Nieuwe Leidse Courant k™'MAAT ZIJLSTRA BIJNA GEREED van Lages verliet het ziekenhuis Hagenaar beplakt autoramen Commentaren JAMIN Lagere tol voor Haringvlietbrug NIEUW DEKKINCSPLAN» WAT DOEN CHU-WD?# BOGAERS ZOU BLIJVEN dep: De Quay vice-premier Treinverkeer ontwricht Schade bleef over het algemeen beperkt Water slechts halve meter beneden peil 1953 Biesbosch weer onder liep Donderdag 17 november 1966 476te jaargang Hoofdredacteur: Dr. E. Di CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD mijn hert In teghenspeet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Kiachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Koningin Juliana ontving gister middag op Huis ten Bosch prof. dr. J. Zijlstra, om. hem de opdracht te verlenen het kabinet te vormen, dat vermoedelijk deze week nog gereed zal zijn. -fe Berkel staakt straks bijstands uitkering pagina 11 De grote belangstelling van de jeugd is voor de bekende Duitse theoloog Helmut Tliie- licke reden om geweldige perspectieven voor de kerk te zien. Hij noemt bet echter tra gisch, dat de kerk de proble men van de jeugd niet serieus neemt. Een interview met Thielicke publiceren wij op pag. 7. KRO gaat door met Batman pagina Radio-TV (Van onze parlementsredactie) iN HAAG Prof. dr. J. Zijlstra, die gistermiddag door de Koningin met een formatie-op dracht werd belast, hoopt nog deze week zijn overgangskabinet van KVP- en ARP-ministers rond te hebben. Of hij zal slagen hangt ondermeer af van de gesprekken, die hij vandaag met de voorzitters van de vijf grote Tweede-Kamerfracties heeft gehad. De bemanning van het kabinet- Zijlstra levert geen grote problemen meer op. De formateur mag zich verzekerd weten van de mede werking van vrijwel alle KVP- en ARP-bewindslieden uit het kabinet-Cals. Volgens betrouwbare berichten zou ook minister Bogaers (volks huisvesting en ruimtelijke ordening) nu bereid zijn aan te blijven. Oud-premier De Quay (KVP) zal zo goed als zeker vice-premier en wellicht ook minister van verkeer en waterstaat worden. Oud minister Klompé (KVP) is gepolst voor de post van Cultuur, re creatie en maatschappelijk werk. Als de formateur nu nog iemand voor Economische zaken weet te vinden, zijn alle door het vertrek van de PvdA opengevallen posten bezet, want prof. Zijlstra zelf neemt behalve het premier schap ook de portefeuille van Financiën voor z'n rekening en prof. Verdam gaat Binnenlandse zaken met Justitie combineren. Progi ram Prof. Zijlstra kan op grond van een program geen ploeg formeren als niet bij voorbaat zekerheid is verkregen, dat dit program door de Kamermeer derheid zal worden aanvaard. Vandaar dat hij over zijn beleidsvoornemens nu eerst van gedachten heeft gewisseld met de vijf fractieleiders. Aan de hand daarvan kan hij de levensvatbaarheid in program en kabinet testen. Als eerste kwam vanmorgen drs. Nederhorst (soc.). Daarna had prof. Zijlstra om kwart voor twaalf een ge sprek met mr. Toxopeus (lib.). Om twee uur ontving hij c.h.-fractieleider Beernink, om drie uur drs. Naar verluidt zouden de fractielei ders zijn geconfronteerd met een dek kingsplan-Zijlstra, dat afwijkt van het plan-Beel en overeenkomst vertoont met het eerste dekkingsplan-Vonde- ling, dat enkele maanden geleden tij dens het begrotingsberaad van het kabinet-Cals door dr. Vondelings par tijgenoot minister Den Uyl zou zijn getorpedeerd. Het komt neer op uitstel van de tweede tranche van de verlaging der loon- en inkomstenbelasting tot uiter lijk 1 juli van het volgend jaar, verhoging van de omzetbelasting op vroegst met ingang van 1 juli 1967. Prof. Zijlstra zou bij wet willen voorstellen hem te machtigen deze dek kingsmaatregelen slechts gedeeltelijk dooi te voeren als de conjunctuur uit wijst dat ze niet in volle omvang nodig zijn of zelfs ongewenst moeten worden Deze figuur opent de mogelijkheid om de belastingverlaging bijvoorbeeld al op 1 april in te voeren als in februa ri of maart blijkt, dat uitstel tot 1 juli conjunctureel onnodig of ongewenst is. Op grond van hetzelfde argument zou de invoeringsdatum van de verhoging van de omzetbelasting kunnen worden verschoven naar bijv. 1 oktober. In the- Geen uitlevering meer mogelijk BRAUNLAGE - Oorlogsmisda diger Willy Lages, in juni voor een tijd van drie maanden uit de Neder landse gevangenis ontslagen omdat zijn ziekte zich zeer ernstig liet aanzien, is weer vry man. In sep tember nog bleek het onmogelijk hem terug naar Nederland te ver voeren. „Zijn gezondheidstoestand laat dat niet toe," werd gezegd. Eerst nu is bekend, 'dat Lages enige tijd geleden lopend het ziekenhuis verlaten heeft en met zijn vrouw zijn intrek heeft genomen in een villa in de luxueuze wintersportplaats Braun lage in de Harz, waar hij verder zal worden verpleegd. Het is haast zeker, dat Nederland geen succes zal (hebben bij pogingen Willy Lages in de Bredase gevangenis terug te krijgen. Enerzijds zeggen Duitse artsen, dat gevangenschap voor Lages onmogelijk is daar zijn ziekte ongeneeslijk is. Uitlevering is ook uit gesloten. Duitsers die politieke mis drijven hebben gepleegd, moeten voor een Duitse rechtbank worden gedaagd. Maar Duitsers, die reeds door buiten landse rechtbanken zijn veroordeeld, worden niet meer berecht. Nederlandse en Duitse artsen zyn het erover eens. dat de ziekte van Lages ongeneeslijk is. Hebben de Ne derlanders het spoedig overlijden van Lages verwacht de drie maanden onderbreking van detentie is hoge uit zondering ide Duitse artsen zijn er niettemin in geslaagd via twee ope raties het ziekteverloop dusdanig te vertragen, dat Lager nu weer vrij rondloopt in zyn geboortestad. Dr. Utsch, geneesheer-directeur van het ziekenhuis in Braunlage, heeft nog geen enkele inlichting over het ont slag van Lages gegeven. In Duitsland is ook in het verleden veel kritiek geweest op het feit, dat oorlogsmisda digers via het ziekenhuis vrijlating konden bewerkstelligen. Vaak geldt de strafonderbreking voor drie of zes maanden. Na het verstrijken van deze termijn blyven de veroordeelden stil zwijgend op vrije voeten. De Duitse justitie is nu begonnen aan een uit gebreid onderzoek naar dit soort prak tijken. Bekend geval is dat van Robert Mulka, de moordenaar van Auschwitz. Minister Samkalden van Justitie overlegt op het ogenblik met dr. M. de Voogd, de geneeskundig hoofdin specteur van het gevangeniswezen. Verder kon men in Den Haag nog niets meedelen, ook niet of er beves tiging was binnen gekomen van het ontslag uit het ziekenhuis van Willy Lages. Dr. Utsch van het ziekenhuis in Braunlage verklaarde ons desgevraagd, dat Willy Lages reeds vrijdag jongst leden uit het ziekenhuis ontslagen is. Niet „vrijgelaten"; hij kwam als pa tiënt in Braunlage en is dat nog, zij het lopend patiënt. Om de andere dag meldt Lages zich bij hem voor onderzoek. Dr. Utsch meende, dat de ziekte van Lages, naar Europese medische maat staven gemeten, ongeneeslijk is. Dr. Utsch was al vier dagen in het bezit van een brief van dr. De Voogd, waarin deze om inlichtingen vraagt. Hij had nog geen tijd gehad deze brief i te beantwoorden. orie is het zelfs mogelijk de hele verho ging uit te stellen tot 1968. Het voorstel inzake de omzetbe lasting is voor WD en CHU wel accep tabel. maar tegen uitstel van de be lastingverlaging, ook al zou het maar om drie maanden gaan, hebben zij be zwaren. Dat is de laatste weken duide lijk gebleken. VVD en CHU menen, dat het peil van de staatsuitgaven niet onaangetast mag blijven. Bezuinigingen maken zwaardere dekking vrijwel overbodig. Prof. Zijlstra zou echter de wezenlijke uitgangspunten van het uitgavenlie- leid-Vondeling willen handhaven. Voor vervolg zie pag. 2 Protest tegen Vietnam DEN HAAG De Haagse poli tie heeft gisteren een aantal foto's van oorlogstaferelen uit Vietnam in beslag genomen. De foto's war ren opgeplakt aan de binnenkant van de ramen van een auto, die geparkeerd stond in de buurt van de Amerikaanse ambassade. Eigenaar van dc auto is de 33-jarige 'im Gijsen, een dichter-schrijver uit Den Haag, die al een paar dagen op deze manier uiting gaf aan zijn bczwa- ■n tegen dc Amerikaanse politiek. Hij had de foto's uit het letterkundig tijdschrift „Podium" gehaald. De heer Gijsen heeft een aanklacht ingediend bij de Officier van Justitie over het optreden van de Haagse poli tie. Hij beweert, dat zijn auto is open gebroken. De politie daarentegen zegt, dat de auto van de heer Gijsen niet afgesloten was. De foto's zijn in beslag genomen op het vermoeden, dat de dichter zich schuldig heeft gemaakt aan bele diging. In een van de teksten bij de foto's stond „Amerikaanse moorde- Wisselend DE BILT Veranderlijke bewolking met voornamelijk in de kustprovincies enkele buien, elders ook enkele op klaringen. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost en dezelfde temperaturen als vandaag of iets ho gere. 18 nov.. zon op: 8.04, onder: 16.45: maan op: 13.57, onder: 21.57. Auto bleef steken ZWIJNDRECHT Ruim twee uu het treinverkeer tussen Rotterdam Dordrecht gisteravond tijdens de spitsu ren ontwricht geweest. Oorzaak daar van was een botsing tussen een trein en een kraanwagen bij Zwijndrecht. Bij het oversteken van de spoorbaan sloeg de motor van de auto af. De bestuurder ervan, de 59-jarige G. J. B. uit Hei- en Boecop, kon tijdig wegko men, maar een botsing tussen de trein en de auto was niet te vermijden. Beide voertuigen de auto werd over 125 meter meegesleurd werden aanzien lijk beschadigd. bussen vervoerd. Gelukkig President Johnson is al wat hersteld van de dubbele operatie die hij gisteren in het marinehospitaal van Bethesda in de staat Maryland onderging. Op de foto de president en zijn vrouw. /"VVERTUIGD zijn wij, dat onder ons volk een meerderheid, wellicht zelfs een grote meerder heid, een zucht van verlichting heeft geslaakt bij de aankondiging van het nieuwe kabinet. Het kabinet moge dan op het mo ment waarop wij deze regels schrijven nog niet formeel tot stand gekomen zijn, de tekenen moeten wel zeer bedriegen indien de zaak alsnog mislukt. De crisis heeft al weer veel te lang geduurd. Er is weer veel te veel aan gezag ingeboet. Ons staatsbestel heeft weer al te zeer aan respect verloren. Het einde van dc crisis verheugt ons dus. Wat ons nauwelijks minder verheugt is dat aan het hoofd van het nieuwe kabinet iemand komt te staan als professor Zijlstra. Wij weten dat deze beslissing voor hem een offer heeft betekend. Hij stond er bepaald niet om te trappe len. Naast zijn onmiskenbare kwa liteiten moet ook dit feit, dunkt ons, tot versterking van zijn positie bij dragen. Zij het node, hadden wij er ons al bij neergelegd dat de heer Zijlstra uit het politieke leven zou terug treden. Reeds nü is het, dank zij de omstandigheden, anders gelopen. Wij vermoeden zo, dat het Neder landse volk dit resultaat minder zal betreuren dan de heer Zijlstra mo gelijk zélf doet. Mogen wij ons het uiten van een nog heimelijke gedachte veroorlo ven, dan is het de hoop dat de mi nister-president van straks toch weer de smaak voor de politiek te pakken krijgt. Zozeer zelfs, dat hij besluiten zal op dit terrein nog maar actief te blijven. Eens moesten we uit de crisis ko men. Welnu, gezegd mag worden dat men zich mindere oplossingen kan denken dan zoals er nu een is gevonden. ROTTERDAM De zware noord westerstorm joeg gisteren met windkracht tien het water langs de kust tot een hoogte die maar zestig centimeter onder die van de rampnacht van 1953 bleef. De schade bleef beperkt: in Zee land werden stukken duin wegge slagen, de Biesbosch liep vrijwel onder water. Vanmorgen kon de beperkte dijkbewaking worden op geheven. Op Schouwen en Duiveland kwam het water tot bijna vier meter boven Nieuw Amsterdams Peil. Zo hoog was het na 1953 niet meer gekomen. In Vlissingen steeg het water tot 2.75 meter, veel hoger dan men had ver wacht. In het noordelijke deel van de Boulevard werd een flink gat gesla gen. Hij moest zelfs voor het verkeer worden gesloten. De dit voorjaar aangebrachte duin dam bij de Oranje Zon vlakbij Vrou wenpolder liep flinke schade op. Ook de Deltawerken bij Cadzand, Terneu- zen en Breskens werden aangetast. Op Noord-Beveland werden honder den meters glooiing weggeslagen, voornamelijk van de Thoornpolder. Biesbosch Voor de derde maal binnen een jaar liepen vele polders in de Brabantse Bies bosch onder water, en het gebied van de Beneden Donge en rondom Ra.ims- donkveer en Geertruidenberg. Het water- i onzer redacteuren) De zware storm, die gisteren over ons land woedde, veroor zaakte langs de kust van Zee land en Zuid-Holland op ver scheidene plaatsen een angstig hoge waterstand. Op enkele plaatsen werd schade aangericht. In Vlaardingen konden talrijke geparkeerde auto's niet meer tij dig bij de haven weggehaald worden. peil was in de meeste polders hoger dan tijdens de vloed van vorig jaar november. Hoewel met de noodtoestand werd af gekondigd, werden voorzorgsmaatregelen genomen. De provinciale waterstaat sloot de Langstraatweg tussen Raamsdonkveer en Waalwijk af voor alle verkeer, even als de weg MadeGeertruidenberg. De 35 kilometer lange dijk van het wa terschap De Beneden Donge in 's-Gra- venmoer werd over de gehele lengte overspoeld. In dit gebied, dat dient als waterboezem voor de randstad Holland, zijn de dijken 2.50 meter -f NAP. Het water kwam daar gisteravond 20 centi meter boven, zodat uitgestrekte gebieden onderliepen. Tegenover de polder Statendam werd een gaf van vijftien meter geslagen. Bij de scheepswerf De Ruyter in Raams- donksveer werd eveneens een de dijk vernield, evenals in d Kromhout. Uit huis Verschillende bewoners van de Bies bosch moesten zelfs worden geëvacueerd. In sommige boerderijen kwam het vater 25 tot 60 centimeter hoog te staan. Scha- erd aangericht aan stro, hooi en de ingezaaide wintertarwe. Ook stond het vee van enkele boeren geruime tijd ir het water, omdat het niet tijdig in veilig heid kon worden gebracht. Van de veerdiensten moesten gister middag die tussen Vlissingen en Bres kens en die tussen Kruiningen en Perk- polder worden gestaakt In Bruinisse raakte de bediening de deuren in de Grevelingensluis ir ongerede. Dekelders waarin de elektro den staan, liepen onder water. Men vandaag proberen de moeilijkheden te ondervangen. In Dordrecht bleef het waterpeil iets onder de noordelijkste waterkering aan de Voorstraat. Wel liep het oude haven gebied (zoals meer gebeurt) onder ter. Ook langs de Nieuwe Waterweg veroor zaakte het hoge water ongerief. In Maas sluis kwam het water 1,85 meter boven normaal. Gemeentewerken had uitgebrei de voorzieningen genomen, terwijl de be woners van het gebied rondom de haven, de Govert van Wijnkade cn het Kcrk- eiland, in de loop van de dag al vloed planken hadden geplaatst. De auto's die 's morgens waren gepar keerd bij de gemeentelijke zweminrich ting, waren rond zes uur niet bereikbaar vanwege het water. Eerst na zeven uur gisteravond begon het water te zakken. In Rotterdam werd geen schade betekenis aangericht. Hier en daar, der meer op het Noordereiland, kwam het water iets over de kaden. De politie had tevoren in de straten langs de Maas met luidsprekerauto's voor hoog water gewaarschuwd. Booreiland Even buiten de kust van Scarborough in noordoost-Engeland is het booreiland Neptune 1 door de storm in moeilijkhe den geraakt. Via de radio meldde liet eiland dat de bemanning (30 mensen) waarschijnlijk van boord moest. Vanuit Scarborough voer een reddingboot uit. De Neptune 1 boort naar olie voor een Franse maatschappij. V er geldingsmaatregel Chinezen niet verder dan 30 km van huis DEN HAAG Het gebied waarbin nen de diplomaten van de Chinese volksrepubliek in Nederland zich vrije loijk mogen bewegen is sinds gisteren beperkt tot Den Haag cn omgeving. Tot dusver mochten zij zich vrijelijk bewegen in een gebied dat ondermeer begrensd werd door het Noordzeeka naal en het Amsterdam-Rijnkanaal. Dit is een vergeldingsmaatregel. Wfit de Nederlandse vertegenwoordi- g: f in Peking is ook bewegingsbeper- king opgelegd door de Chinese rege ring. De Chinese tijdelijke zaakgelastigde in Den Haag, de heer Sjen Wei-Liang, werd gisteren op buitenlandse zaken Bijsta nd gERKEL en Rodenrijs heeft voor het komende jaar een sluitende gemeentebegroting. Dat is tegen woordig een bijzonderheid. Het opvallende vooral van de Ber- kelse begroting is, dat de kosten voor de sociale zorg tot augustus zijn geraamd. Daarna zal de gemeente de uitkeringen op grond van de Bij standswet aan instellingen staken. Noodgedwongen. De gemeenten zijn echter tot de so ciale uitkeringen verplicht. Gedepu teerde staten zullen daarom deze begroting niet kunnen goed keuren en uiteindelijk zelf de dekkingen moeten ingeven voor de sociale ver plichtingen, waarvoor de gemeente geen geld heeft. De gemeente ten noorden van Rot terdam zit niet alleen in de finan ciële zorgen. Omdat het Rijk pas na drie jaar de volledige 80 procent van de kosten van sociale zorg terug be taalt. De commissie-Oud heeft destijds voorgesteld de uitkering uit het ge meentefonds elk jaar vast te stel len op basis van de werkelijk ge maakte kosten van sociale zorg. Wat Berkel en Rodenrijs met zijn drastische maatregel voor ogen zweeft, is een wetswijziging in deze zin. Berkel wenst met vele andere kleinere gemeenten een financieel verantwoorde uitvoering van de Bijstandswet. chocolade menagerie van niet duur wel heerlijk ontboden waar hem deze maatregel werd bekendgemaakt. Het gebied waarbinnen de Chinezen zich nu mogen bewegen is voortaan beperkt tot de gemeenten Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Leidschendam en Wassenaar. De leden van de Nederlandse verte- jenwoordiging in Peking kunnen zich tot ongeveer 30 kilometer buiten de bewegen zonder speciale toestem- MIDDELHARNIS De vergadering van aandeelhouders van de N.V. „Haringvlietbrug" heeft besloten de op de Haringvlietbrug geldende tolta rieven voor enkele tariefgroepen te reduceren. Twee-assige vrachtwagens, die thans 3,50 betalen en wagens met drie of meer assen, die thans vyf gulden tol betalen, worden per 1 januari 1967 mdergebracht in een tariefgroep van drie gulden per vervoerseenheid. Na 1 januari worden aanhangwagentjes achter personenauto's en cara vans niet langer met tol belast. Voor een dergelijke combinatie wordt dan normaal 2,50 berekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1