Meer blanken vóór rassenscheiding ITALIË VERHOOGT BENZINEACCIJNS Gewandhaus - orchester verrassend muzikaal Hurkmans: begrip voor ondernemer Aanvullend werk in de mijnstreek Honderden graven in Limburg geschonden krant van FORMAAT Voor snellere post meer betalen Frankrijk leent misdadiger aan België uit Havermoutindustrie in Nederland kampt met moeilijkheden Eerste fase Oudenrijn bijna klaar nieuwe leidse courant DONDERDAG 10 NOVEMBER 1966 Voorstel PTT: DEN HAAG Posttarieven zouden niet langer afhankelijk moeten zijn van het gewidht en de inhoud van de stuk ken, maar van de spoed, waarmee ze moeten worden verzonden. Dat is een suggestie van leidinggevende PTT- functionarissen, geuit in het laatste nummer van het Tijdschrift voor Ef ficiency en Documentatie (TED). An dere belangrijke suggesties zijn het af schaffen van de tweede bestelling, een tariefsverhoging voor de verzending van kranten en t dschriften (die nu voor ongeveer 75 procent beneden de kostprijs worden verwerkt), de post niet aan huis te bezorgen als de ge adresseerde afgelegen woont en voor lokale telefoongesprekken en tijdtarief m te voeren. Doel van de maatregelen is de ver liezen van de PTT, die dit jaar enkele tientallen miljoenen guldens zullen bedragen, te beperken. Koninklijk kant in Rijksmuseum (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Van 25 november tot 29 januari wordt Rijksmuseum de tentoonstelling „Kant uit Koninklijk bezit" gehouden. Het museum heeft hiervoor de kantverza meling van koningin Juliana in langdu rig bruikleen gekregen. PROVO'S HOUDEN CONCILIE BORGHAREN In het komend weekeinde houden provo's in het kas teel Borgharen bij Maastricht het Europahuis van de Limburgse volks hogeschool een „internationaal pro voconcilie". Het „concilie" begint za terdagmiddag met een „generale voet wassing" op het kasteelplein. Dr. H. Waltmans, directeur van het Europa huis en drs. H. Mol, uit Maastricht, zullen de opening verrichten. De provo's zullen lezingen aanhoren ran Roel van Duyn uit Amsterdam over „Het witte gevaar", van Robert Jasper Grootveld over „Creatieve eco nomie", van Charles Radcliff uit Lon den over „Greativism en anarchism" en van drs. Mol uit Maastricht over „Luuks laboratorium". Journalisten die het concilie willen bijwonen, zullen 15 gulden moeten betalen. Gratis toegankelijk zijn alleen de persconferenties. Redacties van provobladen uit heel Europa zullen aanwezig zijn. Het „concilie" dient als voorbereiding van de „provospeel dagen", die het komende jaar in Am sterdam zullen woeden gehouden. PRETORIA „Terroristen, die Zuid- Afrika binnenkomen om te moorden en aanslagen te plegen zullen wij be handelen als in oorlogstijd". Dit zei premier Vorster gisteravond op een bijeenkomst van de Nationale Partij van Transvaal. De regeringen van Afrikaanse lan den, die terroristen naar ons land stu ren, moeten goed weten dat wij deze mensen de dood insturen, aldus Tendens Amerikaanse verkiezingen WASHINGTON Bij de ver kiezingen in sommige Amerikaan se staten is duidelijk komen vast te staan, dat veel blanken het he lemaal niet eens zijn met het stre ven van de negers naar gelijke burgerrechten. In Californië, Il linois en Florida werden overwin ningen geboekt door conservatie- e republikeinen. In Californië, waar de negerwijk van Los Angeles vorig jaar het toneel van ernstige rassenonlusten was, heeft een groot aantal blanke kiezers de democra tische gouverneur Brown laten vallen om de uiterst rechtse republikein Reagan op de zetel te helpen. Brown kreeg 96 pro cent van het totale aantal in deze staat door negers uitgebrachte stemmen. Een dergelijke stap terug is ook waar te nemen bij de overwinning van de re publikein Percy op de democratische se nator Douglas m Illinois. Douglas' naam is verbonden met de democratische stads raad van Chicago, die de negers bij hun eisen voor een democratischer huisves tingsbeleid een flink eind tegemoet kwam. De republikein Kirk. een voorstander van rassenscheiding, werd gouverneur van Florida. Hij verwierf 62 procent van de stemmen van blanke kiezers en kwam het sterkst voor de dag in streken waar zich de afgelopen tijd rassentwisten voordeden. En dan spreken we nog maar niet over de overwinning van de aarts- segregationist Wallace in Alabama, die nu via zijn vrouw de staat zal blijven besturen. Tot schrik van dë republikei nen heeft Wallace laten weten, dat hy erover denkt bij de presidentsverkiezin gen van 1968 als onafhankelijke kandi daat mee te doen, hetgeen zijn huidige partij ernstig zou kunnen benadelen. Uitslag Democraten248 (295) Republikeinen 187 (140) Senaat: Democraten 64 (67) Republikeinen36 (33) Gouverneurs: Democraten 24 (33) Republikeinen26 (17) Amokmakers veroordeeld GRONINGEN Drie jongelui uit Nieuweschans, die een hoofdconduc teur en een machinist van de spoor wegen hadden mishandeld, zijn giste ren veroordeeld. Na het drinken van veel bier ver oorzaakten de knapen moeilijkheden in de trein van Winschoten naar Nieu weschans. Toen de hoofdconducteur zei dat ze uit moesten stappen werden ze agres- De hoofdconducteur, die een her senschudding kreeg en'zijn gebit ver loor, vluchtte langs de spoorbaan. Hij waarschuwde later de spoorwegre cherche. FRANKFORT Eintracht Frank fort heeft in de eerste wedstrijd van de tweede ronde het Deense Hvidovre uit Kopenhagen een 51 nederlaag toege bracht. Bij de rust leidden de West duitsers met 10. De democraten hebben dus in het Huis in Afgevaardigden een verlies van 47 zetels moeten incasseren. De meerder heid van de democraten bedraagt 61 ze tels en dat is volgens waarnemers onvol doende daar de conservatieve democra ten by stemmingen nogal eens „overlo pen". President Johnson zal moeite heb ben bepaalde programma's er nu door te krijgen. In de Senaat veroverden de republi keinen drie zetels op de democraten: Illi nois, Oregon en Tennessee. Niet minder dan elf staten krygen een republikeinse plaats van een democratische gouver- ur. Kansas en Maine werden nu bol werken van de democraten. De voormalige Amerikaanse vice-pre sident Richard Nixon (republikein) meent dat de republikeinse winst ,,de scherpste terechtwijzing betekent die een president in deze generatie heeft gekre- (Van onze correspondent) BRUSSEL, 9 nov. België heeft Frankrijk er toe kunnen bewegen een maatregel te nemen, die zyn weerga in de historie van het recht niet kent. Een Franse burger, Jacques Zanotto, zal tijde lijk aan België worden uitgeleverd, waar de politie hem als getuige nodig heeft in verband met de affaire van de vermoorde politieman uit Brussel. Zanotto maakte deel uit van een bende, die eerder dit jaar in België en in Neder land heeft geopereerd. Zanotto. die in de onderwereld van Marseille geen onbekende is, is deze zo mer gearresteerd, toen hij in Parijs uit de trein stapte. De arrestatie was een gevolg van een tip van de Belgische politie. Daar Zanotto Frans staatsburger is, kan hij alleen maar in Frankrijk ver oordeeld worden, hoewel de beschuldi gingen, die tegen hem geuit zijn voorna melijk betrekking hebben op zyn activi teiten in België en Nederland. België heeft nu het Franse ministerie van justitie verzocht Zanotto aan België „uit te lenen", daar men meent, dat hij de juiste plaats kan aangeven, waar het van de vermoorde politieman begra- is. Door een eerder gearresteerde medeplichtige was die plaats (ergens in de Belgische duinen) aangeduid. DEN HAAG De Nederland se havermoutfabrikanten vrezen voor het voortbestaan van hun produktie, als de overheid hun niet te hulp komt. Zonder die hulp, zo kan men van hen verne men, zullen ze de vervaardiging van voerhavermout eraan moe ten geven. Dat betekent dat het grootste deel van de totale haver- moutproduktie zal verdwenen. Wat in het gunstigste geval nog over blijft is de produktie van consumptie- havermout. Volgens de voorzitter van de Neder landse vereniging van havermout- en gortfabrikanten, drs. T. Zaaijer, zul len de fabrieken dan dusdanig onder bezet raken, dat het nodig zal worden de prijs voor de consument te ver- Ken van de vier bedryven, Koop- mans meelfabrieken in Leeuwarden, heeft in de loop van dit jaar de ha- vermoutproduktie al gestaakt. Ont slagen hoefden er niet te vallen, dank zij de situatie op de arbeidsmarkt en dank zij het feit dat het bedrijf ook andere produkten maakt. Dat laatste is trouwens ook het geval met de andere drie bedrijven. Bij Quaker Oats in Rotterdam, on derdeel van een wereldconcern, wordt gevreesd voor verplaatsing van de produktie naar andere landen, als de havermout in Nederland zijn gunstige positie verliest. Amerika onderzoekt Russische kernproef WASHINGTON - In Amen Ka word' onderzocht of de Russen op vr oktober met een ondergrondse kernprne op Ni va Zembla het verdrag vai Mosko- hebben geschond,.-» aldus he1 Amen kaanse ministerie van buitenlandse /.a hen. Het verdrag mudt een «*edppltn- lijk verbod op het nemen van kernproe ven in. De heer Zaaijer noemt de volgende oorzaken van de moeilijkheden: Door de EEG-graanregeling is de grondstof haver, die voor negentig procent uit landen als Amerika, Ca nada en Australië moet komen, duur der geworden. De verwerkingsrestitutie, die het mogelijk maakte het eindprodukt, zowel consumptie- als voerhaver mout, desondanks betrekkelijk goed koop te blijven verkopen, wordt ge leidelijk afgebroken. Voerhavermout ondervindt concur rentie van andere veevoeders, die van EEG-regelingen weinig of geen last hebben of er zelfs door worden' geholpen. UTRECHT Begin volgend jaar zal de eerste fase van dr ombouw van het verkeersplein Oude irijn tot ?en enorm klaverblad gereed komen. He vedeelte dat dan klaar komt omvat de «•chtsaf verbindingen die samen een •«•usachti go stuivei zullen vormen. Twee vu deze verbindingen zijn klaar met de bouw van een derde is men op Ie helft. D< kosten van de eerste fase bedrager ruim acht miljoen. Wanneer het venteer van oei nieuw* stuivervormige plein gebruik kan ma ken, zal een be|tn worden gemaakt met het uitbreken van de huidige roton de. Deze wordt door de nieuwe stuiver omsloten Ook de "iaducten voor hot verkeer naar Arnhem en Der Bosch zullen worden afgen -oken In he' hart van le nieuw- stuiver wordt eer groot viaduct gebouwd, waarover als net klaverblad geheel Twee studenten van het studen tendispuut Renatus uit Amsterdam maken per vélocipède (voorloper van de fiets) een tocht van Am sterdam naar Deventer. Dit doen ze om hun derde lustrum te vieren. Op de foto Jan Brak, die zal wor den afgewisseld door Klaas Fern- Jongen gedood onder trekker WARFHUIZEN De 14-jarige Hen drik van Dijk uit Warfhuizen is gister morgen om het leven gekomen toen een landbouwtrekker, die hij bestuur de, in de sloot kantelde. DEVENTER Bij het oversteken van de Lochemseweg is de 67-jarige mevrouw H. de Roo-de Fafaille door een auto gegrepen en ter plaatse overle- WANNEPERVEEN Een bejaar de fietser, de 80-jarige H. Hulst, is gistermiddag door een hem achteroprij- dende auto geschept en op slag gedood. Noodmaatregel watersnood ROME De Italiaanse regering heeft gisteren besloten de belas ting op benzine met zes cent per liter te verhogen. Een bedrag van driehonderd miljoen gulden zal worden bestemd voor dekking van het begin van het reddingswerk en de herstelwerkzaamheden m door de watersnood getroffen ge bieden. Deze besluiten vormden de eerste economische noodmaatrege len in verband met de overstro mingsramp. Direct na het bekend worden van de maatregelen stak een storm van pro test op. De automobielclub van Italië, die drie miljoen leden telt, leverde scherpe kritiek op de beslissing van de regering. De organisatie verklaarde dat dit al de vierde maal in tien jaar is dat de belasting op benzine verhoogd wordt om hulp te bieden in een noodtoestand. De Communisten en enkele leden van de Socialistische partij beschul digden de regering van onbillijkheid. Zij verklaarden dat de inning van inkomstenbelasting moet versnellen, en een nationale lening moet worden uitgeschreven. CHAOTISCH In het rampgebied is het red dingswerk in volle gang. In Florence was er hier en daar weer electriciteit. Het normale leven komt hier weer op gang. In het dal van de rivier de Piave en de monding van de Po blijft de toestand chaotisch. Intussen is het wel zeker dat men er in zal slagen de dij ken langs de Po te behouden. In dit gebied leven duizenden mensen in de openlucht uit vrees voor nieuwe overstromingen. In het dal van de Piave zijn tiental len kleine dorpen getroffen door aard verschuivingen. Redders konden dit ge bied nog niet bereiken. Het officiële dodencijfer is de honderd ai gepas seerd, maar men schat het aantal slachtoffers op driehonderd. HULP ROTTERDAM Het publiek hec't woensdagavond in de grote D-.ielenzaa! lang moeten wachten voorda* er een begin kon worden gemaakt met het concert van het beroemde Gewand- haus-Orchester uit Leipzig, dat als eni ge stad in Nederland Rotterdam aan deed. omdat van één van de transport wagens een veer gebroken was. Dubbe' en dwars is dit vachten evenwel be Ioond, want het ensemble heeft na een weliswaar wat voorzichtig begin me* Mozart's Don Giovanni-ouvertiwe be grijpelijk omdat de instrumenten nog koud waren! op bijzonder '■oog peil uiterst expressief en met enorme disci pline, gemusiceerd onder de li 'tekend leidende tegenwoordige dirigen4 Vaclav Neumann (oorspronkelijk altis- en oo- richter van het Sme'ana-kwartet) Na Mozart, waarin toch al de fraaie homogen'teit van d;' ensemble met zijn prachtige strijkerskorps en heldere bla zers was opgevalleu speelde d< solo-ai- tist van het orkest Hans Chi Barte' samen met het orkest zijn eigen con cert voor altviool. Di4 stuk, dat idioma tisch sterk verwant is met Bartok, gaf de solist alle gelegenheid te 'oren welk een meester hij op zijn instrument is. Neumann en de zijnen gaven hierna hun visitekaartje at met eer in all Richtlijnen voor bestrijding van aardappelziekten DEN HAAG De Europese Commis sie heeft richtlijnen ontworpen voor dt bestrijding van wratziekte in aardappe len en van aardappelmoeheid. De ontwerp-richtlijnen zijn aan d< EEG-ministerraad ter goedkeuring voorgelegd. De voorschriften hebben betrekking op besmette percelen en partijen aard appelen, alsmede o p veiligheidszones, die moeten worden uitgezet rond met wratziekte besmette gebieden. Lynch opvolger van Lemass DUBLIN De regerende Fianna-Fall- party heeft gisteren op een speciale par tijbijeenkomst minister van financiën Lynch als leider gekozen om de 67- jarige Sean Lemass op te volgen, die vandaag als premier aftreedt. Hij wordt daarmee automatisch de nieuwe eerste-minister van de Ierse re publiek. Op een bijeenkomst van het parlement, waarin de Fianna Fail een meerderheid heeft, zal Lynch formeel als opvolger van Sean Lemass worden voorgesteld Lemass is sinds 1956 rege ringsleider. Zijn gezondheid was het af gelopen jaar niet goed. Privé-zwembad statussymbool opzichten geslaagde uitvoering van een werk. dat wel als toetssteen voor orkestspel geldt, m Till Eule>.spiegel lustige Streiche op 28 van Richard Strauss Het orkest dat natuurlijk geen gelegenheid h-^eft gehad om proe: te spelen in deze zaal, bleek ae ruim** als het ware intuïtief aan te voelen, want het koper overheerste met' Inte gendeel. er bestond een pracht:g even wicht tussen alle groepen, tenvijl d perfect gebrachte soli volkomen natuui lijk, zonder een snuor van opdringerig heid. werden gerealiseerd. Terecht bracht het publiek dat deze -eer he laas niet zo talrijk -vas de huisblr vers hadden ditmaal wel volkomen or gelijk orkest ?n »eider een ovatione Ie hulde na dit sDecimen van volmaakt samenspel. Genoemde presMcie werd na de pau ze zo mogelijk nog overtroffen door het ensemble dat vo<v deze geleeenheid met name de blazerssectie gewijzigd had met een verrassend muzika'e lezing van Dvorak's negende evmfon'i ..Aus der neuen Weit" Talloze details klonken ais nooit te voren door de geweldige dynamische spanninger die de enthousiaste Neu mann met zijn .instrument" hier wis' op te roepen, terwij1 de grote 'iin daar naast schitterend werd volgehouden Het publiek was na afloor zo gul met applaus, dat er nog >en toegift moest volgen: len bruisend gespeeld* negende Slavische ^ans, eveneens van Dvorak LOF VOOR ZAAL Het Gewandhaus-Orchester, dat vol gend jaar 225 ia-r hoopt te bestaan heeft met zijn ruim 170 -eden de mogelijkheden om drie volledige be zettingen te leveren. Dit .s bepaald geen luxe wanneer men bedenkt Ia' in Leipzig behalve de gewon» concer ten vele opera-u'tvoeringer word.m gegeven Voorts betrekt he4 Pach-o* - kest zijn leden oo*« uit dit vermaarde orkest, dat onder vele grootheden heeft gespeeld en dat tevens talloz*. premières van meesterwerken heef» verzorgd. Sociaal beleid EEG vertoont achterstand BRUSSEL Het sociale beleid ver toont in de EEG op alle gebieden een achterstand: het wordt tijd dat de mi nisters van sociale zaken van de zes zich actief hiermee gaan bezighouden. Aldus de sociale commissie van het Eu ropese parlement gisteren op een in Brussel gehouden vergadering. 'Van onze correspondent» Met klem dringt de commissie er op aan, dat de ministers, die al meer dan twee jaar niet meer hebben vergaderd, zich onverwijld zowel met de ach terstand als met de verdere ontwikke ling van het sociale EEG-beleid bezig- houden- VENTAj In he* zuiden sch'jnt De EEG-bewindslieden moeten, aldus dwaas rond te dmen die h*4 gemuu» de commissie, vooral aandacht beste-heoft begr mfoiaatsen -ister°n den aan: verwezenlijking van de ge- deed hij rijn werk op dc algemene Nederland heeft een beloning van mannen en vrou- begraafplaats te Wnlo en 1 r.k be klaar is het verk:-> tussen Jen BoscMnieuw statussvmbool: een particulier wen- verbetering van de sociale positie ?raafnla»ts te Bier? -u en Amsterdam zal worden geleid zwembad. Op dë vakbeurs „Tuin en Park" van zeelieden en verbetering en harmo- Eind 1968 of begio 1969 zal be» gehe te Utrecht kreeg een firma in zeven uur nisatie van de wetgeving betreffende In Venlo wer-im vijftig (rafstener le klaverblad klaar zijn. Itijd dertig bestellingen. I de veiligheid en de arbeidshygiëne. I omgeduwd en op een aantal kruisen deren van Aberfan, waar enkele weken geleden een school werd bedolven on der een slakkenberg, zamelen kleding en dekens in. Vrijdag zal een bus de goederen naar het rampgebied bren gen. Koningin Juliana heeft in een tele gram aan president Saragat haar deelneming betuigd met de overstro mingsramp. De minister van buiten landse zaken, mr. Luns, deed hetzelf de in een telegram aan zijn ambtge noot Fanfani, In ons land is een comité gevormd voor hulp aan de geteisterde kunstste den in Italië. Giften kunnen worden gestort op giro 4180 van Openbaar kunstbezit te Amsterdam onder vermel ding van „geteisterde kunststeden Ita lië". Zware eisen voor drankdieven AMSTERDAM De officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren tegen zes personeelsle den van de NV Ervan Lucas Bols ge vangenisstraffen variërend van zes tot tien maanden geëist. In alle gevallen met drie maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. Zij moesten zich verantwoorden voor diefstal en heling van drank. Tegen vijf andere helers werden straffen geëist van drie weken tot ne gen maanden, waarvan drie voorwaar delijk. In totaal stonden gisteren zestien personen terecht Onlangs zijn nieuwe arrestaties ver richt bij Bols In verband met drank diefstallen. De diefstallen begonnen met kleine flesjes. Later werden dozen van twaalf flessen en drums van 25 liter meegeno- De president verklaarde dat de Staat het grootste nadeel van deze diefstallen heeft ondervonden. Op elke liter drank zat ongeveer zes gulden aan accijns. NAVO-ministers verkenden terrein BRUSSEL De NAVO-ministerraad zal waarschijnlijk in december een be slissing nemen over de vestigingsmo gelijkheden die Brussel biedt voor het politie hoofdkwartier. Dit zei de secre taris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, tijdens een bezoek van de per manente vertegenwoordigers van de vijftien NAVO-Ianden aan de Bel gische hoofdstad. Er werd onder meer een bezoek ge bracht aan enkele gebouwen en ter reinen die in aanmerking komen voor vestiging van het hoofdkwartier. Brosio zei, dat als men besluit een bestaand gebouw te betrekken, de ver huizing eind volgend jaar een feit kan zijn. Als gewacht moet worden op de bouw van een nieuw hoofdkwar tier kan dat nog twee tot drie jaar duren. Ten slotte verklaarde de secretaris generaal dat wellicht ook de militaire NAVO-corrtmissie, die nu in Washing ton is gevestigd, naar Brussel zal wor den overgeplaatst. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De voorzitter van de r.k. middenstandscentrale, de heer J. B. A. Hurkmans, is gisteren tijdens een buitengewone bondsvergadering als voorzitter afgetreden. Ter gelegenheid van zijn afscheid deelde Monseigneur Th. G. A. Hen- drikson, vicaris-generaal van het Aartsbisdom Utrecht, de benoeming me de van de heer Hurkmans tot Ridder in de Orde van de Heilige Gregorius. In zijn afscheidsrede vroeg de heer Hurkmans van de overheid en de gemeenschap meer begrip voor de be tekenis van het zelfstandig onderne merschap in de praktijk van iedere dag. Tegenover de bereidheid tot het aanvaarden van risico's, die de ge meenschap van de ondernemer ver wacht, moet ook de gemeenschap van haar kant bereid zijn, aan die ondernemer de bewegingsvrijheid te geven die hij nodig heeft De heer Hurkmans viel de on derscheiding van het erevoorzit terschap van de r.k. middenstand, het Ned. Kath. Ondernemers Verbond, te beurt evenals de legpenning van het departement van economische zaken. Kort geleden werd de heer Hurk mans reeds benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Namens de overige middenstandscentrales voerde de voorzitter van de Chr. Mid denstandsbond, de heer H. de Mooij, het woord. De heer P. F. M. Nettesheim uit Den Haag volgt de heer Hurkmans op als voorzitter van het NKOV. Sfeer De Zwerver is gezuiverd KINDERDIJK —De spanningen bij de voetbalvereniging De Zwerver behoren weer tot het verleden. Enige weken te rug ontstond er tweespalt door een maat regel van het bestuur van De Zwerver, waarbij international Slagboom om disci plinaire redenen voor één wedstrijd werd geschorst. Tijdens een buitengewo ne ledenvergadering werd een arbitrage commissie benoemd. Deze commisssie heeft de geschillen tot een oplossing ge bracht. Slagboom, dit bedankt had als lid, was inmiddels al weer op zijn schre- <*en teruggekeerd. De arbitragecommissie laat weten dat de sfeer in de vereniging weer gezond is. Verwacht mag worden dat de Kinderdijkse club in de loop van de competitie nog een hartig woordje zal meespreken. Ned. amateurteam behaalde 2-0 zege Prof. Vaclov Neumann dirigeerde gisteravond in De Doelen het Ge- wandhausorchester uit Leipzig. Vaclav Neumann was vol lof over de akoestiek van de zaal. Hij tevens getroffen 'oor de wi'-me sfeer en de intimiteit die er ondanks hei „moderne" in d.-ze ruimte h *prst. Het orkest heeft met dit concert zijn West- Europese t"i»rnee, met concer ten in Bourgondië aan dc C'óte d'A- zur. Zwitserland en Parijs on grand»- ozo wijze kunnen a'sluiten. F Veenstra Oostduitse missie moet Uruguay uit MONTEVIDEO De regering van Uruguay heeft de Oostduitse han delsmissie opdracht gegeven het land binnen tien dagen te verlaten. Voldoet de missie niet aan deze opdracht, dan zal zij door de politie over de grens worden gezet. Ook ie vier leden van de afdeling handel van de Russische ambassade wordt met uitzetting bedreigd. Twee jaar geleden kreeg een han delsmissie toestemming om op onoffi ciële basis in het Zuidamerikaanse land te werken. Uruguay heeft geen diplomatieke betrekkingen met Oost-Duitsland. De Spaanse Wimbledonwinnaar Manuel Santana. is dinsdag in Madrid aan de enkel geopereerd en zal tot april niet kunnen spelen. Santana raak te twee jaar geleden aan zijn rechteren- '1 geblesseerd. HEERLEN Het Nederlands ama teurteam heeft woensdag te Heerlen voor slechts 300 toeschouwers- in een sfeerloze oefenwedstrijd tegen het te am van Mittelrhein (W.-Dtsl.) een 20 overwinning behaald. De wedstrijd gold als voorbereiding op de ama teur-interland Engeland-Nederland van 19 november. De regen maakte het veld bijzonder zwaar. Voor rust ging de strijd gelijk op maar na de hervatting bleek dat TURIJN Slechts 2000 toeschou- onze landgenoten over een betere condi- wers zagen woensdag hoe Juventus de tie beschikten. Rechtsbuiten De Ridder eerste wedstrijd voor de tweede ronde i (Vlissingen) opende de score, terwijl tegen het Portugese Gvitoria Setubal linksbinnen Spikerman (DCG) voor het met 31 won. I tweede Nederlandse doelpunt zorgde. Geen inkrimping Van der Heem DEN HAAG/HEERLEN Het mi nisterie van sociale zaken probeert op zeer korte termijn aanvullende werk gelegenheid te scheppen in de ooste lijke mijnstreek. Dit is een officiële reactie uit Den Haag op de vele ont slagen in Heerlen en omgeving als ge volg van het fiasco van de Vasco Mij. Bij de reeds gemelde ontslagen blijft het intussen niet. De waarne mende directie van het bedrijf heeft gisteren 67 beambten ontslagen. Ver der zyn bij onderaannemers van de Vasco Mij 25 werknemers op straat gezet. Verwacht wordt, dat dit aan tal tot 300 zal oplopen. Een aantal onderaannemers kunnen nog even aan het werk blijven. De Heerlense gemeenteraad heeft name lijk besloten vier ton beschikbaar te stellen voor de afbouw van 76 Vasco- woningen. Van der Heem De ondernemingsraad van het Van der Heem-bedrijf is gisteren ingelicht over de afvloeiing van 250 werknemers naar het Philips-concern, Indoheem en firma's buiten het Philipsconcern. Sinds april, zo hoorde de onderne mingsraad, hebben zich geen nieuwe UTRECHT werden m blokleiters de woordei ..Heil satan" geschreven. Op ->én kru's stond eer hakenkr»u« eeschilderrf In Blerick we—len 200 gimfstem van een hakenkruis voorzien. Op beide begraafnlaatsen wrd een do-kere en moeiliik te verw'ideren verf webruik» De politie heeft nog slechts de voetsporen van een manspersoon aange ontwikkelingen voorgedaan. Van een inkrimping van de fabricage is geen sprake. Integendeel, men zal tot uit breiding overgaan. Textiel In de Nederlandse textielindustrie is sprake van een herstructurering. De vakraad heeft daarom een brief gezon den aan alle werkgevers in deze branche. Het advies wordt gegeven bij het nemen van maatregelen zo spoedig mogelijk contact op te nemen met de vakbonden. Ook moet het ge westelijk arbeidsbureau snel worden ingeschakeld. De werknemersbonden, die deze brief ook hebben ondertekend, zyn niet geheel tevreden over de gang van zaken. Het hangt nog te veel af van de welwillendheid van de ondernemer of de adviezen zullen worden opge volgd. Overigens ziet men de situatie in de textielindustrie niet somber in. HIJS veel sterker dan Grenoble DEN HAAG Hijs Hokij heeft woensdagavond met 8—5 van Grenoble gewonnen. Het Haagse team was met oog eens twee Canadezen versterkt t.w. Ron Naud en Paul Sinclair. In een razend tempo ging Hokij van start. Zowel in de eerste als in de tweede peelperiode waren de Hagenaars over wegend in de aanval Grenoble dat als ^en sterke ploeg werd aangediend, viel riitter tegen. Met vijf Canadezen en "trie geroutineerde Internationals werd men constant in de verdediging gedron gen. In de Engelse eerste divisie is woensdagavond een voetbalwedstrijd gespeeld: Liverpool Burnley 20.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9