STORM GESELT PO-VLAKTE VN eisen geweld tegen Rhodesië Ernstige crisis in Hoge Autoriteit van EGKS Zeg het met bloemen Teixeira haalt 2,8 miljoen op Bergdorpen geïsoleerd Eisenhower naar Azië Uit de Haagse hof geplukt Vertraging in Apollo-project Ren niesJg^ AKTUEEL Soekarno zich weer Aanhang van roert 7 VRIJDAG 18 NOVEMBER I960 Vijfduizend bewoners verlaten voor tweede keer hun huizen Veestapel ingedund, Italië door ernstig vleestekort bedreigd Grando 19 ct Perlas 17 ct BRUSSEL De voorzitter van de Hoge Autoriteit van de EGKS (Europese gemeenschap voor ko len en staal) Dino del Bo heeft gezinspeeld te zullen aftreden wanneer de ministerraad dinsdag er niet in zal slagen een akkoord voor de gemeenschapsoplossing te bereiken. Het betreft hier voor namelijk het probleem van de co keskolen. Op de laatste zitting van de Collectief aftreden Op de vraag of men collectief zou aftreden, luidde zijn antwoord dat dit een „valse probleemstelling" was. Men staat nl. voor de fusie van de Hoge Autoriteit met de EEG- en Eura- tom-commissie. Collectief aftreden vai de Hoge Autoriteit nu zou enerzijds tot gevolg kunnen hebben dat die fusie zich gaat voltrekken in een EGKS ongunstige of minder gunstige EGKS-raad is een voorstel ingediend i z'n- Bovendien zou het college toch in voor zo'n gemeenschapsoplossing gesto-1 functie moeten blijven tot een nieuwe ten op Frans verzet. De Hoge Au tori-1 ~~og® Autoriteit zou zijn benoemd, al- teit heeft sindsdien haar plannen wel-1 dus Del Bo- iswaar wat aangepast aan de verlan- gens die bepaalde regeringen hebben. aldus Del Bo, doch zij blijft vasthou- aan een gemeenschapsregeling de onderlinge handel in co- keskolen, een prijsbepalende grondstof voor de EGKS-staalindustrie. Als er geen oplossing wordt gevon-i den is dat niet de schuld van de Hoge Autoriteit, aldus de voorzitter gisteren persconferentie in Brussel. Wat daarna zou gebeuren hangt af van het persoonlijke verantwoordelijkheidsge- 18 november Gebaar ANDANKS zijn ziekte blijft presi- dent Johnson zijn land leiding geven. Na de uitslag van de tus sentijdse verkiezingen kan hij ook geen tijd verliezen. Zijn partij leed een behoorlijke ne derlaag. De Republikeinen verover den méér gouverneursposten en ze tels in het Huis van Afgevaardigden dan bij dergelijke verkiezingen nor maal is. Wil Johnson een werkmeerderheid in het Congres hebben, dan moet hij zich verzekeren van de steun van een behoorlijk aantal Republi- Want zoals men weet lopen de po-! litieke tegenstellingen dwars door de beide grote Amerikaanse par- j tijen heen. Ruwweg kan men een Noord-Zuid-scheidingslijn trekken. Johnsons uitnodiging aan ex-presi dent Eisenhower is een gebaar in de richting van de zo noodzakelijke samenwerking. Lukt de opzet van de president, dan nemen zijn kan sen ook op ander terrein toe. Geen geweld TENGEL AND ziet zich door twee groepen in een hoek gedreven. De illegale premier Smith van Rho-1 desië daagt het uit tot nóg meerj concessies. En de grote meerderheid der VN-landen eist gebruik van ge-1 weid tegen Smith. Binnen enkele weken loopt de ter mijn af, die Engeland tijd geeft, dej kwestie-Rhodesië als een eigen aan- gelegenheid op te lossen. Londen is pessimistisch gestemd. Als op 30 november geen oplossing is gevonden, zal Engeland niet op-1 nieuw een kans krijgen. Smith moet dan ten val worden gebracht. j De eis van 89 VN-leden, dat zonodig geweld moet worden gebruikt, is be klemmend. Terecht wilde de Neder landse afgevaardigde die tegen stemde eerst vreedzame midde len proberen. De sancties, die totdusver niet doel treffend bleken, zijn nooit volledig toegepast. Gaan de VN zich direct met het probleem bezighouden, dan dienen zij ervoor te zorgen, dat deze en wellicht nieuwe sancties méér uitwerken. Cyclamen Cyclamen Cyclamen U kunt veel mensen geen groter plezier doen dan met een cyclaam. Door de jaren heen blijft deze plant gewild door zijn vriendelijke bloemen en zijn onverzettelijke wil om steeds weer te bloeien! is bijna tachtig procent van het beste Italiaanse vee bij de overstromingen verloren gegaan. De regering heeft de hulp ingeroepen van de andere EEG landen. Niet alleen in Italië, maar ook in andere landen heeft de storm grote schade aangericht. In Bretagne en Normandië werden windstoten ge- gemeten van 120 kilometer per uur. Nabij Dinant werd een auto van de weg geblazen. De chauffeur werd ge dood. In Hastings en Bexhill, aan de kust van Kent werden gebouwen AMSTERDAM Het bankiershuis Teixeira de Mattos heeft de afgelopen tijd moeizaam achter de debiteuren aangelopen. Voorlopig heeft dat onge veer 2,8 miljoen gulden opgeleverd. Dit heeft mr. R. Korthals Altes giste ren gezegd. Hij is een van de bewind voerders van het bankiershuis. Er wordt naar toe gewerkt om begin volgend jaar te beginnen met eventuele uitkeringen aan gedupeer den. Op een voorlopige lijst staan 67 Teixeiralcrediteuren, die volgens mr. Korthals Altes als schrijnende noodgevallen worden gekenmerkt. To taal zijn er duizend sehuleisers. Over het privé-vermogen van de voormalige beherend vennoot van het bankiershuis, drs. F., is niets be kend. Ook niet of het over de Neder landse grens is gegaan. In dat geval zal het moeilijk zijn er vat op te krijgen omdat de bevoegdheden van de bewindvoerders ophoudt bij de g Verder werd meegedeeld, besprekingen worden gevoerd over de verkoop van Teixeira-deelnemin- gen. Aan het eind van het jaar hoopt men overeenstemming te hebben be reikt over enkele belangrijke objec- Sneeuw viel in Schotland, in vele delen van Frankrijk en in Oostenrijk. In Zuid Wales waren, de wegen met ijs bedekt. Booreiland is buiten gevaar LONDEN Het Franse booreiland Neptune-1, dat gisteren door de zware storm in moeilijkheden raakte, is bui ten gevaar. Er is geen schade aan het booreiland ontstaan; niemand behoef de van boord te worden gehaald. Twee reddingboten hebben bijna twaalf uur lang de wacht bij het boor eiland gehouden. FLORENCE/ROME Voor de tweede keer binnen veertien dagen is het noorden van Italië zwaar geteisterd, Een hevige storm, gepaard met sneeuw en hagel en temperaturen beneden nul graden hrachten gisteren nieuwe ontberingen voor de duizenden Italianen, die nauwelijks be komen waren van de eerste ramp. Opnieuw is de Po-vlakte over stroomd en in de Dolomieten zijn de modderbergen weer aan het schuiven gegaan. Een paar dui zend bewoners van twee dorpen in de Po-delta, Scardovari en Bo- nelli, zijn geëvacueerd toen een zeedijk het begaf en het water naar hun huizen stroomde. Ze waren pas in hun woonplaats terugge keerd na de overstromingen van 4 november in noord- en midden- Italië. In beide dorpen stond het water vanmorgen op sommige plaatsen 2 Vz meter hoog. Soldaten en brandweerlieden hielpen de mensen in boten naar hogere ge bieden. In Bonelli weigerden 300* mensen het bevel om te evacueren. Soldaten en burgervrijwilligers zijn zonder onderbreking bezig met het versterken van de dijken. Ze wer ken met stenen en hebben zandbak ken laten zinken in dijkbreuken. De dijken in het gebied, die alle gevaar lopen, zijn ongeveer negentig kilome ter lang. In de Dolomieten, een van de zwaarst getroffen gebieden, zijn verscheidene bergdorpen door sneeuw en ijs van de buitenwereld afgesloten. Reddingsploegen met voedsel en medi cijnen proberen de dorpen te bereiken. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft vaccin gestuurd, genoeg om vijftigdui zend mensen te kunnen inenten tegen tyfus en paratyfus. Door de overstromingen dreigt in Ita lië een tekort aan vlees. Naar schatting Arrestaties na NAV O-plechtigheid BRUSSEL De Belgische premier Vanden Boeynants en de NAVO-opper- bevelhebber in Europa, generaal Lem- nitzer, hebben gisteren te Casteau-Mai- sieres een gedenkplaat onthuld op het terrein van het nieuwe militaire hoofd kwartier van de NAVO (SHAPE). Toen de hoge gasten na de plechtig heid in Bergen arriveerden werden zij opgewacht door tientallen betogers, le den van de Belgische „vereniging voor de vrede", die leuzen riepen als „Uit de Navo" en „US go home". De politie trad met harde hand op en arresteer de twee geestelijken en een commu nistische senator die uit protest op straat gingen zitten. In jeeps werden zij naar het bureau weggevoerd. WASHINGTON Oud-president Eisenhower zal volgend voorjaar een goodwill-reis maken naar Azië en ande re delen van de wereld als vertegen woordiger van president Johnson. Tij dens een ziekenbezoek heeft president Johnson er gisteren met de oud-presi dent over gepraat. Eisenhówer bleef een klein uur in het Bethesda-zieken- huis, waar president Johnson wordt verpleegd. BERLIJN De Oostduitsers hebben gisteren de wrakstukken van het veron gelukte Amerikaanse vliegtuig vrijgege ven. Het toestel, een Boeing van de Pan American Airways, stortte dinsdag op een postvlucht naar West-Berlijn neer in Oost-Duitsland. De drie beman ningsleden kwamen daarbij om het le ven. Hun lijken zijn ter beschikking gesteld van de Amerikanen. Een Oostduitse luchtvaartcommissie heeft gezegd, dat het ongeluk te wijten is aan een onjuiste besturingsmanoeu vre door de bemanning en aan de slech te weersomstandigheden. ZAANDAM Het Bruynzeel-con- cern heeft opdracht gekregen voor de levering van een groot aantal keukens, deuren en finalux voor een bedrag van meer dan tien miljoen gulden. Ze zul len geplaatst worden in 5500 woningen van een nieuwe satellietstad van Pa rijs. De opdracht strekt zich uit over drie jaar. De dag na Kerstmis zal voor een standplaats gebeurt, anderzijds geworden kerstviering met kaarsen stukje Haags leven een tikje moedig zijn. Dan vertrekt namelijk licht worden moet de pers van dat land voorge- en plumpudding i vrouw, die kans heeft gezien i vijf jaar tijd zichzelf i deel van land. Wat de meeste takt vereist dat Haagse leven te maken door de intense belangstelling, die ze voor moeilijk te zeggen. Maar dat is alle mogelijke aspecten van dat le- ven toonde samenzang, wat die pers waarbij Die Haghe Sanghers dan de het andere altijd wat verlegen Nederlandse stemmen steunden. Maar Hermine de Vivenot laat grotere vriendenkring achter. juist de diplomatie. Er is, zo heeft Zij werd gevraagd voor de Haagse mevrouw De Vivenot wel op haar Soroptimistenclub. Van^ vele bero- Dan vertrekt mevrouw Hermine deur, die er aan twijfelt of lezingen verteld, menig ambassa- Pen vindt men daar één vertegen- de Vivenot, nu nog secretaris aan de Britse ambassade belast met de perszaken, dan een gepensioneerde, gens". die in haar Engelse landhuis einde lijk tijd hoopt te vinden voor dat wat ze haar leven lang heeft wensen le doen; schrijven. Het is wel merkwaardig dat in Den Haag twee vrouwelijke diplo matieke voorlichters zijn en dat die twee allebei de Nederlandse taal be heersen. Bij de Amerikaanse ambas sade mevrouw Patricia van Delden, woordigster en de diplomate heeft 'n baan wel geschikt °°k daar de wederkerigheid van het ,Dat optrekken met die persjon- lidmaatschap oprecht en intens be leefd. In mei is het afscheid eigenlijk al een beetje begonnen. Als verjaar dagsviering had Hermine de Vive not toen al haar vrienden en vrien dinnen genood. Het waren er zo veel dat het theater PePijn tot de laat.sste plaats bezet was. Maar het vertrek leek toen nog zo ver, dat niemand er weemoedig van Dat geldt trouwens ook voor ande re functies. Zo werd eens aan een vrouw, solliciterend naar een consu laat in een havenstad gevraagd: kon worden. Nu echter is het bij de Britse mevrouw Hermine de „Maar wat wilt u doen wanneer de ders. De maand december wordt ei 4 politie u midden in de nacht opbelt een van veel ontvangsten, die alle [de wedu- jjat ze een dronken landgenoot heb- we van een Nederlander, mevrouw ben opgebracht"? De Vi /enot heeft een Nederlandse ze hoefde geen seconde na te den moeder. Vandaar die tweetaligheid ken; „Adviseren hem een koude dou- van beiden. che te geven". Geboren en opgevoed in Zuid Amerika komt er voor mevrouw De .Het optrekken met de persjon- Integendeel. Daar de gemoe- De taak van een secretaris belast delijke „koffietafels", waar in open met de perszaken is tweeledig. Ener- hartige gesprekken persvoorlichtster zijds moest de ambassadeur snel en efficiënt op de hoogte gebracht wor den van wat in het land van zijn En dan de welhaast traditioneel missen. maal onder het stempel „cocktail d'adieu" aangekondigd worden. Het „adieu" zal alleen de diploma tieke zijde betreffen, want de fami liebanden in Nederland zullen haar nog menigmaal doen terugkeren. Maar toch, een vertrouwd pn be mind diplomate gaat ons verlaten en neel velen zullen daar wat treu rigs om voelen. En echt niet alleen omdat zij een goede diplomate en een goede persvoorlichtster was. trek kwa- Het is de persoonlijkheid die achter dit alles staat en juist die zullen we NEW YORK De Algemene Vergadering van de VN heeft gis teren een Afro-Aziatische resolutie aanvaard waarin Engeland wordt gevraagd zonodig geweld te ge bruiken om een einde te maken aan het „illegale racistische min derheidsbewind" in Rhodesië. Negen en tachtig landen stemden voor en twee (Portugal en Zuid- Afrika) tegen. Zeventien delega ties, waaronder die van Nederland, Frankrijk, Engeland en de VS, ont hielden zich. In de resolutie wordt elke regeling tussen Engeland en het bewind van Smith, welke geen rekening houdt met de rechten van de zwarte meer derheid, afgewezen. Portugal er Zuid-Afrika en belangengroepen KAAP KENNEDY De Ameri kaanse plannen voor een bemande ruimtcvlucht naar dc maan Jjebben tech nische stroppen geleden waardoor voor bereidende vluchten uitstel ondervin den. Dit is gisteren door de NASA be kendgemaakt. Dit betekent dat één van de twee bemande ruimtevluchten, die twee we ken zouden duren, en begin volgend jaar zou plaatshebben, is afgelast en dat de eerste proefvlucht van de Satur- nui maanraket moest worden verscho ven van januari 1967 tot het aanstaan de voorjaar. Het falen van het koelsysteem van de eerste bemande Apollo, het scheu ren van een brandstoftank in een Apol lo en ernstige, lekken in de met vloeiba re waterstofgas aangedreven tweede trap van de Saturnus vijf worden als oorzaken van de vertraging genoemd. Gardisten moeten weg uit Peking PEKING De Rode Gardisten uit de provincie moeten op 20 november Peking beginnen te verlaten. Dit is gisteren door het Chinese centrale par tijcomité besloten. Hun aantal wordt op twee miljoen geschat. Tot april vol gend jaar moeten de gardisten hun acti viteit staken. Daarna gaan zij „in ande re vorm" weer optreden. Brandend maagzuur? helpen direkt! worden veroordeeld wegens hulp aan het Rhodesische bewind. Engeland dient onverwijld maatregelen te ne men om de bevoorrading van Rho desië, met name olie, te verhinderen. De aandacht van de Veiligheidsraad wordt gevestigd op de huidige „ernsti ge toestand" in Rhodesië. De raad wordt verzocht dwingende sancties af te kondigen, zoals voorzien in artikel zeven van het VN- handvest In Rhodesische regeringskringen rea geerde men gisteren bij het vernemen van de uitslag van de stemming: „In dien de Afro-Aziaten geweld tegen on< willen gebruiken moeten zij dat maar proberen". Witboek In Britse kringen is men „uiterst pes simistisch gestemd aangaande de moge- j lijkheid van een bevredigende regeling] met het bewind van Smith". Het op 4IJjfnftriiging (5) Deze wonderlijke situatie ont stond toen de eigenaar van een auto van buitenaf probeerde zijn auto te starten. De auto sprong in zijn automatische versnelling en duwde een andere auto de gracht in. Dit gebeurde gisteren op de Bilderdijkkade in Amster dam. De wagens bleven aan el- kaars bumpers vastzitten zodat de voorste slechts gedeeltelijk in het water terechtkwam. november in Londen ontvangen Rhode sische antwoord op Engelands „laatste voorstellen" zou een verder dialoog niet rechtvaardigen. Premier Wilson zal woensdag of donderdag a.s. in het Lagerhuis een verklaring afleggen wel ke zou worden gevolgd door de publika- tie van een witboek en een debat. Nederland Het algemene westelijke standpunt werd vertolkt door de Nederlandse afgevaardigde jhr. Quarles van Uf- ford. Hij zei, dat ook al stemt Neder land niet in met alle bepalingen van de resolutie, dit niet betekent dat het „minder geïnteresseerd is" in een snelle oplossing of de afloop" van de Rhodesische crisis. Het gebruik van geweld zou alleen gerechtvaardigd zijn ingeval van een duidelijke bedreiging van de internatio nale vrede en veiligheid en dan alleen wanneer alle andere maatregelen heb ben gefaald. Indien vrijwillige sancties tot dusver niet zo doeltreffend zijn geweest als wij hoopten, komt het doordat zij niet volledig zijn toegepast, aldus de Neder landse afgevaardigde jhr. Quarles van Ufford. Ons kroonprinselijk paar dient de uitnodiging van president Soekarno niet te aanvaarden. Ik denk aan zijn verscheuren van alle plechtige over eenkomsten, zijn naastingspolitiek met betrekking tot ondernemingen en bedrijven. Bovendien dacht ik dat nu onze Prinses in verwachting is er te meer geen reden is om de uitnodiging te accepteren. Den Haag M. J. Eekmari Eén bijbel Wij hebben in de krant gelezen dat de Wereldraad van Kerken hartelijke instemming heeft betuigd met het besluit van het Vaticaan, tezamen met andere christelijke kerken ge meenschappelijk de bijbel uit te ge ven. Ik vraag mij af of wij hieraan moeten meewerken, daar de Neder landse vertaling op last van het NBQ enige jaren geleden tot stand is geko men. Wij moeten wel de indruk krij gen dat de Wereldraad erg ingenomen is te mogen meedoen. En dat, terwijl Rome betreffende de leer niet is ver anderd. Den Haag G. Pijl De Amerikaanse arts Samuel Sheppard is, na negen jaar ge vangen te hebben gezeten, on schuldig bevonden aan moord op zijn eerste vrouw. Hier verlaat Sheppard met zijn tweede vrouw het gerechtsgebouw in Cleveland (Ver. Staten). (Van een onzer redacteuren) UIT DE arrestatie van talrijke militairen en burgers en de belegering van Bandoeng blijkt opnieuw dat de aanhangers van Soe karno zich niet bij hun nederlaag hebben neergelegd. Integendeel. Zij stonden al op het punt te verwezenlijken, wat vorig jaar mis lukte. Te oordelen naar de berichten uit Dja karta is het gevaar nog niet geweken. Het behoeft nauwelijks te verwonderen, dat de moeilijkheden zich thans in Bandoeng voordoen. Deze stad is de bakermat van de Indonesische on afhankelijkheidsbeweging. Daar zette Soekarno als leerling van de technische school zijn eerste schreden op het revolutionaire pad. In die stad ook bouwde hij zijn positie op en probeerde hij met tover formules de eenheid onder zyn landgenoten te verwezenlijken. Alleen hij slaagde er in, de verschillen weg te praten tussen nationalisten, islamie ten en marxisten. De rollen zijn nu omgedraaid. De legende- liinnc legende vorming rondom Soekarno heeft al geruime tijd geleden opgehouden te bestaan. Men is niet meer bereid, hem blindelings te volgen als leider van de revolutie. Teke nend is in dit verband, dat vooral de jongeren, die hem slechts gekend hebben als de „gearriveerde leider", hem van het politieke toneel willen verwijderen. De door Soekarno nagestreefde eenheid was slechts schijn en het doordrijven van zijn revolutionaire denkbeelden was voor de president belangrijker dan de zorg voor het welzijn van Indonesië. Degenen die nü achter Soekarno staan en hem in zijn oude positie wil len herstellen, proberen de president voor hun eigen politieke karretje te spannen. Het zijn vooral de communisten, die zich blijkbaar hersteld neb ben van de harde klappen van vorig jaar. Maar het zijn ook de nationalisten, die zonodig met de communisten wil len samenspannen om wat eens hun „grote leider" was zijn oude machts positie terug te geven. Zolang Soekarno officieel nog staatshoofd is, kun nen zij succes hebben. Maar zelfs wanneer de president tot aftreden zou zijn gedwongen zouden de moeilijkheden van Indonesië niet tot het verleden behoren. Een oplossing is slechts mogelijk, als Soe karno zich realiseert, dat de romantiek van het B«H1(IoCI1{£ revolutionaire tijdperk tot het verleden behoort. Hij is er echter de man niet naar, zich bij een nederlaag neer te legden. Zijn rol in de onafhankelijkheidsbeweging was er één van vallen en "op staan, van handig manoeuvreren en van verdelen en heersen. Ook nu moet nog blijken, of hij het oplevende verzet tegen het nieuwa bewind niet zal aangrijpen om zijn positie te versterken. In Bandoeng be gon zyn victorie. En ook nu spec t Bandoeng weer een rol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7