Klein vakje werd het „geheim van metro Werk aan geul in Noordzee voor reuzentankers Aannemers en arehiteeten moeten meer samenwerken RET-droomwens: metro naar Spijkenisse 1 Contrölelijn in werking gesteld Station r>r> publiek Kurzaal te klein voor EMS-aandeelhouders Werklozen Doorpraten na congres Chaos rond Eros alles kan met Boersma Zijlstra 15 VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een groot winkelbedrijf heeft zijn cadeau actie de naam, „Droomwens" ge geven. Ook Rotterdam en speci aal de RET, heeft droomwensen op het gebied van het openbaar vervoer. Voorlopig zijn het wensen en zullen het wensen blijven als de regering geen „ca deauactie" begint. In klare taal: de grootste wens is de doortrek king van de metro naar Hoog vliet en daarna via een tunnel onder de Oude Maas naar Spijke nisse, woonstad in opkomst en zelfs naar Hellevoetsluis, woon gebied van de toekomst. Over een metroverbinding Vlaardingen - Rotterdam - Ca- pelle a. d. IJssel wordt wel ge dacht. maar nog niet gesproken. Hoogvliet (en Spijkenisse) zijn veel harder toe aan een snel tramverbinding met Rotterdam nadat de RTM-tram als ouder wets werd afgedankt. Rotterdam zou Rotterdam niet ztjn als in afwachting van de financiële oplossing de diverse diensten niet reeds met het ge reedmaken van plannen zouden zijn begonnen zodat als er geld komt men ook onmiddellijk kan beginnen. Mocht dan over het tracé zelf geen twijfel bestaan (afgezien van goedkeuring door de diverse gemeenteraden) over de finan ciële moaeliikheden wel. Wet houder H. W. Jettinghoff heeft het enige tijd geleden zo gezegd: Rotterdam kan deze metrolijn niet aanleggen als het rijk niet betaalt. Hij voegde er direct aan toe: Dat houdt niet in dat die lijn er nooit zal komen als het rijk niet zou betalen. In Den Haag heeft een com missie al eens laten weten dat doortrekking naar Spijkenisse zeer gewenst is. Het is de vraag of het nieuwe kabinet dezelfde mening is toegedaan en er zelfs zo'n urgentie aan zou willen ge ven dat er gelden voor worden vrijgemaakt. Dat de metro naar Spijkenisse hoognodig is, zal niemand in twijfel trekken. Vijfentwintig minuten zal de metro er oiier doen van Spijke nisse naar Rotterdam. Het tracé zoals dat nu bij Ge meentewerken is ontworpen 'onnt. rniiaf metrostation Zuid- olein tussen Zuidwijk en Pen- irecht door (station tussen Slinne pn Oldegaarde) kruist de Zuidelijke Randweg en buigt vervolgens naar het westen om noordelijk van de Groene Kruisweg achtereenvolgens te stoppen in Rhoon, in Poortugaal om het oude kerkie niet aan het gezicht te onttrekken, komt het station helemaal oostelijk van het dorp en is er voor het kerkje een metrotunnel, de rest •'fin de baan is op een dijkli- ~haam), krijgt drie stations in Hoogvliet, verlaat de Groene Kruisweg en duikt in een eigen tunnel onder de Oude Maas door om in Spijkenisse twee stations te krijgen die tussen het oude gedeelte en de wijk Braband lig- nen Soiikenisse vormt, ook in de plannen, een voorlopig uit wint. Alle kruisinnen m°t wenen zijn ongelijkvloers, dus met bruggen of viaducten. - V. - hoogvliet^ poortugaal Ap?on erclam—BBB (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De RET heeft donderdagmorgen in het metro station Stadhuis een „wereldpri- meur" beleefd. Die primeur be- 1 L UxJvJI treft de gloednieuwe controlelijn X die in dat station in werking is ge steld. Vijf jaar heeft een team van internationale specialisten (op elektronisch, mechanisch en chemisch gebied) er aan gewerkt. De apparaten kunnen zo tweedui- Vietnam-mars nu al Aïlam-DenHaag I.AMSTERDAM Gedeeltelijk lopend, per trein of autobu.s zullen deelnemers aan een door de actiegroep-Vietnam ge organiseerde protestmars hun tocht van Amsterdam naar Den Haag dit weekeinde houden. Morgenochtend gaan ze in Amsterdam van start en ze hopen zondagmiddag in Den Haag te zijn. i, STEENWIJK Een felle uitslaande brand in een bedrijfspand aan de Ko- ftingsstraat heeft gistermorgen voor ruim honderdduizend gulden schade aangericht. De .brand brak uit in een afdeling waar polyester-knopen wor den geverfd. Het bedrijf is door de brand gedwongen af te zien van plan tten om binnenkort in Zuid-Afrika een Jtnopenfabriek te beginnen. Waar alles om draait is het kaart je. geldig voor eei* of meer ritten per metro. De RET had aan de specia listen zulke hoge eisen gesteld dat alle bestaande twintig tarieven door één machine gecontroleerd zouden kunnen worden. Dat konden de tech nici, maar iedere controleontwaar- dingsapparatuur was zo groot als eer tafel. Voor een station niet zo erg wel voor trams en bussen waar d< ontwaardingsapparatuur ook zal wor den geplaatst. „Men zou nieuwe bus sen moeten bouwen", merkte donder dagmiddag iemand op. De noodzaak van de apparatuur ligt in de hoge personeelskosten die hoe dan ook wil drukken. Dat kar Per station zijn twee (in de spitsuren drie) controleurs nodig. Verder op het perron is een perronopzichter en in metrotrein een bestuurder. Met minder personeel gaat het (nog) niet. Met deze mensen (voor ieder van d< zeven stations) kan de metro met drie delige treinen en een frequentie van drie minuten (in de spitsuren) achttien duizend mensen per uur vervoeren Het kan worden opgevoerd (met lange re treinen en een frequentie van twee minuten waarop het seinstelsel is bere kend) tot 36.000 mensen per uur. Dat de controle apparatuur hierbij een zeer belangrijke rol speelt is begrij- Het werkt zo. In de hal van station hangen gele automaten. Men doet er zijn geld in en trekt een kaart je (het kaartje is ook in een kiosk te koop en meerritten kaarten bovendien ook elders in de stad bij de reeds 160 agentschappen). Met dit kaartje gaat men naar de hekken waar in station Stadhuis vier tourniquets zijn. Een is er voor abonnementhouders, een voor kinderen (speciale tarieven) en twee „normale". Men stopt het kaartje, waarop, en dat is het geheim van de metro een zwart vlakje van een metalige sa menstelling is gedrukt, in een gleuf. De machine kijkt of het kaartje goed is. met andere woorden niet te breed en of het vlakje er op zit, en doet vervol gens vier dingen, het hakt het stukje af waarop het vlakje zit, drukt enkele letters er op, laat een groen lampje (dat zo veel wil zeggen als: „U bent een eerlijk mens") branden en geeft een impuls waardoor de tourniquet een slag kan draaien en de reizige» kan passeren. Na afloop met z'n allen naar Wim Kan zend reizigers per uur per tourniquet behandelen. Het kaartje kan dus niet meer voor een tweede keer worden ge bruikt, een meerrittenkaart dus wel, omdat er meerdere vlakjes opzitten. De opgedrukte tekens moeten dienen voor controle bij overstappen op bussen of trams. Het verlaten van het station Van bestemming geschiedt via een al tijd draaibare tourniquet die echter slechts in een richting kan draaien Het lijkt eenvoudig, maar drukker Roelants moest er speciaal papier en nieuwe machines voor aanschaffen om deze kaartjes te kunnen drukken. In Milaan had men iets dergelijks, echter niet perfect, zodat vele Milanezen zelf de kaartjes maakten en er liefst 500.000 gratis ritten werden uitgedeeld tot ver driet van het vervoerbedrijf. Dat is hier niet mogelijk, tenzij men chemicus is en voldoende apparatuur heeft. Het is dan echter niet lonend meer.. De tourniquet bij de ingang voor abonnementhouders wordt door de con troleur vanuit zijn hokje met een pe daal bediend nadat hij de kaart heeft gezien. De andere tourniquets laten een rood lampje branden (eveneens in het hokje van de controleur) als er een foutief kaartje in de gleuf wordt gestopt. De licle apparatuur in station Stadhuis kan naar believen worden uit gebreid. De controleur kan ook alle tourniquets blokkeren indien nodig. Ook op de perrons is alles automa tisch. De perronopzichter zit in een glazen hok van waaruit hij één perron kan overzien, voor de overzijde is er een televisiecamera (overigens in sta tion Stadhuis ook voor het oerron waar de man zit omdat dit perron in een bocht loopt). Zodra de man op de scher(men) ziet dat iedereen binnen is. krijgt de bestuurder een seintje (elektrisch), hij sluit de deuren (zolang die open zijn kan de trein niet rijden) en krijgt het vertreksein. Mocht er, als de trein zich in beweging heeft gezet, iets gebeuren, dan kan de perronopzichter de trein zelf tot stilstand brengen. Binnenkort zal bekend worder. wat het reizen per metro kost. De betreffen de voorstellen liggen bij de verschil lende- raadscommissies ter bestudering. De RET zal de kaartverkoop (die voor het hele bedrijf langzamerhand uniform zal worden) steeds meer auto matiseren. Men hoopt het verschil tus sen een „enkeltje" en een „kaart" zo groot te maken dat iedereen met de kaart reist hetgeen ook voor de RET goedkoper is en waardoor men sneller kar. werken met minder personeel. BEZICHTIGING Vanaf zaterdag tot en met 31 decem ber van 's morgens 10.30 tot 's middags 16.30 uur (met uitzondering van de zon dagen) kunnen belangstellenden het nu helemaal gereed zijnde station Stad huis bezichtigen De RET hoopt zodoen- de ook de apparatuur uit te testen. Want bezoekers moeten, voor een kwar tje, een kaartje nemen en de controle- lijn passeren. Men kan het hele station bezichtigen. Vele vitrines zijn al hele maal ingericht, er is een kleine exposi tie en men kan, op de hele uren, de beide metrofilms zien. Met de roltrappen kan men ook naar de perrons die al helemaal echt aan doen alleener zijn nog geen rails. Voor de rest is het allemaal af en hele maal echt. Dat rijden komt pas (voor passagiers) in begin 1968. (Vervolg van pag. 1) Ook anderen Aan deze bereidheid van de vakbewe ging wilde de heer Boersma echter nog een aantal voorwaarden verbinden. Het economisch herstel zal niet alleen via de loonpolitiek maar ook langs an dere wegen nagestreefd moeten wor den, zoals via de monetaire, de budget taire en de prijspolitiek. Er zal een krachtig en effectief prijsbeleid moeten komen, dat de 4 pet. prijsstijging zo mogelijk nog zal indammen tot een la ger percentage. Ook inkomens die van winsten afhangen zullen een veer moe ten laten. Hij vroeg aandacht voor de stijging van inkomens tengevolge van de hoge kapitaalrente en de grondspeculanten. Voor de grote gezinnen zal iets extra's gedaan moeten worden, bijv. in de sfeer van de kinderbijslag. Juist nu zal het ook mogelijk zijn na te gaan of er iets mogelijk is in de secundaire sfeer, zoals pensioenvoorzieningen en winstde- lingsregelingen. Mocht de produktiviteit onder de druk van de verkrapte werkgelegen heid gunstiger uitvallen dan verwacht, dan zou alsnog achteraf een extra uit kering mogelijk moeten zijn. Het Cen traal Planbureau voorspelde voor 1967 een stijging van de produktiviteit met 3Vt procent. Drs. Boersma wilde zich niet aan voorspellingen wagen, maar hij zou het een gelukkige zaak vinden bij een thans minder gelukkige economische ontwikkeling, indien volgend jaar on der druk van de conjuncturele kente ring de prijsstijging zich wat zou mati gen en de produktiviteit meer zou toe nemen dan verwacht. ROTTERDAM Zonder dat in de gemeenteraadsvergadering van gisteren iemand daarover het woord vroeg is met een enkele hamerslag van burgemeester Tho massen het grote werk aangevan gen van het geschikt maken van Europoort en de weg daar naar toe voor tankers van tweehon derdduizend ton: de gemeenteraad aanvaardde het voorstel van B. en W. om aan de Hollandse Aanne mingsmaatschappij het baggeren te gunnen van een kilometer lan ge proefgeul in de Noordzee voor Hoek van Holland. Met die proefgeul wordt een geul van twaalf kilometer lengte voorbereid door de Noordzeebodem, want de Noordzee is tot twaalf kilometer uit de kust niet diep genoeg om deze en> tankschepen toe te laten. Voor dat proefvak heeft de gemeente raad reeds eerder vier miljoen gulden gevoterd. Het gehele werk zal ze tig tot tachtig miljoen kosten, maai juiste prijs is nog niet vastgesteld. Die kan de aannemer pas bepalen na de met het proefvak opgedane ervaringen. De Hollandse Aannemingmaat schappij hoopt het proefvak in drie maanden klaar te kunnen hebben. Rotterdam wil over twee jaar over de geul van twaalf kilometer lengte kunnen beschikken: in 1969 komen de eerste tweehonderdduizend tons tankers in de vaart. Die hebben ten minste 25 meter water onder de kiel Ir. F. Posthuma, directeur van gemeentelijk havenbedrijf, maakt zich zorgen over het lange uitblijven van de rijksgoedkeuring Hij beschouwt het baggeren van deze geul als een van de vijf urgentste werken van geheel Ne derland en hij begrijpt niet goed, w om het in Den Haag allemaal zo lang moet duren. „Als wij dit jaar niet definitief de beslissing krijgen dat de geul kan wor den gebaggerd en tevens niet een defi nitieve toezegging dat dit werk rond 1 januari 1969 gereed is, verdwijnen straks tientallen miljoenen tonnen we olie naar buitenlandse havens met daarbij misschien raffinagecapaciteit en chemische industrie. „Nederland CCHE VENIN GEN De grote zaal van het Scheveningse Kur- haus puilde vanmid dag uit van aandeel houders van de Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS), die hier haar jaarver- pe belangstelling was zo hield. Niet groot, dat zelfs 800 aandeelhouders en hun introducé's ten dele moesten worden te leurgesteld. Zij kon- naar zo'n vergadering. Maar voor zeer velen, die anders niet zou den zijn gekomen, was de uitnodiging om ook Om tot de werkelijkheid terug te keren: het de cabaretvoorstelling in het verbouwda cir custheater bij te wo nen. niet aan dove mansoren gericht. minder dan 2261 aan deelhouders en 562 in troducés bleken ge ïnteresseerd te zijn in het wel en wee van de maatschappij. Of was het misschien het op treden van Corry Vonk en Wim Kan na afloop van de vergadering, dat zoveel mensen naar Scheveningen bracht? Dat dit laatste het geval was. is buiten kijf. Meestal komen er niet meer dan enkele hon derden aandeelhouders hete hangijzer van de kleine aandeelhouders is ongtwijfeld de door de heer Zwolsman aan gekondigde bekendma king van het onwisse- lirigsaanbod in zijn definitieve vorm. waar naar zij nu al een jaar uitzien. den "het gesprokene in De aandeelhouders heb- DEN HAAG De op het congres „Chaos rond Eros?" van zaterdag jl. ge- i bleken verschillen van inzicht over de nieten van het „uit- sexucle moraal zullen in een studiecom- huilen en opnieuw be- i missi everder worden doorgesproken. De ginnen" van Wim Kan resultaten van dit verdere beraadI zullen in een nieuwe publikatie onder de aan- UOrry VonK. dacht moeten worden gebracht. Tot deze conclusie is de commissie gekomen, die het congres van zaterdag heeft voorbe de Kurzaal luidsprekers in de foyer en de balzaal volgen. De accommo datie werd hierdoor uitgebreid van 1700 tot 2700 mensen. Ook in het circustheater kunnen „maar" 1600 mensen. De overigen zullen in de Kurzaal blijven. Er is een spe ciale geluidsverbinding tussen Kurhaus en cir cus aangebracht, zodat ook zij kunnen meege- ben trouwens ook voor de verschijning van de jaarstukken en de jaarvergadering geduld moeten oefenen. Aan vankelijk zou de ver gadering in febr. wor den gehouden; thans zijn we al bijna negen maanden verder Aan Wim Kan de taak alle tegenvallertjes met een lach en een traan uit de gedachten van de aandeelhouders te pra- eid. De nieuwe publikatie zal als een ver volg van het congresverslag zijn te be schouwen. Wie in de studiecommissie zitting zullen nemen wordt nog ovei wo gen. De samen te stellen publikatie zal er op gericht moeten zijn een breed publiek in staat te stellen zich over deze problematiek een eigen opinie te vormen. Dezelfde commissie is gebleken dat sommigen de verkeerde conclusie hebben getrokken als zou het congres het huwe lijk twijfelachtig hebben willen stellen. Zij wil dat met klem tegenspreken. Wat men «nog steeds» wil is een antwoord zoeken op de bestaande vragen rondom de sexuele moraaL vragen, die ook de aanleiding tot het congres zijn geweest. Op het congres is aan de deelnemers via een enquête gevraagd of verloofden geslachtsverkeer mogen hebben. De over grote meerderheid «bijna tachtig procent) reageerde ontkennend Lonen metaal 3,7 pet hoger (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het eerste cijfer vo loonsverhoging in 1967 is gisteren uit de bus gekomen. Werkgevers en werk nemers in de metaalindustrie bereik ten volledige overeenstemming over de verhoging van de lonen volgend jaar. Van de overeengekomen vijf procent loonkostenstijging, die in een langlopend contract reeds was vast gelegd, komt 1 januari 3.7 procent boven op de huidige lonen. Het lijkt niet toevallig dat par tijen deze overeenstemming bereik ten. juist op de avond voorafgaande aan het overleg in de Sociaal-Eco nomische Raad inzake het half jaarlijkse rapport over de moge lijkheden voor volgend laar. De SER-ledeti hebben nu vandaag re- 1 kening kunnen houden met wat in een der grootste en belangrijkste bedrijfstakken reeds is ovf komen. De resterende 1.3 procent is be stemd voor werktijdverkorting en een eventuele compensatie van hogere sociale verzekeringspremies Met in gang van 1 juli 1967 wordt de werk tijd met een kwartier per dag ver kort tot 43V4 uur per week. Dit zal geen vermindering van dc produktie betekenen. Een voordeel van de werktijdverkorting is boven dien dat nu de volle vijf procent niet volledig op de lonen komt te druk- De partijen hebben tevens wijzigin gen in de sociale verzekeringswetten per 1 juli 1967 onder ogen gezien. Voor de werkgevers zullen er enkele lastenverminderingen optreden en voor de werknemers enige lastenver zwaringen in de premiesfeer. Waar schijnlijk zullen deze verschillen tegen elkaar wegvallen Mocht er een na delig verschil voor de werknemers overblijven, dan kan het kleine restant van de vijf procent dienen als compensatie-reserve. Ook de indeling voor de cao in gemeentegroepen is komen te vervallen (Van onze sociaal-econom. red.) AMSTERDAM Architecten en aannemers zijn mensen, die hoe vreemd het ook klinken moge in de praktijk vrijwel niet met el kaar samenwerken. Dat dit nog wel eens aanleiding geeft tot kortslui ting en produktieverlies is zonder meer duidelijk. chitect en aannemer moet daartoe een wederzijds vertrouwen bestaan, dat is gebaseerd op de erkenning van eikaars vakmanschap en eigen verantwoorde lijkheid. De heer Stamhuis geloofde, dat voor vorderingen op deze weg er in het bouwbedrijf nog wel wat gesaneerd dient te worden. Het kwam hem voor, dat vraagstukken als selectie en klassi- ficatie van aannemersbedrijven ook in dit licht moeten worden gezien. Mede met het oog op de ontwikkeling in de EEG achtte hij deze zaak van belang. norden door In de jaarvergadering van de akafdeling Utiliteitsbouw van de Ned. Chr. Aannemersbond heeftMcb' bc,re.kkl"8 Pla,nn<,° TT vakbeweging ter herziening van de enge-vandaag de voorzitter, de heer H.1 structuur der ondernemingen. Stamhuis, de vinger hierbij gelegd, waarschuwde hij dat gezonde verhou- 5 e" I dingen in de bedrijven moeten groeien De heer Stamhuis had het maar al Ivan bi"?en Qil D"c ma* te veel meegemaakt, dat tijdens de uitvoering van een werk in het aan vankelijke ontwerp tal van wijzigin gen en aanvullingen noodzakelijk zijn. Dit werkt kostenverhogend en teleurstellend voor alle partijen. Veel zou er gewonnen zijn. indien tussen de ontwerper en de uitvoerder, tus sen de architect en de aannemer, in een vroeger stadium dan nu veelal het geval is, overleg en samenwer king zou zijn. Bij het ontwerpen en voorbereiden van een werk zou meer dan tot nog toe georofiteerd kunnen worden van de technische en econo mische ervaringen van de akmanschap Ook over de voorwaarden, waaron der een werk zal worden uitgevoerd, is van tevoren overleg mogelijk. Van een dergelijke vroegtijdige samenwerking bestaan reeds voorbeelden. Tussen ar- vraag handleiding in de winkel Met welke ziekten naar spreekuur? AMSTERDAM Zestig artsen in heel Nederland zullen nog deze maand een onderzoek instellen naar de soort ziekten, waarmee huisartsen op hun spreekuren te maken hebben. Prof. dr. J. C. van Es. directeur van het Nederlands huisartsen instituut «NHI» zei dit vanmorgen bij de opening van een tweedaags congres van het huisartsengenootschap Van dit genootschap zijn 2000 huisartsen lid; dat is ongeveer veertig procent van alle huisartsen. Men mag niet meer verwachten dat een huisarts dag en nacht klaar staat. Deze verwachting is gebaseerd op verouderde gedragsregels Ook bij de huisartsen speelt vrije tijd een grote rol. Wel mag men van hen verwachten dat zij tot een goede samenwerking met collega's komen om de dienstverlening te verbe- teren en een continu karakter te geven. I aldus prof. Van Es. kan daarmee veel verliezen of veel win nen". aldus ir. Posthuma, die stelt dat het de oliemaatschappijen met die geul menens is. Dagelijks bellen oliemensen hem op met de vraag hoe de zaak staat. De hopperzuiger P. C. S. van Hat- tem heeft het te bewerken Noordzee gebied alvast verkend. Die kan nu onmiddellijk aan het werk. Hetgeen men vooral wil weten is in hoeverre men voor verzanding van de geul komt te staan. Er is bovendien de mogelijkheid dat gebruik wordt gemaakt van de 18.000 tons super-zuiger, die voor Bos en Kalis in Papendrecht wordt gebouwd op een der IHC-werven. Die zuiger krijgt een capaciteit van honderdduizend kubieke meter, kan tot veertig meter zuigen, wordt onge veer 140 meter lang en krijgt een landingsdek voor helicopters. Samen met Rotterdam heeft rijkswa terstaat een peilingsvaartuig ontwor pen, dat de Noordzeebodem tot tachtig kilometer buiten Hoek van Holland on derzocht. De daarbij verkregen gegevens zijn in Rijswijk in een computer gestopt en op deze manier kreeg men een geheel nieuwe kaart van de Noord zeebodem. Uit deze kaarten bleek, dat buiten de achttien meter diepe kuststrook de Noordzee vrij snel een veel grotere diepte bereikt, maar dat nog verder weg de bodem onregelmatig werd door zandtoppen. Die toppen kun nen gevaarlijk worden voor de reuzen- tankers. Behalve de geul van twaalf kilometer moeten ook die toppen wor den weggebaggerd. Voor de helft van het vijkomende zand heeft men een prachtige bestem ming: het wordt allemaal op de in aan leg zijnde Maasvlakte gespoten. (Vervolg van pag. 1) Hij waarschuwde ertegen te beden ken, dat prof. Zijlstra zo ongeveer een economische tovenaar is. Hij zal ge dwongen zijn impopulaire maatregelen te nemen, die thans in tegenstelling tot het verleden niet of eerst in een laat stadium ter discussie aan het bedrijfsle- en zullen worden voorgelegd. Aan het adres van de KVP merkte hij op. dat wanneer er ooit een partij zichzelf een brevet van onvermogen gegeven heeft, dit thans de KVP is. Deze partij heeft samen met WD en CHU de brokken gemaakt, maar om de breuk te helen moet oud-mi nister Zijlstra in de politieke arena weerkeren. In 1963 was het in strijd met de status en het prestige van de KVP dat Zijlstra minister-president werd, toen moest Mari jnen het worden. Maar nu er grote moeilijkheden zijn, is de ARP goed genoeg Drs. Boersma voegde hieraan toe, dat de KVP nog nooit kans gezien heeft een minister van financiën te leveren. Hij vroeg er voorts aandacht voor, dat de zakelijke verschillen tussen dè AR en KVP. zoals deze in de nacht vah Schmelzer bij de val van het kabinet bleken, nog steeds onverkort bestaan. Deze verschillen zijn naar de mening van de heer Boersma ook niet makker- lijk te verdoezelen. Het stond voor hem vast, dat het bij de KVP niet primair ging om een gat van 200 miljoen in de begroting, maar de KVP wilde van de PvdA af. Thans lijkt het er op, dat de KVP sa men met de AR maatregelen gaat uitvoeren, waar deze partij eerst radi caal stelling tegen genomen heeft, na melijk uitstel van verlaging van loon- en inkomstenbelasting. Wat de KVP. bereid geweest enkele maanden gele* den dit standpunt in te nemen, dan had er nooit ook maar van een theo retisch gat in de begroting en van een crisis sprake kunnen zijn, aldus drs. Boersma. (Vervolg van pag. 1) De houding van VVD en CHU heeft duidelijk gemaakt, dat prof. Zijlstra nog niet verzekerd is van een Kamer meerderheid. Sommigen houden rekening met de mogelijkheid, dat prof. Zijlstra daar om zijn formatie-opdracht zal terug geven. Anderen menen, dat hij toch wil starten in de verwachting dat de (alsdan ontbonden) Kamer hem toch niet meer kan wegsturen Misschien gokt de formateur er op. dat de Kamer straks zal zwichten voor zijn financieel-economische auto- Enige zekerheid bestaat ook nog over de houding van de KVP-fractie die zich vanmorgen over de plannen beraadde. Een aantal KVP'ers heeft moeite met het feit, dat het belasting-, project-Zijlstra niet overeenkomt met de motie-Schmelzer. De formateur wil namelijk de door hem beoogde extra-middelen niet aan wenden als dekking van het door de KVP geconstateerde gat in de begro ting-Vondeling, maar als consumptie- beperkende maatregel tot herstel van de betalingsbalans, dus als instrument'* t-an conjunctuurbeheersing. Bovendien isj niet uitgesloten, dat hij de extra middelen ook zal gebruiken voor extra-uitgaven (woningbouw). Ook de A.R fractie kwam vandaag- (te Utrecht) bijeen. Zij heeft (als enige?) al volledige steun toegezegd aan de plannen van de formateur. Prof. Zijlstra heeft vandaag kandi daat-ministers gepolst. Hij ontving vanmorgen achtereenvolgens de heren De Quay. Luns. Veldkamp. De Jong.. Bot en mej. Klompé. 's Middags' maakten de drie a.r. bewindslieden-^ Biesheuvel. Diepenhorst en Verdam gezamenlijk hun opwachting. Daarna •erscheen ir. Witte ten tonele. De formateur zoekt nog ijverig naar en kandidaat voor economische zaken. Volgens geruchten zou de SER-voor- zitter. oud-minister drs. J. W. de Pous (c.h.) op een verzoek om deze port-' tefeuille voor zijn rekening te ne men, nipt eeheel negatief hebben ge reageerd. Hij zou eerst de SER-ver- gadering van heden hebben willen af wachten alvorens een beslissing te

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15