dien in drie delen is verschenen. In dere zin, en wel cloor reacties van publiek zullen de boeken Aan moeders hand tot Jezus, Brieven aan jonge mensen en Hoe vertellen we het LEIDEN In de Zuiderkerk sprak gisteravond de 74-jarige evangeliste Corry ten Boom. Een geboeide kring van toehoorders hoorde iets over haar leven en ervaringen, die zij in vele landen van de wereld opdeed. Zij schreef twee boeken: „Gevangenen en tochen ,Jn Ihm geborgen", boe ken, die velen o.a. achter het ijzeren gordijn tot steun waren. Corry ten Boom wees erop, dat men het moet waarderen, dat hier 't Evan gelie zo vrijelijk mag worden verkon digd. Op een onlangs te Berlijn gehou den evangelistencongres ontmoette mej. Ten Boom een hierom uit China verbannen bisschop. In dit land leven vele fanatieke communisten, wier be lijdenis is: Ons leven wordt beheerst door een enkele gedachte, de worste ling voor het wereldcommunisme". Dit vormt de enorme bedreiging door het leger van de anti-christ. Maar ook elders duikt de anti-christ op. Corry ten Boom riep iedereen op zich te scharen in het leger van Ko ning Jezus. Twee jaar geleden werd zij ernstig ziek en moest zij een jaar rust nemen. Zij deed dit in Oeganda. Na dit jaar wilde zij zich daar vestigen en een kal mer leven gaan leiden. Maar toen haar hulp ergens anders dringend werd ge vraagd, besefte zij, dat haar taak nog lang niet was afgelopen. En met meer liefde dan vroeger trok zij naar Ameri ka en Rusland om over Christus te ver- Op het komende programma van deze nog zo vitale vrouw staan Hon garije, Polen en Vietnam. Zo hoopt zij nog licht te brengen waar mensen on der zware druk leven. Promoties in Leiden LEIDEN De heer J. Dooge. gebo ren te 's-Hertogenbosch en thans wo nende te Edmonton, Alberta in Cana da. is bevorderd tot doctor in de facul teit der wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift getiteld ..The stratigraphy of an Upper Devo nian carbonate-shale transition be tween tihe North and South Ram rivers of the Canadian Rooky Mountains". Promotor was prof. dir. A. Brouwer. De heer Dooge is als „senior geologist" werkzaam bij Shell Canada Ltd. De heer C. M. Schuiten, geboren te 's-Gravenhage en thans wonende te Leidschendam. werd bevorderd tot doctor in de faculteit der letteren op een proefschrift „Contribution a l'étude des termes militaires Francais en Neérlandais". Promotor prof. dir. L. Kukenheim. (Advertentie) O ja Even naat PRONONCE voor een St. Nicolaascadeau. Afgeknipte „cadeaux per meter" mogen geruild worden. Gronheid Moeder Prof. Waterink. die tot op hoge leeftijd 's zondags voorging in vacante gemeen ten, kreeg ook grote bekendheid door zijn hoofdredacteurschap van het vroege- maandblad Moeder en later door zijn medewerking aan het Centraal Weekblad. Ook in het buitenland bleven zyn i diensten niet onopgemerkt. Zowel Amerika als in Zuid-Afrika is hü enkele maanden gast-hoogleraar geweest. Hi. ontving eredoctoraten van de universi teiten van Potchefstroom en Gent, het eerste in de pedagogiek en het andere de letteren en wijsbegeerte, lij was commandeur in de Huisorde a Oranje, ridder in de orde var Nederlandse Leeuw en officier in de Kroonorde van België. Jan Waterink werd op 20 oktober 1890 i het Overijsselse Nieuwleusen geboren. Hü studeerde aan het Gereformeerd Gymnasium te Kampen, waar hü 1909 tot 1913 ook de Theologische Ho geschool bezocht In dat jaar kandidaat geworden, verbond hy zich op 17 1914 als predikant aan de gereformeerde kerk van Appelscha. Na drie jaar Friesland te hebben gewerkt vertrok hy in 1917 naar Zutphen. Op 5 oktober 1924 werd hy als predikant te Amsterdam be vestigd. j is ook leraar geweest aan de chr. lycea te Zutfen en Hilversum. Behalve hoofdredacteur van Moeder as hij in die functie verbonden aan hel Paedagogisch Tijdschrift voor het chris telijk onderwijs, voorts was hü redacteur het weekblad De Reformatie er Ons Arsenaal. Bekendheid verwierf hij als croniquer van het Gereformeerd Theologisch Tijdschrift en hij werkte aan bladen als Op den Uitkyk, Het Ouderlingenblad, De Bazuin en Leidersblad. SINT NICOLAAS 1966 OVERHEMDEN Kenmore - Trenco - Kerko TREVIRA DASSEN geheel kreukvrij en wasbaar KAMERJASSEN PYAMA's MANCHETKNOPEN ZAKDOEKEN SOKKEN C. H. NOL ET BOTERMARKT 8—9 Pioniersarbeid van Leidse botanici LEIDEN Na een afwezigheid van ruim vijf maanden zijn dr. C. Kalkman en drs. W. Vink, stafleden van het Rijksherbarium in Leiden, onlangs van een botanische expeditie in het zuid westelijk deel van het centrale berg land van Australisch Nieuw-Guinea in ons land teruggekeerd. De heren Kalkman en Vink, die hiervoor een subsidie van de Stichting wetenschappelijk onderzoek van de tropen (Wotro) hadden ontvangen, on dernamen deze expeditie gezamenlijk met leden van de afdeling botanie var het boswezen in Australisch-Nieuw- Guinea. Hun oderzoek had plaats in het gebied der „Doma Peaks", waar zich de bergen Ambua. Kerewa en Ne verheffen, die nog nimmer door bota nici zijn bezocht. Eind november wordt het eerste ge deelte van de bijeengebrachte verza melingen in Leiden verwacht, dat dan direct, evenals de volgende, nader be studeerd en gedetermineerd zal wor den. Auto reed fietsen tot schroot LEIDEN Een onbekende auto heeft die afgelopen nacht ter hoogite van de VGLO-school aan het Noord- einde drie fietsen geramd, itoen hij het linker trottoir opschoot en de gevel schampte. Ter plaatse heeft de politie een komlamprrng en een sierstrip ge vonden. Naar de auto wordt nog ge zocht. Meisje aangereden LEIDEN Een 21-jarig Turks meisje uit Katwijk is gistermorgen om kwart over zeven door een auto aan- genedien, toen zij voorover gebogen tegen de storm de Lammenschansweg overstak. Zij brak haar linkerpols en kreeg een hersenschudding en moest zich in een ziekenhuis laten opnemen. LEIDEN De afgelopen nacht hebben onbekenden ingebroken in de Technische Groothandel aan de Lam mermarkt. Zy kwamen in het gebouw, nadat zij de achterdeur hadden open gerukt. Uit een niet afgesloten geld kistje namen zy f 20 mee. HILLEGOM Het tweede tiental van de schaakclub „De Uil" behaalde deze week een grote overwinning op Rolland 3. totaal 8%1%. Bij de competitiewedstrijden: groep 1 W F van de Berg—J van der Zwet 1—0; W PeetJ van der Weyden 0—1; J StaatsM Rood 01; F1 van de BergH H Hulsman groep 3. J L Pijnaker P A van Zuylen 0—1; J de Vries—Jan van de Berg Vz'-l-A WarmerdamJ van Kampen 1—0; W Brandsma—R Treur afgebr. Auto in tweeën HAZERSWOUDE De 21-jarige G. W. Burger uit Gouda is vanmorgen op de Gemeneweg met zijn bestelauto uit de bocht en tegen een boom gevlogen. De auto brak in tweeën; de chauffeur is met een hersenschudding en een ge broken been in een ziekenhuis in Gouda opgenomen. klaasmarkt in liet Waaggebouw zullen zich ongetwijfeld dagelijks verkneukelen in hun droge en war me onderdak. Buiten zou het ruwe weer lien spoedig verjaagd hebben. De markten hebben het in deze tijd van het jaar allesbehalve gemakke lijk. Er zijn kooplieden die maar wegblijven. De doorzetters zien in die barre omstandigheden hun om zetten slinken. Daarom is het van belang dat er ook een plaats in de stad is waar kooplieden beschut hun markt kunnen bedrijven. Bij de opening van de Sinterklaas markt is op het belang daarvan de aandacht gevestigd. Van wethouder Harmsen kon, zoals men zal begrij pen, geen concrete toezegging in die richting worden verwacht, maar zijn verklaring dat ook dit de aandacht van het gemeentebestuur heeft, is in ieder geval een erkenning van de wensen die bij de markthandel leven. De markt in de Waag is nog om een andere reden toe te juichen. Door de sterk gereduceerde betekenis \-an de kaasmarkt is het gebruik van het monument aan de Aalmarkt minder geworden. Weliswaar is het de zetel van de markt- en haven dienst, maar die functie trekt geen publiek aan. Restauratie van oude panden ls zin rijker naarmate men ze in onze tijd een bestemming weet te geven. De grote bedragen die aan restauraties worden besteed, zyn dan ook veel meer verantwoord. Leiden is wat dat betreft op de goede weg. Wij denken maar aan de hofjes die voor de studentenhuisvesting geschikt worden gemaakt. Monumentenzorg is beslist geen weggegooid geld. Het „karakter" van het gebouw mag echter niet al te gauw een verhindering zijn bij het overwegen van nieuwe bestem mingen. Nieuwe studie TN de afgelopen twee jaar Is wel duidelijk gebleken dat er onder grote groepen studenten uit alle stu dierichtingen een groeiende belang stelling bestaat voor de polemologie, de nieuwe wetenschap van oorlog en De Stichting Polcmologischc Biblio theek werd in 1964 opgericht. Zij or ganiseerde al een tentoonstelling, een forumbijeenkomst over ontwa pening, een aantal werkgroepen en een cursus polemologie. De bilbliotheek bevat boeken over moderne oorlogsvoering, internatio nale betrekkingen, conflictologle en ontwapening en tijdschriften met studies op het terrein van oorlog en vrede. De collegeserie in het studie jaar 1966-1967 handelt o.m. over stra tegie en revolutie, psychologische oorlogstheorieën, oorlog en onderont wikkeling, wapenbeheersing en ont wapening. De beoefenaars van de polemologie weten maar al te goed dat de we tenschap van oorlog en vrede niet in staat is, voor eens en altijd een oplossing voor de wereldproblemen te verschaffen. Wel kan worden ver wacht, dat het vredesonderzoek een aantal deskundigen zal opleveren, wier taak zou zijn politici te advi seren in vredesvraagstukken, mid delen voor vredesinitiatieven uit te werken en nieuwe perspectieven en doelstellingen aan te geven. „Het onderzoek zal zich metho- discher dan ooit moeten bezighouden met de voorwaarden waaraan de toekomstige wereld moet voldoen om te kunnen voortbestaan en har monische en creatieve relaties tus sen naties en groepen mogelijk te maken", aldus J. Creyghton in een artikel in een uitgave van de stich ting. De polemologie kan ook de voorlichting tot haar taak rekenen. In Leiden beschikt deze wetenschap dus over een centrum waar de aller noodzakelijkste documentatie over dit veelzijdige onderwerp is te vin den en van waaruit bijv. werkgroe pen, lezingen en college-series kun nen worden voorbereid. Het stichtingsbestuur zal zijn activi teiten zeker nog maar als een be gin zien. Immers, een volwaardige wetenschapsbeoefening is pas moge lijk als aan deze universiteit een po- lemologisch instituut is gevestigd. Bij alle activiteiten die de stichting nu al kan ondernemen, moge zij deze doelstelling niet uit het oog verlie- Veel belangstelling voor nieuwe methode Franse taalcursus LEIDEN Voor de instructie-bij eenkomst, die K. en O. gisteravond in de kleine stadszaal hield ter in leiding van de nieuwe cursus Franse conversatie volgens de audio-visuele methode, bestond grote belangstelling. Hoewel aanvankelijk aan één cursus met maximaal 20 leerlingen was ge dacht, staat het nu al vast, dat vol gende maand twee cursussen zullen starten. Desondanks ziet het ernaar uit, dat sommigen moeten worden teleurge steld. Bedraagt het aantal teleurge-. stelden ook ongeveer twintig, dan zal worden getracht een derde serie cursusavonden te organiseren. Mevrouw Spijker, die een van de twee cursusseries gaat verzorgen, gaf gisteren een toelichting op het nieuwe systeem, waarna de Frangaise madame Bodson-Salmon, die aanvankelijk de enige docente was, een proefles ver zorgde. Technische hulpmiddelen, met narre lichtbeelden en een geluidsband, heb ben in deze vorm van onderwijs het boek vervangen. De cursus van 20 lessen, elk van twee uur, kan in het volgende seizoen worden voortgezet. De volledige cursus telt honderd les uren en is geheel aan de praktijk ontleend en op de praktijk ingesteld. „Huiswerk" behoeft niet te worden gemaakt en boeken komen er niet aan te pas.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3