Zwartkop Shampodor YYY Katwijk bindt strijd aan tegen prijsverhogingen Auto botst op boom twee mensen gedood Taak voor vakbeweging wordt moeilijker Provorel in raadzaal NIEUWE LEIDSE COURANT 9 DONDERDAG 17 NOVEMBER 1966 Fototoestel cadeau bij autopolis ROTTERDAM De Rotter damse assuradeur H. J. Sier qaat II binnenkort 100 camera's uitrei ken aan automobilisten, die bij hem een verzekering afsluiten. Hij doet dit omdat de politie -per 1 januari geen proces-verbaal meer opmaakt voor aanrijdin gen met een plaatschade van be neden de 1000 gulden; een camera kan in die gevallen een belangrijk deel van de bewijs voering opleveren. De assuradeur geeft de toe stellen Polaroid-camera's I in bruikleen, maar de kans is niet denkbeeldig, dat hij deson danks in conflict komt met de wet op het cadeaustelsel. Het is de bedoeling van de assuradeur binnenkort een groter aai camera's uit te reiken. Ongelukken op de weg EMST Een personenauto met drie inzittenden is gisteren tussen Epe en Ernst tegen een boom gereden. De 24-jarige kok B. J. Wensink en zijn 22-jarige verloofde H. Windig, bei den uit Ernst, werden gedood. De der de inzittende, de Hagenaar L. Hande laar, liep lichte verwondingen op. HARENKARSPEL Op de kruising Speketerweg - Woudmerenweg in Ha renkarspel zijn gisteren twee auto' frontaal op elkaar gebotst. De 35-jari- ge tuinder C. Boekei kwam hierbij om het leven. Vijf personen liepen verwondingen op. De botsing ontstond doordat één der auto's geen voorrang heeft gegeven. GEMERT Op de smalle weg Gemert - Elsendorp botste gisteren een bus met schoolkinderen frontaal tegen een boom. Een tiental kinderen werd gewond, waarvan er zeven na in het ziekenhuis te Helmond geholpen te Tweedaagse studieconferentie NVV Erkenning van „categoralen" zijn weer naar huis konden worden gebracht; drie kinderen werden met ernstige verwondingen in dit zieken huis opgenomen. Het ongeluk gebeurde doordat de buschauffeur een personenauto wilde ontwijken. Na een slip botste de bus tegen de boom. MIERLO Op dc brug over het Eind- hovense kanaal in de gemeente Mier- lo is een op de weg liggende man aangereden door een automobilist. Deze kon de man niet meer ontwijken, omdat hij, verblind door een tegenlig ger, de man pas op het laatste ogen blik zag. Het slachtoffer, de 60-jarige J. Jans uit Horst, is overleden. De politie stelt een onderzoek in naar de wijze waarop de man op het wegdek was terechtgekomen. i (Van onze soc.-econ. redactie) BEEKBERGEN Tijdens een studieconferentie van twee dagen heeft het NVV geprobeerd in een nogal overladen programma alle sociale problemen van dit moment aan de orde te stellen. Drs. W. Top, socioloog van het NVV, typeerde de problematiek van de werknemersvakbeweging het best. „Naar veler oordeel iden tificeert de vakbeweging zich te veel met het overheids- en werk- een groepenmaatschappij ontwikkelen. De individuele belangen en behoeften van de mens komen in de kleine groep veel meer tot hun recht. Nu de materiële behoeften groten deels zijn bevredigd, neemt de aandacht voor de individuele aspecten va afzonderlijke beroepsgroep sterk toe. Moeilijker gevèrsbeleid. Stelt zij zich echter m,et ecnmantel-c^a.o.,die voor el- buiten de besluitvorming dan kan de vakbeweging geen enkel resul taat boeken. De medeverantwoor delijkheid die de vakbeweging heeft aanvaard, wordt thans ech ter door vele gewone werknemers gevoeld als een medeplichtigheid", aldus drs. Top. De heer Top wilde voor de toekomst ook een plaats inruimen voor de catego rale organisaties. Hij nam als voor beeld de Vereniging van Rijdend N. personeel. De grote centrale organisaties zouden zich meer moeten beperken tot de mate riële belangenbehartiging van de werk nemers. De categorale groepen kunnen dan meer aandacht besteden aar immateriële, meer psychologisch bepaal de behoeften. Voor de toekomst zag hij zich in plaats van een klassenmaatschappij Israël door Grote Vier veroordeeld NEW YORK De Sowjetunie, Amerika, Engeland en Frankrijk veroordeelden gisteren in Veiligheidsraad de strafexpeditie die Israël zondag tegen Jordanië heeft uitgevoerd. Goldberg (V.S.) zei dat er geen excuus voor de aanval is. Lord Caradon (Eng.) verklaarde dat de actie in geen verhouding staat tot de tegen Israël gepleegde sabota gedaden. Fedorenko (Rusl.) sprak van banditisme, de Fransman Seydoux kon moeilijk begrijpen waarom Israël zo was opgetreden tegen een land dat zijn interna tionale verplichtingen trouw na komt. Jordanië verzocht het VN-handvest toe te passen, krachtens hetwelk de Veiligheidfcaad tegen agressie maat regelen kan nemen, zowel sancties als militair optreden. De Israëlische afgevaardigde zei, dat zijn land pas tot de acties is overge gaan na lang geduld te hebben ge oefend. Israël deelde mede, dat Syrische militairen gisteren het vuur hebben geopend op verkeer bij Asjmora ten noorden van het Meer van Galilea. Er vielen geen slachtoffers. „Sigma" in Amsterdam Tegen: twee PC, twee Boeren én de provo AMSTERDAM De Amsterdamse raad heeft gisteravond (met 38 te gen 5 stemmen) besloten 30.000 gulden subsidie te verlenen aan de Stichting Sigma Nederland voor de inrichting van een ontmoetingscen trum voor kunstenaars en publiek. De gemeente heeft hiervoor de Doelenzaal aan de Kloveniersburg wal beschikbaar gesteld. Voormjtter van de stichting is de schrijver Simon Vinkenoog. Tegen het voorstel waren behalve twee leden van de protestants-christelijke groepering en twee leden van de Boerenpartij óók de provo Bernard de Vries. Hij kon zich niet verenigen met de „elite-club van kunstenaars onder Vinkenoog" en wenste een grotere openbaarheid. Prof. dr. H. J. van Zuthem voorzag nog grote moeilijkheden voor de vakbe weging tengevolge van de technolo gische ontwikkeling en de toenemende internationale verbindingen van de gro te ondernemingen. Hij gaf er de voorkeur aan de gewo ne werknemer meer in te schakelen bij het vakbondswerk in de onderneming en ook bij het afsluiten bedrijfstak zou volstaan kunnen ke onderneming afzonderlijk wordt uit gewerkt. Prof. Van Zuthem voorzag grote spanningen tussen de mischc en sociale structuren maatschappij. Over de rechtspositie van de werkne mer merkte mr. P. H. Hugenholtz op, dat de werkgevers verplicht gesteld moeten worden fondsen te waaruit loonvorderingen op insolvabele bedrijven kunnen worden voldaan. Ook vond hij dat er behoefte kantonrechters, die uitsluitend belast zijn met arbeidszaken. Ontslag wegens huwelijk en zwangerschap zou verbo den moeten worden. Scheef Drs. H. ter Heide belichtte de econo mische kant van het werk van de vak beweging. Hij vond de inkomensverde ling nog steeds bijzonder scheef. Hij pleitte voor een minder ongelijke vermogensverdeling en hoge succe rechten op vermogens en verwervingen buiten de rechte lijn. Onbillijkheden tengevolge van optrekking der indirec te belastingen wilde hij compenseren door een actieve loonpolitiek, verho ging van de belastingvrije voet en een grotere overheidsbijdrage in de sociale verzekering. Verwachtingen van de EEG had hij eerst na toetreding van Engeland e Scandinavische landen. Dr. C. dc Galan, directeur vai W'-wdi Bcckmanstichting, berekende dal de welvaart over 24 jaar (1990) het dubbele zal zijn van nu. Hij wee echter op, dat meer welvaart nog geen betere verdeling van de welvaart houdt. Ook hij geloofde dat de ver gensverdeling zonder ingrijpen var overheid en dc vakbeweging steeds schever zal worden. AMSTERDAM Op de tribune van de Amsterdamse raadzaal is het gis teren tot een incident gekomen. Tij dens een toelichting van burgemees ter Van Hall op de ongeregeldheden bij een protestmars op zondag 16 ok tober (Vietnam), stonden 10 a 15 pro- plotseling op en begonnen in spreekkoor te roepen: „Amsterdam - politiestad". Hoewel mr. Van Hall verscheidene malen hamerde, kwam de tribune niet tot rust. Tenslotte moest hij de raadszitting schorsen en verzocht hij de rechercheurs, die de hele avond wakend ook op de toeschouwers hadden gehouden, de tribune te ont ruimen. Door vier s'adhuisboden ge assisteerd. voldeden zii aan lit bevel. Er werden twee arrestaties ver richt. De jongelui zullen worden ver volgd wegens het verstoren van een vergadering van een openbaar lichaam. Aanleiding tot de opschudding was :n schriftelijke vraag van de paci fist Bruggeman over een incident tij dens de protestmars Rectificatie DEN HAAG In het artikel over Con nie Dane (dinsdag jl.) is ten onrechte ver meld dat Connie Dane in Mexico zou deelnemen aan de Olympische Spelen 1968. Het ging echter om trainingswed strijden in Mexico. Zoals bekend is het waterskiën geen Olympische tak van Plan van bisschop Dodewaard wordt uitgewerkt HAARLEM De nieuwe rooms-katholieke bisschop van Haarlem, bisschop Th. Zwart kruis heeft het initiatief van zijn overleden voorganger, bisschop J.é Dodewaard voortgezet. Deze had aan de andere kerken in ons land een uitnodiging verzonden voor een gezamenlijk beraad van alle christenen over de doorwer king van het Vaticaans concilie. Zeer kort na het bekendworden van zijn vooruitstrevend plan stierf hij, aan het begin van dit jaar. Reeds waren tijdens zijn leven voor lopige besprekingen gehouden tussen de niet-rooms-katholieke kerken. Bisschop Zwartkruis heeft het beraad in een nieuwe fase gebracht. Werkgroep Gisteren is in zijn huis voor het eerst een oecumenische werkgroep bijeenge weest als officieel beraad van kerken binnen de provindie Noord-Holland en het bisdom Haarlem. Deze groep be staat uit 23 personen. Het zijn officiële vertegenwoordigers van zeven kerk- en geloofsgenootschappendoopsgezinden luthersen, gereformeerden, hervormden, oud-katholieken, remonstranten en rooms-katholieken. Paus ongerust over jezuïten ROME Paus Paulus heeft gisteren de jezuïten gewaarschuwd, dat hij „vreemde en sinistere dingen" over hen gehoord heeft, waarover hij ver- bedroefd is. De paus zei, dat hij over nieuw: beschikt, dat er bij de jezuïeten eer mentaliteit binnensluipt waarbij zelfs de leerstellige privileges het pausschap in twijfel worden trokken. Hij laakte al degenen, die denken dat gehoorzaamheid een hin derpaal is voor persoonlijkheid en handelen. „Wilt u vandaag en mor gen en altijd zijn, wat u was vanaf de instelling van uw orde voor de Rooms- Katholieke Kerk en de Heili ge Stoel? vroeg de paus. Hij sprak tot tweehonderd jezuïeten die uit de gehele wereld samengeko men zijn om in Rome te vergaderen. De paus noemde deze vergadering van bijzondere historische betekenis, om de verhouding vast te stellen, die bestaat en moet bestaan tussen de orde der jezuïeten en de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Muntvondst bracht bijna 6 ton op AMSTERDAM De veiling van 868 oude gouden Nederlandse en buiten landse munten van de uit 1023 stuks bestaande muntvondst van Se- rooskerke op Walcheren heeft totaal 883.615 gulden opgebracht. Dat is bij na 140.000, gulden oftewel 30 pet. meer dan de taxatiewaarde van 444.256 gulden. Van de opbrengst gaat de helft naar de vinders, de heren P. Christiaanse sr en jr. en de knecht Adri van den Broeke (elk krijgt een zesde deel), de andere helft krijgt de tegenwoordige gemeente Veere (bestaande uit Se- rooskerke. Vrouwenpolder, en Vee- re). De hoogste prijs die op de veiling is betaald, was 17 mille voor een Portu gese 500 reais uit de tijd van Philips de Tweede die door de Leu Bank te Zürich werd gekocht. Het Penningkabinet te Brussel werd voor 15.500 gulden eigenaar van een gouden real uit Doornik, eveneens uit de tijd van Philip de Tweede. Daarvan zijn maar twee exemplaren bekend. Het andere is in het bezit van de Nationale Bank van België. Sarah Churchill in Nederland SCHIPHOL Sarah Chu: "-.ill. een van de drie dochters van Churchill, is gistermiddag in Nederland aangeko men De 52-jarige kunstenares zal een week lang voorstellingen geven van haar kaleidoscoopprogramma, getiteld ,A Master of Choice", in het Mickery Theater te Loenersloot. Voor donkerblond cn bruin baar: goudbruin Voor grijs en wit baar: zilver Zwartkop Shampodor wast uw haar en geeft het tegelijk een decente make-up, aangepast aan uw haarkleur Zwartkop Shampodor met gouden dop is een shampoo, maar hét doet veel meer dan uwhaaraileen-maar-wassen. Het is een com plete schoonheidsbehandeling, die de kleur van uw haar verdiept, de fijne nuances weer lot leven brengt. Dank zij deze nieuwe Zwartkop Shampodor een prachtig kapsel. Haal snel zo'n flacon met gouden dop in huis, voor f 1,85. In vierkleuren verkrijgbaar: goudblond, tabakblond, goudbruin, zilver. Zwartkop p Concurrentie wordt steeds duidelijker gevoeld KATWIJK AAN ZEE Het be- stuur van de VVV heeft besloten dc prijzen van de overnachtingen en de contributie niet te verhogen, omdat anders het gevaar loopt belang rijke klanten, vooral in Duitsland, te verliezen. Op de najaarsvergade ring in hotel Noordzee zei voorzit- mr. J. van der Plas, dat als wij niet op onze prijzen letten. Neder- land de concurrentie met nieuwe toeristengebieden, zoals Spanje en Joegoslavië, niet langer kan voll den. Langzamerhand wordt Nederland te duur. Afstanden spelen tegenwoor dig praktisch geen rol meer. Daarom moet de strijd tegen de prijsverhogin gen worden aangebonden. Moeilijk Mr. Van der Plas zei terdege te be seffen, dat hier tal van moeilijkheden liggen. Het gehele bedrijfsleven wordt ers geteisterd door rigoureuze kostenstijgingen. De hoge rente is door het bedrijfsleven niet langer op te vangen. Hetzelfde geldt voor de loons verhogingen en de stijging van allerlei andere uitgaven. Afgezien van enkele topdagen in het voorseizoen, was het aantal onderge brachte gasten het afgelopen jaar on geveer gelijk aan dat in voorgaande jaren. In feite betekent dit een achter uitgang in resultaat, want er zijn heel wat te verhuren woningen bijgekomen. Toch behoeft Katwijk niet te klagen. In de rest van Nederland is op toeristisch gebied een daling van de omzet geconstateerd, ook in de Horecabedrijven. Het prijspeil speelt daarbij een belangrijke rol. De heer Van der Plas klaagde over het gebrek aan coördinatie in publika- ties van de zijde van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer. Helaas worden soms verwarringwekkende berichten ge lanceerd, berichten bijvoorbeeld die ten onrechte suggereren, dat Holland .*ol zit. Deze onjuiste berichten hebben bewerkstelligd, dat veel Duitsers niet op de bonnefooi naar Nederland durf den te gaan. Herdenking Direct na de opening herdacht de voorzitter het op 21 oktober jl. over leden bestuurslid, de heer J. G. Scho- neveld, in wie de vereniging een enthousiast medewerker heeft ver loren. Hij heeft zich steeds ingezet voor de Katwijkse gemeenschap. In het bijzonder de sociale zijde van het VW-werk had zijn belangstelling. Mr. Van dér Plas herinnerde eraan, wat de heer Schoneveld heeft gedaan voor de getroffenen van de mijnramp in Lengede. Trouwens zijn hele op treden werd gekenmerkt door sociale bewogenheid. De vergadering nam een minuut stilte in acht. De voorzitter dankte vervolgens het kantoorpersoneel voor de goede bu reauservice en directeur C. Verplancke en de heer J. van Rijn vooral voor het organiseren van de evenementen. 7n de rondvraag vroeg één der leden het kantoor op zondag de ge hele dag open te stellen. De voorzit ter antwoordde, dat het kantoor op zondag alleen opengaat bij over grote drukte. Dit om wanordelijk heden te voorkomenDe grote meer derheid der leden is het eens met het bestuursbeleid, dat het kantoor over het algemeen op zondag geslo ten blijft. Men moet rekening hou den met de samenstelling van de Katwijkse bevolking. Twee Katwijkse kotters voor f91.775 KATWIJK AAN ZEE De kotters Astra KW 115 en Stern KW 36 van de rederij N. V. Tabula Rasa (directeur C. Zwitser) zijn gistermiddag in zaal Haasnoot in het openbaar verkocht aan de heer R. van Andel te Katwijk aan Zee voor een totaalbedrag van f 91.775. De heer Van Andel heeft zich het recht voorbehouden andere gegadigden voor de koop aan te wijzen. KATWIJK AAN ZEE Vrydag 25 november houdt de a.r. kiesvereniging een ledenvergadering in de grote zaal van Irene. De agenda vermeldt een rede var de heer G A Kiefl over: „Nü duidelijkheid". Aanvang 8 uur. De suggestie tot het plaatsen van plattegronden van Katwijk op ver schillende plaatsen in de gemeente zal door het bestuur in overweging wor den genomen. Voorts werd gevraagd pogingen in het werk te stellen op de verkeers borden langs de verkeersweg Den HaagAmsterdam de naam Katwijk geplaatst te krijgen. Noordwijk staat er ook op. De voorzitter zei, dat de aandacht van de ANWB op deze kwestie is gevestigd. Het blijkt niet gemakkelijk dit voor elkaar te krijgen. Tenslotte draaide een vertegenwoor diger van de ANW een aantal films, onder meer over de Deltawerken. Hoog en laag Maler Ie Katwijk aan Zee KATWIJK AAN'ZEE Vrijdag: hoog water 6.54 en 19.15 uur; laag water 2.35 en 14.57 uur. KATWIJK AAN ZEE Gisteravond hield de Christenvrouwenbond een goedbezochte bijeenkomst in de Oran jezaal. Na een meditatie van presi dent mevrouw Van Duijn-Kruijt sprak onze plaatsgenoot de heer H. van der Maaden over het onderwijs op de Openluchtschool van het Zeehospi tium. Over dit onderwerp hebben wij enige tyd geleden uitvoerig geschre ven. Er werden vragen gesteld, die uitvoert door de heer Van der Maa den werden beantwoord. KATWIJK AAN ZEE Op 23 no vember wordt in de Hoornes een af deling van de Christenvrouwenbond opgericht ten huize van mevr. J. de Lange-Wakka, Hoorneslaan 616. Pro pagandiste mevrouw Schuil-Heine zal verteiien over doel en grondslag van de bond. Er zal een voorlopig bestuur worden gekozen. Belangstel-c-nden zijn welkom. Aanvang 8 uur. IJ MUIDEN Aan de IJmuider markt verschenen II vaartuigen. Zij zorgden voor een aanvoer van 3590 kisten vis. waarvan 1680 kisten schelvis, 130 kisten wijting. 210 kisten gul cn kabeljauw, 230 kisten koolvis, 210 kisten haring, 2300 kleine kisten haring, 780 kisten makreel. 54 kleine kisten makreel, 4< kisten pilchards. 123 kleine kisten pil chards, 100 kisten schol, 15 kisten tar bot. 145 kisten diversen en 4000 kilt tong Door de te verwachten geringe aanvoer stegen de prijzen sterk, vooral die platvis. De kleine tong was ongeveer twee gulden duurder dan maandag. De tong 1 belandde op de eerste afslag zelfs een paar centen boven de vijf gulden. Ook de schol was stukken duurder. De grote en de grootmiddel spanden met een notering van 73 de kroon. Vandaag aan de markt. Voor de IJmuider donderdagmarkt meldden zich onder meer de IJM 5 Ma ria Elisabeth met 1655 kisten en 550 stuks stijve kabeljauw, de LJM 9 Haar lem met 1650 kisten en 210 kleine kis ten makreel en schelvis, de KW 44 Rijn mond 3 met 800 kisten en 150 kleine kisten haring en makreel en de IJM 46 De Hoop 4 met 100 kisten en 2000 kilo Naar Zuid-Afrika De rederij L. de Boer te Urk is van plan binnenkort één van haar vier sche pen, de UK 104, naar Zuid-Afrika te di rigeren. Dit is het gevolg van overleg met de vroegere Urker Evert van Urk. die aan de Walvisbaai twee kotters in de vaart heeft. De exploitatie van deze schepen wordt nadelig beïnvloed door het feit dat men de vis maar zes maanden per jaar aan het staatsvisconserveripgsbedrijf kwijt kan. De vangst bestaat voornamelijk uit tong. De Urkse coöperatie heeft voor deze vissoort een wijd vertakt afzetgebied opgebouwd. Het ligt in de bedoeling van de heren Van Urk en De Boer deze or ganisatie bij de verkoop van hun Zuid- afrikaanse produktie in te schakelen. Van het resultaat van deze proef zal het afhangen of ook de andere drie kotters van de rederij Boer naar Zuid-Afrika zullen gaan. Andere Urker vissers zullen het ex periment nauwlettend volgen. Indien het slaagt, is de kans groot dat nog meer schepen onder Urker vlag in het verre visgebied worden ingezet. In Scheveningen. In Scheveningen werden aangevoerd 8 kisten schelvis. 10 kisten wijting. 100 kisten gul en kabeljauw, 3 kisten kool- vis. 650 kisten haring, 625 kleine kisten haring, 1800 in Ierland gekochte kisten haring, 10 kisten makreel, 20 kleine kis ten makreel. 50 kisten schol en 1500 kilo tong.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9