Bouwbedrijf in de greep van de hoge rentestand Preiveld bracht zijn geld op Aardgasleiding kapotgereden N.V. Centropa failliet KENIA NIGEBIA IVOORKUST PERU in de agrarische sector in de technische sector in de medisch-sociale sector 3 Huren moeten omhoog Akkertjes 7 WOENSDAG 16 NOVEMBER 1966 nEN HAAG Een voertuig van een «nnemingsbedrijf heeft gisteren nabij ^termeer de afbiaasapparatuur of veiligheid" in een aardgaspersleiding ipotgereden. Met een kracht van ne- tntien atmosfeer stroomde het aard- j js er toen uit. Omdat brandgevaar aanwezig was j moesten de brandweren uit de omge ving. waaronder die van de vliegba sis Ypenourg naar de plaats van on heil worden gedirigeerd. De treinen van Den Haag naar Itrecht vice versa moesten ter plaatse ngzaam rijden. De gasvoorziening In Zuid-Holland ndervond geen hinder van het lek, ,ordat onverwijld een parallelleiding as ingeschakeld. In de 'oop van de avond kon de tanning in het lekke buisgedeelte eer op normale hoogte worden ge- racht. Weer aardgasvondst in de Noordzee LONDEN Voor de derde achtereen- eigende maal heeft de Gas Council- moco-groep aardgas aangetroffen en Noordzee. De jongste vondst werd gedaan in ok 49/23, ruim 50 mijl ten noorden an Great Yarmouth en vijf mijl ten uiden van de eerste vondst van de roep in blok 49/18. Ex-directeur van Vascomij aangeldaagd MAASTRICHT Namens een aan- il schuldeisers is bij de rechtbank een lacht ingediend tegen de voormalige lirecteur van de Vascomij, de heer J. lil Geleen. De Vascomij zou met onge- fkte cheques hebben gewerkt om deze chuldeisers te betalen. Het totale bedrag dat met deze (ver moedelijke) oplichterspraktijken ge- noeid is kan niet precies worden ge- agd, maar deskundigen schatten dat an ongedekte cheques voor enkele mil- oenen kan zijn afgegeven. De klacht is ingediend namens acht ïditeuren. Er zijn evenwel meer löuldeisers die op dezelfde manier „be ding" hebben gekregen. Het onder- oek, dat thans zal worden geopend, an derhalve justitiële stappen tegen «-directeur J. tot gevolg hebben. AMSTERDAM De raadkamer van Amsterdamse rechtbank heeft giste- n het faillissement uitgesproken over NV Centropa Chaletservice. Dit ge urde op verzoek van de curator van NV. Eerder was surséance van beta ^verleend. uptropa had een schuldenlast van ta J,3 miljoen gulden en heeft onge- WT 300 crediteuren. Van hen zijn 200 personen die aan de financiering van e'ebouw van bungalows iiï Italië heb- ten deelgenomen. Wij zeggen: het Westen moet de ontwikkelingslanden helpen. En dat is juist. Maar voor effectieve hulp is het zenden van geld en voedsel niet voldoende. Effectieve hulp is er op gericht hulp overbodig te maken. Wat de ontwikkelingslanden broodnodig hebben Is kennis en vakbekwaamheid. Die kennis moeten w[] brengen. De Stichting Nederlandse Vrijwilligers vraagt thans voor een aantal projecten Nederlandera tussen 21 en 35 jaar, bij voorkeur ongehuwd, die op korte termijn beschikbaar zijn en gedurende 2 jaar willen helpen bij de opbouw van landen in ontwikkeling. Aan de uitzending gaat een voorbereidingscursus van circa drie maanden vooraf. Wie belangstelling heeft voor deze vorm van hulpverlening en over vakkennis en ervaring in één van de hieronder genoemde sectoren beschikt, wordt uitgenodigd de informatiestrook te zenden aan de Stichting Nederlandse Vrijwilligers, Bezuidenhoutseweg 153 te 's-Gravenhage,tel.070-854300. cultuurtechnici en landbouwers (LLS, MLS, HLS), tuinbouwers en vruchtboomkwekers (MTS, HTS), tropische landbouwkundigen (Deventer), entomologisch laboranten bouwkundigen (UTS, HTS), topografen, topografisch tekenaars, werktuigbouwkundigen (UTS, HTS), metaalbewerkers, auto- en elektromonteurs vroedvrouwen, verpleegsters, operatiezusters, medisch analisten, apothekersassistenten, kinderverzorgsters, kleuterleidsters, huishoud kundigen (N XII, XIX, XXI), leraren(-essen) lichamelijke opvoeding Ik verzoek u om nadere inlichtingen over financiële en sociale voorzieningen en werkzaamheden van de vrijwilliger Naam Adres Woonplaats Telefoon Geb.datum Vakopleiding Beroep Gehuwd/ongeh. o» wmm m CD CA zer>d«n In gesloten envelop en els brief frenkere UEFA stelt voor WK eensin driejaar ZüRICH Tijdens de bijeenkomst van de besturen van de Europese voetbal unie (UEFA) en de FIFA zal donderdag een voorstel worden ingediend, waarin wordt gepleit het tornooi om het wereld kampioenschap elke drie Jaar in plaats van elke vier jaar te organiseren. In het voorstel, afkomstig van de UEFA, wordt verder de suggestie gedaan, dat bet Europees kampioenschap voor landeq- téatns, dat momenteel vóór de eerste maal wordt georganiseerd, dan als kwalt- ficatietornooi voor de strijd om de wereld beker, de Coupe Jules Rimet, kan gelden. De vergadering is een onderdeel van een reeks bijeenkomsten van FIFA-com- mitees, welke dinsdag |n Zürich begint. Onder de velen, die gisteren het verloop van de veiling van de gouden munten met belangstelling volgden, behoorde de familie Christiaanse, op Vasco-drama zal zich herhalen Moeilijke tijd voor de bouw (Van «HM aoelaal-economlsetia redactie) UTRECHT De kans is reëel aanwezig, dat na Vascomij an In vests nog meer bouwbedrijven in financiële moeilijkheden zullen komen. Overigens waren deze beide niet de eerste. Vorig jaar deden zich dezelfde moeilijkheden reeds voor bij de VLAM, de Vlissingse Aannemingsmaatschappij. In Utrecht staan op het ogenblik honderden flats te koop of te huur van de Intervam, waarbij de Hollandse Beton Maatschappij sterk financieel is geïnteresseerd. Ook in andere delen van het land doet dit verschijnsel zich voor. Steeds gaat het om grote bedrij ven, die bijzonder snel een opzienba rende expansie aan de dag hebben gelegd, en nu het eerst in moeilijkhe den komen. Het geforceerde groeitem po heeft extra risico's geschapen. Zo is Investa een bedrijf dat nog geen tien jaar bestaat. Drs. A. J. Drewes en mr. J. Oosterhoff, wetenschappelijke dewerkers van de Ned. Chr. Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond, wij zen op twee belangrijke oorzaken, na melijk het werken tegen te scherpe prijzen (om daardoor zoveel mogelijk opdrachten binnen te krijgen) en de fors gestegen kapitaalrente. Bij de VLAM is het vooral de te scherpe calculatie geweest, waardoor het bedrijf tenslotte niet meer uit kon. Bij Vascomij en Investa heeft de hoge rentestand waarschijnlijk de belang rijkste rol gespeeld. Dit zijn beide maatschappijen met eigen exploitatieri sico's. De geïnvesteerde bedragen heeft men als gevolg van de gestegen kapi taalrente niet rendabel kunnen maken. De Vascomij bouwde gedeeltelijk AMSTERDAM ,£)eze veiling ligt op een bijzonder hoog niveau, ik ben zeer tevre den en de kopers kunnen dat ook zijn", zo zei gistermorgen vergenoegd de heer Jacques Schulman, nog maar nauwelijks twee uur nadat hij een begin had gemaakt met het veilen van de munten, waarvan de vondst voor de families Christiaanse en Van den Broeke uit Serooskerke een gou den tijdperk had ingeluid. be belangstelling voor de veiling was enorm. Uniek in de muntgeschiedenis"aldus de heer Schulman. Hij had in het Carltonhotel twee zalen moeten afhuren om de meer dan drie honderd kopers en toehoorders onder wie Duitsers. Engelsen. Fransen en Belgen een goede plaats te kunnen aanbieden. Uniek was misschien ook wel. dat het meren deel van de munten, en in het bijzonder de zeldzame „stukken" ver en ver boven de ta xatieprijs van de hand gingen. Tot die zeldzame „stukken" behoorde de 's Heeren- berg-ducaat, zonder jaartal en geslagen onder Willem IV, met een afbeelding van Sint Oswald en aan de achterzijde de wapens van 's Heeren- berg, Egmond, Moers-Saarwerden en Culemborg De ducaat, in de catalogus „zeer fraai en uniek" genoemd, was getaxeerd op 2.500. Na veel lo ven en bieden werd de Nederlandse Bank voor de prijs van 5.100 eigenaresse. Later op de morgen kocht de Nederlandsche Bank nog een Gouden Rijder uit Zeeland, zeslagen in 1606. een „uiterst zeldzaam stuk", voor de Drijs van f 4.700, taxatieprijs 3.000 Een Rozenobel zonder jaartal, geslagen in Gorin- chem met het wapen van Arkel op de voorsteven van het schip een van de zeldzame imitaties van de Rozenobels van Edward IV van Engeland bracht ƒ5.000 op, tweemaal zoveel als was getaxeerd. BIJZONDER Bijzondere gasten op deze veiling waren de onge veer honderd Zeeuwen, die onder aanvoering van de burgemeester van het vroegere Serooskerke, nu Veere, de heer A. de Kam, en vijftien leden van de families Christiaanse en Van den Broeke, 's morgens vroeg per autobus naar de hoofdstad waren gereisd. In de eerste plaats omdat het per slot „hun" munten waren die onder de hamer kwamen, daarnaast omdat ze wel eens wilden weten hoe het op een veiling toegaat Enkele Zeeuwse boerinnen waren in Zeeuwse kleder dracht. De buitenlanders keken hun ogen uit op de fraaie w.tte kappen met de gouden oorijzers. De heer Schulman had voor bijzondere tractaties gezorgd. Op de lange tafels stonden vele schaal tjes met snoep zeer toepasselijk: chocolade rijksdaalders en gouden tientjes in zilver- en goudpapier verpakt, en natuurlijk grote dozen echte Zeeuwse boterbabbelaars. En omdat Neder land in deze weken in het „marsepeinen tijd perk" leef^ bood hij de vader van de heer P. Christiaanse. Adri van den Broeke en de echtge note van burgemeester De Kam een marsepeinen prei aan. Immers, het was de prei, die de munten boven de grond bracht. dri van de Broeke, de knecht van boer Christi aanse. had gisteren 's konings wapenrok moeten aantrekken. Maar om hem in de gelegenheid te stellen de veiling bij te wonen, hadden de militai re autoriteiten hem een dag verlof eegeven. het loven en bieden niet onbetuigd. Zijn eerste bod deed hij op een van de mooiste munten uit de zeventiende eeuw, een Gouden Rijder in 1608 in Gelderland geslagen. Bijna prachtig, vermeld de de catalogus. Er waren meer gegadigden, maar Adri van de Broeke had de langste adem. Hij telde voor de Gouden Rijder 2.050 neer, 450 meer dan waarop de munt was getaxeerd Een 1/2 Gelderse Gouden Rijder, geslagen in I 1619 een „zeer fraai", kocht hij voor 875. Met beide munten was hij zichtbaar in zijn nopjes. De meer dan duizend gouden munten die het prci- veidje van boer Christiaanse prijs gaf, bestonden uit Nederlandse en buitenlandse munten. Giste ren werden de Nederlandse geveild. Onder de belangstellenden waren zeer grote verzamelaars, die bereid bleken hoge prijzen te betalen. Een ducaat uit Zeeland, te Middelburg geslagen in 1586. en getaxeerd op 300, ging weg voor 1.000. Het museum te Middelburg kocht voor 3.500 een Zeeuwse ducaat uit 1609, een tot nu toe onbekend jaartal. Het was een zeer fraai exemplaar, dat in de catalogus voor 1.500 stond genoteerd. De hoop, dat de Nederlandse munten in Nederland zouden blijven, is ijdel gebleken. De heer Schul man had van vele buitenlandse relaties opdrach ten tot kopen ontvangen En zo gaan er Neder landse munten naar Australië, Amerika en naar Canada. Vndag kwamen de buitenlandse munten aan bod, waarvoor een nog grotere belangstelling bestond. En die belangstelling was een graadmeter voor de opbrengst. De heer Schulman had de totale opbrengst geschat op ruim 500.000. Het zal (belangrijk) meer zijn. De ongeveer 200 munten, die gistermogen wer den geveild, brachten al 138.590 op terwijl ze waren getaxeerd op 110.000. in opdracht en gedeeltelijk voor eigen rekening- De leningen, waarmee dit be drijf werkte en waarvoor weliswaar de gemeente Heerlen garant stond, moesten tegen steeds hogere rente opge nomen worden. Investa beperkte zich tot grondaan kopen, ontwerpen van bouwplannen en aanbesteden van bouwobjecten Stijging van de rentestand heeft ook hier roet in het eten gegooid. Bij een normale exploitatie van vaste goederen blijkt het niet meer mogelijk de ge vraagde rentevergoeding uit het rende ment te betalen. TE LAGE HUREN De huidige moeilijkheden in het bouwbedrijf bestaan dan ook niet uit problemen bij de bouw zelf, maar uit de stagnatie in de exploitatie van roerend goed. Koopflats van 40.000 vinden geen koper, maar ook geen huurder, omdat de huur meer dan 800 In de maand zou moeten bedra gen. Hier wreekt zich het feit, dat na de oorlog in Nederland een enorme wo- ningvooraad is gebouwd onder het regi me van de huurbeheersing. Er bestond nog steeds een grote achterstand in huurniveau, maar de hoge rentestand heeft deze achterstand nog versterkt, wat voor enkele bouwmaatschappijen de nekslag is geworden. Maar niet alleen de bedrijven, die voor eigen risico bouwen, ook de onder nemingen, die allen in opdracht wer ken. dreigen in moeilijkheden te ko men. De animo bij particulieren tot het verstrekken van bouwopdrachten is im mers sterk teruggelopen. Voor hypothe ken moeten 7 en hogere rentepercenta ges worden betaald. Om de bouwmarkt aan het werk te houden en nog zoveel mogelijk drin gend noodzakelijke woningen te doen bouwen, zou minister Bogaers naar hel oordeel van de NCAB-functionarissen dienen te overwegen, aan particuliere bouwers een subsidie te geven ter over brugging van het grote renteverschil. Deze subsidies zouden de schatkist aanmerkelijk minder kosten dan gefor ceerde opvoering van de woningwet- bouw voor woningzoekenden, die zelf een woning kunnen financieren. DE OVERHEID Lang bestaande bouwbedrijven met een goede reputatie zullen niet zo gauw in te grote moeilijkheden komen, maar wel zal ook hier de activiteit afnemen en zal er personeel ontslagen moeten worden. Hetzelfde geldt voor de kleinere bedrijven, die nog wel de slag weten te blijven, maar ook niet veel meer dan dat. Drs. Drewes vindt het geen abnorma le zaak, dat de overheid hier het be drijfsleven financieel de helpende hand biedt, omdat de overheid in de na-oor- logse periode ook altijd aan de kraan van het bouwbedrijf heeft gestaan. De continuïteit in de bouw werd maar al te dikwijls door het vergunningenbe leid van de overheid doorkruist. Thans dreigt deze continuïteit zij het door andere oorzaken, opnieuw in gevaar te komen. Overigens zag hij in de huidige gang van zaken nog eens bevestigd, dat het voor een bouwonderneming uitermate gevaarlijk is tegen te scher pe prijzen huizen te gaan bouwen, ook al juicht de minister dit toe. Bedrijven die dit doen, prijzen zich op den duur uit de markt, en komen thans zeker in moeilijkheden. AUeen van de groei kan op den duur geen bedrijf bestaan. De gemeenschap moet toch zelf weer voor de lasten opdraaien, zoals bij de VLAM en Vascomij al is gebleken. DE LONEN Werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf zullen zelf als bedrijfstak de moeilijkheden zo goed mogelijk het hoofd kunnen bieden, indien zij, naar het oordeel van drs. Drewes, bereid zijn verstandig op te treden. Dit bete kent uiterste voorzichtigheid naar alle kanten, ook naar de lonen. Te hoge loonstijgingen zullen de toestand erger maken, de betalingsba lanspositie nog verder verslechteren en de werkloosheid in de hand werken. Hij verhulde niet, de 5 tot 7 pet. loonstijging, die voor de „metaal" reeds in een langlopend contract is vastge- een ongelukkige complicatie te vinden. Hij hoopte, dat bij de beslissin gen in de bouw het nuchtere verstand een duidelijk woordje zal meespreken. Opstelling Sparta Trainer Guttmann verwacht geen veldslag SCHIPHOL „Na storm komt goed weer", zei gistermiddag Bela Guttman, de trainer van de Zwitserse ploeg Ser- vette, die vanavond zal uitkomen tegen Sparta in dc tweede wedstrijd tuscen beide ploegen in het tornooi om de Europacup voor bekerwinnaars. Trainer Guttmann verwacht behoor lijk voetbal en geen veldslag zoals .vorige week in Genève, toen Sparta met negen man spelend met 2—0 ten onder ging. Van een verzoek of een advies van Spartaanse zijde om maar niet naar Nederland mee te komen, zei Guttmann niets te weten. „Stel je voor dat het schip hier zonder kapitein aan zou komen. Ik ben helemaal nergens bang voor. Ik heb aan Nederland veel te prettige her inneringen." Het elftal van Sparta zal er als volgt uit zien: doel: Doesburg; achter: Ter Horst, Laseroms, Eykenbroek en Benzon; mid den: Bosma en emper; voor: Bouman, Onsman, Bosvf ?n Vermolen. Mocht de L 'A de in de uitwed strijd gegeven waarschuwing aan links buiten Vermolen ernstig genoeg vinden om tot strafmaatregelen over te gaan. dan zal de Spanjaard Vidal Vermolens Let op, dat U de originele Akker- cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijnen griep! Schaakolympiade Spasski en Fischer speelden remise HAVANNA Op óf Schaakolympiade Is het cm Verenigde Staten en Rusland in een overwin ning voor de Russen geëindigd. De eerste overwinning van Sowjet-schakers kwam op naam van Mlchail Tal. die Robert Byrne versloeg. Spasski kwam na 56 zetten remise overeen met Bobby Fischer, nadat de Ameri kaan in gewonnen positie had gestaan. De ontmoeting tussen Polugajevskl en Evana eindigde in remise, evenals die tussen 8teln en Benkö. Rusland is i /elk team 25 punten In groep 2 verloo egen Israël in de tl 2(41)4 zege welhaast ;e plaats ln de elncL. :en totaal van 26", pun- leldlng. ZIJ ■r de Verenigde Staten. r het Nederlands team ende ronde twee partij - -tijen werden afgebroken. Neder- de leiding ln deze groep met 27 2 afgebroken partijen. Tweede irljk met 25 punten en derde 23 punten en twee afgebroken Adri v. d. Broeke, de knecht van boer Christiaanse, die de eerste gouden munt ontdekte, kocht voor de prijs van f 2.050 een zeldzame Gouden Rijder. Anton Geesink naar Duitse titelstrijd DEN HAAG Zaterdag worden in Frankfort de open Duitse judo-kamploen- schappen gehouden, waarvoor reeds 300 deelnemers hebben ingeschreven. Behalve Olympisch, Europees en wereldkampioen Anton Geesink en Wim Ruska, houder van de Duitse titel ln het zwaargewicht, dat hy driemaal achtereen op zyn naam bracht, zyn nog vier judoka's in het Ne derlandse team voor deze kampioenschap pen opgenomen. Vergroting van het betalingsbalanste- kort van 300 tot 800 miljoen, heeft Hel zijn Jan SnUders, derde bq de de kapitaalmarkt nog verder verkrapt wereldkampioenschappen in Rio de Ja- en de vooruitzichten voor de bouw nog 1?lro- Martin Poglajen. Europees kam- verder verven,herd. Een herhaling van "„„f ™ovJ?fr!5d™ werklozen achtte^ dejEuropese kampioenschappen van dit Jaar de Nederlandse junior-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7