Golden Fiction Actie tegen Jordanië voor Israël minder riskant VON HASSEL ACHT SOWJET-DREIGING STEEDS AANWEZIG Brandt coalitie verwerpt met CDU Adviesraad bepleit betere voorlichting BRAZILIË: Uit de Haagse hof geplukt JONGEN (15) BEDREIGT MILITAIR geen verrassingen DINSDAG 15 NOVEMBER 1966 Israëlische vergeldingsaanval tegen Syrië was te gevaarlijk Jordanië heeft geen tijd voor een „heilige oorlog" de lekkere, mondfrisse pepermunt-dragee lJ Cl. (Van onze correspondent) LONDEN De vergel dingsactie, die zondag door de Israëliërs ten zuiden van de berg Hebron is gevoerd op Jordaans grondgebied als ant woord op een door de Jorda- niërs uitgelokt incident is aan het einde gekomen van een periode van vijf weken, die door infiltraties en geweld werden gekenmerkt. Naar men aanneemt zqn al die incidenten het werk ge weest van ongeregelde Ara bische troepen, die in Syrië gelegerd zijn. Van de elf vijandelijke in vallen sinds 7 oktober, werden er zes gedaan vanuit Jorda nië, vier vanuit Syrië en één vanuit de Libanon. Voordat deze reeks aanvallen plaats had, was er sinds 15 augustus, toen er boven het Meer van Galilea een nister van defensie Von Hassel heeft de NAVO-parlementariërs, in Parijs bijeen, er gisteren voor gewaarschuwd de huidige verbe teringen van de betrekkingen tus sen het communistische blok en het westen niet te overschatten. Volgens hem wijst niets er op, dat de Sowj et-Unie haar politiek van machtuitbreiding zal opgeven. Minister Von Hassel Het duidelijk uit komen. dat hij weinig waarde hechtte aan de bestaande toestand, waarin ker geen sprake is van een acute drei ging. Hij wees erop, dat het oosten makkelijk kan afstappen van de zoge naamde vreedzame co-existentie zodra het de kans ziet om met weinig risico zijn politieke doel met behulp van mili taire middelen te verwezenlijken. Er staan achter het IJzeren Gordijn altijd nog twee miljoen man gereed, aldus de Wcstduitse bewindvoerder. Het stond volgens hem vast, dat de Sowjet-politiek van-vandaag tot doel heeft de defensie-capaciteit West-Europa te verzwakken, nister Von Hassel drong dan ook aan op het handhaven van sterke conven tionele strijdkrachten in West-Duits- Verder zei hij, dat het aantal raket ien, dat vanuit de Sowjet-Unie op Eu ropa is gericht, ver boven dat van d< westelijke landen uitgaat. Ook vertelde hij, dat de landen van Warschau-Pact voortdurend werken aan de modernisering van hun strijd krachten en aan de verbetering van de verbindingen met het achterland. De betekenis daarvan schetste hij met te zeggen, dat het Sowjetblok op het ogenblik in staat is om per daj ongeveer vijf volledig uitgeruste di visies uit het achterland snel naar vo ren te brengen. Deze divisies kunnen verzekerd zijn van steun van zes lucht landingsdivisies, ten westen van het Oeralgebergte, die binnen enkele uren nabij het IJzeren Gordijn ingezet kun nen worden. Von Hassel vestigde bovendien de aandacht op het Oostzeegebied, de open noordflank van West-Europa, waar het oosten de amfibische capaci teit sterk heeft opgevoerd. VO-lpar"ementariërshce(t "de ïuHaa^lïfd werd, slechts sprake geweest van Manlio Brosio, secretaris-generaal de NAVO, de huidige situatie van het Atlantisch bondgenootschap getekend. Hij noemde het een organisatie op twee niveaus met een speciaal statuut voor Frankrijk. Hij ontkende, dat dit zou inhouden dat de veertien andere partners deze tweevoudige organisatie hebben aan vaard. Soms is het noodzakelijk te aan vaarden waarvan het gezond verstand zegt, dat het niet juist is, aldus de heer één grensincident. Hieronder volgt de balans van de incidenten van de afgelopen vijf we ken. 7 oktober: Explosies vernielen flat gebouwen in de Israëlische sector van Jerusalem. Voetafdrukken leiden naar Jordanië. 8 oktober: Vier mannen van de Israëlische grenspolitie worden gedood, als hun patrouillewagen ten zuiden van het Meer van Galilea op een land mijn rijdt. Sporen leideii naar Syrië. BONN De Westberlijnse bur gemeester en voorzitter van de Westduitse sociaal-democratische partij Willy Brandt, heeft gisteren gezegd, dat hij op het ogenblik geen basis ziet voor een coalitie van socialisten en christen-demo craten. Brandt zei ook dat de drie Westerse geallieerden niet langer de indruk behoren te geven dat zij de keus van een nieuwe kanselier kun nen beïnvloeden door de stemmen te gen te houden van de Westberlijnse leden van de Bondsdag. De Westberlijnse burgemeester ver wees naar een verklaring die zaterdag is gepubliceerd door de Amerikaanse ambassade te Bonn. Hierin stond dat Amerika, Engeland en Frankrijk krach tens de verklaring van 1949 de stem men van 22 Westberlijnse vertegen woordigers in de Bondsdag als niet dat dit verbod in de loop der jaren i Belangrijk Voor Brandt zijn die 22 stemmen van de Westberlijnse leden van het parlement belangrijk, omdat zij de doorslag kunnen geven bij de eventuele verkiezingen om het bondskanselier schap. Het merendeel van deze parle mentsleden is namelijk aangesloten bij de SPD. De Westberlijnse afgevaardigden is het stemrecht ontzegd om duidelijk te doen uitkomen dat West-Berlijn door de vier grote mogendheden wordt be zet en geen onderdeel vormt van de Bondsrepubliek. TILBURG De 79-jarige C. van Driesen uit Tilburg is gisteren overle den aan verwondingen, die hij zondag opliep bij een verkeersongeval op de ringbaan Zuid. De man weifelde bij 14 oktober: Een Israëlisch militair j voertuig rijdt in een hinderlaag nabij de Jordaanse linies over de grens van Hebron. I 18 oktober: Een Israëlische patrouil- lewagen loopt nabij de Syrische grens I op een mijn. Een soldaat wordt ge wond. 20 oktober: Drie Arabische infli- tranten worden bij Ramon Naftali ge- j dood. Een Israëliër loopt verwondingen 23 oktober: Een Israëlische wapen carrier rijdt op een mijn bij de Sy rische grens in het Dan-gebied. Een soldaat wordt gewond. 27 oktober: Een goederentrein rijdt J op het traject Jerusalem-Tel Aviv op een mijn en ontspoort bij het Jor daanse dorp Battir. Een spoorwegarbei der wordt licht gewond. Vanaf de Jor daanse zijde van de grens worden scho ten op de trein gelost. oktober: Nabij de nieuwe Israëlische stad Arad worden sabotage daden verricht aan een pijpleiding water. De sporen leiden naar de Jordaanse grens, noordelijk van de Do- 4 november: Aan de Israëlisch-Sy- rische grens wordt een mijn aangetrof fen, die onder een pad ingegraven was. 6 november: De Egyptische pers beweert, dat er bij Battir tussen Tel Aviv en Jerusalem zes auto' zen zijn. (Dit bericht kon noch Israëlische, noch van Jordaanse zijde bevestigd worden). 12 november: een Israëlische com mandowagen loopt bij de berg Hebron op een mijn. Drie soldaten worden ge dood, zes gewond. Het is opmerkelijk, dat de vergel dingsactie van zondag eerder tegen Jordanië dan tegen Syrië gericht was. Verondersteld, dat Israël litiek van geleidelijke vergelding nastreeft, dan zou een beperkte val op een Jordaans dorp pas veel later aan de orde gekomen zijn. De actie van zondag moet worden opgevat als een scherpe waarschuwing, zowel aan Syrië als aan Jordanië, ter wijl Israël het minimale risico loopt een strijd op grotere schaal uit te lok- Koning Hoessein van Jordanië heeft zich in vertrouwelijke sfeer laten ont vallen, dat het communisme een veel grotere dreiging voor zijn land vormt dan het Zionisme. Hij heeft het, voorlopig althans, te druk met de ontwikkeling van de land bouw om een heilige oorlog tegen Israël te beginnen. Hij oefent ook be trekkelijke scherpe controle over zijn strijdkrachten uit. De toestand in Syrië is heel anders. De guerrilla/s van Al Fatah hebben hun eigen wetten. Het leger deeld. De regering van de Baath-partij wil een harde lijn jegens Israël volgen. Hoewel dit waarschijnlijk meer met interne politiek dan met buitenlandse strategie te maken heeft, in hoeverre de regering het heft in handen heeft nog onduidelijk. Het nieuwe Egy tisch-Syrische defensiepact moet nog steeds worden beproefd. voor Israël veel moeilijker geweest zijn om de gevolgen aanval op Syrië af te wegen. Het is duidelijk, dat Israël zich nog niet geroe pen voelt voor een tweede veldtocht door de Sinai-woestijn. De actie van zondag moet gezien den in verband met de bekendmaking vorige week, dat de nationale dienstplicht in Israël van 24 tot 30 maanden zal worden verlengd. Men dig kunnen laten verklaren. Brandt zei het oversteken en werd gegrepen door kan nog alle kanten uit. Kamermuziek Met groot luistergenot uw pittige uitvoering (Kamermuziek) van 5 dezer „aangehoord", hoewel mij in sommige delen een enkele dissonant opviel. In derdaad is het verloop van de forma tiepoging Schmelzer enigszins duister verlopen. De heer Roolvink heeft na derhand voor de tv verklaard dat de i AR steeds een duidelijk standpunt heeft ingenomen en dat zal blijven doen. Hij zei ook dat de AR zich zake lijk naast de KVP schaarde en poli tiek naast de PvdA, een standpunt, waarmee je m.i. alle kanten uit kunt. 1 De ARP had alle medewerking moe ten verlenen, vooral omdat de motif Schmelzer zakelijk blijkt te zijn on dersteund. Het slotakkoord in Kamer muziek bevatte de Zijlstra - De Jongsprong als het grootste raadsel van een raadselachtige formatie. Een knieval in de richting van de Tele graaf? Voorburg G. C. Sever ij n Kamermuziek (2) Over het politieke gedrag van Schmelzer valt, dacht ik, niet zoveel te zeggen. Democratie laat ook de mo gelijkheid open een „eigen" rege ringsteam ten val te brengen. Het conservatisme neemt toe mede onder invloed van het amerikanisme. Daar om is het optreden van Schmelzer ver klaarbaar: hij wist zich geschraagd door de meeste van zijn politieke vrienden. Hij werkt, dacht ik. eerder mee aan grotere duidelijkheid: conser vatieven worden nog conservatiever en progressieven nog radicaler KVP, CHU. ARP en VVD dienen één front te vormen met de PvdA als opnositie. i de Heijde T^R zijn zo van die ogenblikken dat je je leven wilt beteren. Nu en direct. Ik kreeg dat toen ik in een hoekje die tijdschriften vond. Geleend en al duizend keer in ge dachten teruggegeven. Maar nooit Meteen doen. De grote enveloppe, het vriendelijke briefje. Het adres: Ministerie van buitenlandse zaken. Plein 23, 's-Gravenhage t.a.v. me neer Zus en Zo. Dan de aarzeling. Hoeveel postze gels moeten erop? En de onrust. Stel dat de scherpe punten van de tijdschriften de enveloppe openscheuren. Komt de zaak in puin aan. Het kloek besluit: ik ga ze zelf brengen. De avond is al laat. thuis is het stil en het Plein ligt in de stad waar de etalages zo pronken. Best nog even een leuk uitje. Ik schiet een oude knusse mantel aan, zet een muts op, stop sleutel en tramkaart in mijn zak. Meer heb ik niet nodig. Bij het Spui stap ik uit de tram. Loop de Poten in, waar twee auto's dwars over de weg staan en de bestuurders elkaar met wijzende vingers naar het voorhoofd en bewe gende monden achter het zijraam uitschelden. Ik ga langs de winkels, die weggedoken zijn achter betralie- de ramen. Het is niet zo gezellig als ik dacht. Dan het Plein donker en groot, de statige gevel van het ministerie van buitenlandse zaken met de hoge stoep. Ik zie geen brievenbus. Ik loop even verder tot waar in het ijzeren hek een klein deurtje is met een blinkend koperen brieven- busklep. De klep is niet te vermur- Terug naar de statige stoep. Er brandt ergens een licht, misschien kan ik bellen. Maar op de deur het bordje: Poststukken afgeven Casua- riestraat 16. Ik schutter wat heen en weer. Is de Casuariestraat niet bij het Huis van Bewaring? Moet ik links of rechts? Een paar voorbij gangers kijken schichtig naar dat mens op de stoep. Opeens weet ik het: natuurlijk! B.Z. brievenbus de Casuariestraat is de achterkant van het ministerie. Ik loop de Houtstraat in. De nachtclub langs. Er komt net een gezelschap uit met veel bont en parfum. Ik voel me als het meisje dat zwavelstokjes tracht te verkopen. Een hoek. Een daverend geweld van denderende drums, rode lichtjes en wat neonletters. Hier stampt het hart van nachtelijk Den Haag. Waar is nu de achterdeur van het ministerie? Maar ik loop aan de verkeerde kant. Recht tegenover de rustiek houten deur van een stadse blokhut des vermaaks, de pure gevel van een streng gebouw. Ook weer een licht door een hoog raam. Maar geen brievenbus- Wel een bordje: indien geen ge hoor poststukken afgeven Lange Houtstraat 26—28. Bij geen gehoor... kun je zo tegen twaalf uur 's nachts nog gehoor ver wachten? Of direct naar de Lange Houtstraat lopen? Waar natuurlijk ook niemand is. Ik bel. En ja de deur gaat open. Een ernstig man staat voor me. Ik reik mijn brief. Hij neemt hem niet direct aan. Komt u binnen, zegt hij. „Alleen maar afgeven," zeg ik zachtjes. „Komt u binnen," maant hij. Ik stap, de brief geheven de drempel over. Hij neemt het stuk aan. „Ik kon geen bus vinden," zeg ik verle gen. „Volgt u mij," is zijn weerwoord en hij verdwijnt in een kamertje. Ik blijf staan, snap niet wat ik hier verder moet doen. „Komt u," roept een dwingende De treden op, het kamertje bin nen. De man staat de enveloppe te bekijken. Het keurig adres op de voorzijde; mijn adres met straat en nummer doch zonder naam op de achterkant. Hij blikt van de enveloppe naar mijn schamelheid. Weegt de brief in zijn hand. „Het is in orde," doet hij somber. Maar ik wil de luchtigheid niet prijs geven, ga uitleggen dat ik geen bus kon vinden, dat de brief haast had. Hij zwijgt. Ik probeer het nog een keer: „Het is misschien dom, maar ik kon echt geen brievenbus vinden." Hij knikt en verklaart met alle plechtigheid van een staatsgeheimbe waarder: „Het departement van bui tenlandse zaken kent geen brieven bussen. Alles moet afgegeven." En laat ik nou laatst een detective roman hebben gelezen, waarin de brievenbus van B.Z. een overwegen de rol speelde! Hij is vrij om te kiezenuit brons, ijzer, steen een beeldhouwer uit zich steeds in nieuwe expressies, ontdekt altijd weer origi nele vormen. Kan ook kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. EEN LAURENS PRODUKT Voor rokers met een eigen stijl Nederlandse ontwikkelingshulp DEN HAAG De adviesraad voor de ontwikkelingshulp vindt, dat de regerring meer voorlich ting zal moeten geven over de Nederlandse hulpprogramma's. Zeker nu deze hulp groter wordt dan voorheen. een advies wordt gezegd, dat het Nederlandse volk nog niet voldoende doordrongen is van de structurele nood zaak van de Nederlandse bijdrage ir de ontwikkelingsprogramma's. Vaak Soekarno T~)E waarschuwing van generaal Nasoetion voorspelt een spoe dige beslissing over de toekomst van Soekarno als president van In donesië. De mededeling, dat hij zonodig ge rechtelijk zal worden vervolgd, is mogelijk een laatste aansporing voor de omstreden president, zich neer te leggen bij de gewijzigde omstandigheden. Het Volkscongres (voorzitter Na soetion) gaat nu in een bijzondere zitting de houding van Soekarno bespreken. Daar krijgt de president gelegenheid, zich te verdedigen. Soekarno is formeel nog president voor het leven. Aangenomen wordt dat het congres in elk geval aan de ze situatie een eind zal maken. Volgende week loopt ook de ter mijn af, binnen welke gratie kan worden verleend aan de ter dood veroordeelde vice-premier Soeban- drio, vroeger Soekarno's rechter- Van de beslissing die de president in deze kwestie neemt zal mede af hangen, welke stappen tegen hem genomen worden. wordt nog te veel gedacht aan leniging van acute noodsituaties in een sfeer van liefdadigheid. De adviesraad wil de voorlichting sa menbrengen in een centrum, waarin particulieren en overheid samenwer ken. Om een kritische informatie moge lijk te maken denkt de raad wat be treft de vorm van het voorlichtingscen trum eerder aan een onafhankelijke stichtingsvorm dan aan een rijksinsti tuut. In het advies wordt verder gepleit voor een geïntegreerde aanpak van de hulpverlening. Niet alleen de verschil lende activiteiten maar ook de verschil lende vormen van hulpverlening moe ten volgens de adviesraad worden ver meden. ROOSENDAAL Een Amsterdamse jongen, vijftien jaar oud, heeft gister morgen op het station van Roosendaal twee marechaussees bedreigd met een geladen pistool. Voordat hij evenwel kans kreeg om te vuren had een van de marechaussees hem al over meesterd. De jongen, R. J. S., was samen mef zijn zestienjarige vriend G. B., even eens uit Amsterdam, aangehouden om dat ze zich, volgens de marechaussees, verdacht gedroegen. Toen ze gefouil leerd zouden worden trok S. zijn pistool en richtte dat op een van de mannen, de 25-jarige M. van Lagen. Deze gooide de jongen omver en slaag de erin het wapen in handen te krij- De jongens, die vertelden, dat ze op stap waren geweest in Antwerpen, zijn overgebracht naar Amsterdam. Ze zijn voor de Officier van Justitie AKTUEEL Vergelding ■"TELEURGESTELD over het uit blijven van door de Veilig heidsraad te nemen stappen en het voortduren van de incidenten langs zijn grens, heeft Israël gegrepen naar het wapen der vergelding. Deze actie is niet onverwacht ge komen. Israël waarschuwde de Veiligheidsraad al weken geleden. Nu is het dan zover gekomen. Jor danië was het dóel van de Israëli sche actie. Blijkbaar om koning Hoessein te noodzaken, de sabo teurs van het Palestijnse Bevrij dingsfront in de gaten te houden. Zoals bekend, maakt Israël zich steeds zorgen over de politieke ont wikkelingen in Jordanië. Het heeft wel eens gedreigd, dit land te zul len binnenrukken, als koning Hoes sein ten val zou worden gebracht. Mogelijk wilde Israël de Syrische en Egyptische regeringen, in ver band met pogingen, in Jordanië aanhangers van het Palestijnse Be vrijdingsfront aan de macht te brengen, aan deze waarschuwing herinneren. (Van een onzer redacteuren) TVE MEER dan 22 miljoen Braziliaanse stemgerechtigden hebben vandaag gelegenheid, een nieuw Huis van afge vaardigden, 23 senatoren, nieuwe parle menten voor 22 deelstaten en gemeente raden in het gehele land te kiezen. Aangezien aan de stemplicht krachtig de hand wordt gehouden, zullen er weinig thuisblijvers zijn. De uitslag van de ver kiezingen wordt niet voor vrijdag ver wacht. Vele politieke waarnemers zagen in het feit. CASTELO BRANCO dat de verkiezingen „vrij en geheim" zijn een CASTELO BRANCO sehafl?1 prh»V°,?l hoeltregimi! Van n\aarschalk Castelo Branco. De maar- yn, ha» i echter zeker. van de overwinning. Een verkiezingssucces het opdeden van de nieuwe president, maarschalk Costa e Silva (die pas op 15 maart zyn ambt zal aanvaarden) vergemakkelijken. stemming onder de kiezers was apatisch. /tpatiscn Een drukkende vrees voor de militaire dictatuur en haar machtsmiddelen hangt nog altijd zwaar over het land. Van grote verkiezingsbijeenkomsten in de open lucht, waar men vrij het woord kan voeren, kon geen sprake zijn Openlijke' tegenstanders van het regime zijn aan de lopende band van hün politieke rechten vervallen verklaard. Vorige week trof deze maatregel Eog een vrnü Brazlha"en; tVe zl(;h voor terugkeer van de in ballingschap levende vroegere president Juscelino Kubitschek uitspraken. Het vertrouwen in Castelo Branco is sterk aangetast. Toch is de maar schalk optimistisch. Hij zou rekening houden met een „klein succesje" voor de oppositiepartij MDB (Braziliaanse democratische beweging). De regeringspartij Arena (Alliantie der nationale vernieuwing) zou ech ter overal aan de macht blijven. In h„uidige Parlement beschikt de party over 253 zetels, de MDB over 145. Van de 23 in het geding zijnde senaatszetels heeft de Arena er 15, de MDB 6; 2 zijn vakant. Slaagt de opzet van Castelo Branco en diens Arena, dan verliezen de Brazilianen ook hun laat- Dictatuur ste stukje vrijheid. Er komt dan een nieuwe grond wet, waarin alle zaken geregeld worden volgens het recept van het mili taire bewind. Intussen staat één ding vast. Als er werkelyk vrije verkiezingen gehou den zouden zyn, dan zou vandaag het bewind van maarschalk Castelo Branco zyn weggevaagd. Deze heeft echter zyn belagers buiten spel gezet. En zelfs als de meerder heid der Brazilianen tegen het regime zou stemmen moet worden betwij feld of de maarschalk zo n uitslag zou accepteren. In dit verband is het veelzeggend, dat de uitslag niet vóór vrijdag a.s. zal worden bekend ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5