Recreatiewerk van kerken breidt steeds meer uit Eén protestants centrum gehandicapten zorg voor Commentaren Verwarrende discussie over en sèxualiteit jeugd 1* Nederlandse militairen in Florence aan het werk Em woord voor vandaag Elke week nieuwe commissies Meer subsidie wenselijk Voorzitter Philadelphia pleit voor: Uw probleem is het onze. Waarom toch altijd mannen? wilde Zaal meer dames LI gas Pinksterbroederschap roept volk en kerk op ..Looft de Here, roept Zijn naam aan, maakt onder de volken Zijn daden bekend", zingt de psalmist in Psalm 105. Wat ver staan wij onder Zijn daden? Wat Hij deed in Christus? Wat Hij deed in het Oude Testament? Wat Hij deed in het boek Handelingen der apostelen? Waarom houden we bij Hande ling 28 eigenlijk op? Handelingen is het enige boek dat niet uit is. Heeft God daarna niet meer gehandeld, of gaat Zijn werk door? De Psalmist roept ons op ook in onze tijd de dia den Gods te herkennen en te publiceren. God werkt ook nu nog. Iedere gelovige zal dat erkennen in zijn persoonlijk le ven. Maar als God in ons leven werkt, dan werkt Hij ook in onze wereld! Want anders heeft het geen zin om God te be lijden als Heer van hemel en van aarde. Iets van dat werken Gods willen wij steeds weer laten zien op deze pagina. Daar om treden we ver buiten onze grenzen. De kerk houdt niet op bij de grenzen van ons land. We ont vingen de Reformatie uit Genève en Wittenberg, we ontvin gen het Reveil uit Zwitserland, we ontvingen het pietisme uit Duitsland, we ontvingen de opwekkingsbeweging van het be gin van deze eeuw uit Wales. Maakt onder de volken Zijn da den bekend. Dat willen ivij ook in onze krant doen, en 'juist daarmede willen wij in staat stellen om het in uw omge ving te doen. Want we hebben niet het recht te klagen over verschraling en geestelijk verval als we niet tegelijkertijd oog hebben voor wat God doet in onze tijd. Bezinning op Gods da den brengt ons tot de uitroep ,fHij, de Here, is onze God", en die uitroep is weer de uiting van het geloof dat wat Hij el ders doet, ook bij ons wil doen. We lezen vandaag: Amos 8 1-14. MAANDAG 14 NOVEMBER 1966 DRIEBERGEN De uit breiding van het interkerkelijke zomerwerk op of rond de kam peerterreinen is niet tegen te houden. Wekelijks melden zich nieuwe commissies, die volgend jaar aan de slag willen. Aange zien dit werk steeds belang rijker gaat worden, naarmate er meer vakantiegangers ko men, wordt nagegaan, hoe men meer subsidie kan krijgen van de kerken. Dit deelde wika L. A. C. van Gin- kel van de Bijbel Kiosk Vereniging mee tijdens de conferentie over het interkerkerkelijk recreatiewerk, die het afgelopen weekend in het Eyk- manhuis werd gehouden. Zeer veel afgevaardigden van plaatse lijke interkerkelijke commissies waren bijeen, om na te gaan, wat er gezien de ervaringen van dit jaar te verbeteren valt. Op deze wijze kreeg het weekend een informatief karakter. Hier en daar heeft de burgerlijke overheid al een belangrijke bijdrage gegeven voor het plaatselijke recreatie werk van de kerken, zo deelde wika (Van een onzer verslaggeefsters) Rotterdam De heer j. j. Dondorp, voorzitter van Phi ladelphia, heeft zaterdag gepleit voor coördinatie en integratie op het gebied van de zorg voor gees telijk en lichamelijk gehandicap ten tot één protestants christelijk Brieven die niet cijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Een gepensioneerde ver dient ƒ250 per maand als conciërge van een school. Hij ontvangt uitke ring AO,W doch heeft verder geen inkomen. Is het juist dat op het salaris maandelijks ƒ20 pensioenpre mie en ƒ41,70 ziektekostenverze keringpremie wordt ingehouden? Antwoord: De pensioenpremie is juist. Inhouding van een premie voor ziektekostenverzekering door een schoolbestuur is ongebruikelijk. Naar onze mening betreft het hier een vrijwillige ziekenfondsverzeke ring, die alleen op uw verzoek kan worden ingehouden. Volgens het zie- kenfondsbesluit is deze premie voor gehuwde bejaarden in uw loonklas- se naast het pensioen juist. Vraag: Kan u me iets mededelen over ene beweging, zg. Lyon? Antwoord: De Lionbeweging is in ternationaal. Het hoofdkwartier is 'te Chicago. Het is een organisatie van plaatselijke Lionclubs, bestaan de uit mannelijke vertegenwoordi gers van het beroeps- en zakenle ven. Onder het motto „Wij dienen" nemen de Lions actief deel aan het maatschappelijk leven en trachten waar nodig te helpen. Zij streven vriendschap, wederziids begrip en verdraagzaamheid na. Het lid maatschap wordt slechts na uitnodi ging verkregen en is niet gebonden aan ras. godsdienst of leeftiid Hun blad is „De Lion in het Nederlands". De beweging is onafhankelijk van de vrijmetselartii. Inlichtingen bij de manager, de heer J. de Cunha. Nièuwerhoek 36, Amsterdam - Bui ten veldert. Vraag: Wij hadden in de winter veel last van kwelwater in de kel der. door de hoge waterstand van de Rijn. Op een meter hoogte sijpel de het water naar binnen door de muur, daar de kalk enigszins ge scheurd is. Is er een afdoend mid del? Antwoord: De plaats waar de kalk gescheurd is, moet worden uit gehakt en weer dichtgestopt met taan (teertouw). Daarna moet ze worden afgewerkt met een water dicht middel, waarvan er vele in de handel zijn. Ook kan u langs de buitenkant klampsteen plaatsen, maar dit is niet bij elke muur moge lijk. Het is niet zo'n moeilijk kwar- wei. Vraag: Het is in onze familie be kend. dat een van miin grootvaders, die zo'n 70 jaar geleden stoomboot kapitein was op de binnenscheep vaart. in de mist „op sleutels" voer (zonder kompas). Het zal wel iets met magnetisme te maken hebben. Zou u ons hieromtrent iets kunnen uitleggen? Antwoord: De uitdrukking „op sleutels" betekent op goed geluk af. Het was een gebruikelijk term voor het in de mist varen op de Rijn. centrum. Hoewel het een alge mene vergadering was bleef de heer Dondorp uitsluitend bij de Rotterdamse situatie stilstaan. Op de najaarsvergadering van de landelijk protestants christelijke vereni ging van ouders en vrienden van het afwijkende kind zei de voorzitter, dat in een bruisend, levend Rotterdam, nu volledig hersteld, nog honderden geeste lijk gehandicapten in nood zijn. Cijfers ontleende hij aan het novem bernummer van het maandblad voor maatschappelijk werk in Rotterdam „Sociaal Contact." Alleen in deze stad moet per jaar rekening worden gehou den met de geboorte van honderd geestelijk gehandicapte kinderen, w yan 25 neer prnstjg. Totaal zijn er 20.000 geestelijk gehan dicapten: 15.000 debiele jongens er meisjes, 4000 imbeciele jongens er meisje en duizend zeer ernstig geeste lijk zwakken. Volgens de heer Dondorp is de zorg voor hen teveel versnipperd. Scholen Alleen in Rotterdam bestaat deze uit twee schoolbesturen, met elk drie scho len, twee nazorgverenigingen, een stich ting voor sociaal-pedagogische zorg, een stichting protestants-christelijke te huizen. met drie tehuizen, twee stichtin gen voor steunfonds, een protes tants-christelijke stichting „Het verge ten kind," een protestants-christelijke stichting voor nog op te richten dagver blijven en een grote afdeling van Phila delphia. Bij bel jubileum van Armeniërs daarom een minimumperiode van drie weken en een hogere honorering voor teamleiders. TRAINING (Van een onzer medewerkers) De werving van vrijwillige medewer- kers zal op efficiënte wijze ter hand genomen worden. Daarbij beval wika Ook plaatselijke Van Ginkel aan, om ook in eigen kring naar geschikte personen te zoeken. De Bijbel Kiosk Vereniging zal als cen traal aanmeldingsadres fungeren, voor zover men zich niet bij een plaatselijke commissie meldt. Voor de meesten is een bescheiden trainingsprogramma opgesteld: in acht vormingscentra zullen in het voorjaar groepen van dertig jongeren in een weekend kennis maken met dit werk en de specifieke eisen. Voor aanstaande teamleiders zullen waarschijnlijk zelfs twee weekends niet voldoende zijn. In de discussie werd er nog op gewe zen, dat het zeer belangrijk is, dat de recreatiecommissie de plaatselijke ker ken mentaal geschikt maakt voor de ontvangst van gasten. Hierbij kwam Van Ginkel VVV's drukken hun dank op financiële wijze uit. Op enkele plaatsen hebben kampbeheerders en kampeigenaars zich evenmin onbetuigd gelaten. De afgevaardigden waren tevreden rer het afgelopen seizoen, maar dron gen aan op een verbetering van de kwaliteit van het werk. t was te betreuren, dat dc teamlei ders meestal slechts veertien dagen beschikbaar waren. Men overweegt Congres (3) WIKA LEEN VAN GINKEL Drs. J. Douma gaat promoveren KAMPEN Drs. J. Douma, predikant van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Rijnsburg, is voornemens op vrijdag 25 no vember aan de theologische hoge school der Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt te promoveren. Zijn proefschrift ls getiteld „Algeme ne Genade. Uiteenzetting, vergelijking en beoordeling van de opvattingen van A. Kuyper, K. Schilder en Joh. Calvijn over algemene genade". De plechtig heid begint om drie uur in de Lemker- caal. Drs. Douma is 34 jaar oud. In 1961 werd hij predikant in Rijnsburg, zijn eerste gemeente. In 1957 deed hij in Kampen zijn kandidaatsexamen, waar na hij zijn studie oijder leiding van prof. Van Niftrik voortzette aan de uni versiteit van Amsterdam. Na daar in 1960 het doctoraal examen te hebben afgelegd, zette hij zich weer in Kam pen aan de studie van het onderwerp Algemene Genade onder leiding van nrof. dr. L. Doekes. AMSTERDAM Zaterdag 26 novem ber zal in Krasnapolsky in Amsterdam de jaarvergadering worden gehouden van de Vereniging tot bevordering van de geestelijke volksgezondheid op gere formeerde grondslag. Aanvang is half elf. De heer Dondorp sprak er zijn dank over uit. dat de laatste tijd de kerken zich gaan interesseren voor dit werk, maar tot wie moeten zij zich wenden bij zoveel organisaties vroeg hij zich af. Hij toonde begrip voor de historische achtergronden van deze veelheid van organisaties, maar vervolgde: „Wil de zorg voor de gehandicapten in Rotter dam niet gaan lijken op een lappende ken, dan moet er samenwerking ko men. Het gaat niet om ons. maar om het kind, dat op ons wacht." In een protestants-christelijk centrum voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten zal ieder zijn zelfstandigheid houden, maar er zal door het samen gaan een betere taakverdeling komen. Modern „Hier is heel veel te doen," vervolgde de heer Dondorp over Rotterdam. Hij sprak tegen, dat nog niets is of wordt gedaan en gaf enkele voorbeelden. Ge zien in het moderne licht van de zwak zinnigenzorg is er echter nog een berg werk te verzetten. Philadelphia stelt zich voor ill steden als Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht de nodi ge voorlichting inzake de gehandicap tenzorg te geven. De Rotterdamse afdeling van Phila delphia zaterdag gastheer noemde de heer Dondorp een begrip, een hard werkende afdeling met veel initiatie ven en plannen. „In. een grote we reldstad als Rotterdam heeft zij een zware en verantwoordelijke roeping." De voorzitter van deze afdeling, de heer J. J. Bout, getuigde van de moei- lijkheden, die bij dit werk nog steeds 'UI® zou besluiten heeft niet bij- worden ondervonden. Naar aanleiding van een verzoek aan Krimpen aan den IJssel om grond, meende deze gemeente deze „voor dit doel" niet beschikbaar te kunnen stellen. ook het groeiend weekendtoerisme ter sprake. Mej. E. G. van Egmond van het evan gelisatiecentrum der Gereformeerde Kerken te Baarn gaf haar antwoord op de vraag: „Uit welke visie werken wij?" Zij wees er op, dat de manier, waarop men helpen gaat, nauw samen hangt met de situatie en dus zeer verschillend kan zijn. Men moet beslist niet altijd naar teamarbeid grijpen. Andere taken op een kampeerterrein zouden kunnen zijn: het verzorgen van een dia-avond, zo nu en dan een avondsluiting, regelen van kerkdiensten en dergelijke. Zij leg de ook de nadruk op het interkerkelijk karakter van dit werk. Deurwaardersexamen met het diploma handelsavondschool? (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG De commissie voor de verzoekschriften van de Tweede Ka mer is ingegaan op het verzoek van de heer W. van Rijswijk te Rotterdam, te bevorderen dat het diploma vijfjarige handelsavondschool gelijkgesteld wordt aan het mulo-diploma voor wat betreft de toelating tot de deurwaardersoplei ding. De minister van justitie wordt uitgenodigd een herziening in overwe- Nieuw gebouw voor CICSA AMSTERDAM, 11 nov. (ANP) Binnenkort zal het Centraal Instituut voor Christelijke Sociale arbeid (CICSA), dat nu is gevestigd in twee oude panden aan de Weteringschans, beginnen met de bouw van een nieuw pand aan de Boshuizenstraat in Bui- tenveldert. Dit deelde de directeur van het insti tuut, mr. J. F. Hornstra, vrijdagmiddag tijdens de plechtige bijeenkomst ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan van de opleidingsschool mee. De oude panden beantwoorden vol gens de directeur niet meer aan de eisen van de huidige leermethoden. Het ministerie van onderwijs heeft reeds toestemming verleend voor de bouw, terwijl de gemeente Amsterdam de grond in Buitenveldert voorlopig heeft toegewezen. Het wachten is ni op een definitieve beslissing. Beroepingswerk NED, HERV. KERK Beroepen te Strijen: K. C. v. Gorcom te 's Gravenzande; te Hem en Vcenhui- zen: kand. J. Lugtigeheid te Amsterdam. Benoemd tot leraar godsdienstonder wijs volledige betrekking te Groningen: C. J. Lambour aldaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwijndrecht (vac. S. Veen): G. Meijster te Ede. te Koudum (Fr.) en te Maarn (U.): kand. J. R. Zijl stra te Wassenaar. Aangenomen naar Arnhem (vac. D. W. v.d. Laan): H. Boswijk te Paesens-Mod- dergat. die bedankte voor Dieren (vac. H. Strijker). CHRIST. GEREF. KERKEN' Tweetal te 's Gravenzande: dr DEN HAAG Het door velen met spanning verbeide, openhar tige gesprek achter de groene tafel tussen ouderen en jongeren over „jeugd en sèxualiteit, dat zaterdag het PSVG-congres in de Dieren- gedragen tot grotere eenheid van (Van een onzer redacteuren) TAAAROM toch wel een belangrty congres, ook omdat het een vr de aanwijzingen was, dat ook onde tal van jongeren de politiek wee actief beoefend gaat worden, PvdA staat daarin intussen niet i. leen. Een interessante problematiek u daarbij zijn, of een partij een breek] ijzer moet zijn, niet strevend nad een groot, zelfs zeer groot gebi maar een duidelijk en klaar elemtt in onze politieke samenleving, j( dat ze een verzamelpunt moet i dat meer op verenigen dan opdootj stoten is ingesteld. Het PvdA-congres gaf ons de indrnlj dat men bij deze partij wat dit bJ \y treft op een tweesprong staat, waai bij het nonconformisme van de jot] geren weliswaar groeiende is, nu- thans nog in een minderheid gestafr heeft gekregen. Anders uitgedrukt: de burgerlijkbtj(| heeft het ditmaal opnieuw gewi nen. >'>4 4«i t Congres (4) 0 S< TAAT onder dit alles de duidelijk, Km heid van de partij als zodanl{ L heeft geleden, is begrijpelijk. De dni fua delijkheid in elk geval, wanneer mei nioi daaronder verstaat de aantrekkelijk tot heid van de partij naar buiten. Du] delijk was thans nog voornamellj de verscheidenheid, die soms he karakter kreeg van verdeeldheid. Vastgesteld moet worden, dat op he B congres de gebleken tegenstelling qj, nog onverzoend zijn gebleven. Wau s mee opnieuw is bewezen, dat en fon< niet-confessionele partij op zlrhaet N geen waarborg inhoudt voor onder Gra linge eenheid. In deze richting, men weet het. gaii D vaak het verwijt tegen confession^ Nie partijen. Op het PvdA-congres heef voor ons dit verwijt niet aan ovet tuigingskracht gewonnen. Waarmee intussen verdeeldhel voorzover deze ook binnen confe T sionele partijen wordt gevondf Sm niet is verontschuldigd. Bepaald niet B Daar echter heeft men de onderlinp aanspreekbaarheid vanuit het Fvau gelie waarvan overigens soms wé rer een hartiger gebruik zou kunnu c worden gemaakt. K (Van onze kcrkredactie) AMERSFOORT De Armeen se christenen in ons land hebben gisteren in een plechtige kerk dienst het feit herdacht, dat drie eeuwen geleden in Amsterdam de eerste Armeense Bijbel gedrukt werd De voorganger in deze dienst was Vader Haroutiunian uit Saloniki (Grie kenland), die op doorreis was in ons land. Tevens werd in deze dienst de doop bediend aan een zeven maanden oude baby naar Armeense ritus (en dus door onderdompeling). Uit allerlei plaatsen in ons land waren Armeniërs gekomen naar de derddertig Nederlandse mili- oud-katholieke kerk in Amersfoort, tairen, die in het weekeinde naar waar de dienst gehouden werd. ^a|Italië zijn overgevlogen, begon- denken. of alleen maar tot een be-lspeech had uitgesproken). Integen- ter begrip (een wens die staats secretaris Bartels tevoren in zjjn Allereerst drinkwatervoorziening ROME Vandaag zijn de hon- k*Pel tegenov de I derddertig nog we w nen met de hulp verlening in het door de overstromingen zwaar getroffen stad Florence. Zij zijn in eerste instantie ingezet bij de voorziening van drinkwater. afloop verenigden zij zich in een ge zellige bijeenkomst. De Armeense Gregoriaanse Kerk telt over de gehele wereld drie miljoen leden, voornamelijk in het Kaukasus- gebied, en is aangesloten bij de We reldraad van Kerken. Het is een van de monophysitische kerken van het; Het militaire detachement bestaat uit Oosten. personeel van parate genie-bataljons en van het Korps mobiele Colonnes, als- serapion mede uit vrijwilligers van het op her- Gelijk bekend pretendeerde „bis-1 haling zijnde 107de genie-bataljon. Zij schop Serapion", over wie wij een en I hebben de beschikking over twaalf wa- andermaal publiceerden, dal hem deteraurvenngsmstallalies en enkele t,en- pastorale bearbeiding van de mono- physieten in Nederland zou zijn toe vertrouwd. Met nadruk stellen Armeniërs in ons land echter totaal niets met Serapion te maken te hebben. Andere monophysieten zijn er voor zover zij weten niet in ons land. De Armeense gemeente in Neder land ressorteert onder de Armeense bisschop van Parys, die regelmatig Driesters naar ons land zendt voor de pastorale bearbeiding. Hoogst waarschijnlijk zal in de nabije toe komst een priester in Nederland wor den aangesteld. GSA conferentie PUTTEN De Raad voor gerefor meerde sociale arbeid (GSA) zal op 19 en 19 november in het vakantie-oord van het CNV te Putten een conferentie houden over „Taak en plaats van de gereformeerde sociale arbeid in het mo derne welzijnsbestel." Hal hem de terzuiveringsinstallaties aai nem ue voertuigen De militairen werden by hun vertrek de vliegbasis Ypenburg moreel dersteund door onder meer minister De Jong, staatssecretaris Peynenburg en en kele generaals. Om alle militairen, materieel cn ande- goederen te vervoeren moest zaterdag avond en -nacht een luchtbrug tussen >enburg en Pisa worden ingesteld. Niet inder dan 21 vliegtuigen, waarbij vier Nederlandse ..troopships", hebben hier aan deelgenomen. Er was bij de militairen overigens zo veel animo om te gaan helpen, dat velen moesten worden teleurgesteld. Het is de bedoeling dat de militairen voorlopig een maand in Florence zullen blijven. Dc „herhalers" zullen over twee weken wor den afgelost. Weer „leven" Het leven In Florence begint langza merhand weer op gang te komen. Veel winkeliers hebben voor hnn winkels stalletjes gebouwd om hun artikelen te gen verlaagde prijzen aan de man te brengen. Ook kon gisteren weer een mis worden opgedragen In de beroemde doop- de kathedraal, liet zal eken duren voordat de straten in Florence weer berijdbaar zijn. Een van de mooiste bruggen van Visa is gisteren ingestort. Deze brug over de Arno was al gesloten omdat de funda menten door het overstromingswater wa ren ondermijnd. Priester wordt uitgewezen CARACAS Pater Ramon Salva- tierra heeft verklaard, dat zijn bis schop hem heeft gelast binnen 72 uui Venezuela te verlaten. Hij vermoedt dat dit uit politieke overwegingen is gebeurd, omdat zyn naam ten onrechte in verband is gebracht met een mili taire opstand tijdens het bewind van president Betancourt. Prof. H. M. Dekking overleden GRONINGEN Eind vorige week is professor dr. H. M. Dekking, directeur hoogleraar van de oogheelkundige kli niek van de Groningse universiteit overleden. Professor Dekking, die in Rotterdam werd geboren, is 64 jaar geworden. DENVER (VS) Uit een kraamkli niek in Denver (VS) is zaterdag een baby ontvoerd. Het kind was slechts een dag oud. De vader werkt bij een rubberonderneming en zegt geen vijan den te hebben. De moeder heeft een kind uit een vorig huwelijk. deel veler oren zullen hebben geklapperd bjj hetgeen ze allemaal te horen kregen. Het thema van de studiedag (Chaos rond eros) werd wel op nadrukkelijke wijze door de wirwar van meningen onder streept. De fout zat om te beginnen al in de keuze van de „forumdeelnemers". Na dat in de morgenuren uitsluitend man- aan het woord waren geweest wil- nen gaan „foreren" met welgeteld vrouw naast zeven heren. Terecht n" de zaal dat niet en maakte men hier bij de aanvang aanmerkingen op, die veler instemming hadden. In aller ijl werden toen meer dames genood. Er kwamen er twee, mevrouw dr. F. T. Diemer-Lindeboom en een „mi ni-meisje", hoogblond, compleet met witte laarsjes. Veel leiding ging er van dr. J. de Wit die de zaak zou leiden niet uit Hij beperkte zich tot een openings- resp. sluitingswoord en het af en toe vaststel len, dat nu de jongeren maar weer eens aan het woord moesten komen. Geen enkele, tevoren ingediende schrif telijke vraag kwam in behandeling. De jongere en de oudere generatie bleken elkaar in het gesprek, of wat daar vooi door moest gaan, niet te kunnen berei ken, op welke wijze dat ook werd ge probeerd (fel, agressief, provocerend, bewogen, nuchter of geladen). eens bleek te zijn. Voeg daarbij dat van de uitgenodigde jongeren er een kwam belijden dat hij kerkelijk ner gens thuishoorde, trouwens ook „ni gens aan deed" en de zaak werd er mogelijk nog onduidelijker door. Het zal ons niets verbazen als menigeen armer is weggegaan dan hij was geko- Heel waar leek ons het woord van C. Aalders uit Utrecht, die deze hele kortsluiting voornamelijk zocht in het ook na de reconstructie-in-al- lerijl nog verre in de minderheid zijn van de vrouwelijke stem (gewij zigd: 3 tegen 7). terwijl het naar zijn mening wel eens juist d i e stem kon zijn, „welke ons uit de impasse zal kunnen helpen". Al werd ook déze me ning weer prompt omvergekegeld, we hielden het toch maar op die waardige afsluiting, van een weinig imponeren de, niettemin onthullende heen en weer praterij, die misschien nog het beste met „een soort teach-in" zou kunnen worden gekenschetst. Nog één voordracht verdient een en kel woord. Die van dr. A. J. H. Bartels. staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid. Hij constateerde, dat ook de overheid (in zeker opzicht) een standpunt in de problematiek van de sèxualiteit heeft bepaald. Immers heeft verstrekken van voorbehoedsmiddela b0' niet meer strafbaar stellen. Waaro: c doet de overheid dit? Ten eerste o: voor gehuwden een zodanige situatie i J\. scheppen dat ze in volle vrijheid zat den kunnen beslissen over hun gt zinsgrootte. Vervolgens om die beslis sing ook feitelijk te kunnen verwerkt1 lijken. zij wetswijzigingen voorgesteld die het genover sex. 1 De achtergrond van het niet mee av. strafbaar stellen van verstrekking vas gir voorbehoedsmiddelen aan jeugdigen i heeft, aldus de staatssecretaris, de vo'r eru gende achtergrond. Het bevordere van de democratische samenlevingscul tuur houdt in dat de overheid zovee 1 mogelijk waarborgen schept dat oprech vri te inzichten en overtuigingen van oibC volk gerespecteerd worden. Ier C De overheid laat zich in dit special iv geval leiden door hetzelfde respect va: f gevarieerde opinies, aldus dr. Barte'stór welke de achtergrond vormen van ci gedachtenwisselingen op deze studie- dag. Zou de overheid in dit verban: j sociale controle of tegenmaatregelen ne ui men, dan zou dit een bemoeienis zijl met een levensterrein, waarop de mem na van vandaag zijn weg tracht te vinden ue, door eigen beslissingskracht, gegrom! j op eigen geweten. Het moge duidelijk zijn. zo beslod'0' hij zijn exposé over deze zaak. dat dit 1 ruimer beschikbaar stellen van voorbt- hoedsmiddelen gepaard zal moetti e. gaan met een opvoeding tot het zeer 1 bewust innemen van een standpunt ie WAARHEEN? Waar organisatoren kennelijk heen wilden was: „de jeugd verkeert sexu- eel in moeilijkheden. Volwassenen moe ten het de jeugd in die moeilijke perio de mogelijk maken tot een schuldvrij beleven van de sèxualiteit te komen. Daarbij geen verwijten aan de jeugd, geen neerbuigend oordcel, geen benade ring vanuit een schijnzekerheid „die de jeugd zo dol kan maken", maar praktische bezinning op de mogelijk heid de jeugd de teugel zelf in handen te laten nemen" (dokter Dupuis). Typerend voor de situatie was dat de zaal even hard klapte voor de mening van meneer A. als voor de mening van mevfouw B, die meneer A bestreed, om vervolgens luide adhesie te betuigen met de mening van de heer C, die het met de eerste twee weer helemaal niet (Van onze kerkredactie) UTRECHT De Broederschap van Pinkstergemeenten in ons land heeft een oproep gericht aan het Nederlandse volk, de kerken en de gelovigen behorende tot de Pinkstergroepen, waarin de broe derschap proclameert, dat Jezus Christus Overwinnaar is. Het Nederlandse volk wordt opgeroe pen God te erkennen en te dienen, om naar Zijn geboden te leven, opdat ook dc volle zegen van God ons land ten deel zal vallen. De kerken worden door de Broe derschap van Pinkstergemeenten opge roepen. om de bijbelse boodschap van beke ring en wedergeboorte door de Heilige Geest krachtig en onverkort te doen klinken; vast te houden aan het Woord der Heilige Schrift, dat juist in deze tijc 1 van geestelijk verval „een lamp vex*le onze voet en een licht op ons pad" is zich te bezinnen op de bijbels*13 waarheden aangaande Persoon werk van de Heilige Geest, de belofte» van God aan Israël en de gemeente, op de doop, zoals deze in de Bijbel i»|"; geleerd en toegepast. De broederschap vraagt van de gelo- de vigen, behorende tot de Pinkstergroe pen: om de Pinksterboodschap vrijmoe dig te delen met allen, die openstaan voor hetgeen God beloofd heeft; om te blijven bij deze boodschap zoals deze alom in de Pinksterbewe ging in de gehele wereld wordt eeloofi en onderwezen om de eenheid van Gods gebaseerd op de Bijbel te zoeken en tt bewaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2