Goedkope en nieuwe Cortina H SPARTA WON, MAAR VERLOOR TOCH: 1-0 Berkel staakt straks sociale uitkeringen SPARTA-PIET DROOP STIL AF The Young Ones sprongen in wilde zee en kwamen als Chapter II hoven Met de rug tegen de muur t Sterke stijging kosten Bijstandswet Gemeente kan Rijk geld niet voorschieten Engels elftal wint met 5-1 van Wales Minister trekt zich duivenleed aan Beroepsvervoer ontstemd over heffing wegvervoer nieuwe leidse courant DONDERDAG 17 NOVEMBER 1966 (Van een onzer sportredacteuren) ROTTERDAM Sparta won en Sparta verloor Toen de voortreffelijk leidende Engelse scheidsrechter Burtenshaw gisteravond even over tien uur het eind signaal gaf van de Europa Cup-wedstrijd (bekerwinnaars) Sparta—Servette stond er 1—0 op het scorebord in het voordeel van de Rotterdamse ploeg. Een zondermeer verdiende zege, maar een tè lage score om een ronde verder te komen, want Servette dat vorige week in Genève met 2—0 won, kwalificeerde zich voor de kwart finale. De Sparta-piet in zijn verlichte kooi droop drijfnat van het uitbundig neergestorte regenwater als een muis zo stil af. Sparta was uitgeteld. Het ene doelpunt dat Theo Laseroms, de man die in de rust vanuit de meest harde, soms listig ingescho ten ballen werden door hem steeds weer gekeerd of gestopt. Vermolen. Bosveld, Bouman en zelfs Kemper en Bosma moe ten er moedeloos van zijn geworden. Bar- lie was ln dit bij vlagen in waar nood weer gespeelde duel niet te passeren en mogelijk dat Sparta het daarom in de tweede helft langs een andere weg beerde. Men zocht het op het hïe achterhoede naar de aanval werd gedirigeerd, een kwartier voor het einde maakte, was overigens slechts een minieme beloning voor het zware over wicht dat Sparta heeft gehad. Zeker, Servetta voetbalde bij vlagen niet onverdienstelijk, maar het zou toch stellig met een flinke nederlaag naai Zwitserland zijn teruggevlogen, wanneer het in keeper Barlie geen doel man van wereldklasse had bezeten. De wijze waarop Barlie in de eerste helft zijn doel verdedigde was zondermeer grandioos en al een gang het stadion waard. Maar die werden onzuiver uitgevoerd. Bovendien verliep de opbouw traag en probeerde men teveel troef Laseroms uit te buiten. Wilskrachtig als de donkere Spartaan overigens is, hij kreeg bij de lange Piguet en Mocelling in het midden vrijwel geen enkele kans. Het werd al leen gevaarlijk wanneer Sparta het spel via de vleugels dirigeerde. Maar Onsman op rechts en Vermolen op links kwamen slechts bij vlagen in het stuk voor. Kee per Barlie had het daardoor al heel wat minder moeilijk dan voor de rust. Natuurlijk speelde daarbij de moeidheid ook een grote rol, want Spar ta met Bentzon als uitblinker kwam steeds moeizamer op gang en onder zul ke omstandigheden is verdedigen gemak kelijker dan aanvallen. De Rotterdam mers bleven overigens knokken, begre pen dat het een race tegen de klok was en gingen bij elke vrije trap (Servette kreeg er in dit stevige, naar op zich zeker sportieve duel -er enkele meer te nemen dan Sparta) de bal voor de Zwitsers klaar leggen. GEEN STRAFSCHOP! De wedstrijd zou mogelijk nog een verrassend wending hebben kunnen ne men als arbiter Burtenshaw in de 22ste min. van de tweede helft niet had gewei gerd een strafschop toe te kennen toen Bosveld in het strafschopgebied duidelijk ten val werd gebracht. Even later ging ook Onsman onderuit, maar de Brit, die stevige tackles de gehele wedstrijd toe liet, was niet te vermurwen. Uit de over treding tegenover Onsman ontstond een kwartier voor tijd echter een hoekschop en daaruit kopte Laseroms hard in (1—0). Even sloeg de vlam in en üc'm de 20.000 toeschouwers die weer en wind hadden getrotseerd, merken dat ze present waren, maar Sparta vond in een wanhoopsoffensief geen gat meer. Ster ker, de nastoot was voor Servette dat bijna nog gelijk maakte, maar Ter Horst, die ook voor de rust al op de lijn had gered, kopte bij een inzet van de fel bewaakte linksbuiten Schindelhcl'z de bal uit de doelmond. Rusland vergrootte voorsprong op VS HAVANNA Rusland heeft de leiding ast in handen in de hoofdgroep van d rhaakolympiade in Havanna. Na tien ron en staan dc Russen 3)4 punt voor op hui aaste concurrenten de Amerikanen. e uitslagen iland-Noorwegen 4—<j. 2—2. Roemenië-Tsjechosli a-Argentinië 1-Oost-Duitsland )4311 In de belangrijke nrijk in de elfde enoten met 1)4—2)4. de tiende ronde w nerika-Bulgarije ikije 1—3. Cu- Nederlandse p" Oostenrijk wedstrijd te- 5. Zwitserland 24, 6. Colombia 23',4, 7. Israël 23. 8. Engeland en Canada 22, 10. Zweden 20>4, 11. België 1814. 12. Frankrijk 17)4, Indonesië 14)4. 14. Schotland 13)4. ■#- Verdediger Lazeroms was de enige die de Servette-defensie wist te verschalken. Ook hier zien wij hem in duel met een Zwitser, ditmaal met doeltreffend succes. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Het was bar op de pier. Huilende storm, regen hagel maakten het beslist niet prettig om in de wind te hangen. Meters boven het strand van Scheveningen heerste een ware zandstorm. Gister middag omstreeks kwart over twee schepte een reusachtige dragline Haagse jongens op, zwaaide boven zee en bleef hangen. De toeschouwers kregen plotseling nog meer kippevel: de jongens (met pruik en gitaar) sprongen over de rand van het bakje pardoes in het ijzige nat. Gitaren werden stukgeslagen, kledingstukken nield. Daarna werden zij als herboren op de pier gehesen. Binnen der pier-restaurants, wachtte een massagetafel en vuurwater. Rillend en bibberend schoof de beatminnen- de pers en jeugd het restaurant bin nen. Daar was het warm en behaag lijk. Een nieuw hoofdstuk begon. Om wel te wezen: het tweede hoofdstuk uit Batelaans beat boek. Chapter II was geboren Herman Ratelaan staat bekend als ie mand die ook van stunts houdt. De Haagse manager (van jumping je wels, Johnny Lion, Ronnie Lake en The Young Ones) verzon iets aparts om een nieuw hoofdstuk te beginnen. The Young Ones, vier Haagse sha- dow-showows, sloten het eerste hoofdstuk van vier jaar enthousiast en hard werken af. Ze hebben allen een schooldiploma gehaald, kennen de showDfz goed en weten wat beat is. Nu bestaan The Young Ones niet meer. Ze hebben immer in de schaduw gestaan van The Jumping Jewels (zij waren de opvolgers in de Haagse be- atclub De Eekhoorn") en beginnen nu zelf. Met kennis en met de eerste bladzijde „Page 1", een lp met louter eigen nummers. Stormram Wim Löhr (20), Ton Theyn (19), Cees Ball (20) en Fred Krens (19) krijgen steun van zanger Ronnie Lake. In het restaurant op de pier, waar be- at-hoofden bijeen waren, rijkelijk ge lardeerd met pers, want Herman Ba telaan en Rolf ten Kate van Phono gram weten hoe ze zoiets moeten doen; temidden van Johnny Lion. Pee White en vele anderen zaten de heer an mevrouw Boltini. Toni heeft zich opgeworpen als stormram van de vaderlandse beat. Ook nu weer stapte hij naar voren, sprak bemoedi gende woorden, en trok een gordijn op. Daarachter stonden vi( nieuwe uniformen voor het tweede hoofdstuk. Rood met een zwarte Alles nieuw ook de sound. Want Chap ter II gaat iets nieuws brengen n« een single („Belinda") en talrijke be geleidingen op de plaat van Trea Dobbs, Johnny Lion, en Willeke Al- berti wist Herman Batelaan van zt te vertellen- „Ze zijn apart, melo dieus en opmerkelijk." ISormale mensen En ach, verder was het heel gezellig op de pier, met de huilende wind en striemende hagel buitengesloten. Chapter II aan het oog en iedereen had het lekker warm. Want het was koud geweest buiten. Cees Ball „We wilden tonen dat we als norma le mensen goed in elkaar zitten. Er zijn er ook die dat niet hebben." Scherp gezegd, maar goed bedoeld. Want Cees onthulde verder: „De ge hele opbrengst van onze single „East of my place" (ook al wordt het gouden plaat) is bestemd voor de li chamelijk gehandicapte kinderen. Dat bewijst dat de Haagse jongens met beide benen op de grond blijven staan. En dat is heel belangrijk. ZiiRICH Bij de volgens geogra fische richtlijnen verlopen loting van dc voorronden van het Olympisch voct- baltornooi 1968 was Nederland niet be paald gelukkig. Terwijl de winnaar van Zwitserland Oostenrijk zich di rect kwalificeert voor de finale van Groep C, moet Nederland allereerst Finland verslaan om vervolgens via winst op Frankrijk in de finale te kun- belanden. Geen van de vijf landen uit deze groep hebben zich kunnen kwalificeren voor het Olympisch Eind- tornooi van 1964. Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland, e in Tokio zilver en brons wonnen, troffen het al evenmin. Tsjechoslowa kije treft in de eerste ronde Zuidsla- vië en Oost-Duitsland moet in groep B eerst aantreden tegen Griekenland om een overwinning uit te komen tegen Roemenië. PLEZIERIG En wat nog plezierig was: Sr~-:a n het voor het begin op een fluitconcert getracteerde Servette, eingen arm in arm van het veld. De knokpartij van vorige week leek volledig te zijn vergeten. Voor de wedstrijd werd een' *~:nuut stilte in acht genomen in verband met het overlijden van de heer L. Br-nt. SPARTA: d Doesburg; a Ter Horst, Eikenbroek, Laseroms, Bentzon; m Bosma en Kemper; v Ónsman, Bouman. Bosveld en Vermolen. SERVETTE: d Barlie: a Maffiolo, Pigu et, Pasmandy en Mocelling; m Martigna- ro en Makay; v Nem'eth. Desbiolles, Sun- dermann en Schindelholtz. Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel POTTER'S CATARRH PASTILLES De nieuwe 1,3 liter Ford Grote voorraad sigaretten achterhaald DEN BOSCH In een pakhuis in de binnenstad heeft de politie beslag ge legd op een grote voorraad (bijna 300.000) Amerikaanse sigaretten, af komstig van smokkel. Inmiddels zijn twee marktkooplieden door de poltie verhoord. (Van onze redacteur automobilisme) AMSTERDAM Na de kleine Taunus een ruimer jasje en een verbeterd hart te hebben gegeven, heeft Ford nu ook een nieuwe Cortina geïntroduceerd. De vier jaar oude wagen, waar van in totaal een miljoen exemplaren zijn geproduceerd, is thans bijzonder rujm gestileerd en heeft een vloeiender profiel gekre gen. De krachtbron is totaal anders geworden. Tegelijkertijd met de nieuwe Cortina is ook een goedkope Cor tina verschenen. Het 1200-model, dat wordt geleverd in een twee- deurs uitvoering met 1,2 liter 54 pk motor, vloerschakeling en aparte., voorstoelen, gaat met een ondergane interieur make up (Van een onzer redacteuren) BERKEL EN RODENRIJS De gemeente Berkel en Rodenrijs ziet zich gedwongen in augustus van het volgende jaar de uit keringen aan inrichtingen op grond van de Bijstandswet te staken. Om de eenvoudige reden dat er dan geen geld meer voorhanden zal zijn. De gemeente staat financieel met de rug tegen de muur. tehuizen zal bij de gemeente aanklop pen voor uitkering op grond van de Bijstandswet. Het gevolg is, dat de post sociale zorg plotseling van 350.000 stijgt tot ruim 700.000. Ongeveer een ton is nog in de begro ting gevonden. Maar men ontkwam niet aan een tekort van 224.000. Nu is de redenering van het lijks bestuur van Berkel en Rodenrijs zo, dat dit tekort in wezen administra tief is. De sociale uitkeringen worden immers door het rijk in beginsel voor 80 pet vergoed. Maar dat is pas over drie jaar het geval. De gemeente moet dus voor-financieren. De regeling komt er op neer, dat men 80 pet. krijgt uitge keerd op basis van de betalingen over de drie jaren voorafgaande aan het uitkeringsjaar. De grote moeilijkheid van Berkel en Rodenrijs is, dat de gemeente het vol gend jaar twee bejaardentehuizen rijker zal zijn. Het protestants christe lijk tehuis Hergerborch wordt dezer da gen in gebruik genomen en het r.k. tehuis St. Petrus is de komende zomer voor bewoning gereed. Het grootste deel van de 230 bewoners van deze Europees kampioenschap LONDEN In de derde wedstrijd i het behalen van de wereldtitel heeft :t Engelse nationale voetbalelftal M>r 76.000 toeschouwers met 51 ge- onnen van Wales. De ruststand was 31 De ontmoeting telde voor het Eu ropees kampioenschap voor landen teams, waarin Engeland en Wales sa- met Schotland cn Noord-Ierland zijn ondergebracht in poule 8 Hunt met twee treffers de meest suc cesvolle schutter. Tot een doelpunt kwamen de broers Jacky en Boby Charlton, evenals Henysey. Laatstge noemde schoot daarbij echter in eigen doel Het enige doelpunt van Wales kwam op naam van Davies. die in de 40ste minuut de achterstand van 20 terugbracht tot 21. BELFAST In een andere wedstrijd voor poule acht zegevierde Schotland met 21 over Noord Ier land. Alle doelpunten werden in de eerste helft gescoord. Noord Ierland na tien minuten de leiding door een doelpunt van Nicholson. Murdoch scoorde vijf minuten later de gelijkma ker, terwijl Lennox er in de 35ste mi nuut 21 van maakte. MILAAN Internazionale Milaan heeft woensdag de eerste wedstrijd in de achtste finales van het tornooi om de Europese beker voor landskampioe nen tegen Vasas uit Boedapest met 21 op eigen terrein gewonnen. Bij rust was de stand nog dubbel- hlank. Voor Internazionale scoorden Soldo in de 60ste en Corso in de 86e minuut. Zeven minuten voor het osignaal doelpuntte Puskas voor Va- De returnwedstrijd wordt donder dag 8 december in Boedapest gespeeld. NOVI SAD Vojvodina. de Joegosla vische kampioen, heeft gewonnen van Atletico Madrid met 31 in de eerste edstrijd van de tweede ronde om de Europabeker voor landskampioenen. De return wordt gespeeld op 14 decem ber. JAARBEURSVOETBAL KOPENHAGEN Eintracht Frank furt heeft gisteravond in Kopenhagen in het tornooi om de Europese beker voor jaarbeurssteden met 22 gelijk gespeeld tegen Hvidovre en zich hier- dooi gekwalificeerd voor de volgende ronde. De Oostduitsers wonnen eerder de thuiswedstrijd met 51. Bij de rust was de stand 21 in het voordeel van de Denen. DUNDEE Dundee United heeft woensdagavond met 20 van Barcelona gewonnen in het tornooi om de Euro pese beker voor jaarbeurssteden en zich hierdoor geplaatst voor de achtste finales. De ruststand was 10. De eerste wedstrijd was door de Schotten met 21 gewonnen. Aan dat administratief tekort heeft de gemeente geen enkele „schuld". Het gaat hier niet om een gemeentelijk ini tiatief. Daarom is aan de raad een slui tende begroting voorgelegd. De posten op grond van de Bijstandswet zijn ech ter tot augustus geraamd. Daarna zal de gemeente de rekeningen van bejaar dentehuizen en instellingen retourne ren en niet betalen. Beslissing elders Hiermee voldoet de gemeente niet di rect aan haar wettelijke verplichtin gen. De gemeentewet schrijft namelijk de kosten van sociale zorg als uitgaven voor. Gedeputeerde staten zullen dus de Berkelse begroting om deze reden terugsturen met het verzoek dze uitga ven alsnog op de begroting te ramen. Weigert de gemeenteraad dit, of juister gezegd is de raad hiertoe niet in staat Snoep verstandig eet 'n appel BRUSSEL De Belgische minister van buitenlandse zaken heeft de Nederlandse autoriteiten op de hoogte gebracht van ernstige ongerustheid onder de Belgische postduivenhouders. Dezen verdenken de Nederlanders er sterk van, dat ze hun verdwaalde duiven vangen en afslachten en ze daarna tegen redelijke vergoeding als slachtvee uitvoeren naar België en Italië. De minister, die zich het leed van de duivenliefhebbers heeft aangetrokken, daartoe aangespoord door schriftelijke vragen van een van de senatoren, heeft zelfs gezegd, dat hij diplomatieke stappen zal ondernemen, wanneer deze misstanden mochten blijken. In Nederland heeft de aantijging van de Belgen enig opzien gebaard. Noch bij het ministerie van landbouw, noch bij het produktschap voor pluimvee en eieren, noch bij de Nederlandse algemene bond van postduivenhouders is iets bekend over dergelijke kwalijke praktijken. Het gebeurt zeker niet op grote schaal anders zou men het we! gemerkt hebben. (de begroting van Berkel laat weinig speling toe; de opvoering van de ge meentelijke belastingen brengt hoogstens 20.000 meer in kas) dan moeten G.S. zelf de begroting met de ontbrekende uitgaven aanvullen.... en ook de dekking aanwijzen. Door deze handelwijze verlegt de ge meente Berkel en Rodenrijs dc verant woordelijkheid naar een andere instan tie en komt het niet in strijd met de gemeentewet. Zakelijk Uiteraard heeft de gemeente niets tegen de Bijstandswet. Maar de ach tergrond van de stap is om te be werkstelligen, dat de uitkeringsrege ling van de Bijstandswet bij wetswij ziging gunstiger wordt. Vele kleinere gemeenten kampen met hetzelfde pro bleem. In financieel gemeentelijke krin gen, waar dit probleem wordt onder kend, heeft de Berkelse begroting bij zondere belangstelling gekregen. Het bestuur van de ongeveer 9.500 inwoners tellende gemeente heeft een hard-zakelijke beslissing genomen, die wat rigoureus aandoet. Maar het meent te handelen in het algemeen belang. Blijft nog de vraag, of de gemeente in het verleden de financiële gevolgen van de stichting van de bejaardencen tra niet heeft voorzien. En was het juist medewerking te verlenen aan de bouw door de betreffende leningen te garanderen? Het antwoord is, dat een dergelijke weigering getuigd zou heb- van een weinig sociaal beleid. De behoefte aan dergelijke tehuizen in de gemeente was immers groot. ƒ5.995 kosten. De concurren tiestrijd in de automobielwereld zal hier wel niet vreemd aan Wat de nieuwe Cortina betreft, is de constructie geheel herzien. Onder de motorkap huist een een nieuwe, 5 maal gelagerde 1,3 li ter motor. Op het produktiepro- gram staan ook nog een 1500 (1,5 liter, 65 pk) en een GT versie (1,5 liter, 83 pk). Distinctie De carrosserie is een toonbeeld van distinctie. Opvallend is het grote glasoppervlak en dc brede grille. Portieren een zijruiten zijn gebogen. En is meer schouder- ruimte (5 centimeter) en been ruimte voor alle inzittenden, ter wijl de bagageruimte een inhoud van 0,6 kubieke meter heeft. De vering bestaat uit een nieuw ontworpen combinatie van McPherson veerpoten voor en half elliptische langsliggende bladveren achter. De beide spoor breedten zijn vergroot, wat een grotere stabiliteit op de weg bete kent. Op de voorwielen zijn schijfremmen gemonteerd, op de achterwielen trommelremmen. Het ventilatiesysteem tenslotte heeft 25 procent meer capaciteit gekregen. De prijzen van de nieuwe Cor tina variëren van ƒ6.750 (1,3 li ter, Tudor) tot ƒ8.195 (1,5 liter, Tudor, GT). VOOR WINTER EN Z0M|R TEGEN VORST EN ROEST! Neem nü de anti-vries met dubbele functie: Esso Anti-Freeze Coo lant. Beschermt tegen vorst èn roestGa voor veilige koelsysteem service naar een Esso dealer I MET ESSO BENT U BETER UITI DEN HAAG Het lijkt er op dat de regering de concurrentiever houdingen in de vervoerssector kunstmatig wil beïnvloeden. Het beroepsgoederenvervoer wordt on evenredig belast terwijl de spoor wegen zonder afdoende bewijs subsidie krijgen. Het ziet er niet naar uit dat deze situatie na oplossing van de kabi netscrisis zal veranderen. Dit zei de heer E. van Donkelaar, voorzitter van de eommissic van over leg voor het goederenvervoer giste ren op een persconferentie. Hij toon de zich hoogst ontevreden met de fiscale politiek die dc regering ten opzichte van de wegvervoersbedrij- ven hanteert. Het argument dat de hogere lasten doorberekend kunnen worden was vol gens de spreker een schrale troost In de eerste plaats duurt de vaststelling van de nieuwe tarieven meestal veel te lang en afgezien daarvan zal onze inter nationale concurrentiepositie ernstig worden verzwakt, aldus de heer Van Donkelaar. Hij berekende dat in 1965 in totaal voor ongeveer 771 miljoen voorzienin gen voor het wegverkeer waren getrof fen, terwijl de totaalopbrengst van de heffingen op het wegverkeer in dat jaar 1046 miljoen bedroeg, exclusief de nieuwe omzetbelasting op personen- Volgens de heer Van Donkelaar moe ten de gemotoriseerde weggebruikers momenteel 30 tot 40 procent meer op brengen dan voor hun gerief aan het wegverkeer wordt gedaan. De heffingen die het kabinet-Cals op het wegverkeer wil invoeren zijn aldus de spreker, praktisch zonder behoor lijke argumentatie voorgesteld. Do fiscale politiek van de overheid is naar zijn mening voor het beroepsgoederen vervoer zonder meer desastreus. De stemming in deze bedrijfstak ls momenteel geladen. Verschillende on dernemers dringen bij hun organisaties aan op krachtige tegenakties, waarbij zij soms zelfs denken aan een staking of een protesttocht naar Den Haag, al dus de heer Van Donkelaar. Op de jaarvergadering van de EVO (algemene verladers- en eigenvervoe- ders organisatie) vanmiddag in Utrecht zijn eveneens harde woor den gevallen. De meer dan 42.000 bij de EVO aangesloten bedrijven wijzen de fiscale lasten af, zolang de huidige opbrengsten uit het wegverkeer en -vervoer niet geheel aan verkeersvoor- zieningen worden besteed. Aan de minister van verkeer en aan de Kamerleden werd een adres ge stuurd. waarin deze kritiek is ver vat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11