Nieuwe leidse Courant ZIJLSTRA PAKT ECONOMIE AAN MET MEER BUITENLANDERS Ministers vandaag beëdigd Zijlstra trekt zijn eigen benoeming in Commentaar PRIJSVRAAG KRANT zie pagina 3 Verdeling van portefeuilles Reacties lop en uiteen Politie verstoorde de openbare orde zelf Ontslag voor vijftig man Dinsdag 22 november 1966 47ste jaargang jjracteur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Dier CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De ministers-portefeuilles zijn als volgt verdeeld: Prof. Zijlstra: minister-president en minister van financiën. Prof. De Quay: verkeer en waterstaat tevens eerste vice-premier. «J Mr. Biesheuvel: landbouw en visserij "I tevens tweede vice-Dren tevens tweede vice-premier. Mr. Luns: buitenlandse zaken. Prof. Verdam: binnenlandse zaken. Mr. Struycken: justitie. Prof. Diepenhorst: onderwijs en we tenschappen. De heer De Jong: defensie. Ir. Witte: volkshuisvesting en ruimte lijke ordening. iDrs. Bakker: economische zaken. Dr. Veldkamp: sociale zaken en volks gezondheid. Mej. Klompé: cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Mr. Bot: zonder portefeuille (ontwik kelingshulp). Kerk moet politici geestelijk helpen - pag. Kernmerk Een zoon van het Frie se land is minister-presi dent geworden. Us Jelle, zeggen ze in Oosterbie- rum, heeft het ver ge bracht. Wie is prof. dr. J. Zijlstra, onze nieuwe premier? Over zijn levens, gang wordt verteld op pagina 9. ■fo Op de bres voor tv-bezitters - pag. Radio/TV (Van onze parlemeutsredactie) DEN HAAG In de Trèveszaal is vaninor gen de oprichtingsvergadering gehouden van het kabinet-Zijlstra, dat ongeveer twee en een halve maand aan het bewind hoopt te blijven. De ministers die niet reeds in het kabinet-Cals zitting hadden, zijn vanmiddag door de Koningin beëdigd. - NEW YORK Italië heeft de Alge mene Vergadering van de VN in eer ontwerpresolutie verzocht een commis sie in te stellen die alle aspecten van -J de vertegenwoordiging in de organisa tie moet onderzoeken en aanbevelingen moet doen voor een „billijke en prak tische oplossing van dit vraagstuk" Amerika steunde deze resolutie. Ongeveer dezelfde temperaturen DE BILT Het centrum van een opvullende depressie bevond zich van ochtend juist boven Nederland. De de pressie bracht regen en in het noord oosten van het land tijdelijk ook enige sneeuw. De storing beweegt in een langzaam tempo naar het zuiden en zal ook mor gen nog van betekenis zijn voor het weer in Nederland. De kans op regen of natte sneeuw blijft hierdoor aan wezig. De wind waait morgen uit oos telijke richtingen, maart voert geen koude lucht aan. De temperatuur kan zich op ongeveer hetzelfde niveau handhaven. DE BILT Zwaar bewolkt met en kele opklaringen en afnemende neer slagkansen. Matige, in het waddenge bied aanvankelijk nu en dan krachtige wind uit oostelijke richtingen, onge veer dezelfde temperaturen. Toen de formateur gistermiddag omstreeks vijf uur op paleis Soestdijk zijn opdracht aanvaardde, betekende dit het einde van de merkwaardigste kabinetscrises in onze politieke geschiedenis. Deze crisis brak in de nacht van 13 op 14 oktober uit en duurde 39 dagen of om presies te zijn 923 uur en twintig minuten. De nieuwe ploeg, die Kamerontbinding en vervroegde verkie zingen zal uitschrijven, komt waarschijnlijk volgende week dins dag met een regeringsverklaring in de Tweede Kamer. De ver kiezingen voor de nieuwe Kamer zullen tussen 1 en 15 februari (vermoedelijk donderdag 9 februari de dag ervoor is het As woensdag) worden gehouden. Ondanks het ontbreken van een gega randeerde meerderheid voor zijn plan nen heeft het kabinet gisteren echter de sprong gewaagd. Gewonde la» in honderd meter )e grot CASTLETON Ernstig gewond is gisteren de 19-jarige Charles Carlton uit een 120 meter diepe grot omhoog gehaald. Meer dan twintig uur had hij aan een zijde verlamd in E lands diepste grot gelegen. Zondag kreeg hij een zwaar stuk steen op zijn been, toen hij met twee andere speleologen op onderzoek uit was. Een van zijn vrienden kroop te rug toen bleek dat Carlton gedeeltelijk was verlamd. Reddingsploegen hebben een draagbaar neergelaten in de grot waarop de gewonde werd vastgebon den. Door een reeks van nauwe tunnels werd Carlton langzaam omhoog ge haald. de kapitaalrnjirkt. Dit zijn de voornaamste doelstellin gen van het nieuwe kabinet De politieke reacties op samenstel ling en program van de ploeg lopen nogal uiteen. Fel afwijzend is de VVD, die er geen geheim van maakt dat zij straks tegen het uitstel van de be lastingverlaging zal stemmen en wel licht ook tegen de verhoging van de omzetbelasting. Vertrouwen De CHU sprak gisteravond voor de radio bij monde van het Tweede-Ka merlid jkvr. Wttewaal van Stoetwegen vertrouwen uit in prof. Zijlstra, het geen echter niet betekent dat de CHU-fractie ook voor alle plannen van het kabinet zal stemmen. De PvdA wil het beleid van het kabi net afwachten, maar bij de mogelijk heid van socialistische steun voor dat beleid zette PvdA-fractieleider drs. Ne- derhorst gisteravond een levensgroot vraagteken. Lokomotief ramt stilstaande trein UTRECHT Tussen Rotterdam- Noord en Gouda is vanmorgen om streeks halfvier een diesellokomotief ontspoord. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Een van de twee sporen was enige tijd onbruik baar geworden. Op dit traject was een lokomotief defect geraakt. De lok die uit Rotter dam kwam om assistentie te verlenen naderde echter met te grote snelheid en botste tegen de stilstaande loko motief. PSP GOOIT GEEN ROET IN ETEN DEN HAAG De Pacifistisch socia listische partij heeft zich gedistanti eerd van allen die moeilijkheden willen •eroorzaken op of rond de trouwdag an prinses Margriet. Dit deelde de PSP-fractie gisteren in de Haagse ge meenteraadsvergadering mee. Zij stem de, wel tegen een krediet van bijna "".000 om de stad te versieren. diept Big Ben stond stil: Londen op zijn kop LONDEN De Engten zijn gisteren getroffen door een nationale ramp: de klok van de Big Ben stond stil. Precies om vier minuten over drie. Honderden telefoontjes alarmeerden de politie. Een officiële woordvoerder moest de Londen aars verzekeren dat er „on middellijk alles gedaan zou worden om de Big Ben weer aan de gang te krijgen". Tweeëntwintig minuten later liep de klok «veer. Het bleek dat een mon teur een stuk metaal in het opwind- mechanisme had laten vallen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Prof. Zijlstra's eerste daad als minister van financiën zal zijn het ongedaan maken van zijn be noeming tot president van de Neder- landsche Bank. Het desbetreffende ko ninklijk besluit zal worden ingetrok ken. Zoals bekend was prof. Zijlstra in september van dit jaar met ingang van 1 mei 1967 benoemd tot opvolger van de huidige NB-president dr. Holtrop, die met pensioen gaat. Prof. Zijlstra zei gisteravond, dat zijn (kortstondig) premierschap te zij ner tijd geen beletsel zou kunnen vor men om de leiding van de Bank te aanvaarden. Maar „om alle schijn te vermijden" had hij besloten het benoe mingsbesluit in te trekken. „Ik wens formed en materieel de meest volstrekte vrijheid te creëren voor hen, die over de benoeming van de nieuwe president hebben te beslis- De premier liet overigens doorsche meren, dat hij na zijn aftreden graag opnieuw in aanmerking zou worden gebracht voor het presidentschap van de Bank. „Het is een moeilijke, maar fascine rende functie. Als ik er opnieuw voor zou worden voorgedragen, zou ik er heel serieus over denken". C.I.E.B.A. - LEIDERDORP De jongste, maar tevens meest uit de kluiten gewassen telg van het Douglas-geslacht, de DC-8 Super 63, wordt momenteel in Long Beach (VS) van vleugels voorzien. De KLM heeft vier van deze luchtreuzen, die 75 meter lang zijn en 250 passagiers kun nen vervoeren, besteld. De KLM zal het viermotorig straalvlieg tuig hoofdzakelijk inzetten op intercontinentale routes. Gisteren ontstonden in Tokio relletjes tussen de politie en studenten. Toen de politiemannen probeerden een barricade van stoelen en tafels te doorbreken en de studenten uit het studentenhuis te verwijderen, konden ze een fiets naar hun hoofd krijgen, die de studenten van het balcon van de tweede verdieping gooiden. Indienen klachten heeft weinig zin HILVERSUM De AVRO-tele- visie heeft gisteravond vier Am sterdammers, onder wie een r.k. geestelijke, aan het woord gela ten over het politie-optreden tij dens betogingen op 10 maart jl. Het indienen van klachten heeft op: 15.08, onder: 2.43. 8.13, onder: 16.40; i UTRECHT De toevloed van arbeids krachten uit niet-EEG-landen moet gestaakt worden. Dr. Meijer heeft als staatssecreta ris van sociale zaken de ambassades ge vraagd dat te bewerkstelligen. Dr. De Meijer hoopt volgens het NKV-blad Ruim Zicht door deze afdamming de werkgelegen heid zoveel mogelijk veilig te stellen. Van de 70.000 buitenlandse arbeidskrachten in Nederland komt meer dan de helft uit landen buiten de Europese economische gemeenschap. Het tempo van de werkloosheidsstijging geeft reden tot bezorgdheid, vindt dr. De Meijer. Bo vendien maakt hij zich zorgen over de verslech tering van het ondernemersklimaat. Dr. De Meijer is voorstander van de hervor mingen zoals de vakbeweging die in de onder nemingsstructuur bepleit, maar heeft bezwaar tegen „recente politieke kreten", die buitenlandse ondernemingen zo uitleggen als zou Nederland aan de vooravond van een nationalisatie staan. bouwt voor 80 miljoen gulden een fabriek in Bel gië en ook de textielfabriek Nijverdal ten Cate gaat in België bouwen. De afgelopen week lieten Amerikaanse onder nemingen weten dat zij afzien van investerings plannen in Nederland, omdat zij vrezen dat het ondernemersklimaat hier funest is voor een krach tige ontplooiing. Dr. De Meijer vindt ook dat we af moeten van de „paperassenwinkel", van de ontelbare formu lieren en vergunningen, van de lange papieren weg die begint bij de jonge gemeenteambtenaar en eindigt bij de minister. Weinig zin, zo was hun teleurge stelde conclusie. Prof. Hulsman, hoogleraar in het strafrecht, gaf zijn mening over de manier waarop door de justitie klach ten zijn behandeld op grond van het geen via filmopnamen en via klagers en getuigen werd verteld. In de ge vallen, waarin de gehele Nederlandse bevolking de strafbare feiten heeft kunnen consttateren via televisiefilms, had de justitie volgens prof. Hulsman eigener beweging moeten optreden. Men hoeft dan niet op een aangifte te wachten. Voor zover we weten, al dus de hoogleraar, heeft de justitie dat niet gedaan. De kern van alle moeilijkheden lag volgens hem in het feit, dat de politie wordt uitgerust met een heel gewelds- instrumentarium om op te treden tegen gedragingen, die op zichzelf helemaal niet een dergelijk gewelddadig karak ter hebben. Waar de politie de be doeling heeft de openbare orde te handhaven wordt, aldus de hoogleraar, in werkelijkheid door het politie-op treden zelf de openbare orde verstoord. Door de ervaringen in de oorlog zijn we nu eenmaal allergisch voor dit genre gedragingen. Prof. Hulsman meende dat de jus- titie eigenlijk in geen enkel geval reëel is opgetreden, hetgeen volgens hem in schrille tegenstelling staat tot de snelle manier, waarop misdragingen van bijvoorbeeld provo's en demon stranten aan de justitie worden voor gelegd. Hij achtte het bepaald nood zakelijk dit soort gevallen van politie optreden aan de rechter voor te leggen, zodat de rechter duidelijk kan uit maken wat de normen van het politie optreden behoren te zijn. Ook achtte hij dit van belang om het vertrouwen van de mensen in de justitie niet te schaden. Het is, zo besloot hij, natuurlijk niet leuk voor de politie als een en ander aan de officier van justitie wordt voor gelegd, maar hij achtte het in het be lang van de politie zelf dat aan dit soort excessen een einde komt. Drenthe ongerust over werkgelegenheid ASSEN Provinciale staten van Drenthe namen gisteren een motie aan waarin zij hun ongerustheid uitspreken over de werkgelegenheid en de rege ring vragen, krachtige maatregelen voor het noorden te nemen. Vertrouwen T)E moed van de heer Zijlstra be hoort, dunkt ons, met vertrou wen te worden beantwoord. Hü treedt op in een situatie waaraan hij geen schuld heeft en hij aan vaardt een positie die hij niet heeft gezocht. Hij weigert van zichzelf te spieken als van een man die een offer heeft gebracht. Welnu, al zijn we het met hem eens dat men met het woord offer zuinig moet zijn, laten wij van onze kant dan mogen zeggen dat er toch wel veel van een offer in zit. De situatie zelf behoefde een nieuwe man met een nieuwe kijk en een nieuwe aanpak, nadat zijn voorgan gers wat op elkaar waren uitgeke ken. Op korte termijn verwachten wij geen wonderen, maar dat we uit de crisis die niet alleen een kabinets crisis was zullen komen, daarop hebben we hoop. Overtuigen JJJET kabinet-Zijlstra kan recht streeks slechts op een minder heid in de volksvertegenwoordiging steunen. Niet voor niets kondigt het zichzelf als een extraparlementair kabinet aan. Met andere woorden: het zal het moeten hebben van de overtuigings kracht van zijn argumenten. Maar bovendien van de redelijkheid bin nen onze volksvertegenwoordiging. En ook in dit opzicht zijn we niet zonder vertrouwen. Ons staatsbestel heeft vooral de af gelopen weken weer onder de kri tiek gestaan. Maar in een democra tie is kritiek op het staatsbestel al tijd zelfkritiek. Het zou fataal zijn indien ons land in toenemende mate de indruk ging maken van onbe stuurbaar te zijn. Gelukkig worden bekwaamheid en redelijkheid nog voldoende onder ons gevonden. Wij voor ons z(jn ge neigd die bekwaamheid in ons kabi net belichaamd te zien. En wat wij nu van onze volksvertegenwoordi ging verwachten is de redelijkheid die daarbij past. Billijk nink tegenover het kabinet inneemt. Bij hem beslist de gezindheid van degenen die zich voor het ministers ambt beschikbaar hebben gesteld. Ook en niet in de laatste plaats wan neer het aankomt op de vraag naar de uitgaven. Wij rekenen ons gaarne tot degenen die van oordeel zijn, dat het uitga- venpeil steeds moet worden bezien met een nauwlettendheid die zo men wil aan argwanendheid grenst. In onze tijd moet de staat onvermij delijk veel werkzaamheid ontplooien. Wij geven dat toe. Maar zulk een toestand bergt het gevaar in zich, dat men hier al te gemakkelijk aan vanzelfsprekendheid gaat denken. Er moet echter worden gelet, zowel op het grote als op de kleintjes. Ons volk is niet te beroerd om voor allerlei gemeenschapsvoorzie ningen het nodige op te brengen, maar het weet graag dat van zijn geld een juist gebruik wordt ge- Moge ook wat dit aangaat de „Zijl stra-norm" onder ons meer en meer een begrip worden. Broodoorlog in Limburg HEERLEN Na een melkoorlog heerst er nu in enkele Limburgse ge meenten een broodoorlog. Gisteren zijn enkele bakkers begonnen met de ver van brood onder de normale prijs. Twee zelfbedieningszaken in Brunssum en in Heerlerheide verkopen verpakt wit brood van 86 voor 75 cent. Gesneden bruin brood wordt voor 78 cent verkocht in plaats van 88. Beide bedrijven hebben een nieuwe leverancier moeten zoeken alvorens zij hun „oorlogsverklaring" tekenden. Zo lang zij bij deze leverancier kunnen kopen blijft de prijs zo laag. STADSKANAAL Wegens finan ciële moeilijkheden heeft het bouwbe drijf Gebr. Hut te Sellingen ongeveer vijftig mensen ontslagen. Over de aard van de moeilijkheden verder weinig bekend. De firma bouwt woningen in zes gemeenten en een bankgebouw in Hoogezand-Sappe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1