Snel einde maken aan inflatoire toestand Nederhorst wenst het kabinet een kort leven toe NOODWEER BELAAGDE SCHEPEN EN POLDERS Beleidspakket is minimum Zware storm in Denemarken Grote coalitie is in Bonn voor elkaar Drie aandeelhouders VAT betaalden niet Voorlopig programma rond het huwelijk NIEUWE LEIDSE COURANT 11 DONDERDAG 1 DECEMBER 19«S (Van onze parlementsredactie DEN HAAG De KVP heeft het kabinet-Cals laten vallen om haar eigen verdeeldheid te camoufleren, Men heeft dit kabinet opgeofferd omdat anders een deel van de fractie voor de motie van de liberale oppo sitieleider Toxopeus zou stemmen. Dit zei de socialistische fractieleider drs. Nederhorst, die gisteren als eer ste spreker het woord voerde bij de debatten over de regeringsverkla. De heer Nederhorst betoogde dat de KVP niet wilde kiezen voor de WD of de PvdA, Daarom heeft men gezegd dat de motie Scbmelzer niet tegen het kabi net gericht was. Hij noemde de nacht van Scbmelzer een nodeloze crisis. MET ZULSTRA. De heer Nederhorst betreurde het dat niet was gepoogd een kabinet uit KVP, WD en CHU te vormen. De heer Zijl stra heeft nu voor de KVP de wagen uit het moeras moeten halen. Eigenlijk had drs. Schmelzer op zijn stoel moeten zitten, omdat hij de verant woordelijkheid voor deze crisis draagt. Drs. Nederhorst had liever gezien dat de heer Zijlstra directeur van de Neder landse Bank was geworden dan presi dent van dit mini-kabinet. Door zich zc in de politiek te storten heefit prof. Zijl stra volgens hem de weg voop zich naar de Nederlandse Bank afgesloten. De typering van dit kabinet als extra parlementair noemde hij een iets vrien delijker weergave van de „lood-om-oud- ijzertheorie" van de heer Roolvink. Het kabinet zal volgens de socialisti sche woordvoerder echter kleur moeten bekennen in talrijke zaken als de loon politiek, de woningbouw, de sociale voor zieningen en de belastingmaatregelen. De uitdrukking rompkabinet vond hij treffend juist omdat met de ministers Cals en Bogaers het progressieve hart uit de regering was verdwenen. Hij vergeleek het kabinet-Zijlstra met het elftal van oud oranje od Nieuwjaars- „Het zit vol oude herinneringen maar de echte wedstrijd begint pas 1 januari. Op de tweede rij van het kabinet zit het conservatieve B-elftal op de reservebank, met de voorhoedespelers De Meyer en Van Son, kant en klaar om na de verkie zingen met de WD in zee te gaan". BELASTINGVERLAGING Drs. Nederhorst vond het onbegrijpelijk dat prof. Zijlstra wel aan de belasting verlaging heeft mogen tornen, terwijl de KVP dit minister Vondeling voortdurend verboden heeft. Hoe kunnen ministers als Veldkamp en Biesheuvel er ooit mee instemmen dat hun1 uitgavenniveau kritisch wordt be zien terwijl zij dit tegenover minister Vondeling nooit hebben gewild; Zij heb ben met Vondeling voor de laatste cent van hun begroting gevochten. Ik kan mij niet voorstellen dat zij nu met een ver laging akkoord gaan omdat de WD en de CHU hier op aandringen, vervolgde de heer Nederhorst. Ook op dit punt zal het kabinet kleur moeten bekennen, meende hij. KLEINE HUMMEL De ARP noemde hij in dit kabinet ,,de kleine hummel naast de grote jongen, de KVP'. Deze dreumes is thans echter tot een reus uitgegroeid. Maar dit gezichtsverlies von de KVP kennelijk beter dan het opnieuw in zee gaan met het kabinet Cals. De ARP beleeft een glorieperiode. PROF. ZIJLSTRA: „Ik durfde de stoelendans niet meer aan (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Mijn toekomstplan nen lagen in een andere richting. Per soonlijk had ik niet het voornemen om premier te worden. Ik ben echter van gedachten veranderd toen ik meende mij niet meer aan de verantwoordelijk heid te kunnen onttrekken. Bij de for- matie-Schmelzer achtte ik dit moment niet gekomen, na de informatie-Bed Dit zei premier Zijlstra vanmorgen In de Tweede Kamer, waar de regering de gisteren gehouden redes van de frac tievoorzitters beantwoordde. Premier Zijlstra voegde hieraan toe, dat hij. in dien Ipj meer tijd had gehad, wellicht ook een aantal CH-ministers had kunnen aantrekken, maar de tijd ging dringen. Men schreef in diverse bladen al. dat de formatie te lang ging duren. Ik durfde niet meer le beginnen met de zogenaam de „stoelendans" om ministerszetels. al dus de heer Zijlstra. De minister-president zei voorts, dat hij eveneens pogingen heeft gedaan om mi nister Bogaers aan zijn kabinet te ver binden. Het program dat ik hem voor legde liep sterk parallel met zijn inzich ten. De heer Bogaers wilde echter weten, aldus prof. Zijlstra, of dit program ook (met de Partij van de Arbeid kon worden voortgezet. Dit kon redelijkerwijs echter niet van mij verwacht worden, gezien de houding van de socialisten, aldus de hear Zijlstra Op esn interruptie van de heer Roe mers ar'woordde hij dart dit z.i. niet een kwestie van bewijslast omdraaien was. De socialisten voelden niets voor mijn pro gram, dat bleek gisteren ook weer uit de rede van de heer Nederhorst. Prof. Zijlstra schonk voorts enige aan dacht aan het extraparlementaire karak ter van zijn kabinet. Hij beklemtoonde, dat hjj voor zijn diverse voorstellen de steun hoopt te krijgen van verschillende partijen in de Kamer, ook buiten de ARP en de KVP. Het verwijt van de heer Ne derhorst dat dit kabinet als overgangsre gering zijn taak te ruim stelt, beant woordde hij door te zegigen dat het altijd moeilijk is om te bepalen wat voldoende urgent is Sommigen zien in Zijlstra reeds een nieu we Cólijn. Voor ons is prof. Zijlstra echter veel bekwamer en moderner in zijn inzichten, hoewel deze zich in behoudende richting hebben ontwikkeld, aldus Nederhorst Dat zal niet nalaten z*n stempel op het kabi net te drukken. Voor de a.r. van vandaag geldt de zin snede uit het oude socialistische strijd lied: Begeerte heeft ons aangeraakt". Begeerte naar ministerszetels. De KVP zit in dit kabinet duidelijk in de bijwagen, ONOVERKOMELIJK Drs. Nederhorst had er onoverkomen- lijke bezwaren tegen, dat dit kabinet heeft besloten om de omzetbelasting per 1 juli 1967 met 20 opcenten te verhogen (met de mogelijkheid van verschuiving naar een latere datum). Dit is een be sluit, dat door een volgend kabinet zou moeten worden genomen. Het is duide lijk in strijd met het overgangskarakter van dit kabinet. Ook tegenover het uitstel van de belas tingverlaging staat de PvdA zeer kritisch. Het hele complex van belastingmaat regelen van het kabinet-Zijlstra remt de bestedingen af, terwijl die juist in het belang van de (bedreigde) werkgelegen heid opgevoerd, althans op het huidige peil gehandhaafd zouden moeten worden. Overigens liet drs. Nederhorst nog de mogelijkheid open, dat prof. Zijlstra de PvdA nog van de absolute noodzaak van de belastingverlaging zal kunnen over- Onbegrijpelijk en schadelijk voor de volksgezondheid achtte de PvdA-fractie- leider voorts de beslissing van het kabi net om met betrekking tot de verpleeg- kosten van ziekenfondspatiënten een eigen risico in te voeren. Hij overwoog hierover een motie ln te Samenvattend kwam de heer Neder horst tot de conclusie, dat het program van dit kabinet zijn fractie ernstig heeft teleurgesteld. Ook de PvdA heeft zorgen over de Het program-Zijlstra is niet in over eenstemming met de huidige situatie. Op beslissende punten wordt de klok teruggedraaid. Wezenlijke elementen van het beleid Cals komen in de mist. Het kabinet Zijlstra overschrijdt duide- lijn zijn karakter van overgangskabinet. In zoverre zal het op sterk verzet van de PvdA stuiten. Dit kabinet slaat geen brug naar de PvdA, maar naar de WD, „Het Is een noodgeval, dat zo spoedig mogelijk moet verdwijnen. Wij wensen dit kabinet een kort leven toe aldus drs. Nederhorst. WAARDERING KVP-fraotieleider Schmelzer heeft gis termiddag in de Tweede Kamer zijn gro te waardering voor de regeringsverkla ring van het kabinet-Zijlstra uitgespro ken. ,,Het stuk ademt een geest van za kelijkheid, evenwichtigheid en ook van verdraagzaamheid. De verklaring geeft een volkomen realistische kijk op de si tuatie van vandaag en op de problemen die vandaag onze samenleving raken", aldus drs. Schmelzer. Hij noemde het een daad van wijs be leid, dat prof. Zijlstra de aanleiding tot de kabinetscrisis heeft gelaten voor wat ze was en zijn program heeft afgestemd op de toestand van dit moment. Overi gens: de KVP heeft niets te verbergen. De motieven die haar hebben geleid tot de beslissing die het einde betekende van het kabinet-Cals, zal zij ook in de ko mende verkiezingsstrijd verdedigen. Drs. Schmelzer bracht dank aan bet kabinet-Cals dat veel positiefs tot stand heeft gebracht. HU ontkende met klem, dat de KVP alles heeft gedaan om terug keer van het kabinet-Cals te voorkomen. Onjuist noemde hij ook de bewering dat de KVP door prof. ZUlstra naar voren te schuiven, de AR de kastanjes uit het vuur heeft laten halen. De keuze is al leen op prof. Zijlstra gevallen, omdat de KVP hem als de meest deskundige, meest aangewezen en best gekwalificeerde man beschouwde. Dat was ook de mening van dr. De Quay. Met de analyse waarop bet beleid van het nieuwe kabinet is gebaseerd^ kan de KVP-fractie zich geheel verenigen. De economische situatie moet niet „roziger" worden voorgesteld dan ze is. De KVP hoopt dat het mogelijk is om (via het machtigingsbesluit) zowel de ingangsda tum van het uitstel der belastingverla ging als die van de invoering der o.b.- verhoging te verschuiven. Ze zou het voorts op prijs stellen als de regering het wetsontwerp betreffende de speculatie winstbelasting zou indienen. Minister-president Zijlstra: DEN HAAG Minister-president prof. dr. J. Zijlstra is van oordeel dat de financieel-economische toestand thans inflatoir is en dat hieraan zo snel mogelijk een einde moet komen, want het staat onwrikbaar vast dat dit ons land vroeg of laat voor de ernstige keuze zal stellen tussen betalings- balansevenwicht en werkgelegenheid. Slechts met de allergrootste krachts inspanning en zware offers kan dan een land daaraan trachten te voo Hij zegt niet dait die toestand thaüs aangebroken, maar deze is dichtbij ge noeg om ingrijpen dringend nodig te ma ken. De werkgelegenheid wordt duidelijk slechter en vooral het tempo verdient aandacht. De betalingsbalans is niet beter maar slechter dan in 1965. Wel verwacht het Centraal Planbureau 1967 een kentering ten goede, doch zelfs dan zal dc werkloosheid groter zijn ei er nauwelijks een overschot zijn op de betalingsbalans. Een dergelijk overschot zal dan vergezeld gaan van niet stijgende maar dalende investeringen door bet particuliere bedrijfsleven en daardoor worden onze grondslagen slechter. Ook de ontwikkeling onzer uitvoer wijst in dit richting. Wel verwachtte men in septem ber 1965 12% uitvoerstijging voor 1967 maar in september 1966 werd dit vermin derd tot 8.5%. de laatste ramingen ziin 6%- Eveuwichtsherstel Bij de inflatiebestrijding zijn begro- tings-, geld- en loon- en prijsbeleid van belang, doch de bijdrage van het begro tingsbeleid tot het evenwichtsherstel moet duidelijker groter worden, m.a.w. er moet esn betere verhouding komen tussen begrotings- en geldbeleid, want het laatste wekt veelal betrekkelijk wille keurig en eenzijdig, het eerste kan zich spreiden over een breder draagkracht- vlak en werkt daardoor algemeen gun- Het geldbeleid draagt thans eenzijdig de last met gevolg liquiditedtskrapte, die cumulatieve effecten dreigt te krijgen op de werkgelegenheid, vooral daar waar de krapte het sterkst is, zoals de gemeenten, de bouwnijverheid en onderneming die met enige adempauze door de moeilijk heden heen zouden kunnen komen, maar het thans eenvoudig niet meer kunnen Daarom heeft de regering besloten tot uitstel der tweede tranche van de be lastingverlaging uiterlijk o 1 juli en ver hoging van omzebelasting met 20 opcen ten niet eerder dan 1 jnlL Deze maatre gelen beloven op jaarbasis f 730 miljoen opbrengst en op kasbasis voor 1967 f 510 miljoen. Hierdoor komt in de ryksfinan- ciën een ruimte tot leniging van de ka- pltaalnood elders, bijvoorbeeld gebruik een deel der voorinschrUfrekening sanering van gemeentefinanciën in de kapitaalsuitgaven. Besparen Deze twee voorstellingen hoe on gaarne ook gedaan zijn noodzakelijk tot evenwichtsherstel. Wij mogen niet talmen. Wij moeten ons land de keus HOKIJ versloeg Luik DEN HAAG HIJS HOKIJ heeft woensdagavond in Den Haag een ijs- hockeywedstrijd tegen het Belgische CPL Luik met 137 gewonnen. De tussenstanden van deze ontmoeting, die meetelt voor de coupe André Gerebos. waren: 22, 42, 73. De wedstrijd werd bijgewoond door 1800 toeschou- NOORDWIJKERHOUT De inza meling voor de stichting Nieuw-Uni- cum, reactiverings- en verpleeghuis voor langdurig zieken en gehandi capten, heeft opgebracht f 1615,60. Vorig jaar was de opbrengst f 1332,05 tussen betalinigsevenwioht en werkgele genheid besparen. Dit kabinet kan alleen volstaan met verhoging van de middelen. Slechts als en voorzover het evenwicht in 1967 her steld wordt, kan een na de verkiezingen optredend kabinet in vrijheid beslissen over fiscaal- en uitgavenbeleid. In ieder geval mag het uitgavenpeil niet worden overschreden. Mocht dit met uitzondering van gevolgen van salaris verhogingen toch hier en daar onver mijdelijk zijn, dan zal men in gezamen lijk overleg elders compensatie moeten vinden. Onder te kleine deken' (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Aangenomen dat onze analyse van de economische situatie inderdaad juist is, dan vormen de door ons voorgestelde belasting maatregelen slechts een minimum. Van twee kwaden is het kleinste gekozen. Het beleidspakket is de beste bijdrage om te voorkomen, dat we volgend jaar weer dichter in de buurt komen van de ernstigste dilemma's, waarvoor de economie van een land kan worden geplaatst, namelijk de kus tussen be talingsbalans en werkgelegenheid." Dit betoogde minister-president Zijlstra vanmorgen in de Tweede Kamer bij de voortzetting van het debat over de rege ringsverklaring. Prof. Zijlstra vergeleek dit dilemma met een ravijn. „Als je erin valt, is het heel moeilijk om er gekwetst en geblesseerd uit te kruipen. Als we nu niet ingrijpen schuifelen we onherroepe lijk dichter in de buurt van het ravijn Het centrale punt van dit ogenblik is de verhouding tussen het tijdstip van de ingreep en de omvang van die ingreep. Vroeg ingrijpen betekent licht ingrijpen. De ingreep van nu is al pijnlijk genoeg, r toch niet te vergelijken met wat moeten gebeuren als we werkelijk in dilemma terecht zouden komen. Daarom vormen de nu voorgestelde be leidsmaatregelen „het kleinste kwaad". De premier was het niet eens met de theorie van de PvdA-fractieleider Neder horst, dat ten behoeve van de werkge legenheid de bestedingen juist zouden moeten worden verruimd en een extra lastenverzwaring als het kabinet nu voor stel, achterwege zou moeten blijven. Dit risico durft de regering niet te ne men. Daarom blijft het bij zijn econo mische analyse en derhalve bij de con clusies. die het daaruit heeft getrokken. De theorie-Nederhorst leidt regelrecht tot een groot betalingsbalanstekort en dit leidt weer tot een „secundaire werkge- legenheidsbelasting". Prof. Zijlstra herhaalde dat voor een paniekstemming over de stand van onze onomie geen reden is. Wat nu nodig is, een koele, chirurgische blik in een be perkte, maar essentiële ingreep. De pre- wees erop, dat zo langzamerhand de speelruimte uit onze economie is ver dwenen. Dat geldt voor de betalings balans, het loonbeleid alsook voor de inhoud van de schatkist. „We zitten alles bij elkaar te schrapen om het volgend jaar te kunnen managen". Waarom al in 1967 verhoging van de omzetbelasting? Van wege dat gebrek aan speelruimte. Prof. Zijlstra gebruikte in dit verband een beeld van oud-minister Suurhoff: „We liggen met z'n allen onder een te kleine deken. Als je aan de ene kant trekt, kom je aan de andere kant bloot te liggen". (Pag. gedeeltelijk gecorrigeerd) BIESBOSCH OPNIEUW ONDER WATER ROTTERDAM De zware noordwesterstorm heeft gisteren en vannacht flink huisgehouden. Op de Noordzee moest een kust vaarder worden binnengesleept, bij Schouwen liep een schip aan de grond en in de Rotterdamse haven zonk een binnenschip. In de Biesbosch liepen weer zoals gewoonlijk enkele polders vol. Op diverse plaatsen werden dijk bewakingen ingesteld. De sleepboot Maasbank maakte gis termiddag om halfvier vast aan de Duitse kustvaarder Anna Hartman, die eerder om hulp had gevraagd. De Maasbank heeft enkele uren moeten zoeken, omdat d^ opgegeven positie niet helemaal klopte. Daarbij kwam dat het weer en het zicht zeer slecht waren. De Anna Hartman kampte met machineschade en zal in Rotterdam worden gerepareerd. Aan de grond Ten noordoosten van de Middelbank, 13 mijl uit de kust van Schouwen, is het Panamese Liberty-schip Humboldt (7176 ton) omhoog gelopen. Het schip werd met drie runners aan boord door de Belgische sleepboot George Letzer van Antwerpen naar Spanje gebracht. In de storm brak de tros. Vannacht omstreeks half een kwam de Hum boldt weer vlot. Door de kracht van de storm werd het schip over drie banken heen naar dieper water ge voerd. De Liberty is ten anker gegaan in het Westgat, acht mijl uit de kust. De drie runners zitten nog aan boord, schipper wist het nog tegen de kant In de Rotterdamse Waalhaven zonk de 392 ton metende Vios, die door de storm tegen een meerpaal was ge smeten. Het schip sloeg lek, maar de schippper wist het nog tegen de kant te varen, waar het echter toch zonk. De schipper kon aan wal stappen. Dijkbewaking De noordwesterstorm heeft het water gisteravond en vanmorgen hoog op gestuwd. In de districten Zuid, Den Helder en Harlingen werd enige tijd beperkte dijkbewaking ingesteld, die echter vanmorgen om acht uur weer kon worden ingetrokken. In de Biesbosch zijn weer diverse pol ders volgestroomd. De dijken hier waren nog niet volledig hersteld na de hoge vloed van veertien dagen geleden. De bewoners, die vannacht praktisch niet hebben geslapen, troffen gistermiddag reeds maatre gelen. Meubilair werd naar de bo venverdieping gebracht, terwijl het vee op veilige plaatsen werd bijeen gebracht. Vannacht en vanmorgen vroeg was de toestand kritiek. Nadat de wind af nam en naar het zuidwesten draaide was het gevaar geweken. De water stand bereikte vanmorgen nog het zelfde peil als gisteravond. Inmiddels is gebleken dat de militai ren die zijn gelegerd in Keizersveer niet bij iedere hoge vloed meer hulp mogen bieden. Als hoog water werd verwacht trokken de pontonniers, die een compleet evacueringsplan hebben opgesteld voor de Biesbosch, dit gebied in met hun stormboten. Een legerorder heeft daar een eind aan gemaakt. Er mag alleen nog hulp worden geboden wanneer het beslist noodzakelijk is, en de bur gemeesters van Werkendam of Ma(- de en Drimmelen bijstand vragen. De heer J. W. van der Vorm, bestuurs lid van het waterschap De Brabant se Biesbosch, vindt dit een vreemde gang van zaken. „Wij moeten hier zeker eerst verdrinken voor er hulp mag worden geboden". Het bestuur van het waterschap zal deze zaak in een audiëntie met de minister van verkeer en waterstaat bespreken. Onder een vonkenregen sloeg gister avond om zes uur de bliksem in bij het videoschakelcentrum van de te levisie te Hilversum. Er sloegen honderden zekeringen door en de lijnverbinding met de journaalstudio Sambergen raakte onklaar. In de kelder van de studio sloegen zes versterkers door. Het journaal van zeven uur kreeg hierdoor vijf minu ten vertraging. Tussen Castricum en Alkmaar is van ochtend een deel van de bovenleiding kapot gewaaid. Het treinverkeer moest daardoor over één spoor worden geleid. Vooral met het spitsuur werd veel hin der ondervonden van de stagnatie. Vrij wel alle treinen in de kop van Noord- Holland hadden een vertraging van een half uur. KOPENHAGEN «- Een zware storm heeft gisteren een spoor van vernieling chtergelaten in Denemarken. Hoge elektriciteitsmasten vielen om, daken werden vernield en het verkeer land. ter zee en in de lucht liep vast. recht kwamen. AMERIKAANS SCHIP IN STORM VERGAAN HARBOR BEACH (MICHIGAN) Het 7.763 ton metende Amerikaanse vrachtschip Daniel J. Morell, is bij een zware storm op het Huron-meer in tweeën gebroken en gezonken. Er waren 33 mannen aan boord. Gisteravond heeft een schipper van de kustwacht een overlevende, de 26-jarige Dennis Hale, opgepikt. Hij heeft ongeveer 36 uur in het wa ter gelegen. Hale vertelde met een aantal anderen op een vlot te hebben gezeten. Hij wist niet wat er met hen was gebeurd. Er zijn zeven lij ken geborgen. Joromi heet de stijl van de nieuwe hoeden-mode in Ghana, waarvan deze jonge Ghanese gisteren in de hoofdstad Accra een model toon de. De hoofddracht toont gelijke nis met die welke favoriet is in Nigeria en bestaat slechts uit een doek die netjes om een haarwrong wordt gewonden. Strauss krijgt Financiën BONN De Westduitse bonds dag heeft vanmorgen ingestemd met de benoeming van George Kiesinger tot Bondskanselier. Daarmee is een eind gekomen aan de wekenlange kabinets crisis. Kanselier Erhard heeft giste ren zijn ontslag ingediend. In een toespraak voor alle radio- en televisiestations waarschuw de hij tegen een politiek isole ment van Duitsland. Een radicale wijziging in de gevoerde politiek verwachtte „der Dicke' niet. In het succes van de NDP in Hessen en Beie ren zag hij een bewijs van de bestaande ontevredenheid, die niets te maken heeft met nationaal-socialisme. De overeenstemming tot de grote co alitie kwam diep in de nacht De bonds dagfractie van de Christen-democratische unie stemde geheel met de coalitie in. Bij de socialistische fractie waren 126 .voor en 53 tegen. Zeker is dat Willy Brandt, de socia listische burgemeester van West-Berlyn, minister van buitenlandse zaken en vice kanselier wordt. Men neemt aan dat Franz-Josef Strauss minister van financiën wordt (Een por tefeuille voor Strauss zal een toenadering van Duitsland tot Frankrijk betekenen). Baron Karl von und zu Guttenberg, een intiem medewerker van Strauss zou politiek secretaris van Strauss worden. De plaatsvervangend hoofdredacteur van Der Spiegel. Conrad Ahler. wordt op voorstel van de SPD als plaatsvervangend Kleinere klassen bij het lager onderwijs DEN HAAG In verband met de ■wijzigingen van de leerlingenschalen is het percentage klassen met veertig of meer leerlingen bij het lager onderwijs van 24 in 1961 teruggelopen tot 13 in 1965. Bij het VGKLO verminderde het per centage klassen met dertig of meer leer lingen in dezelfde periode van 26 tot 14. Dat blijkt uit een recente publicatie van het CBS. Bij het LO steeg het aantal leerlingen van 1.397.000 tot 1.409.000, bij het VGLO van 38.860 tot 39.000. HEILOO Het café-restaurant De oude herberg te Heiloo is gisteravond doo> brand verwoest. Oorzaak was een te fe1 brandende kachel op één der bo venverdiepingen. woordvoerder van de bondsregering aan gesteld. Ahler werd in 1962 in de „Spiegel-Af- faire" op instigatie van Strauss, destijds minister van defensie, door de Spaanse schuldigd van het publiceren van militaire geheimen. Deze beschuldiging bleek later niet houdbaar. Conclusie proefschrift: Verkiezingen op werkdag schadelijk (Va! e onderwijsredactie) TILBURG De uit de bepalingen in de Nederlandse kieswet voortvloei ende praktijk om verkiezingen op een andere dag dan zaterdag of zondag te houden, strekt, mede door de veelvul dig voorkomende scheiding van woon- en werkplaats van de arbeidende bevol king, tot schade van 's lands economie en is, zeker sedert de Invoering van de vijfdaagse werkweek, onvoldoende ge motiveerd. Dat is een van de stellingen bij het proefschrift van de heer J. F. Schobre, die vandaag in Tilburg promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen op de dissertatie Mensen en mandaten. De heer Sobre is directeur van socia-; le zaken van DAF, gemeenteraadslid! van Waalre en lid van de agglomeratie- raad van het stadsgewest Eindhoven. Rode topgesprek op Europees niveau MOSKOU De Russische leiders' schijnen te streven naar een Europese! communistische conferentie als eerste1 stap nar een wereldbijeenkomst vn' communistische partijen. Zij zouden er daarbij de nadruk op willen leggen dat op een internationale! conferentie de Chinezen niet zulleni worden uitgestoten. In tien maanden 94.000 huizen DEN HAAG In oktober zijni 12.168 woningen gereedgekomen (ok- tobergemiddelde 19601964 is 8618). In de eerste tien maanden van dit jaar kwamen ruim 94.000 woningen! klaar tegen bijna 90.000 in dezelfde" periode van 1965. Schipbreuk in Golf van Oman: 71 doden TEHERAN Eenenzeventig mensen, zijn verdronken toen hun motorvaar-i tuig tijdens een storm in de Golf van Oman omsloeg. Alleen de Perzische ka pitein en één bemanningslid overleef den de schipbreuk. Het vergane vaar tuig voerde passagiers van Doebai naar de overkant van de Golf van Oman. Schuld van vijf miljoen gulden AMSTERDAM De Volks Aande- len Trust (VAT) moet nog vijf miljoen gulden krijgen van de drie grootste aandeelhouders: ir. P. S. Heerema, een van de initiatiefnemers van de Recla- clame Exploitatie Maatschappij (REM), de heer C. Verolme, enig overgebleven bestuurslid van de VAT en drs. F., voormalig beherend ven noot van het bankiershuis Teixeira de Mattos (dat surséance van betaling heeft). Terwijl duizenden kleine aandeel houders hun geld naar de bank Teixeira brachten, hield dit drietal het geld voor hun aandelen in de zak. Ir. Heerema maakte dit nieuws gis teren openbaar. Kort na de surséance van betaling van Teixeira kreeg hij een aanmaning om zijn schuld van 1.6 miljoen gulden plus de rente aan de bank te betalen. Hij weigerde, maar zei wel aan de VAT te willen betalen. Hij staat op het standpunt dat Teixei ra de Mattos slechts fungeerde als „lo ket" voor koop van aandelen. De heer Verolme schijnt het voorbeeld van ir. Heerema niet te willen volgen. Met de heer W. C. Posthumus Mey- jes zal ir. Heerema contact opnemen om te proberen hem voor zijn stand- DEN HAAG Voor de feestelijkheden rond het huwelijk van prinses Margriet en de heer Pieter van Vollenhoven is het volgende voorlopige programma vastgesteld: ZATERDAG 10 DECEMBER 1966 12.05 uur: Aankomst bij het gemeentehuis te Baam, waar de aanteke ning van het huwelijk zal plaats vinden met de burgemeester mr. F. J. van Beeck Calkoen, als ambtenaar van de burgerlijke stand; 16.30 uur: Aankomst bij de grens van de gemeente Rotterdam. Begroe ting door burgemeester W. Thomassen. Rijtoer naar het congres- en concertgebouw De4Doelen; 17.00 tot 18.00 uur: Een gezellig uurtje met Rotterdamse kunstenaars in de kleine Doelenzaal; 18.00 tot 18.30 uur: Receptie in de foyer en voorstellen van de artiesten: Plm. 20.00 uur: Diner in besloten kring, aangeboden door de heer en mevrouw Van Vollenhoven-De Lange in het clubgebouw van de Konink lijke Roei- en Zeilvereniging De Maas in Rotterdam; MAANDAG 19 DECEMBER: 15.30 tot 17.00 uur: Ontvangst voor regering en corps diplomatique in Koninklijk paleis Huis ten Bosch. DINSDAG 20 DECEMBER: 14.30 tot 16.30 uur: Aanbieding geschenk door gemeentebestuur van Schiedam (geboorteplaats van mr. Pieter van Vollenhoven, waar zyn ouders nog wonen) in het stedelijk museum en bezoek aan tentoonstelling Oranje en Schiedapi. Voorts op 21 december aanbieding van geschenken en concertbezoek in Amsterdam, een week later een gemaskerd bal voor familie en vrien den op het ons Oranje-Nassau in Amsterdam, 4 januari een regerings diner en 7 januari een bal op Soestdijk, mede ter viering van het 30- jarig huwelijksfeest van Koningin en Prins, en op 8 januari of een tuin- wandeling öf een schaatsfestijn op de vijver achter Soestdijk. MAANDAG 9 JANUARI: 11.30 uur: „Blyde incomste" van het bruidspaar in Den Haag. 20.15-21.15 uur: Feestelijke ontvangst door het gemeentebestuur in het Circustheater in Scheveningen. DINSDAG 10 JANUARI: 10.50 uur: Aankomst bij het oude stadhuis, Javastraat 26, Den Haag. waar het burgerlijk huwelijk wordt gesloten; 11.55 uur: Aankdmst bij de Grote of St Jacobskerk, waar de kerkelijke inzegening van het huwelijk door prof. dr. H. Berkhof plaatsvindt; 13.00 mir: VerttvV punt te winnen. De heer Posthumus Meyjes is een van de oprichters van de stichting „Belangen aandeelhouders VAT", die zich zal verzetten tegen het Verolme-voorstel tot liquidatie van de VAT. Als het geld van ir. Heerema aan dei VAT wordt betaald, betekent dat een flink voordeel voor de kleine aandeel-1 houders. ESKA bedreigd met verkoop UTRECHT Onder de 115 perso neelsleden van dc Utrechtse tijdschrif tenuitgeverij ESKA is grote onrust ontstaan over de mogelijke verkoop' van het bedrijf. Dc uitgeverij is het' eigendom van drs. J. F., beherend ven noot van het gestrande Amsterdamse, bankiershuis Teixeira de Mattos. De uitgeverij dreigt nu meegesleept te wor-i den in de „miljoenendans". Het personeel, dat slecht is georga niseerd, heeft de advocaat mr. G. J. P. Cammelbeeck uit Eindhoven als ad viseur aangesteld. Het personeelsco mité, waarin nu alle werknemers zijn! vertegenwoordigd, hoopt een uitgevers combinatie bereid te vinden de zaak. over te nemen. De ESKA geeft hobby-j ne knippatroonbladen uit, zoals Marion, Ariadne en Na vijxen. Het bedrijf is in 1959 voor vier mil joen gulden gekocht Als bankier slaag de drs. F. er in het echtpaar, waarvan hij de uitgeverij kocht over te halen anderhalf miljoen gulden op zijn bank te beleggen. Het echtpaar is nu kredi- teur van Teixeira. Als gegadigden om de ESKA over te nemen worden de Spaarnestad en de Geïllustreerde Pers genoemd. Vascomij ontslaat maandloners HEERLEN In overleg met de be windvoerders heeft de tijdelijke di rectie van de Vasco-mij aan alle nog in dienst zijnde maandloners (29) per 1 december ontslag aangezegd. Voor de weekloners (vijf in getal) zal een regeling worden getroffen, daar zij in dienst zijn voor het onder houd van diverse woningen. Levensverzekering werkt nationalisatie in de hand UTRECHT De voorzitter van de Nederlandse vereniging van assurantie bezorgers, de heer T. F. Praasterink, heeft gisteren op de vergadering van de NVA gezegd, dat levensverzekeraars door hun houding en zakenpolitiek de nationalisatie van hun bedrijven in de hand werken. Hij bekritiseerde de levensverzeke ringsmaatschappijen die in deze tijd van geldschaarste bij het verstrekken, van hypothecaire leningen een afsluit- provisie berekenen. Hoe mooi, zei hij, zouden deze maatschappijen de nog steeds bestaande woningnood ln ons land kunnen helpen bestrijden door het sluiten van hypothecaire leningen,, met als aflossing «en levensverzeke ringspolis tegen epn beduidend lagere rente dan de normale.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11