Nieuwe Leidse Courantkrant van OMZETBELASTING HET STRUIKELBLOK FORMAAT JAMIN Commentaren Volgend jaar 100.000 werklozen verwacht 'De naaimachine waar een naam opstaat(enwaar een naam achter staat) heet BERNINA Golf doodt 2 opvarenden TEGENSLAGEN VOOR PROF. ZIjLSTRA Vrijdag 18 november 1966 47ste jaargang Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3.97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De vijf fractievoorzitters van de grote partijen zijn gisteren bij de formateur prof. dr. J. Zijlstra ge weest. Onder hen was mr. H. K. J. Beernink, fractie-leider van de C.H.U. Door onbemande loc Treinbotsing: 5 doden FRANKFORT Een losse dieselloc met drie wagons is gisteravond onbe mand aan het rijden gegaan en tegen een personentrein gebotst. Dit ongeluk, dat bij Oberliederbach gebeurde, kost te aan vijf mensen het leven. Zestig reizigers werden gewond, van wie 22 ernstig. Verscheidene gewonden moesten met snijbranders uit de wrak ken worden bevrijd. Het onbemande treinstel, dat door nog onbekende oorzaak aan het rijden is gegaan, boorde zich met een snelheid van honderd kilometer, ir» de lokaal- fcgfo, waarin vooral arbeiders zaien. e van de zes wagons van deze tste trein werden vernield. Het ar-Kamerlid Boersma heeft een duidelijke uiteenzetting gegeven van de economische en politieke situatie. Vooral had hij kritiek op de KVP. Het zakelijk meningsverschil tussen deze partij en de ARP van de nacht van Schmelzer bestaat nog onverkort. Ook waarschuwde prof. Boersma: Prof. Zijlstra is niet die economische tovenaar, waar velen hem voor a Zakelijke verschillen tussen AR en KVP zijn niet gemakkelijk te verdoezelen (Van onze sociaal-economische redactie) AMERSFOORT Drs. J. Boersma, lid van de AR-Tweede Kamer fractie en economisch medewerker van het CNV, heeft gisteravond in een vergadering van de centrale kiesvereniging niet onder stoelen of banken gestoken, dat hjj een mogelijke vervroeging van de verhoogde omzetbelasting tot 1 juli of 1 oktober 1967 een bijzonder kwalijke zaak vindt. Wanneer het nieuwe kabinet met dit plan gaat komen vreest hij, dat hiervoor moeilijk een Kamermeerderheid te vinden zal zijn. Vervroe ging van de verhoogde omzetbelasting noemde hjj een frustratie van de bereidheid bij het bedrijfsleven zich in 1967 matiging op te leggen wat betreft de loonbeweging en andere inkomstenbcstanddelen. Beschutting dijkwacht Langs de Zeeuwse ktist kwam het water tijdens de storm van woensdag zo hoog dat er be perkte dijkwacht moest worden ingesteld. Voor hen die langs de waterlijn moeten patrouilleren is het allerminst een pretje dit in storm en regen te moeten doen. Op sommige plaatsen stel de de dienst gemeentewerken een auto beschikbaar waarop een schuilhokje was geplaatst. De wagen werd op de glooiing van de dijk gezet om de wakers voor onze veiligheid bescher ming te bieden. Op de foto: De schuïlgelegenheid tussen het paalhoofd en het woelige water. Schade Verhoging van de omzetbelasting zal betekenen een prijsbeweging over de he le linie naar boven. Doorvoering van een krachtig, effectief en stringent prijsbeleid in 1967 acht hij dan een utopie. Een gedegen controle op de prij zen zal onmogelijk blijken en zal behal ve de exacte prijsstijging uit hoofde van de hogere omzetbelasting geneigd zijn ook nog te verwachten kostenstij gingen mee te nemen evenals afrondin gen naar boven en achtergebleven kostenstijgingen. De berekende prijsstijging van 0,8 pet. tengevolge van de hogere omzetbe lasting zal naar het oordeel van de heer Boersma uitlopen tot tenminste het dubbele. Zowel materieel als psy chologisch had hij geen goed woord over voor een dergelijk plan. Hij hoop te dat de geruchten hierover op het laatste moment nog onjuist zullen blij ken te zijn, maar hij vreesde het SLAGBOOM Een andere slagboom op de weg van het te verwachten kabinet noemde hij de Omroepwet, die er nog steeds niet is. De ARP acht dit een principiële zaak. Maar om deze wet door de Kamer te krijgen is de hulp van de socialisten nodig. Op medewerking van de WD valt hier niet te rekenen. Voor de VVD is de Omroepwet nog zo iets als de Schoolkwestie, aldus drs Boersma. Voor de heer Boersma was ook in dit verband de keuze van politieke samen werking beslist geen zaak van „Lood om oud ijzer". Tengevolge van de houding van de KVP heeft de P.v.d.A. thans de gelede ren gesloten en is men hie»' van plan van de oppositie-gelegenheid gebruik te maken. PvdA en VVD worden de lachende derden. Van de CHU had hij politiek ook weinig verwachting. In het verleden heeft de CHU ons verweten dat we te vast zitten aan de PvdA, thans zal wel het verwijt komen dat we te vast aan de KVP zitten, aldus de heer Boersma. Het uitstel van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting merkte hij aan als de minste van vele kwade mo gelijkheden. Hij verklaarde hiermee nog niet zo ongelukkig te zijn, indien hierdoor vrijkomende gelden besteed zouden worden voor de woning bouw. Voor vervolg zie pag. 15 ONGERUSTE DRS. BOERSMA: (Van onze soc.-econ. redactie) AMERSFOORT „Ik ben ern stig verontrust door het versnelde tempo, waarin de kentering van de conjunctuur zich op het ogen blik voltrekt." Drs. J. Boersma, economisch medewerker van het CNV en lid van de A.R.-Tweede Kamerfractie, die gisteravond sprak voor de A.R.-kiesvereni- ging, merkte in een vraaggesprek op, de noodzaak te erkennen dat ook de werknemers volgend jaar een bjjdrage leveren tot econo misch evenwichtsherstel. De heer Boersma noemde de loonvor ming een van de belangrijkste pijlers voor dit herstel. De ontwikkeling van het loonniveau noemde hij van direct belang voor onze economische groei, het investeringspeil, het kapitaaltekort, de werkgelegenheid en een teruglopen de export als gevolg van een zich uit de markt prijzen. Tegen eind 1967 vreesde hij een werk loosheidscijfer van omstreeks 100.000. Op dit moment beginnen vraag en aan bod elkaar reeds sterk te naderen. Het aantal werklozen bedraagt thans 45.000 en de landelijke vraag naar ar beidskrachten nog 65.000. In 1967 zal de vakbeweging niet in staat zijn de winst van de gestegen arbeidsproduktiviteit in een reële loonsverbetering om te zetten. Bij een stijgen van prijzen, huren en premies voor sociale verzekering met tenminste 4 pet. zal het mooi zijn, wanneei werknemers er niet reëel op achteruit gaan. Hier dan daar zullen incidentele loonstijgingen, via promotie, periodieke loonsverhogingen of langlopende con tracten nog werkelijke verbeteringen kunnen betekenen. Voor de meeste werknemers achtte hij de betekenis van de belastingverlaging van verdwij nende waarde. De heer Boersma geloof de, dat de werknemers tot deze mati ging volgend jaar bereid moeten zijn, omdat de primaire centrale doelstelling van de vakbeweging de werkgelegen heid is. Alle andere dingen moeten hier aan ondergeschikt gemaakt worden. Om te grote moeilijkheden voor de zwakste groepen te voorkomen zou wel volgend jaar het wettelijk minimum loon opgetrokken dienen te worden. Voor vervolg zie pag. 15 Mijnwerkers staken in Italië ROME Italiaanse mijnwerkers heb ben gisteren het werk voor 48 uur neer gelegd. Zij eisen een nieuw arbeidscon tract met hogere lonen en betere secun daire arbeidsvoorwaarden. Aan de sta king, die ondernomen is door commu nistische en niet communistische vak bonden. doen naar schatting 44.000 mijnwerkers mee. Elektrische stoel voor moordenaar NEW HAVEN (VS) Drie rechters hebben gisteren Arthur J. Davis veroor deeld tot de dood in de electrische stoel. Davis stond terecht voor de moord op zes mensen in een huis in New Haven, in de staat Connecticut. De Amerikaan Edwin Aldrin, gefotografeerd tijdens zijn re cord-brekende ruimtewandeling hoog boven de Stille Oceaan. Met een dikke kabel is hij ver bonden met de Gemini-12. Aan boord van de Zeven Provinciën DEN HAAG Twee opvarenden van Hr. Ms. Kruiser De Zeven Provin ciën zijn gistermorgen om het leven gekomen toen zij tijdens een oefening in de Middellandse Zee door overko mende golven tegen het dek werden geslagen. Twee anderen werden vensgevaarlijk gewond. De naam die achter deze wereldberoemde machine staat is LEWENSTEIN Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los. Acacialaan 2i, Leimuiden tel. (01721)-412 J. Bolhuis K. Flens De slachtoffers zijn kapitein luite nant-ter-zee J. Bolhuis (45) uil Voorschoten, gehuwd en vader van drie kinderen en de uit Den Helder afkomstige opperschipper K. Flens, eveneens gehuwd en vader van een kindj De laatste werd overboord ge- Zijn stoffelijk overschot werd korte tijd later door het met de Zeven Pro vinciën in smaldeelverband opererende Vlaggeschip Hr. Ms. De Ruyter gebor gen. De beide gewonden zijn de kwar tiermeester P. Stupers (26) uit Den Hel der en L. J. Oosterom (24) uit Utrecht Onmiddellijk na het ongeluk zijn bei de schepen opgestoomd naar Me waar de levensgevaarlijke gewonden werden opgenomen. Ook de stoffelijke overschotten van de omgekomenen wer den aan land gebracht. Deze worden per vliegtuig naar Nederland overge bracht. De naaste familieleden van de wonden zijn vandaag met een toestel van de Luchtmacht naar Messina over- (Van onze parlementsredactie) "PkEN HAAG Kabinetsforma- teur prof. Zijlstra heeft gis teren een paar tegenslagen moe ten incasseren. VVD en CHU hebben hem geen zekerheid gegeven, dat ze zijn plannen in de Kamer zullen steu nen. Verder heeft de demissionaire minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, drs. Bo- gaers na enige aarzeling, gewei gerd in het kabinet-Zijlstra zitting te nemen. De kans is er bovendien, dat de formateur ook een bedankje krijgt van de demissionaire staatssecretaris van financiën, dr. Hoefnagels (KVP), die van geen uitstel van de belastingver laging wil weten. In de plaats van de heer Bogaers wil prof. Zijlstra nu oud-minister ir. H. B. J. Witte aantrekken. De heer Witte is burgemeester van Eindhoven en leidde van 1952 tot 1959 het depar tement van wederopbouw en volks huisvesting. De fractieleiders van VVD en CHUde heren Toxopeus en Beer nink, zouden de formateur gisteren hebben laten weten, dat naar hun mening eerst op de staatsuitgaven bezuinigd moet worden. Anders is van hen geen steun te verwachten voor het plan van de formateur in 1967 naar believen met het uitstel van de belastingverlaging en de ver- Iets kouder DE BILT De ludhtdrukverdelmg wordt bepaald door een langgerekt hogedrukgebied, dat zioh uitstrekt van het zeegebied ten westen van Ierland tot in Noorwegen en door een depressie boven Noord-Italië. Tussen beide sys temen staat een noordoostelijke tot oostelijke circulatie, die geleidelijk koudere continentale lucht uit Noord - Duitsland aanvoert. Verwacht wordt dat morgen met oostelijke wind wol kenvelden meedrijven, waarbij voor namelijk in het zuidoosten van het land enige neerslag kan vallen, missohien wel lichte sneeuw. De komende nacht zullen in het binnenland de tempera- 0p: 14.I8,"onder: 23.11. 'n Prachtige koperen BALLONKOOI (in morsvrije uitvoering) 59,75 De mooie standaard waarin deze kooi irdeligst uitkor 37,50 Zelfs St Nicolaas weet het FAMA heeft 't beter Breestraat 3 - Telefoon 01710—33311. turen tot dicht bij het vriespunt dalen. Overdag zullen de temperaturen on geveer dezelfde waarden bereiken als vandaag of iets lagere. DEN BILT Overdrijvende wol kenvelden met voornamelijk in he zuidoosten van het land kans op wat neerslag. Matige, aan de Waddenkust krachtige noordoostelijke wind. Vrij koud met vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt. onder: 16.44; maan vroegde verhoging van de omzet belasting te schuiven. Trouwens, de visie van VVD en CHU maken de bezuinigingen maatregelen als prof. Zijlstra nu heeft voorgesteld overbodig. Er schijnt een nuanceverschil te be staan tussen het standpunt van VVD en CHU. Mr. Toxopeus heeft harder „neen" geroepen dan mr. Beernink. De CHU is bereid op een aantal puntjes water in de wijn te doen. Niet echter ten aanzien van haar eis, dat flink be zuinigd moet worden. En aan die eis kan de formateur niet voldoen zonder conflict met zijn kandidaat-ministers, die niet met minder uitgaven genoe gen willen nemen dan hen in de be groting-Vondeling zijn toegestaan. Voor vervolg zie pag. 15 LUXEMBURG In een wedstrijd ii. de voorronden van het tornooi om het internationale militaire voetbalkampioen schap heeft België in Luxemburg het Luxemburgse militaire elftal met 5—2 verslagen. Bij rust hadden de Belgische militairen met 2-1 de leiding. De wedstrijd trok ongeveer 1500 toeschou wers. PROVINCIALE Staten van Noord- Brabant zijn opgekomen voor de slachtoffers van storm en water in enkele delen van deze provincie. Terecht legt een motie de verant woordelijkheid bij het rijk. De overheid heeft deze gebieden aangewezen als boezem voor het overtollige water. Hierdoor blijven Rotterdam en Dordrecht droog. Voordat in 1970 het Haringvliet is afgesloten mogen dijken niet wor den verhoogd. Het rijk draagt wel bij in kosten van dijkherstel, maar wijst vergoe ding van schade aan particuliere eigendommen af. In 1954 en 1962 is deze schade echter wèl vergoed. Volgens het provinciaal bestuur kan men er, zolang het boezemgebieden zijn, wel geld in blijven pompen. Gedeputeerden stellen terecht dat het hier gaat om een nationaal be lang. De schade wordt immers ver oorzaakt door uitvoering van Del tawerken. Nu zijn voor de derde maal binnen een jaar uitgestrekte gebieden overstroomd. Er komc voor de be volking spoedig een eind aan de on zekerheid. Grens ir. J. Bosma en gastspreker prof. mr. drs. H. Langman de werkgevers op het hart gebonden, bij de ko mende loonbesprekingen niet te wij ken voor naar hun mening te ver gaande eisen van de vakbeweging. Hieruit mag men afleiden, dat de centrale werkgeversorganisaties bij de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid die binnenkort weer beginnen en waarbij ir. Bos ma een belangrijke rol zal spelen een voorbeeld zullen geven. Het loonberaad op centraal niveau zal moeilijk worden. Het is dat moet erkend ook niet eenvoudig om na jaren waarin de verlangens steeds goeddeels konden worden in gewilligd, de werknemers te moe ten zeggen dat de grens is bereikt. Prof. Langman heeft gewaarschuwd voor de Engelse situatie. De vak beweging heeft in de naoorlogse ja ren echter voldoende gezond ver stand getoond (de huidige welvaart is mee daaraan te danken), dat ver trouwd mag worden dat het zóver niet zal komen. Rangen amandel speculaas van niet duur wel heerlijk vormde Kerk, de gebondenheid van de legerpredikant aan het militaire apparaat andere accenten te geven. Men stelt terecht dat een rang eer der een bezwaar is om als geeste lijk verzorger vertrouwen te wekken bij de militair. Verder kan voorgoed een eind ge maakt worden aan wat onder pre dikanten uit den boze is: sommige geestelijke verzorgers, niet eens wei nig, zien in hun iets hogere rang aanleiding te bedisselen over colle ga's. Naast formele en administratieve bezwaren is er de waarschuwing van de tegenstanders voor activi teiten van niet-militairen, die de discipline en de militaire verhou dingen in gevaar brengen. Wij me nen echter dat de openheid en de kritische zin, die deze tijd kenmer ken, ook in de krijgsmacht positief werken. Mogelijke wrijfpunten tussen het in stituut van de geestelijke verzor ging en het militaire apparaat we gen niet op tegen de voordelen van de nieuwe regeling, die de legerpre dikant meer eigen verantwoorde lijkheid geeft. •fa Verdere besinning nodig op het gemengde liutvelijk pagina Kernmerk Het „geheim van de metro" is donderdag onthuld. Het is een zwarl vlakje op een kaartje. Hierdoor bespaart men personeel, omdat de hele controle automatisch kan. Iedereen mag het bekijken in het metrostation Stadhuis, waar nog veel meer is te zien. Zie pagina 15 fa Krantenjongen in de kou pagina Radio- TV Storm geselt Po-vlakte pagina 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1