SER TEGENOVER TWEE PLANNEN VAN KABINET Prof. Waterink plotseling overleden Reddingboot neemt zieke over in vliegende storm JAMIN Commentaren Geen eigen risico ziekenfonds Omzetbelasting later verhogen Huzarenstukje bij lichtschip Meerderheid Kamer tegen eigen risico Prijsstijging beperken Verbetering inkomen Donderdag 1 doceraljrr 1966 47rte jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLA» Waagse <Wjnf Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen, p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur In een vliegende storm (wind kracht negen tot tien) heeft de bemanning van de Hoekse red dingboot Koningin Juliana onder leiding van de 49-jarige schip per Piet Grootenboer gister avond een ernstig zieke hulp machinist van het lichtschip Goeree gehaald en veilig naar de wal gebracht. De moedige redding onder barre weersomstandigheden verliep voortreffelijk. Onmiddellijk na aankomst in de Berghoven werd de zeeman Cees Camperts (29) met een van pijn vertrokken gezicht naar een Haags zieken huis vervoerd. In tegenstelling tot vorige jaren zijn de partijen in de SER het vrij wel eens over het beleid. Van be lang is dit ook voor het loonge- sprek vandaag in de Stichting van de Arbeid (zie elders deze pagina) (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND In een vliegende storm met uit schieters tot orkaankracht is de reddingboot Koningin Juliana er woensdagavond in geslaagd een opvarende van het lichtschip Goeree, dat achttien mijl buiten Hoek van Holland ligt, aan boord te nemen. Het was de 26-jarige matroos Kees Camperts, die in verband met een acute blindedarmontsteking onmiddellijk naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Om tien minuten voor zeven voer de Koningin Juliana met schipper Piet Grootenboer als gezagvoerder de Nieu we Waterweg uit. Kort tevoren had kapitein C. van der Velde van de Goe ree aan de seinpost meegedeeld, dat Camperts, naar de verschijnselen te oordelen, leed aan blindedarmontste king. Hij oordeelde het nodig, dat zijn hulpmachinist naar de wal werd ge bracht voor verder onderzoek. Daar op werd het besluit genomen, dat de reddingboot zou uitvaren. kwart over negen was de Koningen Juliana ter plaatse. Toen kwam in feite het zwaarste karwei, het overbrengen van de zieke van het lichtschip op de reddingboot. Intussen was al een plan de cam pagne gemaakt. Het was schipper Grootenboer duidelijk, dat Camperts niet liggend op een brancard 'kon wor den overgenomen. Hij zou, met de hulp van de bemanningen, op de redding boot moeten overstappen. Dat was een hachelijk werk. Immers, de kleinste misstap zou ernstige gevol gen kunnen hebben. chocolade menagerie van nietf duur wet heerlijk Omzichtig Opnieuw storm DE BILT Het centrum van een diepe stormdepressie trok over het noordelijke deel van de Noordzee naar Denemarken. Vannacht veroorzaakte de depressie aan onze kust tijdelijk windkracht 10. In de nanacht en och tend nam de wind echter belangrijk in kracht af. Inmiddels was toen ten noorden van Ierland al weer een vol gende stormdepressie aangekomen. Deze wordt vrijdag op de Noordzee verwacht. Er moet daarom rekening worden gehouden met een sterke toe neming van de wind, mogelijk tot zware storm uit zuidwest tot west. Aan de achterzijde van de depressie stroomt morgen onstabiele polaire lucht Nederland binnen, zodat er tal van buien zullen voorkomen. DE BILT Aanvankelijk regen, la ter nu en dan buien. Harde wind tot storm, aan de kust tijdelijk zware storm tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde temperaturen. Dec. 2: Zon op: 8,25, Zon onder: 16.32. Maan op: 20.33, maan onder: 12.47. Met de grootste omzichtigheid werd de reddingboot zo dicht mogelijk bij het lichtschip gebracht. Op het juis te moment werd van de Koningin Juliana het commando „nu" gege ven. Camperts ging uit de handen van zijn kameraden over in die van zijn „redders". De overstap gelukte precies in die ene seconde, waarop dat mogelijk was. De terugreis verliep snel. De redding boot had de wind van achteren. Schipper Grootenboer zei na af loop: „Wij hebben geluk gehad", en stuurman Henk de Weers vertelde trots: „Het was een prachtig stuk vakmanschap". De opstappers waren minder enthousiast. Dat bleek uit hun opmerking, dat „de boot te keer ging als een onderzeeër". Die woor den zijn veelbetekenend als ze ko men uit de mond van redders, die in de loop der jaren toch wel wat gewend zijn. Aankomst Bij de Berghoven stond een ambu lance klaar die de zieke zeeman snel naar een Haags ziekenhuis bracht. Kort voor het middernachtelijk uur was de hulpmachinist daar al onder behandeling. De dagboot Koningin Wilhelmina van de Maatschappij „Zeeland" is gis ternacht rond 4.00 uur op de Nieuwe Waterweg voor anker gegaan. De storm had het water zo hoog op gestuwd. dat de kans bestond dat het schip aan de kade averij zou krijgen. Bij het vallen van de eb kwam de 'boot voor de kade. i (Zie ook pagina 11) Akkoord Rhodesië verwacht Geheime „top" Smith-Wilson LONDEN De Britse premier, Wil son, is vanmiddag onverwacht uit Lon den vertrokken voor een ontmoeting met de Rhodesische leider Ian Smith, vermoedelijk op Malta of Gibraltar. Ook Smith is al op weg, in gezelschap van gouverneur Gibbs en Wilsons spe ciale afgezant sir Morrice James. Smith vertrok met een RAF-vliegtuig. Dit topgesprek is niet meer zo'n gro te verrassing na de optimistische be richten van Sir Morrice vanuit Rho desië. In ieder geval zijn genoeg vor deringen gemaakt om een conferentie enige kans op succes te geven. Het moeilijke punt schijnt nog te zijn, dat de Britten vasthouden aan de eis, dat Afrikanen ongehinderd een meerderheidsregering zullen kunnen vormen en dat er geen tijdslimiet wordt gesteld. Dat laatste vooral is voor Smith een zware eis. In parlementaire kringen in Londen doet het gerucht de ronde, dat een re geling vrijwel zeker is. De regering heeft dat gerucht niet weersproken. Gisteren nog heeft Wilson twee spe ciale vergaderingen van de Rhodesië- commissie belegd om voorstellen te be spreken betreffende sancties tegen Rhodesië voor het geval geen compro mis mogelijk is. Deze voorstellen zijn voorgelegd aan de Gemenebestlanden. De bedoeling was dat een betreffende resolutie eind volgende week bij de V.N. zou worden ingediend. (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG Een grote meerder heid in de Tweede Kamer voelt weinig of niets voor het besluit van het kabi- net-Zijlstra tot invoering van een ei gen risico voor ziekenfondsverzekerden van ƒ10 per verpleegdag gedurende 30 dagen. Dit bleek gisteren tijdens het Tweede Kamerdebat over de regeringsverkla ring. Met uitzondering van de WD we zen alle grote partijen alsmede enkele kleine Kamerfracties de regeling af. PvdA-fractieleider Nederhorst kondig de zelfs een motie aan om het voorne men van minister Veldkamp (sociale za ken) ongedaan te maken. Hij zal hier voor hoogstwaarschijnlijk de steun van KVP, ARP en CHU krijgen. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Werkgevers, werknemers en kroonleden in de Sociaal-Economische Raad zijn het gisteren (tegen veler verwach ting in) eens geworden over de grote lijnen van het beleid, dat naar hun mening volgend jaar moet worden gevoerd om aan de sociaal-economische problemen zo goed mogelijk het hoofd te bieden. en andere werkgelegenheid t.b.v. bepaalde gebieden, waar de toe neming van de werkloosheid door bijzondere omstandigheden een re latief grote omvang aanneemt; b. hulp bij de financiering van in vesteringen van lagere overheids organen; c. extra bouwvolume, met name voor de gesubsidieerde woning- d. versneld uitgiftebeleid voor uti liteitsbouw. 4. Versoepeling van het voornemen tot versnelde belastinginning ten einde tegemoet te komen aan de liquiditeitsmoeilijkheden, met na me voor de kleine en middelgrote bedrijven. 5. Hantering van een algemene toetsingsnorm voor nieuwe cao's, die betrekking dient te hebben op de totale loonkostenstijging. De verdeling hiervan in een bepaal de cao dient aan het overleg bin nen de betrokken bedrijfstak te worden overgelaten. De SER is het eens met het door het kabinet-Zijlstra aangekon digde uitstel van de verlaging der loon- en inkomstenbelasting tot 1 ju li. Van twee andere plannen van het kabinet verwacht de raad weinig heil, omdat die de kosten van levensonder houd zodanig doen stijgen dat daar van een opstuwing van het loon- en prijspeil het gevolg zal zijn, t.w.: ver vroegde verhoging van de omzetbe- lasting en invoering in de ziekenfonds verzekering van een eigen risico van 10 per verpleegdag in een zieken huis gedurende maximaal 30 dagen. BELEIDSPROGRAM De SER heeft zijn halfjaarlijks eco nomisch rapport nog gisteravond per koerier bij de bewindslieden van het overgangskabinet laten bezorgen en hen daarmee een door werkgevers, erknerners cn kroonleden on'der- 1. Beperking van de totale stijging der sociale lasten tot het door het Centraal Planbureau geraamde voering van een eigen risico bij de ziekenfondsverzekering, maar door een bijdrage uit de algemene middelen. (De gedachten gaan hierbij, zo werd na afloop van de vergadering meegedeeld, uit naar overname door het rijk van het tekort van 94 miljoen op de be jaarden-ziekteverzekering, dat ni wordt gedragen door de verplich' te algemene ziekenfondsverzeke ring. Daardoor zou de huidige pre mie niet verder behoeven te wor den verhoogd). Beroep op de ondernemers om de prijsstijging in 1967 beneden de (door het CPB verwachte) 4.5 pro cent te houden. 3. Het scheppen van voldoende ruimte rond ihet overheidsbudget om een gericht werkgelegenheids beleid "te kunnen voeren, t.w.: a. nemen van stimulerende maat regelen ter zake van industriële Dit is een van de eerste close-np foto's van de maankrater Coii- pernicus, die de Amerikaanse maanverkenner Lunar Orbiter-2 op een hoogte van 45 km van het maanoppervlak maakte en naar de aarde overseinde. De krater heeft een diameter van 96 km en is 32 km diep. In het centrum zijn zelfs heuvels, die 300 meier hoog zijn. De 1000 meter hoge berg op de achtergrond is de Gay-Lussac, voorgebergte van de Karpaten. De afstand van de onderkant van de foto tot de horizon is ongeveer 250 km. Voor vervolg zie pag. 2 -fe Graaf van Randwijck nam afscheid van de zending pa gina Kernmerk Ondanks het zeer matige spel van het Nederlands elftal dat gisteravond in het Feijenoord- stadion tegen Denemarken speelde, behaalden de mannen van Kessler een 2-0 zege. Sjaak Swart en Willy van der Kuylen zorgden voor de oranje-treffers. Zie pagina 9. •fe Strip-voer voor monster tv" pagina Radio- TV AMSTELVEEN Groot ia! de ver- slagenheid in protestantse kring en zeker ook in overig Nederland zijn hij het vernemen van het bericht, dat de vermaarde pedagoog prof. dr. J. Wa terink (oud-hoogleraar aan de Vrije Universiteit dinsdag onverwacht op 76-jarige leeftijd is overleden. Prof. Waterink verrichte baanbre kend werk op opvoedkundig gebied en door tal van boeken wist hij de peda gogiek te populariseren en voor vele duizenden toegankelijk te maken. De begrafenis is bepaald op 3 de cember op Zorgvlied te Amsterdam. Vakbeiveging w enst: (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Het bestuur van de Stichting van de Arbeid is vanmiddag in het gebouw van de Sociaal-Economi sche Raad bijeen gekomen om op basis het gisteravond uitgebrachte SER-rapport te proberen overeenstem ming te bereiken over het volgend jaar te voeren loonbeleid. Zowel werkge vers als werknemers waren opti mistisch gestemd. Toch lopen de standpunten nog vrij ver uiteen. De vakbeweging gaat er van uit, dat er volgend jaar in elk geval „enige verbetering" van het reële looninkomen moet worden verkregen. Mochten de kosten van levensonder houd het reële levenspeil van de werk nemers (achteraf bezien) toch aantasen, dan zal in de loop van het jaar een bijzondere uitkering moeten worden toegekend. Bovendien wensen de vakcentrales dat hetgeen tussen werkgevers en werknemers bij de onderhandelingen méér wordt overeengekomen dan de toetsingsnorm toestaat niet (zoals tot toe) mag worden afgekeurd, maar (verplicht) moet worden aangewend in de niet-consumptieve sfeer (spaarloon, verbetering pensioen e.d.). Het is bekend dat de werkgevers weinig voor dergelijke „voorwaarden" voelen. DIVIDENDEN De vakcentrales menen verder dat di videnden en tantièmes naar verhou ding géén grotere verhoging mogen on dergaan dan de inkomens uit loon, ter wijl andere (controleerbare) vormen inkomen op overeenkomstige wijze dienen te worden beoordeeld. Moeilijke punten bij de onderhande lingen in de stichting zijn ook de meer jarige contracten, waarin voor een groot deel van de werknemers voor 1967 reeds grotere loonsverhogingen zijn overeengekomen dan de werkge vers op centraal niveau thans verant woord achten. Parallel TN gezamenlijke moeilijkheden vindt men elkaar vaak het best. Dit is gisteren opnieuw bewezen in de Sociaal-Economische Raad, waar werkgevers- en werknemersorgani saties (nadat zij lange tijd scherp tegenover elkaar stonden) erin zijn geslaagd een eensluidende kijk op de huidige economische problema tiek te formuleren. Hieruit blijkt weer eens, dat in tij den van economische neergang de vitale belangen van werkgevers en werknemers maar al te zeer paral lel lopen. Want dan gaat het in de eerste plaats om het behoud van ge zonde ondernemingen en van vol doende werkgelegenheid. We mogen er ons in de huidige si tuatie over verheugen, dat dit mo ment gisteren is aangebroken, al moet bedacht worden dat nog veel problemen om een gezamenlijke op lossing vragen. Daarvan is het te voeren loonbeleid wel één van de belangrijkste. Op dit moment zijn de centrale werkgevers- en werkne mersorganisaties daarover in beraad. In ons aller belang moet worden ge hoopt, dat deze besprekingen wor den beheerst door dezelfde geest van realiteitszin en goede wil als giste ren in de SER het geval was. Afscheid 'TWEE bekende Nederlanders, vrien den bovendien, hebben gisteren hun werk neergelegd: dr. W. A. Visser 't Hooft en mr. S. C. graaf van Randwijck. De eerste diende de oecumenische beweging, de tweede de zending. De eerste was theoloog, de tweede „leek", maar dan in de beste zin van het woord. Als geen ander heeft dr. Visser 't Hooft een stempel gezet op de We reldraad van Kerken. En graaf Van Randwijck schreef zijn signatuur op de hervormde zending. Beiden waren mannen van gezag, zowel in eigen kring als ver daar buiten. Naar hen werd geluisterd, ook door wie het niet in alles met hen eens waren. Beiden hebben invloed gehad op de internationale kerkelijke wereld. Beiden hebben ons land ook waar dig vertegenwoordigd. Dr. Visser 't Hooft heeft reeds toe gezegd, dat hij officieel aan zal blij ven als adviseur van de nieuwe se cretaris-generaal van de Wereldraad. Een ook mr. graaf Van Randwijck zal als adviseur de zending waarde volle diensten blijven bewijzen. Daar mogen we dankbaar voor zijn, want in deze tijd van verwarring hebben we aan wijze mannen be hoefte. Er door HET is er dus tóch van gekomen. Christen-democraten en socia listen vormen een coalitie met een grote meerderheid in de Bondsdag. In de afgelopen week werd het dui delijk, dat de SPD van Brandt tot elke prijs regeringspartij wilde worden. Zij accepteerde niet alleen Kiesin- ger als kanselier, doch nam de veel meer omstreden Strauss op de koop toe. De liberale FDP, die meende op dc wip te zitten, kwam vorige week tot de ontstellende ontdekking dat het overleg met de SPD slechts een rookgordijn was. Zij kan nu alleen maar hopen, dat Brandt woord houdt en vóór 1969 niet meewerkt aan invoering van een tweepartijenstelsel. Het is een merkwaardig kabinet, tijdelijk van karakter, waarin de ex- NSDAP-'er Kiesinger samenwerkt met de vroegere communist Wehner. Ook is het een kabinet, dat nog moet bewijzen, in staat te zijn de enorme problemen op te lossen, waarvoor dc Bondsrepubliek Is ge plaatst. Vooral Erhard, de man die nu te rugtreedt, zal met grote belangstel- ling gadeslaan, of zijn opvolger be ter raad weet met die problemen dan hijzelf. Portugese troepen overvallen Tanzania DAR ES SALAAM Portugese troe pen zijn dinsdag vanuit Mozambique de Ruvuma-rivier overgestoken en Tan zania binnengedrongen. Volgens radio- Tanzania zijn vier burgers door land mijnen gedood. Onder de slachtoffers bevond zich een kind van tien iaar. De bevolking in het grensgebied is gewaarschuwd de grensrivier niet over te steken. Vice-president Kawawa is naar het gebied gereisd om leiding te geven aan het maken van foto's die zullen dienen als bewijsmateriaal. De delegatie van Tanzania bij de VN is reeds van het incident op de hoogte gesteld. JOHANNESBURG - Gisteren vielen hagelstenen zo groot als een tennisbal. Daken werden vernield en duizenden ruiten sneuvelden. Katten en honden werden gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1