VLEES KRO LAAT BATMAN NIET VERDWIJNEN HOOFDSCHOTEL „Later is te laat" NCRV wil gesprel ouders en kinderen van Puzzelhoek ft*1 jBrT DE GOUDEN BARK Joos Brandt Vos DONDERDAG 17 NOVEMBER 1966 Politieke reportage uit Duitsland (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Vanavond om 10.05 uur zal de AVRO in haar tv-actualitei- tenrubriek een 35 minuten durende re portage opnemen uit de Bondsrepu bliek. in verband met de zondag a.s. te houden parlementsverkiezingen in Beie ren. Correspondent Johan van Minnen sprak in de afgelopen week met vijf Duitse politici, t.w. Franz Joseph Strauss (CSU). Willy Brandt (SPD), dr E. Mende (FPD), Adolf von Thadden (NPD) en de onlangs uit de NPD gesto ten Franz Florian Winter, zulks tijdens openbare verkiezingsbijeenkomsten in München en Neurenberg. Het verslag van deze gesprekken is in de reportage opgenomen. Voor de boksreportage blijven dan nog 12 minuten over. In liet België ivas het de politiek... (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Er is voor ons helemaal geen reden om „Batman" te laten verdwijnen, zoals in België Vlaams is gebeurd, wij zetten de uitzendingen gewoon voort." Dit laat de KRO ons op onze informa tie weten door zijn persman Jan van Gooi. „Ja, wij hebben wel een paar brieven gehad, maar niet van ver ontruste ouders, meer van mensen die het niet zo'n geschikt uur van uitzenden vinden omdat het pro gramma vlak na Pi po-voor-de- kleuters komt. Daarom zetten we er van nu af aan een minuut of vijf muziek tussen." I De rel in Vlaanderen? Ach, dat be- rust op een politieke stunt- Vanzelfsprekend is het iets meer dan die politieke stunt alleen geweest. Het is nl. zo, dat in het Amerikaanse sensa tiefeuilleton „Batman", waarin (in een verre toekomst) de superjager misdadigers (die verbazingwekkende toestanden weten te verzinnen en „ge weldige aanvallen op onschuldige bur gers" ontketenen) getooid met zijn vleermuispak en vergezeld van zijn beeldschone trawant Robin, middels al lerlei ongehoorde attributen die vijan den van de goeden altijd perfect weet te verslaan. Dat gaat op nogal hardhandige wijze, met veel geknal en vuurwerk, met zgn. opzienbarende staaltjes van moed, waarbij de „vijand" in het rond wordt gesmeten zodat men elk ogenblik denkt hem in stukken te zien vliegen, terwijl er (uit pedagogisch oogpunt!) nooit echt doden vallen, maar dat wordt in het grandioze spektakel nauwelijks dui delijk. Al deze avonturen worden-in Ameri ka ondergebracht in telkens twee uit zendingen van een klein half uur, die ook twee dagen na elkaar dienen te worden uitgezonden om de spanning erin te houden. Het eerste deel breekt dan of op een „verschrikkelijk moment", bijv. als ie mand net van plan is om een ander levend in een laaiende oven te duwen (zoals dat vroeger gebeurde met de heks in Hans en Grietje, hetgeen wij allemaal hebben overleefd). De volgen de dag ziet de kijker dan tot zijn op luchting, hoe door tussenkomst van Batman (die er altijd iets op weet!) deze poging wordt verijdeld. Op deze manier is de serie ook in Vlaanderen vertoond, maar na groot protest van ouders en opvoeders moest zij na de zevende aflevering ontijdig worden afgebroken. SPEKSCHNITZELS U hebt nodig: magere speklappen .van 100 150 gram, plakjes door regen spek, zout, nootmuskaat, 1 ei, paneermeel. Speklappen zouten en bestrooien met nootmuskaat, wikkelen in de plakjes spek en dan door het losgeklopte el met een beetje paneermeel halen. Bakken In de koekepan met boter of mar garine èn een stukje rundvet. Eet smakelijk! Publikatie van Voorlichtingsbureau Vlees Hoe het zij, in elk geval kan men ius zaterdagavond a.s. tussen 7.10 en 8 aur de tweede KRO aflevering van Bat man zien. Over hetgeen dan gebeurt vertelt de KRO: „De Pinguin is een vijand van de politie, de mensheid en dus van Batman. Hij is net uit de gevangenis vrijgelaten en samen met zijn gevederde vrienden Havik en Spreeuw zaait hij geweldige paniek in een juwelierswinkel door middel van een groot aantal „geladen" paraplu's. Volgens Batman en Robin is dit al leen maar een list om de aandacht af te leiden van een ware meester-intrige en een tweede paraplu-invasie in de bank van Gotham bevestigt hun ver moeden. Als Batman en Robin in hun Super Bat Auto door Gotham razen, daalt een paraplu van reuzenformaat I <^s' uit de jucht neer en verspert de weg. men, zodat er eén hachelijk avontuur Qeze paraplu komt uit de Pinguinfa- een primeur toe te spelen (of dit waar i is laten wij in het midden, meestal heeft de BRT al programma's aange kocht voordat de Raad van Beheer, die daarmee niets heeft te maken, er lucht van krijgt) en zij zagen hun kans als oppositie schoon. Daarbij was het duidelijk dat het hun niet ging om de Bat- maar om de dagblad-man. Weldra kregen zij steun van andere dagbladen, die schreven dat „Batman onze jeugd zou beder ven", kortom, het werd een kruistocht onder rode en gèle banieren (waarmee echter wel degelijk ouders en opvoe ders zich druk bemoeiden, Red.). Wat in andere landen van de wereld werd begrepen: dat Batman een pas-1 kwll is, dat de tekst één stuk parodie, I het scenario gewild stuntelig en het decor altijd bordpapier is, drong te laat of slechts ten dele door tot de stadhou ders van onze Vlaamse cultuur", tot zover het artikel in Humo. In hoeverre dit verhaal aan de waar heid beantwoordt, laten wij uiteraard J in het midden. ■fe Zaterdag briek en dan barst de strijd tegen Pin guin los. U weet nu dus, wat U te wachten r (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Het is niet onze bedoeling, een soort college te geven in een „tijdelijke tv-academie voor ou ders en opvoeders", zegt het NCRV- team dat hard heeft gewerkt aan een nieuw „blokprogramma", d.w.z. een se rie van vijf documentaires voor ouders en kinderen onder de titel „Later is te laat". „Wel hopen we dat van deze pro grammareeks een stimulans zal uitgaan voor een eerlijk gesprek tussen de gene raties: en dat gesprek moet nu begin nen. want later kan 't wel eens te Jan van Hillo, die verleden jaar zulk een serie voor bejaarden presenteerde, zal ook nu weer de man ziin. die in de uitzendingen het woord doet. Waarom dit onderwerp is aangevat? Het antwoord luidt: ..De veranderingen in de eerste helft van deze eeuw zijn vele en geweldig grote geweest, maar in heel wat Hollandse binnenkamers leeft nog niet het minste besef van die maatschappelijke veranderingen. En dat gaat nog steeds door: opgroeiende kinderen van nu zullen misschien als zij volwassen zijn niet veel meer terug vinden van de zekerheden en van de morele en maatschappelijke normen van wat wij het heden noemen". Een voorbeeld? „Van de beroepen die ouders nu am biëren voor hun kinderen zal over twin- t'g jaar misschien de helft verdwenen zijn, gewoon achterhaald door de me chanisering of door nieuwe vindingen. Ook kan de werktijd door voortgaande automatisering tweemaal zo kort wor den als nu". „Is het werkelijk zo actueel, daaro- vfer nu te praten?" „En of. Er zijn allerlei reacties moge lijk op deze reële veronderstellingen: zeggen „Het zal zo'n vaart niet lopen", twee oogjes sluiten voor een toekomst die anders zal zijn dan het verleden. In paniek raken. Ongerust worden. In die toekomst willen zien. Verstandiger is het evenwel, de mogelijkheden rustig „Als verblind prestige bij ouders ver vangen wordt door eerlijk zoeken naar wat in alle veranderingen eensdeels ei genlijk van geen belang, anderdeels van blijvende betekenis is. staat de jeugd open voor zulk een gesprek, gelo ven wij". U kunt dit allemaal volgen in de uitzendingen, die op de volgende data op het scherm komen: 24 en 28 novem ber en 6, 18 en 30 december, altijd op Ned. 1. En dit zijn de thema's voor de pro gramma's: 1 de verhouding tussen gene raties, nu en morgen. 2 school, scholing en maatschappij. 3 de veranderde op het lichaam: sport, hygiëne, voeding en sexualiteit, 4 de betrokkenheid var jongeren bij het maatschappelijk gebeu ren en de rol welke zij daarin (nog) niet of wel kunnen spelen en 5 samen vatting en conclusies rondom de vraag: is volledige ontplooiing in de toekomst mogelijk? Actie School-slag bij u thuis (Van onze radio- cn tv-redactie) HILVERSUM Actie Schools heeft zich via de NCRV radio al door de ether aangekondigd, maar de activi teiten worden nu ook middels de tele visie bij u thuisgebracht. Het team dat naar Indonesië. Canada en Suriname geweest maakte de tv documentaire ..Scholen in 't krijt", die zondagavond a.s. wordt uitgezonden op Ned. 1. Op de avond van woensdag 23 vember kunt U de tweede radio uitzen ding aan dit onderwerp gewijd, horen. Daarin gaat het over het offer van Canada en de roep van het Surinaamse bosland. Over de actie Schoolslag geeft vrouw W. M. Ridderbos de Rooy ook nog informatie in het vrouwenprogram ma „Tussen de bedrijven door" op de ochtend van maandag 21 november Kruiswoord-puzzel met goede afloop in zijn geheel op het scherm komt en niemand nagelbijtend van spanning op het vervolg behoeft te wachten. „Dit scheelt een heel stuk", zegt de KRO. „dan zie je pas goed, wat humbug het allemaal is". Geen kleintjes In zijn onschuld heeft de KRO ge meend, dat Pipo volledig zijn plicht doet: hij zegt de kleintjes welterusten en dan moet er ook meteen worden naar bed gegaan. 'ja...' als- vader en moeder en de grotere kinderen we ten, dat onmiddellijk daarna een nieuw spektakelverhaal begint, wil het naar bed brengen van de kleuters wel eens even traineren en... dan zien zij dingen die niet voor kleuterogen zijn bestemd (al zullen ze er niets van begrijpen, die kleintjes). Vandaar nu de vijf minuten muziek om het heel jonge volkje netjes af te voeren. Maar wie niet met het klokje ^an 7 naar hed hoeft is lang niet altijd groot" genoeg om een dergelijk opwin dend verhaal vlak voor het eigen bed opgediend te krijgen. „Batman", dat door Amerikaanse kinderen met vreugde wordt bekeken en nagespeeld. komt bij Nederlandse jeugdigen wel Horizontaal: 1. gebaar, 5. genoeg ge- wat hard aan.... of niet? Men zegt dat l^ookt. 7. steenkolenwagen gekoppeld kinderen meer kunnen verstouwen dan aan ten locomotief, volwassenen. Batman zal het bewijzen. i (8 rrr 10 tl 12 MTs BB FM" fl6 21 H7 HMR2S r —IS -u* Intussen komt de vleermuisman met zijn inderdaad duivelachtig voorkomen (zoals men in Vlaanderen protesteer de!) bij ons nog in minder opwindende staat op het scherm dan in Amerika, waar het een felgekleurde serie is. Juist die helle kleuren (wij zagen ze!) in rood, violet, hardblauw en geel ver oorzaken veel meer „toestand". Vlaamse stunt Wat is er nu eigenlijk in Vlaanderen aan de hand? Hierover schrijft het TV blad Humo (daar verschijnend) o.m. het volgende. „Batman heeft zijn eerste nederlaag geleden. De onoverwinnelijke vleer muis is geveld door een smak van de Vlaamse Leeuw, die voor de gelegen heid zijn klauwen rood had geverfd. Wie Batman trouw wil blijven, zal voottaan moeten afstemmen op de ne- derlandse tv. Daar zullen ze hem terug vinden bij de KRO nou ja, die Ne derlandse katholieken staan ook open En ter toelichting gaat het artikel verder: „Batman's scenarioschrijvers hadden alles voorzien, behalve dat hun held het ooit zou moeten opnemen te gen een Belgische politieke partij. De eerste bezwaren hier kwamen nl. van socialistische zijde. Amper was de Bat- man-serie aangekondigd, of het bleek dat het dagblad „Het Laatste Nieuws" de rechten had aangekocht voor een Batman-strip. Nu is Albert Maertens, directeur van dit blad, ook lid van de Raad van Beheer van de BRT en.... liberaal. De socialisten vermoedden, dat hij van zijn funktie bij de omroep misbruik heefi gemaakt om zijn krant werktuig in de wasserij, 10. aardrijkskundige aandui ding (afk.), 12 Duits wijsgeer, 13. bouw val. 14. eind, 15. scheepsvloer, 16. water in Friesland, 17 per expresse (afk.), zijtak Weichsel. 19. vruchtje, 20. gelijk, 21. zijde, 22. muzieknoot, 23. oplopende vlakte. 15. wijze van doen, 27. hoender achtige vogel. 28. bereide dierenhuid. Vertikaal: 1. gebod. 2. rang. 3. kraam, 4. nauw, 5. voorspoed, 6. slede. 8. hinde ren. 9. rijschool. 10. niet van hetzelfde sevoelen. 11. <=choenvorm. 12. balk. 15. plaats in Drente. 18. duivel, 19. deel van een sleutel. 21. oprolbaar nescherm (Ind 24. waterloop (geweste lijk). 25. familielid, 26. bijwoord. OPLOSSING VORIGE PUZZEL VANAVOND TE ZIEN Ned. I NTS en AVRO 6.15 uur reportage voetbal: Dukla PraagAnder- lecht. 7.05 uur gewestelijk nieuws. 7.20 uur tweede helft voetbalwedstrijd. 10.05 uur actualiteiten met reportage uit Duitsland. Ned. KRO 8.01 uur solistenconcert: Jean Decroos, cello, en Danièle Dechenne, piano. 8.20 uur Wally-show. 9.00 uur wetenschappelijk programma Gamma. 9.15 uur optreden van Herb Alpert en de Tijuana Brass. 9.40 uur documentaire over klassieke Nederlandse beeldhouwkunst. VANAVOND TE HOREN Hirer sum I NCRV 7.50 uur Lex Karsemeijer poetst de plaat voor u. 8.10 uur vervolgspel „De familie Leenhouts". 8.35 1 10.15 uur avondoverdenking. 10.45 uur orgelwerken van Max Reger; Feike Asma bespeelt het orgel van de Grote Kerk in Maassluis. 11.15 uur Weerwoord, kroniek van kunst en stijl van Hilversum 11 AVRO 7.30 uur (IKOR) donderdagavondgesprek. 8.05 uur concert door het Residentieorkest (stereo). 10.10 uur amusementsmuziek. 10.55 uur Theo Strengers in ,,'t Mag geen naam hebben". 28 „Zou je denken?" peinsde Jord. Het schoot hem te binnen: Leda, wat moest hij tegen Leda zeggen? Ze zou alles in het werk stellen om Hemmer terug te houden, hoewel ze als redersdochter toch wist dat men niet zo maar van een schip wegliep als men eenmaal gemonsterd had. „En waar is Hemmer nu?" wilde Jord weten. Ineens werd hij onrustig, schoof zijn stoel achteruit en keek om zich heen. „Kalm aan," suste Olie Wybrand. „De jongen was heel rustig toen ik met hem sprak, al voelde ik dat er heel wat broeide van binnen. Maar dat waait gauw genoeg weg als we buitengaats komen. Ik heb hem gezegd dat hij ordente lijk naar huis moest gaan om zijn plunjezak te halen. We varen morgen tegen de avond af. En nu moet ik verder, Jord Munde. Het heeft me een boel tijd bespaard dat ik niet naar jou hoefde te komen." Ze gaven elkaar een lange stevige hand. „Ik kan op je rekenen, Olie Wybrand?" „Dat kun je. Ik zal voor de jongen zorgen of het mijn eigen is." Toen Jord alleen op de kade stond tussen de drukte van af- en aanlopende varensgasten, kooplui en wandelaars, het gerij van wagens en voertuigen, streek hij weer langs zijn kin. Er waaide een stevig briesje dat hem goed deed en als 1 Leda er niet was, zou hij erover denken om ook een reis te maken. Maar Leda wachtte op hem en wie weet was Hem mer al thuis. Het was niet iets voor hem om onmiddellijk te - doen wat de kapitein van de „Vrouw Geertrui" hem gezegd had. En dan liep het verkeerd. O ja, dan ging het mis. Leda zou te keer gaan en niet willen helpen om Hemmers plunje- zak in orde te maken. Dan zou hij zonder vertrekken. Jord haastte zich naar de steiger. Er was nu geen wagen die hem kon meenemen, maar het liep allemaal goed af. Want Hemmer stond nog op oude Wendel te wachten, die met de motor tobde en moetie had om naar het vasteland te - komen. „Ik heb Olie Wybrand gesproken, zei Jord tegen zijn zoon. ,Het zwaarste zal nu zijn om je moeder gunstig te stern- Het viel Hemmer mee dat zijn vader niet meer zei. Toenr ze in de boot zaten zei hij: „Ik wil je een hand geven,vader. Ik dank je! „O, dat is niet nodig." Jord werd bijna verlegen. Hij voelde de hand van Hemmer. Die was hard en stevig. En hij wist dat het goed was om de jongen een tijd op eigen kracht te laten leven. „Je moet het zelf zeggen", vond Jord toen ze thuiskwa men. „Ik zou misschien verkeerde woorden gebruiken en bovendien... je bent nu geen kind meer Hemmer." Leda vertrok geen spier van haar gezicht toen ze het hoorde. En ze sputterde ook niet tegen, toen de plunjezak gereedgemaakt moest worden. Het was bijna angstig, zo kalm als ze bleef. Die hele dag en de hele avond. Alsof er' niets aan de hand was en Hemmer morgenochtend weer met,' zijn boot de baai zou uitvaren om de netten langs de oever, te controleren. De volgende ochtend, al bijtijds, vertrok hij, want hij wilde vroeg aan boord zijn. „Dag Hemmer," zei zijn moeder. „Ik geef je nu geen kus meer, want je bent volwassen." Hij knipperde even met zijn ogen, toen keken ze elkaar aan. Dat duurde wel een volle minuut, meende Jord. Het zweet kriebelde onder zijn haar. Hemmer keek wel drie keer om toen hij op weg ging en telkens zwaaide hij met zijn arm. Toen hij uit het zicht was, begon Leda niet te huilen, zoals Jord verwachtte. Ze streek voortdurend langs haar schort en er was iets afwerends in haar stem toen ze zei: „Ik heb het opgegeven om nog iets tegen het noodlot te doen Noem jij het een noodlot, als je zoon gaat varen? vroeg Jij zult zeggen dat het onze opdracht is om hetgeen we in ons hart dragen en zelf het liefste willen, samen te voegen met wat ons uit het leven tegemoetkomt. En het dan zo te doen dat onze wil één wordt met Gods wil. Wordt vervolfzd) Hilversum 1. 402 m. NCRV: 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Klassie ke planomuz. (gr). 19.45 Op de Instrumentaal Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Journaal. 18.20 Uitz. van het GPV. 18.30 Promenade orkest en solist. 18.55 Voor de kleuters. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Tijdschrift voor gitaristen IKOR 19.30 Van Huis Uit. gesprek. 19.45 Gramm. muz. dichtbij. Kunstkroniek. 22.10 Dansorkes KRO: Nieuws. 7.10 Meditatie. 7.15 L-ichte gramm muz. en praatje. (7.30-7.32 Nieuws). 7.55 Overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte orkestmuz. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 Schoolradio 10.00 Ste reo: Moderne muz. (gr). 11.00 Voor de zieken. 12.00 Licht ensemble met sol. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nieuws. 12.40 Act. 12.50 Platen- Liedjesprogr. 14.00 Muziek k« iopn.) 14.30 Schoolra- )0 Gevar. muziekprogr. chte muziek voor tie- twens. 1830 Voor de Lichte gramm. (7.30-7.35 Van de voorpagina, persoverzicht. VPRO: 7.55 Deze dag. medita- radio. 10.15 Nieuws en wat er achter zit, praatje. 10.20 Lichte gramm. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. AVRO: 11.30 Operafragmenten (gr.). 12.00 Licht orkest. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Sportparade. 13.00 Nieuws. 13.10 Journaal en beursberichten. 13.30 Stereo: Tsjechische Omroep. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Stereo: Muzikale aanwinsten. 17.45 Act. Hilversum III. 240 m. en FM-kanalen. AVRO: 9.00 Pla- .00 Nieuws. 10.02 Arbeidsvitaminen. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.02 Uit de buiten landse pers. 12.05 Een uurtje Frans. 13.00 Nieuws. 13.02 Uit de buitenlandse pers. 13.05 Ge- var. platenprogr. 14.00 Nieuws. 14.02 Uit de buitenlandse pers. Top Tien. AVRO :TW 15.00 Nieuws, muziekprogr. 15.02 16.00 Nieuws. 16.02 Doe 't zelf: luch- .30 Licht gevar. 17.00 Nieuws. 17.02 Pop-Party. :.ei7P05?ir8.ol TELEVISIE V A V WO VII Nederland I. NTS: 18.15 Film- reportage van de voetbal wedstrijd Dukla Praag - An- speelhelft). kort. 19.01 Clown. 19.05 Van derlecht (eerste -Jt tot gewest. 19.20 Dufcla Praag - Anderlecht (tweede speelhelft). 22.55 Journaal. TV-spel. 20.20 De Wally-Show. 21.00 Gamma - Vordering der wetenschappen. 21.15 Amerl- SUKKELTJE EN BRUUNKE Wij hebben een prettig bericht voor onze jonge le zers! Met ingang van van daag beginnen wy met ons nieuwe stripverhaal „De Avonturen van Stikkel- tje en Bruunke", speciaal voor jullie geschreven door mevrouw Jeanne Köhler-Emmelot. De grappige en mooie tekeningen werden gemaakt door de teke naar Alex Overeynder. Stikkeltje, het egeltje, en Bruunke, het beerije, beleven de spannendste avonturen ze moeten de torenhaan gaan zoeken, die spoorloos is ver maar meer verklappen we nu niet. dwenen Lees zelf maar hoe het allemaal afloopt. 1. Dit is het huisje, waarin Stikkeltje woont, met moeder Egelina en zijn zusjes Ikkeltje en Prikkel- Ije. Er loopt een fijn paadje langs, al ligt het huisje dan ook midden in het bos en wie maar lang ge noeg doorloopt komt vanzelf in het bosdorp terecht. En hier is Stikkeltje zelf, die, zoals gewoonlijk. v het eerst van allemaal is opgestaan om te zien of er huiten al wat te beleven valt. Maar het is nog heel stil in het bos; de vogels zingen zelfs nog niet eens! Maar kijk!: daar komt al iemand aanstap pen. Stikkeltje kijkt nog eens goed; d'r is toch wel iets raars aan!

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13