Verdere bezinning nodig op „gemengde huwelijk" is ACTIE SCHOOL-SLAG GAAT BESLISSENDE EI MOVEER IN KERSTNUMMER OPEN DEUR OMSTREDEN Geen synthese tussen Bijbel en Heidegger Uw probleem is het onze. In Nijmegen vonden de kerken elkaar al Gemengde huwelijken in cijfers Alcazar Zal de vijf miljoen er komen? VRIJDAG 18 NOVEMBER Een noord voor vandaag Het verhaal van de genezing van de bezetene in het land der Gerasenen zou ook genoemd kunnen worden het verhaal van de drie gebeden. De onreine geesten bidden; de inwoners van het land bidden; de man, die door Jezus genezen is, bidt. De onreine geesten erkennen Christus' macht, maar ze willen zichzelf vóór alles handhaven. Angstig smeken ze, of ze in de zwijnen mogen varen. De inwoners van het land erkennen Christus' macht en willen zich ook handhaven: al leven angstig vragenof Hij weg wil gaan. De genezen man erkent Christus' macht, maar hij heeft niets te handhaven. Hij vraagt alleen kinderlijk blij, of hij bij Christus blijven mag. En nu het merkwaardige: Christus verhoort het gebed van de onreine geesten; Hij verhoort het gebed van de Gerasenen. Maar juist het gebed van die ene (dat goede gebed) verhoort Hij niet. Hij hèèft de onreine geesten in de zwijnen laten va ren met als gevolg, dat zij verdronken. Hij is van de Gera senen weggegaan met als gevolg, dat zij Hem nooit meer ge zien hebben in hun land. Maar die ene man mag niet bij Hem blijven. Christus heeft wat beters met hem voor: hij moet er op uit, om als evangelist te gaan werken in tien grote steden (waaronder Damascus). Als wij het soms eens moeilijk hebben, omdat wij geen ver horing zien van ons gebed, laten we dan eens aan deze drie gebeden denken. Wij lezen vandaag Jesaja 41. Hervormde synode wijst concept-rapport af (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De Nederlandse Hervormde Kerk heeft gisteren niet, zoals was voorgesteld, het voorbeeld gevolgd van een groot aantal Europese zusterkerken om zogenaamde „oecumenische huwe lijken" onmogelijk te maken, door de predikanten te verbieden om er aan mee te werken. Dat was wel voorgesteld in een rapport opge steld door de Raad voor de herderlijke zorg. Een commissie ad hoe bestaande uit leden van deze Raad, synodeleden en synodeadviseurs zal een geheel nieuw concept moeten opstellen. Met algemene stem men werd door de hervormde synode besloten om deze commissie in te stellen. (Van onze ker«redactie) DRIEBERGEN Er zijn wat moei lijkheden gerezen rond het Kerstnum mer van het hervormde evangelisatie blad De Open Deur. Dit nummer wordt elk jaar in groten getale door het hele land verspreid. Daaraan wer ken ook andere kerken mee. Naar verluidt zouden verscheidene kerkc- raden en evangelisatiecommissies over wegen. dit jaar het Kerstnummer niet te verspreiden. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Met de Kerst ga ik naar West-Berlijn. Is een visum vereist? Ik hoor dat je in de trein voor een gering bedrag een vergunning kunt krijgen. Antwoord: Geldt het alleen een bezoek aan West-Berlijn, dan kan men volgens de huidige regeling in de trein een stempel krijgen. Is het echter een bezoek aan Oost-Duits- land, dan moet men reeds in Ne derland een regeling treffen. Vraag: Kunt u inlichtingen geven over de schilder Botticelli? Antwoord: Botticelli is in 1445 te Florence geboren en stierf 17 mei 1510 aldaar. In de Winkler Prins Encyclopaedic is een artikel over hem te vinden. Behalve in het Lou vre en te Florence zijn er schilderij en te zien in Londen (National Galle ry). te Berlijn en te Frankfurt en fresco's in dp Sixtijnse kapel te Ro me. In boekhandels zijn zeker repro- dukties te krijgen. Vraag: Hoe breekt men het woord systeem af. achter sy- of achter eys-? Antwoord: In de handboeken en encyclopedieën ziet men het woord afbreken achter sys-, dit in over eenstemming met de Woordenlijst van de Nederlandse taal. De algeme ne regel is: Van twee tussenmede- klinkers gaat de eerste naar het voorafgaande, de tweede naar het volgende woorddeel. Men zou het natuurlijk anders kunnen denken omdat het woord een Griekse sa menstelling is van su (afkorting van sun) en stèma. Vraag: In mijn bezit is een eiken paneeltje, 17 bij 21 cm. voorstel lende een Scheveningse vrouw met kind, bij een duinhelling uitkijkend over zee, gesigneerd H. v. d. Burg. Lijstje en paneeltje zijn zwaar ge vernist. De vernis van het paneeltje is gebarsten. Weet u een middel om de vernis te verwijderen zonder de verflaag aan te tasten? Antwoord: Het is altijd veiliger een vakman te hulp te roepen. Wil men zelf dit werk doen, dan begin ne men met de schilderij te reinigen met zuiver lauw water en af te ze men. Dan moet men het minstens een dag laten drogen in een warm vertrek. Men 'kan vermoedelijk de oude vernis verwijderen met Talens Transperine. Hierna kan men op nieuw vernissen met Rem- brandt-schilderijvernis. Gebruik een platte zachte kwast en vernis met lange streken die elkaar kruisen. Men moet het paneeltje ho rizontaal houden. Aanleiding tot de moeilijkheden is een passage in de bijdrage van ds. J. F. van Woerden uit Den Haag, getiteld „Waar kwam het Christuskind van daan?" Hierin wordt onder meer ge zegd: „Er ligt over de geboorte van Christus een waas van geheimzinnig heid. Er was iets niet helemaal nor maal. Dit niet-normaal was niet van biologische aard. Wie met een biolo gisch vergrootglas tot het mysterie van Christus' geboorte nadert, ziet... niets! Maar de Kerk heeft het ge heimnis bewaard en door de eeuwen heengedragen in de vorm van een my the. (De taal van de mythe is de eigen taal van het hart, waarin dingen kun nen worden gezegd, die te diep lig gen voor het verstand.) Dat is de mythe van de maagdelijke geboorte. Als de kerk leert, dat Christus gebo ren werd uit een maagd en dat God- zelf de vader was, dan spreekt ze daarmee haar vaste overtuiging uit, dat Christus van elders kwam, uit j een andere wereld, een andere werke lijkheid dan de aardse werkelijkheid, die wij kennen." Ds. G. P. Klyn, de hoofdredacteur van het blad, noemde het gebruik van het woord „mythe" wat ongelukkig, maar overigens is het door degenen, die alarm slaan, geheel uit zijn ver band gerukt. Ook de schrijver van het artikel, ds. Van Woerden, verklaarde tegenover ons, dat de kritiek zich alleen richt te gen het woord „mythe", waarvan hij het gebruik nu wel betreurt. „In de theologie wordt dit woord nog al in verschillende zin gebruikt. Bij Barth heeft het een andere in houd, dan bij Tillich. Voor veel men sen is „mythe" blijkbaar gelijk aan „sprookje". Dat heb ik allerminst be doeld. Voor de waarheid van de maag delijke geboorte wil ik mijn hand in het vuur steken." aldus ds. Van Woer- Het besproken concept van een geschrift bestemd voor de hervormde kerkeraden ging sterk uit van de kerk rechtelijke situatie, vooral binnen de Rooms Katholieke Kerk. Het vroeg om een „vastberaden evangelische hou ding", een term die het in het debat hard te verduren kreeg. Een groot aantal synodeleden wilde liever meer aandacht schenken aan de feitelijke situatie in de Rooms Katholie ke Kerk. Het sterkst legde prol dr. H. Berkhof van Leiden daarop het accent. De Rooms Katholieke Kerk leeft in Nederland in een unieke situatie, zei hij, die sterk de aandacht trekt van andere landen. Het is onze taak om mee te werken aan de vernieuwing van de Rooms Katholieke Kerk, want daar is meer theologische speelruimte dan we gedacht hadden- Dit concept zou remmend werken- FAIR Van de synode-adviseurs stond dr- W. Nijenhuis uit Den Haag het sterkst achter het conceptrapport. Hij waarschuwde prof. Berkhof niet te ver geten dat nog geen half jaar geleden de Congregatie voor de geloofsleer (van Ottaviani) riohtlijnen heeft gepu bliceerd die van protestantse kant sterk zijn aangevallen. Is het wel fair, vroeg hij zich af, om nu net te doen alsof dat richtlijnen zijn uit 1956, alsof ze al weer achterhaald zijn door de nieuwe situatie? een uitspraak te komen voor er overleg geweest is met het rooms katholieke episcopaat en eventueel ook met de Gereformeerde Kerken, die in een soortgelijke situatie verkeren. VOORSTEL Toen het debat enige tijd op gang was, bleek duidelijk dat de synode niet veel voelde voor de nogal strakke lij nen die in het conceptrapport naar vo ren kwamen. Het moderamen had reeds in een brief aan de synode een preadvies gegeven. Het wilde de Raad voor de herderlijke zorg verzoeken een nieuw concept op te stellen. Na het debat, dat de gehele ochtend gisteren in beslag nam werd dit advies enigszins gewijzigd en in een officieel voorstel omgezet. Bij monde van de secretaris-generaal, dr. E. Emmen, raadde het moderamen de synode aan een commissie ad hoe te benoemen om een nieuw concept op te stellen dat wijst op de zaken waar het in essentie om gaat. Bovendien zal het moeten wij zen op de gevaren en mogelijkheden van dit ogenblik. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Benschop. A. van Eyk te Bergschenjioek; te Delft (wijkgem. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Tijdens de synodevergadering van gisteren vertelde de Nijmeegse predikant, ds. F. H. Janssen dat in zijn stad reeds een regeling is getroffen voor gemengde huwelijken. Ge zamenlijk is besloten om in ieder geval geen verzoek in overweging te nemen tenzij het mensen betreft die in hun kerk bewust mee leven. In alle andere gevallen wordt dus geen gemengd huwelijk samen door de kerken gesloten, het wordt of in de Rooms Katho lieke of in de Hervormde kerk gesloten. Over deze materie is ook een gesprek gevoerd met de vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch. Gebleken is dat de bisschop dispensatie kan geven voor een dergelijk huwelijk. Alleen blijft de eis dat slechts Rome dispensatie kan geven van de belofte om de kinderen in de Rooms Katholieke Kerk te laten dopen en op te voeden. Maar de bis schoppen vragen dit al niet meer aan Rome omdat het rooms-katholieke kerkelijke recht zegt dat dat niet nodig is als het aantal verzoeken te talrijk wordt Alle bisschoppen van Nederland be halve één kunnen nu deze dispensatie verlenen. Alleen het bisdom Roermond richt zich nog tot Rome, omdat een verzoek om dispensatie daar slechts sporadisch voorkomt. Maar juist daar heeft de ervaring geleerd dat Rome per kerende post de dispensatie verleent. Wordt de dispensatie verleend dan wordt alleen de ouders gevraagd hun kinderen te laten dopen en dat kan dan ook in een protestantse kerk gebeu- ren. Tevens wordt hun gevraagd de belofte af te leggen eikaars geloofsover tuiging te eerbiedigen, ook ten aanzien van de opvoeding van de kinderen. Zelfs is het mogelijk dat ouders die het onder elkaar nog niet eens zijn de doop van hun kinderen uitstellen. ER lWtf (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Volgens een. statistiek, die de Raad voor de herderlijke zorg aan zijn concept verklaring toevoegde trouwden in 1964 41.002 rooms-katholiekei met een lid van een andere kerk. In datzelfde jaar kozen 4.664 her vormden een rooms-katholieke le venspartner. De statistiek wijst uit, dat het aantal gemengde huwelijk sterk toeneemt. Voor de rooms-katho- lieken waren dat er in 1955 nog 33.296, voor de hervormden 3543. Bij de gereformeerden steeg het aantal van 340 tot 568, bij de overige protestanten van 412 tot 805. Opmerkelijk is dat de sta- fj tistiek uitwijst dat een pro-1 testantse jongen eerder geneigd I is te trouwen met een rooms-ka- tholiek meisje dan een pro testants meisje met een 1 rooms-katholieke jongen. In 196411 sloten 2238 meisjes een huwelijk I met een rooms-katholieke le-1 venspartner tegen 2426 jongens. I Er tegenover 290 gereformeerde I jongens en van de overige pro- I testanten 314 meisjes tegenover I 491 jongens. In een punt waren alle synodeledenCatsburg te Öpheusden; te Eist het met elkaar eens. De predikanten worden vaak voor bijzonder moeilijke pastorale beslissingen geplaatst. Zij hebben advies nodig om de juiste weg te vinden en de kerk moet niet al te lang wachten met het geven van een dergelijk advies. Maar toch wilde de synode niet zo maar zelfstandig spreken. Verschil lende leden drongen er op aan niet met bij Amerongen. B. A. van Donkersgoed te Sint Philipsland: te Metslawier. kand. M. de Jong te Scheveningen; te Reeuwijk. J. Bos te Lunteren, die bedankt voor GEREF. KERKEN Aangenomen naar Woldendorp (in comb, met Nieuwolda), P. van Loo te Regen bederft 11 I verhoef te Barneveld; te Clifton i astmacoilecte A' Ver6unst te Rotterdam-Centrum. CHR. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Maassluis (accl.), G. Bouw te Eemdijk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Zuidwijk, A. W. Verhoef te Barneveld: te Clifton (VS), UTRECHT Het Astmafonds is niet erg overtuigd van de goede afloop van de inzamelingsactie. Gevreesd wordt, dat de zware regenval van de afgelo pen dagen, maar ook de collectes voor Tibet en Italië, de opbrengst van de straatcollecte ernstig zullen drukken. Mr. A. Katan, directeur van het se cretariaat van het Astmafonds, ver wacht zelfs een lagere opbrengst van honderdduizend gulden. Vorig jaar; brachten duizenden collectanten nogj 350.000 gulden bij elkaar. Totaal ont ving het Astmafonds toen achtonderd- Alleen: het is geen biologische duizend gulden, waarheid, maar een heilswaarheid. Ds. Volgens de heer Katan werkt het I Prooyen te Grafhorst. VRIJE F/VANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Rotterdam-Zuid, Q. van de Vrie te Wormerveer. Bestuursmutaties hij de VU (Van onze onderwijsredactie) j AMSTERDAM Het bestuur van de Vereniging voor wetenschappelijk onderwijs op gereformeerde grondslag (tevens college van directeuren der Vrije Universiteit) is, ingevolge herver deling der bestuursfuncties, thans als volgt samengesteld: mr. H. Bos Kzn., erelid; prof. dr. G. J. Sizoo, voorzitter; H. M. Oldenhof, ondervoorzitter; ir. C. A. Doets (tevens gedelegeerd direc teur), secretaris; H. van Nanjen, pen ningmeester; mr. D. Schut, A. T. Staal en J. Tabak, leden en dr. J. D. Denge- rink, adjunct-secretaris. Het college van curatoren 'is door het 'aftreden van mr. dr. J. Donner en de benoeming van mr. J. Meynen tot voor zitter thans als volgt samengesteld: mr. J. Meynen, voorzitter; dr. D. Bergsma. dr. N. G. Geelkerken, ds. P. N. Kruyswijk en dr. K. van Nes, leden. Secretaris is dr. J. D. Dengerink. VAN EUROPA'S GRO0"* Van Woerden zei, het woord „mythe" te hebben gebruikt, om aan te geven in welke literaire vorm deze heils waarheid door de oude kerk gevat en aan ons overgedragen is. Wijziging Na de diverse besprekingen is beslo ten, dat in het gedeelte van de op laag (dit jaar 475.000 stuks), dat nog gedrukt moet worden, een wijziging zal worden aangebracht. Het breed ministerie van de ring Rhe- nen, dat maandag vergaderde, heeft zich tot de generale synode, die deze grote aantal collectes in Nederland een „collecte-moeheid" in de hand. In vier plaatsen is de straatcollecte voor het Astmafonds afgelast wegens het slech te weer. week vergaderde, gewend met het ver- j zoek uit te spreken of dit artikel op itotoer ,.or. de kerk kan worden verspreid of niet en gevraagd of de synode de daarbij behorende maatrege len wil nemen. Dit schrijven werd echter niet meer in behandeling genomen door de syno- Promotie ds. A. F. de Jong (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Vanmiddag is ds. A. F. de Jong uit Surhuister- veen gepromoveerd tot doctor in de theologie bij prof. mr. dr. J. A. Oosterbaan. Zijn dissertatie is ge titeld „Een wijsbegeerte van het woord". Dit proefschrift (een uitgave van Ten Have te Amsterdam) is een godsdienst- wijsgerige studie over de taalbeschou wing van Martin Heidegger. De auteur wijsl er op. dat Heidegger in het den ken van onze dagen (ook over de taal) een heel eigen plaats inneemt. Tegeno ver Heideggers visie tracht dr. De Jong een theologische opvatting van de taal te stellen. Aan het slot wijst hij er op dat een onzer verslaggeefsters) ~tr tTRECHT De actie School- I Slag gaat haar eindfase in, zij hetdat dit de belang de, omdat het daarvoor te laat binnen- rijkste periode is van de hele actie gekomen was. j voor het christelijk onderwijs in i vijf werelddelen. Volgende week moet het geld binnenkomen. Tot nu toe is in ruime mate bekend heid aan School-Slag gegeven. j.Zaterdag 26 november hoopt men echter de benodigde vijf miljoen I binnen te hebben. Zaterdag worden enveloppen verspreid „Geen gering bedrag", noemde ad viseur de heer J. Bos. secretaris van de Interkerkelijke Coördinatie Com missie Ontwikkelingshulp het „toch zal het moeten kunnen door middel van de uiterste krachtinspanning". Nog eenmaal herhaalde hij vlak voor de start van de eigenlijke actie hoe het geld verdeeld zal worden. Twintig procent dus een miljoen gulden is bestemd voor de Euro pese landen België, Frankrijk en Ita lië (Waldenzen), waar het protes tants-christelijk onderwijs in de min derheid is en voor het christelijk on derwijs in de emigratielanden Cana da, Australië, Tasmanië en Nieuw- Zeeland. BLO Twintig procent weer een miljoen - wordt besteed voor het christelijk on derwijs aan gehandicapten in Neder land. In de School-Slag-krant, die onlangs werd verspreid werd over dit onderwijs geschreven. Veel christelijke buitengewoon lagere scho len (blo-scholen) verkeren vaak wat oprichting en exploitatie betreft in moeiliikheden. omdat ze financieel Heideggers directe uitingen aangaande hel christelijk geloof variëren van i krachtige afwijzing tot wijze raadge- j ving en geen scherp omlijnd beeld ge- i ven van zijn verhouding tot dit geloof. Tussen het bijbelse denken en Heideg- gers sacrale denken, dat steunt op een dichterlijke, mythische theologie is geen synthese mogelijk. Auke Fokkes de Jong is 11 juni 1933 te Akkrum geboren. Hij studeerde aan de universiteit van Amsterdam waar hij ook enige tijd als assistent werk zaam was. In 1966 verbond hij zich aan de doopsgezinde gemeente van Jf huisterveen als predikant. Enkele stellingen van dr. De Jong: Het is onjuist te menen, dat de doop van uitsluitend volwassenen bij de ou de Dopers alle nadruk op de ge- loofsprestatie van de mens als het beslissende in de godsdienst legt. De weg naar een mogelijke eenheid van kerken is die van gezamenlijke bezinning op de waarheid, waarbij men de geloofsverschillen bij het uit eengaan in het verleden en die van het heden onderzoekt op de vraag, of zij de vroegere kerksplitsing rechtvaardigen en de huidige gescheidenheid legitime- Een van de landen waar het geld van de actie School-Slag naar toegaat telde gisteren over het onderwijs aan volwassenen. In het kader van de t Pakistan krijgt hier een groep gevorderde cursisten leesles. Het is van belang er voor tc waken, dat de predikant voldoende tijd en aan dacht aan studie ten koste kan leggen en niet te zeer verplicht wordt als ma- nQg n,P1 ZJjn geniKeest nager cn organisator op te treden. meentelijke blo-scholen. nog rue: zijn geliiksesteld aan ge- Maar juist het onderwijs aan gehandi capte kinderen is zo kostbaar, omdat speciale schoolbehoeften nodig zijn. Ook voor de ouders betekent dit on derwijs voor hun kinderen een zware geldelijke last. Ook instellingen als bijvoorbeeld Effa- tha voor dove kinderen en Bartimeüs voor blinde en slechtziende kinderen worden in dit verband genoemd. Tien procent dus een half miljoen is bestemd voor het christelijk onder wijs in Suriname. Vijftig procent twee-en-een-half miljoen zal voor de ontwikkelingslanden zijn. Con clusie is dus: tachtig procent ofwel vier miljoen is bestemd voor het christelijk onderwijs in het buiten land de zogenaamde verwaar loosde groepen en twintig procent ofwel een miljoen wordt besteed aan het christelijk onderwijs in ons land. UNIE Unie „Een School met den Bijbel" en dat ze geruggesteund wordt door een adviesraad van personen als prof. dr. J. Verkuyl, secretaris van de Neder landse Zendingsraad, mr. S. C. graaf van Randwijck, scheidend secretaris van de Raad voor de Hervormde Zending en drs. T. M. Gilhuis, rec tor van het christelijk lyceum in Am sterdam. De eigenlijke stoot is echter gegeven door de actie Geven voor Zeven (voor het christelijk onderwijs in Bel gië en Frankrijk), van de Bond vai Gereformeerde Vrouwenverenlgin gen. Bij Presidente, mevrouw W. M. Ridderbos-De Rooij uit Amsterdam berust dan ook eigenlijk de organisa tie van School-Slag. Bij de goed geslaagde acties als Tientjes maken tonnen en Geven voor zeven heeft ze de nodige ervaring opgedaan. DIENST 925.000 enveloppen worden zaterdag in geheel Nederland verspreid. Maar wiens brievenbus wordt overgeslagen kan terecht bij het hoofd van een christelijke school of storten op giro 515, Hilversum. Dat School-Slag geen slag in de lucht zal zijn geweest moet zaterdag 26 november blijken in een dienst in de Domkerk te Utrecht, van drie uur tot half vijf. De opbrengst zal dan door prof. dr. H. Jonker worden overhandigd aan dr. B. Rietveld, voorzitter van de UnW „Een School met den Bijbel".

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2