PvdA DOET NIET MEE Brug stort in: vier Belgen omgekomen Commentaren JAMIN 0 Morgen formateur 0 Combinatie KVP-AR Spoedig oplossing crisis Scholier doodt vier vrouwen en een kind Congres van PvdA wijst minimumprogram af Israël valt dorpen aan Maandag 14 november 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD lijn hert in teghen«poetl" t Rotterdam»®* F Dordts Dagblad Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ANTWERPEN Een brug over het Netekanaal in de autoweg Antwer- pen-Luik de weg is pas 'n maand in gebruik is in de nacht van za terdag op zondag ingestort. Zeven auto's die op het moment van de instorting op de brug reden schoven Er is meer politieke duidelijkheid in de kabinetscrisis gekomen. De PvdA heeft het definitief af laten weten. Gezien de stemming op het partijcongres heeft de fraktieleider zijn „Nee" tegenover de in formateur laten horen. Dr Beel werkt nu hard om een compromis tussen de KVP en de ARP te bewerkstelligen. Congres (1) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het is nu definitief: de Partij van de Arbeid wil geen terugkeer van het kabinet-Cals. De socialistische fractieleider drs. Nederhorst heeft zaterdagmiddag tijdens zijn onderhoud met dr. Beel „neen" gezegd tegen het plan van de informateur om de dekking van de rijksuitgaven in 1967 te verzwaren. oorspronkelijke voorstel-Beel om de tweede tranche van de verlaging der loon- en inkomstenbelasting per 1 janu ari a.s. slechts voor driekwart te doen doorgaan. Dit bleek bij nader inzien technisch niet te verwezenlijken. De informateur heeft dit voorstel nu ver vangen door uitstel van de belasting verlaging met drie maanden (dus tot 1 april a.s.). Daardoor is hij met zijn hele plan nog dichter in de buurt gekomen van het destijds door de heren Biesheuvel en Roolvink gepresenteerde AR-bemid- delingsvoorstel. Dit laatste is toen echter door forma teur Schmelzer en de KVP van de hand gewezen. Uitstel van de belasting verlaging achtten zij zakelijk niet no- uit de dekkingsproblemen te komen. De grote vraag is of de KVP nu plotseling wel over dit bezwaar kan heenstappen. Doet ze dat niet, dan frustreert een snelle oplossing van de crisis. Na de mislukking van de forma tie-Schmelzer verkeert de KVP niet de positie zich dit nog te kun nen veroorloven. Naar alle waarschijn lijkheid zal ze wel door de knieën gaan. Omroepwet Maar misschien hoeft ze dat niet «ens. Misschien had informateur Beel reeds een plan achter de hand voor de fase waarin de socialisten niet mee zou den doen, een plan dat zich, voor wat de dekking betreft, beperkt tot een ver vroegde verhoging van de omzetbe lasting en dat niet :ept van uitstel van de belastingverlaging. Die mogelijkheid sluiten politieke waarnemers niet uit. Inmiddels is bekend geworden, dat de informateur de Omroepwet in de ijskast wil zetten gedurende de periode waarin het interimkabinet opereert. Dit onderstreept nog eens, dat de om roepproblematiek weer als een zware last zal gaan drukken op de kabi netsformatie na de vervroegde verkie zingen. Daardoor is de voor van daag uitgeschreven vergade ring van de socialistische Tweede-Kamerfractie, waar in het plan-Beel zou worden besproken, afgelast. Ze had geen zin meer. De PvdA staat buiten het formatiespel en de informateur bereidt nu onver wijld de vorming van een KVP-AR-minderheidskabinet voor. Als zich verder geen moeilijkheden tussen KVP en AR voordoen, kan wel licht reeds morgen de benoeming van een formateur worden verwacht. Begin volgende week zou het overbruggings kabinet zich dan aan de volksvertegen woordiging kunnen presenteren. Ni met de PvdA is gepraat, zijn de ar-be- zwaren tegen deelname aan zo'n kabi net komen te vervallen. Zijlsti ra: Het is overigens nog lang niet zeker, dat de ar-senator prof. dr. J. Zijlstra met de formatie-opdracht zal worden belast Volgens geruchten die gister avond de ronde deden, zou dr. Beel zelf gaan formeren en tevens de lei ding van het interimkabinet op zich willen nemen. Zoals bekend deed hij dat ook in 1958, na de val van vierde ministerie-Drees. De Tweede-Kamerfracties van KVP en ARP hebben zich vandaag over het plan-Beel beraden. Over het resultaat daarvan was bij het ter perse gaan van deze editie nog niets bekend. Men mag echter aannemen, dat de aanvaarding van het plan voor de AR-fractie geen probleem vormde. Moeilijker ligt het in de KVP. De definitieve versie van het plan bevat naar verluidt niet meer het het kanaal in. Vier mensen werden gedood en elf gewond. De toestand van elf gewonden is zeer ernstig. Het aantal vermisten is nog niet bekend. Een reddingsploeg die snel ter plaatse was kon nog tijdig een aantal vrou wen redden die met hun auto in het kanaal waren gestort. Het sc^'it dat de mist een belang rijke rol neeft gespeeld bij dit onge luk. Verscheidene automobilisten zou den door de mist niet tijdig hebben gemerkt dat de brug was ingestort. Door dit ongeluk (te Viersel bij Ant werpen) zullen het verkeer over de Koning Boudewijn-autoweg en de scheepvaart in het Netekanaal ge ruime tijd gestremd zijn. De brug is 120 meter lang en 22 me ter breed. Er zou nooit iets zijn ge weest dat erop wees dat deze acht jaar oude brug, waarover dagelijks over vier banen duizenden auto's reden, niet veilig zou zijn. De oor zaak is dan ook nog niet bekend. Op de foto boven een overzicht van de ravage. Foto onder het kanaal met de inge storte brug. Lo Brunt (63) overleden LEIDEN In het Academisch zie kenhuis is na een hartaanval van nacht op 63-jarige leeftijd overleden de heer L. Brunt, in leven secretaris- penningmeester van de Koninklijke Nederlandse voetbalbond. Voor een levensbeschrijving zie elders in dit nummer. de BILT Opklaringen en slechts enkele verspreid voorkomende buien niaar in het oosten van het land van avond nog plaatselijk regen. Zwakke lot matige, in de kustgebieden af en toe vrij krachtige westelijke wind. In het algemeen iets minder koud. op: 11.47. onder 18.32. son op: 7.59, onder: 16.49; Massamoord in Arizona MESA (VS) Een achttien jarige middelbare scholier heeft zaterdag met revolverschoten vier meisjes en een vrouw doodge schoten en twee anderen ernstig gewond. Deze massamoord de vierde binnen vier maanden gebeurde in een schoonheidsinsti tuut in Mesa, in de Amerikaanse staat Arizona. De dader, Robert Smith, is gearresteerd. Onder de slachtoffers was een 27-ja rige vrouw, Joyce Sellers, moeder van kinderen. Een van hen, de 3'/ï-ja- rige Debra, werd eveneens gedood bij de koelbloedige moordpartij. Haar dere dochtertje van drie maanden is gewond in een ziekenhuis opgenomen. De drie andere slachtoffers zijn Mary Margaret Olsen en Glenda Carter, bei-' den werkstudenten, en Carol Farmer. Eveneens ernstig gewond raakte een employee van het schoonheidsinstituut, Bonita Sue Harris. Volgens ooggetuigen had de jongen zijn slachtoffers gedwongen on een kring te gaan liggen, met hun gezicht naar de grond, waarna hij ze een voor een in het achterhoofd schoot. Twee van de slachtoffers wa ren op slag dood, de drie anderen overleden later in een ziekenhuis. Tegenover de politie heeft de jongen verklaard, dat hij op het plan van de moorden was gekomen, nadat hij over de recente massamoorden in Amerika had gelezen. Aanvankelijk wilde hij naar zijn vroegere woonplaats Houston gaan om daar een school binnen te dringen en de leraren dood te schieten. Naderhand koos hij het schoon heidsinstituut omdat hij verwachtte er veel mensen aan te treffen. Toen de jongen het instituut binnen kwam, kort nadat het was geopend, schoot hij eerst een spiegel in stukken en dwong zijn slachtoffers tegen de muur te gaan staan. Toen een vrouw zei, dat er elk ogenblik zeker veertig mensen konden binnenkomen woordde Smith, dat hij tot zijn spijt niet voldoende kogels voor iedereen bij zich had. Volgens de politie heeft de moorde naar ook een mes gebruikt. Hij stak een vrouw en ook het kleine meisje Debra, omdat het, zo zei hij, maar bleef rondspringen. Bij aankomst de politie, die gewaarschuwd was door de directrice van het instituut, gaf de jonge moordenaar breeduit lachend toe, dat bij de moorden gepleegd had. Hij liet zich zonder weerstand nat politie-auto afvoeren. Eerder werden dit jaar (in juli) acht leerling-verpleegsters in Chicago ver moord. De dader, de 25-jarige Richard Speck werd drie dagen daarna gear resteerd. Op 1 augtistus schoot Charles Joseph Whitman, eveneens 25 jaar, uit een toren van de bibliotheek van de universiteit van Texas veertien mensen dood, nadat hij zijn vrouw en zijn moe der had vermoord. Enkele weken later drong een afgewezen minnaar de ning van zijn vriendin in New Haven binnen. Hij doodde, in wilde weg schietend, vijf mensen. N.V.v.d. Velde Cïtroën ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN TELEFOON 21156 VENLO Door gebrek aan orders heeft de metaalwarenfabriek Venlo zestig werknemers moeten ontslaan (de helft buitenlanders). Over het ontslag is met de vakbonden overleg gepleegd. De fabriek, die hoofdzakelijk sanitaire artikelen vervaardigt, had door slapte ln de bouw met afzetmoeilijkheden te kampen. De duiven op Trafalgar Square in Londen begroetten haar har telijk. Ze waren niet bij haar vandaan te slaan. Geen wonder, want ze zaten op het hoofd van miss Turkije, Inci Asena. die naar de Britse hoofdstad was geko men om mee te doen aan de Miss World-verkiezingen. Ook miss Turkije vond het gezel schap aangenaam. TAE enige partij die de moed heeft gehad een congres te houden zo kenschetste, na het die dag afge sloten congres van zijn partij, frac tievoorzitter Nederhorst de PvdA. We weten niet, of het de andere partijen aan de daartoe blijkbaar vereiste moed ontbreekt; in elk ge val heeft de ARP nog onlangs een convent gehouden, waarbij óók ver scheidenheid van meningen aan de dag kwam Dat er voor het PvdA-congrcs enige moed nodig was, is overigens onder het houden ervan wel gebleken. We hebben respect voor de betrachte openheid, hoezeer die ook bij al on ze politieke partijen vanzelfsprekend behoort te zijn. Maar dezelfde open heid bracht mee, dat nu de menings verschillen ten overslaan van heel het Nederlandse volk werden staan de gehouden. Wanneer niettemin na het congres iedereen tevreden was, dan stellig voor wat betreft de meerderheid omdat ze bevestigd was in haar ver moeden dat de anderen slechts een minderheid uitmaakten, maar tege lijk voor wat betreft de minderheid omdat ze ontdekt had over nogal wat aanhang te beschikken. Congres (2) ROTTERDAM Leden van de jongerenorganisatie „Door de eeuwen trouw" hebben zaterdag, op de tweede dag van het PvdA- congres in de Rivièrehal, een demonstratie gehouden. Zij eisten de verwezenlijking van de volksstemming voor Papoea's in Nieuw-Guinea (het huidige West-Irian) in 1969. Op 14 oktober had „Door de eeuwen trouw" een brief aan de in de Tweede Kamer vertegenwoordigde politieke partijen gezonden, waarin werd aangedrongen op een uitspraak inzake deze kwestie. Ook in het „Socialistisch bestek" vond men „geen letter over de Papoea's, met wie wij direct te maken hebben". De PvdA zou onwaarachtig handelen, aldus de jongeren, wanneer zij niet alsnog een Papoea-paragraaf in het „Socialistisch bestek" zou opnemen. VERTROUWEN IN NEDERHORST "MA het PvdA-congres hield het aan het slot gezongen „Kameraden, sluit de rijen" een aanmaning in, waarvan de uitwerking moet worden afgewacht. Nog klonk ons in de oren de klacht van een congresganger, dat hij bij het luisteren naar een ander ge meend had iemand uit een andere wereld te horen. En inderdaad, ten aanzien van be paalde, niet onbelangrijke kwesties bleken er op het congres twee indien niet méér gedachtenwe- relden te zijn. Dit zal ook na het congres nog wel aanhouden. Er waren ouder de op posanten scherpzinnige lieden, goede sprekers, en mensen als Van den Doel, Ten Cate en Lammers lijken ons geen mensen, die er nu verdet het zwijgen aan toe zullen doen. Zodat de vraag rijst, in hoeverre binnen de PvdA een „integratiepro ces" der meningen zich zal voltrek ken. (Zie voorts pagina 2) (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM De PvdA zal voor de verkiezingen van 1967 geen program met minimumeisen opstellen. Tevens zal de socialis tische fractieleider tijdens een for matie geen inlichtingen aan het congres hoeven te verstrekken. Wel is hy achteraf verantwoording schuldig. Dit is zaterdag besloten op het buitengewoon congres van de PvdA in Rotterdam. Tevens is bepaald dat: De PvdA niet zal aandringen op erkenning van de DDR; Het Nederlands lid maatschap van de NAVO zal in 196! niet afhankelijk worden gesteld vai het aanblijven van Portugal; De soci alisten zullen proberen de ontwikke lingshulp in 1970 op een procent van het nationaal inkomen te brengen. Op al deze punten behaalde het par tijbestuur een overwinning op de lin kervleugel. Deze groep heeft het de leiding echter niet gemakkelijk ge maakt. Onder leiding van Laurens ten Cate, de baardige hoofdredacteur van de Friesche Koerier drongen de radica len aan op een discussie over de kabi netsformatie en opening van zaken. Voorzitter Tans betoogde dat men drs. Nedeiihorst in het overleg ruimte moest laten. „Ons standpunt is duidelijk, we hebben geen enkele behoefte om de moeilijk heden van anderen te verkleinen of voor hen de kastanjes uit het vuur te halen", aldus de PvdA-voorzitter. Fractieleider Nederhorst voegde hier aan toe: „Met een debat en een motie verzwakt u mijn positie. Als ik bij dr. Beel kom met alleen uw motie, zou ik in het overleg geen knip voor de neus waard zijn." Voorzitter Tans wist een stemming over dit punt te vermijden door uit het applaus voor Nederhorst op te maken dat de meerderheid het met het bestuur eens was. Opnieuw volg de applaus; <Jit maal vermengd met boeh-geroep. Voor vervolg zie pagina 13 Vergeldingsactie tegen Jordanië JERUZALEM/AMMAN Israëli sche landstrijdkrachten hebben gister ochtend een vergeldingsactie uitge voerd tegen drie Jordaanse dorpen ring herhaaldelijk sabotagedaden te gen Israël zijn gepleegd. In Samoa, Markaz en Djinawa heb ben Israëlische soldaten een honderdtal huizen opgeblazen nadat de bewoners waren geëvacueerd. Bij Samoa kwam het tot een fel ge- vcht met Jordaanse eenheden. Volgens de Jordaanse regering zou den een aantal Israëliërs zijn gedood en twee jachtvliegtuigen zijn neerge haald. Tien tankvoertuigen zouden zijn I vernield. In de Israëlische lezing heet -jjj- Verwarrende discussie rond jeugd en sexualiteit pagina Kern- merk Wat doen Beatles? pagina Radio- TV speculaas niet duur wel heerlijk het dat de Israëlische troepen geen zwa- verliezen hebben geleden. Premier Esj kol verklaarde dat deze actie bedoeld was de helpers van terro risten af te schrikken. Aan de vergeldingsactie kwam een einde toen een VN-delegatie op een staking van het vuren had aangedron gen. De voorzitter van de Veiligheids raad heeft beide landen gevraagd, de vrede te bewaren. Geen van beiden schijnt van plan te zijn, de zaak bij de V.N. aanhangig te maken, beantwoordden het vuur. Na een uur Overigens deed zich gisteren nog een incident voor aan de grens van Israël en Syrië. Syriërs zouden het vuur op een tractor op Israëlisch gebied hebben geopend. De Israëlisch/- strijdkrachten beantwoorden het vuur. Na een uur werden de gevechten gestaakt. Er vie len geen slachtoffers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1