Te veel bedrijven vestigen zich in buitenland i VIER ONDERZEEËRS UIT DE VAART Internationaal apparaat moet benden opsporen Commentaren JAMIN MODE en Mankement aan generator Ontslagen bij metaalfabriek Veel wind Beel maakt nieuwe ploeg pan Politie en justitie bestuderen roofovervallen Dinsdag 15 november 1966 47ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diei CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in leghenspoet!" Haagse c»u rinl Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur KWALITEIT LEIDEN: Haarlemmerstraat 163 Tel. 41 85 2 Zwaanshals 244 b LEIDEN Haarlemmerstraat 163 HAARLEM Grote Houtstraat 180 AMERSFOORT Langestraat 11 BREDA Ginnekenstraat 29 Invoerrechten op souvenirs lager DEN HAAG Het zal voortaan mo gelijk zijn om meer souvenirs, geschen ken en goederen voor eigen gebruik mee te nemen vanuit het buitenland naar Nederland. De invoerrechten, retbelasting en accijns zullen 'erschuldigd zijn boven een totale iraarde van negentig gulden. Tot van- jtoag was dat het geval tot 45 gulden. VBier de nieuwe regeling vallen niet Mak: IJ WHITBY Vliegtuigen en schepen ■j hebben gisteren vergeefs gezocht naai "l een Duits schip, dat geseind had zinken de te zijn. Na acht uur speuren gal men het op. BRUSSEL De Kongolese ambassa de in Brussel heeft bij het Belgische ministerie van buitenlandse zaken klaagd over bedreiging van de Kongo lese ambassadeur, Mungul Diaka, door wat genoemd wordt goed georganiseer de huurlingengroeperingen. DE MEIJER: ONDERNEMERS SCHRIKKEN VAN EISEN ARBEIDSMARKT NAUWLETTEND VOLGEN HELPEN ZOEKEN NAAR EEN NIEUWE FUNCTIE Er is een oud gebruik in ons land in zijn luister hersteld. Mar griet Ambergen werd gisteren op de jaarlijkse ganzenmarkt in Coevorden tot Miss Ganzenhoed ster 1966 gekozen. Het is nu voor de vijfde maal dat deze markt, die een folkloristisch karakter draagt, werd gehouden. De markt dateert uit de achttiende en negentiende eeuw, toen koop lieden daar de ganzen verhan delden, die met Kerstmis in En geland op tafel kwamen. Op de foto de veertienjarige Margriet, die trots met haar gans op de markt poseert. zorgd over de ongenuanceerde, eenzijdig toegelichte eisen, die men de laatste tyd in ons land in toenemende mate hoort voor wat betreft de hervorming van de ondernemingsstructuur, nivellering van de inkomens en rigoureuze verhoging van de successierechten. Dit schrikt veel buitenlandse bedrijven die er over denken zich in ons land te vestigen af. Aan de andere kant zijn er al vele tientallen bedrijven die hun uitbreidingen over de grens hebben gevestigd. De situatie op de arbeidsmarkt is fing". Het spit- volgens dr. De Meijer nog niet alarmerend, maar ze maant wel tot waakzaamheid. Een werkloosheid van 3 procent is nog aanvaardbaar; op het ogenblik is dit percentage 1,3. Provinciegewijs variëren deze percentages van 3,8 voor Drenthe tot 0,7 voor Noord- en Zuid-Hol land. Per district dient men de ontwikkeling op de arbeidsmarkt nauwlettend te volgen. „De twee vorige kabinetten hebben enige jaren naar ontspanning ge streefd en globaal gezien kan men de huidige ontspanning dan ook een ge zond verschijnsel noemen, zolang we de zaak maar in de hand kunnen houden", aldus de staatssecretaris. „Het is nu niet meer een ontspan ning die we wel bewust hebben be reikt, maar een ontspanning die ons door de kwakkelende conjunctuur wordt opgelegd." Verhuizen De staatssecretaris, die gisteren een informeel gesprek had met enkele journalisten, zei met name de ver- huismoeilijkheden onder ogen te zullen zien. Ontslagen werknemers mogen dan wel elders ander werk vinden maar vaak brengt het verhui zen naar een andere streek veel pro blemen met zich mee. Er is al contact opgenomen met het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. Op de vraag wat er nu in de hui dige economische situatie moet ge beuren, antwoordde dr. De Meijer: „Het hoofd koel houden". Angst kan namelijk als psychologische factor het proces van een neergaande con junctuur versnellen. Verder zal vol gens hem door samenwerking tussen de verschillende arbeidsbureaus nog meer moeten worden gedaan aan het bemiddelen voor werknemers die een nieuwe functie zoeken. Voor het scheppen van aanvullende werkgelegenheid staat op de begro ting een voorlopig bedrag van 30 miljoen. Hoewel de heer De Meijer nog wacht op een advies van de SER, is hij al begonnen met het mo derniseren van de „werkverschaf- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vier van de :es Nederlandse onderzeeboten zijn tijdelijk uit de vaart genomen. Ze ondergaan een intensieve con trole- en reparatiebeurt bij Wil- ton-Fijenoord in Schiedam en de Rotterdamse Droogdok Maat schappij in Rotterdam. Oorzaak van dit non-actief van tweederde deel der onderzeevloot is een constructiefout aan de generatoren. In de vaart zijn nog de Walrus en de Zeeleeuw, die deelnemen aan oefenin gen met smaldeel V. De Potvis (november 1965 in dienst) en de Tonijn (februari 1966) liggen bij Wilton; de Zeehond (december 1960) en de Dolfijn (maart 1961) bij de RDM. Er gingen geruchten dat dit eerst geheim gehouden uit-de-vaart-nemen in verband stond met een ernstige fout. Zelfs zou de Potvis moeite hebben ge had boven water te komen. De marine voorlichtingsdienst ontkent echter na drukkelijk dat zich kritieke situaties hebben voorgedaan. De Potvs kreeg begin van dit jaar al op zee te kampen met een verbrande generatoranker. Dat gebeurde toen tij dens de garantievaart. Voor vervnle zie pag 7 Academisch onderzoek naar instorting brug BRUSSEL Vier Belgische hoog leraren met grote faam op bouwkun dig gebied zullen een onderzoek in stellen naar de instorting van de ver- keersbrug over het Nete-kanaal. graafwerk wordt vervangen door meer gemechani seerde arbeid, waarbij men zich richt op onderhoudswerkzaamheden, de bouw van parkeergarages en -terrei nen, van speelplaatsen en dergelijke. De bladen van het NW hebben intus sen hun afkeuring uitgesproken over de houding van de werkgevers, die steeds maar weer hameren op beperking van de looneisen. „Remmen van bcstedings- groei is in 1967 terwille van het berei ken van het evenwicht een verstandige politiek, maar deze groei beperken in een mate als door de werkgevers is be pleit, is volkomen onverantwoord." Krijgen zü hun zin, dan kan er volgend jaar alleen een compensatie voor de huurverhoging worden geheven, hetgeen volgens het NW niet neerkomt op een beperkte groei van de consumptieve uitgaven, maar op een absolute daling vergeleken met 1966. „Dit mag dan uit een oogpunt van be perking van de loonkostenstijging voor de werkgevers aantrekkelijk zijn. maar men beseft in die kring kennelijk niet, dat daarmee in een wankele conjunctuur de doodsteek wordt toegebracht aan ve le ondernemingen bij gebrek aan afzet mogelijkheden." Een schip geladen met 300 ton suikerbieten is gisteren door de- hevige golfslag van een tege moetkomende sleep gezonken. Het ongeluk gebeurde in het Amsterdam-Rijnkanaal ter hoog te van Breukelen. De schipper sprong overboord en werd door een ander schip uit het water gehaald. Op de foto de boeg van het gezonken schip, die nog net boven water uitsteekt. VENLO Bij dc metaalwarenfa- briek „Venlo" zijn 43 man ontslagen. Aanvankelijk heeft het bedrijf gepro beerd alle werknemers in dienst te hou den hoewel de produktie al enige maan den was verminderd. Over hel ontslag en de afvloeiiingsre- geling van de 43 werknemers is volledi ge overeenstemming bereikt met de vakverenigingen. DE BILT Een diepe stormdepres- sie, die vanmorgen ten zuiden van IJsland was gelegen, zal de komende 24 uur ook in ons land harde wind tot storm veroorzaken. Op de nadering van een regenzone neemt de wind eerst toe uit zuidwes telijke richting. In de loop van de mor gen draait de wind naar west tot noordwest en na een tijdelijke afne ming wakkert de wind opnieuw tot stormachtig of storm aan. In de lucht, die met de noordweste lijke wind wordt aangevoerd komen buien voor, afgewisseld door enkele opklaringen. De temperaturen zullen morgen overdag over het algemeen iets lager zijn dan vandaag. DE BILT Vanavond en vannacht tijdelijk regen, morgen overdag wis selende bewolking met enkele buien en over het algemeen iets lagere tem peraturen. Harde wind tot storm, aan vankelijk zuidwestelijk later westelijk. mder: 19.32 op: 8.01, onder: 16.48: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede- Kamerfracties van KVP en ARP hebben zich akkoord verklaard met de voorstellen van kabinets informateur dr. Beel. Nu staat, wat het program betreft, niets meer de vorming van een min derheidskabinet van katholieke en anti-revolutionaire ministers in de weg. De indruk bestaat, dat dr. Beel zelf de ploeg panklaarzal maken. Hij zal de komende dagen waar schijnlijk kandidaat-ministers gaan AMERSFOORT Het wordt steeds duidelijker, dat de roof overvallen in Amersfoort, Utrecht in het door overstromingen geteisterde Italië komen de hulp acties nu goed op gang. Ook het Italiaanse leger is ingeschakeld. Hier nemen soldaten deel aan hulpacties in de zwaar getroffen stad Florence. Rechercheursmoord voor Old Bailey LONDEN Gisteren is voor de Old Bailey te Londen het proces begonnen t«gen John Duddy (37) en John Witney (36), die ervan worden beschuldigd op 12 augustus drie rechercheurs van Scot land Yard te hebben doodgeschoten. Een derde verdachte in deze zaak, Harry Roberts, is nog voortvluchtig. De openbare aanklager, sir Elwyn Jo nes, verklaarde dat Roberts de recher cheur Wombwell en Head had doodge schoten en dat Duddy rechercheur Fox had gedood. Men verwacht dat de be handeling van de zaak ongeveer twee weken zal duren. en Tilburg en de moord op de Brusselse politieagent te Leender het werk zijn geweest van een in ternationaal vertakte bende, die zich als werkterrein onder meer Italië, Frankrijk, Zwitserland Duitsland, België en Nederland heeft gekozen. Tot nu toe is niet gebleken dat er ook Nederlanders bij betrokken zijn geweest. Dit is de conclusie van vertegen woordigers van politie en justitie uit Oostenrijk, Duitsland, België, Frank rijk en Nederland, die in Amersfoort drie dagen confereren over de golf van bankroven van de laatste tijd. Mr. G. W. van Meyenfeldt, op wiens initiatief de conferentie is belegd, ziet als de grootste moeilijkheid bij het op lossen van bank- en andere overvallen de internationale afspraken. Het duurt thans bijvoorbeeld vier maanden, voor dat men in andere landen eenvoudige opsporingsgegevens krijgt „Wat wij missen is een internationale „recher- che-executive", die bevoegdheden ten aanzien van opsporing, verhoor en con frontatie in andere landen heeft". Niet genoeg Aan Interpol hebben we ook niet ge noeg, want dat is voornamelijk admi nistratief. We moeten een apparaat heb ben waarbij onderzoeken in andere lan den met meer en sneller resultaat kun nen worden voortgezet, aldus dr. von Meyenfeldt. Zo levert de komst van de vermoede lijke leiders van de bende, Zanotto en Weinber, naar Nederland veel moeilijk heden op. Zanotto zit in Frankrijk en Weinber in Oostenrijk. Uitlevering is dan ook vrijwel uitgesloten. In Frank rijk kan een verdachte alleen met diens eigen instemming worden uitgele verd. Met Oostenrijk heeft Nederland ech ter een uitleveringsovereenkomst op grond waarvan de verdachte voor con frontatie tijdelijk kan worden uitgele verd. Het is waarschijnlijk dat Wein ber, die zijn aandeel in de overval ove rigens nog steeds blijft ontkennen, bin nenkort naar Nederland zal komen. Mr. von Meyenfeldt acht het niet uit gesloten dat internationaal overeen stemming kan worden bereikt om een •erdachte uit te lenen in plaats van uit te leveren. De arrestatie van Zanotto was voor de politie min of meer het „bewijs" met een internationale bende te doen te hebben. Hij heeft al toegegeven me deplichtig te zijn geweest aan de ont voering van het lijk van de Brusselse agent. De directe aanleiding tot de conferen tie was het feit, dat de Belgische Yvet- le Baeyens nog steeds in voorarrest zit. Zij werd op 25 juni kort na de overval in Amersfoort aangehouden. Overigens bestaat er volgens mr. von Meyenfeldt geen aanleiding haar in vrijheid te stel len. MOSKOU Nikolai Ignatof, een van de topleiders van de partij onder Chroesjtsjef, is gisteren op 64-jarige leeftijd overleden. voor de toekomstige minister president. Die zal officieel als for mateur worden aangewezen, maar weinig of geen formatiewerk meer hoeven te verzetten. Wie premier zal worden? Het is een open vraag. De anti-revolutionaire prof. Zijlstra wordt nog steeds als een serieuze gegadigde beschouwd. Maar men noemt ook namen van KVP-kan- didaten (dr. De Quay, dr. Beel). Dat prof. Zijlstra op een tweede verzoek positief zal reageren, is lang niet zeker. Hij heeft in de fase-Schmel- zer niet alleen om politieke, maar ook om persoonlijke redenen voor de eer van het premierschap bedankt. Aangenomen wordt, dat de meeste demissionaire KVP- en AR-bewinds- lieden bereid zullen zijn naar de nieu we ploeg over te stappen. Uitzonde ringen zijn de heren Cals en Bogaers. Minister Veldkamp zou op Sociale zaken willen terugkeren mits de lei ding van het kabinet in handen komt van een financieel-economisch deskun dige en politiek zeer gezaghebbende figuur. Wat de bezetting van de vrijkomen de ministersposten betreft worden de namen van de KVP-ers prof. Steen kamp en mr. Andriessen voor resp Economische zaken en Volkshuisves ting en ruimtelijke ordening genoemd. Als prof. Zijlstra premier wordt, zal hy waarschijnlijk ook Financiën voor zijn rekening nemen. Bedankt prof. Zijlstra (of wordt hij niet eens ge polst). dan zal dr. Beel misschien een beroep doen op de KVP-er prof. Bos man Minister Bot zou de ontwikke- Verlies piSTEREN overleden twee voor- aanstaande persoonlijkheden uit de Gereformeerde Kerken, ds. P. D. Kuiper van Sassenheim, die in de herinnering voortleeft als een blijmoedige synodepraeses, en ds. H. W. H. van Andel van Utrecht, die de nauwgezette eerste actua ries van de synode was. Twee onderscheidene persoonlijk heden. Maar ieder, op hun eigen post en in hun eigen wijze, met een bijzondere plaats in de Gerefor meerde Kerken. Ds. Kuiper was de steeds intens blijmoedige „Me Voila" (zijn pseu doniem), die altijd een grote dosis humor achter de hand had om taaie synodebesprekingen die er ook moeten zijn fleur te geven. Ds. Van Andel stond bekend om zijn accuratesse; hij was de man die op de achtergrond de agenda van de synode mogelijk maakte, de notulen bijhield en de Acta op stelde. Beiden waren reeds met emeritaat gegaan. Ds. Kuiper reeds begin van dit jaar. Ds. Van Andel had ge hoopt de Acta van de jongste sy node nog klaar te kunnen maken, als laatste bijdrage aan het syno dale werk. Maar het werk is hem nu uit handen genomen. Bij de verschillen hadden zy één ding gemeen: liefde voor de Kerk van Christus, die voortsproot uit een liefde voor Christus zelf. Op geheel eigen wijze hebben bei den, door diezelfde liefde gedreven, hun kerk op bijzondere wijze ge diend. Benoeming jV/TET de synodale benoeming van ds. F. H. Landsman tot secre taris-generaal valt de Nederlandse Hervormde Kerk, niet minder dan de benoemde zelf, oprecht geluk te wensen. Ds. Landsman wordt de opvolger van dr. E. Emmen, aan wie door de wijze waarop hij deze functie heeft bekleed ook bijzonder dank verschuldigd is. De nieuw benoemde was, zo wij ons in deze een mening mogen ver oorloven, voor de functie van se cretaris-generaal ook naar onze overtuiging de aangewezene. Wie iets weet van hetgeen ds. Landsman tot dusver ten dienste van de Kerk heeft gedaan, moet reeds dikwijls onder de indruk zijn gekomen van zijn begaafdheden en bekwaamheden op velerlei terrein. Theoloog met een helder inzicht in hetgeen op het gebied van de theo logie gaande is, is hij bovendien een man met een scherpe juridi sche kijk, een man voorts begif tigd met een vaardige journalistie ke pen. De kerkelijke vernieuwing, waar aan hij zowel gestalte gaf als die hij uitdroeg, laat zich moeilijk den ken zonder het grote aandeel dat ds. Landsman erin heeft gehad. Zijn nieuwe, hoge functie zal hem in staat stellen tot nog wijdere ont plooiing van zijn gaven. De kerk zal, waar God immers ook van de mens gebruik wil maken, ze behoe- room- borstplaatjes van niet duur wel heerlijk lingshulp gaan combineren met cul tuur, recreatie en maatschappelijk Werk. minister Verdam Binnenlandse zaken met Justitie. De bezetting van Verkeer en waterstaat is nog een groot vraagteken. -fe Ds. F. H. Landsman benoemd tot secretaris-generaal pagina Kernmerk De zakenman A. M. de Haan uit De Steeg, vooral bekend door zijn boekje „Wat is mijn auto waard?", laat opnieuw van zich horen. Met zijn catalogus „Mijn inkoper heet De Haan" presenteert hij automobilisten een heel scala goed kope onderdelen en accessoires, waarmee hij een prijzen slag hoopt te ontketenen. Zie pagina 7. Bittere concur rent voor de BBC nagina Radio-TV •^y Vraagtekens blijven bij de Chinese affaire pagina 9 (RITA)

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1