ra Olie, dat is een rustig idee Slaan van is niet gevangenen bewezen Staatsgreep in Boeroendi dan'D goede fles Zuid-Afrika over Rode Kruis-rapport STRIJD TEGEN SCHIMMEL IN FLORENCE Kiesinger kanselier, Brandt tweede man „VERMISTE" CROISET ZAT THUIS.... Amsterdam heeft ƒ81 min. tekort Uit de Haagse hof geplukt WIJZIGING IN HOUDING VAN SMITH Weer rust in Jordanië Indonesië: China in VN Hoesseins erfvijand is nu bondgenoot DINSDAG 29 NOVEMBER 1966 PUBUKATIE VAN DE STICHTING VOORLICHTINGSCENTRUM OUESTOOK. RIOUWSTRAAT 53, DEN HAAG Wie is de winnaar? Olie. De oliehaard is winnaar. Want olie is schoon. (1-0) En betrouwbaar. (2-0) En makkelijk. (3-0) En efficiënt. (4-0) En stabiel-in-prijs - want u betaalt voor olie nauwelijks meer dan 10 jaar terug. (5-0) En onafhankelijk - want u heeft uw eigen voorraad thuis. (6-0) Trouwens: waarom zou u niet gewoon de brandstof kiezen die u het veiligst vindt? (Van een correspondent) LONDEN De Zuidafrikaanse ambassade in Londen heeft het 'rapport vrijgegeven van dr. Georg Hoffmann, de algemene gevol- machtigde van de internationale commissie voor Afrika van het Rode Kruis, over zijn bezoeken in mei 1964 aan gevangenissen en detentiekampen in Zuid-Afrika. Dr. Hoffmann heeft vjjf gevangenis sen bezocht, waaronder die op het Robben Eiland en in Pretoria. In de laatste zitten de gevangenen, die volgens de beruchte 90 dagen- wet gedetineerd zjjn. In drie gevangenissen hoorde hij klachten over mishandelingen door ci piers. Op Robben Eiland ondervroeg Hoffman zeven willekeurige politieke gevangenen. Drie klaagden er dat zij door de bewakers geslagen waren. In het rapport staat: „De gevol machtigde legde deze klachten voor aan de verantwoordelijke comman dant. Deze verklaarde, dat hij niet tolereert, dat gevangenen geslagen worden en dat het slaan van gevange nen zelfs verboden is. Twee bewa kers, die door de gevangenen met na me genoemd werden, zijn door de commandant al disciplinair gestraft." In Leeuwkop klaagden ook twee ge vangenen, over mishandeling. „De com- vangenisautoriteiten als zeer ernstig beschouwd. Iedere beschuldiging van mishandeling wordt grondig onder zocht en alle documenten, die hierop betrekking hebben, worden aan de ge rechtelijke autoriteiten voorgelegd. Blijken de klachten gegrond te zijn, dan worden er disciplinaire maatrege len tegen de daders getroffen". Program Amsterdamse AR-jongeren, negen in getal, stelden een actieprogramma samen als bijdrage aan de gedachten- wisseling binnen deze partij over „het" program van actie. Een verblij dende geste. Minder verblijdend ech ter dat deze jongeren met name met de PvdA willen samenwerken bij kabi netsformaties. Ze bedoelen dan zeker de liberalen uit deze partij, want ik kan me toch niet goed voorstellen hoe deze jongeren met atheisten en se- mi-communisten kunnen samenwer ken. Wat betreft de hulp aan onderont wikkelde gebieden vind ik het prij zenswaardig dat de jongeren het bij belse woord, dat men tienden dient te offeren eerbiedigen. Echter meen ik dat diverse onderdanen zelfs 65 pro cent van hun inkomen offeren. Ik be grijp daarom niet, dat de jongeren het Nederlandse volk, nu het economische moeilijkheden te wachten staat, nog meer offers wil laten brengen. En dan die meesterlijke gedachte van genoemde AR-jongeren de DDR te erkennen over de met bloedspatten besmeurde muren. Hiet is toch be kend dat in de communistische lan den elke vrijheid, en die van geloof in het bijzonder, onderdrukt wordt? Uit het concept-program van de jongeren blijkt m. i. dat zij de leerstellingen van Willem van Oranje c.s. overboord hebben geworpen om ze door commu nistische leerstellingen te vervangen. Hoe kan men de moed opbrengen om mensen, die in 1945 als de bevrijders van ons land zijn bejubeld, nu een dolksteek in de rug te geven door ook al de wens om communistisch China lid te laten worden van de VN? Klaarblijkelijk nimmer vernomen dat dit China alle diplomatieke gebruiken met voeten treedt? Het zal onze vrien den in Washington bepaald aange naam zijn dit krachtige jongeren-ma nifest te lezen en hen aanmoedigen nog meer manschappen en materiaal te offeren om mede onze veiligheid te waarborgen. Rotterdam. L. Simons Eerbied Het valt mij op dat u soms opval lende koppen boven uw artikelen plaatst, die, al zijn ze uit bijvoorbeeld gehouden redevoeringen genomen, mij toch wel erg cru voorkomen. Ik denk speciaal aan een recente kop „Inplaats van stamgoden nu: God is dood?" Ik zou eens een stukje willen citeren prof. Berkouwer uit het Geref. Week blad van 28 okt. Daar staat o.m. „Ik denk nu, zonder daar dieper op in te gaan. aan die „beweging" die vooral uit Amerika is komen overwaaien en die een naam draagt waarvan ik nog steeds niet weet of je de aanduiding van die beweging die „iets" over „God" zegt, zo maar op je lippen mag nemen, ook al staat iemand er lijn recht tegenover".... Nu is mijn vraag: zoudt u in de krant, waar we Gods naam alleen eer biedig mogen gebruiken, niet wat so berder kunnen zijn met uw koppen als het om onderwerpen gaat. die be doelde „theologie" betreffen? Rotterdam. C van Baardwijk (Ter harte genomen - red.) mandant brigade-generaal Viljoen" al dus het rapport „verklaarde, dat slaan streng verboden is en dat hij er streng toezicht op zou houden". In Vooruitsig klaagden vijf van de zes gevangenen over de houding van de jongere bewakers (slaan, en schel den). De commandant verklaarde ook hier, dat een dergelijk agressief optre den streng verboden is. „De klachten dat er gevangenen mishandeld of in het gezicht geslagen zijn en dat er onwelvoeglijke taal gebruikt is, werden grondig onder zocht. Ze konden echter niet bewezen worden. Bijgevolg is het departe ment van justitie van mening, dat er achter dergelijke beschuldigingen slechts kwade bedoelingen schuil gaan". Ordelijk Het rapport vermeldt van alle in die periode bezochte gevangenissen, dat „de properheid en ordelijkheid ter plaatse zeer opmerkelijk was". Het zie kenhuis voor tuberculoselijders te Son- derwatcr „maakte een goede indruk". i Het rapport van dr. Hoffmann zegt 'over het bezoek aan het kamp „Victor Verster": „In de politieke afdeling van deze boerderij-gevangenis zijn de omstandigheden de beste van alle straf kolonies, die de algemeen gevolmach tigde tijdens zijn bezoek aan de Zuid afrikaanse politieke gevangenen heeft Het Zuidafrikaanse ministerie van jus- j bezocht." tltie merkt hierbij op: „Het mishande-1 Dr- Hoffmann vermeldt gevangenen wordt door de „Ongegrond" FLORENCE Met man en macht wordt gewerkt aan de verbouwing van een opbergplaats voor cit-roenbomen- in-potten tot een „ziekenhuis voor! Sociaal-democratische partij en doorweekte schilderijen". Het wordt parlementsfractie van de BONN De partijraad van de Het wordt ook hoog tijd. Want de door de over stromingen beschadigde kunstwerken van Florence worden reeds aangetast door schimmel. Voor het droogproces kan beginnen zal de bjjna 150 meter lange ruimte met gas worden gevuld om de schim mel te doden. Ander? zou de schade aan de schilderijen werkelijk onher stelbaar zijn. Het „ziekenhuis" gaat waarschijn lijk 30 miljoen lire (ongeveer 172.000) kosten. Italia Nostra, een organisatie voor het behoud van het nationaal erf deel, zal de financiële lasten dragen. Christelijk-democratische unie hebben gisteravond hun voorge nomen „grote" regeringscoalitie goedgekeurd. Nu kunnen de mi nistersposten worden verdeeld. De SPD nam het besluit met 73 tegen 19 stemmen, (tegenstemmers vooral uit Beieren, Hessen waar de rechtse NPD successen boekte en Noordrijnland- Westfalen). De meerderheid in de Bondsdagfractie van de CDU was groter: van de cm veer tweehonderd aanwezigen stemi er vier tegen en negen onthielden zich van stemming. BOEJOEMBAOERA De achttien jarige koning Ntare V van Boeroendi is volgens premier Micombero afgezet. Boeroendi, dat voor enkele jaren sa men met Roeanda (thans: Rwanda) UTRECHT Paragnost Gerard Croiset. van wie men dacht dat hij spoorloos was in Columbia, blijkt rustig thuis te zijn. Verbaasd heeft hij de berichten in de krant gelezen. „Ik begryp niet hoe al. die nonsens ii wereid is gekomen", zegt hij. Op 4 november was hij naar Aus tralië vertrokken om te zoeken naar drie vermiste kinderen. Zijn aanwij zingen hebben geen resultaat op geleverd. Na Australië bracht Croiset bezoe ken aan New York en Columbia. In het laatste land zocht hij naar een twee jaar geleden vex-dwenen miljo nair. Daar rees misverstand over de verblijfplaats van Croiset; zelfs de geheime dienst zou op zijn spoor zijn gezet. Croiset is echter heel legaal weer uit Columbia vertrokken. Soboekwe, de politieke gevangene op het Robben Eiland: „Soboekwe vertel de mij in een privé-gesprek woordelijk ongeveer het volgende: „Ik weet, dat de commandant van dit kamp niets te maken heeft met het feit, dat ik hier zit. Hij doet zijn best Ik weet, dat de internationale com missie van het Rode Kruis er niets aan kan doen, dat ik hier ben en slechts onderzoekt op welke wijze ik behan deld word in deze gevangenis. Wel, ze behandelen me goed." AMSTERDAM De Amsterdamse begroting 1967 toont een tekort van 80,8 miljoen gulden. Ook in de hoofdstad zijn de salarisverhogingen, het stijgende kostenpeil voor goederen en diensten en de stijging van het ren tepeil van nadelige invloed geweest. De totale uitgaven worden begroot op ruim 0,8 miljard. Wethouder Polak (financiën) schrijft dat deze positie hem met de „aller grootste zorg vervult", te meer daar het tekort elk jaar groter wordt. Boven dien heeft het beroep dat de drie grote steden sinds jaren op de regering heb ben gedaan, nog steeds niet tot enige tastbare verbetering in de financiële verhouding geleid. In deze „noodsituatie" is het gewenst dat enige gemeentelijke belastingen en iarieven worden verhoogd. £E hac ingreep besloten.Demuur "tussen de de kar trappen, de ander sukkelend „En hier ligt het toch maar binnenmuurtje. dat niets te houden woestenij van afbraak. Een Leunend op hun vervoermiddelen rookten ze eerst een sigaretje om wat bij te komen. Toen het zware ,uuu, .,1 gruis! Het gezin hok- karwei. Met voldoening zagen de een andere kamer met dicht- bak leger en leger worden. Nog even en de zaak was gepiept. had. Een kameraad had te helpen. Na drie avonden bikken en slopen lag de schutdekens Dan opeens een Wittewagen bij h*",llLhe.!, hen voor ze het wisten. De wagen J_en nei gestopt sleutelgat voor de deur. De vrouw des huizes zag het alle maal met angst gebeuren. Hoe stopte, een portier ging open moest de ravage ooit weer goed ko- agent kwam eruit, men? Maar de mannen lachten: „Wacht maar af, als het puin eerst maar weg is..." Waarop ze elkaar verstard aanza gen. Het puin weg? Hoe moesten ze dat doen? Het werk lag stil. In de chaos was pers ejkaar aan Begrepen elkaar on er geen werken meer mogelijk. ze middellijk Dat zou ellende geven, vulden wat plastic zakken met gen j5Qn mjnstens Kcdankt Hij deed demonstratief weer een flinke schep op de kar. „Maar dat mag niet," zei de agent. „Kom nou", pleitte de man, „Zo'n beetje puin..." De agent echter legde uit, dat bruikbaar was als voor Dat puin ontvreemden ont vreemden bleef en dat het kort en goed verboden was puin weg te ha len als je dat toevallig vond. De mannen luisterden aandachtig en reeds berouwvol. Geen haar op hun hoofd, zo be toogden ze. had eraan gedacht gruis. Voor de vuilnisman. Maar er was nauwelijks een ver mindering van de ellende te zien. olgende avond kwam de ka- hele zaak terug meraad opgewekt terreintje ontdekt, lag. Daar konden kwijt Het was een bakfiets huren en i 1 Hil hïd_'?II net schrobben meer puin :e de hele troep kwestie van een trappen. bovendien de iie^ bonboekje in zijn zak. huis bren- „Maar dan ook die bakfiets weer gauw leeg, alles terug", eiste hij. De mannen knikten ernstig. „Na tuurlijk", ze schepten al.... De witte wagen bleef wachten tot Verwoed grepen ze de schoppen. de bakfiets leeg was. tot de laatste Nog twee dagen en ze konden alle bei een snipperdag nemen. De bak fiets was er die morgen ook. Met enorme schoppen laadden vol. Er zat een kop op van jewelste maar het ging net. Nagewuifd door de ontpuinde huisvrouw reden muffin 1 weg Fen lan?< verdiept in hun werk, de steenbrok- ken terug in de kar. it^, Zagen quasi verbaasd op toen de redën "riep "hij hen° nog na:" „Het de kar politieman hun iets toe riep. Wat hij spijt me voor jullie mannen, bliefde? Wel, hij bliefde te weten wat laar deden, np puineigenaar kwam naar wet is wet". De mannen zwaaiden terug. Wat de agent niet begreep was waarom re ook nog „bedankt".... riepen. een Belgische kolonie vormde, is tot republiek uitgeroepen en Micombero treedt op als president. De regering is ontbonden. Koning Ntare. die op 1 september met hulp van het leger zijn vader Msamboetsa IV van de troon stootte en de dag daarop tot „mwa- mi" werd gekroond, bevindt zich op het ogenblik in Kinsjasa, de hoofd stad van het naburige Kongo (mid- den-Afrika). Hij zou vanmiddag naar zijn land zijn teruggekeerd. Boeroendi, tot nu een constitutionele monarchie, en de republiek Rwanda waren onlangs het toneel van bot singen tussen de leden van de Hoe toe-stam, die de meerderheid van de bevolking vormen, en de rijzige Toet si, de vroegere heersers in het gebied. „President" Micombero zou de pro vinciale gouverneurs intussen heb ben vervangen door legerofficieren. Een voorlopig nationaal revolutio nair comité van officieren zal het bestuur uitoefenen, tot een nieuw kabinet is gevormd. Micombero heeft een en ander gisteravond in een radiotoespraak bekendgemaakt. In het gehele land is een uitgaans verbod van kracht. Claus is gr not melkdrinker GRONINGEN Prins Claus kan er zich sinds gisteren op beroemen dat hij een Nederlands bedrijf officieel heeft geopend. In de grote produktie hal van de nieuwe Coöperatieve melkproduk- tenbedrijven Domo-Bedum G. A. druk te hij op enkele knoppen, waardoor de melkverpakkingsautomaten gingen wer ken. De Prins hoopte dat het imposante bedrijf een goede toekomst tegemoet zal gaan en zei dit ook te doen „als potentieel klant van uw bedrijf. Ik ben een groot consument van melk geweest en zal dit ook wel blijven". Hij kreeg van de voorzitter van het bedrijf een groot „schilderij": een ingelijste partij melkprodukten. Willy Brandt, de socialistische bur gemeester van West-Berlijn, die de meeste kans maakt om onder Kiesin ger (CDU) vice-kanselier te worden, zei zich niet te veel zorgen te maken over de kritiek in het buitenland op Kiesinger (in verband met zijn oor logsverleden). De kritiek is sterk over dreven. Kiesinger is in staat tot een goede samenwerking. Hij heeft eerlij ke bedoelingen, zei Brandt. Terloops kreeg CSU-leider Strauss, die waarschijnlijk ook (opnieuw) mi nister zal worden, een veeg uit de pan. „We hebben indertijd krachtig stelling genomen tegen de handelwijze van Strauss. Wij wachten nu op een duidelijke verklaring van hem." Helmut Schmidt, vooraanstaand lid van het SPD-schaduwkabinet, zei, dat vóór 1973 het districtenstelsel niet zal worden ingevoerd. Hierdoor zouden kleine partijen (waaronder de libera len, die de laatste weken fel tegen dit stelsel hebben geprotesteerd) buiten de Bondsdag worden gehouden. POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten Zwitserse minister Chaudet treedt af BERN De Zwitserse minister van di^znsie. Paul Chaudet, treedt per 1 januari af. De 62-jarige bewindsman heeft 12 jaar lang de portefeuille van defensie beheerd. LONDEN De Britse regering heeft gisteren kennis genomen van de Rhode- sische concessies ter regeling van het onafhankelijkheidsconflict en zal vol gende week uitspraak doen. Deze stap is gisteren in Londen be kendgemaakt nadat minister Bowden premier Wilson rapport heeft uitge bracht over zijn besprekingen met Ian Smith. Do Britse regering meent uit de con cessie te kunnen opmaken dat premier Smith van standpunt is gaan verande- Door verdere onderhandelingen hoopt Engeland alsnog een regeling te treffen. AMMAN De Jordaanse premier Wasfi Teil heeft gisteren verklaard, dat slechts een klein deel van het leger is gebruikt om de onlusten tegen de regering van de vorige week de kop in te drukken. Volgens voorlopige gege vens zijn bij deze onlusten in totaal vijf doden gevallen, waarbij een mili tair was. De rust in de betrokken gebieden is weergekeerd. Bijna overal is het uit gaansverbod opgeheven. Ongeveer 70 Palestijnse Arabieren hebben gisteren de Jordaanse ambassa de in Algiers bezet. Zij betoogden te gen „de verrader Hoessein" en juichten „de Palestijnse commando's" toe, „die ageren op door de Zionisten bezet ge bied". Koning Hoessein heeft gewaar schuwd dat Jordanië geen nieuwe Is raëlische agressie zal dulden en heeft ontkend dat er sprake was van Israë lische represaille voor Jordaanse ter reurdaden. MADRID Vijf mannen en een rouw zijn gisteren veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërend van zes maanden tot 10 jaar wegens een poging in de Spaanse hoofdstad een illegale politieke partij op te richten. AKTUEEL NEW YORK Akira Matsoei, de Japanse afgevaardigde bij de Verenig de Naties, heeft gisteren bij het debat eventuele toelating van eommu- (Van een onzer redacteuren) Na de verdrijving van de Turken uit wat men vroeger gemakshalve Arabië noemde, stichtte Engeland en kele koninkrijken met tamelijk wille keurige grenzen. Een van die kunstma tige vorstendommen was Transjorda- nië, in een grijs verleden bekend als het Overjordaanse. Abdoellah, zoon van de met de Britten bevriende hasjemietische vorst Hoessein werd „koning". Zijn broer Feisal kreeg Irak. Daar was heel wat aan voorafgegaan. Op het Arabische schiereiland had koning Saoed zijn gebied steeds verder naar het noorden uitgebreid. Het koninkrijk van de hasjemiet Hoessein werd bedreigd en de Engelsen slaagden er niet in zijn rijk L -,i voor ondergang te behoeden. Zelf hand- nistisch China het Albanese voorstel j ]iaafden zjj hun positie in Palestina en verworpen om Peking tot de volke-j gebied, dat later in Transjordanië en renorganisatie toe te laten en nationa-, jrak zou worden gesplitst. Uit erkentelijk- listisch China uit de wereldorganisatie heid voor de steun die Hoessein te stoten. Een dergelijke stap, aldus Matsoei. zou dc veiligheid in Azië in gevaar brengen en het evenwiaht in dit we relddeel verbreken. De Indonesische afgevaardigde, Roes- lan Abdoelgani, sprak zich uit voor toelating van communistisch China. Dit wekte „verbazing, daar de vijan dige houding van dat land Indonesië had genoodzaakt zijn betrekkingen met Peking te herzien De Australische vertegenwoordiger wees opneming van Peking in de vol kerenorganisatie van de hand. Nieuw-Zeeland en Ierland waren voor de instelling van een onderzoek (het voorstel van de Italianen). Cey lon en Maleisië verwierpen het denk beeld van „twee China's" Ook SABENA gaat tarief verlagen BRUSSEL Ook de Belgische lucht vaartmaatschappij SABENA heeft gisteren aangekondigd haar tarieven op de trans-Atlantische route te zullen verlagen. Zij gaat haar tarieven aanpas sen aan het laagste peil van haar con currenten, zo is te Brussel meegedeeld. MONTREAL De staking van 5200 monteurs bij de luchtvaartmaatschap pij Air Canada is gisteren geëindigd. Ze krijgen een loonsverhoging van twintig procent. Alle 86 toestellen van stryd tegen de Turken had verleend gaf Engeland aan 'skonings zonen Feisal en Abdoellah resp. Irak en Transjor danië. Enkele jaren daarna verdreef Saoed zyn aartsvijand Hoessein óók nog uit het gebied, waar de steden Mekka, Medina en Djedda zijn gelegen. Legioen Nadat Abdoellah Emir van Transjordanië was geworden, vormden de Britten het Arabische Legioen, dat steeds trouw bleef aan het vorsten huis. In 1946 werd Abdoellah pas officieel koning en in 1949 riep hij het Hasjemietische Koninkrijk Jordanië uit. Dat was na de verovering van het deel van Palestina, dat na de oorlog tegen de pas gevormde staat Israël in Arabische handen was gebleven. Transjordanië werd toen om voor de hand liggende redenen Jordanië genoemd (omdat het grondgebied zich aan beide zijden van de Jordaan be vond). De gebiedsuitbreiding bracht Abdoellah echter niet de voldoening, die hij er van mocht verwachten. De Palestijnse vluchtelingen, die plotse ling het merendeel van de bevolking uitmaakten, brachten de monarchie in gevaar. Deze mensen wensten maar een ding: vernietiging van de staat Is raël. En dat was in die tijd en nu wellicht nog een onmogelijke op gave. Koning Abdoellah werd in 1951 in Jeruzalem vermoord. Zijn zoon Talal volgde hem op. Hij bleef ruim een jaar koning, maar heeft in werkelijkheid nooit geregeerd. Talal was geestesziek. Hij werd gedwongen af te treden en in april 1953 werd zijn 18-jarige zoon Hoessein als koning geïnstalleerd. Sindsdien hebben vooral Egypte en Syrië getracht, hem van zijn troon te stoten. Gehaiidliaaftf En het is dan ook verbazingwekkend nu te kunnen constateren, dat hij zich al die tyd heeft gehandhaafd. Het had hem kunnen vergaan als zijn neef Feisal, die in juli 1958 als koning van Irak werd vermoord. Hoes sein leunt nog sterk op Engeland, ofschoon de Britse invloed in h.-t Arabi sche Legioen is verdwenen. Zoals men weet is hij met een Britse viouw ge trouwd. De voornaamste bondgenoot van de hasjemiet Hoessein is echter koning Feisal van Saoedi-Arabië. Hun families wegren niet zo lang geleden nog •erfvijanden'. Er is echter veel veranderd in het Middenoosten. Feisal zelf heeft er alle belang bij. dat Hoessein niet van de Jordaanse troon wordt ge stoten. Zou dit laatste wel gebeuren, dan zou ook aan de noordgrens van Saoedie-Arabië een gevaarlijke toestand kunnen ontstaan. Egypte, dat in de maatschappij hebben twee weken: Jemen al een bruggenhoofd heeft gebouwd, zou dan ook in Jordanië zijn aan de grond gestaan. gang kunnen gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7