DS. LANDSMAN WORDT SECRETARIS-GENERAAL Pastoraal oefenend concilie aan het gaat werk Een woord voor vandaag Bekwaam bestuurder jurist en journalist Ds. P. D. gisteren Kuiper (66) overleden Vier synodeleden tegen vrouw in liet ambt Uw probleeni- het onze. Jeugdweekend van luthersen in Ede Wonneer je in de krant leest, dat een scholier in koelen bloede vier vrouwen en een kind doodschiet, „omdat hij beroemd wou worden", kan het op je aanvliegen: is dat de mens? 11; geloof, dat dat iets te maken lieeft met wat in de evangeliën voorkomt en bezetenheidgenoemd wordt. Bezetenen waren niet maar geesteszieken, maar mensen, waarin de duivel zich op een bijzondere wijze manifesteerde. Zo lezen wij van een ongelukkige in het land der Gerasenen „die verblijf hield in de graven en niemand had hem meer kunnen binden, zelfs niet met een keten, ivant hij was dikwijls met voetboeien en ketenen gebonden geweest en de ketenen waren door hem stuk getrokken en de voetboeien vernield en niemand was bij machte hem te bedwingen. En voortdurend nacht en dag was hij in de graven en in de bergen schreeuwende en zichzelf met stenen slaande" (Marcus 5:3-5). Wij kunnen ons nauwelijks voorstellen, hoe deze man geleefd heeft in die barre woestenij, huizende tussen de doden in het schemerduister van een grafspelonk. Juist als het koninkrijk Gods met geweld komt, als de genade overvloedig is, zoals bij de komst van Jezus op aarde, doet de duivel ook zijn uiterste best. Een bezetene had geen eigen leven meer. De duivelen spraken en handelden door hem. Hij noemt zich Legio. Wij mensen kunnen niet „neutraal" zijn, zoals de dieren. Wij moeten naar God toe of naar de duivel. Als ons lichaam geen tempel is van God, trekken de duivelen er in. En wij vechten ons dood, concurreren ons dood, vloeken ons dood, net als die bezetene totdat Jezus in ons leven verschijnt. Wij lezen vandaag Amos 9. DINSDAG 15 NOVEMBER \<j jfigl DRIEBERGEN Gisteravond laat heeft de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk haar huidige secretaris voor algemene zaken, ds. F. H. Landsman, benoemd tot secretaris generaal en tot scriba van de synode. De benoeming gaat in op 1 mei 1967, als de huidige secretaris-generaal dr. E. Emmen na 21 jaar met pensioen gaat. De synode besloot ook. dat het breed moderamen de mogelijk heden zal onderzoeken tot herstructurering van het secretariaat- generaal, dat in de loop der jaren steeds meer is uitgedijd. In februari zal de synode deze zaak dan verder bespreken. Jaarvergadering GZB op woensdag UTRECHT Na veel uitstel en ver andering is de jaarvergadering van de Gereformeerde Zendingsbond in de Ne derlandse Hervormde Kerk nu vast gesteld op woensdag 16 november. Plaats van samenkomst is het Gebouw voor Christelijke en Sociale Belangen in Utrecht. KERKGANG GOED R.K. kerk telt vijf miljoen leden (Van onze kerkredactie) DOORN Voor het eerst heeft de Rooms-Katholieke Kerk in ons land het getal van 5 miljoen overschreden. Waren er vorig jaar nog 4.953.018 rooms-katholieken, dit jaar zijn het er 5.017.241 volgens de laatste statistiek. In tien jaar tijds is de Rooms- Katholieke Kerk met 16,3 procent gegroeid, tegen een bevolkingstoename in die zelfde periode van 14,4 pro cent. (Van onze kerkredactie) DOORN Het pastoraal concilie van de Rooms Katholieke Kerk in ons land begint officieel op de eerste adventszondag, 27 november aanstaande. Tijdens een plechtige mis spreekt kardinaal Alfrink in de Utrechtse bisschopskerk. Via luidsprekers zal zijn stem te be luisteren zijn in de zes andere kathedrale kerken van ons land. Voor aanstaande kerkelijke figuren uit andere kerken zijn uitgenodigd om de diensten in de kathedrale kerken bij te wonen. De eerste zit tingsperiode duurt tot Pinksteren-1967. Maar al begint dan het concilie, het zal al werkend zijn weg moeten vin den. Een reglement is nog steeds niet geheel klaar, hoewel nu wel in grote lijnen vast ligt, hoe de organisatoren zich dit enorme „congres," waarbij iede re katholiek en vele niet-roomsen inspraak kunnen krijgen, voorstellen. Lag bij het Vaticaans concilie de na - druk op de bijeenkomst van alle bis schoppen ter wereld, in dit nationaal concilie ligt de nadruk op de besprekin gen van de adviseurs. In de plenaire zittingen zullen zij de schemata bespre ken en als ze aanvaard zijn via een presidium aan de Nederlandse bisschop pen doen toekomen, die uiteindelijk hun bekrachtiging aan de uitspraken moeten geven. In een zojuist verschenen studie „De kerk van vandaag." verricht door het Pastoraal Instituut van de Nederlandse Kerkprovincie komt men tot de con clusie dat het Nederlandse rooms-ka- tholicisme niet achteruit gaat: „Er is geen verlies aan vitaliteit, maar een anders gericht zijn van de vitaliteit. Het Nederlandse katholicisme is sterk." zo wordt gezegd, „maar bevindt zich juist omdat het een harde emancipa tiestrijd met succes heeft gestreden in een totaal andere situatie, die het tot een heroriëntering dwingt." Opmerkelijk zijn de cijfers die be trekking hebben op het misbezoek. Op 16 en 23 januari van dit jaar bezocht 64.4 procent van de Nederlandse rooms-katholieken een kerkdienst. Op het platteland was het kerkbezoek het grootst, namenlijk 88.6 procent, in het verstedelijkte platteland bedroeg het 71.6 procent terwijl in de grote steden het kerkbezoek nog altijd de 52,5 pro cent haalde. Grote steden Opmerkelijk zijn de cijfers van de grote steden. In Amsterdam bezocht 39,3 pet. van de leden de mis. in Rotter dam echter slechts 33,9 pet. Voor de rooms-katholieken is Amsterdam dus kerkelijker dan Rotterdam. Voor de protestanten ligt dit precies anders Toch loopt de kerkgang achteruit als we gaan vergelijken met cijfers van tien jaar geleden. In 16 jaar daalde het percentage in Amsterdam met 13.6. in Rotterdam met 13,9 en in Utrecht met 17.3 pet. In de afgelopen tien jaar bleef het kerkbezoek in Schiedam gelijk, maar in Maastricht daalde het met 6.9 pet. De conclusie is dat het misbezoek in de grote steden aanzienlijk is teruggelo pen en in de middelgrote en kleine steden een dalende tendens vertoont. Het is niet bekend of deze ontwikke ling ook op het platteland plaats vindt, omdat daar geen cijfers uit het verle den zijn, waarmee het misbezoek nu vergeleken kan worden. In vergelijking tot andere landen Is het misbezoek in ons land hoog. Tegen over het Nederlandse gemiddelde var 64.4 pet. staat een gemiddelde voo West-Duitsland van beneden de 50. voor Oostenrijk van 35. voor Zwitser land en België ongeveer 50. voor Frank rijk 30 en voor Groot-Britannië van 40 pet. van het aantal leden. COMMISSIE Het Nederlandse episcopaat heeft een Centrale Commissie van elf leden of presidium benoemd die de uiteinde lijke leiding over dit concilie krijgt. Het werk wordt echter gedaan door adviseurs, waarvan er nu reeds een zestigtal benoemd zijn, en meerdere benoemingen zijn nog te verwachten. Op het ogenblik bevinden zich reeds enige duizenden gespreksgroepen Tijdens een persconferentie zei kardi naal Alfrink gistermiddag dat hij veel verwacht van dit concilie. Maar hij waarschuwde de verwachtingen niet primair te stellen op uitspraken over „hete hangijzers" zoals geboortenrege- ling, celibaat en de vraag wat gedaan moet worden tegen de „afbraak van de Waarheid." De koers moet een progressieve zijn. zei de kardinaal, „mits men dit woord goed wil verstaan, zonder het opdoe mend alternatief. Het gaat om een vrije, open communicatie van geloof en liefde, waarbij hopelijk meer eensge zindheid zal groeien." UNIVERSEEL Met nadruk zei de kardinaal dat het concilie de universele kerk niet uit het oog mag verliezen. De Nederlandse ge lovigen zullen dan ook „universeel moe ten denken." Hij vervolgde: „We leven en willen leven binnen de universele gemeenschap van de kerk. Ook als men binnen die kerk een eigen plaats wenst, zal het onze voortdurende zorg moeten zijn die plaats te zoeken en te bepalen in gemeenschap met de gehele kerk." „Wij hebben niet de bedoeling." voegde hij er nog aan toe. ,-,in de ont- het werk. bovendlin zijn reeds een 8001 wlkke'lngen bmnen an'iere kerkprovin- hrtavan nai4tmi1laran nntttancropi Cles r°l t® Spelen. Dit is het eerste landelijke concilie De synodepraeses dr. G. de Ru zei, dat de benoeming van ds. Landsman moet worden gezien als waardering voor diens grote bekwaamheid, bijzon dere ijver en krachtsinspanning, die hij verricht uit liefde voor de kerk. Ds. Landsman zei met alle krachtsinspan ning te zullen arbeiden voor het grote werk van de vernieuwing van de Ne derlandse Hervormde kerk en van de oecumene in Nederland. De 58-jarige ds. Landsman staat bin- :n en buiten de Nederlandse Hervorm de kerk bekend om zijn bestuurlijke kwaliteiten, zijn juridische begaafdheid en zijn journalistieke bekwaamheid. Mede door zijn lange ervaring als secre taris voor algemene zaken van de gene rale synode is hij zeer bekend met het werk van de Nederlandse Hervormde kerk, zowel op landelijk, regionaal als plaatselijk niveau. Nooit heeft hij de idealen losgelaten van de vroegere werkgroep „Gemeente opbouw", waarvan hij in 1941 secreta ris werd. Hij is bezield van de nood zaak tot kerkelijke vernieuwingen en een moderne opbouw van de kerkelijke gemeenten vanuit het besef, dat de kerk in haar apostolaat volledig open moet staan voor de vele vragen op allerlei gebied in onze huidige maatschappij. Na in Utrecht theologie te hebben gestudeerd en een jaar hulpprediker te zijn geweest in Almelo, werd hij 28 ianuari 1934 predikant te Rodenvolde. Door zijn NCSV-werk en vele publika- ties van zijn hand in diverse bladen trok hij de aandacht van prof. Krae- mer die hem bij het werk van „Ge meenteopbouw" betrok. Ir 1942 werd hij adjunct-secretaris van (wat toen nog heette) de algemene synode en tevens studentenpredikant in Den Haag. Hij werd voorts betrok ken bij de werkgroep Pers en Publici teit. In 1945 werd de raad voor pers en publiciteit gesticht. waarvan ds. Landsman secretaris werd, terwijl hij hoofdredacteur werd van het weekblad „De Hervormde Kerk", het huidige „Hervormd Nederland". Beide functies vervult hij nog steeds. Zeer actief In 1951 werd ds. Landsman secretaris voor algemene zaken van de generale synode. Bij tal van werkzaamheden van of namens de Nederlandse Her vormde kerk was hij zeer actief betrok ken. Zo was hij lid van de commissie brieven van particulieren ontvangen T&SfXÏÏSiïSÏSStïZ wereld „ordt georganiseerd, zameld en over verschillende onder werpen verdeeld die worden toever trouwd aan studiecommissies. Als deze commissies klaar zijn met hun werk en een ontwerpuitspraak hebben opge steld, ontfermt zich daarover een con- cilieraad van zeven leden, die het schema bestudeert en na overleg met de Centrale Commissie in de plenaire zitting van het pastoraal concilie brengt. Als de plenaire bijeenkomst met tweederde meerderheid zijn instem ming heeft gegeven aan het ontwerp gaat het terug naar de Centrale Com- I missie, die het op zijn beurt beoordeelt en dan doorgeeft aan het Nederlandse episcopaat, dat de laatste stem krijgt, j Het Nederlands concilie wordt dus1 <ügenliik uiteindelijk slechts gevormd door de zeven Nederlandse bisschop pen, maar bij het werk wordt de gehe le kerk betrokken. MEDEWERKING Ook de protestantse en andere christelijk kerken zijn gevraagd offi ciële afgevaardigden te zenden om hun inbreng te geven. Reeds hebben de Ne derlandse Hervormde Kerk. de Gerefor meerde Kerken in Nederland, de Evan gelisch Lutherse Kerk, de Doopsgezin de en Remonstrante Broederschappen en de Oud-Katholieke Kerk hun mede werking toegezegd. De Anglicaanse. Russisch-orthodoxe en Grieks-ortho doxe gemeenten plegen nog overleg met Canterbury. Moskou en Istanbul, nopel. Met andere kerken is men nog in gesprek. De protestantse kerken zenden niet alleen waarnemers, maar mensen die als adviseurs volop hun eigen biidrage kunnen leveren. Zij zijn uitgenodigd om deel te nemen aan wat genoemd wordt de „zelfhervorming van de Rooms Katholieke Kerk." Toen we onlangs in Berlijn de hoofdre dacteur van het Amerikaanse blad „Ca tholic World." dr. Sheerin vroegen hoe ver de Amerikaanse Rooms Katholieke Kerk was. zei hij dat men daar eigen lijk pas aan een gezamenlijke conferen tie achter gesloten deuren van de bis schoppen toe was. „Bij u is de Rooms Katholieke Kerk de andere landen ver vooruit." zei hij. Nieuw bestuur VU- studentenraad (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM In aanwezigheid van de rector magnificus van de Vrije Universiteit, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, is gistermiddag het nieuwe bestuur van de studentenraad geïnstal leerd. President is J. Buy, vice-president nerssecretaris K. P. H. Faber, secreta resse mejuffrouw J. W. Veliinga, pen ningmeester J. C. Schreuder, secretaris onderwijs J. H. M. Pieters. secretaris sociaal G. F. Smallenbroek. secretaris huisvesting F. H. Pruyt en secretaris buitenland S. J. Noorda. De winter kost minder met beste petroleumkachel (Van onze kerkredactie) SASSENHEIM Gistermiddag is in de ouderdom van 66 jaar overleden ds. P. D. Kuiper, ge reformeerd emeritus predikant te Sassenheim. Als praeses van de synode van Apeldoorn en als voorzitter van de Vereniging vanl Predikanten van de Gereformeer de Kerken in Nederland bewees hij een uitstekend leider van ver gaderingen te zijn, die met een grote dosis humor zowel de vreugde als de vaart in het werk wist te houden. Om gezondheidsredenen verleende de classis Leiden hem 1 januari van dit jaar emeritaat. Hoewel de laatste jaren verschillende malen voor zijn leven werd gevreesd probeerde ds. Kuiper zoveel mogelijk zijn werkzaamheden voort te zetten. De gemeente van Sas senheim heeft hij ruim 36 jaar gediend, Ds. Kuiper werd op 2 oktober 1900 te Hoogeveen geboren, waar zijn vader predikant was. Hij stamt uit een be kend predikanten geslacht. In 1927 deed hij intrede in Oud-Loosdrecht. Zijn vader bevestigde hem in het ambt aldaar, evenals twee jaar later te Sas-, senheim. In de jaren dat ds. Kuiper de kerk van Sassenheim diende, is het aan tal lidmaten sterk uitgebreid, zodat een tweede predikant mnest worden beroe pen en later een derde. Oorspronkelnk was ds. KuiDer be kend als de schrijver M. E. Voila van domineesschetsen, zoals Peper en Zout, Zonder Toga en de Weleerwaarde Heer. Juist dezer dagen verscheen een an der geschriftje van zijn hand: „Eén ding., meer niet", uitgegeven bij Kok in Kampen. Het is een complete kerk dienst door de jeugd gelid. De hele liturgie van deze jeugddienst kan door de jeugd worden gedaan op jeugdzon- dag. Een eenvoudige preek door ds. Kuiper op rijm gemaakt wordt uit gesproken. Van de tal van functies, die ds. Kui per heeft vervuld, noemen wij nog: voorzitter van de interkerkelijke stich ting voor psalmberijming, president-cu rator van de Theologische Hogeschool te Kampen. Aan het Christelijk Ly- voor het herderlijk schrijven inzake de Rooms-Katholieke Kerk en van de com missie voor het herderlijk schrijven over het christen zijn in de Neder landse samenleving. Hij was een van de geestelijke vaders van het herder lijk schrijven over de kernwapens en is voorzitter van de commissie voor kerkordelijke aangelegenheden. Zowel nationaal als internationaal verricht ds. Landsman veel werk op maatschappelijk en cultureel gebied en op het terrein van de kerkelijke orga nisaties voor radio en televisie. Als hoofdredacteur van Hervormd Nederland heeft hij vele belangrijke publikaties op zijn naam staan op het gebied van kerkelijke en maatschappe lijke vraagstukken. fully fashioned gebreid van zuiver scheerwol Sterk-warm-modieus in vele kleuren, zoals zwart, rood, blauw, groen en camel. Met V-hals, col of ronde hals. In de maten 110 t/m 164. Prijzen van 21,50 t/m 30,50. De grote gebreide kinder mode Verkrijgbaar in de betere zaken! Classes moeten nu nog spreken DRIEBERGEN Na het principebesluit in de junivergadering 1966 van de hervormde synode om alle ambten, dus ook dat van predikant, voor de vrouw open te stellen, z(jn op de eerste dag van de najaarssynode in eerste lezing de kerkordehjke bepalingen hier over door de hervormde synode aanvaard. Tegen deze bepalingen, en dus tegen de vrouw in het ambt, stemden vier synode-leden op grond van principiële bezwaren. is in de loop van 1967 zullen deze kerkordelijke bepalingen door de syno de, gehoord de 54 classes, definitief vastgesteld kunnen worden. In de kerk orde zal de bepaling worden opgeno men, dat de bezwaarde gemeenten vrouwelijke predikanten niet tot dienst verlening bij vacatures behoeven te aanvaarden. Voorts komt er een bepaling, wanneer een vrouwelijke predikant huwt, zij van het ambt zal wprden ontheven. Ds. F. H. Landsman zei, dat dit niet betekent, dat de Hervormde Kerk een celibaat voor de vrouw instelt. De vrouwelijke predikant die huwt, en daardoor in haar standplaats van haar ambt moet worden ontheven, kan wel door een andere gemeente in een vacature worden beroepen, waar het door de omvang van het werk geen' bezwaar behoeft te zijn als vrouwelijk predikant gehuwd te zijn. Dev classis Gouda had in een brief aan de synode diepe verontrusting ge uit over toelating van de vrouw tot het ambt. Ds. L. Roetman uit Gouda, a sor van de hervormde synode en een van de vier tegenstemmers, zei als afge vaardigde van de classis Gouda volle dig achter de brief te staan, waarschuwde de synode de ogen niet te sluiten voor de consequenties, die in plaatselijke gemeenten kunnen worden veroorzaakt, wanneer de vrouw tot het ambt wordt toegelaten. „Wij mogen de verontrusting in de Hervormde Kerk over de kwestie van de vrouw in het ambt niet onderschatten". Izo meende hij. Beroevinsstverk NED. HERV. KERK Beroepen te Harskamp: J. T. Door nenbal te Oenc: te Giessendam-Neder- hardinxveld: J. Vos te Rijssen. Aangenomen naar Hekelingen: D. S. ten Haaft, te Tubbergen: naar Krabben- dük (toez): G. v. Noordennen te Berkel- Rodenrijs: het beroep van de classicale verg te Assen (pred. voor buitengew. werkzaamh. jeugdwerk): vie. A. A. v. Kooy te Utrecht Bedankt voor Franeker (vac. P. J. D. v. Malsen): G. J. F. Versteegh te Oud- woude-Westergeest. Eervol ontslag verleend aan ds. H. Gor- deau te Eibergen en ds. J. A. Fricke te Emmercompascuum. GEREF. KERKEN Beroepen te Woudsend en Duurswou de: kand. J. R. Zijlstra te Wassenaar, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen, behalve van de gemeenten, waarmee hij reeds in correspondentie is. Aangenomen naar De Bilt (U.) - 2e p.p.): F. B. Fennema te Schoonrewoerd. Bedankt voor Leek (nadere beslissing): W. J. de Ruiter te Harkema-Opeinde. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Delft: drs. A. N. Hendriks te Ommen. Beroepbaarstelling classis Gouda - Lei en - Woerden heeft prep. geëx. en be- roepb. verkL: kand. W. G. Rietkerk. Hyacinthstraat 16. Lisse. CHRIST GEREF. KERKEN Tweetal te Opperdoes: G. J. Buijs te Murmerwoude en H. Biesma te Stads kanaal. Beroepen te Rotterdam-Zuid: J. Plan- tinga te Rozenburg. Bedankt voor Amsterdam-Oost: J. H. Carlier te Kampen: voor 's-Gravendeel: Th. Rutters te Nijmegen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam-Zuidwijk: H. Rijksen te Gouda en A. W. Verhoef te Barneveld. ceum te Leiden gaf hij jarenlang godsdienstonderwijs. De verdiensten van ds. Kuiper werd erkend in zijn benoeming tot officier van de orde van Oranje-Nassau. De begrafenis is vrijdag op de her vormde begraafplaats van Sassenheim, en rouwdienst in de Gereformeer de Kerk aan de Julianalaan om half twee. De dienst zal worden geleid door de beide plaatselijke predikanten H. v. d. Berg en ds. J. D. te Winkel. kan worden in een kerkordelijke bepa ling, maar dat aan het wezenlijke be zwaar, namelijk tegen de vrouw in het ambt, zeker niet tegemoet gekomen kan worden. Ds. P. J. Monster uit Barneveld on derschreef dat. Maar hij vroeg er aah- dacht voor, dat getracht moet worden om zoveel mogelijk brokken in de prak tijk te voorkomen. Hij zei niét te gelo ven in een afscheiding. Wel zullen naar zijn mening veel wijsheid, tact en over leg nodig zijn tegenover diegenen, die ernstige bezwaren hebben tegen de vrouw in het ambt. SCHOOL-SLAG ÉÉN ACTIE VOOR VIJF WERELDDELEN aandacht op de Scl.o bent hierbij betrokken gevraagd welke waart christelijk onderwijs is fonds Brieven die niet zijn voorzie an naam en adres kannen alt in behandeling worden genoi Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elk in verband staan moeten in zonderlijke brieven worden steld. Per brief dient een guldei toffe --- postzegels te worden ingeslo- Mg Jh Vraag: Kan ik opgave krijgen v: r, alle hogere technische scholen m een chemische afdeling in Nede land? Ik ben 19 jaar en in de 5 klas HBS-B met 6-jarige cursus bil ven zitten. Denkt u dat ik ka maak om te worden toegelaten? 1 zit het dan met de militaire dieufctM Antwoord: Chemie: EindhoraiT d chemische techniek: Amsterdam^ Breda, Dordrecht, Groningen, Heer q len. Wanneer de HTS nog het oud m systeem heeft met 4-jarige cursu komt u in de eerste klas, anders! de voorbereidingsklas, waar u, z de exacte vakken betreft, op JÊTï iccq ruil IN TEKEN VAN ONTWIKKELINGSHULP menselijke EDE Uit alle delen van onsl „service station" land zijn het afgelopen weekeinde I feestelijke vragen, leden van de Nederlandse Luther-1 „h,e!d..^rL^ Kijttg se Jeugdbond naar kasteel Hoeke-j lum te Ede gekomen. Hier werd herfstweekeinde gehouden, dat geheel in het teken stond van de ontwikkelingshulp. Zaterdagavond werd de film „Voedsel- of hongersnood?" vertoond. De aan wezigen werden geconfronteerd met een zeer nijpende problematiek Door de snelle groei van de wereldbevol king wordt de voedselvoorziening een hoogst oelangrijke zaak. Twee-derde deel van de wereldbevol king heeft onvoldoende te eten ter wijl slechts één tiende deel van het aardoppervlak geschikt is gemaakt voor efficiënte landbouw. Industrie Zondagmorgen bezochten de deelne mers de kerkdienst in de Lutherse kerk te Ede, waarin voorging de her vormde predikant ds. J. van Drenth. die werkzaam is voor de stichting .Evangelie en industrie". Een discus sie na de dienst gaf de aanwezigen een goede kijk op deze tak van pasto rale arbeid. Sprekend met de werkne mers, tijdens hun werk!, krijgt de predikant vele menselijke prohlemen te horen. De kerken zijn zo een soort peil van eindexamen HBS-B gebracht. Wanneer u voor het ai vangen van de cursus nog geen roep voor militaire dienst heeft i vangen, kan u uitstel krijgen, studie aan een HTS „nieuwe stijl zal wel uitstel worden verkregen dien men de studie in het voorbert dend jaar begint in het kalende jaar waarin men 19 wordt. Ter ver krijglng van uitstel dient u zich t? dig te wenden tot de afdeling mil taire zaken van het gemeentehui Vraag: Waar zou ik de tekst kutvrie nen krijgen van het Largo vjc C Handel (uit Xerxes), het bruidslie teru van Wagner uit Lohengrin, Scherf man sich Rosen in Tirol? Bij va Ai muziekhandels heb ik geïnformeer maar alle grammofoonplaten en mu Kn1 ziekstukken zijn zonder gedrukt tekst. Antwoord: Het verbaast ons dat bij de muziekhandel geen zou hebben. Als u niet slaagt, kan schrijven naar de stadsdrukkerij Rotterdam, Voorm. Stadstimmertuijiie: 46. We zijn echter overtuigd, u ten aanzien van de eerste twee de muziekhandel zal slagen, mits zich niet beperkt tot al te klein plaatsen. bar< inleiding over het onderwerp „De kerk over de grenzen". Hij lie", zien welke activiteiten de Stichtinj Oecumenische Raad voor hulp aar- kerken en vluchtelingen ontplooit Hulp bij rampen en voor vluchtelin gen. Medewerking aan en het begin nen van ontwikkelingshulp-projecten. Kortom: een bijdrage tot het bewoon baar maken van de gehele wereld Bijdrage Verheugend is hel, aldus de heel Kxjlstra, dat de Wereldraad van ker ken en de Rooms-katholieke Kerk op verschillende punten praktisch gaan samenwerken, naast de theologisch gesprekken, die gevoerd worden. Er zal niet alleen geld, maar ook man kracht ter beschikking moeten wor den gesteld. In een forum-discussie, waaraan onder meer deelnamen dr. J. P. Boendermfr ker de heer E. G. Boshuijzen. de inleider en de heer Th. A. Fafié (voorzitter) kwamen aan de orde: de üüra?l? van de kerk®n met name iL ï6rse kerk' voor de ontwikke lingshulp, met name de publiciteit die aan het ontwikkelingswerk wordl «egeven en bewustmaking van de leugd en de oudere gemeenteleden voor de onderhavi-e problematiek

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2