Nieuwe Leidse Courant FORMATIE BEDREIGD Verkoop van auto's met 40.000 gedaald Commentaren BRUIDEGOM VERDWAALDE Voorwaarden van CHU Risico's voor Zijlstra Vandaag beslissing Hoefnagels zegt nee KERSTPAUZE IN VIETNAM KOPJE THEE VAN MOEKE Dealers maken zich zorgen Unieke foto's Lunar Orbiter: Landen onmogelijk Burgemeester Berger heeft geen tijd Margriet en Pieter naar. Rotterdam Zaterdag 19 november 1966 47ste jaargang («ofdredacteur: Dr. E. Dien CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is gheblev mijn hert in teghenspo Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Hervormde Synode pa gina Kernmerk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De formatiepoging van prof. Zijlstra is in een kritiek stadium gekomen nu ge bleken is, dat slechts twee Kamerfracties, die van KVP en ARP, de financieel-economiscke plannen de formateur volledig willen steunen. Dit betekent, dat een minderheidskabinet-Zijlstra in de &ainer niet op een meerderheid voor de hoofdelementen van zijn program kan rekenen. Onder deze omstandigheden ziet de formateur zich genoodzaakt de vraag onder ogen te zien of het nog wel zin heeft zijn formatie poging voort te zetten. Hij heeft hierover vanmorgen in zijn woning aan de Haagse Bavoylaan een gesprek gehad met de kandidaat-ministers De Quay, Klompé, Veldkamp, Biesheuvel en Verdam. Deze bespreking over het resultaat waarvan bij het ter perse gaan van deze editie nog niets bekend was werd beslissend geacht voor het lot van de nauwelijks drie dagen oude formatie-Zijlstra. besproken in hoeverre nog aan de voor waarden van de CHU kan worden vol daan. Waarschijnlijk is dat echter niet, gezien het standpunt van de formateur met betrekking tot het uitgavenpeil en gelet ook op de pertinente weigering van bewindslieden als de heren Veld kamp, Biesheuvel en Verdam om hun budget enigszins betekenend in te krim pen. Maar bovendien: zelfs al zou prof. Zijlstra de CHU meekrijgen, dan nog heeft hij geen Kamermeerderheid. KVP, AR en CHU bezetten weliswaar 76 Kamerzetels (de helft plus 1), maar een lid van de KVP-fractie heeft zich gisteren tegen het program-Zijlstra ge keerd. Het is voorts mogelijk dat ook nog een lid van de AR-fractie (drs. Boersma) zich tegen bepaalde onderde- i dit program, in casu de verho ging van de omzetbelasting zal stern- Drie janr na de moord op president Kennedy en ruim t/wee jaar na het uitbrengen van het rapport door de com missie-Warren bl(jft de twijfel bestaan over de ware toe dracht van deze afschuwelijke misdaad. In ons Zondagsblad een pagina over deze ingewik kelde materie. Hervormde synode De hervormde synode zette haar deuren wagenwijd open voor de pers. Op de pagina Geestelijk leven van ons Zon dagsblad een impressie van deze eerste openbare zitting. •fe Danny Kaye - vrolijk en ern stig pagina Radio-TV „Ik weet, dat mijn achten niet zo mooi zijn, maar hoe deed u het, toen u met schrijven begon?" 5? Radio-teach-in over inkomensverdeling (Van onze radio en tv-redactie) HILVERSUM Onder de titel „Ie der voor zich en de welvaart voor ons allen" houdt de VARA morgenavond een radio-teach-in, die tussen 8.05 en 10.30 uur rechtstreeks wordt uitgezon den. Zes sprekers zullen met 5 minu ten-toespraakjes drie onderwerpen in leiden, die direct of zijdelings met het onderwerp hebben te maken en dan wordt elk thema gedurende 35 minuten ter vrije discussie gesteld. In de zaal zijn 15 groepen van tel kens 5 personen aanwezig, die, aldus vertelt de VARA ons een „zo breed' mogelijke representatie vormen van de in'ons land levende opvattingen". Daarbij wordt vooral gelet op maat schappelijke en politieke gevarieerd heid. Voorzitter van de teach-in is mr. G. J. P. Cammelbeeck, uitgenodigde spre kers zijn de heren prof. dr. F. Hartog, Groningen, drs. H. Eijsink, burge meester van Bellingwolde, drs. J. van den Doel, Amsterdam, A. de Boon (2e voorzitter NVV), I. Baart, burgemeester van Zaandam en Th. H. Joekes, Tweede-Kamerlid voor de WD. 20 nov., zon op: 8,08, onder: 16.43; op: 14.34, onder: 21 nov., zon op: 8.09, onder: 16.42; op: 14.46, onder: 0.23. Ir. H. B. J. Witte, burgemeester van Eindhoven, was de laatste kandidaat-minister die formateur Zijlstra gisteren ontving. „Inmiddels heeft de demissionaire staatssecretaris van financiën dr. Hoef nagels (kath.v.) de formateur laten we ten, dat hij „om persoonlijke redenen" geen zitting wenst te nemen in een eventueel kabinet-Zijlstra. Het is een publiek geheim, dat dr. Hoefnagels niets wil weten van uitstel van de be lastingverlaging, zoals bekend een van de punten in het program-Zijlstra. Wat het topberaad in huize Zijlstra betreft: officieel werd meegedeeld, dat het hier ging om een „oriënteren de bespreking" over de antwoorden, die de vijf grote en middelgrote Tweede-Kamerfracties hebben gege ven op de vragen van de formateur over bepaalde financieel-economi- sche punten. Gistermiddag had prof. Zijlstra alle antwoorden binnen. Daaruit bleek, dat de KVP en AR met de fiscale voorstellen van prof. Zijlstra kunnen instemmen, de PvdA de handen volledig vrij wil houden, de WD de plannen volledig afwijst en drastische bezuinigingen eist, en de CHU de voornemens van de for mateur eventueel alleen „in gunstige overweging" wil nemen als eerst de begroting-1967 wordt „uitgekamd" en al het mogelijke wordt gedaan de staatsuitgaven te matigen. Misschien heeft prof. Zijlstra vanmor gen met de vijf kandidaat-ministers De PvdA zal, als het zover is, mis schien akkoord gaan met het uitstel van de belastingverlaging, maar zeker is dat allerminst. De socialisten hebben zich op geen enkele manier bloot wil len geven. De gok dat zij straks „ja' tegen het uitstel zullen zeggen, is t< groot om de start van het kabi- net-Zijlstra te kunnen rechtvaardigen. Bovendien: de verhoging van de omzet belasting in 1967 is voor de PvdA niet aanvaardbaar. Voor vervolg zie pag. 7 Politie arresteert bejaarde inbreker WEESP De politic van Weesp heeft gisteren een 67-jarige man uit Amersfoort aangehouden die ervan verdacht wordt inbraken te hebben gepleegd in Friesland, Noord-Holland en Utrecht. e man, die een inbrekersloopbaan van jaren achter de rug heeft en al vaak werd veroordeeld, werd door een boer in een hooiberg aangetrof fen. De bejaarde inbreker vertelde de politie dat hij in Ilpendam een bromfiets had gestolen. Hij bekende ook 25 inbraken. Geen n.v.-vorm voor gasleveringsbedrij f UTRECHT Vier Utrechtse gemeen ten hebben geen toestemming gekregen om een naamloze vennootschap op te richten, die de gas voorziening zou ver- De gemeenten waren in beroep ge gaan tegen een afwijzende beslissing van Gedeputeerde Staten van Utrecht, maar ook de Kroon heeft dit beroep verworpen. Het ziet er naar uit, dat de bewoners voorlopig op hun flessegas blijven aangewezen. Volgens de Kroon hebben de gemeen ten niet aangetoond, dat de privaatrech telijke organisatievorm voor d< gasvoorziening meer mogelijkheden biedt dan de publiekrechtelijke. WASHINGTON De Verenigde Staten zouden een kerstbestand wil len in Vietnam, wanneer ook de Zuid- vietnamezen en de Vietcong daar ak koord mee gaan. Dit heeft Oean Rusk, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, gisteren gezegd. Even tueel zou de gevechtspauze ook kun nen duren tijdens het Vietnamese nieuwjaar, dat enige weken na Kerst mis valt. Lang zal de pauze in ieder geval niet duren, want volgens minister Rusk kunnen de bombardementen op Noord-Vietnam niet opgehouden wor den. Er is overigens nog geen formeel voorstel gedaan voor een kerstbe stand. Rusk verwachtte, dat hij volgende maand tijdens een bezoek aan Azië ook naar Saigon zal gaan. Daarna zal hij op de conferentie van Navo-minis- ters in Parijs zijn. Toch surséance voor Vascomij Gisteren vierden president John son en zijn echtgenote in het marinehospitaal Betliesda het feit, dat de 32 jaar geleden in het huwelijk traden, atuurlijk was er een taart, die door het Amerikaanse staatshoofd werd aangesneden. Gisteren brachten prinses Bea trix en prins Claus een bezoek aan de garde-bataljons te Arn hem. De 70-jarige Moeke, de „Marketentster" van de schiet baan die nog dagelijks op haar fiets naar de schietbaan komt, biedt het prinselijk paar een kopje thee aan (Van onze redacteur automobilisme) DEN HAAG Het Nederlandse publiek zal dit jaar ten minste 40.000 auto's minder kopen dan algemeen aangenomen werd. Bij een gemiddelde verkoopprijs van 6.000 per eenheid betekent dit een bestedingsbeperking van 240 miljoen gulden. Het dure, schaarse geld speelt kennelijk ook de particulier parten. In 1965 werden rond 300.000 perso nenwagens verkocht. Vergeleken met het jaar ervoor was dit cijfer nogal geflatteerd, omdat de voorgestelde verhoging van de omzetbelasting op motorrijtuigen per 1 januari 1966 een sterke kooplust deed ontstaan. Toestand marinemannen nog zeer ernstig MESSINA De toestand van de twee kwartiermeesters G. Oosterom (24) en P. Stupers (26), opvarenden van Hr. Ms. Zeven Provinciën, die door ho ge golven tegen het dek werden gesme ten, is nog zeer ernstig. Dit zeiden giste ren artsen van een ziekenhuis te Messi na waar de twee marinemannen wor den verpleegd. MAASTRICHT De rechtbank te Maastricht heeft gisteren besloten om toch voorlopige surséance van betaling te verlenen aan de Vascomij in Heer len Een dag eerder werd de beslissing ovei een surséance een week op geschort, nadat procureurs van credi teuren geprotesteerd hadden, omdat volgens hen dc lijst van activa en passi va niet volledig zou zijn. Als bewind voerders zijn benoemd professor dr. E. Luyten uit Heerlen, mr. F. Duynstee uit Maastricht en mr. A. van Meer uit Heerlen. Rechter-commissaris is mr. W. Penning. Ondanks dit had de autohandel dit jaar gerekend op een omzet van 240.000 exemplaren. Als men echter de 200.000 haalt 100.000 of ruim 33 procent minder dus dan in 1965 is het veel. SCHATKIST Duidelijk is dat het belastingaccres, waarop Den Haag rekende, dan ook niet zal worden gehaald. Door de ver hoging van de omzetbelasting op mo torvoertuigen zou de schatkist dit jaar 80 miljoen gulden meer moeten toe vloeien. Hiervan komt echter niets terecht. De verwachting is zelfs dat een totaalopbrengst van de omzetbe lasting op motorrijtuigen minder zal zijn dan in 1964. In kringen van de automobielhan del maakt men zich ernstige zorgen over de daling der verkopen. Vooral de dealers, die tevens garagehouder zijn, zijn er niet al te best aan toe, deels door de hoge investeringen, welke ze hebben gedaan, deels ook door de te grote voorraden, welke ze hebben ingeslagen. Het ziet er niet naar uit dat het Ne derlandse publiek het volgend jaar belangrijk koopgrager worden zal. De benzine wordt duurder, de wegenbe lasting en de all-risk verzekerings polis. Voor een wagen, die 18.000 km rijdt het jaargemiddelde in ons land zal dit zeker op een kosten verhoging van 250 tot 300 per jaar uitkomen. Als me nhet oor in RAI-kringen te luisteren legt hoopt men in 1967 op een omzet van 240.000 personen auto's. Dit cijfer duidt er wel op dat de stijging in de verkoop van wagens, di sinds 1948 gemiddeld 15 procent per jaar bedroeg, er totaal uit is. Johnson verlaat ziekenhuis WASHINGTON President Johnson heeft vandaag het ziekenhuis Bethesda verlaten en is per vliegtuig naar zijn boerderij in Texas gegaan Zijn doktoren hadden daar geen be zwaar tegen. Zijn toestand is goed, zo zeiden ze. LONDEN Even- Zft IIlot 111616 toetreding var fiW U,ei Engeland tot d< EEG houdt niet in dat de „atoom"-betrekkingen tussen Groot-Bntannië en de VS.gewijzigd zullen worden ten gunste van een nauwere militaire samenwerking met Frankrijk. Premier Wilson zei dit in het Lagerhuis. De conservatieve oppo sitie had verondersteld dat Engeland en Frankrijk ook militair nauwer zou den moeten samen werken. KAAP KENNEDY Ondanks het aanvankelijke vermoeden dat er iets mis was met de sluiters heeft de Ameri kaanse satelliet gisteren toch nog uit stekende foto's van het maanoppervlak gemaakt. Deskundigen achten deze zelfs de beste die ooit zijn overgeseind. Er blijkt uit, dat op verscheidene plaatsen zonder risico geland kan wor den. camera van het ruimtescheepje begon te werken toen de Lunar onge- 48 kilometer boven de grote maan- vlakte „Mare tranquillitatis" („Zee van rust") was. De Lunar moet de komende acht da rn meer dan 400 foto's nemen van dertien mogelijke landingsplaatsen op ïaan; komende maand zouden deze worden overgeseind. De Lunar werd 7 november in de ruimte afgeschoten. Huisartsenconflict DEN HAAG De commissie van wijze mannen vooi het huisartsencon flict is nog niet samengesteld. Op het laatste moment heeft een van de uitge nodigden, burgemeester J. J. A. Berger van Groningen, minister Veldkamp be richt, dat hij geen tijd heeft. De heer Berger zit de komende maand vast aan de begrotingsvergade- ringen in zijn stad. De commissie van wijze mannen moet in deze maand het werk verzetten wil zij voor 1 januari ed zijn. i plaats van de heer Berger zou worden ingenomen door professor Van der Hoeven, de rector-magnificus van de Amsterdamse universiteit. Minister Veldkamp wil de commissie dit week einde nog compleet hebben. Zure appel jgEHALVE uitstel van de verlaging loon- en inkomstenbelasting tot na 1 januari 1967 wordt blijkbaar ook overwogen vervroegde optrek king van de omzetbelasting vóór 1 januari 1968. Hiertegen worden pro testen gehoord. Een aarzelende con junctuur zou niet met belastingver hoging belast moeten worden, die bovendien hogere prijzen zal mee brengen. Bovendien komt verhoogde omzet belasting het hardst aan hij de ge wone man en zij zou tornen aan de bereidheid bij de vakbeweging, voor 1967 de grootst mogelijke mati ging te betrachten. Hoewel men voor deze argumenten begrip kan hebben, spreekt ook het uitgavenpakket van de regering een woordje mee. Ieder wil immers ook volgend jaar zoveel mogelijk huizen gebouwd zien, wegen aangelegd en ook het onderwijs niet gestagneerd. Dat kost veel, wat de belastingbe taler moet opbrengen. Anders moe ten de collectieve voorzieningen wor den beperkt, maar juist de vakbe weging is hiervan terecht geen voorstandster. De enige oplossing lijkt: volgend jaar met z'n allen door de zure appel heenbijten. Openheid "yANWEGE de moeilijker werkge legenheid heeft staatssecretaris De Meijer de vinger gelegd hij en kele wensen van de vakbeweging die het ondernemersklimaat verre van bevorderen. Hij dacht aan zaken als hervormde ondernemingsstructuur, vermogens- aanwasdeling, speculatiewinstbelas ting. Nieuwe Nederlandse vestigingen dreigen naar het buitenland te ver huizen en buitenlandse ondernemers bedenken zich alvorens zich hier te vestigen. In dit betoog schuilt, vrezen we, waarheid. Juist nu de werkgelegen heid in geding is, bezinne de vakbe weging zich nog eens op de plannen, de laatste jaren op de onderhande lingstafel neergelegd. Men behoeft niet onmiddellijk van hervormde ondernemingsstructuur te spreken om toch in deze richting iets te hereiken. Bij meer openheid zou al veel gewonnen zijn. Publika- tieplicht voor jaarverslagen, exploi tatierekeningen en balansen kan veel bezwaren wegnemen. In vele ondernemingen geschiedt het trouwens al. ROTTERDAM Prinses Margriet tn mr. Pieter van Vollenhoven zullen na hun huwelijksaangifte op zaterdag 10 december door het Rotterdamse gemeentebestuur worden ontvangen, 's Middags maakt het paar een rijtoer door de stad, die eindigt bij De Doelen. In de kleine Doelenzaal zal het ge meentebestuur het jonge paar een gezellig uurtje met Rotterdamse kunstenaars aanbieden, 's Avonds zul len de ouders van de bruidegom een diner in besloten kring aanbieden. In Schiedam worden prinses Mar griet en de heer Van Vollenhoven op 20 december ontvangen. In het Stede lijk Museum biedt het gemeentebe stuur een geschenk aan. Daarna be zichtigt het paar de tentoonstelling ~^hio4am" Hip in hpt. TT1U- De dag daarop is het paar de gast van de gemeente Amsterdam. Het Concertgebouworkest geeft 's avonds in het Concertgebouw een uitvoering. Solistische medewerking daarbij verle nen Aafje Heynis, alt, Jan Wijn, piano en Wim Groot, trompet. De dag voor het huwelijk (9 januari) worden prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven in Den Haag ontvan gen. 's Avonds biedt het gemeentebe stuur een voorstelling aan in het Circustheater. Het aan Nederland grenzende deel van de deelstaat Nordrhein-Westfalen is op het ogenblik vrij van mond- en klauw zeer Besmettingsgevaar voor Nederland wordt als uitgesloten beschouwd. Het ministerie van landbouw van Nordrhein- Westfalen heeft dit gisteren meegedeeld. Over de toestand in de ten noorden van Nordrhein-Westfalen liggende en even eens aan Nederland grenzenden deelstaat Nedei-saksen waren nog geen gegevens. HOST Verwarring over een plaatsnaam is er de oorzaak van dat een 23-jarige bruidegom te laat op de huwelijksplechtigheid arriveerde. De bruidegom, die in Berharen in het land van Maas en Waai woonde, moest vrijdag in het Limburgse Horst in het huwelijk treden. Hij nam een taxi en gaf opdracht naar Horst te rijden. De chauffeur voldeed hieraan en toen zij in Horst arriveerden en de weg vroegen naar het gemeentehuis bleek de plaats geen gemeentehuis rijk. De chauffeur heeft de bruidegom namelijk naaar het gehucht Horst in de gemeente Groesbeek gereden. Een uur later kon het huwelijk in Horst (Limburg) alsnog worden gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1