Remonstrantse predikanten mogen op hervormde kansels Loonruimte In plaats van God nu is stamgoden dood HISTORISCH BESLUIT: ZIJLSTRA minimaal Uw probleem is het onze. Taalkundige H. van 't Veld waarschuwt Een rvoord voor vandaag Toen het bericht van de genezing van de bezetene bekend werd stroomden de Gerasenen toe. Er was wat gebeurd met- die kerel in de bergen. Ze hadden al zo lang gezegddat er wat aan die griezel gedaan moest worden. Je kon niet eens meer gerust op het land lopen. „En zij kwamen bij Jezus en zagen de bezetene zitten, gekleed en goed bij zijn verstand, hemdie het legioen gehad hady'. vertelt Marcus. En dacht u. dat ze blij waren? Ze horen, dat hun zwijnen in de zee verdronken zijn. Was die vent maar zelf in zee ge stort, denken ze. Zoveel kostelijk spek naar de haaienZe worden bang van die vreemde Rabbi. Die er bij staat en dat gedaan moet hebben. „En zij begonnen er bij Hem op aan te dringen, dat Hij uit hun gebied weg zou gaan." (Marcus 5 17) Het waren heidenen, ze wisten niet beter, zeggen we dan Maar lijken wij eigenlijk niet op die mensen in het land der Gerasenen? Het is gemakkelijk praten over zending en over evangelisatie, maar wat hebben wij er concreet voor over? Waarschijnlijk nog lang niet de prijs voor één zwijn. En de Gerasenen hebben waarschijnlijk intuïtief begreven, dat de komst van Jezus in je leven nog veel meer verandert, dan alleen het kwijtraken van een kudde. Hij vraagt alles van je, dat je je hele leven in Zijn dienst stelt. En daarom, Here Jezus, gaat U alstublieft maar weer weg. Ja lijken wij niet huiveringwekkend veel op de Gerasenen? Wij lezen vandaag Jesaja .40 18-31. DONDERDAG 17 NOVEMBER (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Gisteravond heeft de hervormde synode het mogelijk gemaakt dat een remon strants predikant kan staan op een hervormde kansel en zelfs beroepen kan worden. Het besluit werd genomen met 35 tegen 6 stemmen na een uitvoerige bespreking waarin vooral de functie van de belijdenisgeschriften aan de orde kwam. Andere besluiten van gisteren zijn: (Vervolg van pag. 1) Tenzij hij bij voorbaat de stilzwijgen de steun van VVD en 'of) CHU krijgt, ij er geen Kamermeerderheid voor zijn plannen. Prof. Zijlstra zrl dus al zijn gezag, invloed en overtuigingskracht moeten aanwenden om de „passieve" oppositie van zijn gelijk te overtuigen. Het is zeer wel mogelijk dat hem dit gelukt. Met name in VVD-kringen is zijn autoriteit onomstreden. Nog on langs werd door de voorzitter van de liberale Senaatsfractie mr. Van Riel met klem aangedrongen op de vorming van een kabinet-Zijlstra. Misschien lukt het prof. Zijlstra de CHU mee te krijgen als hij een c.h. minister van economische zaken aan trekt. In dit verband werd gisteravond veelvuldig de naam van oud-minister dr. J, E. Andriessen genoemd. Zelfs schijnt de formateur voor deze post de voorkeur te geven aan de demissionai- re staatssecretaris voor middenstandsza- j ken drs. Bakker, maar daar deze a.r. is en de KVP een ARP-hegomonie in de financieel-economische en sociale „drie hoek" vreest, komt de heer Bakker pas in laatste instantie in aanmerking. „Panklaar' bracht. De a.r. Senator zei gistermor gen in principe ,,ja" op het verzoek van de informateur om ministeri-prc- sident en minister van financiën in het interim-kabinet te worden. Dr. Beel beschouwde daarmee zijn iaak als beëindigd en zag af van zijn voor nemen om de nieuwe ploeg volledig „panklaar" te maken, gen te vormen kabinet een zo gaai mogelijke begroting voor 1968 kan maken. De opdracht aan prof. Zijlstra luidt Itort en krachtig: vorming van een overgangskabinet. ..Prof. Zijlstra", al dus een mededeling van het kabinet van de Koningin, „heeft verzocht de Opdracht in beraad te mogen houden en stelt zich voor bij aanvaarding, dat het door hem te vormen kabinet zich mede tot taak zal stellen de bevorde ring van vervroegde verkiezingen en mitsdien ontbinding van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal". De voor naamste taakstelling van het kabi net-Zijlstra zal zijn een situatie te scheppen, waarin het na de verkiezin gen te vormen kabinet en zo gaaf moge lijke begroting voor 1968 kan maken. De enige KVP-minister die in ieder geval niet terugkeert, premier Cals, heeft zijn vermoedelijke opvolger een onderkomen verschaft in het ministerie van algemene zaken aan het Haagse Plein 1813. Vijf gulden per lid voor generale kas DRIEBERGEN De generale syno de van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft besloten de jaarlijkse bij drage voor de generale kas (thans 2,50 per lid) te verdubbelen. Tevens werd besloten, dat van deze jaarlijkse bijdrage een aanzienlijk deel zal terug vloeien naar de kerkelijke gemeenten. De secretaris van de generale finan ciële raad. ds. H. J. F. Wesseldijk. wees er in de synode op. dat nu reeds van al het geld. dat uit de plaatselijke gemeen ten aan de generale financiële raad wordt afgedragen, tachtig procent naar gemeenten, classes en provincies terug vloeit in de vorm van subsidies. Slechts twintig procent van de ontvan gen gelden wordt besteed voor het landelijk werk van de Nederlandse Hervormde kerk. Ook aanvaardde de synode met alge mene stemmen het voorstel van de raad voor de predikantspensioenen, om de achterstand in de predikantspensioe nen weg te nemen. Met ingang van 1 januari 1967 zuilen de pensioenen ten minste zeventig procent bedragen van het laatstgenoten tractement. In dit pensioenbedrag is dan tachtig procentDe werkgeversvoorzitter, die de afge- van de AOW-uitkering verwerkt. Ooi: lopen jaren een zeer belangrijke rol de weduwen en wezenpensioenen zul-1 speelde bij de loononderhandelingen op len een aan het voorstel aangepaste!centraal niveau, zei de indruk te heb- verhoging ondergaan. Iben dat de vakbeweging nog niet vol- SCHOOL-SLAG ËN ACRE VOOR VUF WERELDDELEN Lni - Lulttar Zi« Part, radio an telaviaie vestigen uw aandacht op da School-Sleg. Ook u bant hierbij betrokken. Ook u wordt gevraagd welke waarde u hecht aan christelijk onderwijs in vijf wereld delen. Als voli.aopvoeding en onder wijs vanuit het Evangelie In de ge- op u. De synode aanvaardde het geschrift „Klare wijn" over ge-; schiedenis, geheim en gezag van de bqbel als een hand reiking voor de lezers van de bijbel De synode wijzigde de kerkorde waardoor de mogelijkheid j geopend wordt vt>or kerkeraden om de viering van het avondmaal open te stellen voor leden van andere kerken, en waardoor ook samen met andere kerken bijzondere avondmaalsdiensten belegd kunnen worden. De bepalingen die de hervormde kansels voor remonstrantse predikan ten openstellen en deze predikanten ook het recht geven in hervormde ge meenten beroepen te worden, waren reeds door de classicale en provinciale kerkvergaderingen besproken. Zestien van de 51 classes die advies uitbrach ten verklaarden zich tegen. Negen van hen waren van mening dat door dit besluit de Dordtse Leerregels in de ver drukking komen. Deze Leerregels te gen de remonstranten werden indertijd op de synode van Dordrecht in 1619 aanvaard waar de breuk met de re monstranten volkomen werd. Zo zei de classis Bommel dat zij het betreurde dat het artikel uit de kerkor de dat de verhouding tot predikanten van andere kerken regelt nu voor het eerst toegepast wordt op de Re monstrantse Broederschap, die niet ach ter de formulieren van enigheid staat in plaats van op andere kerken „die ons door geschiedenis en belijden na der staan." Op de synode spraken som migen de angst uit dat deze stap het gesprek met de gereformeerden wel eens zou kunnen bemoeilijken. Enkele synodeleden vreesden dat ook de consensus met de Evangelisch-Lu- therse Kerk in gevaar kwam. WAARSCHUWINGEN Toch concentreerde het debat zich hoofdzakelijk op de plaats en functie van de belijdenisgeschriften en dan spe ciaal de Dordtse Leerregels. Ds. J. H. van den Bank uit Wilnis zei dat zij de hartslag van de kerk vormen. Hij drong juist aan op gesprek met de kerken van gereformeerde belijdenis. Ir. Bosma vraagt duidelijkheid (Van onze soc.-econ. redactie) SCHEVENINGEN De ruimte voor de komende loononderhan delingen is minimaal. Iedere overschrijding zal ongetwijfeld een poging om de huidige ontwik keling ten gunste te keren onmo gelijk maken. Wij staan thans duidelijk op een tweesprong en wij zullen moeten kiezen. Dit ver klaarde de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond, ir. J. Bosma, vanmor gen in de algemene ledenverga dering van het verbond in het Kurhaus. In zijn jaarrede zei ir. Bosma. dat de loonpolitiek-1967 gevoerd moet worden op basis van de volgende uitgangspun ten: 1. Veilig stellen van de export-positie, omdat Nederland meer dan enig an der EEG-land van de uitvoer afhan kelijk is: 2. Geen invoering van spaarloon, om dat dit tenvolle een loonkostenstij ging is on dus even inflatoir als iede re andere extra stijging: 3. Afzien van verdere werktijdverkor ting, ondanks het feit, dat die in en kele langlopende contracten voor 1967 reeds is overeengekomen; 4. Verbetering van sociale voorzienin gen beschouwen als reële inkomens verbetering. hetzij individueel, het geen voor groepen werknemers; 5. Bij ie beoordeling van de stijging van de kosten van levensonderhoud naeaan welk deel daarvan een ge volg is van fiscale maatregelen. Dit deel dient riet voor compensatie in aanmerdng te komen. De heer Bosma hield de werkgevers voor, dat de loonpolitieke mogelijkhe den voor 1967 uitermate gering zijn, „maar wij zijn nu nog in staat een heilloze ontwikkeling een halt toe te roepen". Duidelijk doende overtuigd is van de noodzaak tot terughoudendheid, ondanks het feit dat de betalingsbalans vermoedelijk I1/» miljard gulden ongunstiger zal uit komen dan was verwacht. De ontwikke ling is nog wel niet bijzonder veront rustend, maar toch is zeker een verscherpte waakzaamheid geboden, zei ir. Bosma De heer Bosma betoogde, dat duide lijkheid en openheid in de huidige situ atie een eerste vereiste is. Ook op poli tiek gebied is een duidelijk beleid no dig. want „Een beetje schuiven met termijnen mag dan wel een budgettair resultaat het komende jaar opleveren, in feite is het slechts een verschuiven van de problemen naar een vrij dichtbije toekomst." Ir. Bosma deelde mee. dat de fusie plannen mei het Verbond van Neder landse Werkgevers tegen het midden volgend jaar gestalte zullen krij gen in de vorm van concrete voorstel len. Eigen risico De werkgeversvoorzitter meent, dat de tijd gekomen is voor het invoeren van een eigen risico in de kosten van de volksgezondheid, hetgeen over de gehele linie genomen een ver mindering van de collectieve uit gaven met enige honderden miljoe nen guldens zou kunnen opleveren. Ir. Bosma deed ook nog een aan tal andere suggesties om de sterke kostenstijgingen van de sociale ver zekeringen in bedwang te houden: a. het vaststellen van een norm, waarbinnen de uitgavenstijging zich hoort te voltrekken door deze gelijke tred te doen houden met bijvoorbeeld de nationale produktiviteitsontwikke- ling; b. algehele financiering uit de overheidsmiddelen van de voorzie ning tegen zware geneeskundige risico's, waardoor een veel effectie vere uitvoering mogelijk zou zijn om dat het dan niet nodig is honderden ziektekosteninstellingen in te scha- c. geleidelijke afbouw van de kin derbijslag. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Kloetinge: H. Belier te Maasdijk; door de generale synode tot zendingspred. van het Islam project in Afrika: kand. J. Haafkens te Oegstgeest. Bedankt voor Hoevelaken-Stoutenburg: B. Haverkamp te Blauwkapel-Groene- kan. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Huizum faccl.): J. J. Wildeboer te Driesum: te Zwijndrecht: M. Brandes te Meppel. Kinderen omgekomen bij brand in huis MOSKOU Drie kinderen, veertien, twaalf en tien jaar oud. zijn omgeko- bij een brand in een huis in Moskou. Terwijl redders druk bezig wa ren met het wegslepen van huisraad werden de crie kinderen vergeten. Ds. F. van Dieren van Heusden zei, dat als deze nieuwe regels zouden worden i aangenomen de kerk niet langer haar uitspraak in artikel 10 van de kerkorde) ernstig neemt, waarin zij spreekt over haar belijden in gemeenschap met de j vaders. Ds. L. Roetman waarschuwde dat aanvaarding van het besluit ook in het eigen vlees snijdt. Hij vreesde dat met name de gereformeerde belijders in de Hervormde Kerk het gevoel zouden krijgen niet meer serieus genomen te worden en zouden gaan doleren binnen eigen kerkverband. Zij zouden de hou ding kunnen gaan aannemen van: „Als ze ons nu maar met rust laten." „Ik wil de gehele kerk op het oog hebben," zei de assessor van het moderamen. TOCH DOEN Prof. dr. A. A. van Ruler deelde een groot aantal van deze bezwaren. De belijdenis, zei hij, is geen kerkorde, maar net gearticuleerde spreken van het Lichaam van Christus, zoals het zich beweegt tot vandaag. Daarom zegt de kerkorde dat het mogelijk is via een „gravamen" een wijziging aan te bren gen in de belijdenisuitspraken. In te genstelling tot de Rooms-Katholieke Kerk die alleen maar kan herinterpre teren, kunnen de kerken van de Refor matie de belijdenis herschrijven, in dien dat op grond van de Schrift nood zakelijk wordt. Maar al deze bezwaren weerhielden hem niet om toch uit te spreken dat wel geen consensus maar wel betrek kingen mogelijk moeten zijn met de Remonstrantse Broederschap. Er waren stemmen opgegaan om een studiecom missie te benoemen die zich moest be zinnen op de functie en plaats van de belijdenis. Hij raadde de synode echter aan om dat maar te laten rusten. Vlak voor de stemming in de avond vergadering kreeg dr. E. Emmen nog het woord. Hij erkende dat de belijde nis een samenvatting geeft van wat in de Schrift wordt gezegd. Maar tegelij kertijd heeft de kerk de permanente op dracht om in al haar uitingen belijden de Kerk van Christus te zijn. We heb ben ook het belijden van de kerk nodig in de actuele situaties, zei hij. En hij vervolgde: „In dit tijdsbestek kunnen we niet meer als één kerk belijden. We moeten dat samen doen. We moeten iets laten zien van wat we hoord hebben, dat we samen op weg zijn." het KLARE WIJN Handreiking voor lezers van bijbel (Van i kerkredactie) DRIEBERGEN De synode stelde gisteren de uiteindelijke tekst vast van een geschrift over de geschiedenis, het geheim en het gezag van de bijbel. Het is niet bedoeld als een nieuw belij denisgeschrift, maar wordt de hervormde gemeenten aangebo den als een hulp voor de lezers van de bijbel. Zoals wij reeds eerder meldden spreekt dit geschrift, dat verschijnt on der de titel „Klare wijn," met nadruk uit dat de bijbel Gods Woord is. In dit geschrift wordt zowel op de waarde als op de gevaren van de bijbelkritiek ge wezen, terwijl ook de orthodoxe bena dering kritisch wordt bekeken. Voor ouderling P. van Kleunen van Goes sprak het geschrift nog te positief over bijbelkritiek. Die heeft, zei hij, tienduizenden van de bijbel ver vreemd. Maar prof. dr. H. Jonker waarschuw de om niet alleen maar negatief tegeno ver de bijbelkritiek te staan. De bijbel- kritici van het verleden hebben een erfenis nagelaten, waar wij nu met een gerust hart rekening mee houden. De fout was echter dat men vaak met het verstand de bijbel te lijf ging. In dit geschrift wordt ook ge waarschuwd tegen de hellenistisch-filo- sofische benadering van de bijbel. Daarom is het juist nu waardevol om te vragen hoe Israël het Woord Gods benadert. Dr. S. Meyers stelde met nadruk dat het geschrift bedoeld is als een hulp voor de bijbellezer in de verwarring die opgeroepen wordt door de wijze waarop de Schrift soms in onze dagen wordt gehanteerd. Dit geschrift wil la ten zien hoe de bijbel zelf functioneert. Het ontmaskert vooronderstellingen, maar wil geen bindende, belijdende uitspraak zijn. De synode nam dit geschrift, met enkele kleine wijzigingen die door de commissie werden toege zegd, met algemene stemmen aan. gesteld. Een remonstrants emeritus moeten laten zien predikant mag een hervormde gemeente j -j j het washelpen cn een hervormd meritus predi- duidelijk dat de overgrote meerderheidkant krijgt toestemming om een remon- van de synodeleden het samen op weg strants-gereformeerde gemeente te hel- het gempengphappg. pen Toen het besluit gevallen was kreeg de remonstrantse hoogleraar prof. dr. G. J. Hoenderdaal nog de kans om de synode toe te spreken. „Sommigen zul len wel zeggen in beide kerkge meenschappen, dat we te ver gingen, anderen dat dit slechts een allereerste stap is, maar ik ben blij", zei hij. „Maar dit is niet het einde. Het gesprek moet worden voortgezet. We zullen nu samen moeten spreken over het belijden van de kerk en over de sacramenten." Praeses dr. G. de Ru sprak van een historisch moment. De beslissing is het gevolg van een nauwe geestelijke verbondenheid die al groei ende was. Zij biedt ons rijpe mogelijk heden om nu ook dichter tot elkaar te komen, zei hij tot prof. Hoenderdaal. BESLUIT In de nieuwe regels wordt uitgespro ken dat een remonstrants predikant, mits op uitnodiging of met toestem ming van de kerkeraad in een her vormde gemeente mag preken, de sacra menten mag bedienen en huwelijken mag bevestigen. Na verkregen consent van het breed moderamen van de hervormde synode kan een hervormde gemeente een re monstrants predikant beroepen mits dje voor zijn bevestiging als lid over komt naar de Hervormde Kerk en zich onderwerpt aan de eisen die aan alle hervormde predikanten worden Rantsoen onderweg Open en oecumenisch avondmaal aanvaard (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Ook in het gesprek over het open en oecume nisch avondmaal, kwam de ver houding tot de Remonstrantse Broederschap op de hervormde synode ter sprake. Opnieuw was het dr. E. Emmen die in het bij zonder pleitte voor aanvaarding in tweede lezing van de voorstel len. We moeten deze mogelijkheid van avondmaalsviering met leden van andere kerken niet onder ogen zien na een eventuele con sensus, zei hij, hoe belangrijk die ook is. Het mysterie van het avondmaal in het geheel van de Kerk moet gezien worden als een „rantsoen onderweg". Met „open avondmaal" wordt be doeld dat in een hervormde dienst ook leden van andere kerken genodigd wor den aan de avondmaalstafel. Een „oecu menisch avondmaal" wordt belegd on-, der verantwoordelijkheid van twee of: meer kerkeraden van verschillende ker- Tijdens het synodedebat kwam naari voren dat niet alle remonstrantse leden gedoopt zijn. Prof. dr. G. J. Hoender daal gaf een korte uiteenzetting van de situatie: „Wij achten de handeling van de doop niet verplicht voor toetre ding tot de kerk, maar in de praktijk van de laatste twintig jaar is het volko men ongebruikelijk geworden om mensen niet te dopen". Amendement Toch bleven sommigen, zoals de prae ses dr. G. de Ru en ds. J. Weernekes .uit Wommels vrezen dat deze nieuwe bepalingen het mogelijk maken dat on- gedoopten aan de avondmaalstafel verschijnen. De classis Amersfoort had voorgesteld in de gewijzigde kerk- ordelijke bepalingen op te nemen dat slechts gedoopten in andere kerken aan een open of gezamenlijk avondmaal kunnen deelnemen. Maar dit amende ment werd afgewezen, omdat dit zou kunnen betekenen dat gedoopte leden van andere kerken, die daar niet aan het avondmaal mogen gaan, wel aan een bijzondere avondmaalsviering mo gen deelnemen. Uiteindelijk sprak het amendement dan ook over leden „die gedoopt zijn en in hun kerkge meenschap tot de viering van het avondmaal toegelaten zijn." Maar de synode luisterde noch naar de praeses, noch naar de predikant uit Friesland. Het amendement werd slechts door zestien leden gesteund en was dus verworpen. Resi Uiteindelijk nam de synode met tegen 10 stemmen de wijzigingen va de kerkorde aan, zodat een kerkeraa nu kan besluiten de viering van h-J. avondmaal ook open te stellen vwvij? leden van andere kerken, die in hu D< kerkgemeenschap tot de viering vaJitell het avondmaal toegang hebben. Dfl,un besluit kan een kerkeraad echter nemen als hij eerst dit voornemen kennis heeft gebracht van de kerkeren den van andere kerken ter plaatse. Bovendien kan een hervormde kerki raad nu in samenwerking met ande-J^i kerkgemeenschappen ter plaatse beslu ten een gemeenschappelijke avoni maalsdienst te beleggen in een bijzo: dere kerkdienst waarbij het avondmi wordt bediend door een of met c C ambtsdragers der aan zulk een kerk ïru dienst deelnemende kerkgemeenschap pen. Maar aan zulk een bijzondö dienst moet wel overleg vooraf gaa over de voorbereiding van de gemeottnt ten op deze viering, alsmede o daarbij te volgen orde van dienst. Brieven die niet z\jn voorzien van naam en adres kannen niel In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra ten die niet onderling met elka» in verband staan moeten in al zonderlijke brieven worden ga steld. Per brief dient een gnldei aan postzegels te worden Ingeslo lij ld Dl ti Ha; ir der Zendelingen worden met argwaan bekeken (Van onze kerkredactie) UTRECHT „Ik zie geen re den tot ongerustheid of pessimis me. God is getrouw, Hij zal niet laten varen het werk, dat Zijn hand begon. Maar ik roep vlak voor ons vertrek op tot uiterste waakzaamheid." Deze woorden Engeland en Amerika sprak zendeling H. van 't Veld over de zendingssituatie in Afrika op de jaarvergadering van de Ge reformeerde Zendingsbond in de Nederlandse Hervormde Kerk, die gisteren in Utrecht werd ge houden. Deze waakzaamheid betrof de hou ding van de zending ten opzichte van de jonge kerken in Afrika. „Hoe ziet de Afrikaan de zending en hoe ziet de Afrikaanse christen de zending?" vroeg de heer Van 't Veld zich af. Zoals be kend is hij als taalkundige werkzaam in Kenia. Op het ogenblik is hij met verlof in ons land. Hij hoopt in januari terug te gaan. Bijbelgetrouw „Primair zegt de Afrikaan, de eerste zendelingen waren allen bijbelgetrouw. Aan hen heeft onze kerk zoveel te dan ken, maar nu is er in de moederkerken van de zendelingen een afkoeling ontstaan. Men werd het in Holland, oneens over de waarheid. En toen is men gescheiden naar ons, Afrikanen, opgetrokken. Allen menen de waarheid te weten. Nu in de nieuwe tijd zwijgen de stamgoden, maar in een lege ruimte 'komt er het „God is dood" van de zendelingen in de plaats. Daarom con cluderen de Afrikanen: „Wij bestaan nog bij de gratie Gods en niet door de zendelingen." Iedere zendeling wordt mer argwaan bekeken. De Afrikanen zijn niet in de eerste plaats onder de indruk van scholen en andere gebou wen en voorzieningen, die worden opge richt en ingesteld. „Voor de jonge kerken zijn er grote kansen, maar er zijn ook grote zorgen", vervolgde de heer Van 't Veld. Doof Een Afrikaan vertelde „Wij horen verschrikkelijke dingen over God, maar ik houd mij doof." „Hoe lang zal hij dit volhouden," vroeg de heer Van 't Veld, die ervan gewaagde dat ook Robinsons theorie tot de jonge Afri kaanse kerken was doorgedrongen. Hij dat moet meedenken en meewerken. Hij benadrukte, dat de Hervormde Kerk van Kenia niet van de GZB maar van Christus. Hij verheugde zich erover, dat in het laatste zen- dingsverslag niet langer werd gespro ken over „ons schoolwerk en ons disch werk", maar over het schone werk... De gemeenten in Kenia moeten worden gezien als zusterkerken. Het leek zendeling Van 't Veld wense lijk dat de zendeling zijn lidmaatschap van de kerk in Nederland opzegt wordt van de Afrikaanse kerk. Hij sprak als zijn mening uit, dat hij nog bewuster dan voor hij naar Kenia vertrok, een samengaan van de GZB met Oegstgeest moest afraden. Zijn woorden zijn dus tegengesteld van de scheidende secretaris van de hervormde zending (Oegstgeest), mr. S. C. graaf van Randwijck, een dag tevo ren. Deze meende, dat de tijd was geko men om ook op administratief gebied tot samenbundeling te komen van de GZB en Oegstgeest. In 1965 is een bedrag groot 2.008.000 voor de GZB binnengeko men. Dat wil zeggen ƒ960.000 aan gif ten en dergelijke en ƒ1.047.694 aan in komsten uit de kerk. In totaal bezit de GZB echter op het ogenblik ƒ269.000. Dit deelde penningmeester ds. C. J. v. d. Graaf mee, die na 25 jaar lid van het hoofdbestuur te zijn geweest zijn taak neerlegde. Ook ds. A. Meyers, de het gebed van het thuisfront, voorzitter heeft na twintig jaar in het Vraag: Hoe moet ik houdbare ap pelsap maken? B Antwoord: Vraag bij het voorlid tingsbureau van de Voedingsraa t in Den Haag de brochure over bt reiding van vruchtensappen. Vraag: Iemand moest tien jaar g. leden surséance van betaling aanvra gen. Bij afwikkeling werd een ak Vou koord aangeboden tegen algehei raa kwijting, waarmee de schuldei sers/leveranciers akkoord gingen Daardoor bleef ƒ55.000 onbetaald B Later kwam deze zakenman in be trekkelijk goede doen; de fiscup stuurde hem een aanslag om ove deze 55 mille inkomstenbelasting betalen. Kan de fiscus dit als inko men beschouwen? Antwoord: Het bedrag is zeker h beginsel winst, in die zin dat ver moedelijk de verliezen kleiner worjKai den. Stel dat de schulden ontstaan door inkopen van een hanljaz delszaak, dan worden in feite d< inkoopsprijzen zoveel lager dan i eerst waren en dan wordt de wins! daardoor zoveel groter. Uw kennis heeft kennelijk die schulden in zijt boekhouding gehandhaafd, stellend! Ir dat hij nog van plan was ze te beta- de len. Nu hij In goede doen is geko men, zou hij dat dus moeten doen Als hij dit niet doet (en men kar hem daartoe niet dwingen), kan d<zor fiscus stellen dat nu de winst i; Ed' gemaakt. Ons inziens hadden d; schulden destijds al moeten wordet Le: geschrapt en dan was de winst vrij *o< behalve voorzover er verliezen wa- daj ren. Deze laatste werden namelijk vcm geacht tegen die winst weg te val- Le: len. Tegenwoordig (met ingang var. pl; 1965) is een dergelijke regeling in da: de wet opgenomen. Is destijds ech- bei ter een ander standpunt ingenomen, pa dan moet dit ook thans consequent worden voortgezet, tenzij vroeger bepaaldelijk een fout werd gemaakt en deze nog hersteld kan worden. 1 Vraag: Wat zijn de adressen van Sn de revalidatiecentra in Den Haag l Leersum en Nijmegen, van het iw AVO" Antwoord: Adres voor informa- ties: stichting Centraal overleg re va- 'r lidatiestichtingen. Haaksbergerwei 60, Enschede. Voor Den Haag: Stich* 'N ting ter bevordering van de zor| voor de revalidatie van gebrekkigen in Zuid-Holland, Adr. Pauwstraal 51, Den Haag; te Leersum stichting Revalidatie-centrum „De Hoog- °c straat": het AVO N. Meas straat 2i; 52, Amsterdam. 20( Vraag: Een vrouw geniet invalidl- teitsrente. Vervalt deze bij huwe- n, lijk? P Antwoord: Neen. hoofdbestuur zitting te hebben gehad zich teruggetrokken. Een stemming over nieuwe bestuursleden zal over twee maanden worden gehouden, omdat verschil van mening ontstond over de voordracht dubbeltallen door het hoofd bestuur. De jaarvergadering werd giste ren geleid door ds. K. v. d. Pol, de tweede voorzitter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2