V Gemini-12 had weer storing FLORENCE breng een fles wijn mee! omvang van de ramp nog niet te overzien Kortingen Mobiele garages Kritiek Prijzen Onderaannemers liouden zich (nog) op de been Leveranciers Concurrentie Commissie wijze mannen in het artsen-geschil Nog twee rechters in commissie 'ASPRO' ■microfined' Half jaar cel geëist tegen arbeider Mijn dochter is 110 mijn zoon 100 jaar 7 DINSDAG 15 NOVEMBER 1966 FLORENCE De Nederland se militairen, die zondag in de Italiaanse stad Florence zijn aan gekomen, zijn met hun wapen broeders uit Zwitserland en de Verenigde Staten diep onder de indruk gekomen van de ramp, die Florence trof. Het centrum van deze eens zo trotse stad, dat nog dik onder de modder ligt, biedt een troosteloze aanblik. Maar niet alleen Florence is er erg aan toe. In het gebied van Toscane, rond Venetië en in de Povlakte kwa* men honderden steden en dorpen blank te staan. Het water is er nog steeds niet geweken. Zeker een kwart van Italië heeft te lijden gehad van het water. De Ita- j lianen hebben maar één woord voor j de toestand: „Dramatico". De bevol- 'king vraagt zich af hoe dit alles kon t i gebeuren. Waarom is er geen alarm geslagen? Er doen zich toch vaker overstromingen voor. Men geeft in de kranten toe, dat een zekere zorge loosheid, voortkomende uit een aange boren optimisme, de oorzaak van de ramp kan zyn. MET EEN DOOR RUIME zaken-ervaring ingegeven gevoel voor image-building heeft de 47-jarige automobiel-deskundige A. de Haan dezer dagen zijn visite-kaartje gepresenteerd: in wit op blauwe kaft „Mijn inkoper heet De Haan". Een boekje, waarin zijn plan is vervat, dat zoak hij zelf zegt een prijzenslag in de auto-branche tot gevolg zal hebben. De Haan: „dit wordt felle concurrentie". Autorama al drastische prijsverlagin- pen. Maar als ze zich niet aansluiten, „Dit wordt een prijsdoorbraak, die in Nederland nog nooit is voorgeko men", stelt hij zittend achter het bu reau in zijn riante villa aan De Steegs ftlkenbergerweg. „Een oorlog in de gereld van de rijke accessoirehandel." Hoe hij die wil ontketenen, staat duidelijk beschreven op de 28 pagina's tellende catalogus: voor twaalf en een halve gulden kan iedere autobezitter een half jaar lang ruim gebruik ma ken van zijn diensten. Dat wil zeggen: van zijn 200 artikelen, die hij tegen afbrekende inkoopprijzen op de markt wil gooien met in de rug de stevige steun van 25 bekende fabrikanten. ■pe Haan heeft weer Van zich laten \Ssren. De man, die 15 jaar geleden in dt automobielbranche stapte, die een paar jaar terug met veel zakensucces- sen op zijn naam stopte omdat hij niet tegen nietsdoen kon en een hart kwaal dreigde op te lopen, die daarna met een ton verlies zijn „Alarm", va demecum voor de automobilist in Aood, uitgaf en die deze tegenslag ten slotte vorig jaar weer zag goedge maakt met de fabelachtige oplage van zijn bestseller „Wat is mijn auto waard?", diezelfde man staat nu op het punt alle garagehouders tegen zich in het harnas te jagen met zijn nieuwe inkoopcombinatie. Want dit is zijn doel: op al die 200 artikelen 30 tot 50 procent (en in som mige gevallen zelfs 70 procent) kor ting te geven. Artikelen, die variëren van een uitlaat, tot een brandblusap- paraat en koffersets toe. De Haan: „Aan die artikelen ver dien ik niets. De klant krijgt ze zo van de fabriek thuisgestuurd, tegen de prijs, die de grossier er ook voor moet betalen. Mijn winst zit in die ledencontributie. Met het aantal leden staat of valt de organisatie. Maar tot nu toe heb ik al zeshonderd geïnteres seerden. Als dat er strak 10.000 zijn, is het pleit beslecht, dan gaan we door." Dat betekent dan ook, dat De Haan zijn eerste mobiele garages op de weg zal brengen met de modernste appa ratuur én eerste klas monteurs uitge ruste transportwagens. Daarmee wordt de klant, indien nodig, geholpen bij het monteren van de onderdelen, die hij via De Steeg kocht. Over de aankoop daarvan heeft plannenmaker De Haan nog niet beslist. „Maar", zegt hij, „als ik 5000 leden heb, kan ik de eerste aanschaf fen. En elke 5000 méér betekent een wagen extra. De eerste hoop ik begin volgend jaar op de weg te hebben. Waarschijnlijk in een van de drie gro te steden in het westen. De klant zal dan zijn eigen monteur kunnen ontbie den. Eén telefoontje is voldoende. Voor een dubbeltje per kilometer komt de wagen bij hem aan huis. En de monteur monteert voor een kleine acht gulden per uur. Ook een spot prijs als men weet. dat in garages nu al gauw 12,50 gulden per uur wordt gevraagd". gen invoerde, ga ik nog verder." peld. Een reiskoffer, in de winkel ge- prijs voor 112 gulden. „Bij ons 42,50 gulden". Automatten van 98 gulden voor 48,50, een stel bumpers van 34 gulden voor 17,50.v Het is maar een greep. kunnen ze beter stoppen, want ik heb Ruzie met de Bovag, de bond van De voorraden liggen klaar in de Ia- garagehouders? De Haan: Het woord brieken. De Haan: „Alles hangt af van het aantal leden. Maar in ieder geval starten we nog voor het einde van dit jaar. Dat dan misschien in samenwerking met de kortelings opge richte Economische Automobilisten Club. „Die heelt ongeveer dezelfde omdat ze overbelast zijn. dolkstoot is al in de mond genomen. Maar dat is te boud gesproken. Zolang ik voor het repareren van mijn uitlaat nog moet bidden en smeken bij drie garages, de meesten te beroerd zijn om een karweitje op te knappen, vaak ik voor In de catalogus van De Haan staan alle prijzen nauwkeurig opgetekend: de winkel- of garageprijs én zijn bod. „Op die manier kan men vergelijken. Men ziet hoeveel goedkoper men uit is". Overigens, zo tekent de catalogus erbij aan, zijn alle prijzen vrijblij vend. Bij prijsstijging ontvangt de ko per bericht voor bijstorting. En als hij dat wil, kan hij de opdracht ook annu- men op voor de belangen van de „klei ne luyden" onder de automobilisten." Een greep uit hun programmapun ten: meer verkooppunten van goedko pe benzine, het afsluiten van collectie ve verzekeringen, de aankoop „en mas se" van goedkope onderdelen en ac cessoires, het aanwenden van invloe den bij politieke partijen om de lasten doe-het-zelf-garages. De Haan: „Ze werken in dezelfde richting. Toen ik van hun plannen hoorde heb ik ze Luchthartig Zo is Italië. Zelfs nu schrijven de kranten luchthartig: „In Florence eet men weer taartjes". Maar optimisme i over de toestand in Florence is mis- plaatst. Het leven herstelt zich welis- iwaar. Maar de komende winter zal moeilijk worden. Pas als men persoonlijk in het cen trum van Florence, nu elf dagen na de watersnood, door de modder heeft gebaggerd en met eigen ogen heeft gezien wat er is gebeurd in de musea en bibliotheken, waarvan deze stad er zoveel heeft, wordt duidelijk welk een ramp zich in het hart van Toscane heeft voltrokken. Florence, rond het begin van onze jaartelling gesticht, is een van de be langrijkste culturele centra van de wereld. Zelfs nu is de schade, die het water en de modder, vermengd met stook olie en benzine hebben aangericht, nog niet te overzien. Voorlopig liggen 1024 belangrijke schilderijen, fresco's en panelen op restauratie te wachten. Maar deze restauratie is niet mogelijk. Want de werkplaatsen zijn onderge lopen. schade. Deze boekerij, gesticht door een van de Medici, bevindt zich op een eerste verdieping. Zo hoog kwam het water niet. Het stadsarchief en de universiteitsbibliotheken zyn er erg aan toe. Studenten zijn al meer dan een week bezig om te redden wat er nog te redden valt. De boeken worden overgebracht naar tabaksdrogerijen. Als ze droog zijn, worden ze schoon gemaakt en opnieuw gebonden. De stukken van grote waarde gaan naar de kloosters, waar monniken, bedreven in dit werk, gaan restaureren. Men schat dat dit monnikenwerk (letter lijk) tientallen jaren in beslag zal ne men. Van de schade aan de overige monu menten in de stad is moeilijk een overzicht te krijgen. Zeker is, dat de kerk Santi Apostoli ernstig is bescha digd. Vast staat ook, dat de crucifix Cimabue in het museum Croce totaal verloren is. De verf is van het hout gespoeld en er is weinig van dit kunst werk over. De Ponto Vecchio, de beroemde brug van de zilversmeden is er goed van afgekomen. Maar van de winkeltjes ts niets meer over. Dat geldt ook voor de honderden kleine zaken In de bin- nenstad van de antiquairs. Deze hand- werkslieden en kleine kunsthandelaars zijn economische gebroken. Hier en daar hangen nog vlaggen uit. Het zijn Maar dat er méér reacties zullen komen op zijn plan, daar van is De Haan overtuigd. Hij is er op voorbereid. Nog voor het de automobilist te verlichten, einde van dit jaar gafet hij VÊiri start. De Haan's prijzenoorlog gaat door. Gevolgen Vasco-drama blijven beperkt HEERLEN Het ziet er naar uit, dat het Vasco-debacle geen ernstige ge volgen zal hebben voor onderaanne- en toeleveringsbedrijven. De golf ontslagen, die bij deze bedrijven werd verwacht, is tot nu toe uitgeble- Tot gistermiddag meldden zich leren. In dat geval krijgt hij al zijn geld terug. De Haan: „Wij verplichten ons te genover de leden géén winst te maken. Daarom hanteren we ook de bepaling, dat het lid, dat in een half jaar min der dan 100 gulden besteed, zijn lid maatschap drie maanden kosteloos kan verlengen. Als hij helemaal niets I heeft gekocht, mag hij nog een half jaar gratis lid blijven." I Over de leveranciers van de produk- ,ten zwijgt De Haan. „Ik noem geen namen, dat heb ik beloofd. Maar ik kan wél vertellen, dat het bekende fabrieken zijn, die alleen eerste klas produkten leveren Ik put uit dezelfde bronnen als zaken als Vroom en Dreesmann en Albert Heyn." Hij kritiseert: „Het is een chaos in de wereld van de accessoirehandel. Vaste prijzen zijn er niet. Zelfde arti kelen worden in de ene zaak guldens duurder aangeboden dan in de ande re. Men goochelt met de prijzen. Er worden forse winsten gemaakt. Meestal niet onder de 50 procent, dikwijls zelfs 100. Gevarendriehoe ken, die een paar weken terug nog voor de krats de deuren van de waren huizen uitgingen, zijn nu ineens weer fors in prijs gestegen. Alleen omdat er onlangs rijksgoedkeuring voor werd verleend. Uit vrees, dat ze niet het fiat van het ministerie zouden krijgen gooide men ze tegen afbraakprijzen op de markt om ze maar kwijt te zijn. Nu het rijk zijn norm heeft gesteld en de bewuste driehoeken heeft goedge keurd, zijn ze ineens weer in prijs gestegen. Het is maar één voorbeeld van de fluctuaties waaraan deze han del onderhevig is. Er zijn er veel i Niet dat De Haan hier de vinger van de schoolmeester wil heffen. „Geld verdienen, is het recht van iedere za kenman. Maar de consument heeft l het recht van concurrentie te profite- T'weede-Kamerlid vraagt minister DEN HAAG Het socialistische Twee de Kamerlid Lamberts heeft minister Veldkamp (sociale zaken en volksge zondheid) gevraagd of h(j, nu een breuk tussen de ziekenfondsen en 0e landelij ke huisartsen dreigt, ten spoedigste een commissie van „wiize" mannen ingevol ge artikel 49 van de ziekenfondswet wil instellen. Voorts verzoekt de heer Lamberts de minister te willen bevorderen, dat een „witboek" over de onderhandelingen tus- het GOZ en de LHV verschijnt, in duidelijk uitkomt hoe deze on derhandelingen zijn gevoerd, opdat een ieder daaruit leerling kan trekken voor de toekomst. Amsterdamse rellen DEN HAAG De commissie van onderzoek, ingesteld na de relletjes in Amsterdam, zal met twee adjunct-se cretarissen uitgebreid worden. Het zijn mejuffrouw mr. L. A. van Heyst en mr. G. Weggemans.De eerste is waar nemend griffier bij de arrondissements rechtbank in Rotterdam, de tweede is substituut-griffier bij de arrondesse- mentsrechtbank in Arnhem. slechts 55 arbeiders. Er was rekening gehouden met driehonderd man. Inmiddels is het stichtingsbestuur an het administratiekantoor Vascomij drastisch gewijzigd. Alle direct belang hebbenden, zoals vertegenwoordigers de grote crediteuren en ook de gemeente Heerlen, zijn er uitgetreden. is de bedoeling het stich tingsbestuur samen te stellen uit enke le absoluut neutrale personen. Voor de gemeente Heerlen had bur gemeester F. Gijzeis zitting in het stichtingsbestuur. Hij is uitgetreden omdat het stichtingsbestuur meende, dat de gemeente niet als volkomen ongeïnteresseerd kan worden beschouwd in het Vascomij-debacle. Weggespoeld In sommige plaatsen van de stad is het water twee meter boven het weg dek gekomen. Wat in de kelders en op begane grond was opgeslagen is weggespoeld en vernield. Wat op zijn plaats bleef, is zwaar gehavend. Voor al het restaureren van de houtschil- derineen en oude meubels zal moei lijk zijn. Snoep verstandig eet 'n appel Vandaag vierde mevrouw J. A. PaauwertRatelband uit Vlissingen haar 106e verjaardag. Zij is de oudste inwoonster van Nederland. Ondanks haar goede gezondheid is de lust er wel een beetje af om gefotografeerd en geïnterviewd te worden. Op een vraag aan de 64-jarige dochter van de 106-jarige (die het druk heeft om ongewenste bezoekers niet binnen te laten) of er meer familieleden zo oud geivorden zijn, antwoordde ze: „Nee, die zijn slechts in de negentig ge worden". Op de foto de jarige toen ze 104 jaar was. helpt u nu nóg sneller van uw pijn af I Want:'ASPR0'isnu 30xfijner samengesteld. Dat betekent: nóg snellere opname in het lichaam nög sneller herstel KAAP KENNEDY De bcman- ha.?5'n zl1" I ning van de Gemini-12 heeft van- echter flarden in dt modderiee. Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel Jonge Duitser overlijdt na klap met troffel MAASTRICHT De Officier van Justitie bij de rechtbank van Maastricht heeft gisteren een half jaar celstraf waarvan twee maanden voor waardelijk, en een proeftijd van drie jaar geelst tegen een 37-jarige textielar beider uit Kerkradc. Deze stond te recht wegens mishandeling van een jon ge Duitser uit Aken, die tien dagen later in een ziekenhuis overleed. De Duitser, Wilhelm Grieff, had ver kering gehad met de dochter van de textielarbeider. Nadat hij met het meisje gebroken had kwam hij in juli vorig jaar zijn persoonlijke bezittingen ophalen. In de tuin ontmoetten de twee elkaar. Ze kregen ruzie toen de Duitser weigerde de tuin te verlaten op bevel van de textielarbeider. De jonge Duitser liep een klap op met een troffel, die door zijn schedel heen de hersenen binnendrong. Tien dagen later overleed de jongen aan zijn verwondingen en een hersenvliesontste king als gevolg daarvan. Tijdens de zitting verklaarde de tex tielarbeider, dat hij de jongen niet te gen het hoofd had willen slaan, maar tegen zijn arm. Doordat de jongen ge probeerd had de slag te ontwijken zou hij hem per ongeluk tegen het hoofd geraakt hebben. DUIKBOTEN (Vervolg van pag. 1) Bij de Marine dacht men aanvanke lijk aan een fabricagefout. mar toen in september eenzelfde euvel zich voor deed met een ander generatoranker, werd de Potvis teruggeroepen naar Den Helder. Uit een onderzoek bleek dat koolstofafzetting tengevolge van overmatige borstelslijtage de oorzaak 'nacht opnieuw met moeilijkheden j te kampen gehad. Tegen vier uur (NT) ontdekte men op het vlucht- controlestation van de NASA een plotselinge verandering van druk in een brandstofcel die de cabine van elektrische energie voorziet. Lovell en Aldrin, die 1% uur tevoren waren gaan slapen, wer den gewekt en moesten een van de elementen ontkoppelen. Het was de tweede maal dat zidh dergelijke moeilijkheden voor deden. In de nacht van zaterdag op zondag moest ook een element uit een brandstofcel worden ont koppeld. Er bevinden zich twee brandstofcellen met elk drie ele menten in de cabine. Volgens de NASA bestond er geen enkel gevaar voor de ruim tevaarders. Voor de derde keer is Aldrin giste ren buiten de capsule van de Gemi ni 12 geweest. Opnieuw om in het voorbijgaan foto's te maken van ster ren. Aldrin heeft met deze laatste onder neming tijdens de vlucht van de Gemi ni 12, die vanavond eindigt, totaal vijf- eneenbalf uur buiten de capsule door gebracht. Zyn laatste uitstapje duurde 52 minuten. Wanneer de Gemini 12 vanavond «p de vastgestelde tijd omstreeks kwart over acht Nederlandse tijd, zal neerdÖ- len in de Atlantische Oceaan, ten zui den van de Bermuda Eilanden, zal de Cabine 59 omwentelingen hebben ge maakt in 94 uur en dertig minuten. Ds. van Andel overleden UTRECHT Gistermorgen is zoals we reeds in een deel van onze oplage berichten onver wacht aan een hartaanval over leden ds. H. W. H. van Andel, tot voort kort actuarius van de sy node van de Gereformeerde Ker ken. H(j is 65 jaar geworden. Hij werd 18 februari 1901 in Utrecht geboren, studeerde aan de Vrije Univer siteit en aanvaardde 2 augustus 1925 het predikambt in Heer-Hugowaard en Sint- Pancras. Daarna diende hij de kerken van Oudshoorn, Rotterdam-Zuid. In 1945 kwam hij naar Utrecht. Herhaalde malen maakte ds. Van Andel deel uit van de generale synode. De laat ste jaren diende hij haar als actuarius en in 1963 stond de kerk van Utrecht-Oost hem geheel voor dit werk af. Ds. Van Andel heeft de Gereformeerde Kerken in tal van functies gediend. Hij was voorzitter van de deputaten voor de Informatiedienst alsook voor die van de Eredienst. Hij maakte deel uit van de deputaten voor de Gereformeerde Oecu menische Synode en van die voor het verband met de theologische faculteit van de Vrije Universiteit. In Utrecht was ds. Van Andel werk zaam als gevangenispredikant Hij was officier in de orde van Oranje Nasau. Het feit dat het scribaat van de synode steeds meer tijd ging vergen deed naar een vaste scriba verlangen. In 1957 werd ds. Van Andel benoemd tot adjunct scriba, pas in 1963 werd hij scriba. In 1966 heeft ds. Van Andel in verband met zijn 65-jarige leeftijd afscheid genomen. Zijn arbeid is bijzonder gewaardeerd. De borstelslijtage was weer gevolg in de toepassing van een nieuw koel systeem. Men verhielp het euvel aan de Potvis door speciale borstels toe te passen en door het generatoranker op te vullen. Om de moeilijkheden met de genera torankers van de overige drie onder zeeboten van het driecilindertypc te voorkomen, worden dezelfde voorzienin- sen then, ook bij deer drie uitgevoerd. Ial b„raïPn op dP De rep.raties lijn mogelijk zonder in- b„„alp|,a„ u,„ Ro„t te BIHhiven grijpende wijzigingen in het voorgeno- om drie uur. 0m kwart voor twee zal in men vaarprogramma. de Tuindorpkerk te Utrecht de rouw- De Dolfijn en de Zeehond waren al i dienst worden gehouden, aan een ondernoudsbeurt toe. De To- nijn ondergaat een garantie-onder houd,waardoor haar vaarprogramma alleen vertraging zal ondervinden tus sen 1 december en eind januari. Slechts het vaarprogramma van de Potvis moest duidelijk worden ge wijzigd. Deze onderzeeboot werd op 17 sepptember jl. van zee teruggeroe pen. De voorzieningen zullen begin januari gereed zijn. NEW YORK De Verenigde Naties zullen meer aandacht gaan besteden aan de 1,5 miljoen vluchtelingen uit Palesti na. Gisteren heeft de politieke commissie van de V.N. een resolutie aangenomen die er bij Israël en de Arabische buur landen op aandringt samen te werken bij de repatriëring van de vluchtelingen, die achttien jaar geleden bij het oprichten van de staat Israël de wijk namen. TEHERAN Een volkstelling heeft aan het licht gebracht dat in horramabad (in het westen van Perzië) een man van 150 jaar woont, 'ijn oudste dochter is 110 en hij heeft een zoon van honderd, aldus een Dericht in een Perzische krant. Als zijn vrouw er geen bezwaar tegen heeft, neemt de man, die mohammedaan is. er binnenkort nog een jon ge vrouw bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7