Besturenbond belangrijk in de moeilijke crisisjaren Zaterdag a.s. receptie in gebouw Nabij Groene Kruis Sassenheim wil meer samenwerking Hervormd Oegstgeest: Samenleven maar hoe? ALS U WILT WETEN WAAROM IK MIJN VROUW DIE GOUDEN BROCHE GAF BEDENK DAN EENS WAT UW VROUW ALLEMAAL VOOR U DOET ELKE DAG. GOUD MAAKT ZO BLIJ ALPHEN Het zal 8 december a.s. vijftig jaar geleden zijn, dat de Chr. Besturenbond tverd opgericht. Dat geschiedde in het gebouw voor t*ï0* chr. belangen Concordia „uit de drang der tijden zoals in het eerste notulenboek te lezen staat. Reeds a.s. zaterdagmiddag om 3 uur zal het bestuur recipiëren in gebouw „Na bij'. Dinsdagavond 23 november om 8 uur zal een herdenking worden ge houden in de Goede-Herderkerk. waar de heer J. van Eiber gen, voor zitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, een korte rede zal hou den. Medewerking wordt verleend door het Hervormd kerkkoor o.l.v. de heer B. Siereveld. B. Langeveld, organist, en Ger v. d. Vate. trompet. Op de avond van vrijdag 8 december 1916 waren bijeen de besturen van de Chr. sociale organisatie Patrimonium, de afdelingen dakpannen- en steenin dustrie, de sigarenmakers en de me taalindustrie. Er werd tot oprichting van een Chr. Besturenbond besloten en een commissie benoemd om een reglement samen te stellen. We lezen hierin: „De arbeid, die de Besturen bond ter hand zal nemen is deze, dat hij als controlecommissie optreedt bij de uitvoering van de distributiewet en bij de Gemeentebesturen zo nodig zal aandringen op beschikbaar gestelde goederen, door de minister aangewezen en nog niet door het gemeentebestuur aangevraagd". Als bestuursleden werden gekozen de heren H. van der Pol, S. L. Muusse, en C. Rietkerk, allen thans overleden. Distributie Uit de oude notulen blijkt, dat het een en al distributie was, dat de aan dacht vroeg (mobilisatieperiode 1914- 1918). Er heerste veel ontevredenheid, met name over de cokesleveringen door de gasfabriek. De directeur van dit gemeentebedrijf had heel wat kri tiek te verduren en men richtte adres sen aan de gemeenteraad. In de ver gadering van 7 februari 1917 werd zelfs een motie aangenomen. In het notulen boek is hierover een uitvoerig kranten verslag opgenomen, samengesteld door wijlen de heer A. Noomen en geplaatst '■&De Rotterdammer. Maar ook de ver dring van klompen, rijst en aardappe len hadden de aandacht. Brood was blijkbaar schaars, want men moest soms driemaal op een dag aardappels Toen dus voornamelijk praktische zaken; in deze tijd zoekt men het meer in voorlichtingsbijeenkomsten, maar wellicht zou het de animo voor de ver gaderingen verhogen als men ook eens wat meer praktisch werkzaam kon zijn. De organisatie is langzaam ge groeid. Op 1 juli 1917 traden de gra fici toe met 51 leden. In 1918 waren er 500 leden. De bestuursvergade ring van 3 december 1917 was ge wijd aan de komende gemeenteraad? verkiezingen en het streven een ar beider kandidaat te stellen. Op dp een of andere wijze schijnt de secre taris in gebreke te zijn gebleven de kiesverenigingen aan te schrijven. Hierbij speelde ook een geschil met de Chr. Nationale werkmansbond een rol. In de ledenvergadering van 4 december werd zelfs de wenselijk heid bepleit te komen tot één kies vereniging. bestaande uit Chr. werk Dat er successen werden geboekt blijkt uit het feit, dat de heer C. Koren uit de Chr. Nat. werkmansbond op de Tuinstijlen in loop der eeuwen ALPHEN Onder leiding van voor zitter H. Altona kwamen leden van dc afdeling Alphen aan den Rijn van Tuinbouw en Plantkunde gisteravond in hotel Toor bijeen. Naast de spreker van deze avond, de heer J. C. van Leeuwen sr., mochl de voorzitter een groot aantal leden welkom heten. De heer Van Leeuwen vertelde bij een serie kleurendia's over de tuin stijlen in de loop der eeuwen. Duidelijk toonde hij de verschillen aan, niet alleen in aanleg en opbouw maar ook in plantensoorten. Alphens damnieuws ALPHEN Het is de Alphense Damclub A.D.C. gelukt tweemaal een 119 overwinning te behalen. De uitslagen zijn: J. v. Vuren (WDG) A. Brunt (ADC) 11, P. Gijsbertse A. Robbe 20, K. v. ZantenS. Koop man 0—2, J. VermaasJ. P. Vrolijk 0—2, J. v. BiezenH. Brunt 02. J. BemmelerJ. Koelewijn 20, L. Knol M. Lieftinok 11, G. Weggen—H Oudöhoorn 02, H. SahodteJ. v. Oeveren 11, J. VermeulenR. Ver kade 20, totaal 911. J. Gelderblom (ADC)C. Tereer (Noord-wijk) 11, J. v. OeverenH. de Reus 11, S. KoopmanT. Viink 11. J- P. VrolijkA. Boekhoven 20. A- BruntC. Bouwmeester 20. A. Rob be—G. v. d. Wiel 0—2, H. Bunt—J. Pesschier 20, R- VerkadeH. de Rid der 02. M. LieftinckJ. Zuidhoek 2—0, G. v. BerkelG. Hoek 02. totaal U—9. ALPHEN Morgen zal in een zaal van de Goede-Herderkerk de jaarlijkse toogavond worden gehouden van de Nederlandse Chr. Agrarische Bedrijfs bond, distric* Rijnstreek. De heer Van Dalen hoopt te spreken namens- het hoofdbestuur. Het gezelschap „Kunst en Volharding-' uit Hillegom zal de avon verder vullen. C.H.-lijst kwam en de heer A. Noomen van Patrimonium op de A.R.-lijst In een ingezonden stuk aan enkele plaat selijke bladen werd in december 1918 gesteld, dat twee Kerstdagen voor heel veel arbeiders twee dagen minder loon betekenden. Aan het slot van een overzicht over de periode 1918 tot april 1920, waarin ook gehandeld wordt over de revolu tiedagen van november 1918, lezen wp over ledentallen: sigarenmakers 21. metaalbewerkers 115, bouwvakarbei ders 52, landarbeiders 80, fabrieksar beiders 130, grafische bond 50, Chr. Nat. werkmanslx)nd 42, totaal 490. Op 11 november 1921 werd besloten een adres aan de raad te riohten betreffen de het bouwen van noodwoningen; toen werden ook steunlijsten uitgedeeld ten behoeve van de stakende metaalbewer kers. Ontspanning Na 1924 komen we namen tegen van mannen, die nu nog in leven zijn- 28 oktober 1924 werd als secretaris ge kozen de heer A. Groeneveld. Hoewel hij, door zijn functie bij he«t Chr. ly ceum (toen nog HBS) niet bot de enge re kring van wat men de arbeiders noemde, behoorde, stond hij toch voor aan in de Chr. sociale aotie, die hij meer dan vijfentwintig jaar diende, eerst als secretaris, later als voorzitter. Hij gaf onder meer leiding in de moei lijke crisisjaren en wist veel te berei ken op het gebied van de ontspanning voor werklozen en in „Jong Holland snakt naar werk". Uit die tijd dateert ook de door de Besturenbond opge- richtte Chr. gymnastiekvereniging DOS. De heer Groeneveld is ere-voor- zifeter van de Chr. Besturenbond. Op 9 december 1927 legde heer Van der Pol zijn voorzittersfunctie neer. Opvolger werd de heer C. Koren- 20 januari 1930 werd de heer Groeneveld voorzitter. Op diezelfde datum kwam een nieuweling in het bestuur, namelijk de heer W. Geerlof. Hij aanvaardde zijn benoeming niet gemakkelijk, maar is tot nu toe in het bestuur gebleven. Hij was eerst secretaris, later voorzit ter, wat hij thans nog is. Wel is de heer Geerlof voornemens na het jubi leum af te treden. De aangesloten afdelingen brengen het ledental thans op ongeveer 1600. Het is de laatste tien jaar flink g gen. SASSENHEIM De jaarlijkse le denvergadering van de afdeling Sas senheim en omstreken van Het Groe ne Kruis werd in Het Bruine Paard gehouden. Voorzitter Boot zei o.m. dat er feite lijk te veel werk is voor één wijkver pleegster. maar dat er voor een twee de nog geen mogelijkheden zijn. In het huis. dat te Warmond door erflating werd verkregen, heeft districtszuster Vrijenhoek intrek genomen. De aan schaffing van nieuwe artikelen voor de magazijnen bracht grote kosten met zich. Het onderbrengen en behe ren over drie gemeenten is een zwak punt; gezocht wordt naar samenvoe ging met andere gemeenten. De kin deruitzending wordt niet kracht voort- Veel blikschade ALPIIEN Het ongunstige weer er oorzaak van, dat de politie gisteren met een reeks gelukkig niet ernstige gevallen werd geconfronteerd. De meeste vielen onder de rubriek „blikschade". Gistermiddag omstreeks 12 uur wilde de bestuurder van een bestelauto op de rijksweg linksaf de Vinkenbuurt inrijden en dus voorsorteren. De bestuurder een personenauto uit Roosendaal bemerk te dit te laat en reed de bestelauto aa Deze werd weggedrukt en kwam test een boom tot stilstand. De bestuurder J. J. S. uit Boskoop, kwam onder het stuur terecht, i bleef ongedeerd. De auto's werden be schadigd. Het kind vroeger en thans YVOUBRUGGE Voor de leden van d< Plattelandsvrouwenbond, die woensdag avond in Het oude Raedthuys bijeen kwamen. hield mevrouw G. R. Sprengel- Kool uit Oovtvoorne een causerie over: Het kind in de laatste twee eeuwen. Aan de hand van zeer oude gezins handboeken vernamen de toehoorders, hoe de ouders in die tijd de jeugd op hun verplichtingen dienden te wijzen. In talloze, vaak langdradig uitgespon nen ge- en verboden werden opvoe- dingsregels, straffen, lessen in zedig heid gegeven. Hieruit bleek, dat het kind vroeger wel even geliefd was als thans, doch minder belangrijk. In lange zedepreken werd het kind op allerlei futiliteiten gewezen, teneinde zodoende de lust alles te onderzoeken, op te wekken. Thans staat men mindei sentimen teel, meer nuchter tegenover het kind. Dit werd verduidelijkt door het voor lezen van enkele fragmenten uit boe ken over het kind, ondermeer van Ina Boudier-Bakker en Anton Coolen. Zendingsavond in Abbenes ABBENES Een dertigtal ionge Her vormden uit Abbenes en Nieuw-Ven- nep-Oost had maandag een boeiendp avond in de pastorie van Abbenes Mevr. A. Jonkman, echtgenote van de directeur van Zendin-gshuis der Herv Kerk te Oegstgeest. eerder zendings predikant in Ghana, vertelde over ..Zending vandaag: speciaal in nieuwe zendingsgebieden". De districtssecre taris voor de zending van de classis, de heer A. W. Du ij verman, vertoonde dia's, gemaakt door het echtpaar Jonk- op het Ghanese arbeidsveld. De Jonge-Kerkers ..doken" zo de wereld de Zending in; zü kwamen tot een fiin gesprek, en zagen nieuwe ver gezichten voor Gods werk Zelfstan dige Kerken in Ghana en Kameroen, en om hulp. een volgende bijeenkomst willen de jonge leden erover nadenken boe zij. als jonge Christenen, de Zendings predikant van de classis Haarlem kun nen steunen door „méé-leven" en door ..iets-te-doen" voor een projekt ginds. Geen bruiloften meer in De Zwaan BENTHUIZEN Na ruim 75 jaar ten dienste van de Benthuizers gestaan te hebben worden van heden af in „De Zwaan" A. van Staalduinen geen recepties en bruiloften meer gegeven Vanmiddag van 5.—6.30 werd in „De Zwaan" de laatste receptie gehouden door het vandaag getrouwde echtpaar Alex Langelaar en Marry Blijleven. Veel Benthuizers betreuren het dat nu de enige geschikte gelegenheid van het dorp voor dit soort dingen gesloten is. Wél zullen vergaderingen e-d. in „De Zwaan" gehouden kunnen worden Benthuizen zal nu een nieuwe ac commodatie moeten zien te vinden. gezet. Er is een tekort aan middelen om aan alle aanvragen te voldoen. De verhouding met Het Wit-Gele Kruis te Voorhout Is zo goed, dat men is gekomen tot de gezamenlijke stich ting voor een gezondheidscentrum. De verhouding met Het Oranje-Groene Kruis te Sassenheim is minder goed. Er heeft een bespreking plaats gehad tussen beide besturen, maar dit heeft niet tot een resultaat geleid. Gevolg hiervan is, dat voor het consultatiebu reau van zuigelingen te Sassenheim de „babybus" is ingeschakeld. De wijkverpleegster die haar werk alleen moet doen in drie gemeenten voor 700 leden, is een „kwetsbare" fi guur. Daarom wordt gedacht aan sa menwerking met andere gemeenten. Met de afdeling Noordwyk is al een gesprek hierover gevoerd. Volgens het verslag van de penning meester werd aan subsidies van de ge meenten f 5094.48 ontvangen. De con tributies bedroegen f 9409,88 en het nadelig saldo over 1965 was f 82,47. Eind 1965 waren er in Sassenheim 196 leden, in Warmond 302 en in Voor hout 201. totaal 699. In de begroting over 1967 is een ne- delig saldo van f 1155 geraamd. Bij de bestuursverkiezing werd ,de heer Rog- hair herkozen; gekozen werden de he ren H. de Boer Warmond en M. L. Te gelaar Sassenheim. Na de pauze hield zuster Vryenhoek een causerie over het plaatselijke en provinciale werk van Het Groene Kruis. vroeg in Sint Leimuiden LEIMUIDEN In stromende regen arriveerde gistermiddag Sins Nicolaas per boot aan het Noordeinde om de Leimuidense jeugd te begroeten. S'int Nicolaas was dit jaar vroeger dan anders. De oorzaak hiervan is, aldus de Sint, dat de school deren van Leimuiden dit jaar voorrang hebben. Sint met 2 zwarte Pieten werd begroet door de voorzitter van de winkeliersvereniging, de heer P. Rietdijk. Ook andere be stuursleden van deze vereniging waren aanwezig. Na een rondrit door het dorp ging Sint met zijn gevolg naar de zaai van de heer C. N. v. d. Poel, waar de kinderen van beide kleuterscholen met spanning za ten te wachten. De kleuters ge noten van het gezelschap Henk van Noord uit Rotterdam. Zij zagen een poppenkast met Jan Klaassen en Katrijntje. Ook de politie-agent ontbrak niet. Er was verder een goochelaar. Toen kwam Sint Nicolaas binnenstap pen. Twee jongetjes moesten bij hem komen. Zij waren een beetle stout geweest. Bij het afscheid zei Sint dat de kinderen zaterdr*;middag naar de televisie moeten kijken om van het Sint-Nicolaas-program- ma te genieten. Alle kinderen kregen een zakje snoep. Later op de middag kregen de kinderen van de eerste klassen van de lagere scholen eenzelfde programma te zien. IJ, NIHJWE leidse courant Gouden feest in Alphen aan den Rijn DONDERDAG 17 NOVEMBER 1966 Weer auto in sloot BENTHUIZEN Voor de derde maal binnen veertien dagen is gister avond om half elf een vrachtauto de smalle Zegwaardseweg afgereden. De wagen, een zgn. grijperauto, kwam in een sloot terecht en moest met behulp van een takelwagen weer op het droge worden gebracht De chauffeur kwam met de schrik vrij. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Negro-spirituals in gemeentehuis HAZERSWOUDE Woensdag- avond 23 november om acht uur wordt in de raadzaal van het gemeentehuis een concert gegeven door het plaatse lijke koor The Spiritual Singers met solistische medewerking van de zan ger Marius Monkau uit Amsterdam. 5 dirigent treedt op Hans Peil. Koor solist zullen negro-spirituals en gos- pelsongs vertolken, De heer Monkou zal zichzelf op de gitaar begeleiden. TER AAR Voor de afdeling van de Geref. Bond spreekt vanavond ds. Swynenburg van Oudewater in ge bouw Jonathan, 7.30 uur. OEGSTGEEST „De verantwoordelijkheid van het gemeentelid in de samenleving". Dat was het thema, waarmee hervormde gemeenteleden zich gisteren tijdens de centrale gemeenteavond in gebouw Irene bezighiel den. Dr. H. M. de Lange, directielid van het Universitair Instituut Vor mingswerk Bedrijfsleven te Utrecht en voorzitter van de Raad voor Kerk en Samenleving, hield er een inleiding over. Zes mensen belichtten het onderwerp vanuit hun dagelijkse situatie en een discussie besloot het pro gramma. T nen samen naar de knelpunten te zoe- ju f kanl>e stelde, dat de oude ken en moeten ter beschikking staan, handboeken over ethiek niet meer wezenlijk gelovend in de mogelijkheid bruikbaar worden geacht. Men wendt -• - zich af van het beginseldenken een geheel andere wijzen van denken thans aan de orde. De Kerk en de we reld groeien naar elkaar toe, de Kerk moet luisteren naar wat er in de maat schappij aan de hand is. Toch mag de Kerk zich niet uitslui tend toespitsen op maatschappelijke problemen, aldus dr. De Lange. Zowel de maatschappij als de Kerk blijft ver antwoording schuldig aan God. De mens kan in de huidige maat schappelijke structuur niet tot zijn recht komen, getuige ook de onrust bij jongeren en anderen. De Kerken die- Mevrouw M. de Geus-Eggink gat haar visie op het „samenleven, maar hoe"? in haar kwaliteit van huisvrouw, mejuffrouw Schuyt als medewerkster aan de Stichting Interkerkelijke Ge zinszorg, mejuff. S. S. Vrijburg als le rares wiskunde, dokter J. J. van Zan ten als arts. de heer C. J. Lagas als ouderling en adjudant A. Koerten als politieman. „Oude" veiling voor Leiderdorpse kerk op zat. 26 november LEIDERDORP De financiële res- tauraticcommissie van de Herv. Ge meente deelde ons mee, dat de veiling van oude en antieke voorwerpen ten bate van de restauratie van de dorps kerk wordt gehouden op zaterdag 26 november van 2 tot omstreeks 4 uur. De veiling is in de bovenzaal van het Herv. jeugdgebouw aan de Eikenlaan Donderdag 24 november om 8 uur Is er een kijkavond. Op die avond kunnen de voorwerpen alleen worden bezich tigd. De catalogus is nu voltooid. Daarin zijn ruim honderd nummers opgeno men. Hij wordt binnenkort in het dom en onder belangstellenden in andere gemeenten verspreid. De afsluiting van de catalogus bete kent niet. dat de restauratiecommissie geen schenkingen voor deze veiling meer tegemoetziet. Op allen die nog oude voorwerpen glas, tin. koper hout. aardewerk, etsen, schilderijen poppen, meubilair enz. hebben tt missen, doet de commissie nog een dringend beroep deze zo spoedig mo gelijk af te leveren bij koster Soek. Hoofdstraat 27. Vrijwilligers nodig W elf arewerkster in tien lessen WARMOND De vrouwenvereni ging van de Ned. Hervormde Gemeen te en het Katholieke vrouwengilde hielden in 't Trefpunt een gemeen schappelijke bijeenkomst onder leiding van mej. Th. Schakenbos. Deze sprak haar vreugde uit over de groeiende samenwerking tussen beide verenigin gen. Als spreekster was uitgenodigd mej. Meijnster, werkzaam bij de hoofdsectie vrijwillige welfare, me- disch-sociale afdeling van het hoofd bestuur van het Rode Kruis. Deze gaf een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling van het welfare-werk. Het begon met uit het voormalige Indië gerepatrieerde soldaten, die verzoch ten het welfarewerk ook thuis voort te zetten. Het werk werd aanvankelijk gedaan door vaste krachten, maar al gauw werden ook vrijwilligers inge schakeld. Momenteel zijn er ongeveer 5.000 medewerksters. Tijdens de pauze was er gelegenheid de tentoonstelling te bezichtigen van door patiënten gemaakt werk. Mej. Hanraat, districts-cursusleidster, gaf een uiteenzetting over de cursus voor de toekomstige welfarewerksters, die ongeveer tien lessen omvat. De plaat selijke afdeling van het Rode Kruis neemt de kosten van de cursus in<ilu- sief reiskosten op zich. Men kan zich opgeven by de voorzitsters van de vrouwenverenigingen of rechtstreeks bij mevrouw Langemeijer-Kuylaars, voorzitster van het plaatselijke comité van het Rode Kruis. Ten slotte vertoonde de heer Buters een paar films over het Henri-Dunant- huis en -sohip. Plan voor voorlopige verbetering Overbos WARMOND Zoals bekend is de accommodatie van het intensief ge bruikte sportveldencomplex Overbos, absoluut onvoldoende. Hoewel er plan nen zyn 't complex uit te breiden en'te verbeteren, is 't noodzakelijk dat nu^al de kleedgelegenheid voorlopig wordt verbeterd. Een bouwbedrijf heeft dén plan ontworpen voor het bijplaatïn van een houten kleedgelegenhSd waarin o.a. twee kleedlokalen en twee waslokalen zijn ondergebracht. De Rosten hiervan worden geraamd op Het is overigens niet te geloven wat een variatie in modellen en prijzen bij de juwelier te vinden is. En hoe zo'n expert precies begrijpt wat je bedoelt en zoekt. Goud maakt een vrouw volwassen en modieus. En goud doet nög Iets:"

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5