Diakonie en zending gaan samenwerking zoeken Meer dan 800.000 gereformeerden in ons land Bisschop geïnstalleerd aan van Twee nieuwe bestuurders ii Clir. Nat. Vakverbond bij overlieid: de Navo Moeten we blijven? D. P. Bothof overleden Een woord voor vandaag „Er waren er die dwaalden in de woestijn, op een eenzame wegtoen riepen zij tot de Here in hun benauwdheid.'' Zo zingt de zanger van Psalm 107. Maar zo zingen ook wij nu nog. Want wij kennen wel geen zandwoestijnen, maar wel woestijnen van asfalt en steenof zoals prof. A. F. N. Lekker- kerker zaterdag in Utrecht zei„van bureaus cn rapporten". Ook in de moderne tijd kunnen mensen dwalen. Ook in de dagen van de overbevolking zijn er eenzamen. Maar hoe kunnen zij roepen tot de Here in hun benauwdheid? Deze vraag werd al eerder door Paulus gesteld: „Hoe zullen zij dan Hem aanroepen, in Wien zij niet geloofd hebben? Hoe geloven zij in Hem, van Wien zij niet gehoord hebben?" Hij voegt er aan toe: „En hoe horen zonder prediking?" Maar heeft hij daarbij per se gedacht aan een dominee op een kansel? Ongetwijfeld niet, want Paulus kende onze kerkdiensten nog niet. Prediking door een dominee is niet de beste manier om de wereld te laten horen dat God het verdwaalde en de een zame zoekt. De meeste mensen komen nooit in de kerk, dus horen zij nooit. Wij moeten beseffen dat niet alleen de dominee op de kansel predikt, maar ook de kerkmensen op straat. Niet de dominee, maar de gehele gemeente „predikt" aan de gehele wereld. Worden we verstaan? Spreken en doen we zo dat we verstaan kunnen worden? Sommigen zullen nooit horen zonder het door te horen. God legt een grote verantwoordelijkheid op onze schouders. Wij lezen vandaag: Jesaja 43 928. Hervormde commissie van overleg voorgesteld (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het totaal leden tal van de Gereformeerde Kerken in Nederland is boven de achthon derdduizend gekomen. In de zo juist verschenen Jaarstatistiek 1965 (die de situatie weergeeft per 31 december 1965) wordt een ge tal genoemd van 800.510. Het jaar daarvoor waren er 788.744, zodat er een toename is van bijna twaalfduizend leden. In werkelijkheid zullen deze ge tallen nog met enkele duizenden ver meerderd moeten worden, want bij het afsluiten van de statistiek moesten de gegevens van 26 plaatselijke ker ken nog binnenkomen. In percentage bedraagt de toene ming 1,49. Dat is minder dan in 1964, toen de toeneming 1,71 procent be droeg. Maar de Gereformeerde Ker ken groeien nog altijd sneller aan dan de totale Nederlandse bevolking (groei 1,4 procent per jaar). De statistiek van het „grensver keer" met andere kerken laat zien, dat de Gereformeerde Kerken over het algemeen grotere aantrekkingskracht Uw probleem ir> het onze.... Brieven die olet itjo voorzien van naam eu adres kunnen niet in behandeling worden genomen Geheimhouding is verzekerd Vra gen die olet onderling met elkaar In verband staan moeten ln af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een galden aan postzegels te worden ingeslo ten. hebben dan omgekeerd. Uit de Neder landse Hervormde Kerk werden 1840 personen toegelaten, terwijl 1700 ge reformeerden hervormd werden. Ten aanzien van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) luiden deze cijfers res pectievelijk 711 en 133, de Christelijke Gereformeerde Kerken 324 en 214, de Gereformeerde Gemeenten 109 en 53. de Vrije Evangelische Gemeenten 47 en 40 en de Rooms-Katholieke Kerk 184 en 127. Alleen in de richting van de Pink- stergroepen en de baptisten boekten de Gereformeerde Kerken verlies (toe gelaten respectievelijk 2 en 12. ont trokken resp. 82 en 40). Een laatste cijfer: 552 gereformeer den gingen naar „geen kerk" en S82 werden uit „geen kerk" toegelaten tot de Gereformeerde Kerken. Er werden in 1965 7422 huwelijken gesloten, waarbij gereformeerden be trokken waren, te weten 5534, waarvan beide partners gereformeerd zijn en 1888 gemengde huwelyken. Opvallend is, dat van deze twee groepen respec tievelijk 785 en 375 huwelijken niet kerkelijk bevestigd werden. De inkomsten der Gereformeerde Kerken bedroegen in 1965 63 miljoen gulden. Dat is bijna zes miljoen gulden meer dan het jaar daarvoor. Deze sterke stijging werd vooral veroor zaakt. doordat de vaste bijdragen met 3,3 miljoen gulden toenamen. De op brengst per ziel bedraagt thans per jaar 79,15. In 1957 was dat nog maar 45,75. Gabr. Smit bedankt voor de KVP LAREN De r.k. dichter en journa list Gabriël Smit, vroeger statenlid gemeenteraadslid, heeft bedankt als lid van de Katholieke Volkspartij. Hij heeft bezwaar tegen de politiek die tot de val van het kabinet-Cals leidde. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het ziet er naar uit dat de hervormde zending en het hervormde werelddiakonaat elkaar vinden. Onder leiding van dr. E. Emmen heeft een commissie een plan opgesteld om een ge zamenlijke commissie van overleg te vormen nu zowel zending als diakonie op het ogenblik te maken krijgen met hulp aan jonge ker ken en staten. Dit werd zaterdag medegedeeld op de jaarlijkse vergadering van de hervormde Generale Diakonale Raad. Gehoopt wordt dat er een gemeenschappelijk instituut opgericht kan worden voor hulp aan het buitenland. Het hervormde diakonaat staat in het middelpunt van de belangstelling Twee aspecten *-an het werk konden getuigen van verdubbeling. In de eerste plaats kwamen meer dan twee maal zoveel diakenen naar Utrechl voor de jaarlijkse dag als in het verle den. In allerijl moest gezocht worder naar een grotere zaal. Zelfs toen nog moest diakenen die zich laat aanmeld den gezegd worden, dat ze beter thuis konden blijven, omdat er geen plaats voor hen was. Maar ook de collecte voor het wereld diakonaat is bijna verdubbeld. Bracht de collecte in 1965 ruim 500.000 gulden op, dit jaar was het meer dan 900.000 gulden. Kerkorde De voorzitter van de raad, drs. A. D. W. Tilanus, deelde mee, dat bij de syno de een voorstel is ingediend om de kerkorde te wijzigen. Gepoogd wordt jjet om de diakonale taak van de gemeen ten en van de diakenen zelf beter te omschrijven. Tevens is er een gesprek aangevraagd met het college van visitatoren-generaal (nu bestaande uit drie predikanten en twee ouderlin gen). Verzocht zal worden om ook dia- I kenen in het college op te nemen en om bij de kerkelijke visitatie aandacht I te schenken aan de diakonale taak van de gemeente. Deze jaarvergadering maakte duide lijk dat de diakenen nog altijd taak hebben, of misschien zelfs meer dan ooit zien dat zij een taak hebben behouden. Maar zij moeten zich wel bezinnen op hun toekomstig werk. Drs. Tilanus wees op twee grote ver anderingen, die bezinning op de diako nale aanpak noodzakelijk gemaakt heb ben. In de eerste plaats is daar de algemene bijstandswet. „We zouden niet terug willen naar het tijdperk voor die wet", zei de voorzitter, maar we moeten ons wel afvragen of niet een stuk van ons werk is weggevallen. Vraag: Een vrouw, wier eerste hu welijk is ontbonden, krijgt het enig kind uit dit huwelijk toegewezen. Vervolgens huwt zij met een andere man. Uit dit huwelijk worden twee kinderen geboren. Mag men nu het kind uit het eerste huwelijk ook de nieuwe gezinsnaam laten geven? Antwoord: Voor kinderen uit het eerste huwelijk van een vrouw wordt nooit naamsverandering toe gestaan, waardoor zij de naam van de tweede vader zouden dragen. Vraag: Sinds 1937 bewoon ik het zelfde huurhuis. Mijn huis heeft een benedensuite en een keuken en op de eerste verdieping twee slaapka mers en een vijfde kamertje, waar men alleen via mijn slaapkamer kan komen, boven de vestibule van mijn huis en het bovenhuis. Nu zegt de eigenares: Als het bovenhuis leeg komt, verkoop ik het, maar dan moet u afstand doen van het kamer tje boven de vestibule, want in het kadaster staat dat het bij het boven huis hoort. Kan dit nu maar zo? Antwoord: Verkoop breekt geen huur. U heeft dit 5de kamertje al sinds 1937 in huur en mocht de eige nares dit kamertje volgens het ka daster aan een ander verkopen, dar moet zij dit maar met de nieuwe eigenaar uitvechten, want zij kan dan niet het gehele bovenhuis vrij verkopen. U is huurster en heeft huurbescherming. De oude eigena res kan u een redelijk nieuw huur contract voorstellen van het bene denhuis zonder vijfde kamertje maar met lagere huurprijs, maar het is zeer de vraag of de Kanton rechter dit voorgestelde nieuwe con tract wel zo redelijk zal vinden. De nieuwe eigenaar zal u er in de prak tijk de eerste drie jaar niet uit kun nen krijgen en zelfs dan is het onze ker, want de kantonrechter zal hier in de beslissing nemen. Niets belet de eigenares het boven huis zonder het vijfde kamertje t» verkopen. Het bewijs dat het vijfde kamer t je door u gehuurd is. is zeer gem"'- kelijk te leveren. Prof. dr. A. F. A'. Lekkerkerker is echter de taak van de diaken om die wet zo goed mogelijk tot zijn recht te doen komen. In de tweede plaats moet rekening' gehouden worden met de ontwikkeling! op het gebied van het maatschappelijk werk. Dit is ontstaan uit diakonale ini tiatieven, maar het gaat steeds meer een zelfstandig bestaan leiden. Het noodlot van de diaken schijnt te zijn, zo zei drs. Tilanus, dat als hij iets goed doet, het van hem wordt afgenomen. Maar juist daarom is het nu de op dracht voor de diaken om inventief te zijn. Hij moet werk zoeken, waar nog niet gewerkt wordt. Daarbij moet de nadruk vallen op de gewone benade ring van gewone mensen. Diensten Deze oproep werd 's middags door prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker her haald. Juist in de steeds onpersoon lijker wordende maatschappij, die een woestijn wordt van bureaus en rappor ten. moeten de kleine menselijke diensten de wereld leefbaar maken. Evenals reeds dit jaar eerder op de vergadering van gereformeerde diake nen was gezegd, klonk ook hier de opdracht, dat de diakenen een taak heb ben voor de gemeente. Prof. Lekkerker ker uit Groningen zei, dat noch de ge meentelijke dienst, noch de diaken mag ontbreken. Beide zijn nodig. „Ook in de eredienst blijft de diaken zijn taak behouden, niet alleen aan de tafel des Heren of bij de inzameling der gaven, maar ook in dienstverlening bij de „deuren" Voorgaan in de voorbede door alle nood van christenheid en we reld zou een diaken niet misstaan." Het ene offer Het ziet er naar uit dat de opmars van het „ene offer", al thans in de Hervormde Kerk, gestuil is. Vele hervormde ge meenten en gereformeerde ker ken hebben in de laatste jaren de drie of soms meer collecten samengebundeld in één offer, omdat mensen in opstand kwa men tegen het voortdurend langs gaan van zakjes, en omdat het aantal collecten zo groot dreigde te worden dat het niet meer bij te houden was. Ir. antwoord op een vraag ver telde de voorzitter, drs. A. D. W. Tilanus, dat naar zijn mening het niet meer zo florissant ging met het ene offer. Sommige ker ken die het invoerden zijn al weer genoodzaakt om daarnaast andere collecten te houden. Hij meende dat er in de her- vorm.de eredienst plaats moest blijven voor een afzonderlijke collecte voor de diakonie. Maar dan zal de predikanten en de gemeenteleden duidelijk ge maakt moeten worden dat de di akonie nog altijd recht van bestaan heeft. Conflict tussen hoogleraren (Van onze onderwijsredactie) NIJMEGEN De Nijmeegse hoog leraar in de Franse taal- en letterkun de prof. dr. P. Golliet heeft zijn functie als hoofd van de sectie Franse taal- en letterkunde neergelegd. Aanleiding is een conflict met prof. dr. B. E. Vi- dos, directeur voor het instituut voor Romaanse taalkunde, over de uitvoe ring van het nieuwe studieprogram ma. Prof. Vidos zou zich niet loyaal achter de wens van het ministerie om te komen tot studieduurverkorting hebben geplaatst. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Groot-Ammers: L. Blok te Ridderkerk: te Aalsmeer (wijkgem. Zuid-vac. M. Heymans): J. Verdouw te Giessen (N.B.). GEREF. KERKEN Beroepen te Delfzijl (3e pred. pl.): G. W. J. v. Bleek te Marken. Benoemd tot geest. verz. v. langdurig zieken en bejaarden in de versch. in richtingen te Apeldoorn: D. C. Tiemens te Eindhoven. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Gouda (vac. J. de Jong) J. Prins te Rijswijk (Z.H.) GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rhenen: A. W. Verhoef te Barneveld. SCH0QL-SLAG ÉÉN ACTIE VOOR VIJF WERELDDELEN Lee* Luieter - Zie Per», radio en televisie vestigen uw aandacht op de School-Stag. Ook i bent hierbij betrokken. Ook u wordl gevraagd welke waarde u hecht aar ning. School-Slag i DEN BOSCH Zaterdag is J. W. M^te Bluyssen in de kathedrale basiliek t Sint Jan plechtig geïnstalleerd als bis r schop van 's-Hertogenbosch. De plech tigheid werd door tal van kerkelijke e wereldlijke autoriteiten bijgewoond, on-L der wie prof. dr. L. J. M. Beel, ministet j Veldkamp, mr. F. J. M. van Thiel, zitter van de Tweede Kamer, prof. dr,^ J. E. de Quay en de commissaris de koningin in Noord-Brabant. In een brief, die gisteren in de ker ken van het bisdom werd voorgelezen, zegt de nieuwe bisschop het werk van zijn onvergetelijke voorganger, schop Bekkers, te zullen voortzetteaL Hij wijst op het belang van het streven naar eensgezindheid en pleit voor open heid en ruimte in alle richtingen. Over de oecumene zegt bisschopki Bluyssen, dat „wat in ons bisdom on der de weldadige stuwing van bisschop Bekkers zo veelbelovend is ontkiemd, ii hopelijk door ons aller gezamelijke inspanning tot verdere ontwikkelinj a zal komen." Na de officiële installatie bisschop Bluyssen waren moeder en kardinaal Alfrink d.' eersten, die hem feliciteerdem Kerk en Wereld over Kerk en samenleving L. C. van Dalen Van Dalen en Hordijk (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Hedenmorgen z\jn tot lid van het CNV-bestuur gekozen de heren L. C. van Dalen en A. Hordijk. Een buitengewone algemene vergadering wees hen aan ter voorziening in de vaca tures ontstaan als gevolg van het vertrek van dr. W. Albeda (be noeming hoogleraar Rotterdam) en de heer C. J. van Mastrigt (wethouder Zeist). De nieuwe bestuurders betekenen een welkome aanvulling van het CNV-bestuur, want secretaris M. Schouten is ten gevolge van een ernstig auto-ongeluk reeds geruime tijd ziek en enkele maanden geleden besloot het CNV niet te voorzien in de vacature ontstaan door het vertrek van secretaris H. R. Plomp naar Zeeland. De heren Van Dalen en Hordijk wer den bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen. Na de voordracht van het bestuur bleken de aangesloten orga nisaties geen behoefte te hebben aan het stellen van tegenkandidaten. DRIEBERGEN De Neder landse overheid moet zich diep gaand bezinnen op de vraag of Nederland na 1969 nog wel lid van de Navo moet blijven. Dit is de mening van een conferentie over het thema ,,Kerk en samen leving" op Kerk en Wereld. Aan. de conferentie namen mensen deel op uitnodiging. De conferentie viel tevens sa men met het dies van Kerk en wereld. In zjjn diesrede zei dr. H. M. de Lange, directeur van het universitaire instituut vormings werk bedrijfsleven, dat er een her ziene inkomensverdeling moet ko men en ook een inkomensma ximum. Tijdens deze conferentie wilden Ne derlandse kerkleden zich dieper bezin nen op de problematiek van de wereld conferentie van Kerk en Samenteving. Ongeveer 180 deelnemers waren bijeen om te spreken over „oorlog en vrede" Prioriteit voor hulp aan de arme landen (Van een onzer medewerkers) Studiezin 44-jarige L. C. van Dalenloof en sociaal handelen" en over r tot de conclusie dat de ge dachte die armoe beschouwt als een noodlot, moet worden uitgebannen. De leefbaarheid voor de volgende genera ties vereist nu reeds belangrijke in vesteringen. De Oecumenische Raad van Kerken werd gevraagd een rap port op te stellen, waarin duidelijk wordt gemaakt dat het vraagstuk van de rijke en de arme landen de hoogste prioriteit moet krijgen in het program ma van de regering die na de komende verkiezingen zal optreden. De derde sectie sprak uit dat werkge vers en werknemers uit hun vastge roeste posities moeten komen. Er werd gepleit voor een overlegorgaan tussen beide partijen om te komen tot medebe slissingsrecht van de werknemers bedrijven. Dr. H. M. de Lange sprak de 21ste dies-rede uit van Kerk en Wereld. Hij keerde zich tegen de kritiekloze aan vaarding van automatismen in ons eco nomisch stelsel met name tegen het ln geld denken en tegen de daaruit voort vloeiende materiële onverzadigbaar heid. De kerkdienst tijdens de conferen tie werd bijgewoond door prinses Bea- en prins Claus. Nu 225 protestantse bejaardentehuizen UTRECHT Bij de protestantse i eniging van instellingen voor bejaar- denzorg zijn nu 225 tehuizen aangeslo ten. Dit is 36 meer dan vorig jaar. b deze tehuizen worden vijftienduizend mensen verzorgd. Dit zei de voorzitter, mr. F. W. Ketwich Verschuur, zaterdag op de al gemene ledenvergadering van deze ver eniging. Enkele jaren geleden was men van mening, dat een totaal van 15.000 bed den voldoende zou zijn. Het bestuur ziet zich echter genoopt het streefgetal te verhogen tot 20.000, ook al om de aan het verenigingsapparaat verbonden kosten afdoende te kunnen opvangen, De heer Van Ketwich Verschuur schonk ook enige aandacht aan opmer kingen, die staatssecretaris Egas i langs maakte bij de opening van i bejaardentehuis te Workum. De heer Egas had de vraag aan de orde gesteld op grond waarvan bejaardentehuizen worden gebouwd: uit liefde dan wel uit de liefdeloze gedachte: laten we die oude mensen maar veilig opbergen, dan kunnen ze ons geen last meer be zorgen. Mr. Van Ketwich Verschuur wildt graag aannemen, dat deze opmerkinf niet uitdrukkelijk gericht was tot de tehuisbesturen, maar toch wilde hij de ze gedachte verwerpen. (Van o e onderwijsredactie) EDE De oud-secretaris van del PCOV, de heer D. P. Bothof, is dit! weekeinde op 71-jarige leeftijd overle-1 den. Hij heeft de Protestants Christc-1 lijke Onderwijzersvereniging een groot '^ej aantal jaren op eminente wijze ge- diend. Na zijn afscheid van de PCOV - -I - iin I960 gunde hij zich echter geen rust:1 j „rijke en arme landen", „christelijk ge- hi-> werd bestuurslid van Philadelphia, lonf en snriaal handelen" en over te8en de kleurloosheid van de kerken j van „„Her..» De zijn werkzaamheden bij de1 „kerk, stj christelijke vakbeweging op 1 juni mers aan het Geneefse congres zorgden 1949 als assisten-bestuurder van de i voor inleidingen. Prot. Chr. Bond van VervoerspersoneeDe conferentie Kwam tot zijn aanbe- Hij kreeg de belangen van de werk-1 veling voor de Nederlandse regering, ïemers bij het wegvervoer te beharti- omdat zij zich afvroeg of er bij een gen. In i960 volgde zijn benoeming voortzetting van het Navo-lid- tot penningmeester van de bond. Inmaatschap wel plaats blijft voor een deze jaren heeft de heer Van Dalenactief vredesbeleid. Ook zal volgens de zich ontwikkeld tot een deskundige conferentiegangers aan de overheid ge- op het terrein van de loonpolitiek, vraagd moeten worden of demogelijk- Tevens deed hij zich kennen als een I beid bestaat dat enkele kleine landen persoon, die in ruime mate over stu- °P ruilbasis uit de pacten treden om die zin beschikt. In mei 1958 legde als gesprekspartners te kunnen optre- hij met goed gevolg het examen in den. Bovendien moet er een nationaal vervoerswetenschappen af. Sinds 29 vredesinstituut komen voor studie, on- septemher 1962 was de heer Van Da- derzoek en vorming en moeten de ker- len voorzitter van de PCB. ken de vredesopvoeding in alle gemeen Vorming Revolutie Op de conferentie in Genève werd vel gesproken over de „theologie van de revolutie". De conferentie van Drie- oergen meende dat over deze term gro tere helderheid gezocht moet worden. Voor studie en overleg werd de breedste oecumenische samenwerking als onmisbaar gezien. Mer dan tot nu toe zullen inspiratie en deskundigheid op elk terrein moeten samengaan. Alle conclusies van dit congres zul len worden aangeboden aan de kerken, aan de Oecumenische Raad en aan de Wereldraad van Kerken mede ter voor- De heer Hordijk is een geboren Rot terdammer Op 21-jarige leeftijd kwam hij in dienst van de chr. vakbeweging. Hij begon als secretaris van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. Reeds een jaar later ging hij over naari *e Chr. Bedrijfsgroepen Centrale. Op 1 feoruari 1960 kreeg hij de be- loeming van assistent-hoofdbestuurder en op 1 oktober 1961 van algemeen secretaris van de CBC. Hij heeft zich •ooral toegelegd op het werk voor scho- 1 ing en vorming, sociale verzekering en •echtski'" 'W dienst. Hij was docent van het Slotemaker de Bruine-Insti- tuut. 1 De winter kost minder met 'a Werelds beste petroleumkachel Een school met den bijbel wijzer. Hij diende verscheidene lagere- en ulo-scholen. In 1940 werd hij direc teur van het bureau van de Grote, de vereniging van Christelijke onderwij zers die in 1955 (na de fusie met de Unie van christelijke onderwijzers) de naam PCOV aannam. Om zijn organisa torische kwaliteiten kreeg hij al spoe dig zitting in het bestuur van de Grote. Na in 1953 tot secretaris te zijn be noemd, werd hij in 1955 bij de fusie secretaris van de PCOV. Vooral in de moeilijke oorlogsjaren i heeft hij veel voor het christelijk on-1 derwijs gedaan. Bij zyn afscheid in 1960 typeerde de heer D. H. Dutmer hem als een man van grote kundigheid en een onverwoestbare geestdrift. Dat bleek ook uit de vele artikelen die hij heeft gepubliceerd. De heer Bothof was ridder in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis is bepaald op donderdagI in Den Haag. AMSTERDAM Het studentenschip, de door de Britten afgedankte Caledonia capaciteit enkele honderden studen ten is zaterdag officieel in gebruik ge nomen. Rector-magnificus prof. mr. J. jvan der Hoeven (Gemeente-universiteit) I verrichte de opening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2