I i 1 VERBITTERING IN BIESBOSCH GROEIT van Stichting: einde „benauwde periode" Vasthoudend zijn in loonoverleg „Terugslag woningbouw ook in Zuid-Holland" DUET BEIDE ft N© Water besprong onsmaar Nederland sliep gerust VRIJE HUURVORMING VOOR ALLE HUIZEN Bronchi letten Lages nog altijd ziek Grondeigenaren in rechten beperkt yiEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 Herstel van orde en gezag Nederland Sn voor initiatief (Van een onzer redacteuren) ERMELO Als de dagbladen op zaterdag 12 november berich- (en dat de avond tevoren verte genwoordigers van een aantal groeperingen van verschillende levensbeschouwelijke richting te Assen hebben besloten een stich ting in het leven te roepen die gaat ijveren voor het herstel van gezag, orde en veiligheid, is Ne derland direkt „in". Nog diezelfde zaterdag krijgt 5» C. M. Graafstal, voorzitter van de bond van christelijke oran jeverenigingen en legerpredikant bij de staf van het le Legerkorps te Apeldoorn, telefonisch talrijke adhaesiebetuigingen. En juist hij, omdat hij zolang de stichtingsacte niet is verleden, enigszins als se cretaris optreedt. De maandag daarop bezorgt de post hem in zijn woning te Ermelo de eerste handvol brieven. Ze zijn verstuurd uit alle delen van het land en geschreven ouderen en jongeren, door armen en rijken, door directeuren van grote bedrijven en jongste bedienden. Er zijn korte brieven bij en lange. Brieven, waarin de afzenders met kern achtige uitspraken zich achter de stichting scharen en brieven, waarin spontaan „voor onmiddellijk" hulp wordt aangeboden. Een nog jongeman schrijft onder meer: „Zal nu eindelijk aan die periode vol benauwenis einde komen?" Verontrust Die „periode vol benauwenis" begint in feite op 10 maart van dit jaar, op de dag waarop prinses Beatrix te Amster dam in het huwelijk treedt. Het gegooi van rookbommen naar de koninklijke stoet, het verzet tegen de politie en tal van andere geniepige zet jes tegen het wettig gezag, schokken het overgrote deel van het Nederlandse volk. Met de gebeurtenissen in de daar op volgende maanden vormen ze het onderwerp van gesprek op de jaarver gadering in juni van de bond van 1 önistelijke oranjeverenigingen. Ds. Graafstal: „Op die vergadering in Spa- ienburg-Bunschoten bleek duidelijk, dat een grote verontrusting zich van onze leden had meester gemaakt". Die verontrusting resulteert in een opdracht aan het bestuur. Het wordt Ds. C. M. GRAAFSTAL verzocht in het nieuwe verenigingsjaar een aktie te beginnen tot gezagsherstel. De aktie tot gezagsherstel wordt urgent als bekend wordt, dat Hare Majesteit de Koningin op Prinsjesdag geen rijtoer door Den Haag zal ma ken. Ds. Graafstal: „We vermoedden toen dat de regering haar had gead viseerd van de rijtoer af te zien uit vrees voor ordeverstoringen. Maar dit betekent, dat een zeer kleine groep kans kan zien Hare Majesteit in haar vrijheid te belemmeren, te belemmeren zich onder haar volk te begeven". Kort daarop richt ds. Graafstal een brief tot de ministerraad, waarin hij aandringt op maatregelen tegen de voor het vorstenhuis en regeringsperso nen beledigende aktiviteiten, onder meer door een straffer vervolgingsbe leid door de staande magistratuur, in de hoop dat daarvan een preventieve werking zal uitgaan. Minister-presi dent Cals antwoordt hem, dat de brief ter afdoening is doorgegeven aan de minister van justitie. Reacties Nauwelijks is de inhoud van de brief aan de ministerraad bekend geworden of de eerste reacties komen los. Graafstal: „Uit alle provincies kreeg ik brieven van mensen, die schreven: Ik ben blij dat nu eindelijk de kat de bel is aangebonden. Maar de sterkste reacties kwamen uit de drie noordelijke provincies, uit Friesland, Groningen en Drenthe, van allerlei organisaties voortgekomen uit het verzet, organisaties van ex-politie ke gevangenen, die even verontrust Sombere visie van lid G.S. Start van bouw woningcomplex (Van een onzer verslaggevers) PIJN ACKER „Van rijkswege is geld uitgetrokken voor de bouw van 60.000 woningen in Neder land voorlopig. Ik ben bang, dat die op budgettaire gronden wel niet klaar zullen komen. Bin nen enkele jaren zouden in Zuid- Holland 25.000 woningen tot stand moeten komen. Daar komen we eerder mee klaar dan was gepland. Aan een terugslag zal ook Zuid- Holland echter niet kunnen ont komen. Onder de huidige omstan digheden kan een groot deel van de aangevraagde bouwvergunnin gen niet tijdig worden afgegeven. We zijn werkelijk in een zeer las tige situatie gemanoeuvreerd." Sombere woorden uit de mond van de heer D. van der Kwaak, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. Hij sprak ter gelegenheid van het slaan van de eerste paal voor de wo ningbouw in het nieuwe uitbrei dingsplan Noord II. Die eerste paal is bestemd voor een complex van 224 voor de verkoop bestemde eengezinswo ningen, die in opdracht van de N.V. Groenswaard te Voorschoten in bouw- teamverband zullen worden gebouwd door de Bouw- en Aannemingsmaat schappij P. Rehorst te Waddinxveen. Vier stromen De heer Var: der Kwaak toonde zich tevreden over de vorderingen met de woningbouw in Pijnacker. Burge meester J. Vader jr. zei, ingenomen te z'jn met het feit, dat het „stadium plan nen" achter de rug is en dat met de bouw pen aanvang wordt gemaakt. -Maar," liet hij zich waarschuwend uit, ..de woningnood is en blijft groot. We nebben nog heel wat te doen." De neer J. H. J. Meijerink, directeur van het bouwteam, deelde mee, dat binnen drie weken 90 huizen reeds wa- ttn verkocht. Het rationele bouwplan zal worden gerealiseerd in vier produk- üestromen van elk 56 woningen. Naar '•ordt verwacht zal het totale complex in oktooer 1968 zijn voltooid. In totaal verrijzen in Noord II 278 eengezinswo ningen en 442 flats in drie en vijf woonlagen. Om tot een efficiënt bouwprogram ma te komen, is voor de uitbreiding het bouwteam „Pijnacker" gevormd, dat staat onder voorzitterschap van de burgemeester. Voorts hebben in het team zitting deskundigen op het gebied van de woningbouw, alsmede vertegen woordigers van de direct bij de bouw betrokken bedrijven en bureaus. Ervaringen ren als wij en het ook beu waren, dat een kleine groep met terreur en orde verstoringen hun meningen aan ande ren trachten op te dringen. De druppel die voor de noordelijke provincies de emmer deed overlopen was het voor het Koninklijk Huis stuitende beeldver haal in een socialistisch jeugdorgaan. Dit heeft tenslotte de heer J. A. Com- melin uit Emmen het initiatief doen nemen tot de vergadering te Assen, waarop ik als gast aanwezig was". Bundeling Op dat „Asser congres" wordt beslo ten over te gaan tot bundeling van alle positieve krachten in ons volk door het in het leven roepen van een stichting. De doelstelling zal zijn: Het bundelen van die groeperingen in ons volk, die elke wettig gevormde regering onder het Huis van Oranje wil steunen door bevordering van gezagsherstel in gezin en maatschappij. Als naam van de stichting wordt ge kozen: Hou en Trouw tot blijkt ,dat te Amsterdam een vereniging van scho lieren die naam al 75 jaar draagt. Een nieuwe naam is nog niet gevonden. Neêrland Hou en Trouw? Men zegt: Te lang. Op het ogenblik worden de statuten van de stichting samengesteld. Is dit geschied, dan kan de stichtingsakte bij de notaris worden gepasseerd. Daarna zal de stichting zich met een manifest tot het Nederlandse volk wenden. Testament Het Nederlandse volk heeft intussen dat manifest niet afgewacht. Sinds maandagmorgen stromen de brieven huize Graafstal binnen. Ds. Graafstal: „De inhoud is soms ontroerend. Een huismoeder schrijft: Ik heb het razend druk, maar voor de stichting wil ik best een paar uur vrij maken. Een kinderloos echtpaar: wij vermaken ons vermogen aan de stichting. Een gepen sioneerde kolonel biedt zich aan om le den te gaan werven. Een Amsterdam mer: Vergis u zich, door de provo's, niet in onze stad. Een vader: Ik geef op als begunstiger met al mijn ge trouwde kinderen. Een meisje schrijft enkel: Geen horde, maar orde. Van een scheepswerf in Rotterdam: Met al onze 150 werknemers staan we achter u. Er zijn briefschrijvers, die vast geld heb ben ingesloten om de eerste kosten te bestrijden. Hier in Ermelo heeft zich spontaan een correspondentiegroep ge vormd, die al de brieven gaat beant woorden, een kaartsysteem gaat opzet ten en meer van die noodzakelijke werkzaamheden". Ombudscentrum Alle briefschrijvers hebben begrepen aar het om gaat: om herstel van gezag, van de veiligheid, van de orde. Opdat men zich vrij op straat kan be wegen, de terreur verdwijnt en nie mand in schendblaadjes wordt be lasterd. Ds. Graafstal: „De stichting wil eer staatkundig ombudscentrum zijn, waar kan worden beluisterd wat er onder de bevolking leeft. We kunnen dan een eventueel onbehagen onder de aan dacht van de bevoegde autoriteiten brengen. Ook daarin moet orde zijn. Ve willen van de regering erkenning ragen om de verbinding te kunnen zijn tussen haar en het Nederlandse een provo-blad is gesteld, dat de rookbommen geen gevaar betekenden oor de Koningin. Ds. Graafstal: Ik leb daarop gereageerd met een oorstel. Ik heb nl. geschreven: Jullie gooiden wel met rookbommen, maar niemand heeft kunnen teruggooien. La- in een veld bij Amsterdam nu laatste rookbommenveldslag uit de geschiedenis gaan leveren. Jullie komen met honderd man en wij, en H|dan gaan we naar elkander gooien. Ik band reeds ervaringen opgedaan in de j heb nog geen antwoord ontvangen gemeenten Waddinxveen en Helle- trouwens, ik zou niet weten hoe je een voetsluis, waar ook rationele bouwplan- rookbom moet maken". uitvoering zijn. De woningen, woon-eetkamer, keuken, hal, j PEKING Li Foe Tsjoeng, 66-jari- toilet, drie slaapkamers, badcel en een ge vice-premier en voorzitter van de zolder omvatten, zijn een ontwerp van staatscommissie voor plannen, is geko- de N.V. Bouwkundig Ingenieursbureau zen tot lid van de permanente commis- P. D Stuurman te Waddinxveen.sie van het politieke bureau in China. OF MEER ELEGANT DAN DELICATESSE OF MEER DELICATESSE DAN ELEGANT OF Fijndie ken Ik (Van een onzer verslaggevers) BIESBOSCH Na regen komt zonneschijn, ook in de Brabantse Biesbosch. Op deze, allesbehalve zonnige novembermorgen, tekent zich echter voor de ogen van de bewoners van dit vogelparadijs opnieuw een catastrofe af. Nog hebben zij zich niet helemaal gerealiseerd dat die nacht van woensdag op donderdag het grootste deel van hun land onder water is verdwenen en de schade aan ge wassen en gebouwen die van vorig jaar misschien wel overtreft. In de nacht van dinsdag op woens dag rinkelde om één uur bij de heer J. v. d. Vorm in de Stenen polder de telefoon. Slaapdronken nam hij de hoorn op. Het was de heer Van Heest van de provin ciale waterstaat uit Den Bosch: „Vannacht wordt een waterstand verwacht van 2.60 meter." „Op zichzelf was dat niet zo veront rustend," vertelt de heer Van der Vorm ons. „Dat zijn we hier meer Prof. Lang man tot werkgevers: (Van onze sociaal-econom. red.) SCHEVENINGEN Niet alleen het ondernemers-, maar ook het landsbelang vraagt grote vasthou dendheid van ondernemerszijde in het loonoverleg om de totale loon stijging de eerstkomende jaren tot 6 a 7 procent te beperken. Dit verklaarde prof. mr. drs. H. Laigman, onder-directeur van de NV Koninklijke Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen, gistermiddag in een rede voor de algemene ledenver gadering van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond. Mocht dat niet gelukken, zo voegde hij daaraan toe, dan zouden wij wel eens binnen niet al te lange tijd in de Engelse situatie kunnen geraken, waar een Labour-re- gering een loonstop heeft moeten af kondigen en waar premier Wilson heeft moeten concluderen dat een verantwoord economisch beleid niet te voeren is als de werkloosheid bene den 2 procent ligt, reden, waarom hij bewust op een stijging van de werk loosheid aanstuurt. Prof. Langman wijdde een uitvoerige bespreking aan het rapport van het Centraal Planbureau „De Nederlandse i in 1970" en zei te hopen dat de vakbeweging deze nota eve: gezet zal bestuderen als zij dat ken nelijk met brieven van de bankiersvere niging aan de werkgeversverbonden doet. „Zij kunnen de huidige regering wellicht met meer recht dan de ban kiers beschuldigen van het voeren van een inflatiepolitiek, maar dat geeft hun geen vrijbrief om alle verantwoorde lijkheid uit het oog te verliezen. De marge, die wij door ons lage kostenniveau hadden, hebben wij ver bruikt en de recente exportcijfers to nen duidelijk aan, dat wij nu voorzich tig moeten zijn." Begrip Over het voorstel van de vakbewe* ging om de consumptie in te perken door invoering van spaarloon zei prof. Langman, dat dit inderdaad ruimte oor investeringen zou creëren, maar de ondernemersinkomens verder zou la ten dalen. „Wat er dan in feite gebeurt, is, dat aen de ondernemers in staat ste't met •reemd vermogen een onvoldoende ren dabele investering te financieren. Dat is een eer, waarvoor een verstandige ondernemer wel zal bedanken. Als de vakbeweging meent wat zij zegt, dat ook zij voorstandster is van ondernemingsgewijze produktie, zal zij daaruit ook de consequenties moeten trekken en de huidige grootte van het ondernemersinkomen als minimum moeten accepteren. Als zij meent, de daarmee gepaard gaande beperking van de stijging der loonrnkomens niet aan haar leden te kunnen verkopen zal zij er begrip moeten opbrengen dat de overheid als hoedster van het algemeen belang in grijpt en de onderliggende partij, de ondernemers, beschermt tegen uitbui ting door de toevallig bovenliggende partij, de vakbeweging." Aan het eind van de algemene verga dering hield dr. M. Schneider, direc teur van de School voor de Journa listiek, een causerie over „ondernemer en pers," waarbij hij de suggestie deed eens een studiedag aan dit onderwerp te wijden om de werkgevers wat meer begrip voor de kritische taak van de pers bij te brengen, al wilde hij ook de pers niet geheel vrijpleiten. Voorzitter Bosma zei' dat de suggestie in overweging zal worden genomen. Surséance Vascomi] week uitgesteld MAASTRICHT De surséance van betaling voor de Vascomij is een week uitgesteld. Dit uitstel, waartoe de recht bank van Maastricht gisteren besloot, verleend op verzoek van diverse raadslieden van de crediteuren. Zij meenden, dat de lijst van activa en passiva nog steeds niet volledig is. De vorderingen van de crediteuren belopen 17,6 miljoen gulden. Verder is er aan hypothecaire leningen 63 mil joen gulden. Dan resten nog de vorde ringen van het personeel voor een nu nog onbekend bedrag. DEN HAAG Het Panamese stoomschip Ypapanti (2.831 brt) is giste ren ter hoogte van Walton-on-the-Na- ze aan de Noordzeekust van het En gelse Essex aan de grond gelopen. En kele sleepboten, waaronder de Jacob Heemskerk, verlenen assistentie. Voorzitter Bond bouwondernemers: AMSTERDAM Een vrije huur- vorming voor alle woningen. Een gedifferentieerde subsidiëring die rekening houdt met het inkomen van de bewoner. Een woningvoorziening in vrijheid en onder gelijke voorwaarden voor hen, die daaraan deelnemen. Deze suggesties deed de voorzitter van de Nederlandsche bond van bouw ondernemers, de heer D. J. Beuker, vanmorgen op een in Amsterdam ge houden congres van de Europese unie van bouwondernemers. De voordelen hiervan zijn legio: ge lijke huren voor gelijkwaardige wo ningen, steunverlening op kosten van de gemeenschap alleen aan hen, die deze nodig hebben. Voorts bevordert deze regeling het eigen woningbezit. De heer Beuker betoogde dat meer dan de helft van de nieuwbouw be staat uit woningwetwoningen, waar van de huren ongeveer de helft be dragen van de kostprijshuren van woningen, die geen subsidie ontvan gen. De huren van de bestaande wo ningvoorraad zijn sterk achtergeble ven bij de ontwikkeling van het loon- en prijspeil. Hierdoor wordt de onge subsidieerde bouw van huurwoningen en woningen voor het eigen woning- bezit in feite onmogelijk. De op het ogenblik optredende on gelijkheid in huren tussen gelijkwaar dige woningen en de verlening van subsidies en andere faciliteiten aan de woning, in plaats van aan het in komen van de bewoner, leidt tot tal van onrechtvaardigheden, aldus de heer Beuker. Het congres kwam tenslotte tot de conclusie, dat binnen het kader van de Europese gemeenschap het deel nemen aan de woningproduktie door alle ondernemers in alle landen mo gelijk moet zijn. De kapitaalmarkt moet dan ook vrg worden gemaakt. Hoestdrank in tabletvorm.95ct DEN HAAG Willy Lages is nog altijd ernstig ziek. In zijn toestand is geen verandering gekomen. Dit is giste ren door het ministerie van justitie meegedeeld. Het ministerie hoorde dit van de ge neesheer verbonden aan het centraal ziekenhuis voor het gevangeniswezen te Vught die gisteren getelefoneerd heeft met het hoofd van de chirur gische afdeling van het ziekenhuis te Braunlage waar de oorlogsmisdadiger wordt verpleegd. De per 1 oktober aangekondigde ope ratie die Lages zou moeten ondergaan moest tot nu toe op medische gronden worden uitgesteld. Het ligt echter nog immer in de bedoeling deze uit te voe ren. De op 4 november uit het ziekenhuis ontslagen Lages moet dan ook om de andere dag voor behandeling in het zie kenhuis terugkomen, aldus het ministe- gewend. Wat me dan ook frappeerde was niet de inhoud van de medede ling van de heer Van Heest maar het feit dat hij me opbelde. In het verle den mocht de provinciale waterstaat ons namelijk niet waarschuwen voor hoog water omdat, zoals men zei de bewoners hier leven op eigen risico" Waarschuwing „Ik waarschuwde niemand maar besloot de morgen af te wachten. Dat bleek achteraf de juiste beslissing te zijn. Wel liepen enkele buitenpolders onder, maar dat is hier aan de orde van de dag. Tegen de avond bleef er met eb anderhalve meter water staan; voeg daarbij de 1.90 verhoging die werd verwacht, plus een zware noordwesterstorm. Ik waarschuwde daarom direct de burgemeesters van Werkendam, Made, Almkerk en Dus- sen en stelde ook andere personen op de hoogte. „De waarschuwing was: Bewoners de Biesbosch, brengt uw huisraad en levende have naar hogere gebieden, want er is alle kans dat het water komt. Dat was ongeveer tegen vie ren. Om zes uur liep de eerste polder onder: Borgharen. Berichten uit ande re waren verontrustend. In sommige polders gulpte het water al over de rand van de kade. Tegen zeven uur verdween de Noorder plaat onder water en vanaf dat mo ment volgden de meeste andere pol ders. Om half negen liet een hoge militair de beschikbaar gestelde mili tairen inrukken. De storm ging lig gen en uit Vlissingen kwam het ge ruststellende bercht dat het water ging zakken. Het ANP verspreidde om half elf het bericht dat er in de Biesbosch niet veel was gebeurd. Ne derland ging gerust slapen. Maar wij gingen een nacht tegemoet die van alles kon brengen," zegt de heer Van der Vorm grimmig. Belachelijk Vanmorgen is gebleken dat 6000 van de 7200 hectaren onder water zijn verdwenen. De telefoon gaat, en hij neemt de hoorn op. „Zo gaat het de hele dag al," vertelt hij. Daarna: „Dank u wel mevrouw nee, gelukkig zijn we droog gebleven. Als hij weer zit zegt hij: „Eigenlijk is- het een belachelijke situatie, eerste wat ik vannacht dacht „Nu wordt het onderhand eens tijd er mee op te houden. Maar vanmor gen had ik weer vechtlust, want vechten doen wij, vechten tegen het water, maar vooral vechten tegen een overheid die het woord gerechtig heid in haar vaan heeft geschreven, maar ons hier laat verpauperen." „Ze weten het zo goed, die hoge heren op een droge zandgrond. Wij weten dat we hier voor ons eigen risico zitten, maar sta ons dan toe dat we onze eigen dijken mogen verhogen, maar dat mag niet. Als ik hier in mijn kade drie spaden grond verzet, komen ze verontwaardigd naar toe. Dat is verboden. ,Is het al te veel gevraagd ons schade vergoeding voor onze gewassen te ge ven? De schade zal deze keer minstens zo groot zijn als vorig jaar, ongeveer 800.000. Alleen al aan wassen en eigendommen." Over de schade aan de kade en de dijken spreekt de heer Van der Vorm niet Zijn er veel doorbraken? Dat is niet preeies te zeggen. Hij noemt Moer- plaat, Noorderplaat en nog een Gemeenten krijgen voorkeursrecht DEN HAAG De grondeige naren zullen in de toekomst min der te zeggen hebben over hun eigen bezit. Sterker dan voorheen zullen ze afhankelijk worden van de plannen van de gemeenten, als tenminste de demissionaire socia listische minister van justitie zijn zin krijgt. Uit een voorontwerp, dat minister Samkalden aan de Tweede Kamer heeft toegestuurd, blijkt, dat hij aan de gemeenten een voorkeursrecht wil ge- Dat recht zal gelden voor alle onroerend goed, waaraan bij een bestemmingsplan, of een ontwerp daar voor, een niet argrarische bestemming is gegeven. Dit betekent, dat de eigenaren eerst de gemeente zullen moeten inschakelen voordat ze iets met hun grond kunnen gaan doen. Deze inper king van de contractvrijheid vindt de minister gerechtvaardigd in het algemeen belang. Hij meent, dat de positie van de gemeenten op de grondmarkt versterkt moet worden om een verantwoorde ruimtelijke or dening mogelijk te maken. Slechts in twee gevallen zullen de gemeenten geen gebruik kunnen ken van hun voorkeursrecht. Wanneer het gaat om overdracht van grond aan naaste familie, aan medegerechtigden of een testamentaire wilshppaling zal het recht niet gelden. Ook Gedeputeer de Staten kunnen het voorkeursrecht terzijde stellen. Het voorontwerp gaat ervan uit, dat de gemeenten, wanneer ze hun voor keursrecht toepassen, een prijs zullen betalen, afgestemd op de waarde ringsnorm, die bij onteigening geldt Over deze waarderingsnorm heeft mi nister Samkalden eveneens een wetsontwerp gemaakt. Het behelst een wijziging van de ont eigeningswet en wil waardestijgingen, die ontstaan kunnen door speculatieve verwachtingen of onder invloed van bestemmingsplannen zoveel mogelijk elimineren. Voor de tal onbekende platen. Als we weg gaan wijst de heer Van der Vorm aan hoe dicht het water bij zijn wo ning kwam: een dikke streep vuil, geen meter van de voordeur. „Toen we gisteravond binnen zaten", zegt hij, „hoorden en zagen we de ratten langs de ramen lopen. Er zijn er veel, heel veel. Ze zijn niet te tellen." Het bedrijf van landbouwer Saarloos is niet drooggebleven. Hij had dinsdag avond al maatregelen genomen. Het huisraad verhuisde naar de bovenste verdieping van zijn boerderij, het kleinvee eveneens. Dat dit niet over dreven was, bleek later. In de wo ning kwam 25 cm water te staan, in de schuur 60 cm. De koeien stonden tot nun uiers in het water. „Het was levensgevaarlijk om bij de dieren te komen. Daarom hebben we niets an ders kunnen doen dan afwachten. Een grote hoeveelheid stro en hooi ging verloren." Boer Stevens op de Noorderplaat kreeg 65 cm water te verwerken. Het is nog niet te schatten hoeveel schade er is aangericht. Vele boeren hebben door het gunstige najaarsweer hun wintertarwe al gezaaid. Voor mij is deze overstroming het einde, zegt boer Leijsen Verslagen Hij is verslagen door het water dat voor de derde keer binnen een jaar zijn land heeft overweldigd, versla gen ook door de regering die weigert hem en de andere landbouwers in de Biesboscn de schade aan de gewas sen te vergoeden omdat de boeren hier leven op eigen risico, zoals het nu eenmaal heet. „Gerechtigheid is toch maar alles", zegt hij verbitterd. De jaarlijkse overstro mingen van de Bicsbosch zijn langza merhand een traditie geworden. De bewoners weten het. Tot vandaag toe hebben zij echter gehoopt op een beetje steun van de regering en de provincie. Het lijkt een illusie. Het heeft de schijn dat de regering in de provincie ons op een zo goedkoop mogelijke manier weg wil hebben, is het laatste wat we in de Biesbosch Op onze tocht door het gebied van de Beneden-Donge en het Zuiderafwate ringskanaal is het beeld overal het zelfde. Ondergelopen polders, gaten in de dijken en ondermijnde wegen. Op het Herenplein in Raams- donksveer ruimen mensen van de ge meente de laatste resten op van wat woensdagnacht nog een binnenzee was. De bewoners halen de zandbak ken en vloedplanken weer weg om ze op te bergen. Voor hoelang? Gaten Enkele gegevens over de storm in de Beneden-Donge: polder Eendracht heeft een gat van 20 tot 30 meter en polder Stalendam een van 15 meter. De provinciale weg tussen Made en Geertruidenberg wordt ondermijnd, sijpelt hierdoor. Het Zuiderafwateringskanaal kwam onder water, in de bui tenpolders van Waalwijk en Baardwijk in Waspik is de ge- hle avond met zandzakken ge werkt uit voorzorg. De dijk in het oude Sprang-Capelle door gebroken, het gat is later ge dicht. Uit voorzorg is de Lang- straatweg voorlopig afgesloten. De kaden zijn hier 2.80 meter hoog, het water kwam tot 2.89 meter. Demonstrerende toeschouwers snel berecht AMSTERDAM De Amsterdamse politierechter, mr. Romkc de Waard, heeft twee toeschouwers, die eergister avond de Amsterdamse gemeenteraad op stelten zetten, hard aangepakt. Hij veroordeelde ze gistermiddag nog geen vijftien uur na het voorval, tot gcldboe van vijftig gulden en een van 25 gulden. De boete van 25 gulden werd opge legd aan de 42-jarige mevrouw T. H.-H, die aan het einde van de raadsvergadering een spandoek ont plooide met daarop het wapen van Amsterdam, geflankeerd door twee srrimmig kijkende agenten met sabels. Ze zei tijdens de zitting, dat ze de vergadering niet had willen verstoren, maar dat ze de raadsleden slechts had willen schokken. De twintigjarige stu dent Edward van K.. die vijftig gulden boete kreeg, had geholpen dit spandoek vast te houden. Beiden hadden ook ge- reDen „Amsterdam politiestad". Volgens de Officier van Justitie, die vijf dagen gevangenisstraf tegen bei den had geëist, was de afbeelding op het doek beledigend voor het openbaar gezag. De raadslieden van de twee orde verstoorders zwakten het gebbeuren af. Een van hen zei, dat het ontplooi en van het spandoek een politieke daad was, die niet thuishoorde bij de strafrechter. Volstaan had kunnen worden met het verwijderen van de twee. Zijn collega zei, dat burge meester Van Hal de kwestie met een kwinkslag had kunnen oplossen in- plaats van proces-verbaal te laten opmaken. Betrekkelijk overdreven en een humorloze oplossing, aldus dp- ze raadsman. gaa, gén ^"d.r^^u'g^'van verkeerswaarde op grond van het ge- vertrouwen, dat in Amat^dam het «- D K' 1 zond verstand zal zegevieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5