Verkondiging moet ingaan op de angst S Weinig kansen op snelle Britse toetreding EEG HELMUT THIELICKE: Veldkamp zoekt vijf tot zes adviseurs DE GAULLE NOG NIET OVERTUIGD Uit de Haagse hof geplukt St. Nicolaas iets voor haar fiets! AKTUEEL „Oudje" Harriman doet het nog best 7 DONDERDAG 17 NOVEMBER 1966 V an een medewerker HET IS DE bekende theoloog Helmut Thielicke, ge bruinde, steviggebouwde en goedlachse hoog leraar nauwelijks aan te zien, dat hij voor de eer ste maal naar ons land kwam als spichtig jongetje „om aan te sterken". Sindsdien neemt Nederland bij hem een grote plaats in. Die voorliefde wordt nog versterkt door de grote bekendheid die zijn theologische werken bij de Nederlanders genieten. Zijn boeken zijn overigens niet alleen in het Nederlands ver taald: ook in Engeland, Amerika, JapanBrazilië en in de Skandi- navische landen worden ze uit gegeven. Helmut Thielicke vindt het zelf verbazingwekkend te constateren uit de reacties op zijn geschriften, dat de geestelijke situatie van bewoners van ove- totaal verschillende lan den in de wereld zo'n grote over eenkomst vertoont. De grootste en diepste levensproble- len liggen vrijwel overal gelijk: de verhouding van de mens tot zijn le vensangst. zijn toekomst en zijn on toereikendheid een ander werkelijk te helpen. Daarom zou het, peinst Helmut Thielicke, bijzonder zinvol lijn als men in de evangelieverkondl- (ing in al zijn vormen op zulke pro- ilemen ingaat. Dan behoeft men zich tok niet meer af te vragen hoe men Wt Woord „aan de man moet bren- hoe men het moet verpak- ILS KOMPAS Als de problematiek, waarop de irediking inhaakt die is van de ge meente van Christus, dan gaat het us aan en dan zal ook de be- reffende bijbelse boodschap haar ranzelfsprekend boeien. Natuurlijk, zegt prof. Thielicke, ;eeft de Bijbel geen pasklare ant woorden. Dit Boek is als een kom- las: het geeft duidelijk de richting i ons leven aan. Maar je zou wel ijzonder roekeloos te werk gaan als .om het doel te bereiken stijf en Irak in dezelfde richting bleef lo- fcw. zonder te letten op gevaren en obstakels Je moet natuurlijk met de meer of mindere begaanbaarheid van het ter- pin rekening houden. Uit deze verge lijking blijkt meteen waar de taak ran de bijbeluitlegger ligt: duidelijk maken hoe de christen in dit geacci- denteerde en vaak onbegaanbare le vensterrein de richting kan volgen, die het bij bel kompas aangeeft. tegenspraak 'ET zit de Russen niet mee. Een topconferentie ter veroordeling van China heeft nog steeds geen kans van slagen. Ook nü steekt Roe- lenië een spaak in het wiel. hroesjtsjef probeerde in 1960 al :n dergelijke conferentie te beleg- tn. Drie jaar later bleek hij te heb- en gefaald. Mede daarom moest hij kan het toneel verdwijnen. i)e pogingen van zijn opvolgers, Pe- ring gunstiger te stemmen, bleven tonder resultaat. Noodgedwongen lamen zij de draad op, waar Shroesjtsjef die had laten vallen, iet optreden van de rode gardisten vas voor Moskou het sein voor de tanval. Bulgarije, nog steeds Rus- ands vazal, loste het openingsschot, toemenië, dat onafhankelijk van het Kremlin wil blijven, tekende verzet 'an. Het wil ook nu vergroting van Ie breuk in de communistische gele leren voorkomen. loskou zal met deze openlijke te- [enspraak rekening moeten houden. Vant Roemenië is niet het enige and, dat neutraal wil blijven. oorspraal' JINNENKORT wordt beslist over toelating van vertegenwoordi- lers van Peking tot de Ver. Naties, tusland is daar altijd de grootste 'oorstander van geweest, leze voorspraak is echter een merk- vaardige. Moskou wil rood China hit de communistische wereldbewe ging stoten. Tegelijk bepleit het toe- ating tot de V.N. imerika, nog altijd tegen toelating, 'erzet zich ook nü. Het wil opnieuw *n meerderheid van tweederden als 'oorwaarde. tet is echter de vraag, of de Ameri-1 lanen dit jaar hun zin zu'lpn krij ten. Want over hun voorstel kan bij fewone meerderheid worden beslist, j Als de tekenen niet bedriegen, gaat ftkins over de zetels beschikken, die tot dusver door Tsjang Kai Sjek berden bezet. Met steun van aarts-1 vijand Moskou. I Velen voelen zich blijkbaar door de bijbeluitleg van Helmut Thielicke zelfs bijzonder aangesproken. Dat be wijzen zowel de volle kerken als hij in Hamburg preekt, als de meer dan bloeiende correspondentie. Uit de re acties bliikt veel meeleven en begrip, maar soms toch ook een trieste hang naar ketterjagerij: brieven, waarin op boeiende wijze het afschuwelijk lot werd geschilderd (compleet met roosterapparatuur en lekkende vlam mentongen) dat voor prof. Thielicke na diens verscheiden gereserveerd is. Wat hem bijzonder verheugt is de duidelijke belangstelling, die de he dendaagse jongeren tonen voor de Bijbel. De verzoeken op te willen treden op discussie-avonden van schoolclubs en om interviews voor schoolkranten zijn legio. Er zijn wei nig vragen te bedenken die de jeugd hem nog nooit heeft gesteld. Helmut Thielicke behoort dan ook tot de se lecte groep van volwassenen, die, ge geven deze belangstelling van de jeugd, voor de kerk geweldige perspectieven ziet. Groep artsen wil andere koers i een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Veld- kamp zoekt vijf tot zes adviseurs; Sociaal Werkgevers Verbond, ir. J. Bosma, heeft in zijn hedenmorgen uitgesproken jaarrede de suggestie TRAGISCH Het is alleen tragisch, dat de kerk de problemen van de jeugd nauwe lijks ziet, laat staan ze serieus neemt. Thielicke zegt: „Ik denk vaak aan de schapen, die dwalen zonder herdér en aan onze Heer, die sprak over velden, wit om te oogsten. In ieder geval, als de contacten tussen kerk en jeugd (ook de buitenkerkelijke) onverhoopt ooit zouden verbroken worden, dan zou dat niet de schuld van de jonge mensen zijn! Die heb ben heus wel belangstelling, anders zouden ze niet blijven vragen. Ondanks deze tamelijk opti mistische kijk schreef prof. Thielicke het boek „Lijden aan de kerk" Hij meent, dat de kerk zich bezighoudt met problemen van de tweede orde, terwijl de belangrijke vraagstukken blijven liggen. De ene conferentie na de andere wordt gehouden: tijd, ener gie en reisgeld vergooid, en waar- Laat men zich liever concentreren op de verkondiging van het Evange lie inplaats van bijvoorbeeld, zoals ook in West-Duitsland, prat te gaan op het grote aantal kerkgebouwen dat na de jongste wereldoorlog is neergezet. En wét voor kerken dan vaak nog! Onpraktische „preekpalei- zer." in plaats van centra, waar de gemeente een ontmoetingspunt heeft, de hele week! De sekten zijn ons vaak ten voor beeld, vindt Helmut Thielicke Niet omdat ze zo'n aantrekkelijke leer ver kondigen of zo'n sympatieke dogma tiek bezitten. Nee, ze ontlenen hun PROF. THIELICKE. niet gegrepen kansen aantrekkelijkheid aan een grote inti miteit. Ze bezitten een zekere „nest- warmte" (met de helaas daaraan ver bonden „nestgeur"). Een gemeente die dat bezit, heeft een soort geeste lijke air-conditioning. „Tijdens het Derde Rijk hadden we in Duitsland ook zo'n sfeer in de „bekennende Kirche". Nu zijn we weer gedegradeerd tot „publiek", het auditorium van een al of niet bril jant spreker." De Idee van Hoekendijk van een huisgemeente heeft ook voor Thielic ke aantrekkelijke kanten. In de DDR (hijzelf is in Oost-Duitsland geboren) moést men wel onder de druk tot een dergelijke kerkvorm komen. En de kerk bloeit er. De kerk doet hier veel te groot, te imponerend. Ze is daarin niet eer lijk, ze neemt zodoende meer plaats in, dan haar functioneel gezien toe komt en ook meer dan ze aankan! De kerk moet zich niet te dik maken. Misschien moet ze net als in de Oost zone wat gaan inkrimpen* Thielicke zegt zacht: „Ik geloof, dat God er een merkwaardige thera pie op na houdt. Je zbu het een soort van „vermageringskuur" kunnen noe- Overigens meent de bezielde Ham- burgse hoogleraar, dat de banden tus sen de kerk in Oost- en West-Duitsland zo mogelijk intact moeten blijven: ,om de hoop leven dig te houden aan gene, en de lam pen brandend aan deze zijde van de Helaas heerst in de kerken van het westen vaak een onderling wantrou wen, gevoed door levensgrote misverstanden. Ten onrechte, vind Thielicke, maakt men zo'n misbaar over de uit Amerika gewaaide God is i dood-theologie. Twee jaar geleden had hij er tijdens zijn uitgebreide rondreis door Amerika nog met geen woord over horen reppen. Trouwens, I zegt hij, wij, oude mensen in het j Avondland kennen, zoals Luther en I voor de commisie van goede dien sten, die hem raad moet geven in het conflict tussen huisartsen en ziekenfondsen. Burgemeester J Berger van Groningen wordt waar schijnlijk voorzitter van de com missie. Hij is specialist in sociale verzekeringen. De commissie zal wellicht aandrin gen op handhaving van het abonne mentssysteem. waarbij patiënten hun arts niet meteen hoeven te betalen. Vertegenwoordigers van ziekenfond sen en artsen geven ook de voorkeur aan deze regeling. Inmiddels heeft een groep van vijf tig artsen zich gedstancieerd van de harde koers, die het bestuur van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) vaart. Medio volgende maand wil zij in de openbaarheid komen met een pamflet. De oprichting van de groep is ge deeltelijk het gevolg van het conflict tussen de Scheveningse huisarts J. F. van der Vliet en de LHV. Dokter Van der Vliet werd vorige week vrijdag door zijn collega's aangevallen, omdat hij op de ledenvergadering een band recorder gebruikte. Toen hij weigerde de bandrecorder in te leveren, werd hij gemolesteerd. De groep wil voorkomen, dat de mi nister zich met het conflict gaat be moeien. Zij vreest, dat de bemiddeling resulteert in een aanbod aan de huis artsen. dat minder perspectief biedt dan het voorstel van de ziekenfondsen. De voorzitter van het Centraal systeem, wederom zelf zijn huisarts betaalt doch een belangrijk deel van de kosten uit de verzekering gerestitu eerd krijgt. Een dergelijke methode zou wel licht kunnen bijdragen tot vermin dering van de huidige spanningen tussen de huisartsen en de zieken fondsen, terwijl tevens het hinder lijke onderscheid fondspatiënten en niet-fondspatienten zou komen te vervallen, zo zei de heer Bosma. Verkiezingsstrijd eist tien doden RIO DE JANEIRO Bij verkie- zingsrellen in Brazilië zijn tien mensen om het leven gekomen. In de staat Bahia werden vier mensen gedood bij een vuurgevecht met de politie. In Sao Paulo werd een kandidaat van de op positie door een jongen neergestoken. Amerikaanse troepen maken voedsel buit SAIGON Amerikaanse troepen hebben in de buurt van de grens met Cambodja grote voedselvoorraden van de Vietcong buitgemaakt. Aangenomen wordt dat de Vietcong in dit gebied bezig was het winteroffensief voor te bereiden. De Amerikaanse troepen voeren op het ogenblik met twintigduizend man een grote operatie uit Gerhard en de dichter van ps. 73 die „zwijgende God" al langer dan zij daar in Amerika. Hij meent, dat de Amerikanen in hun nieuwe theologie afrekenen met hun lange tijd voorgehouden suiker zoete beeld van een lieve, altijd tot helpen bereidzijnde Heer, die het wel weer even voor zijn lieve kinderen zal oplossen. Zoiets past niet meer in een tijd van ruimtevaart en de verschrikkingen van Vietnam. Maar, prof. Thielicke acht een spoe dige meer evehwichtige visie van de ze zijdë, na het begrijpelijke doorslaan, heel goed mogelijk. Daar om is een beweging als „Kein ander- es Evangelium" hoe verklaarbaar ook volstrekt onjuist en bovendien ondoeltreffend. Immers, ook Doro- thee Sölle en haar medestanders hou den zich oprecht zoekend met de Bij bel bezig. Gemakzuchtig wordt de kerk, als ze volstaat met dapper Schrift en belijdenis te citeren tegen kerkleden, die worstelen met vragen. Helmut Thielicke zegt: „God wil van ons alleen dan een belijdenis horen, als we er van harte mee instemmen, niet als we er aan twijfelen. Een blind geloof is in feite een klein ge loof-." DOOR LTET WAS een ongewone situa- tie. afwijkend van het vriende lijke babbeltje dat een nieuwe am bassadeur pleegt weg te geven aan de eerste journalist die hem bena dert. Het voorspel was de aanbieding van de geloofsbrieven geweest van de ambassadeur van Maleisië, dato Philip Kuok (45). Hij was prachtig gekleed in een zwarte pantalon en ruimvallend jasje met officierskraag van pure soepele zijde, daarover heen een zwaar met zilver doorwe ven sarong met in de taille de scher- zo strak aangehaald wordt, dat er niets kan afzakken). Een heerlijk idee voor een galaja pon a la minute. Maar een griezelig idee, dat er niet lekker een stevige veiligheidsspeld in gestoken mag worden De dames dragen over de sarong een lang jak, dat met drie juwelen knopen gesloten wordt. De knopen zijn onderling verbonden door een ketting. Een typisch onderscheid met de Indonesische kabaja, die krosang wordt genoemd. Elke sa- kend om en om op zijn hand. „De moeilijkheid is, de piek precies op de goede plaats te hebben", zegt hij. „De heersers, de negen sultans van de negen staten uit wie elke vijf jaar een koning wordt gekozen, dra gen de piek rechts, alle anderen Dan zet hij resoluut de band op. precies uitgekiend goed. En ver raadt zijn klein geheim, een minia tuur speldje, zo gestoken dat het precies boven de neuslijn komt. „Ik durf de band nooit los te maken, want het vouwen is een kunst, die vredelievendheid omwonden was met een lintje. Op het hoofd de tra Goud en zilver Ze hebben schik in mijn ver baasde bewondering van al dit wen met de hoge opstaande punt links, van hetzelfde zilverweefsel als de sarong. Mevrouw Kuok vertelde, dat dit maar een van de verscheidene kostuums was, die bij galagelegenhe den zowel door mannen als vrou wen in Maleisië gedragen worden. En zo kwam een diplomatieke afspraak, waarbij nu eens niet de algemene vriendelijke en de zware politiek gespreksstof zouden vor men. maar de inhoud van de kleer- De ambassadeur, kwiek en slank met een puntig baardje, vond het eerst kennelijk wat gek. maar de monstreerde later dapper mee met mevrouw, die alle geheimen onthul de. Die sarong dan. kort voor de mannen en enkellang voor de vrou wen. is een rond geweven lap van 140 centimeter breed, dus voor er nchter telkens 70 cm. Het achter pand is aangegeven door een brede dessinering. Men stapt er in en zorgt ervoor dat die achterkant pre cies op de plaats zit. Dan alle ruim te op de rechter heup in vier plooi en leggen, een brede band om (die rong wordt met een eigen patroon geweven door de mensen in de noordoostelijke staten Kelantan en Trenggenu. Alles met de hand. Over één sarong doet een weefster wel drie maanden. „Het zou een geweldig exportartikel zijn", zegt de ambassadeur. „Maar het is onmogelijk een grote produk- tie te hebben zonder het principe van het handwerk op te geven. En zodra het machinaal zou gaan ver liest het de charme van het eigene." Nu ligt er een wonderlijke tur- kooise lap, die glanst van goud. over een stoel gespreid. Een unieke lap. die overbleef toen de dochter van de koning trouwde. Bruid en bruide gom dragen een kostuum van h t- zelfde weefsel en de maakster heef! die lap extra groot gemaakt, zo bleef er juist genoeg over voor een 'ange sarong, die mevrouw Kuok ♦en geschenke kreeg van haar vrien din. de zuster van He bruidegom. Ambassadeur Kuok demonstreert nog eens het hoofddeksel, de haar band. Hij draait het geval wat zoe prachtig zilveren couvert te voorschijn, de vork en lepel rijk versierd met bloemmotieven, de hef ten van zwart buffelhoorn. ..Wacht tot we een huis gevonden hebben, dan kunt u volop onze volkskunst zien." Het gezin woont nu in een suite van hotel Des Indes. Een verkleind gezin, want beide zonen zijn in En geland op school. Alleen de oudste dochter woont met hen in Des In- des, maar heeft ook studieplannen, de jongste is nog in het verre vader land. Dato Philip Kuok en zijn vrouw zijn met de post in Nederland het diplomatieke leven ingestapt De am bassadeur van nu was daar bezitter van plantages, een suikerfabriek en een houtzagerij, waar een vierhon derd man werken. Familiebezit van de dato (wat baron betekent), dat nu beheerd wordt door zijn broer Of hij ambassadeurschap of koop manschap verkiest zegt hij niet. al leen: „Het vaderland had iemand nodig voor het ambassadeurschap en dan moet men terwille van het vaderland met „ja" antwoorden." (Van onze correspondent) PARIJS Frankrijk zal naar alle waarschijnlijkheid niet gun stig reageren op het nieuw initia tief van premier Wilson voor de Britse toetreding tot de Euro- markt. In elk geval is er weinig hoop op een snelle toetreding van de Britten tot die gemeen schap. Dit is de mening van voor aanstaande Franse bankiers en zakenlieden, die nauwe banden metde Franse autoriteiten onder houden. Voor deze interpretatie van de reac ties van de Franse regering werden twee belangrijke redenen gegeven. ZUIVER ECONOMISCH In de eerste plaats is er de nadruk, die Wilson op de zuiver economische aspecten van de Britse toetreding ge legd heeft en het feit, dat hij de politie ke, militaire en strategische aspecten de Europese integratie schijnt te negeren. Hoewel men begrijpt, dat Wilson be paalde kringen van de Britse publieke opinie probeert te sussen, betoogt men dat dit nu niet de manier is om De Gaulle te overtuigen. Men meent dat Wilso© allereerst de verzekering had moeten geven, dat hij werkelijk onder handelingen wenst. Daarna had hij kunnen beginnen met het sussen van de kritiek in eigen land In de tweede plaats heeft men in Franse zakenkringen geopperd, dat geen enkele Franse regering Enge- nadert weer Vele modellen Prijzen van 5.95 tot 16.50 Wereld-garantie Wereld-service ^VOOR DE HANDEL B. D. LEEFSMA NV.j ■kerksra 25, Amsterdam, tel. 23 21271 land's toetreding zou goedkeuren, wan neer het een wijziging van de land bouwpolitiek van de Euromarkt eist De Franse boeren hebben zeer veel pro fijt van deze politiek gehad en elke Franse regering heeft de steun van de boeren nodig. Men gelooft niet, dat Engeland de hindernissen op landbouwgebied zal kunnen nemen en weigert der halve speculaties te doen over de vraag of generaal De Gaulle ook zou blyven aandringen op een de valuatie van het pond sterling als prijs voor de Britse toetrecUng. In brede kringen in Europa meent men inderdaad, dat de verklaring van Wilson Engeland niet veel nader tot Frankrijk gebracht heeft. Zeker niet door de gisteren door mi nister Brown afgelegde verklaring dat Engeland zal trachten Frankrijk de lei ding te ontnemen in West Europa. Jein Ligthart In aansluiting op het stukje in de krant aangaande „Wie was Cornelis Jetzes alsmede Ot en Sien" het vol gende. Mijn schooltijd (1908 tot 1914) genoot ik in Delft bij de heer Van Everdingen, school in de Oran jestraat. Wij hadden daar ook het boekje van Ot en Sien, wat wij als kinderen prachtig vonden. Op zeke re dag kwam de heer Van E. de klas binnen, vergezeld van een ande re heer. Hij vroeg ons of we het boekje van Ot en Sien mooi vonden; er klonk algemeen „ja". „Zo", zei hij, „dat doet mij plezier en als jul lie er nu wat over willen vragen, doe het dan maar, want ik ben Jan Ligthart, die het geschreven heeft". En u begrijpt, er wérd gevraagd- Rotterdam Mevr. W. Ch. v. Geldcren Leiilen Het Klooster en de Kerk van de Kruisheren is van 1 juli 1966 geen Zoeterwoude meer, maar Leiden. Ve le inwoners die vóór die tijd onder bestuur van Zoeterjvoude waren schrijven nu nog met tegenzin „Lei den". Moet u, heren van de krant, ook niet de officiële naam gebrui ken? Leiden A. van Haastrecht Verzekering Als ds. Taverne de „afgescheide nen" in hun diverse schakeringen afvalligen noemt omdat hun voor mannen scherp stelling namen tegen verzekering en zij zich nu wél verze keren bijv. middels de door ds. Taverne bevestigde Evangelist en als ds. T. de Schotse kerk afvallig noemt omdat zij verzekering accep teert, ontbreekt het schrijver dezes dan aan nuchter verstand en logica als hij het woord „huichelarij" laat vallen ten opzichte van de kerkge meenschap die ds. T. stichtte? Uiter aard zal een verzekeringsman niet alleen verzekering „aanraden" maar zoveel mogelijk verzekeringen trach ten te „verkopen" en niet op pad gaan om de mensen verzekering af te raden. Als men zelf als leidsman nog zo vast zit in de „zonden van deze tijd* waarom zou men dan een ander zo laken die bijv. niet het geloof heeft om zich niet te laten vaccineren? Verzekeren of niet, on dergetekende heeft veel respect voor diegenen die, zoals de populai re Engelse prediker Huntington uit de vorige eeuw „God tot hun Kas sier èn Geloofsbank" hebben. Leiden C. J. Buys AMIENS Vijf mensen zijn gedood en dertien werden gewond bij een gasontploffing, die zich voordeed tij dens het herstellen van een leiding. Een café en een schoenmakerij werden verwoest. Degenen, die op een Britse toetreding tot de EEG hopen (en dat zijn er ve len), hopen ook, dat wanneer Wilson open kaart gaat spelen hij genoeg over tuigingskracht zal bezitten om Dc Gaulle tot het inzicht te brengen, dat het openen van onderhandelingen wer kelijk de moeite waard is. 'n geschenk voor moeder? (Van een onzer redacteuren) 1 T^EN AMERIKAAN, die zijn land onschatbare r -LJ diensten bewees, werd dezer dagen 75 jaar: Averell Harriman, die in New York als zoon van een „spoorwegmagnaat" werd geboren. Voordat hij in 1913 een directeursbaantje kreeg, moest hij als monteur de nodige levenservaring opdoen. Later plukte hij er de vruchten van. De miljonairs- zoon maakte met zijn eenvoud en charme gemak kelijk vrienden. Als republikein deed Harriman zijn intrede in de politiek. In de crisisjaren wendde hij zich echter af van Avereii Harriman de partij van zijn familie en steunde hij de democraat Roosevelt, die in 1932 president werd. Om zijn organisatorische kwali- teiten zond Roosevelt hem >n 1941 naar Londen en vervolgens naar Moskou. Hij zorgde er voor, dat de Britten en Russen op grote schaal wapens en ander oorlogsmateriaal kregen in de strijd tegen Hitler-Duitsland. Stalin waardeerde het werk van Harriman. Moskoil Dat was voor Roosevelt reden, hem in 1943 tot ambassadeur te Moskou te benoemen. Har riman had minder vertrouwen in de goede bedoelingen van de Russen dan Roosevelt. Deze meende het echter beter te weten met alle kwa lijke gevolgen van dien Was de leen- en pachtwet voor een groot deel het werk van Harriman, ook het Marshallplan, dat na de oorlog West-Europa economisch op de {jj been moest brengen, werd mede door zijn optreden een succes. Toen de *j zaken in Europa goed liepen riep president Truman Harriman terug naar Washington, waar hij speciaal adviseur werd in internationale zaken. Hij ipeelde een rol in Europa en in het Moddenoosten. totdat de republikeinen Eisenhower aan de macht brachten. Truman heeft veel moeite gedaan om Harriman in het Witte Huis te krijgen, daar hij in 1952 zélf niet her kiesbaar was. De democratische partij koos Stevenson, die prompt door ike werd verslagen. Tijdens het bewind van Eisenhower was Har riman gouverneur van de staat New York, Oll<lGI*ll«IIl€lcl«iai? totdat h(j in 1958 door de republikein Rocke feller werd verslagen. Nadat in 1961 de democraat John Kennedy aan de macht was gekomen, werd Harriman opnieuw de man. die namens de president onderhandelde, als zich in de v»ïreld crisissituaties» voordeden. Enkele jaren was hij aan het State Depart |ment verbonden, waar hi.i zich vooral met zaken betreffende het Verre Oosten bezig hield. In 1963 be- •-eikte hij in Moskou een akkoord over het Verbieden van kernproeven. In '965 nam hy ontslag Hi.i stelde zich echtpt als reizende ambassadeur ter oeschikking van president Johnson. Vooral in de kwestie Vietnam heeft Harriman in het afgelopen jaar een rol gespeeld. Hij reisde naar vele landen om gehoor te vinden voor de vredesvoorstellen van Johnson. Dat men in het algemeen niet zonder meer afwijzend staat tegenover het Amerikaanse optreden in Vietnam is voor een belangrijk deel te danken aan de grote invloed van £sze indrukwek- kende figuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7