ieowe Leidlse Courant LONEN 4 PCT. OMHOOG? SOCIALE BITKERINGEN HOGER Commentaren Aarzelend begin naar democratie Nn bouwen in Bijlmermeer Vrij zeker IS februari stemmen JjP^ PRIJSVRAAG KRANT zie pagina 3 Ontslag 450 man afgewend DUBBELE RAMEN MAN DOOD IN GREPPEL In Dirksland 62 werknemers op wachtgeld? VERZEKERING AUTO NOG DUURDER? St. Nicolaas artikelen Trawler Nellie niet te redden Rustig weer Woensdag 23 november 1966 47ste jaargang CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvestich is ghebleven mijn hert in leghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Regering geeft ton voor VU van Kongo - pag. Kernmerk Steeds meer Europese toe risten ontdekken de Ca- narische eilanden. Onze redacteur Henk Lek nam een kijkje op Tenerife. Hij beschrijft op pagina 9 hoe daar bungalows uit de grond worden ge stampt, om vakantiegan gers een „zomers winter verblijf" te bieden. Reprodukties Openbaar Kunstbezit in de trein - pag. Radio/TV „Kunt u niet iets anders bedenken, mam. Dit beb ik de hele dag al op school moeten doen." Terugwerkende kracht Kabinet speelt met gedachte van een loonronde met bodem en plafond en garanties voor de zwakste groepen Een moeilijk vraagstuk, waarmee het nieuwe ka binet heeft te maken is dat van de lonen en prijzen. In bijgaand bericht onthullen we een geheel nieuw gezichtspunt: werknemers met een hoog salaris zul len niet volledig profiteren van een loonronde. Hierdoor zou wat meer gedaan kunnen worden voor de mensen met de laagste inkomens. Nu maar afwachten hoe de verschillende belangen groepen op deze „sociale gedachte" zullen reageren. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Werkgevers en werknemers zien met spanning uit naar de plannen van het kabinet-Zjjlstra op loonpolitiek gebied. Volgens Haagse politieke kringen speelt het kabinet met de gedachte van een loon ronde van omstreeks 4 pet. in 1967, voor de werknemers van wie de looncontracten af lopen. Deze loonronde zou bovendien gepaard gaan met garanties aan de voet en een matiging in de loonstijging aan de top. Bij het kabinet zou de bereidheid bestaan in ieder geval de economisch zwakste groepen volgend jaar zoveel mogelijk te beschermen. De laagst be taalden mogen niet het slachtoffer wor den van prijsstijgingen en verhoging van de omzetbelasting bij een slechts geringe loonstijging. Gedacht wordt aan een zeer rede lijke optrekking van het minimumloon, eventueel aangevuld met hogere kinder bijslagen om de grote gezinnen tege moet te komen. De top (Van redactie) DEN HAAG Met terugwerkende kracht tot 1 oktober van dit jaar gaan de kinderbüslaguitkeringen en de uitke ringen krachtens de Algemene Ouder- doms Wet en de weduwen- en wezen wet omhoog. De verhoging van de uit keringen is een gevolg van de stijging van de loonindex met meer dan drie punten. De bejaarden, weduwen, wezen en invaliden hebben bovendien nog een extra uitkering van twee procent over het hele jaar tegoed. De verhoogde kinderbijslaguitkering kan misschien reeds eind december wor den uitbetaald. Op dit moment valt nog niet te zeggen hoeveel de uitkeringen zullen stijgen. Hiertegenover staat, dat per 1 januari 1967 een groot aantal premies hoger worden. De maximale premie voor de sociale verzekeringswetten gaat namelijk over vrijwel de hele lin e omhoog. Voor T degenen die omstreeks 15.000 of meer - pet jaar verdienen is dit een grote te- genvaller. De AOW- en AWW-premie en de premie voor de kinderbijslagwet ten wordt dan niet meer berekend over maximaal 12.750 maar over 14.050. E Voorts bestaat het plan de dagloongrens voor de premie van de Ziektewet en de Werkloosheidswet per 1 januari te ver- hogen evenals de loongrens voor de Zie- kenfondswet, welke op dit moment nog Slechts 11 500 is Behalve verhoging van de loongrens voor de Ziekenfondswet bestaat nog kans op verhoging "van het premiepercentage voor deze wet. De Ziekenfondsraad heeft namelijk geadviseerd de premie van 5.8 op 7 te brengen. Minister Veldkamp streeft echter naar een geringere ver hoging. HELMOND Het ontslag, dat 450 werknemers bij Vlisco enkele maanden boven het hoofd heeft gehangen, is af gewend. De raad van commissarissen heeft be paald dat de roldrukkerij-afdeling niet naar de Boekelose Stoomdrukkerij zal worden overgeplaatst. Zowel Vlisco Helmond als de Boeke lose Stoomdrukkerij behoren tot het Tcxo- prmt-concern. Aan de top zou de loonronde van 4 pet. slechts gelden voor het inkomen tot ƒ20.000. Werknemers die een inko men genieten dat hoger is, zouden 4 pet salarisverhoging krijgen over ƒ20.000, maar niet over het salarisge deelte dat boven de ƒ20.000 uitsteekt. Wat aan de voet er bij komt, wordt aan de top weer afgeroomd, zodat de loonontwikkeling gemiddeld toch niet verder springt dan 4 pet. Overigens wordt over het juiste per centage nog gediscussieerd. Het percen tage van 4 lijkt echter het meest waarschijnlijk. Overles Voor dit plan bestaat binnen het ka binet een duidelijke sympathie maar het is nog niet aan te merken als een definitief standpunt, omdat het kabinet eerst nog wil kennisnemen van het halfjaarlijkse rapport van de Sociaal Economische Raad, dat waarschijnlijk volgende week woensdag wordt vast gesteld en ook eerst nog overleg wil plegen met het bestuur van de Stich ting van de Arbeid. De nieuwe ge zichtspunten die hieruit voort mochten komen, wil het kabinet verwerken in zijn uiteindelijke standpunt Prijs zen Verwacht wordt dat het kabinet zal pogen de vakbeweging voor een plan in deze geest te winnen door de plechtige toezegging te doen dat er een straf prijsbeleid op komst is. Ernstig wil men pogen de prijsstij ging beneden de 4pet van het Cen traal Planbureau te houden. Voosts lijkt het waarschijnlijk, dat het kabinet de eventueel hogere loonsverhogingen voor 1967, die in lang lopende contracten zijn overeengeko men, onaangetast wil laten, althans wanneer ook het bedrijfsleven dit standpunt heefl. Weer massagraf in Polen ontdekt WARSCHAU Bij het voormalige euthanasie-centrum Obrawalde van de nazi's te Obryze is een massagraf met 200 lijken ontdekt. Dit is gisteren door het Poolse persbureau PAP onthuld. Uit het onderzoek is gebleken dat het graf in twee dagen tijd was gevuld en dat de slachtoffers dikwijls nog levend erin werden geworpen en daar gestikt In dit euthanasie-centrum werden ruim duizend zieken, onder wie Duitsers, Polen, Russen, Fransen, Ne derlanders en Belgen gedood. PAP zegt dat slechts twee ver pleegsters van dit centrum hebben ge boet. Dat was in 1945. Volgens het persbureau zijn ook nog andere moor denaars van Obrawalde op vrije voe ten. MADRID Generaal Fran co heeft giste ren in de Cortes (parlement) een aantal grond wetswijzigingen aangekondigd die bepaalde uitwendige as pecten van het bewind raakt, maar het ka rakter ervan niet heeft veranderd. Met de lang verbeide democratisering is maar een aarzelend begin ge maakt. Zo zullen politieke partijen in Spanje verboden blijven. Slechts 100 van de 600 afgevaardigden in de Cortes zullen voortaan recht streeks gekozen worden, terwijl het principe van het een-partij- GEN. FRANCO stelsel ongewijzigd is gebleven. Ook heeft de Caudillo weer geen opvolger aangewezen. Franco diende een voorstel in voor een zogenaamde „organieke wet", krachtens welke hij een deel van zijn bevoegdheden zal delegeren. Spanje zijn eerste premier sinds de Burgeroor log zal krijgen en de Cortes democrati scher zal worden door de rechtstreekse verkiezing van 100 afgevaardigden, twee uit elke provincie. De premier zal door Franco worden gekozen uit een drietal kandidaten, voorgedragen door de rijksraad. Hij zal vijf jaar in functie blijven en zijn ei gen kabinet vormen. De leden van de Cortes worden nu indirect gekozen door de Falanx, de enige politieke be weging die in Spanje is toegelaten, de vakbonden, de gemeentebesturen en provinciale raden, de burgemeesters van grote steden, rectoren van teiten 3n beroepsorganisaties. Voor vervolg zie pag. 15 AMSTERDAM De hoofdstedelijke plannen voor het eerste wo ningproject in de Bijlmermeer zijn goedgekeurd. De eerste paal voor de 1182 eerste woningen gaat vermoedelijk in december de grond in., Amsterdam moet nu nog geld zien te vinden voor de geprojecteerde par keergarages, want daar geeft het Rijk geen geld voor. HEERLERHEIDE Gisteren een greppel bij zijn in aanbouw zijnde bungalow het ontzielde lichaam van de 47-jarige J. L. Dobbelstein aangetrof fen. Men neemt aan dat hij bij een be zoek aan zijn nieuwe woning over de afrastering is gestruikeld en in de deeltelijk onder water staande greppel is terechtgekomen. Volgens de politie ii er geen sprake van misdrijf. De familie zou over tien dagen het nieuwe huis betrekken. DORDRECHT De N.V. biscuit- en chocoladefabriek Victoria heeft bij de arbeidsinspectie een zogenaamde „nul-uren" vergunning aangevraagd voor 62 werknemers voor haar vesti ging in Dirksland. Het is niet de be doeling dat deze werknemers worden ontslagen. Zij behoeven alleen niet op het werk I te verschijnen, terwijl hun salaris vol ledig wordt doorbetaald. De N.V. Vic toria verwacht deze personeelsleden over enige tijd weer hard nodig te hebben. De laatste weken voor de jaar- Bij de vestiging in Dirksland werken ruim 80 personeelsleden. Voor de ves tiging in Dordt behoeven geen maat regelen te worden genomen. diend en de darde met een dik pak sneeuw bedekt. De zware last doet de bomen buigen. Voor de bewoners is dit winter-won derland een vroege verrassing. Prinselijk paar ontving cadeaus DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus hebben vanmorgen op kasteel Drakensteyn deputaties ontvan gen, die tijdens de bruidsdagen beloof de huwelijksgeschenken aanboden. Mevrouw E. den Haan-Groen, me vrouw H. A. Toxopeus-Ufkes en mejuf frouw M. Gobius boden namens het Ne derlands padvindstersgilde een beeldje aan, dat Marian Gobius voor de tuin van Drakensteyn heeft vervaardigd. Delegaties uit Hitzacker (Did.) en de gemeente Wisch kwamen met een door de bevolking van beide plaatsen ge knoopt smyrnakleed, 2 bij 3 meter groot. De wapens van beide gemeenten worden op het kleed verbonden door de Europese vlag Uit Hitzacker kwam o.a. Freiherr Ju lius von den-. Bussche Haddenhausen, oom van prins Claus, uit Wisch burge meester en mevrouw Goldberg en de dames Mulder en Houben. op 3 januari DEN HAAG Hoewel het Koninklijk besluit nog niet is genomen staat nu wel vast dat de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 15 februari 1967 zullen worden gehouden. Dat houdt in dat de kandidaat stelling gesehiedt op 3 januari. Het is niet mogelijk gebleken de ver kiezingen nog op 9 februari (de dag na Aswoensdag) uit te schrijven, want dan zou de kandidaatstelling vallen op 28 de cember. De burgemeesters zouden dan niet in de gelegenheid zijn binnen de wettelijk vastgestelde termijn de ver plichte publikaties omtrent het kiezers- register te doen. Nederland gaat dus toch nog ruim drie maanden eerder naar de stembus dan aan vankelijk de bedoeling was. De „oude" verkiezingsdatum was woensdag 24 mei. Voor de partijbureaus betekent dit een grote extra belasting. Alle vergaderingen, die voor een deel al waren vastgelegd, zullen eveneens met drie maanden moe ten worden vervroegd. DEN HAAG Buitenlandse ver zekeringsmaatschappijen overwegen per 1 april een nog forsere verhoging van de premies voor de WA-verzeke- ring van auto's door te voeren dan de 10 procent, waarvoor de regering per 1 januari toestemming heeft verleend. De toegestane verhoging acht men veel te laag, een verhoging van 40 procent vindt men onvermijdelijk. Nederlandse maatschappijen zouden volgen als een mogelijkheid wordt ge vonden de verhoging er door te krijgen. Het meest voor de hand ligt, dat men na 1 april alle nieuwe posten met 40 pot. verhoogt. De toegestane 10 pet. geldt namelijk alleen voor bestaande posten. In verzekeringskringen wordt erop gewezen, dat de reparatiekosten aan zienlijk omhoog zijn gegaan en de premies in het buitenland veel hoger liggen dan in Nederland. Commissie A LS Italië zijn zin krijgt, zal een VN-commissie aanbevelingen doen voor een billijke en praktische oplossing van het vraagstuk der Chi nese vertegenwoordiging. Dit kan inhouden, dat dit jaar nog geen beslissing wordt genomen over toelating van het Peking-regime tot de VN. Een andere oplossing is echter ook mogelijk. De commissie zou op kor te termijn kunnen aanbevelen, rood- China als gewoon lid toe te laten. Vermeden wordt dan, dat Peking kans krijgt als lid van de Veilig heidsraad het werk van de VN te blokkeren, terwijl het toch deel zou uitmaken van de organisatie. Er zijn al stemmen opgegaan, India de plaats van China in de Veilig heidsraad te doen innemen als per manent lid. Nationalistisch China (Formosa) zou dan ook gewoon lid worden. Dit voorstel is niet nieuw. Het is echter overweging waard. Verwarring /"AFVALLEND is ook een ander Ita liaans initiatief, nl. dat van Brosio, secretaris-generaal van de Navo. Hij waarschuwde president Johnson tegen de wijze, waarop ook Amerika in Europa ontspanning met Moskou wil bereiken.. Volgens Brosio wil de politieke lo gica, dat de enig veilige weg de een heid van een vrij West-Europa is als basis voor oplossing van het Duitse probleem en als eerste stap naar ontspanning. Het spreken over een Europese ge meenschap van zowel vrije als tota litaire landen verzwakt het streven naar politieke eenheid van een wer kelijk vrü Europa. Dit leidt volgens Brosio tot gevaarlijke verwarring. West-Europa heeft noch economische noch politieke eenheid bereikt. Men zegt wel, dat Washington niet langer voorstander van die eenheid is. Als dat zo is, heeft de Amerikaanse toe naderingspolitiek een bedenkelijke kant. Da Costa Gomez (59) overleden WILLEM STAD Van daag is de be grafenis ge schied van mr. dr. M. F. da Costa Gomez, die gisteren op 59-jarige leef tijd plotseling is overleden. Dr. Da Costa Gomez was voorzitter van de Nationale volkspartij op Cu racao en van 1951 tot 1954 mi nister-president van de Nederlandse Antillen. Hij was enige weken geleden uit het ziekenhuis ontslagen, waar hij met een acute longontsteking was opgenomen. Dr. Da Costa Gomez studeerde in Nij megen en promoveerde in Amsterdam, en was vele jaren een voorvechter voor de Antilliaanse autonomie. Hij leidde de Antilliaanse delegatie aan ronde-ta felconferenties en stelde mede het Sta tuut op. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN De poging tot berging van de trawler Sch 42 Nelly die In de nacht van zondag op maandag strandde op de rotsen voor de zuidkust van Ierland, is gistermiddag door de sleepboot Utrecht opgegeven, met 50 graden slagzij op de rotsen. De Nelly is geheel lek geslagen en ligt De Sch. 21 Arie van der Zwan, die de vastgelopen visserboot te hulp schoot en negen bemanningsleden overnam, heeft de mannen overgezet op de Utrecht. Schipper W. Dijkhuizen en zijn be manning varen met de sleepboot mee naar Penzance in Zuid-Engeland. Daar worden zij aan land gezet. Ze keren per vliegtuig naar Nederland terug. De 298 ton metende en zeven jaar oude trawler kan als verloren worden beschouwd. DE BILT Het weer staat nu al ge ruime tijd onder invloed van een vlak lagedrukgebied. In verband hiermee is het somber weer. valt er af en toe wat regen en zijn de opklaringen schaars. Het centrum van het lagedrukgebied lag vanmorgen boven het zuidelijke deel van de Noordzee. Het verandert vrijwel niet meer van plaats. Daarom wordt er voor morgen geen belangrijke verandering in de kans op enige regen aanwezig' blijft. DE BILT Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen en plaatselijk enige regen. Matige tot zwakke zuidoos- elijke wind Vannacht in het binnenland emperatuur om het vriespunt en hier en daar mist. Morgen dezelfde temperatu- en als vandaag 1 24 nov.. zon op: 15.19, onder: 3.53.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1